Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SGHBE&AM EJV OMSTOOfW. De Carmelitessen van Schiedam. FEUILLETON, 49ste Jaargang. Donderdag 11 Februari 1926. No. 14477 Gratis-Ongevallenverzekering 1590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een daim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN. Hoil.Algem.Ver^.bank Schiedam «e Buitenlandsck Nieuws. i Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT BureauKOEMARKT 4. Telefoon luteieommunaal 08085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per p08t 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iSn: 15 rrg«Is f 1.75 fik* r*gei daarbovtn 35 csni, 3 uia el plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mfdedeeüngen 75 ct. psr regri. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. DUITSCHLAND EN ITALÏE. Waarheid of verzinsel? Volgens d,e Fransche bladen leidden naspeu ringen op het Hooge Plateau van Lovagone tot het in beslag nemen van meer dan 200 centenaars oorlogsmateriaal en tot het bewijs, dat agenten, uit Münc.hen afkomstig, belast zijn met het voeren van revolutionnaire propaganda in Tren- tino. Er hebben reeds 50 arrestaties plaats gehad en men verwacht er nog ettelijke. Een protest uit Tirol. Naar uit Innsbruck wordt gemeld, is in de gister gehouden zitting van den Tiroolscheh Landdag door den „Landeshauptmann" Stumpf een verklaring afgelegd in verband met. de doör Mussolini Zaterdag in de It.aliaansche Kamer van afgevaardigden gehouden redevoering. Stumpf betoogde o.m. Reeds sedert geruimen tijd hooren wij van wenschen en acties om de grenzen van het ver drag van St. Germain nog verder in on nadeel te verschuiven. Betrof het hier tot dusverre slechts uitlatingen van ejikele onverantwoordelijke ele menten, zoo is thans de stand Van zaken vol komen gewijzigd, doordien het hoofd der re geering van het naburig koninkrijk Italië in termen die geen twijfel overlaten, het verschui ven der grenzen binnen het bereik der mogelijk heden heeft genoemd. Het is ons dan ook on mogelijk verder rustig te blijven toezien en het hoofd in den schoot te leggen. Ik zal daarom, aldus spreker, in mijn functie van, Landeshauptmann" de Bondsregeering te Weenen verzoeken te willen nagaan, of wel licht de voorwaarden aanwezig zijn, 0111 deze aangelegenheid voor den Volkenbond te bren gen. Mocht dit onderzoek der Bondsregeering een positief resultaat hebben, dan reken ik er op, dat de Oostenrijksche regeering inderdaad stappen in dezen geest zal doen. Ik verzoek den Landdag zijn goedkeuring aan de door mij voorgestelde maatregelen te willen hecliten. Daarop verhieven alle afgevaardigden zich ten teelten hunner goedkeuring van hun zetels. Mussolini aan t, woord. Uit Rome Wordt aan de „Yossisehe Zeitung" gemeld Onder zeer groote aandacht heeft de Italiaan- sche premier Mussolini, die bij zijn verschijnen levendig wérd toegejuicht, in den Senaat de na- Volgende redevoering gehouden. „De lange redevoering van den Dnit.sch.en mi mister van Buitenlandsche Zaken, Strcsemann, maakt een onmiddellijk antwoord, noodig, dat even duidelijk en nauwkeurig zal zijn als d,e redevoering, die ik verleden Zaterdag in de Kamer heb gehouden. Deze redevoering was niet geimproviseerd en gedurende een erbarmelijke anu-ltaliaansche campagne van twee maanden met geduld ik herhaal met geduld overwogen. Het was geenszins een rethorische rede, maar integen deel juist een anti-rethorische rede. Liet feit dat Stresemann mijn redevoering anders kan uitleggen, bewijst wederom, dat Stresemann en vele andere Duitschers met hem, absoluut niets van de groote geestelijke en anti-rethorische revolutie welen, die zich in liet. bewustzijn van het huidige Italië heeft voltrokken. Het gaat om de tegenstelling tusschen het vol le Italiaansche recht en de onzinnige Duilsche aanspraken. Ik behoef wel nauwelijks te verklaren, dat ik mijn jongste redevoering naar den geest, en de letter bevestig, met inbegrip van de in speling aan het einde over de tricolore op den Brenner, welke zinspeling Stresemann naar gelieven kan uitleggen, die echter door Italië in dien zin wordt uitgelegd, dat Italië nimmer een schending van het vredesverdrag zal dulden, die deze tegen een bloed.igen en hardnekkigen prijs verworven grens heeft gegarandeerd. Stresemann heeft niets anders gedaan dan alle belangrijke punten mijner redevoering bevestigen. Heeft hij soms mijn Verklaring tegengespro ken, dat Italië in den na-oorlogstijd tegenover Duitschland een gematigde politiek heeft, ge voerd? Neen! Want dat kon hij niet! Heeft, hij de campagne der Duitsche pers ge dementeerd, die sedert maanden de grenzen van het meest elementaire fatsoen overschrijdt door het verspreiden van anti-Italiaansche leu gens over instellingen en gevoelenskwesTies, die Italië heilig zijn Neen Want deze cam pagne is georganiseerd en zelfs in regeerings- bladen overgenomen, tot zelfs in de „Tagliche Rundschau" die terecht als het officieuze or gaan van het Duitsche ministerie van Buiten landsche Zaken wordt beschouwd." Gelijk men ziet het oude kwajongeiisged.oe van den pot die den ketel verwijt. Een spelletje waaruit, wanneer 't door zulke menschen ge speeld wordt, ernstige gevolgen kunnen voort komen HONGARIJE. Schuldbewust. Naar in regeeringskringen verluidt, is de Hon- gaarsche premier Bethlen, voornemens Honga rije persoonlijk te Vertegenwoordigen op de bij eenkomst Van den Volkenbondsraad in Maart a.s. Volgens deze informatie koestert de premier het voornemen hij die gelegenheid in de sub commissie van den Volkenbond voor Hongarije de valsche-muntersaffaire ter sprake te brengen en daarbij den nadruk te leggen op Hongarije's bereidwilligheid om de valsche munters streng te straffen. Voorts zal Bethlen in verband daar mede werop wijzen, dat deze affaire* het finan- cieele saneeringswerk en het crediet van Hon garije in geen enkel opzicht nadeelig heeft be- invloed. TURKIJE. Straf optreden. De directeur van het openbaar onderwijs te Constahtinopel heeft van het ministerie een circulaire ontvangen, waarin hem last. wordt gegeven de vergunningen voor buitenlandsche scholen alleen na grondig onderzoek te verlen gen. Alle leeraren moéten door den minister benoemd worden, Turken van afkomst zijn en tevens toegewijd aan de nationale gevoelens. Klasseregisters moeten in het Turksch worden bijgehouden en een groot portret van Moestafa Kemal Pasja moet zichtbaar worden opgehan gen in elke school. Kruisen mogen slechts worden opgehange ia d,e schoolkapellcn, en beeltenissen van heiligen, die in sommige schoolboeken Voorkomen, en die een propaganda zouden vormen voor de Arme niërs, word.en verboden. Lwee mannen zijn veroordeeld, tot, 15 jaar c.wangarbeid, een tot 10 jaar en twee tot 2 jaar voor het maken van propaganda tegen lie. dra gen van boeden. 2) Zooals reeds hierboven vermeld bestaat ie der voltallig klooster uit 18 koorzusters en 3 z.g. werkzusters, welke laatste geen kapi taaltje behoeven om toegelaten te worden. De 3 buitenwerkzusters belmoren tot den 3den regel der Carmelitessenorde. De raad, bestaat uit de priorin en de eerste en twee de slenteld.raagster, welke om de 3 jaar wor den gekozen en niet direct herkiesbaar zijn. Ofschoon er ongeveer 450 Carmelitessenkloos- t,ers bestaan, is er toch geen moederhuis en vormt ieder klooster een zelfstandige stichting rechtstreeks staande onder den Bisschop van het diocees en de generale overste te Rome. Zooals reeds geschreven, wordt een nieuw klooster gesticht doordat enkele zusters uit oen ander klooster zich bereid Verklaren om naar het nieuwe klooster over te gaan. Is dit geschied, dan moet dit nieuwe klooster ver der voor zichzelf zorgen. Een door den. bis schop te benoemen priester zorgt voor de gees telijke bediening van het klooster. Deze mag niet als haar biechtvader optreden. Het kloos ter zorgt voor het onderhoud van dezen pries ter, de buitenzusters en leekenpersoneel. Be halve een zeker gedeelte van het klooster dat, bewoond wordt door rector en buiten- RRITSCH-1NDIE. at l i6 11a n s c h e m a r i n e. Mededeehng doende van he beslui ,%en Koninklijke Indische Marine in het leven te roepen, heelt de onderkoning Lord Reading verklaartdat dit geschiedt om voor Inclië dc eerste phase van maritieme ontwikkeling te openen, en opdat het ten slotte voor zijn eigen verdediging zal kunnen zorgen. Het belang- i ijkste punt voor deze marine en c'e eerste phasen zal zijn, een eskader te Vormen, waarop perso- nee geoefend moet worden voor den dienst in oorlogstijl.. Eerst zal men de noodige wetten moeten aannemen; daarna moet men zich schepen verschaffen. Alles zal zoo spoedig mogelijk geschieden. De onderkoning drong opnieuw aan op een klooster geheel afge- vriendsehappelijker en hartelijker geest van samenwerking en op den goeden wil van allen, die noodig is voor een nieuwen Vooruitgang van het Indische staatsleven. ALLERLEI. Uit, Brussel Gisteravond zou te Brussel een Vlaamsche betooging Voor amnestie worden gehouden. Burgemeester Max had echter bevel gegeven, geen betooging toe te laten. Pogingen om een st oei te formeeren werden door de politie verijdeld. Een tiental betoogers werd aange houden. Na een meeting te Brussel werd ten slotte toch een optocht gevormd, maar in de voorstad MolenbeekSt. Jan. Uit Teheran Het Perzische parlement heeft met algemeene stemmen de regeering ge machtigd om plannen te beramen voor belang rijke spoorwegverbindingen, waartoe men een Amerikaansch en een Dnitsch ingenieur in dienst zal nemen. Uit BoekarestHeden zal te Tcmesvar de conferentie plaats hebben der ministers van Buitenlandsche Zaken van de kleine Entente. Uit Cairo Na een verhoor van tien dagen heeft de overheid besloten alle personen beschul digd van medeplichtigheid aan de verschillende politieke misdrijven naar het Assizen hof te verwijzen. Onder hen zijn Mahmoed Nokrasji, de Vroegere Zaghloelistische onderstaatssecre taris van Binnenlandsche Zaken en Ahmed Maher, de vroegere minister Van Onderwijs. Uit. Parijs De Temps" constateert, dat. het Duitsche verzoek tot toelating in den Volken bond geen enkele reserve inhoudt en dus geheel overeenkomt, met, de door Her. iot gestelde for mule van „uitzonderingen noch voorrechten." Uit Straatsburg Het comité van actie der spoorwegarbeiders van het. net Elzas-Lo- tharingen is gisterenavond bijeengekomen en vergaderde tot laat in den nacht. Besloten is om voor Elzas-Lotharingen de spoorstaking te proclameeren. Koolhoven moet, gezocht, worden in een conflict met de directie der N.V.I., naar aanleiding van een door hem ingestelde actie wegens het niet- nakomen van verplichtingen. Reorganisatie van P. T. T.-dienst. Naar wij vernemen, is de tegen heden, Donder dag, uitgeschreven vergadering van de Postale Commissie van Overleg, waarin ook de door den minister aangekondigde reorganisatie van het dienstvak aan de orcje zon omen, telegrafisch afgelast. Na 't vorstelijk huwelijksfeest. In de St. Jacobnskerk te 'ë-Gravenhage werd gistermorgen bij gelegenheid van het zilve ren huwelijksfeest van H. M. de Koningin dooi den hoofdaalmoezenier mgr. Evers een plechtige H. Mis opgedragen, waarbij alle R.K. militairen van het garnizoen tegenwoordig waren. Vele autoriteiten woonden de plechtige godsdienst oefening bij. De watersnoodcollecle. Gisteravond is te A'dam de telling van de opbrengst der watersnoodcollecte, Maandag ge houden gereed gekomen. Het. totaal bedrag Van de door de straal- en huiscollectanten bij eengebrachte gelden bleek te zijn f 152,580. Een resultaat, waarvoor het comité alle hulde toe komt een hulde waarin allen behooren te deelen, aan wier organisatorische talenten en Voorbeel- digen ijver en toewijding het te danken is, dat de uitslag de hoog gespannen Verwachtingen niet heeft teleurgesteld- De werkzaamheden van het comité is do eerste dagen nog niet afgeloopen. Nog steeds blijven er giften toevloeien gister nog tot een bedrag van 1100. zusters, is verder het slote-i. Dit afgesloten gedeelte vormt het z g kloos terslot en mag door niemand betreden wor den, ook met door den rector, andere nries- ters of dames. De kapel is alleen voorzien van een traliehek teneinde den Zusters eenig uit zicht te geven op het altaar en het H Sac rament. Eveneens bevindt zich traliewerk in de wachtkamers, waarachter de daarvoor aan gewezen zusters d.e bezoekers t,e woord staan die een gebed e.d. komen Vragen. Behalve het huishoudelijk werk, dat de 3 binneu-werk- zusters verrichten, wordt het leven der koor zusters niet anders gekenmerkt dan door boe te en versterving. Het is bier niet de plaats om de zusters te verdedigen tegen schouder ophalende personen, die beweren, dat de zus ters van geen maatschappelijk nut zijü. Een aanraking met haar zon velen van 'gedach ten daaromtrent doen veranderen. Met 'toe stemming publiceerên wij hieronder do dag orde welke te Schiedam wordt onderhouden. 5 Va uur opstaan 6—7 uur meditatie 7 P/. cel 8 uur breviergebed 8—8 V2 uur 9V2 ul*i' H. Mis en IT. Communie 91/ - 11 uur cel; 11 uur gewetensonderzoek', waar na eerste maaltijd (warm) 121 uur recrea tie 12 uur cel 2—3 vespers, waarna gees telijke lezing 3—5 uur cel 56 medita tie 66Vg uur tweede en laatste maaltijd (koud) 6 Va7 Va "ur recreatie 7l/a-9 uur breviergebed avondgebed 911 uur kruisweg, rozenhoedje, en Verder gebeden. Speciaal wordt Een conflict bij de N.V.I. Naar wij vernemen is de heer Frits Kool hoven, de constructeur der bekende F. K. 31 jagerverkenners en het nieuwe 3-motorige F.K. 33-Verkeersvliegtuig, dat. bij do K.L.M. in dienst is gesteld, niet meer aan de Nederl. Vliegtuig Industrie verbonden. De oorzaak van liet Vertrek van den heer De begrafenis van jhr. mr. G. Ruys de Reerenbrouck. De Koningin zal zich vandaag bij de begrafe nis te Holtum-Born van het stoffelijk overschot van jhr. mr. G. L. M. H. Ruys de Beerenbrouek, staatsraad in buitengewonen dienst., oud-mi nister van justitie en oud-commissaris der ko ningin in Limburg, laten vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitengewonen dienst in Limburg R. J. M. M. A. graaf de Geloes. De Koningin-Moeder onder wier regentes schap jhr. Ruys de Beerenbrouek minister van justitie was, zal zich laten Vertegenwoordigen door haar kamerheer mr. S. W. B. graaf van Limburg Stirnm. Vaals finaiieieele toestand. Geen geldleening van f 2 8 0.000. In de gister gehouden Vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur, is ongegrond verklaard een be roep van den raad van de gemeente Vaals, tegen een besluit van Ged- Staten 'van Limburg, waarbij goedkeuring is onthouden aan het raads besluit tot het aangaan van een geldleening. groot 280.000, voor aflossing van Loopende geldleeningen. De Hongaarselie bankbiljettenaffaire. Wij vernemen van mr. Visser van IJzendoorn en mr. Rolandus Ilagedoom, «lal zij zich voor- loopig teruggetrokken hebben als verded'gers van de beklaagden in zake de Hongaarselie bankbiljetten-affaire. Als verdedigers zijn nu voor de rechtbank toegevoegd de heeren mr. Struycken en mr. Dompierre de Chaufeplé. De stormramp. Hei nationale steuncomité Stormramp is "met het Volbrengen van zijn werk, dat is de schade door de windhoos van 10 Augustus 1925 ver oorzaakt, zooveel mogelijk naar billijkheid te vergoeden en den wederopbouw van vernielde of zwaar beschadigde onroerende goederen te bevorderen, zoo niet geheel gereed, dan toch reeds zeer ver gevorderd. De taxaties zijn geschied, de schade is vast gesteld en de Vergoeding voor een goed deel reeds uitbetaald, en het bouwen, dal. door de weersgesteldheid Vertraging ondervonden heeft is weer in vollen gang. Dit alles maalde het mogelijk, nu reeds een behoorlijk overzicht te krijgen van den stand der financiën en in afgeronde cijfers op te maken, hoeveel geld er na de eindafrekening zal over blijven. Het comité achtte het gewenscht, deze bereke ning zoo nauwkeurig als" zulks op dit oogenblik mogelijk is, op te maken, omdat het 't als zijn plicht beschouwde, zonder zijn eigen opdracht uit het. oog te verliezen, mede te werken tol. het lenigen van de tweede nationale ramp, die in de laatste maanden ons land geteisterd heeft en die zeker in beteekenis de eerste verre over treft. Het meende ook op deze wijze in den geest te handelen van hen, die indertijd hun bijdra gen geschonken hebben. Daar het nn reeds bleek, dat zonder bezwaar 4213 6 op dezen tijd voor de zondaars gebeden, om dat juist op dezen tijd veel zonden gebeuren 11 uur nachtrust. Voor de dagorde blijft de werkdag of Zon dag hetzelfde, terwijl des zomers in plaats van om lyilf zes reeds om half vijf de dag taak begint Iedere zuster krijgt haar opdracht, waarvan zij zich in haai cel moet kwijten. Zoo zorgt de eene voor het herstel van lin- negoed, een ander Voor de kerkgewaden etc. De overblijvende tijd brengt men in de cel in gebed door. Personen, die intenties opge ven en waarvoor novenen gehouden worden, worden speciaal herdacht. Te dien einde wor den o.a. na de Vespers en na de IT. Mis de Li tanie en verdere Gebeden ter eere der H. klei ne Theresia gebeden. Den weldoeners is men speciaal gedachtig na de meditatie, na de H. Mis, onder d.e Zondagsche H. Communie en des avonds tusschen 9 en 11 uur. Na aandachtig lezen van bovenstaande zal men tot de conclusie komen, dat iedereen voor het onderhouden eener dergelijke taak niet geroepen is, doch ook dat degenen, die deze regels volgen, wel van Veel liefde tot God ver vuld moeten zijn. De liefde tot God, brengt hun tot boete, ver sterving en opoffering. Boete voor de vele zondaars, die aan God den rug toekeerèn, versterving om van God de roeping van vele goede priesters te ver krijgen, opoffering om van God te verkrij gen Verhooring van de gebeden waarom wordt verzocht. Niettegenstaande haar zwaar le ven getuigen de blijde gezichten dezer zus ters u steeds van waar geluk en liefde tot God- Do opofferingen dezer zusters hebben reeds wonderen Verricht. Wonderen, waarover boek- deelen zouden te vullen zijn, indien deze open baar gemaakt werden. De H. kleine Theresia van Lisieux is de ord.egenoote dezer Zusters. Het spreekt vanzelf, dat waar deze rondgaat om den beloofden rozenregen op de aarde te doen nederdalen, de Carmelitessen niet stilzitten 0111 van deze Heilige de vele gunsten af te sneeken, waarom de wereld Vraagt.. Het spreekt vanzelf, dat ze zusters Carmeli tessen d,e devotie tot haar ordegenoote, de Heilige van onzen tijd, krachrig bevorderen. Wie zou trouwens in Haar geen vertrouwen stellen bij het hooren van de wonderdadige wijze, waarop Zij kwistig haar rozenregen over de aan Ie rondstrooit. Is het niet Zijne Heiligheid Fans Pius XI zelf die ons in de devotie tot deze Hei lige voorgaal. En wordt zij niet zoowol 111 de bin nenlanden van Afrika als in de Parijsche salons, in de schamele woningen der armen, als in de huizen der rijken aangeroepen. En wat. schrijft Zijne Excellentie Luis Gnima- raes, Gezant van Brazilië te Den Haag, ook een vurige li. The'resiavcreerder, die Haar graf be zocht „Kleine H. Theresia heeft met de levend makende zachtheid van een lichtstraal tot de ziel der menschen weten door te dringen."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1