Mannen! PUBOL Wat de S.D.A.P. in jaren niet kon, zou hij in dagen tot stand brengen. Hij op den bok, want meneer moest zelf mennen Albarda en Nolens palfrenier. Ach, al spoedig bleek, dat hij slechts een stok paardje voor een Neurenberger karretje kon spannen. Van dat oogenblik af, oefende hij zich als politieke Ismaël zijn hand was tegen allen en diensvolgens aller hand tegen hem. Van de anti-rev. fractie had hij natuurlijk nimmer eenige verwachting dus was minister Colijn reeds bij voorbaat grof beleedigd. Nu kreeg Dr. Nolens den bons. Alsof deze al gereed stond om Mr. Marchant in ,,zijn" kabinet op te nemen, moest hij hooren In een roomsche politieke processie loop ik nooit mee. Eerst tegen het gezantschap toen er hartelijk vóór nu er weer mordicus tegen. Principieele politiek Maar hij krijgt zijn trekken thuis. De partij genoot, Mr. Limburg, zal pogen de crisis op te lossen. Mr. Marchant weet het nog niet eens, of hij giet de fiolen van zijn bruisenden toorn over hem uit en hij geeft hem aan de verachting over. Zijn eenige troost is och, Limburg was toch reeds een halve renegaat. Hoe is het mogelijk, dat er onder zoo'n leiding nog renegaten gevormd worden z Of, zou Mr. Marchant in zijn eigen politieke huis even „bit ter" zijn a.s op de politieke markt. 't Is de democratie van den dictator de wel willendheid van den 16-eeuwschen planter. „Ik zal het parlementarisme redden, als ge maar doet, wat ik zeg anders vertrap ik het tot gruis. Een parlementair stelsel, ja, als ik aan den top sta." Doch daarvoor is Nederland nog niet rijp, om het zacht te zeggen. Dus gaat Mr. Marchant „amok maken." Zijn hand tegen allen. Ismaël Het grondbedrijf. B. en W. schrijven aan den Raad In verband met de omstandigheid, dat de bewuste grond nog eigendom was van de Gemeente Rotterdam, heeft nog steeds niet de uitgifte plaats geh*ad van den grond, waarop in 1922 de Vereeniging „Volkshuisvesting" werd gemachtigd het blok H II (84 woningen) te bouwen. In 1924 heeft het plan bestaan in dezen af te wijken van de gewoonte om den grond aan de bouwvereenigingen in erfpacht uit te geven. In dien tijd toch waren de omstandigheden op de geldmarkt van dien aard, dat het ge- wenscht was, geld, gestoken in het Grondbedrijf, zooveel mogelijk weder vrij te krijgen. Na het besluit van Uwen Raad tot verkoop, is een voorschot tot dekking van den koopprijs ver kregen tegen een rente van 6 Van een aanvaarding van een zoodanig voor schot kan thans geen sprake meer zijn. En waar ook de geldmarkt met een lagen ren testandaard weder ruim is geworden, is de reden vervallen om van het gebruik van uitgifte in erfpacht af te wijken. Wij stellen U derhalve voor met intrekking van Uw besluit van 25 Juli thans tot erfpachts uitgifte over te gaan. Overeenkomstig het advies van de Commissie voor het Grondbedrijf stellen wij U voor den canon te bepalen op 0.84 per M2 gelijk aan dien voor het blok HL In gelijken zin stellen wij U voor te besluiten ten aanzien van den grond voor het derde blok door de Vereeniging „Volkshuisvesting" in 1924/25 in Oud-Mathenesse gebouwd. Eveneens stellen wij U op dezelfde gronden voor een dergelijk besluit te nemen met betrek king tot den grond aan de Lekstraat, Rijnstraat en Havendijk, waarop de Bouwvereeniging „Eendracht" in 1924 48 woningen bouwde. Een besluit tot verkoop van dezen grond werd inder tijd in dezelfde vergadering genomen, als waarin het besluit betreffende den verkoop van den grond aan de Vereeniging „Volkshuisvesting" werd vastgesteld. De door de Commissie voor het Grondbedrijf voorgestelde canon van f 1.per M2. wordt door ons overgenomen. gebruikers geen of nagenoeg geen klachten ver nomen. Het valt niet te ontkennen, dat hetbedrijf nog niet zijn vroegere positie in het betalend verkeer heeft herwonnen, al valt een gestadige toeneming van het gebruik waar te nemen. Een vraagstuk, dat spoedig opnieuw aan de orde dienst te worden gesteld, is dat van even- tueele rentevergoeding. In verband hiermede is mede wenschelijk te achten het scheppen van eenige meerdere vrijheid voor het bedrijf ten aanzien van de behandeling van grootgebruikers van den dienst. Een voorstel daartoe zal den minister binnenkort bereiken. Het aantal ambtenaren bedroeg op 31 De cember 1922 667 op 31 December 1923 1058, en op 31 December 1924 752. Tijdens de crisis bij het bedrijf is in totaal 2.827.591.08 te veel uitbetaald geworden op ruim 4000 rekeningen. In verreweg de meeste gevallen heeft aanzuivering plaats gehad. Slechts in een beperkt aantal gevallen bleken de be trokkenen weigerachtig om hun schuld te vol doen. Voor zoover deze rekeninghouders niet aan nemelijk hebben kunnen maken, dat zij inder daad niet tot betaling verplicht waren, is de tusschenkomst van den landsadvocaat ingeroe pen, om de verschuldigde bedragen zoo noodig in rechten te vorderen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Tweede aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Vrijdag 5 Februari 1926 des namiddags ten 2 ure. Iter. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een hoofd aan de Centrale School voor het 7e leerjaar. Voorgedragen worden de heeren 1. A. A. J. Mets, onderwijzer en plaatsvervan gend Hoofd aan de Centrale School voor het 7e leerjaar 2. D. Hoek, idem aan School GII. en 3. A. Hukshorn, idem aan School F11 Watersnoodcomite Schiedam. Ingekomen van de Afd. Schiedam), van de Nederl. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters 50.- Nederlanders in Duitschland. De raad der gemeente Bergh is gisteren in spoedvergadering bijeengekomen ter bespreking van den noodtoestand in de gemeente, doordat het meerendeel der in Emmerik werkende ar beiders in zeer grooten getale ontslag is verleend. Alleen aan de „Oelwerke Germania" is het getal Nederlandsche arbeiders gedaald van 300 tot 17. Arbeiders met meer dan 30 dienstjaren werden nog door ontslag getroffen. Besloten werd, dat een speciale raadscommissie dezen toestand met de regeering zal gaan be spreken. Nieuwe Zondagszegels. Aan eenige postkantoren in den lande is sedert enkele dagen het nieuwe „Zondagszegel" ver strekt. De kleur er van is rood de letters en de rand zijn geel. De giro-dienst. Verschenen is het verslag over den Postcheque- en Girodienst over de jaren 1*923 en 1924. In het schrijven van den directeur-generaal der posterijen en telegrafie, waarbij deze het verslag aan den minister van Waterstaat doet toekomen, wordt opgemerkt, dat in de verslag periode vallen de tijdstippen van stopzetting en heropening van het girobedrijf. De ontwik keling van den dienst sinds de heropening geeft volgens den heer Damme alle reden tot waar deering van het beleidvolle beheer van den directeur en de toewijding van hem en zijn personeel. Sinds de heropening zijn van de zijde der Ongevraagd eervol ontslag. B. en W. schrijven aan den Raad Ons voorstel betreffende het verleenen van ongevraagd eervol ontslag aan onderwijzend personeel wegens huwelijk of ouderdom werd in de vergadering van 20 Nov. j.l. aangehouden, ten einde de afdeeling „Schiedam" van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers overeen komstig haar verzoek in de gelegenheid te stellen haar gevoelens omtrent het tweede gedeelte van het voorstel kenbaar te maken. Deze heeft bij adres van 5 Dec. j.l. hieraan gevolg gegeven. In Verband hiermede hebben wij de Onderwijs commissie gevraagd zich over deze zaak alsnog te willen uitspreken. In het schrijven van deze Commissie, hetwelk ter inzage ligt, wordt thans voorgesteld den algerneenen regel te stellen, c(at aan het onder wijzend personeel bij het bereiken van den 65-jarigen leeftijd eervol ontslag wordt verleend. Hierop wil de Commissie bij wijze van overgang alleen uitzondering maken voor degenen, die reeds bij het totstandkomen van de Verordening den 60-jarigen leeftijd bereikt hebben. Voor hen wordt opschorting van het ontslag mogelijk tol- uiterlijk den 70-jarigen leeftijd. Wij hebben geen bezwaar deze wijzigingen in ons voorstel aan te brengen. Alleen zouden wij de afwijking van den algerneenen regel voor degenen, die thans zestig jaar of ouder zijn, niet algemeen widen maken, maar willen be perken tot de buitengewone gevallen. In dezen zin hebben Wij thans een nieuwe Verordening ontworpen, welke wij den Raad ter vaststelling aanbieden. Pensioenen. B. en W. stellen verder aan den Raad voor in verband met het besluit tot. verhaal op de ambtenaren van 3 pCt. van c(e bijdragen voor eigen pensioen, een verordening vast te stellen, waarin wordt geregeld het verhaal van bijdragen, wegéns inkoop van diensttijd voor pensioen. Liefdadigheidsconcerf. Gelijk bekend, hebben de Schiedamsche gym- nasiastenbond en de H.B.S.-vereeniging „Onder ons" door prijzenswaardig medelijden bewogen, een liefdadigheidsconcert georganiseerd, ten bate der slachtoffers van den watersnood. In Musis Sacrum" is gisteravond dit concert gegeven en al dadelijk willen wij de energieke jongelui een compliment maken voor het kranige plan de canpagne, dat door hen keurig ontworpen en correct is uitgevoerd in één woord de rege ling was volmaakt. Het Musis-zaaltje was nagenoeg uitverkocht en grootendeels bezet door gymnasiasten en II.B.S.-ers met hunne respectievelijke relaties, terwijl ook de ex-volgelingen van ons stedelijk middelbaar onderwijs, niet verzuimd hadden van deze perfecte gelegenheid, tot 'n extra reünie, gebruik te maken. Het inleidend woordje werd onberispelijk en met élan door den jongeheer Schiphorst gespro ken, waarna sancta musica haar intrede deed. Het strijkkwartet bestond uit dr. J. Persijn (le viool), mej. D. Deutmann (2e viool), dr. W. de Bruin (alt) en mej. L,. Goossens (cello). Mej. O. Deckers zat voor den vleugel en voorts was er medewerking van de altzangeres, mevr. A. Böger-Zeller. Het kwartet had 't zich niet gemakkelijk gemaakt in de keuze van de muziekstukken en vrijmoedig naar 't hoogste gestreken. Zoowel programma- als absolute muziek stond op 't reportoire en over 't algemeen brachten de musici 't er behoorlijk af. Intusschen was 't beter geweest, indien de keuze op wat lichtere stukken gevallen was, omdat het voor dilettanten bijkans onmogelijk Indien bij het scheren uw huid pijn doet of stuk gaat, kunt gij dit voorkomen door uw huid vóór het inzeepen eerst in te wrijven met een weinig resultaat. Liet motorrijtuig is geheel dverbran. Verzekering dekt de schade. 30-60-90 ct. 384 9 is,de ontroeringen van den scheppenden meester, wanneer dié*uit zware technische moeilijkheden gepuurd moeten worden, gaaf weer te geven. Liet best te waardeeren vielen de kalme andante's en adagio's. In de wilder bewogen allegro's en menuetten werd het vaak 'n moei zaam gezwoeg. Het meest kon ons nog bekoren de sonata a tre van Pergolesi, Beethovens andante en van Mozarts „Eine KleineNachtmusik"kanwerkelijk gezegd worden lest, best hierin werd door het kwartet de bezielde saamhoorigheid al heël dicht benaderd. Mej. Deckers begeleidde een voudig en zuiver. De altzangeres, die meer van een mezzo sopraan had, heeft een viertal Duitsche liederen gezongen. Mevr. Böger-Zelle'r beschikt wel over een krachtig, metaal-achtig geluid, maar een uitgebreid register beslaat het niet bovendien mist zij de gave voor coloratuur, waardoor het fijn-genuanceerde „Der Schwan" van Grieg en het stemmingsvolle „Erlkönig" van Schubert niet tot hun recht kwamen. Het beste slaagde zij nog in het dankbare „Liebster Herr Jesu" van Bach. De verschillende prestaties van de musici werden spontaan met applaus beloond, en na het concert heeft de jongeheer Schiphorst, de ge voelens van allen mondeling vertolkt. Als toegift ging de „Watersnoodfilm" en een gezellig samenzijn was het slot. Alles bijeengenomen, kunnen de genoemde vereenigingen met genoegen op dezen welge slaagden avond terugzien. Het R. K. Ziekenhuis. De plannen tot den bouw van een R. K. Zie kenhuis alhier zijn nu in een zeer ver gevorderd stadium en omstreeks April hoopt men met de voorbereidende werkzaamheden te kunnen be ginnen. Voorts vernemen wij, dat zoodra de stichting tot stand gekomen is, de eerw. zusters Domini canessen van Voorschoten de verpleging op zich zullen nemen. Een woninggids. Onze stadgenoot P. Dupont, beheerder van het Vaste Goederen-bureau, is op het luminieuze idee gekomen, evenals reeds in zoovele andere plaatsen bestaat, ook voor Schiedam, een woninggids samen te stellen en maandelijks te doen verschijnen. Wij ontvingen de eerste aflevering en kunnen mededeelen, dat deze met kennis van zaken is uitgevoerd. In een bericht wordt medegedeeld het doel en streven van den gids. Een vaste medewerker beschrijft in een artikel „Schiedam" het wel en wee van onze stad en zal dit in elke aflevering voortzetten. Vervolgens vinden we- een oordeelkundig ingerichte lijst van alle mogelijke te huur en te koop zijnde heeren-, beneden-, boven- en winkel huizen ieder afzonderlijk, alphabet.iCcli volgens straatnamen gerangschikt. Met genoegen constateeren wij, dat deze gids aan een reeds lang gevoelde behoefte voldoet en wenschen daarom den heer Dupont succes en den Gids een lang bestaan toe. Eenige illustraties zouden de uitgave zeer ten goede komen. Alg. Middenstands ver. De Algemeene Middenstandsvereeniging „Schie dam heeft haar jaarvergadering gehouden. De rekening en verantwoording wees een batig saldo aan van 1190.01. Daarna bracht de le secretaris het Jaarver slag uit, waarin hij memoreerde de gebeurte nissen van de vereeniging in 1925, Het ledental steeg tot 147. Het jaarverslag werd goedgekeurd en den heer Nauman hartelijk dank daarvoor gebracht. De contributie werd voor 1926 bepaald op 0 per lid. Daarna had de bestuursverkiezing plaats wegens periodieke aftreding van de heeren Nau man en Papenhuijzen, die met overgroote meerderheid werden herkozen. Na eenige mededeelingen voor den feestavond op Maandag a.s. waarbij de Tooneelvereeniging „Varia" uit Vlaardingen zal opvoeren het too- n eels tuk „De distel" en de heer Nijlanduit den Haag met zijn populaire chansons zal optreden, werd deze vergadering die weer zeer druk be zocht was, te elf uur gesloten. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Januari 1926. Inlagen 236.850.—. Terugbetalingen 151745.40. Aantal inleggers 1 Januari17497 Nieuwe deelnemers 235 17732 Geheel afgeschreven deelnemers57 Aantal inleggers 31 Januari17675 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Jan. 1926/5.013.243.57. 1 Auto in brand. Eergistermiddag omstreeks 5 uur reed op den Maassluischendijk te Vlaardingen een vierwielig motorrijtuig (luxe vrachtwagen), bestuurd dooi den eigenaar J. van Dijk, wonende alhier. Plotse ling zag van D. vlammen onder zijn voeten, waarop hij onmiddellijk uit den wagen sprong. In een oogwenk stond het motorrijtuig in lichte laaie. Van D. waarschuwde de politie. Toen deze ter plaatse was, werd nog getracht met een snel- blusscher het vuur te blusschen, echter zonder B ij een w i n k e 1 i e r alhier z ij n 81 coupons stof in beslag genomen, afkomstig van een spoorwegdiefstal, gepleegd te Enschede. UIT ROTTERDAM. Nieuwe conversie leening. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeente raad Voor tot het aangaan van een 41/2 pCt. leening, groot 12.000.000 tot conversie van een vroeger gesloten leening. De aanbieding is van de Rotter da ms ch e Bankvereeniging en de Amst.erdamsche Bank en opent de mogelijkheid de 5x/2 pGt. leening 1922 te converteeren, welke per resto groot 11.100.000 is. UIT DELFT. Overtreding der loterijwet. De firma Bensdorp te Bussum geeft op.bussen cacao van 1 K.G. een servies ten geschenke. De verkooper noteert de namen van de koopers en wanneer zestig bussen zijn verkocht, wordt een door de firma verstrekte, verzegelde enveloppe geopend, waarin zich het winnende nummer bevindt. De politie alhier, die meende hierin een overtreding van de Loterijwet te zien, verbali seerde de den winkelier G„ die zich heden voor het kantongerecht moest verantwoorden. De ambte naar van.het O. M. eischte 50 boete, subsidiair 3 maanden hechtenis. De winkelier werd ver oordeeld tot 5 boete of 3 dagen hechtenis. Gemengd Nieuws. DE OVERSTROOMINGSRAMP. Uit Wychen: Hatert, onder Nijmegen, bleef vrij van over strooming, doordat op den weg Alverna een dam werd aangebracht. Hiertoe zou last hebben ge geven de te Hatert wonende poldermeester een veertig man voerden het werk uit. Nu die dam moet worden verwijderd en de weg voor het verkeer in orde gebracht is het gemeentebestuur van Wychen ongenegen de kosten ervan te be talen de gemeenteraad heeft besloten den poldermeester aan te schrijven dat hij er voor heeft te zorgen, dat het herstellingswerk wordt verricht. Echter zijn verschillende wegen in het zuidelijk gedeelte van hef Land van Maas en Waal weer overstroomd- Zoo weer de weg van Wychen naar Leur, waar men vandaag niet meer per auto of rijwiel kan komen. Naar verschillende hoeven moeten de levensmiddelen weer per bootje worden gebracht. In den Ooypolder is het kwelwater toenemend waardoor nog gedeelten Van den polder onder water zijn. Het gat in den polderdijk bij Erlecom is gedicht. Te Leeuwen zijn 47 huizen tot,aal Verwoest, 57 zwaar beschadigd en een zeer groot aantal licht beschadigd. Voor groote bedragen hooi, vee voeder, aardappelen, vlas en tabak is bedorven. Het verlies aan Veen en pluimgedierte is nog niet Vastgesteld. S p o o r 1 ij n N ij m e g e n's-H ertogen b o s c h. Maandag 8 dezer zal ook de dienst op den spoorweg Nijmegen's-Hertogenbosch vol ledig worden hervat. De mijnongelukke n. Op de Staats mijn Emma te Hoensbroek is Dinsdag naar de „Limb. Koer." meldt, de 34-jar ge mijnwerker H. Janssen, uit Roermond, door afvallend ge steente getroffen. De man, die gehuwd is, heeft ernstige inwendige kneuzingen gekregen hij is naar het ziekenhuis te Heerelen overgebracht. In de m odder gestikt. Terwijl hij gisteren aan het groenten spoelen was in de tuindersknecht J. Th. LI. te 's-Gravenhage aan de Laan van Eik en Duinen blijkbaar voorover in het water gevallen, waarbij hij grootendeels in de modder verdween en gestikt is. Pogingen van even daarna ter plaatse gekomen arbeiders, om de levensgeesten van het slachtoffer, die een we duwe met elk kinderen nalaat, weer op te wekken bleven zonder resultaat. De lading opgestookt. De Engelsche vrachtvoot „Ryburn" is zestien dagen over tijd met een lading briketten van Rotterdam te Philadelfia aangekomen. Zij heeft onderweg haar cargo brandstoffen opgestookt, daar de steenkoolvoorraden in den strijd tegen de ge weldige stormen waren verbruikt. Aan den dood ontsnapt. Eergis termiddag geraakte de chauffeur H., van den Noord-Brabantschen Christelijken Boerenbond, die met een vrachtauto een koe vervoerde, bij den onbewaakten overweg in den kunstweg Leur-Beek, op de spoorweglijn Breda-Roosen- daal, met den auto onder een voorbijrijdenden sneltrein. De auto werd door de locomotief ge grepen en geheel verbrijzeld. De koe werd zoo danig gewond, dat zij ter plaatse moet worden afgemaakt. De chauffeur kwam er met enkele wonden af. Van het gebeurde is proces-verbaal opgemaakt Liefhebbers genoeg. Voor de vacan te betrekking van gemeente-veldwachter te Wjeringerwaard hebben zich 450 sollicitanten aangemeld. Schedel verpletterd. Te Venlo is gistermorgen de 28-jarige J. B., ambtenaar bij de electrische centrale en belast met de be diening van de electrische hijschkraan, toen hij bezig was aan de herstelling van den mecha- nischen loodbak, door den zwengel van het me chanisme gegrepen en over de leuning van de brug geworpen. Met verpletterden schedel werd hij opgenomen en naar het R.K. gasthuis over gebracht, waar de dokters slechts den dood kon den vaststellen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2