Het gemengde huwelijk. In het jaar 1925 werden in de stad Haarlem 292 huwelijken gesloten waarbij een of beide partijen R. K. waren, en daarvan waren er 111 gemengd. Van die 111 gemengde huwe lijken was in 48 gevallen de man, in 63 de vrouw Katholiek. Op 292 huwelijken dus 62 procent Katholiek en 38 procent gemengd. In 1924 waren deze percentages resp. 65 en 35. Het haar 1925 toont dus weer achteruitgang. Bij deze cijfers van het R. K. Bevolkingsre gister te Haarlem teekent de „N. H. Ct." het volgende aan „We zijn dus weer achteruitgegaan. Zeker, het kan nog erger en het is ook erger in grootere steden als Den Haag, Rotterdam en Amsterdam met percentages van 40, 50 en 60 aan gemengde huwelijken. Maar er kan niet genoeg op dezen kanker in onze streken met gemengde bevolking gewezen worden. Iedere stap achterwaarts be- teekent een nieuw en onberekenbaar verlies voor het Katholicisme, een verlies aan Roomsche zielen door nieuwe geslachten heen. De overige cijfers van ons bevolkingsbureau vertellen dat met pijnlijke zekerheid. En wat hier voor Haar lem geldt, geldt evenzeer of in erger mate elders, al naar het kwaad der gemengde huwelijken evenveelvuldig voorkomt of grooter is. Er werden aan 't Haarl. R. K. Bevolkings bureau in 1925 699 geboorten genoteerd uit ouders, die beiden of van wie een van beiden R. K. waren. Van die 699 geboorten waren er 486 uit ouders, die beiden Katholiek waren en van deze 48r nieuw geborenen werden 472 Roomsch gedoopt, 16 niet. Dus op 486 geboorten uit Katholieke huwelijken 16 kinderen verloren voor de Kerk. Hoe was het echter bij de gemengde huwelij ken z Op 202 geboorten uit gemengde huwelijken werden 61 kinderen Roomsch gedoopt en 141 nietofwel zeventig procent ging voor de Kerk verloren. Zulke cijfers spreken meer dan wat ook tegen het verderfelijke van het gemengde huwelijk en van de zware verantwoordelijkheid der ouders om met tact en kracht gemengde verkeeringen tegen te gaan." Naar aanleiding van de werkzaamheid van het Haarlemsche R. K. Bevolkingsregister be toogt de -,,N, H. Ct." nog het volgende ,,In de practijk blijkt een goed ingericht en goed beheerd R. K. Bevolkingsbureau onbe taalbaar te zijn. Verschillende andere plaatsen zijn al reeds bij Haarlem in de leer gekomen en hebben het hier gevolgde systeem overgenomen. Het ideaal zou zijn in iedere gemeente een R. K. Bevolkingsbureau, aangesloten hij een centraal punt, dat men zich denken kan in het nog altijd beloofde Centraal R. K. Propagandabureau.In dertijd is door het bestuur der R. K. Staatspartij een commissie tot uitwerking van zulk een plan benoemd onder leiding van mr. Heerkens Thijs- sen. En wij verwachten binnen afienbarzen tijd daaromtrent nader bericht. Een ideaal zou ons lijken, wanneer in iedere gemeente de R. K. kiesvereeniging een nauw keurig bevolkingsregister bijhield en aangesloten was bij het Centraal Bureau. Dat van iedere verhuizing van de eene gemeente naar de andere bericht werd gegeven aan het plaatselijk register, dat er weer voor zorgde, dat de betreffende pas toor, de secretaris van de kiesvereeniging en die van de betrokken R. K. organisatie (vanwerk gevers, boeren, middenstanders ofwerklieden)van de vestiging van den nieuw aangekomene in kennis werd gesteld. Men denke eens aan het groote voordeel hierin gelegen dat alle Katho lieken die van de dorpen naar de stad verhuizen, in 't groote stadsleven zoodoende dadelijk wer den opgevangen door hun pastoor, en de besturen van hun politieke en Roomsche standsorgani satie. Een ideaal Ja maar geen utopie, wanneer een krachtig leider zoo iets ter hand neemt!" 60 c« Tiende Roomsche studentendag. De tiende Roomsche Studentendag zal ge houden worden te Delft op Zaterdag 30 en Zondag 31 Januari a.s. Bisschoppelijk schrijven. Het Dagelijksch Bestuur van de R. K. Ver een. Moederschapsz.org" (de Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen) gevestigd te Heerlen, mocht dezer dagen van Z. D. H. Mgr. L. J. A. H. Schrijnen, Bisschop van Roermond, het volgende schrijven ontvangen „Namens het Doorl. Episcopaat heb ik de eer U het volgende mede te deelen Naar aanleiding van Uw schrijven van Novem ber j.l. verklaart het Doorl. Episcopaat te sym- pathiseeren met het werk der R. K. Vereeniging „Moederschapszorg" en hoopt, dat de Katho lieken, bijzonder Vereenigingen, als „Voor Be scherming van Meisjes", de godsdienstige be langen harer beschermelingen en de instand houding en den bloei dezer thans nog alleen be staande Katholieke inrichting, krachtig zullen bevorderen." Werkl oosheidsverzekering De minister van Arbeid, Handel en Nijver heid heeft in de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering, bedoeld in de art. 21 en 22 van het Werkloosheidsbesluit 1917 voor het tijdvak 1 Januari 1926—31 December 1928 benoemd a. tot lid en voorzitter prof. dr. W. IJ. No- lens, minister van Staat, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage b. tot plaatsvervangend voorzittermr. S. J. L. van Aalten, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam. c. tot lid H. de Bordes, burgemeester der gemeente Bussum Th. J. Dissel, secretaris van het Nat. Arbeids-secretariaat in Nederland, te MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90 Maag-Tabletten. .75 Zenuw-Tabletten 75 Laxeer-Tabietten Hoofdpijn-Tabletten 60« 274 8 Amsterdam dr. ir. J. van Hettinga Tromp, te Katwijk aan Zee J. Kok, voorzitter van den Ned. R. K. Tabaksbewerkersbond „St. Willi- brordus" te Eindhoven K. Kruithof, voorzitter van het Christ. Nat. Vakverbond in Nederland, te UtrechtS. Kuipers, secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam U. J; Mijs, burgemeester der gemeente Gouda J. Th. Nijkamp, lid van het bestuur van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, te Utrecht G. J. A. Smit Jr., voorzitter van de Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, te Amsterdam J. D. Snoeck Henkemans, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gra venhage mr. C. J. baron van Tuyl van Seroos- kerken, burgemeester der gemeente Zeist; J. G. Valkenburgh, lid van het bestuur van het Alg. Ned. Vakverbond te Leiden mr. dr. G. Z. M. Vonk de Both, burgemeester der gemeente Tilburg F. v. d. Walle, secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Watersnoodcomité Schiedam. Het Watersnoodcomité Schiedam maakt be kend, dat de inzameling bij de directies der kantoren en bedrijven, benevens de giften van het personeel Vznsommige kantoren en bedrijven, eenige vereen:gingen, soiree-opbrengst enz. heb ben opgeleverd de som van ƒ3505,171/,,. Voorts dat de algemeene geldinzameling'door middel van mteekenlijsten langs de huizen der ingezetenen heeft opgeleverd de som van 10.018,31 V2. Laatstgenoemd bedrag werd als volgt bijeen gebracht J District 1. (Hoogstraat, Lange Haven Oost zijde, Groote Markt en omgeving) ƒ855.731/ District 2. (LangeAchterweg,Lange Kerkstraat (ged.) Nieuwst raat en omgeving) ƒ341,20. District 3. (Dam, Korte Haven, Lange Haven Westzijde, Westvest), Damlaan en omuevinn) 623,70. District 4. (Raam, St. Annazusterstraat Z W zijde, en omgeving) 238,75. District 5. (St. Liduinastraat, Noordwestzijde en omgeving 750,70. District 6 en 6a (20). (Fabriplein, Westfran- kelandschestr. en omgeving) ƒ474,871/ District 7. (St. Annazusterstraat'N O2' zijde Overschiescheplein, Lange Kerkstraat (ged Emmastraat en omgeving) 547 70 District 8, 9 11 en 12a (21). '(Stationsplein, femgel, Edisonplem, Broersvest (ged.), Rotterd dijk en omgeving) 1628,91 V2. District 10. (Broersveld, Baan en omgeving) District 12. (Buitenhavenweg, Niêuwsticht Maasdijk en omgeving) 208. District 13. (Hoofdstraat, Plantage en omge ving) 1152, 16 V2. District 14. (Wilhelminaplein, Dwarsstraat Hagastraat en omgeving) 253,037.,. District 15. (Groenelaan en omgeving) 225 97. District 16. (Nieuwe Maasstraat en omgeving) 2o0,67. District 17. (Rozenburgerplein, Stadhouders laan en omgeving 498. District 18. (Warande, Nassaukwartier, B. K. laan, St. Lid/uinastrcicit Z. O. zijde en omgeving) lo62, District 19. (Havendijk, Lekstraat, Oude Maas straat en omgeving) 213,05. D™rhM 9°mité is derhalve een totaalbedrag van 13523,49 ingezameld voorwaar een prach tig resultaat. De opbrengst van de kerkcollecten en de gif ten, welke uit Schiedam naar de dagbladen zijn verzonden, zijn ondei dit totaalbedrag niet begrepen. Het Comité verzoekt allen, die nog gelden voor de slachtoffers van den watersnood onder zich hebben, deze aan de Penningmeesteresse Mevr. Beukers—van Gent, B. K. laan 76, te willen afdragen. De opbrengst van de opnieuw uitgegeven in- teekenlijsten wordt echter ingewacht bij den heer M. Bijl, Mzn., Stadhouderslaan 1. Directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Finan ciën is Verplaatst de ontvanger D. W. Jansen, van het I a ti.1 ior der directe belastingen en accijnzen te Velp naar het kantoor der invoerrechten en accijnzen alhier. Pandora. Na het journaal wordt direct begonnen met de hoofdfilm een avontuurlijk werk in tien ac- ten, waarvan we hier een korte beschrijving laten volgen de film is getiteld „De Zeehavik Een Spaansch edelman verheugt zich in het bezit van een halfbroer welke in alle opzichten een deugniet blijkt te zijn. Deze doodt in een duel een ander edelman, doch geeft zijn half broer, den Zeehavik de schuld., waaróp deze gevangen genomen wordt en naar d,e galeien gezonden. Hij weet echter te ontsnappen en komt op een kaperschip terecht, waarvan hij na den dood van den kapitein, gezagvoerder wordt. Door zijn geweldadig optreden ter zee krijgt hij spoedig den naam vanZeehavik. Na veel avonturen maakt hij kennis met een meisje. Een Moorsch opperhoofd begeert haar echter ook doch de Zeehavik weet na veel strijd haar voor zich te winnen, maar juist als hij denkt nu het spel gewonnen te hebben wordt hij door een oor logsschip overwonnen en ter dood Veroordeeld. De bevelvoerder van het oorlogsschip blijkt echter de vader van het meisje te zijn en zoo doende weet zij gratie voor den Zeehavik te verkrijgen. Intusschen is de misdadige halfbroe- cer gestorven, doch heeft op zijn sterfbed bekend dat hij destods den moord gepleegd had. Alles is nu in orde en het slot is natuurlijk een huwelijk. Kosten noch moeiten zijn gespaard om van deze films iets bijzonders te maken. De film wordt bijna geheel afgewerkt met zangbegele- ding van het duo Spontani en den heer P. Muré. Wie deze week dan ook Pandora bezoekt, kan er zich van verzekerd houden iets goed, te zien te krijgen. Lux or. Op de eerste plaats willen we de aandacht vestigen op de watersnoodfilm, die in rauwe realiteit een aangrijpend beeld geeft Van de matelooze ellende, die over 't, Zuid-Oosten van ons land gekomen is. Behalve 't gewone kleinwerk zijn er deze week twee groote nummers en wel „Gerech tigheid in de wildernis" met den geliefden Tom Mix in de hoofdrol en het Sahara-drama „Wreede handen". De laatste film geven wij, hoe fleurig een Wild-West mag zijn, verre de voorkeur, om den fijneren opzet en het mag nifiek spel. Hoe treffend b.v. is het bedacht om door een klein kind het dreigend conflict te laten oplossen. Het programma kiyinen wij aanbevelen. Ambachtsschool. De volgende weken kunnen nieuwe lee.tlingen worden ingeschreven. Men zie annonce Knipdemonstratie. Maandag 25 Januari wordt 's middags en 's avonds in Maison v. d. Heijden een knip demonstratie gegeven, die werkelijk iets aparts belooft te worden. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achterstaand annonce. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Poli tie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's mid dags sleutel, armband, dop van bel, horloge in armband, k. taschje, zweep, vragenboekje, h. handschoen, buldog, ring met 3 sleutels, portemonnaie inh. 5 cent. Bij vinders glasslijper, M. Gudde, Gasstr. 4 overhemd, J. Groenewegen, Abbenbroeksche str. 10agummibal met slang, F. Lühring, Maasstr. 32 k. portemonnaie, F. Valk, Broers veld 90/12 portefeulle met papieren, N. Hoo- gerbo^rd, Middelharnisschestr. 28 bos sleutels, G. Wijzenbroek, Niêuwsticht 3 k. handschoe nen, W. J. Kemper, Kortlandstr. 12b Iersche Setter, N. Wouters, Visscherstr. 26 hondje, P. Rebers, IJsselmondeschestr. 34, duif, B. Holle man, Houtstr. 8/4 k. handschoenen, L. Fels, Singel 48/8 handschoen G. Laven, Rotterd. Dijk 115 schaats, A. Maas, Oosterstr. 88 melkbus, J. v. d. Touw, Mathenessest.r. 5b ring, A. Voorhuizen, Hoogstr. 121 sleutel, M. v. d. Broek, Sommeldijkschestr. 16 muts, L. Keijberg, Geervlictschestr. 4 sleutel, L. Mar- tijnse, Sommeldijkschestr. 13 hond, W. Vij genboom, Weezenbuurt 4 ring, N. van 't Hof, Oude Maasstr. 13a. Gisterenmiddag om 4 uur ont stond een schoorsteenbrandje in het pand Mariast.raat 88. Door eenige brandweerlieden was het vuur spoedig gebluscht. Nog ontstond gisteravond ten 10 3/4 uur een schoorsteenbrand in pand 2e Tuinsingel 22, die door de politie werd gebluscht. Gisterenmiddag ten 4 uur is op den Singel een broodbakkerswagen van de Wed. R. door een tweewielig motorrijtuig aangere den, waar door de wagen werd beschadigd en de hond, die onder de wagen was gespannen, over een der pooten werd gereden, zoodat het dier niet meer in staat was te trekken. UIT ROTTERDAM. De moord in de Rosestraat. Dc verdachte in zake den moord, in d,e Rozen straat, de 33-jarige sjouwerman Van Oord, die Woensdag j!. zijn 33-jarige echtgenoote, G. J. Maas, Van het leven heeft beroofd, is nog steeds niet gevonden. Tot Zwijndrecht heeft de po itie zijn spoor kunnen volgen. Daar is zij echter het spoor bijster geraakt. Uit Hilversum is per radio het signalement van den verdachte rondgezon den. Moordaanslag. Gisteravond is in de Putschestraat alhier een moordaanslag gepleegd. Juffrouw H., uit de Weste Wagenstraat, d,ie daar bij kennissen op bezoek was, is gevolgd door haar man, van wien zij gescheiden leeft. Hij vroeg haar te spreken en heelt haar ipet een scherp voorwerp een steek toegebracht, die niet ernstig is aangekomen zoodat de aangevallene ter plaatse door d,en ge neeskundigen dienst kon behandeld worden en niet naar liet ziekenhuis vervoerd behoefde te worden. De dader is onmiddellijk gepakt en op het politiebureau aan de Nassaukade opgeslo ten, waar hem een verhoor is afgenomen. Prinses-Theater. t Prinses Theater heeft deze week weer een schitterend program. Na de wekelijksche revue, krijgt men een klucht in 2 acten „drijvende Mena gerie een oerkomisch stukje. Daarna komt reeds-de le hoofdfilm op het doek in 7 deelen. „Waar was ik ook weer met de bekende Regi nald Deny in den hoofdrol. Dit is een film vol humor en geestigheden. Op het tooneel een come- dy-acrobaat-nummer, het trio Calbas. Na de pauze krijgt men als 2e hoofdfilm „De duivel van het Westen" met Buck Jones in den hoofdrol. Dit is een knallende sensatie-film die vanzelf sprekend in de Wild West speelt, en waarin Buck Jones zijn diverse vijanden op hardnekkige wijze afstraft. W. B. Theater. Aangevangen wordt met een zeer actueel journaal, gevolgd door een klucht in twee acten, „Knalfuif". Hierna de revue, welke o.m. eenige mooie opnamen gaf van de St. Pieters kerk te Rome. Vervolgens verscheen op het tooneel het W. B. Orkest, dat een zeer goede vertolking gaf van een fantasie uit Tannhau- ser. Als hoofdfilm voor de pauze een drama in vijf acten „Des Duivels Eisch", met in de hoofdrollen Sessue Hayakawa en Colleen Moore. Al deden de namen der hoofdpersonen heel wat verwachten, had deze geschiedenis toch niet veel om het lijf. Het gemis aan inhoud pro beerde men goed te maken door veel myste rieus gedoe, hetwelk echter maar matig ge lukte. Beter was wat na de pauze geboden werd in Sally." Ook in deze film was de hoofdrol toe vertrouwd aan Colleen Moore. Wat deze jeug dige en bekoorlijke filmster van deze rol wist te maken was schitterend. Ruim een uur wist zij de aandacht te boeien en den lach er in te houden met haar geestig spel en leuke mimiek. Alleen deze film is al een gang naar deW.B. waard. Aan de abonné's onzer Courant wordt drin gend verzocht bij verhuizing daarvan uitslui tend kennis te geven aan het bureau van ons blad Koemarkt 4. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende men zich rechtstreeks tot het bureau van de Nieuwe Schiedamsche Courant Gemengd Nieuws. DE OVERSTROOM1NGSRAMP. Schade aan fabrieken. K. (mr. L. G. Kortenhorst) schrijft in de R.K. Werkgever Wat in bijzondere mate de aandacht der R.K. werkgevers moet getrokken hebben is het feit, dat meerdere leden der Alg. R.K. Werk geversver. door het water zijn verrast, niet al leen in hun particuliere woningen, maar ook in hun kantoren, fabrieken, opslagplaatsen, werk plaatsen, magazijnen en wat daarmede Verband houdt. Wij hebben een dag rondgedoold in Blerick, Tegel en en Venlo om dóór eigen waarneming- een denkbeeld te krijgen van de enorme schade, die de modderstroom, die de 'Maas heet, in de fabrieken heeft teweeggebracht. Wanneer men alleen van den buitenkant de steden en dorpen waar het water onbeperkt geheerscht heeft, bekijkt, dan zou men geneigd zijn te denken,' dat het nog wel meevalt, immers'liet het water geen zichtbare sporen aan de muren der ge bouwen achter. In een machinefabriek. Ga ook eens zien naar een overstroomde ma chinefabriek. De kostbaarste producten, de nieuwste banken, de gereedschappen, de model len die nog geen twee weken geleden glansden in fonkelnieuwen metaalgloed, alles rood van roest, onbruikbaareen lompenpakhuis kan er niet smeriger en ordeloozer uitzien dat deze eenmaal zoo schitterend ingerichte machinehal. En toch ook weer hier, zit men niet bij de pakken neer. Die berg onooglijk vuil is het ar chief der zaak geen stuk bleef op zijn plaats het keurig ingerichte kantoor is een glibberige vuilnisbelt geworden. In een steenfabriek. En zoo gaan wij door. Neen tegen den hechten muur van de groote steenfabriek Vermocht het woedende water niets, maar wat een ruine en ellende huist daarbinnen. Urenlang hebben de patroons met hun arbeiders voet voor voet het terrein tegen den gemeenschappelijken vijand verdedigd. Dijken werden inderhaast opgewor pen en bleek mannenkracht onmachtig dan trok men terug op een volgende linie. Alles concen treerde zich rondom den oven, het laatste bol werk, dat om Verdediging vroeg. Groot gevaar dreigde daar voor het ander element het. vuur wanneer de vuurgang naar den schoorsteen door het water zou zijn verspreid zou de gloeiende massa een uitweg zoeken naar boven, waar d.e droogzolders met hun houten balken en stellages een willige prooi der vlammen zou kunnen wor den. God lof, wel brak het vuur naar boven uit, maar rappe handen wisten het ergste te voor komen. Er is onder de werkgevers maar één woord Van hulde en lof voor de wijze waarop de ar beiders met hun patroons schouder aan schou der hebben gestaan om het gevaar te bedwingen zij hebben zich schitterend gehouden. Te Deventer en Omstreken. Na een week van hard werken is hier het rij- verkeer naar Zutphen hersteld door het leggen van den noodweg in het doorbraakgat tusschen de gasfabriek en de hefbrug over d,e nieuwe haven. Men dient er nog veel voorzichtigheid in acht te nemen, daar op het herstelde wegtraject nog geen wagens achter elkaar kunnen passeerenen het wegdek slechts uit spoorbiels bestaat. In den IJsel staat nog zóóveel stroom, dat - tweemaal achtereen motorbooten bij 't passeeren van de schipbrug tegen de brug botsten en die beschadigden. Het verkeer over de brug behoef de echter niet te worden verbroken. G e y a a r 1 ij k avontuur. De militairen uit het garnizoen te Arnhem, die op het eerste alarm te hulp zijn gesneld naar het overstroomde gebied en daar eenige weken de bevolking zooveel in hun macht lag behulpzaam zijn geweest, keerden thans weer naar hun garnizoen terug. Een aantal dagen heeft men in groote on rust verkeerd over het lot van een sergeant en drie manschappen, die zich op een middag met een ponton naar Horssen begaven om hulp te bieden, en daarna niets meer van zich lieten hoo- ren. Het viertal is in HorsSen dagenlang geiso- I leerd geweest en kon geen Verbinding ook niet Bij Apoth. en Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2