BRANDVERZEKERING NIEUWE HAVBANK Dir. G. W. VAN BERGEN WALRAVEN. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot verlaging van den huurprijs Van het terrein ge legen in het Sterrebosch nabij de Boschwachters- woning, bij raadsbesluit van 25 April 1924 on derhands verhuurd aan d,e Christelijke Korfbal club „O.D.I.", door Vaststelling van den huur prijs van genoemd terrein op 75.per jaar in plaats van op 100.per jaar. 9. Schrijven van B. en W., waarin med,edeeling wordt gedaan, dat in verband met de felle koude op 16 en 23 Januari j.l. telkens een H.L. cokes gratis, aan de werkloozen is verstrekt en waarin wordt voorgesteld hun College te machtigen in deze richting voort te gaan. 10. Voorstel van B. en W. om aan de Com missie welke gevormd is om na te gaan in hoe verre de schoolbioscoop voor het onderwijs kan worden 'dienstbaar gemaakt, ter bestrijding der noodzakelijke onkosten, een crediet van 100. te: verleenen. 11. Voorstel van B. en W. om te besluiten om het tegenwoordige gymnastieklokaal van School F. wegens bouwvalligheid buiten gebruik te stellen en in de plaats daarvan de Voormalige school aan het Broersveld 142 Voor gymnastiek lokaal in re richten en daarvoor een crediet van 1600.te verleenen. 12. Voorstel van B. en W. om ten laste van perceel XXXVII van het Grondbedrijf een cre diet te verleenen van 12 300 ten behoeve Van rioölaarilég en uitbreiding van de bestrating aan de Aleidastraat 13 Voorstel van B. en W. 1. lot het verleenen Van een fcrediet van 6.000 ten behoeve Van de verbetering van de bocht in de Westvest nabij de Brand.erssteeg, zulks met dien verstande, dat de kosten der voorgestelde verbetering zullen worden gebracht voor d,e helft op den gewonen dienst en Voor de andere helft op den kapitaaldienst 2 tot wijziging van de gemeente-begrootine dienst 1926 Model C 3 000 Model D ƒ6 000 14 Voorstel van B en W om te besluiten 1. een begin te maken met de beplanting van tet terrein van d,e nieuwe Begraafplaats in Klein- Babberspolder 2. credieten te 'verleenen voor wegaanleg wegverbeterlhg en drooglegging op de perceelen 37 en 36 van het Grondbedrijf, t w; bedragen van resp. 7200.en ƒ4200.— ten laste van het Grondbedrijf en van resp. ƒ3100.en 1800 ten laste'van d,e werkverschaffing. 15. Advies van B. en W. naar aanleiding van het, adres Van cle Vereeniging voor Christelijk Middelbaar Onderwijs te Vlaardingen, houdende verzoek haar voor 1926 een subsidie te Verleenen voor iederen leerling uit deze Gemeente die de Christelijke H.B.S. te Vlaardingen bezoekt Voorgesteld wordt aan genoemde Ver. subsidie te verleenen van 50 Van de werkelijke netto- kosten, gedeeld door het aantal leerlingen dat de Chr. H.B.S. bezoekt. 16. Advies van B. en W. naar aanleiding van het \erzoek van de R. K. Leeszaal en Bibliotheek ,,St. Liduina" om haar voor 1926 een subsidie te verleenen van 2235. Waar het Rijk op het subsidie der Gem. Open bare Leeszaal en Bibliotheek nog steeds haar korting van 33 .oepast, kan her College geen vrijheid vinden om een hoogere subsidie toe te kennen dan het uitgetrokken bedrag voor 19^6 ad 1769.—. 17. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose om haar Voor 1928 een subsidie te verkenen van 2600. Waar op de begrooting voor 1926 een bedrag van f 2000.— is uitgetrokken wordt Voorgesteld dit bedrag te handhaven. 18. Advies van B. en W. naar aanleiding van het adres van het Necleifandsch Tooneelverbond om ten behoeve Van de instandhouding van de tooneelschoo! een jaarlijksche bijdrage te willen Verleenen. Voorgesteld wordt, gezien denfinancieelcntoe stand der gemeente, op dit verzoek afwijzend te beschikken. 19. Voorstel van B. en W., om, in verband met het besluit tot verhaal op de ambtenaren Van 3 van de bijdragen voor eigen pensioen, te Besluiten tot 1. vaststelling van de Verordening regelende het vei haal van dc bijdragen wegens inkoop van diensttijd voor pensioen op grond Van de art. 40 en 42a der Pensioenwet 1922 (Staats'blad no. 240) 2. wijziging van de Verordening regelende het verhaal van de bijdragen wegens inkoop v. dienst tijd voor pensioen op grond van art. 134 der Pen- sieonwet (Staatsblad no. 240) 20.(Voorstel van B. en W. om het maximum aantal lesuren van de leeraren aan hetgymnasium bij raadsbesluit van 9 December 1924 vastgesteld op 28, overeenkomstig de rijksregeling te bepa len op 30, zulks ter voldoening aan het Verlangen van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. 21. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening tot het Verleenen van ontslag aan onderwijzend personeel wegens ouderdom. En verdere voorstellen en mededeelingen. Watersnoodcomite Schiedam. Ingekomen van N.N. door bemiddeling van mej. v. d. S. ƒ1.— door Ds. J. F. Jonkers sinds de laatste opgaven aan verschillende na- giften nog ontvangen 31.50. Van de Kuipers- en Kistenma kers ver. ,,St. Ewaldus" ontvingen wij een gift van 2.50 voor de slachtoffers van den waters nood. Wij zullen dit bedrag aan het Alg. Comité afdragen (Red.) Jubileum. De Christelijke Jongelings Vereeniging te dezer plaatse zal in Maart 40 jaar bestaan. In verband daarmede heeft zij een tweetal feest avonden georganiseerd, welke zullen worden voorafgegaan door een kerkelijke herdenking in d?n Zondagavonddienst van 21 Febr. in de Groote Kerk, waarin Ds. I. Voorsteegh van Katwijk aan Zee als feestredenaar zal optreden. Terwijl de eerste feestavond, te houden op 4 Maart, voor leden, begunstigers en genoodig- den toegankelijk zal zijn, zal op den tweeden een SLUIT Uw BIJ DE LANGE HAVEN 103 1 Te lef. 08188. j SCHIEDAM. 326 16 reünie gehouden worden van oud-leden en leden der vereeniging. Daarenboven zal in verband met het jubileum een gedenkboekje worden uitgegeven, hetwelk vermoedelijk half Febr. aan begunstigers en oud-leden zal toegezonden worden. Mede tot dekking der kosten van een en ander, wordt in samenwerking met de onderafdeeling, de Christelijke Knapenvereeniging, een Lustrum Toko georganiseerd, welke de volgende week Donderdag' 4, Vrijdag 5 en Zaterdag 6 Febr. gehouden zal worden in het Vereenigingslokaal aan de Broersvest. „Orplieus". In een Donderdag gehouden vergadering der koninklijke mannenzangvereeniging Orpheus", alhier, is besloten het 60-jarig bestaan der vereeniging dit jaar, op feestelijke wijze te vieren. Een commissie van voorbereiding is reeds benoemd. Pandora. Na een zeer actueel journaal, volgt weer een nieuwe watersnoodfilm, welke ons steeds nieuwe ellende van deze ramp toont. Hierna een ko mische film in twee acten, waarom kostelijk wordt gelachen. Als volgend nummer „De groote onbekende" zes lange acten vol span ning en veei sensatie wel een beetje Nick Carter-achtig, doch zeer aardig. Hoe het afloopt We weten het zelf nog niet, daar dit het eerste gedeelte is van een veel beloovende serie-films. Op het tooneel het duo Daniëls met een klucht„Zie maar wat je doet". Na de pauze „De dochter van de Eenzame Wolf". Een verhaal, vol verdachtmaking en intrigne, doch waarin ten slotte zooals in een goede film past, het recht zegeviert. Een mooi piogramma Luxor. Na het afwisselend voorprogram het gouddel versdrama „De kolonisten van Alaska." Ditmaal geen sensatie-stuk met revolverhelden, maar een machtig brokstuk uit het volle leven dat pakkend wordt gespeeld door goede artisten onder leiding van een bekwamen regisseur. Vijf lange acten houdt dit drama onze aandacht onverminderd geboeid bovendien is do strekking uitmuntend en heeft opvoedkundige waarde.Als tweede hoofd nummer De veedieven van Sonora met Fred I hompson in de hoofdrol. Een leuke, aanneme lijke opzet voert tot verrassende en schokkende conflicten, die echter allemaal door Fred over wonnen worden. Een mooi program UIT ROTTERDAM. Prin ses-Theater. Met een zeeraardig Fox-nieuws wordt het keurige program in de Prinses begonnen. Hierna een komische 2-acter met de komiekeling Dodo in de hoofdrol „Voel je nattigheid". Dan ver schijnt de eerste hoofdfilm op het doek „De plunderaar" in 6 deelen. Een geweldige sensatie film. Op het tooneel brengt Dutraux, aan den vleugel, eenige liederen ten gehoore, die veel succes hebben. Daii krijgt men de tweede hoofdfilm, met Hoot Gibson in 6 deelen „De spookboerderij". Dit is een komische sensatiefilm, met een myste rieus tintje. Waar spoken zijn, zijn ook negers en alzoo komt in deze film ook een van dit edele ras voor, die er de stemming goed weet iil te houden. W. B. Theater. In W. B. krijgt men deze week waar voor zijn geld. Reeds te zeven uur wordt begonnen met de hoofdfilm van de vorige week. Het nieuwe programma vangt te acht uur aan met eenig klein wwk, n.l. journaal, twee revue's, trucfilm en een klucht in een acte „Schooon- moeder op bezoek". Flierna „De weddingschap van Max Linder", een griezelige, doch tevens dolle leuke geschiedenis, waarin men de bekende film-komiek voor het laatst ziet optreden alvorens hij zijn laatste rol speelde, welke helaas een droevig drama was Op het tooneel een prima eerste rangs variete- nuïnmer, musical act. Na de pauze een schitterend drama in zeven acten „Chechahcos". Als men de makers van deze film gelooven mag, en we hebben geen reden om het niet te doen, is dit het eerste werk van dien aard, hetwelk in Alaska opgenomen is. Behalve van den boeienden inhoud en zeer goed spel, geniet men van de waarlijk grootsche en indrukwekkende natuurtafereelen, welke ditwerk biedt. Een zeer goed programma Gemengd Nieuws. het bidden der nagebeden naar den'voet van het altaar wilde begeven, struikelde hij over een der trapjes. De pater kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij beide beenen en een arm brak. Kinderen uit een brandend huis gered. In de woning van den heer J. C. v. d. Rijdt, limonadefabrikant, Verwerstraat te 's Her togenbosch, heeft eergisteren een hevige brand gewoed. De moeder, wist een eenjarig kindje te redden en bekwam daarbij brandwonden. De heer A. de Bekker, onderwijzer, klom met levensgevaar naar boven en bracht een ander kind, dat lag te slapen in veiligheid. Burgers redden een gedeelte der meubels. De huiskamer is uitgebrand. De waterschade in het heele perceel is echter groot. Ongeluk. Bij de Geinbrug te Jutphaas is eergisteren'schipper B. uit Vianen in den Hol- landschen IJsel verdronken. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. Een orkaan. De „Aquitania" en „La France" zijn twee dagen te laat te New-York aangekomen, tengevolge van het zware weer, het ruwste, sinds veertig jaar. De geheele reis was een voortdurende strijd met de orkanen en de huizenhooge zeeën, waarvan sommige zeventig voet hoog waren. Op sommige oogen- blikken kon de „Aquitania" zelfs geen snelheid van vijf knoopen behouden. De orkaan heeft 72 uur onafgebroken aangehouden. Ontrouw. Gistermorgen zou in St. Jozefs- kerk aan den Draaiweg te Utrecht, een paartje zijn huwelijk doen inzegenen. Alles was gereed, in de kerk was de familie van het jonge vrouwtje presentde Mis zou om negen uur opgedragen worden, doch wie er kwam het gisteren op het stadhuis in den echt vereenigde paartje verscheen niet. Er werd gewacht en gewacht doch zij lieten zich wachten. Ten einde raad trok men naar de ouderlijke woning van het jonge vrouwtje en daar vond men haar wachtende op haar echt vriend die niet kwam opdagen. Men begrijpt den toestand waarin 't vrouwtje verkeerde De kerkelijke plechtigheid kon des wege niet doorgaan, tenzij manlief weer terrug- komt. De man heeft blijkbaar berouw van zijn daad gekregen en heeft wellicht daarom de plaat gepoetst. Overleden door u i t g 1 ij d e n. Bij het verleggen van luiken aan boord van het in de Maashaven te R'dam liggende Engelsche stoom schip Illingwortli is de 31-jarige bootwerker L. d. L. vanmorgen uitgegleden en in het 12 meter diepe ruim gevallen. De man is met een zware schedelbreuk naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn overleden. Diefstal. Na verbreking van een raampje aan de achterzijde van het Kantoor- en fabrieks pand van de N.V. T. aan de Aalbrechtskade te R dam, hebben inbrekers zich daar eergister- nacht door inklimming toegang verschaft. Zij zijn begonnen met het boren van een gat in de brandkast, totdat zij de sleutels gevonden hebben die voortzetting van deze poging overbodig maakten. Vermist worden 4 loten Paleis voor Volksvlijt, Aandeel Scheepvaart-Onderneming Oranje-Nassau, 3 hypotheek bewijzen elk k f 1000 een gouden ketting, benevens 109.70 aan wissel geld en een klein bedrag aan vreemde munt. Tragisch. In bet klooster der pators Trappisten onder het gehucht Lilbosch bij Echt, is een tragisch ongeluk gebeurd. Nadat een der paters volgens gewoonte in de kapel de H. Mis had opgedragen en zich voor De koud.e. Er heerschtzooals reeds ge meld, een hevige koude in de Vereenigde Staten. Te New-York werd 17 graden Vorst geregistreerd. Bovendien staat er een orkaan met een kracht van 80 mijl per uur. De koude heerscht over het geheele gebied der V. S. te Dulmh (Minnesota) wees de ther mometer 34 grad.en vorst aan. De Niagara-watervailen zijn aan de Ameri- kaansche zijde verstijfd, door den vorst. M ij non 11 ploffing in Illinois. Ver scheidene mijnwerkers zijn, tengevolge van een mijnontploifing, welke in' West-Frankfort plaats had, in de mijn opgesloten. Men gelooft, dat er eenige dooden te bpureuren vallen. Er woédt een hevige brand in de mijn. Later meldt men Er zijn 5 dooden en 3 gewonden uit d,e mijn West-Frankfort, waarin een explosie heeft plaats gehad, naar hoven gehaald. Men gelooft, dat zij de eenige slacht offers zijn. Dank zij de veiligheidsmaatregelen, d,oor de mijneigenaais genomen, konden 1100 mijnwerkers zich redden. Een draadlooze aardigheid. On ze Londensche correspondent schrijft De taak van een omroepstation voor draad loos vermaak en draadlooze ontspanning is niet benijdenswaardig. Er wordt van verwacht dat het het iedereen naar den zin maakt. En het is een open geheim dat deze verwachting onvervul baar is. De „British Broadcasting Company" moet wel eens opmerkingen aanhooren van leden uit haar gehoor de opmerkingen zijn vaak hard en schamper van toon. Men verwijt haar dorheid, eentonigheid en schoolmeesterachtigheid. En hoewel het misschien slechts een paar hittere menschen zijn in een gemeenschap van millioe- nen, die meer 'of minder tevreden is met het draadloos maal, is de maatschappij toch erg gevoelig voor die kritiek en doet ze haar best de verscheidenheid en de aantrekkelijkheid in haar program te brengen, die mopperaars mis schien het zwijgen kunnen opleggen. Een van die pogingen om door buitenissigheid te behagen heeft deze week een onverwacht gevolg gehad. De maatschappij was met een êrkenden grappen maker, den R. K. geestelijke Father Ronald Knox, overeengekomen dat deze van Edinburg uit een humoristisch nummer ten beste zou ge ven, geti'eld „Broadcasting the Barricades" (de barricades of de revolutie in de Draadlooze). Hij gaf uittreksels uit verbeelde nieuwsbulletins, beschrijvende de incidenten van een rooden optstand in Londen. De geestige geestelijke voer de de opdracht uit met een effect dat alle ver wachtingen overtrof. Zijn levendige beschrijving van het oprukken van een steeds aanzwellend leger werkloozen, die verwoesting die zij aanricht ten, de branden die uitbraken, ging vergezeld van ontploffingsgeluiden, waarvan het hardste werd gevolgd door de opmerking Dat is het Savoy Hotel dat in elkaar stort. Zij die van het begin af hadden geluisterd konden aan den aard van dit nieuws niet twijfelen, maar anderen, die terwijl het nummer reeds aan den gang was begonnen te luisteren, wisten niet hoe zij het hadden en velen waren zelfs in hooge mate ver schrikt en ontdaan over dit „nieuws", dat zij echt waanden. Honderden menschen telepho- neerden in den loop van den avond naar dagblad en politiebureaux of naar de British Broadcasting Company zelf, die later op den avond een ver klaring uitzond. Indien men kennisneemt van de wartaal, door den omroeper met opzet gebezigd, dan is het haast ongelooflijk dat honderden men schen er in liepen. Hier is weer eens een klaar bewijs voor de stelling dat de taal slecht ironie kan verdragen indien de ironicus niet in levenden lijve voor u staat. Zooals het geschreven woord behoefte schijnt te hebben aan een ironie-teeken, zoo schijnt de telephoon of de draadlooze tele- phoon behoefte te hebben aan een ironie sein althans voor de dikhuidigen die slechts recht- streeksche en barre taal verstaan. De maatschap pij is het verwijt gemaakt dat haar grap van twijfelachtigen aard was en da* zfe haar boekje tebuiten is gegaan. Ze heeft daarom beloofd voortaan voorzichtiger te zijn in de keuze van haar opvroolijkende nummers in het program. Telegrammen. EEN COMMUN. COMPLOT GEARRESTEERD. ATHENE, 30 Jan. (draadloos) „Het Journal' meldtDe politie heeft te Saloniki een commu nistisch complot tegen den staat gearresteerd; 24 leiders zijn in handen van de politie. Laatste Beriehten. De sluipmoordenaar uitgeleverd. Men meldt uit Hoensbroek Te Hoensbroek is aangehouden 'n zekere L., die op verzoek van de Belgische justitie* zal worden uitgeleverd, verdacht in België een sluipmoord gepleegd te hebben. Bewusteloos en bestolen. Nabij Amersfoort is gisteravond de bankbe diende C. v. E„ werkzaam bij het bankierskantoo de Jong, in bewusteloozen toestand aangetrof fen. Weer tot bewustzijn gekomen verklaarde de man van zijn fiets te zijn gevallen en reeds ge- ruimen tijd bewusteloos gelegen zou moeten hebben. In den tusschentijd moet hij zijn bestolen hoeveel er gestolen was is nog niet bekend. SPORT. V oetbalprogramma. Ie klasse. Haarlem R.C.H.H.F.G. IJ- muiden StormvogelsSparta. Gorinchem Uni- tas't Gooi. Rotterdam V.O.G.H.V.V. Dor drecht D.F.C.—Blauw Wit. Rotterdam Ex celsiorFeijenoord. Haarlem HaarlemA.S.C. Den Haag FI.B.S.E.D.O. Utrecht U.V.V. Ajax. Amsterdam Spartaan—Z.D.C. 2 e klasse: Rotterdam NeptunusL.S. V. DelftD.H.C.S.V.V. Rotterdam Trqjrs- valiaSt. Hooger. Rotterdam G.V.V.S.V.W. Gouda Olympia—A.D.O. Rotterdam R.F.C.— Concordia. Rotterdam XerxesB.M.T. Reserve le klasse. Rotterdam Feij enoord IID.H.C. II. Den Haag H.V.V. II C.V.V. II. Rotterdam Sparta IID.F.C. II. Schiedam H.D.V.S. IIXerxes II. Excelsior programma. Vooruit I—Excelsior I 2 uur (W. C. v. Hoorn) Excelsior 2Gr. Floris V 1 2% uur (L. Ruiterman). Raptim 1Excelsior 3 2% uur (W. Addicks). Excelsior 4Kralingen 1: 12% uur (G. Nederhand). Na een gedwongen rustperiode van 2 maanden, (die naar wij hopen niet van invloed op ha.ar spel zal zijn) trekt Excelsior 1 a.s. Zondag naar Utrecht, om daar de momenteele hekkensluiter Vooruit I te bekampen. Wisten de Domstadbewoners in Schiedam de zwart-witten een puntje afhandig te maken, ditmaal wil het er bij ons niet in, dat zij daartoe weer in staat zijn, mits Excelsior haar tegen stander niet onderschat. Het 2e elftal ontmoet aan de Damlaan Fr. Floris V 1 uit den Haag. Wij vertrouwen, dat de reservisten zich na de geleden nederlaag in Scheveningen, geheel zullen rehabiliteeren en de puntjes in Schiedam zullen houden. Rechtzaken. Faillissementen. Uitgesproken D. Tiemessen, Hoofdstraat 211, Schiedam. Curatormr. M. M. van Velzen r.-comm. mr. H. W. M. van Heiten, Kerknieuws. De teraardebestelling van kardinaal Mercier. De plechtige teraardebestelling van kardinaal

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2