geneesé Nederland en Belgie. In een bijeenkomst van de commissie Voor buitenlandsche zaken uit de Kamer Van Afge vaardigden heeft de katholiekJaspar,oud-minis ter van buitenlandsche zaken, gevraagd hoe het stond met het Nederlandsch-Belgische verdrag Daar minister Vandervelde afwezig was, heeft van Gauwelaert, de rapporteur, geantwoord dat er geen sprake van kon zijn, dat de onderhande lingen thans voortgang vinden, gezien den parle mentairen toestand in Nederland. De economische wereldconferentie. Hoewel er aanvankelijk bij den Volkenbonds raad bezwaar bestond om een tweedenNederlan- der in de commissie van voorbereiding der eco nomische wereldconferentie te benoemen, is het thans zoo goed al zeker, dat daarin, naast dr.A. G. Kroller ook de heer Jan Oudegeest zal worden uitgenoodigd zitting te nemen.'De heer Oude geest zaJ alsdan met Jouhaux de internationale vakbeweging vertegenwoordigen Wat de Banderolles kosten. Blijkens de, bij het wetje van 30 December j.l. aangebrachte wijziging in het 7e hoofdstuk der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1924 is voor aanmaak van zegels (banderolles),benoodigdvoor de uitvoering van de Tabakswet, over genoemd jaar een bedrag van 82000 meer benooóigd ge weest., dan geraamd was. Geneeskundig onderzoek voor het huwelijk. Het te Rome gehouden zesde Int. Congres van dè Unie van R. K. Vrouwenbonden heeft de motie, betrekking hebbende op bovenstaand vraagstuk en ingezonden door de Ned. Fede ratie van R. K. Vrouwenbonden in den Volgen den vorm aangenomen „De R. K. vrouwen, leden van de Int. Unie, van R. K. Vrouwenbonden, van oordeel, dat de mensch door zijn onsterfelijke ziel bestemd is voor het eeuwige leven, dat hij verdienen riïoet door hier op aarde te leven volgens zijn plicht en geweten dat de staat niet het recht heeft, de Vrijheid van man en Vrouw te beperken, voor zoover betreft het stichten van een gezin, indien zij dit wenschen dat overigens de desbetreffende wettelijke maatregelen in sommige landen genomen, aan leiding gegeven hebben tot zulke ern'tige mis bruiken, dat vele van die maatregelen reed*? ingetrokken moesten worden verwerpen' het verplicht geneeskundig on derzoek voor het huwelijk, doch spreken als haar meening uit, dat het de plicht van een ieder >'s, alvorens >'n het huwelijk t.e treden, zich ervan te vergewissen, dat zijn gezondheids toestand zulks toelaat, wil men niet een zware verantwoordelijkheid voor de gevolgen op zich nemen." Signaleeren van valsch bankpapier. Tot dusverre heeft een behoorlijke en tijdige waarschuwing ten dienste van kassiers, betreffen de in omloop zijnd valsch bankpapier ontbroken. Dit, gemis is gevoeld door de Nederlandsche Cen trale in zake falsificatiëri en deze heeft middelen beraamd om de kassiers, die werkzaam zijn aan de valuta-afdeelingen van banken, enz. tijdig en exact van het valsche papier op de hoogte te Stellen. De Centrale heeft namelijk het financieel archief Keesing, te Amsterdam, bereid gevonden, bij diens abonnes een signalement van onecht bankpapier te verspreiden. Met het opmaken der lijsten is reeds een aanvang gemaakt. Zoo is een aantal onechte uitgaven van Amerikaansch bank papier ai beschreven en den banken toegezonden De reeks is zeer uitgebreid en betreft dollarbiI- \r' 10' 20' W0'500> w0°' en 10. 00 dollar. Nauwkeurig is aangegeven, door welke afwijkingen de papieren opvallen. Daar naast staan ook de falsification op het gebied van Fransch bankpapier beschreven, hieronder ont breken de beruchte Hongaarsche producten van 1000 francs niet. In bewerking zijn gegevens omtrent Servisch, Itahaansch, Deensch, Engelsch, Zwitsersch, Bul- gaarsch en Duit.seh papier. Tusschen de groote centrale m Weenen en die te A'dam bestaat evenals dat met vrijwel alle groote steden' het geval is, een snelwerkende inlichtingsdienst. Hierdoor bereiken de noodige gegevens met be kwamen spoed de hoofdstad, waar ze uitgewerkt worden ten dienste van de banken. De kassier kan zich dus aan de hand van deze signalemenlen betrekkelijk gemakkelijk van de echtheid van hel ontvangen papier vergewissen. De diverse aan de banken toegezonden aan- wijzmgen worden, gebundeld in een klapper in kmjpband. Op den omslag komt tevens deze wijze raad voor, voor het geval falsification worden aangeboden: „De politie waarschuwen en aanbieder, indien onbekend, laten wachten laten volgen of hem te beletten te vertrekken! Nimmer hem het falsificaat teruggeven en zon der meer laten gaan, daar hierdoor een ander het slachtoffer kan worden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. B. K. Volksbond (afd. Schiedam). Verslag van het Informatiebureau over 192 5. 1. Invaliditeitswet, 9 2. Belastingzaken 219 3. Arbeidscontract 27 4. Militie 5 5. Ongeval lenwet 15 6. Kiesrecht 17; 7. Vereenigings- zaken lo ,8. erzockschriften 16 9. Huurwetten 20 10. Diversen 22 totaal 363, niet-leden 28. Enkele bemerkingen INog steeds is het doorplakken van zegels bij tijdelijke werkloosheid niet, populair. Juist de regelmatige plaatsing van zegels, ook als ze niet door een werkgever geplakt zijn. zijn van groot belang. 2. De personeele belasting drukt velen on evenredig zwaar, omdat deze belasting geen reke ning houdt met het inkomen en velen thans noodgedwongen een huis bewonen, waarvan de huurprijs boven hun krachten gaat. Blijkbaar door den slechten economischer» toestand is het aantal bezwaren tegen de In komstenbelastingen groot. Als noodzakelijk ge volg daarvan duurt de behandeling dezer be zwaren uitermate lang. Nog velen verkeeren in de meening. dat de indiening van bezwaarschri|- ten eene opschortende werking op de betaling heeft. Dat zulks niet waar is, ondervinden zij dan door het ontvangen van waarschuwingen. Men vermijde toch vooral niet, bij werkloosheid persoonlijk voorloopig uitstel van betaling te vragen. Eene onbillijkheid schuilt in de mogelijkheid van ontheffingsaanvrage. Is iemand 3 maanden achtereenvolgens werkloos, en daalt overigens zijn inkomen beneden 3/4 van den aanslag, dan kan hij ontheffing aanvragen, en verkrijgt die ook. Doch als hij 3 maal een maand werkloos is met tusschenruimten, hetwelk hetzelfde finan- cieele gevolg voor hem heeft, dan mist hij het recht tot onheffingsaanvrage. Hij zal er althans geen succes mee hebben. Eene tweede onbillijk heid wordt gevonden in de bepaling, dat bij de forensen het reisgeld niet van het zuiver inkomen mag worden afgetrokken. Dit toch is eene nood zakelijke uitgave tot verkrijging van het inko men. liet verschil in hoogte der gemeentelijke heffingen heeft tot gevolg, dat de forensen, die in ieder der twee gemeenten, tot wier belasting gebied zij behooren, tweederden moeten betalen, dit deel vaak voor de eene gemeente hooger is dan voor de andere. Aan te raden is steeds, bij twijfel aan de juistheid van het biljet van aanslag zoo spoedig mogelijk naar het bureau te komen. Deze moeite is niet groot en men hoedt zich voor teleurstelling. an een aihaaldienst, waardoor het innen der belastingen geleidelijker en gemakkelijker zou worden, hoort men nog niet veel. 3. De moeilijkheden die in de arbeidsverhou ding ontstaan, en die vaak tot plotseling ontslag leiden, zijn veelal het gevolg van onbekendheid met de voorschriften der Wet. Waar het vaak over bedragen van matige beteekenis gaat is eene minnelijke schikking te verkiezen boven rechterlijk ingrijpen. Het is eene dwaling, te meenen, dat ons bureau zich steeds partij steil, voor den werknemer en als zijn verdediger optreedt. Het onderzoekt zoo objectief mogelijk iedere zaak, en geeft zijn ad vies overeenkomstig dit onderzoek. 6. Hoe gunstig ook de bepaling in de kieswet ook moge zijn, dat iemand twee weken voor de stemming mag opgeven, op welke plaats hij zijne stem wil uitbrengen, voor velen, vooral schip pers en reizigers, is deze bepaling nog niet soepel genoeg. Deze personen toch weten vaak niet, waar zij op den dag der stemming zich zullen bevinden, en missen daarbij de gelegenheid en het geld, om zich naar de plaats hunner inwoning te begeven. Wellicht onderzoekt de een of andere politicus naar een middel om deze stemmen niet verloren te doen gaan. Voor het, bureau TH. J. H. MOUWENS. Algemeen Watersnood Comité Schiedam. Het Watersnood Comité Schiedam wenscht op a.s. Zaterdag met de algemeene inzameling voor de slachtoffers van den watersnood een begin te maken. Daartoe noodigt het de ingezetenen uit, van iedere buurt of straat eeu of meer vertegen woordigers te zenden naar de algemeene ver gadering op a.s. Vrijdag in den R. K. Volksbond te 8 uur n.m., ten einde voor de geheele stad een indeeling te maken, opdat huis aan huis de inteekenlijsten worden aangeboden door de personen, welke elke buurt of straat zelf aan wijst. Voorts verzoekt het Watersnood-Comité kloedingstukken bij voorkeur nieuwe onder- kleeding, te laten bezorgen aan bet. St. Jacobs- Gasthuis. Indien bezorging bezwaarlijk is. belle men op fcelef. 68516. Men zie de advertenties. s,Sl. WilJibrorilus". Het bestuur van bovengenoemde vereeniging deelt mede, dat de H. Mis, welke zal opgedragen worden voor de zielerust van den heer R. Hulsel mans, in leven hoofdbestuurder van den Ned. R. K. Fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus" en lid van het Centraal Bestuur, zal plaats heb ben a.s. Zondag, J7 Jan., 's morgens te 7,/2 uur in de kerk van St. Jan de Dooper, L. Haven. Het bestuur vertrouwt, dat alle R. K. georgani- seerden van Schiedam, in het, bijzonder de R. K fabrieksarbeiders, deze H. Mis zullen bijwonen en ter H. Tafel naderen voor de zielerust van den overledene. De vveldadigheidssoiree in Pandora. Er zijn hedenavond enkele plaatsen van ft. en /0.50 verkrijgbaar gesteld zoodat ook per sonen met meer bescheiden beurs de soiree zullen kunnen bijwonen. Er zal te genieten zijn van een buitenge woon goed programma terwijl het doel zeer sympathiek is te noemen. Hel gezelschap Ileggelman. Met nog gropter succes dan Maandag heeft gisteravond het gezelschap Heggelm.an in Schip luiden een tweede uitvoering Van „De Vestaal- sche Maagd" gegeven. Pastoor Möll'er, die mede aanwezig was, heeft, hij 't, einde een dankwoord gericht lot, de katholieken van Schipluiden voor hun belangstelling en steun in en voor zijn werk. winlmhandm Wüvt&woetzn sdvuuc ivfifmn- ïuu/e huid 148 10 De IJsclub. Onvoorziene omstandigheden voorbehouden, zal de ijsclub alhier morgenochtend 10 uur ge opend worden. Bij de gisteren namens d e D e I f t- sche Studenten Roeivereeniging Laga gehouden aanbesteding voor den bouw van een bootenhuis met knechtswoning aan de Provinciale vaart werd hel laagst ingeschreven volgens bestek I door ,1. Splinter, Leiden, met 29.975 volgens bestek II door D. Koene, alhier, met f 35,000. UIT ROTTERDAM. De bevolking. De bevolking der gemeente Rotterdam ver meerderde in 1925 met 34.777, verminderde met 26.090, werkelijke vermeerdering 8687. Op 31 Dee. 1924 bedroeg de bevolking 540.274 en op 31 Dec. 1925 548.961, n'.l. 269.968 mannen en 278.993 vrouwen. Het' drama in de Sehieslraal. Het, gerechtshof te 's-Gravenhage heeft gister de Rotterdamsche vrouwen G. de J. en J. v. G. recidiviste, beiden gedetineerd, wegens beroo- ving' van een schipper, welke berooving ten slotte het drama in de Schiestraat, waarbij de molenaar Ambrosius is gedood, tengevolge heeft gehad, veroordeeld ieder tot 2 jaar gevangenisstraf, beiden schuldig verklarende aan diefstal in vereeniging. De vrouwen hadden thans een volledige bekentenis afgelegd. De moord in de Beverstraat. De schrijver van den anoniemen brief, waar van gisteren melding is gemaakt, heeft zich nog niet aan de politie bekend gemaakt, ofschoon" hij zich in zijn brief daartoe bereid had verklaard. De inhoud van den brief heeft niet veel om het lijf de woorden, waar het op aan komt, luiden „ik ken die menschen de jongen is een groote onverschillige, rare ploert". Uit de lijkschouwing is gebleken, dat Van Sloot.en met een bijl of een hamer, die boven gevonden zijn, twee slagen heeft ontvangen De eerste slag moet, hem tegen het hoofd hebben getroffen en bewusteloos hebben doen ineen zinken de tweede zal zijn dood veroorzaakt hebben. Uil een nader scheikundig onderzoek is in middels gebleken, dat, in de alcoof geen bloed sporen zijn aangetroffen desniettemin blijft het mogelijk, dat an Slooten den eersten slag in de alcoof heeft ontvangen en daarna in bewuste- loozen toestand naar beneden is gesleept. Het vliegveld Waalhaven. In den loop van het jaar 1924 zijn van de zijde van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij stappen gedaan om te geraken tot den aanleg van een luchtvaartterrein in de nabijheid van Delft, hetwelk niet alleen zou trekken ten dien ste van s-Gravenhage en Delft met omgeving, doch ook ten behoeve van Rotterdam, zoodat' deze gemeente haar vliegveld Waalhaven zou hebben op te heffen. Bij be prekingen, die naar aanleiding daar van op initiatief van den minister van water staat tusschen belanghebbende gemeenten en lichamen plaats Vonden, bleek de gemeente 's- Gravenhage een betere aansluiting aan het lichtvaartnet te wenschen dan het vliegveld Waalhaven thans biedt. Aanleg' van een eigen luchthaven was dan ook reeds door haar over wogen, doch op grond Van economische over wegingen gaf zij de voorkeur aan een gemeen schappelijk terrein ten Zuiden van Dell't, waar mede ook de belangen van Rotterdam, die iie- mer het vliegveld Waalhaven Hecht* als tijde lijk terrein had bedoeld, zouden zijn gediend. an Rotterdamsche zijde is daartegenover gesteld, dat, al moge wel vroeger van een tijde lijk karakter van het vliegveld Waalhaven zijn gerept, thans van een wensch of ook maar een overweging tot verpaatsing van dat terrein welks aanleg en inrichting zeer groote sommen hebben gevoiderd, geen sprake kan zijn. Daarbij komt, dat de verbinding van Waalhaven met den Haag binnen niet langen tijd en in elk geval voordat een nieuw vliegveld zou kunnen worden aange legd en ingericht, aanzienlijk beter zal worden. In de eerste plaats zal toch door de gemeente Rotterdam een wagen veerai en st worden geopend tusschen het Park en Gharlois, voorts zal van rijkswege een nieuwe verkeersweg tusschen dén Haag en Rotterdam worden aangelegd, terwijl wijders aan dien nieuwen weg over dan 's Graven- d ij kwal en het land van Hoboken aansluiting zal worden gegeven met bet veer bij het park. Gemengd Nieuws. 1 n en om Maastricht. De schade. Nu het water valt, komt de schade die het heeft aangericht aan den dag. Het Maastricht van op het oogenblik vertoont wel een heel ander beeld dan dat van Nieuw jaarsdag. Toen een gedeelte van de stad en de geheele omgeving overstroomd, en de bevolking gealar meerd door do vrees voor grooter onheil, een dichte Schare'van menschen, zich verdringend voor het wachthuis aan de Maasbrug waar de waterstanden werden gepubliceerdtegen en onder de brug het geweld van de rivier, tot in de verte aan weerszijden van de overstroomde steken: Borgharen, Limmel, HcUgem, Evsden, St. Pieter. En nu alles weer in zijn oude doen. Naar den waterstand kijkt geen mensch meer. Aan den Scharner weg ligt een huisje in puin. De zijgevel is er uitgevallen en door 'het groote gat ziet men de sporen van het water op de wan den. Meubels zijn er niet meer in. De bewoners zijn tijdig voor de instorting gevlucht. Duidelijk ziet men ook de sporen van den watersnoor? op den Grensvelderweg. Hef water was daar hoog gestegen en de bewoners van een gedeelte der huizen moesten per schuit verlost en naar de stad gebracht worden, waar zij, wij hebben het eerder gemeld, in de Hubernusschooi tijdelijk onderdak vonden. De Hubernusschooi is thans weder aan het onderwijs teruggegeven, de vluch telingen zijn in hun huizen teruggekeerd, maar in wat. voor toestand hebben zij deze gevonden Vele vensters staan overeenkomstig het advies van de autoriteiten open om het vocht gelegen heid te geven grondig te verdampen en dus kun nen wij ons gemakkelijk genoeg overtuigen hoe het er binnen uitziet. De meeste vertrekken zijn nog ongemeubeld, op zijn hoogst heeft men er een paar stoelen en een tafel neergezet. Maar de zware stukken groote linnenkasten, piano's e.d., die niet zoo gauw te versjouwen: waren, hebben den waters nood moeten doorstaan en dragen er allerdnf- delijksl de teekenen van. Wij zien een pianola, die het wel bijzonder te kwaad heeft gehad. Het water stond precies op de toetsen wordt ons ge legd een hoopje notenrollen, papperig nat en al halfbeschimmeid ligt ernaast. De pianola zelf is aan alle kanten gebarsten en grijs uitge slagen. Op het behang teekent zich de hoogste waterstand nauwkeurig af, ook heeft het water zijn hoogste grens uitgebeten in het houtwerk van de deuren en de linnenkast. En daaruit kan men begrijpen hoe benauwd de menschen het in die huizen gehad moeten hebben. Uit het land van Maas en W a a 1. Volgens een globale schatting van deskundi gen, bedraagt de door den watersnood aange brachte schade alleen aan verloren gegane huizen en huisraad te Alphen een der vier dorpen van de gemeente Alpeltern, ten minste 500.000. Van de bij den eersten opkomenden vloed in allerijl verlaten huizen- in Maasbommel zijn er thans reeds negen ingestort. Uit Z e v e n a a r. De hevige vorst belet het vallen van hel. bin nenwater. 1 e Giesbeek zitten nog menschen op zolder. Uit Deventer en onis t r e k e n. Gisteravond werd hier de te houden waters noodcollecte aangekondigd door het luiden van de noodklokken. Alle maatschappelijke groepen helpen mede deze collecte te doen slag'en. De toe te kennen schadevergoedingen worden vastgesteld door sub-commissies van het hoofd comité. Het gemeentebestuur heeft besloten tot het bouwen van een noodweg over het gat van de doorbraak aan het Knutteldorp, om zoo te ge raken tot herstel van de verbinding met Zutphen. Deze noodweg zal worden gemaakt van spoor- leggers en kan slechts langzaam gepasseerd worden, wat mede noodzakelijk is om instorting- van de huizen van het naburige Knutteldorp te voorkomen. Een ernstige poging zal worden gedaan on. in de toekomst herhaling der overslrooming van het Knutteldorp, de gasfabriek en den Berg weidepolder te voorkomen door verhooging en verzwaring der dijken tot 7.50 M., door zoodat bij den hoogslen stand van 7.33 M. A.N.P. als de vorige week werd bereikt, de dijken nog weerstand bieden. Ook worden maatregelen overwogen om de riolen der stad beter af te' pompen, zoodat daardoor geen water meer do stad kan binnendringen. Daartoe moet het pomp- gemaal worden versterkt. bit Grave en omstreken. I engevolge van hel, bevriezen van het water op den in deze streken zeer beruchten Peeldam, achter het Capucijnerklooster te Velp.is dè Beersche Maas door het opstoppen van hel water op den Elftweg sedert eergister 20 c.M. gewassen. Nu is alles een groote ijsvlakte, met hier en daar wakken. De overtocht is voor voer tuigen geheel gestremd. Reeds kwamen eenige mannen over het ijs van het Hamveer aan de Pegelbrug. Gistermiddag 1'2 uur pas ging de eerste post weg de postzakken werden op een ladder ge legd en door mannen met laarzen aan behouden overgebracht naar den rijksweg te Velp de mannen gingen nu en dan door het ijs. De Maas is sedert eergister eenige centimeters gevallen. De peilschaal te Grave teekent thans 10.21 M. plus N.A.P., en die aan de Pegelbrug (Beersche Maas) 9.95 M. plus N.A.P. Van gister af mogen de kerkklokken weer geluid worden, nu de buitengewone riviereorres- pondente is opgeheven. Kritieke toestand aan de Vecht. De toestand aan de Vecht in het bijzonder bij de bruggen heeft zich zeer ernstig ontwikkeld, zoodat de geheele stad van den Provincialen waterstaat te Ommen en Dalfsen is geconcen treerd. De toestand langs de geheele Vecht is ern stig, omdat het water niet noemenswaardig zakt, zeer veel drijfijs de rivier afkomt en er een vlie gende stroom staat. Het water dat bijna tot aan den onderkant

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2