Anqa bonbons Als U 1 HOEST 2 M. per seconde, nu bedraagt zij slechts 3/4 M. per seconde. Wamel is arm geworden. Wamel is op slag arm geworden, heeft pastoor Heurkens aan de Msb. verklaard. Ik had een bloelende parochie met vele welgestelde men sehen, waarvan de meesten nu zoo goed als alles verloren hebben. Het vee is minderwaardig geworden, door dat het lang in het water heeft gestaan voor het kon gered worden. De hout- voorraad, die de klompenmakers voor hun hui zen hadden liggen, is weggespoeld. Her- en der waarts zijn de gekapte boomen verspreid. Ze zwalken in den vloed en botsen er met kracht tegen de huizen als stormrammen de muren indrukkend. Wanneer het water niet ijlings valt, wanneer de storm opsteekt of vorst intreedt zal van de huizen niets overeind blijven. Vele zijn reeds bezweken of staan op invallen en wat schiet er voor de menschen dan nog over ten zij een ellendig stukje grond, waarop hun huisje heeft gestaan Hun inboedel is reeds waardeloos, landbouwwerktuigen veel beschadigdj^of^ge heel onbruikbaar gemaakt, proviand en veevoe der bedorven, niets hoegenaamd niets is aan velen gelaten, zoodat de toekomst er somber en donker uitziet. Men kon het niet aannemen, dat het water zoo hoog zou stijgen. Men schertste uog, dat men het met den klomp de achterdeur zou uithoozen wanneer het de voordeur binnen liep, doch men moest vluchten, toen de golven aanstormden van het eene punt naar het andere, totdat de waterwolf niets meer vrij liet, dan juist den ouden dijk, waarop wij thans staan. Toen bij het tramstation waar een tweehon derd runderen in een vlug daar gezetten stal waren ondergeracht, zonk ineens de grond weg. Het vee stortte naar beneden en de stal viel mee. Een vervaarlijk geloei klonk onder het tentdoek uit, terwijl de toegeschoten redders schreeuwden messen messen Men sneed het zeil aan flarden en meteen de touwen, waarmee de dieren stonden vastgebonden. In razenden galop stormden de beesten na hun bevrijding den dijk op en verspreidden angst en vrees onder de bevolking. Nooit zal ik dit oogenblik vergeten. Het was om je bezinning te verliezen. He plaats waar de stal gestaan had, was nu een chaos van verbogen en afgeknapte tramrails, waartusschen het water spoelde als in een beek IS Gift van den ex-keizer. Namens den ex-keizer te Doorn hebben gister G. graaf Bentinck van Amerongen en kapitein on Ilsemann een groote partij kleeren aan het comité van het Roode Kruis te Tiel aangeboden. He gift werd in twee auto's, een van den ex- keizer en een van graaf Bentinck vervoerd. Brand. Gisteravond is er brand uitgebro ken in de gebouwen van de N.Y. Rotogravure Mij. aan het Galgenwater te Leiden. Dank zij het feit dat de brand spoedig ontdekt werd, was 4e brandweer vrij spoedig het vuur meester. Er veel schade aan materiaal en machinerieën ontstaan en vooral veel waterschade. Toch hoopt men het bedrijf vandaag weer op gang te kunnen brengen. Vermoedelijk is de brand ontstaan door onachtzaamheid van loodgieters, die bij het bouwen van een nieuwe afdeeling der fabriek aan het werk waren. Verzekering dekt de scha de. De trein-overval. De overlevenden van den treinoverval in Mexico, die, van al hun geld beroofd, te Guadalajara zijn aangekomen, vertellen afgrijselijke bijzonderheden over het voorgevallene. 139 5 I Meer dan vijftig Mexicaansche passagiers werden eenvpudig afgeslacht, de tooneelen, die zich afspeelden, gaan alle beschrijving te ho ven. De vloeren der rijtuigen dreven van het bloed, terwijl de gevangen gehouden passagiers om genade smeekten. Vele passagiers, die zich zelfs niet tegen hun berooving hebben verzet, werden zonder mededoogen in koelen bloede vermoord. Hartverscheurende doodskreten wer den gehoord van de gewonden, zich zich in den brandenden trein bevonden. In wilde vaart zijn de bandieten eindelijk met de locomotief naar het station van*Yerecuaro gereden, waar zij, na een plundertocht door de stad, de vlucht hebben genomen naar de bergen en verdwenen. Een conducteur van den trein slaagde er einde lijk in, na den geheelen nacht te hebben geloopen, een onafgesneden telegraafdraad te vinden en een telegram met verzoek om hulp te verzenden. Hierop is ijlings een hulptrein met troepen naar het terrein van de ramp gereden. r Een auto door een trein ver morzeld. Een express-trein is, bij den over weg van Villingwórth, met een auto in botsing gekomen. Twee der inzittenden van den auto werden zwaar gewond. Wodka contra s a m o g on. In de Oekraine schijnt de samogon, de door de boeren zelf gefabriceerde brandewijn, die nogal scha delijke bestanddeelen bevat, het langzamerhand tegen de wodka te moeten afleggen. Naar wij ten minste in de „Izwestija" lezen, is er in 192o een aanmerkelijke verminderde productie ge constateerd, in vergelijking met het jaar 1924 De oorzaak hiervan wordt toegeschreven aan de geleidelijke verdringing van de samogon door de veel betere wodka uit de staatsdistilleer- derijen. Het veem-moord proces. Teneinde het enorme aantal getuigen in de veemmoord processen te kunnen hooren, heeft de desbetref fende afdeeling van het Berlijnsche politiepre- sidium een speciale onderafdeeling ingesteld. Naar de avondbladen meenen te weten, heeft en deel der meer dan tachtig getuigen, die zich gister-voormiddag hebben aangemeld, belang rijke mededeelingen verstrekt met betrekking tot de verblijfplaats der veemmoordenaars. En echtgenoot. Een nieuwe triomf van het feminisme. In een der groote hotels te Lon den is een Amerikaansch echtpaar afgestapt. In het hotelboek heeft mevrouw geschreven Mevr. Georie A. Barlett en echtgenoot. Kiesrecht en de verantwoordelijke leeftijd. Een van de eerste onderwerpen die misschien in de aanstaande zitting van het Parlement zul len worden behandeld, zal zijn dat van gelijke kiesrechten voor mannpn en vrouwen. De pre mier zal in elk geval herinnerd worden aan zijn verkiezingsbelofte, een commissie voor dit doel in te stellen, samengesteld uit vertegenwoordi gers der verschillende politieke partijen en in den geest van de vroegere commissie t llswater, die het kiesrecht aanbeval voor vrouwen boven dertig jaar, een recht dat inmiddels is toegestaan. Het instellen van deze nieuwe commissie zou echter niet beteekenen dat wetgeving in de ko mende zitting, of zelfs in het volgend jaar, zou worden voorgesteld. Uitbreiding van het kies recht onder de vrouwen zou noodzakelijkerwijs een nieuwe, meer evenredige verdeeling van par lementszetels over de kiesdistricten meebrengen, in verhouding tot de nieuwe getalsterkte dier dis tricten. Een dergelijke redestributie wordt in het algemeen gevolgd door een algemeene ver kiezing. De huidige regeering heeft nog een leven van vier jaar voor den boeg en ze is zeker niet voornemensstappente doen die dat leven zouden kunnen verkorten. Een ontwerp, de vorige zit ting door Labour ingediend, stelde voor het kies recht te geven aan alle personen, mannen en vrouwen, die een en twintig jaar waren gewor den. Die leeftijdsgrens geldt op het oogenblik al leen voor mannen. Bij de besprekingen in het Parlement over dat onderwerp kwam de vraag of vrouwen op dien leeftijd minder geschikt zijn dan mannen om haar stem uit te brengen niet in het geding. Het meeningsverschil betrof meel de vraag of aan leden van beiderlei kunnen zoo vroeg in hun leven moest, worden toegestaan hun stem uit te brengen. Het gevoelen dat ook voor mannen een en twintig jaar te vroeg was kwam sterk tot uiting. Intusschen wees men er op dat kiesrecht, eenmaal toegestaan, niet kon worden teruggenomen. En aangezien mannen, die den een en twintigjarigen leeftijd hebben be reikt, in handel en bedrijf ten volle verantwoor delijk zijn voor hun daden b.v. voor schuld ge rechtelijk kunnen worden vervolgd, een omstan digheid waarin de erkenning ligt van hun rijpheid als burgers, kan men op dien leeftijd moeilijk het voorrecht onthouden hlïn deel te hebhen aan de verkiezing der volksvertegenwoordiging. Niet temin overheerscht de meening dat vijf en twin tig jaar de meest geschikte leeftijd is. Het be zwaar dat het kiesrecht aan mannen beneden dien leeftij d weer zou werden ontnomenwilmenzoo veel mogelijk opheffen door hen, die het kies recht reeds hebben, het te laten behouden. Uit breiding van het kiesrecht voor vrouwen, in dien zin dat zij met mannen gelijkstaan, zou betee kenen dat in bijna alle kiesdistricten de vrouwe lijke stemmen zouden overheerschen. Dit is zelfs reeds het geval bij den bestaendon toestand in drie Engelsche kiesdistricten. 18 val'che biljetteh van 10, oud model. Hoewe hij aanvankelijk ontkende, viel hij later door de mand. De twee gearresteerden hebben reed* 100 biljetten vervaardigd en grootendeels uitgegeven. Het is opmerkelijk, hoe gemaklijk het publiek de biljetten in betaling nam, als men ziet boe slecht ze zijn nagemaaky. De, in verband met het vervaardigen van valsche Nederl. bankbiljetten van 10 gld. ge arresteerde Hblijkt te zijn een bekend Duitsch inbreker, die reeds verschillende vonnissen ach ter den rug heeft en door de Duitsche politie werd gezocht. De leiding bij het onderzoek is in handen van de Rotterd. politie. De kunstschilder J. A. Arts te Nijmegen hcaft de teekeningen geleverd en de geëtste koperen platen. De bank werker A. HurkenS is de eigen lijke uitgever van de valsche biljett en, die zijn gemerkt J. S. 39974 20 April 1923. Aan den fecstdisch doodgebleven. Men meldt ons uit Haarlem Gister is aan den feestdisch ter gelegenheid van het huwelijk van zijn dochter, te zijnen huize aangericht, plot seling overleden A. Mac Lainpont, oud-rechter in den arrondissementsrechtbank te Haarlem. Felle brand te Delft. Men meldt ons uit Delft In den afgeloopen nacht heeft 'n felle brand gewoed in het pakhuis van den heer Leertouwen gevuld met behangsel papier en gereedschap na 2 uur was men het vuur meester. De steun verleening. Bij het R.K. Huisvestingscomité in den Bosch is reefs voor 65.000 aan giften binnengekomen. Vele.1-collecte's zijn nog niet afgedragen. Ook bij de bladen is reeds voor een half millloen binnen gekomen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Een wonderdokter als markt koopman. Sinds eenigen tijd wordt de markt op de Brouwersgracht te Den Idaag 's Maandags en 's Vrijdags vereerd met het bezoek van een z.g. wonderdokter. De man geeft zich zelf niet mt voor dokter, maar er wordt van hem verteld, dat hij vroeger wel recht heeft gehad op den dokterstitel. Dat recht moet hij echter op onge lukkige wijze verspeeld hebben. Hoe het zij, met of zonder titel, het middel, dat de man ten ver koop heeft is goed voor alle kwalen. Naar verluidt zou de overheid middelen be ramen om dergelijke marktkooplieden van de markt te weren. Telegrammen. D e Portugees che bankbiljet- I e n k w e s t i e. Eergister is de heer M. van IJ. die \rijdag j.l. gearresteerd is in verband met de Portugeesche bankbilkettenkwestie, in het huis van bewaring in Den Haag ingesloten. I n b e s 1 a g genomen. De politie te I iel heeft een partij van 105 mollevellen in beslag genomen, die aldaar door J. v.d. V. uit Acquoy werden verhandeld. erstekelingen. Te Vlissingen zijn een Pool, een Spanjaard en een Duitscher, die als verstekeling aan boord van passeerende sche pen waren, aangehouden en over de grens ge bracht. Overleden: De 93-jarige heer Meester, de oudste inwoner van Muiden,die Zondag bij een botsing tusschen tram en auto door den auto is gegrepen, is aan de gevolgen overleden. Een zeldzaam verschijnsel. Een zeldzaam natuurverschijnsel is gister te Napels waargenomen. Terwijl de uitbarsting van den Vesuvius nog voortduurde en de lava langzaam naar beneden stroomde viel er een hevige sneeuw bui die den rand van den krater in een half uur met een witte laag bedekte. In het witte sneeuw veld teekende de lavastroom zich duidelijk af en was met een gewonen veldkijker van de stad uit te zien. LONDENSCHE KRONIEK. Londen, 12 Jan.' 25. (Van onzen correspondent). Schooljongens en vliegen. Er is in Londen een „Schooljongens-Tentoon stelling" geopend. Het is een democratische ver tooning want behalve de dingen van sport en kleeding voor den „public school boy" (de „pu blic school" is voor de kinderen der hooge of welgestelde standen), ziet men er ook thans voor de padvindersbeweging, die hier in Engeland vooral recruten wint onder de jeugd der lage standen en waarvan althans de „public scnool boy" zich tot nu toe afzijdig heeft gehouden. Men vindt er o.a. een volledigen „tuck shop" (snoep winkel), een inrichting, die geen enkele „public school" kan of wil missen en waar de school jongen behalve snoep ook het lekkere voedsel kan krijgen dat de Spartaansche schoolkeuken hem onthoudt. Maar* het meest kenschetsende van deze gezellige en oorspronkelijke tentoon stelling is dat ze een levendig beeld verschaft van de belangstelling in mechanische dingen, die den geest van den tegenwoordigen jongen geheel schijnt te beheerschen. Sir Sefton Brancker, het hoofd van de afd. Burgerlijke Luchtvaart van het Ministerie voor Luchtvaart heeft van die gesteldheid der nieuwe jeugd partij getrokken door er een vlieg-stand te laten inrichting. Bij de opening van de tentoonstelling verklaarde hij dat iederen, die ouder dan veertig jaar was zou moeten zijn heengegaan voordat de vliegerij in de wereld een kans zou krijgen. Hij wilde niet zeggen dat menschen van een oudere generatie geen moed hadden maar zij konden luchtvaar tuigen niet besturen zooals jonge mannen het kunnen. In zijn rede en in zijn stand moedigde hij de schooljeugd aan zich aan de burgerlijke lucht vaart te wijden. Het ministerie voor Lucht vaart looft bij deze gelegenheid prijzen uit, be staande in vluchten over Londen, voor de jon gens die de beste opstellen schrijven over het onderwerp en een vliegtuigfabriek belooft vrije vlieglessen voor de beste essayisten. En voor de voornaamste aantrekkelijkheden van de ten toonstelling is een klein vliegtuig, dat De Ga- villand Moth, dat thans door de onlangs tot stand gekomen vliegclubs wordt gebruikt. Petten in de kleuren van alle Engelsche scholen dansen er omheen. Maar de belangstelling is weinig ge ringer voor twee beroemde rcnautomobielemwaar van de bestuurders,tweevermaarde coureurs,door door de geestdriftige jongens met vragen over hun verrichtingen en ren-avonturen worden be stormd. Zelfs de keur van ontvangstoestellen voor den draadloozen omroep moeten zich op deze tentoonstelling wat miskend voelen bij zooveel vurige aanbidding van den motcr. DR. LUTHER KABINETSFORMATEUR. BERIJN, 13 Jan. (draadloos) President Hindenburg heeft Dr. Luther verzocht een nieuw kabinet te vormen. Laatste Berichten. Londen - Berlijn Parijs Belgis Zwitseiland Amerika Weenen Kopenhagen Stockh dm Oslo Madrid - - Milaan 12 Jan. 13 Jan. M?.08Vs - 59.24 5*.23>/* - 9 48 - 9.31 V, - 1129 - 11 29 - 48 05 - 48.071', 2.4813/,s 2.48I8/1# - 35.10 - 35.10 - 61.921/a - 61.90 66 65 66.66l/j - 50.821/2 50.76 3532V3 - 35 20 10 05 - 10 05 Kunst en Letteren. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtige O. tot. N.O. wind, licht tot half bewolkt, droog weer; lichte vorst. Terug in de residentie. De Koningin en de Prins zijn gisteravond per S.S. te 7.49 in de residentie teruggekeerd van hun bezoek aan het watersnooclgebied iu .Over ijssel. De Koningin onderhield zich in de Koninklijke wachtzaal eenigen tijd met den burgemeester mr. J. A. N. Patijn, die het Koninklijk echtpaar bij aankomst was komen begroeten. Het vvatersnood-comite. Hedenavond zal het watersnoodcom.il e ten stadhuize te 8 uur vergaderen. Uit het overstroomde gebied. Men meldt ons uit Zevenaar Door de hevige vorst is de val van het binnen water gestuit. Het verkeer in Duiven en Groes- sen geschiedt nog met bootjes. Op de zolders wordt Aeel koude geleden daar vee! huizen nog in 't water staan. Valsche munters aangehouden. Men meldt ons uit RotterdamMaandag avond kocht 'n heer bij een sigarenwinkelier in de Rozenstraat eenige sigaren. Hij betaalde met een bankbiljet van 10. Nauwelijks had de koo- per den winkel verlaten, of de winkelier zag dat het biljet valsch was. Hij ging den man na en vroeg zoowel de gekochte artikelen als zijn geld terug, waartegenover hij het biljet wilde terugge ven. De kooper deen dit en ging verder. De win kelier volgde den man echter, hetgeen door den kooper bemerkt werd. Deze trachtte te ont komen en liet zijn hoed die juist afwoei in teek. Even later liep de cluchteling in handen van een agent die hem naar het politic-bureau overbracht. Hier bleek de man, de 34-jarige fabriek arbeider A. H„ nog drie val che biljetten van 10 bij zich te hebben. Bij zijn verhoor deed H. alle pogingen de herkom t der biljetten ge heim te houden en vertelde allerlei verhalen, die onwaar bleken. Ten lotte deelde hij mede uit Nijmegen te komen en daar met een vriend, 'n kun t childer, de biljetten gemaakt te hebben. Onmiddellijk werd naar Nijmegen getelegrafeerd- De politie daar ter plaat e deed een hui zoeking bij den 26- jarigen Th. J. A„ de kun t childer, en daar werd een volledige in tallatie aangetroffen. Gi teren i A. gearre teerd- Hij wa"- toeb nog in bezit van Stijn Streuvels. Indertijd heeft het gerucht de ronde gedaan, dat Stijn Struivels van plan zou zijn een reis naar Rusland te maken. Dit is niet juist, maar wel zijn er voorloopig andere plannen. Aan Stijn Streuvels is n.l. het voorstel gedaan om een bezoek te brengen aan den Belgischen Congo met de bedoeling er een hoek over te schrijven,waar Streuvels wel ooren naar heeft. De datum van zijn vertrek is echter nog niet bepaald. Burgerlijke Stand. G eboren: Jan. II Elisabeth Margaretha d v H J. Kilsdonk en E. M. Schalekamp, Nas- saulaan. Adrianus z.v. L. van Woerkom en M. Muis, Stephensonsfraat Overleden: Jan. 11. E. van Dongen, oud 5 j„ Noovdvestsingel. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 13 Jan. v.m. 1.11 n.m. 1.28 14 Jan. v.m. 1 57, n.m. 2 10. 15 Jan. v.m. 2.46 n.m. 2.59, Gein. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur slijging 5 u. 31 m. G' m. duur daling 6 u. 54 m- SCHIEDAM, 12 Jan. Aangekomen Noorseh s.s. „Nina" van Antwerpen. Noorseh s.s. „Ornefjell", van Emden. Eng. s.s. „Westborough", van NovoroSsisk, allen om bier kolen te bur keren in de Willi, haven SCHIEDAM, 13 Jan. Aangekomen: s.s. „Si- tocbondo", Rolt. Lloyd, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de VVilf on haven. SCHIEDAM, 12 Jan. Vertrokken Eng. s.s. „Audacity", met restant lading olie naar I.on- s.s. „Tambora", ledig naar Rotterdam. LAS PALM AS, 8 Jan. Gepasseerd Noorseh s.s. „Peter Bogen", met traan van South Georgia naar Schiedam. Handelsbe rlthlea. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 13 Jan. Offieieele noteermg van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f 19. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 13 Jan. Men noteert voor Spiritus 100 f 22. Sporliufl. Noteeiing van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingverp'-uieing". H'drn I 2.70 per ketel ROTTERDAM, 12 Jan. Eieren. N.V. Rott. Cons. Veiling Weenaplein. Aanvoer 30.000 stuks. Kip- 8 tot 10, eend.8 tot f 9. Rotterd. Veiling, WqrmoezierstraatKipeieren 8 a 11.60, idem kleine 5.50 g 7.95, eendeie ren ƒ9.25 a /II per 100 stuks. Aanvoer 95.000 stuks. Doos6Q 90ct.Bij Apokh.en drogisten - Pi.OS'/j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3