DAGBLMB VOOR S CHS EDM FEUILLETON, De Plaatsvervanger. 49ste Jaargang. Dinsdag 2 februari 1920 No. 14409 Bureau KOEMARKT 4, Telefoon lateiccmmimisial 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertcntiüni 15 regel? 1.75, elks regel daarboven 35 nl, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdselingen 75 o par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven wordsn op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger? f 15 bij verlees van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Moll. Aigem. Vers, bank Scbiedsji» Buitenlandsch Nieuws. DE VOLKENBOND. Duitschlands toetreding. Naar de Reichsdienst der „Deutschen Presse" van bevoegde zijde Verneemt, heeft d,e secretaris generaal van den Volkenbond den wensch uit gesproken, dat Duitschlands verzoek om, toe lating tot den Volkenbond, zoo mogelijk voor den 5den dezer ter behandeling in de op 8 Maart aanvangende bijeenkomst van den Volkenbonds raad zal worden ingediend. De reden daarvoor moet worden gezocht in de overweging, dat er in Verband met deze zeer belangrijke gebeurtenis voldoende tijd moet zijn, om de leidende staatslieden der overzeesche landen, welke zitting in den Volkenbondsraad hebben, persoonlijk tot deelneming uit te noo- digen. Dit geldt met name voor de deelnemers aan de Volkenbondsvergadering, die half Maart zal plaats hebben, zoodat ook die landen door hun leidende staatslieden persoonlijk vertegen woordigd kunnen zijn. DE ONTWAPENING. Da secretaris-generaal van den Volkenbond, Sir Eric Drummond, die gisteren van Parijs naar Geneve is vertrokken, "heeft gelijk gemeld, Verzocht de voorbereidende ontwapeningsconfet rentte uit te stellen tot niet later evenwel dan to- 15 Mei. Als voornaamste reden voor uitstel gelden de nog niet beëindigde onderhandelingen tus schen Zwitserland en Sovjet-Rusland over een eventueel herstel der betrekkingen tusschen deze beide land.cn en het feit, dat Duitscliland nog niet tot den Volkenbond is toegetreden. De datum der bijeenkomst van den Volken- bondsraad, waarin de kwestie van Duitschlands toetreding waarschijnlijk zal worden behandeld, blijft op omstreeks 8 Maart vastgesteld. De „Petit Parisien" meldt, dat voor 6 Febr. n.s. aan de leden van den Volkenbond mede- deeling van het uitstel der conferentie zal wor den gedaan. DUITSCIILAND. De regeling met de vorstenhuizen. De bond van de rijksabnier heeft te Konings bergen een groote betooging gehouden tegen het uitkeeren van een schadeloosstelling aan de vroegere Duitsche vorstenhuizen. Oud-rijkskanselier Dr. Wirth en Scheidemann namen aan de betooging deel. Wirth kon wegens heeschheicl niet spreken, zoodat Scheidemann en de afgevaardigde Sicring het woord voerd.cn. De betooging trok een voor Koningsbergen ongekende massa. De geheele stad was op de heen. In de verschillende Vergaderingen werden overal moties aangenomen, waarin het denkbeeld van een schadeloosstelling verworpen wordt. Feest in Keulen. Een geweldige menschenmenigte had zich gisternacht op de Domplatz te Keulen verzameld om de bevrijding van de eerste RijrJand-zöne Van de vreemde bezetting te vieren. Burgemeester Adenauer hield een rede, waarin hij wees op de trouwe liefde voor het Duitsche vaderland, die onverzwakt zou blijven. De menigte zong alle verzen van het Deutschland-lied- Ook de Pruisische minister-president Braivn hield een toespraak, die levendig werd toegejuicht,. cartografische instituut met Geroe aan het hoofd, de politie-chef Nadossy, de privé-secreta- ris van Windischgraetz, Rabe, en de vroegere en tegenwoordige chef van het cartografische insti tuut, Hajts en Kuri.s. Was Bethlen toch op de hoogte? De correspondent van het „Journal" is uit Boedapest teruggekeerd en bevestigt, dat de Frankche premier, Briand, sedert Donderdag het bewijs in handen heeft, dat de Hongaarsche premier, Bethlen, met de plannen der valsche munters op de hoogte is geweest. Het gaat hierbij om de vertaling van een absoluut authentieken brief, door Bethlen destijds aan den chef der Hon gaarsche Volkischen, baron Perenyi, gericht. De door Bethlen aan den Franschen gezant te Boe dapest ter hand gestelde vertaling bevat een klaarblijkelijk verzachte .wijziging ten aanzien van het origineel. Omvang en inhoud zijn welis waar gelijk, maar het volgens de publicaties van het Weensche orgaan „Abend" door Bethlen in het origineel Vervatte verzoek aan Perenyi, om voorloopig van de Voorgenomen actie af te zien^ is vervangen door een overeenkomstigen zin, waarin evenwel „uitstellen" door „ontraden" is vervangen. Bedoelde correspondent voegt hieraan nog toe, dat de secretaris van prins Windischgratz, Raba, de eenige beschuldigde die een niel- Yolkisch verdediger heeft gekozen, in zijn cel is gegeeseld en dat de Fransche gezant met betrek king tot deze gebeurtenis een opmerking jegens Bethlen heeft gemaakt. FRANKRIJK. Ontevredenheid. In Frankrijk neemt de ontevredenheid over de hulpeloosheid van regeering en parlement, inzake de financieele crisis, toe. Er hebben weer overal manifestaties plaats gehad en er ontwik kelt zich een actie van hooge ambtenaren van financiën die een opdracht eischen, om, buiten het parlement om, de financieele zuivering te mogen doorvoeren. ZWITSERLAND EN RUSLAND. De Zwitsersche Bondsraad heeft het voorstel der Sovjetregeering, dat door bemiddeling van Frankrijk werd overgebracht, onaannemelijk verklaard. Do onderhandelingen duren voort. HONGARIJE. Het z w e n d e 1 p r o c e s in wording. De acte van beschuldiging in de zaak der ver- Valsching van de Fransche bankbiljetten is heden aan de 26 beklaagden overhandigd, van wie zich Vijf op vrije voeten bevinden. De acte omvat 77 getypte bladzijden, waarvan vijftig handelen over de motiveering van de daad. De klacht is gericht tegen prins Windisch graetz, als hoofddader, terwijl als medeplich tigen zijn gedagvaard tien employe.s van het 8) De krachten van André keerden snel terug, en Z1jn liefde voor de zee vermeerderde met iederen nag. Het was zijn grootste lust te gaan baden, cn hij spande al zijn krachten in om de boot te kunnen besturen. In 't begin hadden de visschers met minachting dezen welgestelden Parij zenaar gade geslagen maar weldra moesten zij erken nen met een echt zeekind te doen te hebben, dat Veel van de zee hield, haar begreep en bun zulk een ruw leven benijdde. Wanneer het stormachtig weer was, en Bonnel hem niet wilde laten meegaan, ging André plat op zijn buik liggen en, met zijn kin tusschen zijn handen, bleef hij Verdiept in de aanschouwing der onmeetbare zee. Alles ter wereld zou hij wel hebben willen geven om in de plaats van Pierre te zijn en hij zuchtte als hij er aan dacht over twee maanden weder naar Parijs te moeten terugkee- ten en weder naar school te gaan. Van de eerste ontmoeting af hielden beide jongens van elkander. Pierre bewonderde André die duizenden zaken wist waarin hij volslagen onkundig was, en beschouwde hem als een soort van verheven wezen, met open ooren luisterde hij naar de verhalen, die André hem deed van zijn leven te Parijs, van de hoogeschool, van hunne ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens de bladen heeft Turkije een uitnoodiging 'tot deelneming aan de voor bereidende ontwapeningsconferentie ontvangen. Uit Weencn 160 Weensche vereenigingen organiseeren een boycot tegen ILaliaansche goe deren wegens het optreden in Italië tegen het Duitseh Uit Hongkong Gewapende afdeelingen patrouilleeren bij wijze van voorzorgsmaatregel in de zakenwijken, evenals zulks het geval was in de eerste week cler staking. Uit Londen In de jaarlijksche bijeenkomst der coöperatieve vereenigingen is gisteren be sloten, dat ingeval eener algemeene staking in Engeland de coöperatieve vereenigingen hun verkoop-organisaties van levensmiddelen niet ter beschikking der vakvereenigingen zullen stel len en dat de coöperatieve vereenigingen een al gemeene staking zooveel in hun vermogen ligt zullen tegenwerken. Dit besluit beteekent een nederlaag van den secretaris der Britscho mijnwerkersfederatie, Gook, die begin Januari in een redevoering ver klaarde, dat ip. den komenden strijd de coöpe ratieve vereenigingen de fouriers van de strijd krachten van Labour zouden zijn. Uit Berlijn Naar het correspondentie- bureau te Berlijn mededeelt, hebben zich 160 vereenigingen bij elkaar aangesloten, om een boycot tegen Italië te organiseeren, totdat dit land aan Zuid-Tirol de cultureele autonomie en persvrijheid heeft gegeven. De leden der vereenigingen hebben zich bovendien verplicht bij hun vacanties zoolang Italië te mijden, totdat de jongste Italiaansche decreten zijn ingetrokken Uit Geneve De datum der conferentie van de voorbereidende ontwapeningscommissie zal eerst na raadpleging van de leden van den Vol- kenbonsraad bepaald worden. Men denkt al gemeen hier, dat de commissie, zooals gemeld, op 15 Mei bijeen zal komen. Uit Londen Volgens de „Star" heeft de Sovjet-regeering Lloyd George uitgenoodigd een bezoek aan Rusland te brengen, opdat hij zich een beeld kan vormen van de daar heerschendo toestanden. Lloyd George zal zich in het voorjaar naar Rusland begeven. Binnenland. De kabinetsformatie Limburg. Het „Handelsblad" is niet tevreden over de houding Van Katholieken, Anti-Revolutionnai- ren en Sociaal-Democraten ten opzichte Van de Kabinetsformatie-Limburg. Die houding kom» volgens het blad, hierop neer „steun aan een Kabinet-Limburg, als het er komt, maar geen medewerking aan de totstandkoming." Zij doet blijken van een zekere welwillendheid, maar verraadt tevens de typische „horreur des respon- sabilites" (schrik voor verantwoordelijkheid), die het verderf der moderne democratieën dreigt te worden. Zonder hartelijke medewerking thans beduidt de belofte van steun straks niets en van eenige werkelijke medewerking uit den kring van de partijen, in het parlement, vertegenwoordigd, bespeurt men niets. Natuurlijk weet ook het „Hbld." dat men van de zijde der partijen in het parlement geen ver antwoordelijkheid in den gewonen zin moet vra gen voor een extra-parlementair Kabinet Maar men mag zich toch ook niet bepalen tot platoni sche toezeggingen van mogelijken steun. De wel willendheid moet blijken in de allereerste plaats mt een volledige vrijheid voor ministrable per sonen uit de partijen om mede te werken aan de vorming van het Kabinet-Limburg. Aldus het „Hbld." Op die punt gaan wij met onzen liberalen col lega volledig accoord. Alleen zouden wij aan het „Hbl." een vraag willen stellen waaruit is U gebleken, dat aan katholieke ministrable per sonen de vrijheid wordt onthouden tot mede werking aan de vorming van het Kabinet-Lim burg liet is natuurlijk mogelijk, dat, als er katho lieken door mr. Limburg worden aangezocht, zij om een of andere reden weigeren. Maar die weigering zal in geen geval kunnen worden ge grond op een verbod tot medewerking, dat door de R. K. Tweede Kamerfractie zou zijn uitge vaardigd. Want zulk een verbod bestaat bij ons weten niet. spelen onder kameraden en van alle wondere zaken, die hij iederen dag zag. Maar, loop heen, besloot André, ge zijt veel gelukkiger hier en ik zou wat gaarne met jé willen ruilen. Wel, antwoordde Pierre, maar wat moet het in de stad toch mooi zijn. Ik zou er veel meer van honden de boeken te bestudeeren, zooals gij doet, dan zeeman te worden. Het is niet alles en kan soms bar genoeg zijn wanneer het koud is of het stormt, dan verzeker ik je, dat men wel aan wal zou willen zijn. Op èen Zondag, in de Mis, bemerkte André juffrouw Termet. Wie is dat lieve meisje vroeg hij, toen zij de kerk verlieten. Pierre bloosde tot achter zijn ooren en ant woordde dat het de jonge dame van het kasteel was. Zeg Pierre, waarom wordt je zoo rood Ben je soms toevallig verliefd op haar Dat zou al te dwaas zijn, antwoordde Pierre met een droeven glimlach het speet hem dat André deze vraag had gedaan, maar nog meer dat hij hetgeen hij zoo zorgvuldig in zijn hart bewaarde, verraden had. Een tijd lang bewaarden beiden het stilzwijgen. Ik heb je niet willen kwetsen, zeide André. Kom niet langer pruilen, en hij reikte hem de hand, die Pierre met warmte drukte, waarop ze over iets anders begonnen te spreken. De vriendschap tusschen de twee vermeer derde met iederen dag. Wat Jeanne betreft, zij LimburgMnrchnut. Ter verdediging van mr. Limburg's houding, die, naar men weet, de opdracht heeft aanvaard zonder de leiding zijner partij, de Vrijzinnig- Democratische Bond, hierover te raadplegen, schrijft „Het Volk" Gaat men eenmaal over tot vorming van een extra-parlementair verband, dan is het ook noo- dig dat men zich van elke verstandhoudingmet de partijen en de Kamerfracties, ook met zijn eigen partij en fractie onthoudt. Anders .wordt het toch een verkapt parlementair kabinet'. Het was dr. de Visser's fout, dat hij dit overleg met de fracties toeliet, ook toen hij niet meer een parle mentair kabinet poogde te vormen. Daardoor werd die zoogenaamde poging om een Actra-par- lementair kabinet tot stand te brengen, een be lachelijke en onwaardige vertooning. Als m.en dan een extra-parlementair kabinet nastreeft, dan ook een werkelijk extra-parlementair. Daar om kunnen wij mr. Limburg's houding jegens zijn partij in dit opzicht niet alkeuren. We gaan vooruit. De directeur-generaal der posterijen cn tele grafie heeft bepaald, dat voortaan in de ambte lijke briefwissling, den inwendigen diepst be treffende, alle overtollige ambtelijke uitdrukkin gen als „ik heb de eer" e.d. behooren te worden weggelaten. Bovendien behooren vormen als U HoogEdelGestrenge en U We'Edel Gestrenge door U te worden vervangen. Militair fascistische partij. Zondagmorgen heeft te Rotterdam onder presidium van den heer Heinen, uit Maastricht, een bespreking plaats gehad om te komen tot de oprichting van een militair fascistische orga nisatie, zoo meldt de „Res.bode". De vergadering, welke niet toegankelijk was voor de pers, droeg een stipt geheim karakter. Besloten werd om nog niet tot oprichting te komen, maar eerst de besprekingen af te wach ten, die gaande zijn om tot fusioneering te geraken. Wanneer het tot oprichting zal komen, zullen geen politieke doeleinden worden nagestreefd, doch men zal zich op het standpunt stellen, dat iedere Nederlander hoort mede te werken voor de weerbaarmaking van zijn vaderland, liefde in te prenten voor het Oranjehuis, en Nederland in het bezit van een goed bewapend leger en vloot te stellen. De bijeenkomst, welke door onderscheidene vroegere reserve-officieren werd bijgewoond, was tamelijk bezocht. Uit de geteisterde gebieden. Uit het R ij k van N ij m e g e n. De gecombineerde vergadering van dijkgraaf, heemraden en hoofdgeörfden van het polder district Rijk van Nijmegen heeft besloten, van het Rijk 2/3 en van de provincie Gelderland 1/3 van de te maken kosten voor den nieuwen Maas dijk bij den doorbraak te Overasselt te vragen. Mede wefd met algemeene stemmen besloten, tot verhooging en verzwaring van de Maasdijken in het Rijk van Nijmegen (begroot op 137.000) over te gaan. Aan een ingenieursbureau zal opdracht gegeven worden voor een plan. Gisteren is dedienstopde spoor- lijnen Nijmegen-Venlo en Kruispunt Beugen- Gennep volledig hervat. Het dorp Leeuwenis thans droog. Te Dreumel is de Dorpsstraat grootendeels droog. Overwogen wordt, in beide dorpen een aantal noodwoningen te plaatsen. Te Leeuwen zijn 500 vluchtelingen terug gekeerd. Uit Reeuw ij k: Gistermiddag is meu be gonnen met het dichten van het gat. in den ringdijk van den polder Broekvelden en Vetten- broek. Voorloopig zijn 20 man te werk gesteld. was er trotsch op zulk een knappen, degelijken zoon te bezitten en gelukkig hem bij zich te hebben, al was dit dan ook slechts voor korten duur, zag zij ten zeerste tegen zijn vertrek op. Ook werd zij pijnlijk aangedaan door de liefde, die André voor de zee koesterde, maar van meening zijnde dat het op het oogenblik gevaar lijk zoude zijn hein de Volle waarheid te beken nen, hoopte^ en vertrouwde zij dat het vroolijke en aantrekkelijke leven van de studenten te Parijs, in vereeniging met de bekoorlijkheden der hoofdstad, hem voor altijd aan het vaste land zouden ketener. Misschien hoopte zij ook dat André een Parijsche vrouw zou trouwen Ge beurde zulks dan zou er geen vrees meer te duch ten zijn zij zou hem haar geheim openbaren, en, als haar zoon maar half zoo goedhartig was, als hij scheen te zijn, zou hij haar naar Parijs laten komen, en dicht bij zich laten wonen. Zij zou niet te Veel eischend zijn, maar zich tevreden stellen hem alle weken te gaan bezoeken en kou sen te breien voor hare kleinkinderen. Arme Jeanne, welk een mooie droom André vertrok geheel hersteld en zoo gezond als ooit te voren en beloofde spoedig terug te zullen komen. Pierre en hij hadden elkander voor hun leven vriendschap gezworen beiden waren nog in die gelukkige jaren waarin de gevoelens van liefde en vriendschap nog al hunne frischheid hebben. Gedurende de twee maanden die zij te samen hadden doorleefd, hadden zij elkander leef en kennen en waardeeren, en beminden zij elkander als twee broeders. De staking hij de stoomtram ZutphenEmmerik. De leiders van deze staking bereiden zich voor op een zeer langdurigen strijd. Vandaag wordt wederom met den bouw van een aulogarage voor den stakersdienst begonnen. Het wordt een ga rage met gemetselde fundeering met een opper vlakte van 12l/2 maal 40 M. De garage krijgt een volledig ingerichte werkplaats, waterleiding, benzine-reservoir, enz. In voi'band met het feit, dat door wegenver betering tusschen de Bremer en Baak de auto bussen moeten omrijden over Warnsveld is gister een zijlijn ZutphenBaakSteenderen— Bremer geopend, die te Keyneborg aansluit of» de hoofd'ijn. De besprekingen met een Duitsche maatschap- Na het vertrek van André, scheen het huisje Uitgestorven. Jeanne weende iederen avond als zij te bed lag en ook Pierre was droevig gestemd. Hij had zich geheel en al aan de vriendschap overgegeven en dit gevoel, zoo nieuw voor hem, deed hem het gemis van zijn vriend zooveel te meer gevoelen. Mijnheer en mevrouw Breton waren verrukt over het gebronsde gelaat van hun zoon, over de vroolijkheid, die bij hem was teruggekeerd en waarmede hij het huis weder vervulde. Bijna een man in sterkte en kracht was hij nog altijd vol liefde en gehoorzaamheid voor «ij n ouders, als een kind- VIL Drie jaren zijn intusschen verloopen. Pierre is grooter en flinker geworden en een lichte schaduw teekent zich reeds af op zijn bovenlip hij is echter niet meer de vroolijke knaap van voorheen, maar somber en afgetrokken geworden en zijn kameraden vinden hem saai en vervelend. Na afloop zijner werkzaamheden, gaat hij bij voorkeur alleen wandelen of strekt z ch op het gras uit en kijkt naar de wolken. D kwijls fronst hij zijn wenkbrauwen en komt er een smartelijke trek om zijn mond in een woord hij gevoelt zich diep ongelukkig, en toch zou hij niet kunnen zeggen waarom hij dat is, en zijn er vele jongens van het dorp, die hem in zijn lot benijden, (Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1