(Aartshertog Nicolaas) en generaal Wrangel. - Volgens een Havas-telegraïn heeft de En- gelsche Rijnflotille Keulen verlaten om zich over Frankrijk naar Engeland te begeven. Reuter verneemt, dat thans vastgesteld is, dat de Italiaansche schuldenmissie Woensdag in Londen zal aankomen. Binnenland. Een persoonlijk woord van de Koningin tot haar Volk. Teruggekeerd van mijn bezoek aan de door den watersnood getroffen streken, is het mij eene be hoefte, een persoonlijk woord tot mijn Volk te richten. Naast dank aan God, zij dat een woord van op rechte waardeering tot de redders der kostbare levens, die in gevaar verkeerd hebben, zoowel als tot allen, die medewerkten tot het liefdevol ont haal, dat den van hun dak beroofden alom bereid is. Niet minder waardeering heb ik voor hen, die rust noch kracht hebben ontzien, om verder on heil te keeren en die niet versagen,waarnogsteeds onvermoeide werkzaamheid geboden is. Ik ben verzekerd van uw aller innig medeleven met het leed, dat zoovelen getroffen heeft, een leed waarvan ik zelf getuige ben geweest. Kennende de kracht, die er van uitgaat zich ge dragen te weten door gemeenschappelijk gebed, zoowel voor de door den watersnood getroffenen als voor de verdedigers onzer dijken, zullen allen zonder onder onderscheid een wensch van mij vervullen, wanneer zij zich daarin met mij veree nigen. WILHELMINA. De kabinetscrisis. Nieuwe m o e i 1 ij k h e d e n Was Vrijdag j.l. de politieke toestand van dien aard, dat verwacht kon worden, dat het demissio naire kabinet als zakenkabinet zou aanblijven, er hebben zich, schrijft de „Tel.", zooals wij Zater dag reeds berichtten, nieuwe moeilijkheden voor gedaan, die 't, zooals het zich thans laat aanzien, eenigszins twijfelachtig maken, of het huidige ministerie wel zal kunnen aanblijven. De moeilijkheden doen zich voornamelijk gel den van R. Iv. zijde. Hoewel de R.K. leiders en de R.K. ministers zich in heL algemeen onder de ge geven omstandigheden konden vereenigen met het denkbeeld van den kabinetsformateur om den gezant te Bern of te Weenen bij den Heiligen stoel te accrediteeren, toch bestaan er in de R.K. Tweede Kamerfractie ernstige bezwaren tegen deze oplossing. Deze bezwarwn gelden meer de consequenties van deze oplossing, dan wel het compromis zelf, omdat na de totstandkoming van dit compromis, volgens de meening van verschillende R.K. Ka merleden, bezwaarlijk zou kunnen worden volge houden, dat 's lands belang er mede gediend is, wijl van de zijde van de regeering en van de voor standers van het gezantschap bij het Vaticaan dit gezantschap verdedigd is, als zijnde een'noodza kelijke luisterpost in dit diplomatieke millieu. Aan de vergadering van de R. K. Kamerfractie die hedenmiddag zal gehouden worden, wordt daarom terecht in politieke kringen groote betee- kenis gehecht, omdar dan zal moeten blijken of deze bezwaren overwonnen kunnen worden. Het koninklijk huwelijksfeest en de watersnood. De Koningin en de Prins hebben met groote waardeering kennis genomen van de plannen, welke zoowel hier te iande als in de overzeesche gewesten ontstaan zijn om H. M. en Z. K. H. blij ken van aanhankelijkheid te geven ter gelegen heid van de viering van hun zilveren huwelijks feest, hetzij in den vorm van een bloemenhulde, dan wel in een vorm van meer blijvenden aard. De Koningin en de Prins stellen er prijs op te verklaren, dat het hun groote voldoening zou schenken, indien de bedragen, die men hiervoor beschikbaar had willen stellen, voor zoover dit- thans nog mogelijk mocht zijn, in stede daarvzn werden bestemd voor den grooten nood in de door den watersnood geteisterde gebieden. Cursussen voor de Prinses in hel Nederlandseh staatsrecht en lief Volkenrecht. De Koningin en de Prins hebben aan prof. jhr. mr. W. J. M. van Eijsinga, hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, verzocht voor Prinses Juliana cursussen te houden in het Nederlandseh staatsrecht en in het Volkenrecht. Prof. Van Eysinga heeft zich hiertoe bereid verklaard en zal met deze cursussen in de maand Februari beginnen. Buitengewone ministerraad. Gisterochtend heeft wederom 'n buitengewone ministerraad plaats gehad. Drooglegging Zuiderzee. In de Memorie van Antwoord in zake de droog making van de Zuiderzee verklaart de regeering vast te houden aan den afsluitdijk bij Zürich in plaats van bij Piaam. De Ioodskweslie. Binnenkort zal een Nederlandsch-Belgische conferentie plaats vinden ter regeling van de loodskwestie op de Schelde. .Schriftelijke Cursus iu Staatsinrichting. Gelijk reeds wordt medegedeeld, zal de nieuwe schriftelijke Cursus in Staatsinrichting, georgani seerd door het Centraal Bureau der K.S.A. bij voldoende deelname aanvangen 15 Febr. e.k. Zij die dezen cursus nog wenschen te volgen, zullen zich daarvoor uiterlijk vóór 31 Januari bij het bureau, Steenschuur 17, Leiden, moeten aan melden. Prospecti, behelzende nadere mededeelingen omtrent de wijze, waarop de cursus zal gegeven worden, en betreffende de condities voor deelna- ne, zijn alsnog daar te verkrijgen. K.S.A. en dc Univcrsiteits-bibliotheek. Aan de bibliotheek onzer Universiteit te Nij megen werden in het afgeloopen jaar door de af- deeling-lectuurbemiddeling van het Centraal Bu reau der Kath. Soc. Actie 52 kisten met boeken, behelzende meer dan 10.000 exemplaren, gezon den. Door de Koude worden uw Handen ruw en gesprongen Gezicht en Lippen pijnlijk schraal. PUROL verzacht en geneest spoedig. Doozen 30, 60, 90 ct. Tuben 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten 119 6 gedrongen zou worden eindigde spr.zijn leerzaam betoog. Zooals ze geopend was werd deze vergadering ook met gebed gesloten. wanneer dan mijn wenschen voor U allen in ver vulling mogen komen, dan hoop ik dat 1926 voor U allen een jaar moge zijn, vol geluk en voor spoed, en waarin rijke vruchten Voor Uw arbeid Uw deel mogen zijn. (Applaus). Als resultaat op de woorden van den voorzitter werd door de Vergadering besloten 100" beschik baar te Stellen uit de kas der vereeniging voor d.e slachtoffers van den watersnood. Na goedkeuring van de notulen werd het rapport van de commis sie tot verbetering van den middenstand voorge lezen en in handen gesteld van het bestuur, ter be handeling in een Volgende Vergadering. Na eenige mededeelingen van het bestuur werd deze vergadering te kwart voor 12 door den Voor zitten gesloten. Gem. Zangver. „Euterpe". Naar men ons meldt, zal de gein. zangver. „Euterpe" directeur den heer A. M. den Draak, op Zondag 24 Jan. de nieuwste operette van Sam Vlessing opvoeren Marion, de Marketens!,er". Dit werk, in drie bedrijven van den componist van Rose-Marie, boeiend van handeling en rijk aan melodieuzer) zang, speel! in den lijd van de Conventie (1792) en wordt ook in die cosiumee- ring opgevoerd. Het heeft allerwege een zeer gunstig onthaal gevonden. Opbrengst collecte. De co'Vcle in de Singe'kerk voor de s'acht- offers van de overstroomingsramp heeff Zondag 236.35 opgebracht. Dc weldadiglieidssoiree in Pandora. Naar wij vernemen is liet zeker, dat de burge meester als eere-voorzitter van het, plaatseiijk Watersnoodscomite de soiree in Pandora Bios coop zal bijwonen. Met, den kaartenverkopp gaat, het zeer naar wensch. Het programma voor de pauze bevat in hoofd zaak films, o.vri. een zeer mooie rolprent, getiteld „Vijandige harten", een zoogenaamde speelfilm. Na de pauze, welke door het bekende Utile Dul- ci onder leiding van den heer P. Maas Geestera- nus zal worden opgeluisterd, volgt een zang-cello piano-nummer, te geven door mevr. E. Casten- dijk (aan de vleugel), mej. A. v. d. Bovenkamp (zang) en den heer H. Hovingh (cello). Tot s'ot een k'ucht in een bedrijf, door 'eden van Uti'e Du'ci op te voeren. Dit a"es te samen waarborgt een genoege'ijken avond. Men verzoekt ons mede te dee'en dat de plaats bespreking in de Pahdora-Bioscoop op Woensdag en Donderdag duurt van 1lj£4 uur. Op verzoek van de directie heeft de heer M. Bijl, de financieele contröle op zich genomen. Volksbadhuis. In de week van 3 lot 9 Jan. werden genomen 488 baden. lste klasse kuipbaden 41, regenbaden 50. 2de klasse kuipbaden 53, regenbaden 331. Kinderbaden 10. R.K.S.V. Excelsior. Bovengenoemde sport,Vereeniging heeft op Donderdag 14Januari a.s. in Musis Sacrum weder om een intiem, soiree georganiseerd voor haar leden. Het programma is door de strijk- en cabaret- club met zorg samengesteld zoodat, Het welslagen dezer avond weer verzekerd is. o.a. Zal een zelf vervaardigde en op de vereeniging toepasselijke nieuwjaarsweCLeh worden uitgesproken. B ij het secretariaat der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas, handelsgebouw Kantoor No. 1 Vlaardin- gen, is kosteloos Verkrijgbaar een vanwege de Deutsche Spoorwegdirecties uitgegeven boekje bevattende de vervoertabellon voor vrachtgoed- zendingen op de Duil sche Rijksspoorwegen, van buitenland naar buitenland, winterdienst 1925/26 Gister hebben 3 belasting- ambtenaren op de drukste punten der stad gepos teerd ter controleering van het wielrijdend pu bliek. Een negental personen zijn aangehouden daar deze niet in het bezit waren van een rij- wielplaalje 1926. Dienzelfden dag moesten zij nog aan de daarop gestelde boete voldoen. UIT ROTTERDAM. Dc Finsche ijsbreker. De Finselie ijsbreker Jaskachu, gebouwd door de N.V. Machinefabriek en scheepswerf P. Smit Jr., is gistermorgen te elf uur, gear-sisleerd door 4 sleepbootcn van den Ned. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr., onder groote belangstelling door de spoorbrug en door de Koninginnebiug gevaren. De doorvaart had een vlot verloop. Het schip heeft in de Parkhaven ligplaats genomen. Gemeenteraad. (Slot van de zitting van j.l. Vrijdag). 7. Schrijven van B. en W. naar aanleidingvan het adres van den Scliied. Bestuurdersbond waarin wordt verzocht een toeslag aan de werk- loozen te verstrekken ter gemoetkoming in de brandstoffenvoorziening, waarin wordt ontraden op dit verzoek in te gaan. De heer C o 11 geeft met veel omhaal van woorden zijn teleurstelling te kennen over liet feit dat de vergadering van Werkloozenzorg door onvoldoende opkomst, j.l. Maandag niet kon doorgaan en er dus ook over deze kwestie geen advies aan B. en W. kon worden uitgebracht. Voorts spreekt hij de hoop uit dat de Raad niet, met 't voorstel van B. en W. mee zal gaan. De heer hinkelaar zegt, dat het voorstel De kwestie van de Rank van Angola. Gisterochtend zijn de beide naar aanleiding van de kwestie met de Portugeesche bankbiljetten ge arresteerde personen aan een langdurig verhoor onderworpen.De gearresteerde Turk bleek slechts akten van den gearresteerden Nederlander M. van Y. in commissie te hebben gehad, zoodat hij gis teren uit de voorloopige hechtenis is ontslagen. De Nederlander M. v. Y. beweerde voor het geven van de order aan de Engelsohe drukkerij persoon lijk opdracht van de Portugeesche regeering te hebben ontvangen. Onderzocht, wordt nog of M'. v. Y. van de vervalsching van die opdracht op de hoogte was. Het verzoek van den raadsman om ook M. op vrije voeten te stellen werd geweigerd. Het in beslag genomen bankpapier wordt, in een kluis van een Haagsche bank opgeborgen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Rede van oud-minister Heemskerk. Gisteravond heeft de oud-minister van Justit ie Th. Heemskerk, in Musis", op uitnoodiging van de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" oen politieke red,e gehouden. De vergadering, die vrij goed bezocht was, stond onder leiding van wethouder Boddeüs. Veel nieuws heeft de geachte spreker niet, mee gedeeld. Toch zullen zij die waren opgekomen geen spijt van hun gang hebben gehad, want al hebben de gevolgen van den ouderdom ook den heer Heemskerk niet ontzien, 'I. blijft een waar genoegen, naai dezen bezadigden, Verzienden en fijn-geestigen man te luisteren. Op glasheldere wijze zette spr. de beginselen der christelijke staatkunde in 't. algemeen en die der A.R. partij in 't, bijzonder uiteen. Scherp koos hij stelling t egen het dogma van 't liberalisme, dat. nog steeds veel aanhangers vindt, dat aan de overheid, térwille van het al gemeen belang, alles geoorloofd is. De. Staat mag in zichzelf niet, de hoogste wet zien, want ook de Staat is onderwerpen aan God. Tot welke gevolgen dit liberale dogma leiden kan, leert ons de schoolstrijd. De openbare school was een algemeen belang, maar 't, kwam in de. praétijk er op neer dat, door die openbare school de godsdienstvrijheid verlóren raakte. Gelukkig is dc pacificatie na jarenlangen strijd verkregen, maar men moet niet denken dat de gelijkstelling overal doorgewerkt heeft, noch dal ze een onbe dreigd goed is. Waakzaamheid is geboden en ook gewenschl, want de cijfers leeren dat het volk zich al meer afwendt Van de staatsschool het bijzon der onderwijs gaat regel en 'l openbaar uil zonde ring worden. Het A. R. program bestrijkt echter veel grooter terrein dan 'I, schoolgebied. Het strekt zich uit l ot, de sociale wetgeving, die de tegenstellingen in de maatschappij moet, verzoenen met instand houding van haar organisme voort, wil hel Slaat, Maatschappij enKerk als door God afzon derlijk ingestelde lichamen erkend zien. Voor dat spr. over de coalitie begon behandel- l'e hij nog even 't anti-papisme, dat hij brand merkte als on-christelijk en onredelijk. De A. R. partij heeft zich er steeds van onthouden, hoewel zij vrij Van Rome staat. Ronduit verklaarde spr. dat de beginselen door paus Leo XIII in zijn en cycliek Rerum Novarum verkondigd over den staat overeenkomen met de beginselen der A. R. partij. Vervolgens lag spr. uit waarom de coalitie be houden dient te blijven. Zij is noodzakelijk en wenschelijk met het oog op instandhouding van de onderwijs-pacifieatie hel huwelijksrecht behoud Van het wezen van 't strafrecht, dat een zaak van v ergelding dient te blijven sociale wetgeving behoud van de maat- schappij financieel evenwicht (dit laatste is niet bepaald een-christelijk maar wel een nalionaal be ginselj landsverdediging eti geloofsvrijheid. Einde'ijk besprak de heer Heemskerk ook het gezantschap bij den Paus. Ilij achtte deze kwes tie niet van zoo'n overwegend be'ang, dat de coa litie er om verbroken mocht worden. Waar 't Pro- testantsch beginsel er in geen enkel opzicht mee gemoeid is, mag het onze'politiek niet beheer- schen, en mogen wij de opheffing van dat gezant schap niet stellen hoven het behoud Van een chris Lelijke regeering. Spr. noemde het inconsequent van de C. H. dat zij in 1915 huilstem aan een tijdelijk gezantschap gaven en nu opeens omdraaiden. Spr. betreurde liet mtusschen dat. er een politieke kwestie van gemaakt was, want niet alleen loopt de coalitie gevaar, maar ook het parlementarisme. Als de rechtsche meerderheid kapot is, is er geen link- sche meerderheid. Voor een dictator is hier nog geen reden we zouden dus een zakenkabinet en tenslotte een combinatie zwarl-rood krijgen. Te recht wees spr. er op dat dit een onnatuurlijk ver bond zou zijn, dat de lust er toe bij de R. IC. heel gering is en dat het heel onchristelijk zou zijn als de christelijke partijen de R. K. tot dit samen gaan zouden verplichten. Bovendien liep dan het protestant,scli beginsel gevaar evenals bij een de mocratisch kabinet, dat een scheuring in de chris telijke partijen zou teweeg brengen. Spr. kon niet zeggen of de crisis vlug opgelost kon worden. Na nog de mogelijkheid overwogen te hebben dut de A. R. partij weer in haar isolement terug- Behalve eenige kleine onjuistheden over de ver houding van Staat en Kerk, Kerk en geweten en godsdienstvrijheid, konden wij ons met de bewe ringen en conclusies van den spr. vereenigen. Spr. roerde in zijn rede ook nog de t oelagen aan die jaarlijksch aan onze geestelijken van Staats wege worden uitbetaald en meende dat de Kerk daardoor niet zoo onafhankelijk meer stond te genover de Staat. Om misverstand te voorkomen zij hier opgemerkt, dal deze uitkeering geen gunst is van den staat,die verplichtingen schept, maar opgevat moet worden als een schadevergoeding voor de in de Hervorming in beslag genomen kerkelijke goéderen. Watersnooclcomité. Als vervolg op het bericht van gister kunnen wij omtrent, de oprichting van het plaatselijk wat.ersnoodcomite nog het volgende mededeélen. Ten aanzien van do samenstelling van het comité scheen het aanbevelenswaardig, hoewel een "amenstelling uit de verschillende Jagen der bevolking uit den aard der zaak op d,en voor grond moest staan,het aantal leden niet te groot te maken, opdat het als uitvoerend comité snel en ruchtbaar werk zou kunnen doen,waarbij er dan op werd gerekend dat, waar daarop een beroep wordt gedaan, ieder bereid zal zijn aan dit comité zijn medewerking t,e verleenen. Tevens was het een zaak van gewicht, dat in het comité de vereenigingen die bij de hulpver leening in de geteisterde streken op den voor grond zijn getreden, Vertegenwoordigd werden. Het. comité is thans als volgt samengesteld De burgemeester, voorz., eerleden de wet houders Mr. M. M. van Velzen, Ir. C. Houtman, Bruin D. Boddeüs de gem. seer. Mr. V. Sickenga E. G. v.d. Bovenkamp, ondervoorz., M. Bijl Mzn., Secretaris, Mr. N. J. Post, 2e secr. Mevr. C. J. M. Beukers van Gent(Voorz. van heb afd. bestuur van het R.K. Huisvestingscomité) penning. Mevr. P. C. Boddeüs-Brandt, J. Hin kelaar, Mevr. W. T. HijmanStibbe F. A. G. Lechner, Th. J. H. Mouwens, Mevr. A. Nieswaag- de Bruin Mej. M. M. ven den Schalk (lid van het afd. bestuur van het Roode Kruis), P. v.d. A'Iics, Mevr. H. M. A. Zoetmulder—Jansseus, (lid van het afd. bestuur van den R.K.Vrouwenbond (afd. kledingverstrekking). Gelijk gezegd, zal hel comité reeds zeer spoe dig haar taak aanvangen, en hulp verleenen in allerlei vorm. De geldinzameling zal zoo mogelijk, reeds deze week plaats hebben. Verder heeft men kunnen lezen, dat het het voornemen is weder van het beproefde middel, n.L van de hidp van buurt eri straatcomité's ge bruik te maken. Wij weten, dat reeds thans belangrijke giften uit Schiedam geschonken zijn, doch wij zijn over tuigd, dat,, wanneer de ge'egenheden worden ge opend, waarop hierboven werd gedoe'd, het me- de'cven Van Schiedam met de ontzagge'ijke noo- den van de bevolking van de geteist erde gedeel ten van ons 'and zich algemeen en krachtig zo' openbaren. Nog eens mag worden herinnerd aan het ver zoek gericht tot, hen die reeds ge'den inzame'den, die nog niet, werden opgezonden, om deze aan het, p'aatse'ijk comité af te dragen. Mede is liet gewenscht, dat het comité op d.e hoogte wordt gehouden van hu'pver'eening hui ten haar bemidde'ing geschied, opdat een zoo voi'edig moge'ijk overzicht van de Schiedamsche hu'pver'eening kan worden verkregen. „De Vestaalsche Maagd" te Schipluiden. Gisteravond heeft het tooneelgezelschap on der leiding van den heer Heggelman een goed geslaagde uitvoering gegeven van het overbe kende tooneelspel „De Vestaalsche Maagd", te Schipluiden. Het stuk speelde voor een uit verkochte zaal er waren o.a. aanwezig de kape laan der parochie en de burgemeester, de heer van Gent. De collecte, gehouden ten bate van de nieuwe kerk in het Gorzenkwartier heeft een bedrag van 50.opgebracht. Wij wenschen het gezelschap op zijn verdere tochten veel succes Alg. Middenstandsvereen. „Schiedam." Gisteren hield bovengenoemde vereeniging haar eerste ledenvergadering in 1926. De voorzit ter, de heer S. Hijman, opende deze vergadering en sprak daarbij '1 volgende Het zal U allen wel niet verwonderen dat ik al lereerst naar voren breng, dat ons aller gedachi.en uitgaan naar hen die door den grooten ramp die ons land getroffen heeft, de slachtoffers zijn ge worden. Vervolgens wil ik U allen in deze eerste Verga dering in 1926 mijn hartelijke gelukwenschen aanbieden. Ook 1925, evenals zijn voorganger is Voor den Schied. middenstand een moeilijk jaar geweest wederom een jaar vol zorgen en zware arbeid.Wij, middenstanders, ondervinden nog steeds de druk der werkeloosheid, die helaas nog onverminderd voortduurt. En al begint 1926 nu met weinig mooie perspectieven toch zou ik U willen toeroe pen Blijft toch vol toewijding voor uwe zaken, laat Loeh nooit den moed zakken, overtuigd als ik ben dat een betere tijd eenmaal zal aanbreken. En

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2