gisteren in de zitting der Prov. Staten dier pro vincie een rede gehouden over den watersnood- Ged- Staten doen een onderzoek instellen naar de gewenschte Versterkingen der waterkeerende werken met inachtneming van df' hoogste rivier standen en zullen een commissie benoemen om Van advies te dienen over de kwestie óf de opge dane ondervinding wijziging in de administratie ve regeling van het dijkbeheer, speciaal het sys teem der bestuursindeeling vordert. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft een overwerkvergunning tot het inhalen Van ver zuimde uren verleend voor bedrijven, waarin wegens den watersnood in December en Januari de arbeiders niet konden werken en waar niet temin voor de verzuimde uren het loon reeds is betaald. Plan Groot-Amsterdain. Naar wij vernemen, zal de voordracht van Groot-Amsterdam, waarbij de raad zich prin cipieel zal uitspreken, ten aanzien van de uit breiding van Amsterdam, eerst vermoedelijk in Maart in een besloten vergadering van den Ge meenteraad behandeld worden. Het vermiste vliegtuig. H.M. de Koningin heeft door den minister van Oorlog Hoogstderzelver deelneming doen betuigen aan de families van de beide onder officieren, die de bemanning uitmaakten Van het vermiste vliegtuig. Uit de Communistische Partij Afkeuring jegens dr. Van Raves te ij n en W ij n k o o p. Naar ,,De Tribune" meldt, heeit de a,d. Am sterdam van de Communistische Partij Holland haar houding vastgesteld ten opzichte Van de resolutie der Executieve te Moskou. Er werd een motie aangenomen, waarin o.a. het volgende gezegd wordt De aideeling stelt vast, dat sedert de tot standkoming der resolutie Van de EKKI, de aanvallen van het geschorste lid Van Ravesteijn op de partij en de partijleiding in de periodieken „Vragen des Tijds" en „Groene Amsterdammer" verraad zijn aan de Communistische Internatio nale, de partij en de arbeidersklasse in het alge meen, zoodat deswege op het geschorste lid Van Ravesteijn onmiddellijk royement diende te worden toegepast, hetwelkechter, gezien dé uitspraak der Executieve, ter deunnieve be slissing aan het eerstvolgend Partijcongres moet worden overgelaten. Gezien het feit, dat de Wijnkoop-groep is overgegaan tot openlijke fractievomnng, het houden eener landelijke conferentie, waar het P. B. werd geweerd en waar besluiten genomen werden, die een oorlogsverklaring inhouden aan de partij, besluit de afdeeling, er bij het P. B. op aan te dringen, van de vooraanstaande par- tijgenooten van de Wijnkoopgroep een ondubbel zinnige verklaring te Vorderen, waarbij ze zich verbinden, de fractievorming tegen de partij te staken en de politiek der partij onder de hui dige partijleiding, neergelegd in het 2-Juni- manifest, te zullen uitvoeren en het bezetten van vertrouwensposte.n in en namens de partij daarvan afhankelijk te stellen. De staking bij de stoomtram ZutphenEmmeriek Men meldt uit Doetmchem Naar wij inzake het conflict bij de tram Zut phenEmmerik Vernemen zijn gisteren tusschen de stakingsleiding en een Duitsche maatschappij onderhandelingen geopend omtrent het orgam- seeren van een autobusdienst ook op het traject Emmerik's-Heerenberg. De besprekingen heb ben een vlot Verloop gehad en zullen zeer waar schijnlijk spoedig tot een resultaat leiden, zoo dat dan ook op Duitsch gebied (een der drukste deelen), de tram concurrentie van de nieuwe auto busonderneming zal ondervinden. Gister zijn vier groote Vrachtauto's door de stakers aangekocht en hiermee zal de volgende week ook een goederendienst worden geopend- Daar de gehuurde garage reeds te klein is voor het aantal wagens is men lieden begonnen met den bouw van een tweede garage nabij de halte Wijnbergen. Bij de lijn Zutphen—Emmerik is een contro leur ontslagen, die aan het werk was gebleven, maar weigerde het werk Van anderen te verrich ten. Eenige wagons van de Nederlanclsche&poor- wegen, waarvan de inhoud moest overgeladen worden op de wagens Van de Zutphen—Emmerik moesten worden teruggezonden, daar niemand de wagons wilde lossen. Werkloosheidsstatistiek. Op Zaterdag 9 Januari j.l. waren bij 208 or ganen der openbare arbeidsbemiddeling in ge meenten met 5000 of meer inwoners als werk zoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werkloos zijn) 44,720 mannelijke personen ingeschreven. Bovendien stonden ingeschreven 37,680 an dere mannelijke werkzoekenden, nagenoeg allen tot de meer ongeschoolde beroepen of de losse werklieden behoorend, en die men voor een goed deel niet onder de geheel werkloozen kan rang- sch.kken. Ingeschreven waren van beide bovenvermelde groep Op Zaterdag 10 Januari 1925 bij 197 organen 42,900 en 36,400 personen op Zaterdag 28 November 1925 bij 207 organen 36,130 en 31,000 personen op Zaterdag 12 December 1925 bij 201 organen 43.700 en 37,000 personen op Zaterdag 26 December 1925 bij 185 organen 42,500 en 35,833 personen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubile. Het zal velen onzer stadgenooten, meer spe ciaal den Handel, ongetwijfeld belang inboeze men, te vernemen, dat op 1 Februari a.s. de heer M. G. Hassing, eenig firmant der bekende reede- rij J. Hassing, den dag hoopt te herdenken, dat hij voor 45 jaar door wijlen zijn Vader als deel genoot in de firma werd opgenomen. Aanvanke lijk bestemd om te worden opgeleid tot stuurman bij de groote vaart, noopten omstandigheden hem 'e gaan geven in het bedrijf zijns Vaders. Wij brengen den stoeren werker op' dezen dag gaarne onze warme hulde, daarbij de hoop uitsprekende dat hef hem gegeven moge zijmnog een reeks van jaren aan het hoofd der onder neming te staan Dag en nacht heeft deze on vermoeide schipper op de bres gestaan voor het Vervoer der bekende Schied.amsche producten naar Rotterdam en de reputatie, die hij geniet, strekt zich derhalve ook uit over de le haven plaats van het Continent. Ook op ander gebied heeft de heer Hassing zich verdienstelijk gemaakt. Vermeld zij slechts dat hij tot de oprichters behoort van de zeer bloeiende mannen-congregatie der Singelparo chie, welker leden dan ook op dezen dag hun sympathieken hoofd-prefect ongetwijfeld zullen komen huldigen. Wij van onzen kant twijfelen niet of het zal den heer Hassing op dien dag niet ontbreken aan ruime belangstelling Van de zijde van Handel, Industrie en Scheepvaart. Kamer van Koophandel voor de beneden-Maas. Vergadering op Woensdag 27 Januari 1926, des namiddags half twee, in de groote Vergader zaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen. De voorzitter opent cle Vergadering en spreekt zijn Nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het Volgen de ontlecnen Te Schiedam bleef het distillateur s- b e d r ij f gebuk oncler de steeds Verminderde binnenlandsche consumptie, gevolg Van den ab normaal hoogen accijns. In de jaren vóór 1919 toen deze 90.— per H.L. van 50 bedroeg, leverde deze een bate voor de schatkist op van gemiddeld 28.650.000.— per ja'ar. In 1919 toen de accijns gesteld werd op 150.— per H.L steeg de .opbrengst tot 42.790.000. Verdubbeling van den accijns, waardoor deze steèg tot 300.plus 10 opcenten is 330.— per H.L. Van 50 had tengevolge dat uit dezen hoofde door het Rijk ontvangen werd In 1920/57.669.000.;in 1921 67.102 000.-- in 1922 65.412,000.— in 1923 56.083.000 in 1924 48.718.709.— in 1925 47.367.210.— We zien dus de opbrengst sinds 1921 regel matig terugloopen. Alleen spoedige accijnsver laging kan verderen achteruitgang voorkomen en tevens een einde maken aan den tot schade en ergernis van den eerlijken distillateur welig tie renden frauduleuscn invoer en clandestiene fa bricage van gedistilleerd. Zijn de in 1925 behaalde resultaten derhalve slecht te noemen, deze is nog meer gedeprecieerd door het gebrek aan samenwerking ter verkrij ging eener behoorlijke prijsregeling, welke een noodzakelijkheid is Voor de zeer groote risico's, welke de voor den accijns aansprakelijke distilla teur loopt. De omstandigheden hebben bijna alle binnen landsche distillateurs gebracht tot Verkoop van goedkoope zuidelijke wijnen de handel hierin was zeer geanimeerd, zoodat daardoor wel iets is goedgemaakt van den slechten verkoop van ge distilleerd,. De export ondervindt, bij de oude, steeds weer nieuwe belemmeringen Zoo schreef de Cana- deesche regeer,ng onlangs voor, dat vanaf 1 Januari 1926 alle z.g. „pot-still gin" (waaronder zeer speciaal Schiedamschc Moutwijn-jenever valt) twee-jaar oud moet zijn om in Canada te worden toegelaten een maatregel, die door niets wordt gemotiveerd en het gevolg heeft, dat de invoer van ons product twee jaar wordt stop gezet. Frankrijk houdt nog steeds de grenzen voor den invoer van Hollandsche Jenever gesloten en dit terwijl Engelsche Jenever aldaar wel wordt toegelaten en ook overal verkrijgbaar is. Fran- sclie cognac en likeuren worden daarentegen zonder eenige belemmering tegen betaling Van het lage invoerrecht Van 3.50 per H.L. hier te lande toegelaten. De uitvoer naar de Westkust Van Afrika bleef stationnair ook daar is het hooge invoerrecht een belemmering voor de zoozeer gewenschte uitbreiding van zaken. Voor het BrandersJTedrijf was het afgelöopen jaar niet ongunstig,daar de moutwijn- prijs, dank zij de Verbeterde vraag, nogal hoo°' was en varieerde tusschen 15.50 en 19.per H.L. van 40 Ook de prijs van de spoeling was normaal, terwijl de Vraag Voldoende was dit zelfde kan gezegd worden van de gist, hoewel de prijzen wel iets terugliepen. De graanprijzen waren over het algemeen hooger dan het jaar te voren. Van de talrijke Glasfabrieken in het district der Kamer is alleen de fabriek der Ver- eenigde Glasfabrieken te Schiedam in bedrijf meestal met 3 ovens, waarvan aan een of twee met de ovenmachine wordt gewerkt. Deze fabriek heeft groote verbeteringen onder gaan teneinde het bedrijf op modernen leest te schoeien en levert ongeveer alle donkergroene flesschen, welke door de distillateurs te Schiedam benoodigd zijn. De tegenwoordig nogal veel benooebgde fles schen van wit glas worden voor nagenoeg het grootste gedeelte uit het buitenland betrokken Door gebrek aan regelmatig voldoende export orders kunnen de aan distillateurs behoorende glasfabrieken niet in werking worden gesteld. Bovendien maken alle moeiten en kosten, wel ke de arbeidswetgeving veroorzaakt, gepaard aan de onzekerheid welke deze biedt Voor den regelmat gen gang van zaken, dat er bij de glas fabrikanten niet veel animo bestaat het bedrijf te hervatten. 1 HetScheepsbouwbedr ij fdat in den aanvang van 1925 eenigszins opleefde, ondervond in den loop des jaars eene toenemende concurren tie op de wereldmarkt, temeer door het in ver- sch.llende landen meer en meer naar voren tre dende streven tot bescherming der eigen indus trie, waardoor liet Nederlandsche fabrikaat verdrongen wordt. De verschillende orders aan nieuwbouw en reparatiewerk, die de hier geves tigde werven mochten boeken, zijn dan ooktegen zeer lage prijzen afgesloten. Wat de Sc heepvaart betreft voor Schie dam afzonderlijk kunnen de volgende cijfers gegeven worden 1923 152 schepen, metende 289.489 ton 1924 204 schepen, metende 358.040 ton 1925 372 schepen, metende 645.672 ton. Het is begrijpelijk, dat, waar het verkeer tegen woordig zulk een belailgrijke rol speelt in de sa menleving, onze Kamer zich iedere Vergadering geplaatst zag voor verkeerskwesties, aan de oplossing waarvan zij had mede te werken. In dit verband mag ik zeker wel in de eerste plaats noemen de aansluiting Van Schiedam aan het Rotterdamsche telefoonnet, welke na een actie onzer Kamer van 3y2 jaar den 1 November tot stand kwam. Door de oprichting op 9 October j.l. van de Coöperatieve Telefoonvereeniging „Het Streeknet Voor de Beneden-Maas" zijn de aanvankelijk uiteenloopende belangen Van veel sprekers en middenstanders tot elkaar gebracht en de telefoongemeenschap blijkt thans in een behoefte te Voorzien Reeds voor jaren werd dezerzijds betoogd, dat het Verkeer toeneemt bij iedere vervolmaking der verkeersmiddelen men heeft deze uitspraak in twijfel getrokken, men meende, dat niemand zich door het luttele bedrag, verschuldigd voor een telefoongesprek, zou laten weerhouden om met Rotterdam te spreken. De praktijk leert echter anders en be vestigt volkomen wat ik zooeven zeide. In 1924 werden de intercommunale gesprek ken tusschen Rotterdam en Schiedam niet dage lijks geteld, maar alleen zoo nu en dan bij wijze Van steekproef. Zoo werden op een willekeurige dag in November 1924 gevoerd 394 gesprekken in beide richtingen en op een dag in December 421 gesprekken. Thans, nu geen gesprekkengeld meer betaald behoeft te worden en de lastvanintercommunale aansluiting vervallen is, werden tmschen beide steden in beide richtingen gevoerd in Novem ber 135.024 gesprekken, in December 148.423 gesprekken, wat dus neerkomt op een gemiddelde van 4646 gesprekken per dag, welk gemiddelde op werkdagen wordt overschreden, daar des Zondag het telefoonverkeer zeer rustig is. Stelt men hiertegenover een gemiddelde van 407 gesprekken in 1924 dan bewijzen deze cijfers beter dan het langste betoog, lioe juist het 'was, dat de Kamer opkwam voor de tot standkoming van het streeknet. Moge deze cijfers ook te Vlaar dingen gelezen en begrepen worden, opdat het streeknet spoedig tot deze gemeente worde uitge breid Onze Kamer zal hare actie in dezen niet staken en mocht reeds medewerken ter verkrij ging van intercommunale en internationale nacht-telefoondienst voor deze gemeente, welk 1 Februari a.s. ingaat. Naast de telefoon heeft de post veel van de aandacht onzer Kamer gevergd. Tevergeefs trachtten wij de postkantoren 's avonds na 8 uur opengesteld te krijgen voor het afhalen van aan- geteekende brieven en slechts noode vereenigden wij ons met de vermindering van het aantal postbestellingen ;e Schiedam. Meer succes had onze Kamer met haar verzoek om meer ruimte in de hal van het postkantoor te Schiedam. Herhaaldelijk werd onze hulp ingeroepen om te trachten moeilijkheden voor handel en industrie in ons district uit den weg geruimd te krijgen, of deed onze Kamer eigener beweging stappen in deze richting vandaar onze actie over het niet toelaten van spiritus aan de Fransche Westkust van Afrika en van jenever, jonger dan twee jaar in Canada. Niet alleen echter vanuit den vreemde werden onze bedrijven door overheidsmaatregelen" be moeilijkt, getuige bezwarende kosten der Accijns wetgeving, die ons tot een adres aan den Minister van Financiën aanleiding gaf en het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet, dat voor de distillateurs ruïneus zou zijn, doch gelukkig over eenkomstig ons adres, in zeer gewijzigden vorm tot wet is verheven. Betreft dit alles zaken, die in deze vergadering en de daarvoor ingestelde commissies zijn behan deld, daarnaast heeft onze Kamer de dagelijksche zorg van het Handelsregister. In het afgeloopen jaar werden 180 nieuwe za ken ingeschreven en aangifte gedaan van 586 wijzigingen en 99 opheffingen. De samenstelling onzer Kam.er bleef in 1925 onveranderd. Bij de periodieke Verkiezingen werden de heeren Jansen, Nolet, Bertels, IJzer- mans, Poortman, Hoogendam, Brouwer, Gribling en Mol herkozen. Ik wenscb deze heeren geluk rr\et dit hernieuwd bewijs van Vertrouwen. De heer Engering stelde zich niet meer beschikbaar, van hem namen wij in de laatste Vergadering afscheid. In zijne plaats werd benoemd de heef ?tA f BruSSei',dien ik welkom heet in ons midden Uit het gehoorde zal het U duidelijk zijn,mijnheer B.ugger, dat er in de Kamer gelegenheid te over is om nuttig werkzaam te zijn. Ik hoop dat het lidmaatschap der Kamer van Koophandel U voldoening moge schenken. Ik eindig, Mijne heeren, met U zoowel in uwe gezinnen als uwe zaken Vee) heil en zegen toe te wenschen in het aangevangen jaar De heer Jansen beantwoordde deze rede. Wordt vervolgd). Walcrsnoodcoinite Schiedam. Ingekomen Meisjeskrans „Mirjam" 10. (Deze krans wilde aanvankelijk kleederen zenden, doch daar de inzameling hiervan is af geloopen, werd besloten een bedrag in geld te geven, wat door het Comjte ten zeerste wordt gewaardeerd). Schaakwedstrijd. Zaterdag 6 Februari vangen de schaakwed strijden aan om het kampioenschap van Schie dam. Zij die hieraan willen deelnemen, kunnen zich tot en met Maandag 1 Febr. aanmelden bij den heer J. Verburg, Lange Kerkstraat 26. Men leze morgen de nadere bijzonderheden m de desbetreffende annonce. Bedreiging. 1 H. de B, uit de Oudaenstraat te R'dam is aangehouden ter zake van bedreiging met een dolkmes tegen den commissionair J. W. S. hier in den Hang te Rotterdam. D. G. V. „Ilygiea". Saterdag a.s. geeft bovengenoemde Vereeni- gmg haar jaarlijksche uitvoering in den R. K. Volksbond de gymnasten zullen het resultaat van hun oefeningen ten tooneele brengen. Nieuwe zaak. Zaterdag, 30 Jan., vindt de opening plaats van het bloemenmagazijn „Ophelia" aan de Broersvest 127. Men zie de annonce De politie heeft proces-verbaal opgemaakt tegen L. B. wegens diefstal van een doos met snijijzers en snijkusSens, benevens twee bussen Verf, Van „Edelweiss" S t o o m-, W a s c h en Strijkinrichting, fa. G. A. de Winter, West molenstraat, alhier, ontvingen wij een zgn. tele- phoonhanger. Het is 'n handig en aardig uitge voerd exemplaar, ruimte biedend voor de meest voorkomende telephoon-adressen, in al- phabetlnsche volgorde. Zeer zeker een welkome reclame daarmede het doel bereikt .en de cliënt gebaat. UIT ROTTERDAM. W cldadigheidspostzegels. Hier ter stede zijn in totaal verkocht 108.998 postzegels a 4 cent, 94.726 11 cent en 214.537 postzegels a 21j2 cent. De netto-opbrengst bedraagt 10.858.791/2. Afgesloten rijweg. In verband met het verleggen van de rails van de Rotterdamsche Electrische Tramwegmij- zullen, te beginnen met Maandag, 1 Febr., des voorm. 7 uur, het Lage Erf geheel en de Nieuwe Binnenweg, Rochussenstraat en Havenstraat over een afstand van pl.tn. 200 meter van het Lage Erf af voor alle verkeer, behalve voor voetgangers, gesloten zijn. Rotterdamscli Philliarmonisdh Orkest. Het 3e abonnementsconcert in den „Groote Schouwburg" op Maandag, 1 Febr., 's avonds kwart over acht, is een Johann Strauss-avond. Medewerking verleent Rotte's Mannenkoor, on der leiding van Bernard Diamant, hetwelk de z.g. koorwalsen (koor en orkest) „Wien, Weib und Gesang" en „An der schonen blauen Donau" zal uitvoeren. Soliste is de sopraanzangeres mevr. Sala, uit Den Haag, die de Csardas uit de Operette „Die Fledermaus" en de coloratuur wals „Fruhlingsstimmen" zal voordragen. Het orkest speelt verder onder Willem Feltzer's leiding de beide Ouvertures „Die Fledermaus" en "Zigeunerbaron" en de drie orkeststukken Pizzicato polka, Perpetuum mobile en Persi- scher Marsch. Gemengd Nieuws. De overstroomingstamp. Innachten ontij gereed. Op de uit- noodiging van den Dijkgraaf aan lien, die voor de werkzaamheden te Drielzanden grind hebben aangevoerd, om rekeningen in te dienen, heeft geen enkel landbouwer gereageerd, waaruit duidelijk kan worden afgeleid, dat de Betuwsche boer bereid is geweest in nacht en ontij, de hand aan den ploeg te slaan om mede te helpen tot herstel van het bedreigde dijkvak. U i t G u y k De nooddichting van de dijken onder Cuyk is gister gereed gekomen. Jonge vluchteling vermist. De landbouwer W. de Reuver, uit Leeuwen, gem. Wamel, die thans als vluchteling te Nijmegen vertoeft, heeft aan de Nijmeegsche politie opsporing verzocht van zijn 15-jarigen zoon Johan, die tusschen 4 en 6 Jan. met een stoom boot uit Leeuwen vervoerd werd, met onbekende bestemming. Onder het zand. Niet minder dan 30 H.A. wei- en bouwland van de gemeente Over- en Neerasselt, welke in de onmiddellijke nabij heid lagen van de Maasdijkdoorbraak, zijn met 1 tot 2 meter fijn zand bedekt. Men beschouwt deze uitgestrektheid verzande weide en akkers voor den landbouw verloren. Verschillende boe ren worden hierdoor zwaar gedupeerd. Naar Udenhout. Gistermiddag tis de Isabellakazerne door de vluchtelingen uit Dreu- mel ontruimd. De kring Den Bosch van het R. K. Huisvestingscomité is er in geslaagd, voor de overgebleven 170 vluchtelingen plaats te vinden te Udenhout, waar zij bij de bevolking worden ondergebracht. Omstreeks half twee vertrokken de vrouwen en kleine kinderen in twee autobussen, en om twee uur gingen de overige vluchtelingen per trein daarheen. De militairen hadden twee wagens voor het vervoer der bagage beschikbaar gesteld. Branden. Te Winschoten is gisternacht het door De Wit bewoonde huis afgebrand. Het was niet verzekerd. Gisternacht is te Nieuw-Weerdinge de kruidenierswinkel van J. Lassche afgebrand. Uit den trein gevallen. Te Weert is eergisteren een 18-jarig meisje, M. P. geheeten, gevallen uit den sneltrein, welke uit Eindhoven kwam. De nog in beweging zijnde trein reed over een harer armen. De ongelukkige is ver voerd naar het hospitaal te Roermond, waai de arm is afgezet. Sinaasappelen te water. Schipper H. D. uit Amsterdam voer eergisteren met zijn motorschip „Avontuur" op de rivier te Rotter dam. Ter hoogte van de Lloydkade geraakte toen, door de deining van eenige passeerende sleepbooten, een gedeelte van zijn deklading, bestaande uit 800 kisten sanaasappelen, te water. Van de 200 kisten, die bij op deze wijze verloor, is een groot aantal door de rivierpolitie opge- vischt. Auto tegen een paal gereden. Gisteravond reed een vrachtauto van den heer Van Ameelen te Leiden op den Ouden Rijndijk tegen een mast van de electrische leiding. De chauffeur werd ernstig gewond. Na door de Eerste Hulp verbonden te zijn, is de man naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. AnoniemebriefschrijfsterteAn- d e 1. Gedurende lx/2 jaar heeft een aantal be woners te Andel en Woudrichem, waarbij autoriteiten en geestelijken, anonieme brieven over den post ontvangen. Deze brieven, ten getale van bijna 200 stuks, bevatten meestal valsche beschuldigingen, alsmede bedreigingen tegen leven en goed. Men vermoedde wel, dat de schrijver of schrijfster in het kleine dorpje

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2