OmSTREMEm, De Plaatsvervanger. FEU ILL5TO 49ste Jaargang. Dinsdag 9 Februari 1926. No. 14475 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal f,8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets Advertent, i 6nt 1—5 regels 1.75Hke rtgel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets toegezonden. tj,t»BBURUöiicu yTuiut,u - Gratis-Onaevallenverzekerinq f 500 bij levenslange gcheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog; f 200 bq dood f 290 bif verlies veneen duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd i_j,iKnvontnmi Rli IiaK knner domineerden de cen- Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND EN ITALIË. Mussolini snoeft. De rede door den Beierschen minister-presi dent Held, in den Landdag gehouden, is, naar reeds in het kort gemeld, voor Mussolini aan leiding geweest een uitvoerige verklaring af te leggen, voorzoover Held's rede op Italië en Zuid-Tirol betrekking had. Door Farinacci was in verband hiermede een dringende motie over de Duitsch-Italiaansche betrekkingen ingediend. Als Mussolini zich aan het slot der zitting naar de sprekerstribune begeeft, brengt de Kamer hem een langdurige ovatie. Mussolini ontkende, dat het gedenkteeken voor Walter von der Vogelweide te Bolzano zou zijn afgebroken of dat het gedenkteeken voor keizerin Elizabeth te Bressanone in brand zou zijn gestoken. Men moet niet denken, dat men iLalië op de knieën kan dwingen door het als toeristenland te boycotten. Als dat geschiedde en de verantwoordelijke overheid gal' er zijn steun aan, zou Jtalie met een versterkten boy cot antwoorden. De rede van Held in den Beierschen Landdag over Zuid-Tirol is eenvoudig ongehoord, daar er nooit van een Duitsch Zuid-Tirol sprake is ge weest. Het is ongehoord te spreken van fascisti, sche geweldplegingen. Wij zullen, zei Mussolini- die streek haar Italiaanch karakter hergeven, ondat ze Italiaansch is. Mussolini sprak de hoop uit, dat men hem ver staan zou, opdat Italië niet gedwongen zij tot een concreet antwoord over te gaan, wat morgen aan den dag geschieden zou als de DuitSche regeering de verantwoordelijkheid op zich nam voor de dingen, die in Duitschland mogelijk zijn. Tenslotte zei Mussolini, met een toespeling op een opmerking van een dagblad, dat het fascisti sche Italië, als het noodig was, zeker de Italiaari- sche driekleur over den Brennerpas zou kunnen planten, maar dat het die vlag op den pas nimmer zal strijken. Uit Berlijn Men neemt aan, dat cle Duit se lie minister van Buitenlandsche Zaken, Strese mann, bij de beantwoording der Duitsch-natio nale interpellatie over Zuid-Tirol een antwoord zal geven op de door Mussolini in de Italiaansche Kamer van Afgevaardigden gehouden scherpe redevoering over de Duitsch-Italiaansche be trekkingen. Naar begrijpelijk is, vindt bedoelde redevoe ring van den Italiaanschen premier in Duitsch land een slechte pers. H e 1 d's aanval op 11 a 1 i Nar aanleiding van de scherpe rede van Mus solini tegen Duitschland, halen wij hier nog even uit de „Lokal Anzeiger" aan, wat de Beiersche premier Held, in den Landdag heeft gezegd over Italië's optreden in Zuid-Tirol. Het was immers deze verklaring van den Beierschen premier, welke Mussolini tot zijn heftigen uitval heeft gebracht. Minister Held wees er dan op, dat de toestan den in Zuid-Tirol, welke herhaaldelijk tot klach ten aanleiding hebben gegeven, Duitschland zeer verdroten, omdat het den Duitschers aan het liarl ging, deze trouwe Duitsche bevolking in diepsten geestelijken nood t.e weten. Die toestand behoefde niet te bestaan, als Italië zijn verplichtingen nakwam. Maar niet-officieele kringen in Italië hebben aldus de premier, blijkbaar het grootste belang er bij, dat de paci ficatie van Zuid-Tirol niet tot stand komt. Wij moeten voor Zuid-Tirol elk offer brengen en doen van deze plaats een scherp protest liooren tegen het niet-nakomen van de Italiaan sche beloften in Zuid-Tirol, zooals wij dit ook in het algemeen doen tegen elke schending van den geest van Locarno." Streseman zal heden in den Rijksdag ant woorden op Mussolini's aanval. Twee interpel laties in dezen worden op de agenda geplaatst en wel een ingediend door de regeeringspar- tijen over Mussolini's rede, terwijl de andere eenige dagen geleden werd ingediend door de Duitsch-nationalen en betrekking heeft op den toestand in Zuid-Tirol. RUSLAND EN ZWITSERLAND. Nieuwe voorstellen. Uit Moskou wordt heden het navolgende ge meld In het Russiseh-Zwitsersehe conflict is plot seling een wijziging ingetreden. De Sovjet- regeering heeft namelijk door tusschenkomsi: der Fransche regeering aan den Zwitserschen Bondsraad een nieuw voorstel doen toekomen, hetwelk onder den invloed van het Fransche gezantschap te Moskou zou zijn opgesteld. Dit voorstel moet de navolgende punten be vatten De Zwitsersche regeering herhaalt haar ver ontschuldigingen tegenover de Sovjet-regeering wegens den op Worcfski gepleegd en moord Deze verontschuldigingen zullen in den vorm eener diplomatieke nota ter kennis van de Rus sische rogeering worden gebracht. Bovendien zullen wederzijds bezoeken tus- sehen bet Russische en het Zwitsersche gezant schap te Parijs plaats vinden. In verband met de berooving van het Zwit- sersch gezantschap te Leningrad in het jaar 1917 verplicht de Sovjotregeering zich, een onderzoek daarnaar in te stellen, de schuldigen te straffen en de schade te vergoeden. ROEMENIE. Prins Carol onderwerpt zie li Uit Belgrado wordt aan den Lokal Anzeiger" gemeld, dat prins Carol moet hebben beloofd eiken politieken strijd aan de zijde der oppo sitie-partijen tegen den minister-president Bra- tianoe op te geven. De verzoening is te beschou wen als een indirecte overwinning van de poli tiek van den huidigen minister-president en als een nederlaag der oppositie, op wier raad Carol indertijd Roemenië heeft verlaten. De „Sunday Expres" verneemt nog, dat prins Carol van Roemenië een brief heeft gericht aan koning Ferdinand, waarin hij zegt, zijn troonsafstand te willen intrekken en belooft de oppositie niet langer te zullen steunen. DE VOLKENBOND. De beteek en is van Duitschlands toetreding. Zoowel in Engelsche politieke kringen als in de pers wordt algemeens tevredenheid betuigd met het a.s. verzoek van Duitschland tot toe treding tot den Volkenbond. De „Observer" merkt naar aanleiding daar van op, dat het voornaamste succes der laat ste zeven jaren heeft bestaan in het handhaven van deze nieuwe organisatie voor internal,ionals conferenties en besprekingen. Maar haar bruik baarheid voor elk essentieel deel begint pas met de toetreding van Di itschland. ernstige crisis door. De radicale leden der regee ring hielden een langdurige conferentie, in welke zij tot bet besluit kwamen niet met Stephan Raditsj te kunnen samenwerken. In politieke kringen verluidt, dat ket Ka binet zeer spoedig in zijn geheel zal aftreden en dat Pasjitsj een nieuwe regeering zonder Raditsj zal vormen. ALLERLEI. Uit Berlijn Volgens verklaring van den Ja- panschen minister van Buitenlandsche Zaken heeft Japan er in toegestemd om de Amerikaan- sche voorstellen betreffende de ontwapening ter zee, in een bijzondere conferentie te Washington te behandelen. Uit Parijs Aan de bladen wordt uitBeircet gemeld, dat een troep van 150 bandieten, die Damaskus was binnengedrongen, door Fransche tanks is* aangevallen. Van de bandieten werden er 10 gedood en 15 gekwetst, 2 werden er gevan gen genomen. Aan Franschen kant geen verlie zen. Uit Home De Italiaansche troepen zijn gisteren de oase Djaraboeb binnengerukt en hebben er plechtig in naam des konings de Italiaansche vlag geheschen. Hierbij waren de stamhoofden en notabelen aanwezig, die de for-, meele onderwerpingshandeling verrichten. Geen enkel incident deed zich voor, en ook werd geen enkele poging gedaan, tegenstand te bieden. Uit LissabonEen stoomschip is van Lissabon naar de Azoren vertrokken om de ge vangengenomen leiders der mislukte revolutie daarheen te deporteeren. Een Wolff-bericht uit Berlijn meldt, dat heL Duitsche rijkskabinet in zijn zitting van giste ren eenstemmig heeft besloten tot verzending van een nota naar Gerieve, waarin Duitschlands toelating tot den Volkenbond wordt verzocht. Uit Parijs Er zijn goede redenen, om aan te nemen, dat'de Spaansche regeering binnenkort de Unie van Sovjet-republieken zal erkennen. boventoon. Bij het koper domineerden de cen ten. Ook de „halfjes" bleken bij deze collecte nog lang nietuitgestorven te zijn, evenmin de gouden tientjes, waarvan er een behoorlijk aantal aanwezig was. Briefjes van 10 en 25 waren er-ook heel veel. Een aardige collectie vormde ook het vreemde geld. Engelsche, Fransche, Duitsche en Belgische munten vond men er in belangrijke hoeveelheid onder tot zelfs gaspenningen van de gemeente Amsterdam toe Ook hadden eenige burgers de collecte bedacht met bord papieren munten en waardelooze penningen, die zij waarschijnlijk met grootsch gebaar in de bus hadden gedeponeerd. Sympathieker was de geste van een eenvoudige dienstbode, die in een kleine enveloppe drie zil verbons van een rijksdaalder had gedaan, met erop geschreven een week loon voor don waters nood. Op de Beurs bleek men de collecte ook vrij goed bedacht te hebben. Het hoogste busje haalde hier 370. Hoeveel in totaal de opbrengst zal zijn Ervaren schatters meenen nu reeds een ge middelde van 70 per busje te kunnen vast stellen, een globaal op anderhalve ton gouds te mogen rekenen. Binnenland. Het zilveren huwelijksfeest van II. M. de Koningin. Een geluk wensch van Z. H. den Paus. Z. H. Paus Pius XI heeft aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina, bij gelegenheid van haar zilveren huwelijksfeest, een schrijven van geluk- wensch gericht. 14) Hij heeft uwe oogen, uw mond en uwe stem zijn houding, zijn gestel, zijn denkbeelden en smaak, niets in hem kenmerkt den vis- scherszoon, terwijl ik daarentegen mij een kind der zee gevoel, afkeerig Van van de stu dies der wetenschappen en verreweg de voor keur geef aan een vjij leven en krachtige li chaamsbewegingen. Gij hebt duizend zorgen en zeer veel moeite besteed om van mij een beschaafd mensch te maken maar mijn ge krulde haren zijn dezelfde als die van Rous- sel, waar zijn vrouw zoo trotsch op was. Ik weet niet hoe u te overtuigen, maar ik ge voel dat alles, waf in den brief staat, waar is. En overstelpt door een aandoening, die gij vruchteloos poogde te bedwingen, wierp André zich in de armen van den heer Bre ton. Misschien hebt ge gelijk, zeide deze na een frankrijk. De 1' r a n s c h c industrie. Volgens de bladen is tusschen de fabrikanten uit het Noorden over hun aanbod aan de regee ring tot het financieren van een nationale leening met de industrie als waarborg en hun collega's uit de overige gedeelten van Frankrijk, zoo goed als zeker overeenstemming bereikt. Voor een definitief voorstel evenwel wacht het plan, volgens den President van den Algemeen en Fabrikantenbond, nog op een practische op lossing en een commissi® om deze te vinden is benoemd JOEGOSLAVIË. Regeeringscrisis? De Joegoslavische coalitie-regeering maakt een pauze. Welnu, in dat geval zal ik twee zoons hebben in plaats van een en ge zult ons daarom nog niet verlaten. O, vader, dat kan ik niet moet ik niet zoo veel in mijn vermogen is, cle fout mijner moe der trachten te herstellen Er is nu eenmaal besloten dat Roussel Breton zal vervangen ik ben Roussel en ik zal clus in diepst treden. Laat. mij mijn plicht doen, vader, laat Pierre de plaat s innemen, die hem toekomt ik zelf wil hem zijn geluk mededeelen. Toen Andre de zaak aan Pierre vertelde, sprak deze kalm Ik heb het reeds lang vermoed. En de twee vrienden omhelsden elkander innig als menschen, die zich voor hun leven onafscheidelijk vereenigd gevoelen. XII. En nil ten s'otte. Pierre heeft zijn plaat aan' den huise'ijken haard ingenomen me vrouw Breton, die in den beginne op het hoo- ren der tijding, dat. André haar zoon niet was, Na den watersnood. De collecte te A mste r d a m. Zondag en gister is te Amsterdam voor de slachtoffers van den watersnood gecollecteerd. Er zijn 500.000 bloemetjes verkocht. Gister- avond is men begonnen mot het tellen der gelden. De inhoud der bussen bleek al zeer varieerend. Het record werd in den vooravond geslagen door een collectante die in haar bus een cheque van... 3000 had! Ongetwijfeld de favoriet voor den eersten prijs. Als er een „poedelprijs" zou zijn, zou deze stellig komen aan den collectant die het be drag van schrik niet20 cent in zijn bus thuis bracht Er waren verschillende bussen met bedragen van over de 1000. Het meerendeel varieerde echter van 30 Led. 100. Er waren merkwaardig weinig rijksdaalders onder* cle zilverlingen. De guldens voerden den Artikel veertig. De regeering k r ij g t g e 1 ij k. De procureur-generaal van het Haagsche Hof heeft gister in hooger ber jep conclusie genomen in de procedure Van der Wielen tegen den Staat, inzake de bekende kwestie van art. 40 van het Bezoldigingsbesluit. Zooals bekend, had de ambtenaar Van der Wielen in eersten aanleg uitbetaling gevraagd van het volle salaris, dat hij vroeger genoot en wel op grond van het Kon. besluit van 19 Juni 1922, waarbij aan een zekere categorie van amb tenaren voor de toekomst een waarborg werd gegeven voor de op dien datum genoten wedden. Deze vordering werd door de rechtbank ontzegd. De procureur-generaal overwoog, dat volgens art. G3 van de Grondwet de Koning, de salarissen der ambtenaren regelt, hetgeen beteekent, het vasL stellen van het juiste bedrag. Volgens den procureur-generaal kan in dat regelen niet op gesloten zijn, dat de Koning zich door het geven van een waarborg voor de toekomst bindt. Naar het oordeel van den procureur-generaal is het Kon. besluit van 19 Juni 1922 dus onver bindbaar, zoodat de ambtenaren daaraan geen rechten kunnen ontleenen. Het was dan ook de plicht van den Koning, dat Kon. besluit in te trekken, hetgeen terecht is geschied bij Kon. besluit van 7 April 1924. De procureur-generaal concludeerde derhalve tot, bevestiging van het vonnis der rechtbank. De uitspraak werd bepaald op 15 Maart. De herhalingsoefeningen. Zooals men weet, zijn in de laatste jaren de herhalingsoefeningen in de tweede en derde week van September gehouden. Naar wij vernemen, moet het thans in de bedoeling van den minister van Oorlog liggen dit jaar cle herhalingsoefeningen te doen aan vangen op Donderdag 19 Augustus. Als gewoonlijk zullen de reserve-officieren weder een week vroeger opgeroepen worden. "Tabletten. tegen heeschheid 137 6 geheel van streek geraakte en zich verlegen gevoelde bij de gedachte, dat haar instinct als moeder haar zoolang in cfie dwaling hai, gelaten, heeft daarom echter niet minder hare armen geopend voor het wedergevóflden kuvl, en ofschoon het haar Voorzeker zwaai is ge vallen geen rechl meer te hebben, als moe der trotsch t.e zijn op zoo'n fliuken, sehoo- nen jongen, als die zij den haren waande, heeft zij hem nog nies als gcliecl verloren beschouwd eii heefr, zij hem.dit dan ook doen ondervin den. Wat Pierre betreft, dadelijk heeft hij lief hart zijner ouders voor zich weten te win nen, door zijn wijze van handelen, zijn goed karakter en zij i eerbiedige houding en zij van hun kan! hebben hem door duizend klei ne bewijzen van toegenegenheid getoond, dat zij gelukkig waren hem to. zoon te hebben. Pierre is schilder geworden en vol verlangen op de hoogte ce komen van zijn nieuwen werk kring, heef», hij met. moed en kracht gewerkt, en is nu op weg om naam te maken. Te Pa rijs heeft hij de familie Termet teruggevon den en daar ontdekte hij dat Genevieve hem reeds sincfs lang beminde. Zij zijn nu getrouwd en bezitten reeds een kind, een kleinen dreu- Stads- en Gewestelijk Nieuws. Feest in den Carmel. Eergisteren vierden do eerw. zusters in den Carmel alhier het 7e eeuwfeest der Confirmatie van de orde van O. L. Vrouw van Carmel door Paus Honorius III in 1226. Met goedvinden van den bisschop van Haar lem is dit feest ook uiterlijk met, grooten luister «evierd. Nadat pater-rector om 7 uur een stille II. Mis had gelezen, was er om half negen eene mes van een jongen, die zij beiden om het hardst vertroetelen en van wien André lot peetoom is gekozen. Deze is, dank zij den invloed, van den heer Breton, in den zeedienst gegaan. Hij heeft, zijn vijf dienstjaren met roem .doorgebracht, en is altijd geprezen als een model van een zeeman. Toen zijn lijd om, was, is hij hij de koopvaardij gegaan, en is op dit oogenbliK scheepskapitein op de groot e vaart weldra hoopt hij voor eigen rekening te gaan varen. Hij is een zeer goed zoon voor zijn moeder 'en' heeft voor haar een aardig huisje gekocnr, en nooit vergeet hij haar te bezoeken, zoo dikwijls hij weer in Frankrijk terugkomt. Wel heeft Jeanne smartelijke tranen geweend, toen zij haar zoon zich op zee zag begeven, maa vol trots en moederliefde troost zq z de gedachte, dat niemand gestraft zijn a les kan verzaken en niets na-uurlqker a dan dat een zeematiszoon, die liet, water a uitverkoren element beschouwt, ooc wenscht te word.cn. j EINDE. SCHIEDAMSCHE COU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1