Verven „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTHES€EM. FEUILLETON. De Schat van Ylontcalm 4Dsie Jaaiyauy. Donderdag 31 Januari 192G No. 14459 Adv«rt«ntiiai 1B regela 1.75, «Ika r»g«l daarboven dB nt, d ma» plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdadeeling.n 7B e par regel. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteer». Tariev.n worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT i Telefoon ImeicomiuunaaS 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. met Officieel Kerk bericht 10 ets Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitI SM bij verlies van een hand, voet ol oog i 1 80B hij dood i M08 hg *erhe|**"dee® duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f15 bn verlies van eiken anderen ^ng^je^rze^^m5wordt gewaarborgd door da N HolfAlgem. Vers. Dana ac Buitenlandseli Nieuws. DU1TSCHLAND. Het nieuwe kabinet. De benoeming van het nieuwe Duitsche rijks- ministerie, is heden officieel a gekondigd. De voorstelling aan den Rijksdag; zal echter niet reeds morgen geschieden, zooals oorspronkelijk verluidde, doch eerst a.s. Dinsdag. Voor dien datum zal namelijk, volgens het besluit van het Seniorenconvent, de begrooting over het jaar 1925, in derde lezing moeten zijn afgehandeld. In piaats van den tot rijksminister van Fi nanciën benoemden dr. Reinhold, is tot minister van Financiën in Saksen, dr. Dehne benoemd, thans directeur der „Sachsische Bank te Dres den. groote ontberingen te lijden hebben. Tal van nieuwe barricaden zijn door de Fransche troepen te Damascus opgeworpen, maar de jongste nachten hebben de bandieten geen aanvallen gedaan. Maatregelen van Ibn Saoed. De vertegenwoordiging van den Wahabieten- koning Ibn Saoed .te Damascus heeft medege deeld, dat 6000 man gezonden zijn om garni zoenen te vormen te Kasr-el-Azraq en Kariet-el- Melk, een deel van het gebied, waarover de souvereiniteit van den koning kort geleden werd erkend. Verklaard wordt, dat deze bezetting van geheel vredelievenden aard is en volstrekt niet tegen Syrië is gericht. De Drusen hebben een deputatie gezonden om deze troepen te begroeten RUSLAND. Harde maatregelen. Omtrent het conflict tusschen de bolsjewiek- sche leiders wordt nader aan de Roel gemeld, dat Zinovjef bij wijze van dreigement zijn voor nemen geuit heeft St. Petersburg te verlaten en zich naar den Kaukasus of bet Verre Oosten te begeven, waar hij uiteraard vrijer spel zou hebben voor zijn actie tegen Moskou. Het poli tiek bureau beeft hem evenwel, teneinde dit plan te verijdelen, verlof geweigerd en hem voor gesteld, indien hij St. Petersburg zou willen verlaten, zich te Moskou te vestigen, waar hij uit den aard der zaak onder streng toezicht zou staan. Trotski beeft dezer dagen een rede gehouden, waarin hij Zinovjef's actie „overbodig en „op dringerig" noemde en hem beschuldigde van pogingen tot scheuring in de partij. Op voorschrift van het centraal comité der communistische partij zijn alle b oedverwanten en vrienden van Zinovjef, die de laatste jaren door hem aan baantjes waren geholpen, uit hun functies ontzet. HONGARIJE. Tusschen dè Hongaarsche regeering en de oppositie is een overeenkomst gesloten om een commissie van onderzoek in de bankbiljetten- affaire te benoemen. De regeering zal 14, de oppositie 11 leden hebben. ALLERLEI. Uit Belgrado Het hoofd van de Joegosla vische politie, Lazitsj, is van zijn reis naar Duitschland teruggekeerd, alwaar hij de zaak van de vervalsching van Joegoslavisch bank papier heeft onderzocht. Hij verklaarde, dat in verband met deze vervalsching op het oogen- blik 14 Joegoslaviërs en Duitschers zijn ge vangen genomen. Het spcedige succes schreef hij voornamelijk toe aan de medewerking van de Duitsche autoriteiten. Het totaal aantal valsche bankbiljetten beliep 38 millioen dinar, waarvan slechts 8 miliioen dinar in Joegoslavië was ingevoerd. Al het val sche geld is thans in beslag genomen. Uit Hongkong De regeering van Hong kong heeft officieel erkend, dat de pogingen om tot een overeenkomst met de regeering van Kanton tot opheffing van den boycot te geraken, mislukt ziji.. De stakers blijven hardnekkig volharden in hun verzet tegen de Engelsche kooplieden, en de regeering te Kanton is blijk baar niet in slaat of niet geneigd, hen tot een andere houding te bewegen. Itinnenlaud. MEXICO. Anti-katholieke wetgeving. De katholieke bisschop in de stad Mexico heeft openlijk geprotesteerd tegen de anti-ka tholieke wetgeving in verscheidene staten van Mexico, waarvan het gevolg is geweest, dat vele kerken, scholen en seminaria zijn gesloten. Uit sommige staten zijn al priesters vertrokken, terwijl in andere slechts enkelen overblijven. In den staat Tabasco zouden geen priesters genoeg meer zijn om de kerkelijke plechtigheden te vervullen, doch dit wordt van andere zijde ontkend. DE JOUVENEL IN SYRIË. Uit Damascus wordt bericht, dat de Jouvenel spoedig naar Europa terugkeert, om het Fran sche standpunt in zake Syrië in de vergaderirg der mandaatcommissie te Geneve te verdedigen. Die reis is waarschijnlijk de oorsprong van de geruchten, volgens welke de Jouvenel zal ver vangen worden door ipaarschalk Franchet d'Esperey. Een offensief tegen de Drusen. Te Damascus loopt het gerucht, dat maar schalk Franchet d'Esperey het aanstaande offensief tegen de Drusen zal leiden, die van De Kabinetscrisis. Dr. de Visser bij de Koningin Naar wij vernemen, heeft de Kabinetsforma teur Dr. de Visser zich gistermiddag wederom naar de Koningin begeven om H. M. van den stand van zaken op de hoogte te stellen. De Katholieken en een extra parlement ir kabinet. Naar „de Maasbode" verneemt acht men het in parlementaire kringe uitgesloten, dat in een eventueel te vormen extra-panementair Kabinet een Roomsch-Katboliek politicus zitting zal nemen, zoo dat Kabinet niet den Gezant- schapspost bij het Vaticaan in den een of ande ren vorm handhaaft. Een Geloofsvrijheid. open brief van ir. Albarda aan m r. Heemskerk. Ir. J. W. Albarda, de voorzitter van de soc.- dem. Tweede Kamerfractie, heeft, naar „Het Volk" bericht, een open brief gericht aan mr, Th. Heemskerk, oud-Minister van Justitie, voorzitter van de anti-revolutionnaire Kamer fractie, naar aanleiding van diens op 11 Januari 1.1. voor de Anti-Revolutionnaire Kiesvereeni- ging alhier gehouden redevoering, waarin de spr. o.a. het volgende zou hebben gezegd „In de coalitie is opk de geloofsvrijheid veilig. Nu zullen de Roomschen ook de geloofsvrij heid der Protestanten eerbiedigen. Indien deze laatsten echter ten aanzien van hun Roomsche landgenooten het beginsel der geloofsvrijheid zouden gaan verzaken, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat de Roomschen, zij het ook zonder hulp van brandstapel, met mede werking van de sociaal-democraten, die om de geloofsvrijheid al heel weinig geven, zich ook aan de geloofsvrijheid der Protestanten voortaan minder zouden laten gelegen liggen.' Na te hebben gewezen op de beteekenis dezer woorden, nu zij uit den mond van mr. Heemskerk kwamen, schrijft de heer Albarda ten slotte „Ik meen nu te moeten veronderstellen, dat gij voor uw bewering, dat de sociaal-demo craten „om de geloofsvrijheid al heel weinig geven" en voor uw voorstelling, dat de soci aal-democraten zouden willen medewerken tot een aantasting of een bedreiging van de ge loofsvrijheid, goede gronden zult hebben. Het zou mij aangenaam zijn van u te mogen vernemen, welke die gronden zijn, en ik verzoek u daarom beleefd dat wel te willen mededeelen. Mocht gij voor uw antwoord gebru.k willen maken van de kolommen van „Het Volk", dan zal de redactie van dit blad ongetwijfeld gaarne zooveel ruimte tot uw beschikking stellen, als gij maar verlangt." Ons dunkt, schrijft de „Msb.", Mr. Heemskerk zal met het antwoord niet verlegen zitten. Een kind kan hier de vuile wasch doen. Aardig is, dat „Het Volk" op de beschuldiging van Mr. Heemskerk reageert met het noemen van feiten, die speciaal de Katholieken aangaan, n.l. de processie-vrijheid en de Indische Zending. O zeker, de sociaal-democraten zijn op deze punten zeer toegevend, als zij daarmede een eventueele samenwerking met de Katholieken kunnen koopen. Zóó toegevend zelfs, dat zij eerst voor de motie-Kersten stemmen vóór afschaffing van het Gezantschap bij den Paus, omdat dit, zooals Vliegen verklaarde, van absoluut geen nut is, en ons een paar dagen later dit Gezantschap willen cadeau doen, als zij daarvoor onze samen werking kunnen verkrijgen. Maar er is nog een andere geloofsvrijheid, die bestaat in het eerbiedigen van gevoelens van hen, die gelooven. En daarmee staat het bij de sociaal-demo craten toch allertreurigst gesteld. Wij willen aannqmen, dat Albarda persoonlijk, als man van beschaving en studie, onder dit opzicht geheel vrij uitgaat. Maar een zelfden vrijpas voor tegelijk al zijn partijgenooten kan hij toch moeilijk van ons vragen. De heeren van de vakbeweging maken het den Katholieken arbeiders in hun vrijheid van denken en doen onder dit opzicht al heel moeilijk. Dit komt zoowaar de verdrukking nabij. Dan is er „Het Volk", dat al heel weinig eerbied aan den dag legt voor wat wij Katho lieken als vrijheid om te gelooven beschouwen. De „Oproerige Krabbelaar", die toch den heer Albarda zeer dicht nabij staat, schijnt zelfs extra als medewerker geëngageerd, om ons Katholieken door zijn geestigheid en gijn in onze heiligste gevoelens van geloof te krenken. Deze schrijver gaat er bovendien groot op, dat alle partijgenooten hem voor deze campagne steeds homogeen aan materiaal helpen. Dan zijn daar nog Je heeren illustrators van „Notenkraker", ,;Volk" en „Voorwaarts geregeld 't hunne 'er toe bijdragend om ons geloof en zijn bedienaren in een bespottend licht te zetten. Het een en ander is zoo ergerlijk, dat zelfs goedgestemde partijgenooten er bij herhaling ook op Congressen hunne afkeuring over hebben te kennen gegeven, dat over godsdienst en geloof nooit iets in „Het Volk" vermeld wordt of het is om beide in het belachelijke te trekken. Als b.v. het interessante bericht, dat ergens in een ge meente de domine door den kansel is gezakt. Ten slotte zijn daar nog de heeren openbare sprekers, die Zondagsmorgens de sociaal-demo cratische scharen in bioscoopzalen geestelijke stichting en stemming geven. Wat onlangs nog onder dit opzicht wethouder de Zeeuw zich heeft durven veroorloven, moet zelfs den mirfèt ontwikkelden toehoorder wel hebben geopenbaard, dat de Katholieken weinig vrijheid van denken en doen van de sociaal democraten hebben té wachten, als deze zich eens en voor goed, met behulp van de Katho lieken, vast in het regeeringszadel hebben gezet. Wij denken, dat de oud-minister van Justitie nog wel een verbluffend requisitoir aan den hoog- gestemden heer Albarda zal kunnen ovdrleggen. De Nieuwjaarsreceptie. De Koningin heeft gistermorgen 12 uur het bij haar hof geaccrediteerde corps diplomatique in de gelegenheid gesteld, haar de gelukwenschen van het corps bij de jaarwisseling aan te bieden. De Koningin-Moeder en de Prins waren tegen woordig bij de ontvangst. De leden van het c^rps diplomatique, met den deken den heer Guesalaga, Argentijnsche gezant, aab het hoofd, droegen de ambtelijke galakleeding o uni orm, evenals de hofdignita- rissen, die dienst deden bij deze receptie. 41) De jager schreed recht op den folterpaal toe, sneed de banden van tie slacht off rs door, reikte een paar pistolen aan den jongen man en zeide „Moed Verdedig u 1" Bij het zien dezer nieuwe vijanden uitten de Verloren Kinderen opnieuw een kreet van woede en het gevecht werd nu algemeen. Themistocles vooral verrichtte wonderen van dapperheid. Zijn hooge gestalte stak boven de aanvallers uit men zag zijn Verschrikkelijke knods met groote regelmatigheid op en neer gaan en iedere slag werd geantwoord door het gereutel van een stervende. „Voor den duivel, siste Nieuweling, eens klaps tot zijn mannen, „laat die lieden daar maar strijden hun twisten gaan ons niet. aan. Naar den schat „Naar den schat", riepen toen de Ameri kanen. Doch zij hadden nog geen dertig schreden gedaan of zij ontmoetten de Yakartg-krijgslie- den, die op het teeken van hun hoofdman toe liepen. 4213 6 Bij den eersten schok vielen de gezellen van Nieuw lirg doodebjk getroffen neer. Nieuwe ling zelf lag aan hun zijde met een bowiemes in de borst. De aankomst der Yakangs veranderde het aanzicht van den strijd volkomen. Zij hadden ongetwijfeld het getal tegen zich, maar zij hadden moed, kracht en vlugheid in hun voor deel en bovendien de verdediging van ren rechtvaardige zaak. Na eenige oogenbl kken van woedenden strijd was de uitslag van het gevecht voor Bloedend- Oog niet onzeker meer. Hij zag zijn krijgslieden verzwakken. Toen wierp hij een wanhopigen blik rondom zich en bemerkte aan den voet van den gra nietmuur Lente bloem, die naast haar moe der op den grond onbeweeglijk neergehurkt zat. Met bovenmensehelijke kracht ontdeed hij zich van den kring van aanvallers, welke hem omringde, vloog naar de beide vrouwen toe en prangde Lenteblo< m in zijne armen. Maar Bever en Raoul daagden tot ontzet op. „Laat het jonge meisje los", zcide Raoul, terwijl hij zijn pistool laadde. Bloedend-Oog was omsingeld, hij begreep, dat de vlucht onmogelijk was. „Oach" stiet hij op somberen toon uit, „mijn hart bemint de ster der Yakangs ook en geen mijner vijanden zal haar hebben En snel als de bliksem stiet hij het jonge meisje zijn bowiemes in het hart. Lentebloem loosde een zucht, sloot de oogen en bóog het, hoofd als een door den storm geknakte lelie. Zij was dood. Bij het zien van dezen lafhartigen moord viel Raoul beweegloos tegen den grond. Bever uitte een wanhopigen kreet en storm de naar het lijk van het jonge meisje. „Bever heeft het bezworen woord verraden, mompelde Bloedend-Oog, „hij is een verradei, hij zal sterven Hij voegde de daad bij het woord en sloeg Bever neer. Bever viel aan de zijde \an Len tebloem in zijn handen hield hij de klamme handen van het jonge meisje. Zoodra deze nieuwe moord geschied was, keerde B'oedend-Oog zich om, ten einde te vluchten, maar hij slaakte een dóffen uitroep. Zwarte-Pijl stond voor hem als een standbeeld der wraak. Op dit oogenbl k kwam Witte-Wolk zijn bondgenoot, het hoofd der Verloren Kinderen te hulp schieten. De drie vijanden namen el kander eenige seconden stilzwijgend op. Zoo groot was de verbaarclhrid. van het Yakang- hoofd, dat Witte Wolk en Bloedend-Oog niet els aanvallers meer durfden optreden. Snel als De rijksmiddelen. De opbrengst over het geheele jaar van alle middelen te zamen is groot 464.076.700 tegen 437.226.381 in het jaar 1924, zoodat een meer dere opbrengst aanwezig is van 26.85 millioen. De raming, groot 417.942.000, werd hiermede met ƒ46.13 millioen overtroffen. Het is zeer verrassend, dat de maand December het gun stigst is geweest van al haar voorgangsters dat jaar. Behouders een enkele lichte uitzondering hebben alle bronnen hooger baten opgeleverd, waardoor in totaal ontvangen werd 39.245.036 tegen 32.454.172 in December 1924 of 6.79 millioen meer, een accres, dat in geen der vorige maanden van het jaar werd aangetoond. De raming, groot 34.828.500, werd hiermede met 4.42 millioen overtroffen. Verreweg de meeste bronnen hebben de af- geloopen maand grooter bedragen doen toe vloeien. Van de directe belastingen bracht de inkomstenbelasting 6.89 milboen op tegen 5.08 millioen in December 1924 off 1.81 millioen meer, hetgeen zelden dit jaar is voorgevallen. De dividend- en tantiëmebelasting wijst een bedrag aan van 1.48 millioen tegen 660.881.3 Decem ber van het vorig jaar of ruim 8 1/4 ton grooter. Het totaal over het geheele jaar is ƒ18.03 millioen tegen 15.11 millioen in 1924 en tegen een raming van 12 millioen, uit welke cijiers eenige vooruitgang van het zakenleven va t waar te nemen. de bliksem ontspande de arm van Zwarte- Pijl zich, zijn tomahawk doorkliefde de lucht en kloofde Bloedend-Oog het hoofd. De hoofd man der Verloren Kinderen wankeldezijn armen spreidden zich uit, dan plofte hij op den grond neer. Terzelfder tijd stortte Zwarte-Pijl zich op Witte-Wolk voor zulk een vijand meende hij de wapens wel te kunnen ontberen daarom greep hij hem bij de keel. De gelaatslrekken van den Iluron-hoofdman trokken zich samen zijn oogen puilden uit hare kassen en toen de machtige nijptang geopend werd, had ook Wiltc-Wolk opgehouden te leven. Een oogenblik later verbrijzelde Woud- loopcr het hoofd van Dondervogel met een pistoolschot. De Verloren Kinderen van hun aanvoerders beroofd, verdedigden zich nog maar slechts zwak. - Weldra was hun nederlaag volkomm en t overschot der bende over de geheele prairie verstrooid, vluchtte in alle rich' ingen heen. Veertig hunner gezellen, behalve hun aanvoer ders, hadden tijdens het gevecht den dood ge vonden. Maar de overwinning was door de Yakangs duur gekocht. Behalve Lentebloem waren nog tien van hen gesneuveld en bijna alle anderen gewond. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1