IliPUROLll 1 Ruwe,Schrale Huid 9 een som van 100.000 afgezonderd kon worden, werd dit bedrag ter beschikking van de waters noodcommissie gesteld. Blijkens de heden verschenen 29ste verant woording van de Algemeene Vereenigde Com missie ter leniging van rampen door Watersnood is er thans, inbegrepen de gift Van 100.000 van het Nationaal Steuncomité „Stormramp", in totaal voor den steun aan de slachtoffers ontvangen 2.019.795.13. Luchthartigheid. Wij hebben terloops de opmerking gemaakt, dat er zelfs op 1011 November nog Christ.- Historischen waren, die den eigenlijken stand van zaken niet doorzagen. De „Ned." betwist de juistheid ervan en vraagt ons óf de namen te noemen, óf de on juiste mededeeling terug- te nemen. Aan wze quaestie hechten wij niet zooveel belang. Maar nu de „Ned." er om vraagt, willen wij wel mededeelen, hoe wij aan dien indruk zijn gekomen. Op 11 November vlak vóór en onmid dellijk na de stemming verluidde in parlemen tairen kring, dat de Christ.-Historischen het geval met het gezantschap nog al luchtigjes op namen. Niet aliecn was Dr. De Visser, dé voor zitter der fractie, bij de stemming weggebleven wij ontmoetten hem enkele minuten later op het Buitenhof, waar hij met den heer Schaper stond te praten en bleef, ook na de verklaring van mr. Marchant, elke poging van Chr.-Hist. zijde, om het Kabinet en de coalitie te redden, uit, maar een der jongere Kamerleden van de Unie was het niet de heer Bakker zou zelfs heel verwonderd hebben gekeken, toen er gezegd werd, dat de afstemming van den post een bijna onoplosbare crisis moest uitlokken terwijl een der meer geroutineerde parlementa riërs was het niet de heer Snoeck Ifenkemans van „een crisisje" zou hebben gewaagd. Deze geruchten teekende wel de atmosfeer, maar zij leken ons niet belangrijk genoeg om,' toen het votum toch eenmaal was gevallen, op nader kondschap uit te gaan. Overigens, de uitlatingen van sommige Ka merleden in vergaderingen der Unie hebben later den indruk van luchthartigheid en gebrek aan doorzicht omtrent de gevolgen we) ver sterkt. Nu door den langen duur der crisis de ernst van het gebeurde voor een ieder duidelijk is ge worden, is deze quaestie van minder belang. „Tijd." Stads- en Gewestelijk Nieuws. „St. Liduina". Nu wij in de gelegenheid zijn geweest in Schie dam een uitvoering bij te wonen van hei. in Rotterdam reeds overbekende St. Liduina- spel, rijst bij ons de Vraag was een premiere in Schiedam niet méér gewenseht of liever Voor de Schiedammers een verplichting geweest. Want ongetwijfeld en we zeggen het met vreugde van dit spel gaat een groote devotie uit en dit is, voor zoover wij van den heer H. Lassooij, de auteur van „St. Liduina" weten, d.é voornaamste factor voor zijn prijzenswaardige arbeid geweest. Vooral voor ons Schiedammers is de figuur van onze stadspatrones, in dit spel, grootscher geworden en méér op den Voorgrond getreden dan ooit het geval is geweest. Wij voelen ons één worden met dit groote kleine maagdeke en een drang groeit in ons haar voorbeeld na te Volgen. Afgezien van de letterkundige waarde,-hier over kunnen wij, aangezien ons geen tekst ter beschikking slaat, geen oordeel vellen, zeker niet na het bijwenen van slechts één opvoering, temeer daar heL werk in verzen is geschreven', afgezien dus hiervan achten wij dit spel tot een van de beste in zijn soort. Wat de historische waarde betreft, hiervan kunnen wij mededeelen d.aL de gegevens uit betrouwbare historische bronnen zijn gepul, (o.m.) pater Brugman, Thomas a Kempis o.a.j wat natuurlijk niet belet heeft, ook dat, wat uit den vromen volksmond, is voortgekomen in woord en beeld te brengen. Het is hier ook de plaats een woord Van hulde te brengen aan de speelsters (allen leden van het St Liduina-patronaat der St, Jozeph-parochie te Rotterdam) die vol toewijding hare rollen ver tolkten, hoewel het Verzen zeggen zulk een moeilijke taak is, zoodat wij enkele onjuistheden en onduidelijkheden gaarne door de vingers zien. Vooral Liduina en haar moeder gaven subliem spel, dat zich bijzonder kenmerkte door eenvoud (een bewijs dat zij zich hadden ingeleefd) waar mede zij hare rollen vertolkten. Wij Schiedammers hebben een eereschuld te voldoen aan auteur, speelsters en organisators, die het mogelijk maakten op zulk een wijze de roem. en heiligheid, van onze groote stadsheilige te verbreiden, die eereschuld, kunnen wij Voldoen door morgenavond naar Musis" op te trekken en aandachtig d,e spelers te.volgen. Jammer is het dat de opvoeringen niet in de zaal van den Volksbond konden plaats hebben. St. Augustinus Patronaat en Gezellenvereeniqinq (Parochie H. Hart van Jezus). Het jeugdwerk van bovengenoemde parochie heeft zich onder leiding van haar ijverigen direc teur, kapelaan Leesberg, tot ech goed georgani seerd patronaat ontwikkeld. En het groote aantal donateurs is wel een bewijs van de be langstelling der parochianen. Die belangstelling komt wel op schitterende wijze lot uiting bij de jaarfeesten, welke de pa tronaatscommissie in d,e maand Februari pleegt t,e geven. Op Zondag 7 Februari had, de eerste feest- uitvoering plaats voor de leden en hun ouders in het Patronaalsgebouw. Kap. Leesberg sprak een hartelijk welkomst woord tot de jongens en hun ouders, waarbij hij bijzonder wees op het groote nut,, dat het patronaat bewijst bij d.e opvoeding, en den ouders voorhield, dat het werk van het pat.ro- naar, wil het vruchtbaar zijn. op hun mede werking is aangewezen. Vervolgens werd, door de tooneelclub der gezellenvereeniging opge voerd „De zoon van den tyran", spel uit den tijd der eerste christenvervolgingen, welke opvoering Maandag en Dinsdag weer plaats had voor de donateurs. Op den slotavon.il is door pastoor Möller een bijzonder woord van dank gericht tot de spelers, niet alleen voor hun goed spel, maar ook voor het leerzame en devote stuk dat zij gekozen hadden. Gezelschap Heggelman. Gisteravond had, in het Patronaal sgebouw aan. de Hoofdstraat een vergadering plaats, waarop pastoor Möller den heer en mevrouw Heggelman en alle medewerksters aan de afge'oopen tournee had uitgenoodigd Toen allen aanwezig waren, nam de pastoor het woord en dankte in hartelijke bewoordingen op de eerste plaats den lieer en mevrouw Frans Heggelman Voor het gepresteerde werk, dat zij met zulk een ijver verricht hebben Hij meende, dat voor het gewrochte werk een souvenir op zijn plaats was en bood hen een ets aan in lijst, voorstellend het stadhuis te Schie dam Vervolgens dankte hij mej. D. Verby, voor de betoonde zorgzaamheid over d,e meisjes en of freerde haar een keurige doos bonbons. Dan dankte spr. nog speciaal een medewerk ster, (lie veel werk heeft gedaan, en de rechter hand, was van de leiding, n.l. Gathrien van Leeu wen, die eveneens een fraaie doos bonbons ten geschenke kreeg. Ten slotte dankte hij alle speelsters, die, onge acht. of zij een groote of kleine rol speelden, allen met opgewektheid en toewijding haar werk ver richt hebben. Ook de ouders der meisjes betrok spr. in zijn dankwoord. Als blijvend souvenir aan deze tournée mochten alle dames een liturgisch gezangenboekje in ontvangst nemen. Daarna kreeg de heer Heggelman het woord, tot het mededeelen 'van het bedrag, dat als batig saldo van deze tournée is overgebleven. Na aftrek Van alle kosten bedraagt het netto provenu 850 Van welk bedrag hij het spaarbankboekje toonde. Met groot enthousiasme werd, deze mededeeling ontvangen. Spr. las daarna de hoofd cijfers der door hem gevoerde administratie voor, die tevoren reeds aan den heer pastoor Möller was getoond, en waarover deze zijn bijzondere tevredenheid had uitgesproken. Hieruit bleek, dat niet al'e uit voeringen aan de verwachting vo'daan hebben, maar toch was van Verreweg de meeste een behoorlijk bedrag overgebleven. Eenige dames vergastten daarop de aanwezigen op een paar leuke voordrachten, welke de stem ming erin hielden. f en slotte het was al laat geworden nam de heer Heggelman nog even het woord om allen zijn dank t,e betuigen voor de groote toewijding, den afgeloopen winter aan den dag gelegd.' Spr. dankte pastoor Möller voor d,e aan allen bereide verrassing en deelde ten slotte mede, dat in den aanstaanden winter een tweede tournée voor de nieuwe kerk zal ondernomen worden, niet een nieuw stuk, waardoor, naar hij hoopte, het jbijeen- gespaarde bedrag een flinke versterking zal ondergaan. Dankbaar ging men daarna huiswaarts. Walersnoodcomite Schiedam. Ingekomen Mondhannonicavereeniging „Sym phonia" 19.32 Schiedamsche Boks- en atlile- tiekvereeniging „Sandow" ƒ6.09. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkan toor Schiedam en zijne hulppostkantoren, over de maand Januari 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop d,er maand, op spaarbankboekjes ingelegd ƒ23.631,03 en terugbetaald 22.128,61. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 59. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal 300. De heer Visser geridderd. De minister van onderwijs kunsten en weten schappen mr. Rutgers, heeft gisterochtend in zijn kabinet ontvangen de bekende Karakorum- reizigers, de heer en mevrouw Visser. De minis ter heeft bij deze gelegenheid, onder aanbieding van zijn gelukwenschen, aan den heer Visser mededeeling gedaan van diens benoeming tot officier in de orde van Oronje Nassou, Door de politie is een persoon aangehouden, die op de Hoogstraat in liet open baar bedelde. Proces verbaal is tegen hem opge maakt. Te Leiden slaag cl e gister voor 'f doctoraal examen in de rechten, de heer J. G. Wittkampf, alhier. Gemengd Nieuws. Inbraak. In de R.K. pastorie te Kudel- staart (N.H.) zijn inbrekers aan 't werk geweest. Vermist worden nagenoeg alle zilveren voor werpen, een flesch wijn, sigaren, een paar nieuwe schoenen en een nieuw heerenrijwiel. In de kerk heeft men het tabernakel geopend* zonder hier echter iets uit te ontvreemden. Oorlogsschade en kaalheid. De Antwerpsche redacteur van de „Msb." schrijft Wij schreven vroeger reeds hoe sommige Belgen na den oorlog getracht hebben de staats kas te plunderen door rechten te doen gelden wegens zoogenaamde geleden oorlogsschaden. Allerlei verliezen en denkbeeldig nadeel werden bij de rechtbanken voor oorlogsschade ingebracht om aan geld te komen. Wat wij nu echter in het „Journal des Tri- bunaux" lezen overtreft alles. Het blad vertelt van den heer A. B. te Z., die oorlogsschade heeft gevraagd voor zijn kaal hoofd „Wij ontvangen", aldus het orgaan der Bel gische rechtsgeleerden, „van een onzer corres pondenten onderstaand document, waarvan hij ons de volledige authenticiteit waarborgt. Het kleinste commentaar zou het ontsieren Oorlogsschade. Bijlagen Drie getuigschriften. Aanvraag tot vaststelling van schade aan personen. Iggspgg springende lippen KHgl ^^^^DwsSO'öO'gOct.TubeSOct. 477 9 Plaats en tijdstip waarop de schade zich voor deed Zrond October 1914. Aard van het feit Ten gevolge van een groo- ten schrik, verloor ik al mijn haar. •Omstandigheden waarin het zich voordeed Na hevige hoofdpijnen. (Handteekening). A. B. Getuigschriften. Ik ondergeteekende doktor in de geneeskun de, verklaar dat de genaamde A. B. ten ge volge van schrik bij de gebeurtenissen van Augustus 1914 al zijn haren verloor, en wel, na hevige hoofdpijnen. Ik oordeel dat hij uit dien hoofde recht op herstel heeft. (Get.) X geneesheer te Z. den 9 Mei 1921. Ik, ondergeteekende Y pastoor in de parochie Z., verklaar heel goed den genaamde A. B. van mijn parochie gekend te hebben om te weten dat hij in het bezit was van een prach- tigen haardos, dien hij verloor eenigen tijd na de gebeurtenissen van 1914, d.i. na het voor bijtrekken der troepen. Hij had, volgens hij mij zeide, hevige hoofdpijnen, waarna zijn haar uitviel. Om welke redenen ik onderhavig getuigschrift afleverde om te gebruiken volgens rechte. (get.) Y pastoor te Z. 'W verklaart meermaals vóór den oorlog, de haren te hebben gesneden van den heer A. B., van Z. en te weten dat hij een dichten haardos had. Zijn haar viel uit eenigen tijd na het voorbijtrekken der troepen in 1914, en al de waschmiddelen die ik hem leverde, voor ongeveer 80 frank, bleven zonder uitwerksel. (get.) W haarkapper te Z. Of de heer B. al schadevergoeding heeft ge trokken voor het verlies van zijn prachtigen haar dos wordt er niet bij vermeld. Overreden. Gistermorgen is een per sonentrein in een groep arbeiders gereden, die in een tunnel te Oberhof (Thuringen) werkzaam heden verrichtten. Zes arbeiders werden gedood, talrijke andere gewond. Leve de sport. George Londt, uit Zuid-Afrika, is er in geslaagd den hoogsten top van den Kilimand Sjaro te bereiken, die zich 19.710 voet boven den zeespiegel verheft. Op een hoogte van 19.300 voet raakte de heer Londt zoo uitgeput, dat hij terug moest keeren naar een hut op een hoogte van 12.500 voet. De volgende dagen steeg hij weer verder. Hij sliep een nacht in den krater. Toen hij den top bereikte, was hij volkomen sneeuwblind en bleef dat 48 uur. Op den terug weg moest hij door zijn helpers geleid wor den. B e d o 1 v e n. Gisterochtend ontdekte een arbeider in een zand- en grinthoeve bij Keulen- Offendorf, aldus deelt de „Vossische Ztg", mede, een vreeselijk ongeluk. Hij zag ui1 het grint een kinderarmpje steken. De oogenhlikkelijk .gewaarschuwde brandweer haalde vier kinderen van den leeftijd van 6 tot 12 jaar uit het grint te voorschijn. Zij hadden schopjes- bij zich en het vermoeden bestaat, dat zij een hol gegraven hebben in de steile grint- helling, welke daarna is ingestort en de kinderen heeft bedolven. De vier kinderen zijn toen ge stikt. Noodlottige ontploffing. Te Schlebusch ontstond hedenmorgen in de mengerij afdeeling van de „carbonietfabriek do ir een nog onbekende oorzaak een ontploffing, ten gevolge waarvan 5 man, allen huisvaders, onmiddellijk gedood werden en verscheidene gewond. Een der zwaar gewonden o\erleed spoedig daarop, De materieele schade is betrekkelijk gering. Het bedrijf ondervindt geen vertraging. Ghineesche zeeroovers. Zecroo- vers, die als gewone passagiers de reis medemaak- ten, hebben het kleine Fransche stoomschip- „Jade" overrompeld, dat op weg was naar Hong kong, Zij dwongen de bemanning, naar dS Bias baai koers te zetten, waar zij met de lading ter waarde van tienduizend pond ontkwamen. De passagiers bleven allen ongedeerd. Indrukken uit de gevangen) s. Niet zonder galgenhumor is een artikel, waarin een medewerker Van het blad, „Ujsag", die we gens een politiek vergrijp eenigen tijd in de gevangenis heeft moeten doorbrengen, zijn indrukken, schildert. Hij had gelegenheid de indrukken van zijn celgenooten over de belangrijkste bewoners Van d,c gevangenis, n.,. prins Windischgraetz, den chef van den veiligheidsdienst Nadossy, en de moordenaresse Led.erer te leeren kennen. In de cellen Vormen d,e prins en de chef van den Veiligheidsdienst het eenige onderwerp van het gesprek. Niet zonder nijd vertelde een berucht inbreker, specialiteit op het gebied van het „kraken" van brandkasten, den cor respondent, dat het dejeuner van den prins gewoonlijk uit zeven gangen bestaat en d,at hem zelfs d,e grootste gunst is toegestaan, die voor den celbewoner bestaat, n.l. het rooken. Niet minder populair dan de prins is Nadossy,' de chef van den veiligheidsdienst. Men behoeft over niet veel fantasie te beschikken om zich het leedvermaak te denken, dat d,e onverbeter lijke tuchthuisboeven hebben, omclat. zij thans den oppersten bewaarder van de orde, den gestrengen Nadossy, den zeer gevreesden chef over het kamp der geïnterneerden, als collega hebben. Als Nadossy voor hel luchten op de gevangenisplaats wordt gevoerd, klimmen alle celbewoners voor de getraliede vensters om van het zeldzame schouwspel te genieten, hoe Na dossy met gebogen hoofd, door een bewapenden cipier begeleid, de ronde om de muren van de gevangenis maakt. De misdadigers noemen hem met een niet on.aard'ge Woordspeling den chef der „franctireurs". In de" gevangenis bevindt zich ook een werke lijke moordenares, de beruchte Mizzi Leclerer, (lie tot levenslange tuchthuisstraf is veroordeeld. Deze stelt veel belang in prins Windischgraetz en vraagt iec'eren dag hoe het den prins gaat. Deze Veroordeelde, die natuurlijk het haar gebobt draagt, is bij de bewoners Van de ge vangenis zeer in aanzien en des avonds kan men de celbewoners een lied, hooren zingen, waarvan de eerste regels als volgt luiden Was ist irn Koffer, Mizzi, du süsse Sincl es nicht Kotelka's Hande und Füsse Dit zijn thans de collega's van de valsche munters. Geen romanschrijver, doch slechts het werkelijke leven kan zoo iets bedenken. Overwerkte Zenuwen hebben in de Eerste plaats een Kalmeerend en Versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen gejaagdheid en overspanning weg Glazen busjes 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. LÜNDENSCHE KRONIEK. Londen, 9 Febr. 1926. (Van onzen corresponden t). D« opening van het Parlement. De parlementaire machine van Groot-Brit- tanje is weer met de gebruikelijke pracht en praal in beweging gezet. De Londenaars zijn weer getrakteerd op het indrukwekkende schouw spel van den optocht des Ivonings naar de Par lementsgebouwen. Hoe imposant ook, he,. :'s liet niet in zoo hooge mate als de toonee.'matu e plechtigheid van de parlementsopening in hel Hoogerhuis zelf. Hier in herkent men de mees terhand van een officieel maar groot regisseur. Wanneer het Hoogerhuis, zijn pairs, de hoog waardigheidsbekleders, het diplomatieke corps, de andere genoodigden op de komst van het koninklijk echtpaar wachten, is de zaal in sche mer gehuld. Wanneer de koninklijke voeten over den drempel gaan, de zaal betreden, gaan opeens de electrische lichten aan en onthullen ze een schitterend en ontzagwekkend schouw spel van decoratieve persoonlijkheden, van indrukwekkende vrouwen in kostbare gewaden en kostbaarder edelsteenen. De opening van het Parlement is bijna de eenige gelegenheid ge worden voor de hooge dames des lands haar uweelen te dragen zij maken'er ruim van ge bruik. De verschillende sladia der plechtigheid voltrekken zich met een nauwkeurigheid van tijd en beweging, die aan jje harmonie van het geheel niets te wenschen overlaat. Niemand verliest decorum, niets valt uit den toon. En wie van de functie getuige is kan slechts gretig erkennen dat de Britten hun weerga niet hebben in het organiseeren van officieele plechtigheden, die ondanks de handhaving van velerlei antieke gebruiken en anachronismen nimmer grotesk of absurd schijnen. De gala-opening had overigens ditmaal een toon van stemmigheid omdat het Hof nog in rouw is over den dood van Koningin Alexandra. Die stemmigheid vond ook haar weg naar het Lagerhuis toen de zitting er werd geopend met het debat op het adres van antwoord op de troonrede. Men kon er de leven digheid waarnemen, die een eerste bijeenkomst steeds kenmerkt. De Labour-party deed klaar blijkelijk haar best reeds de eerste minuten te laten merken dat ze voornemens was in deze zitting met ongekende warmte oppositie te voeren. Sir Alfred Mond was het mikpunt van al die spottende opmerkingen, die een lid heeft te verduren wanneer het „van kleur is verwis seld." En toen Lloyd George bekende dat hij het eens was met veel dat in de troonrede was gezegd, riep een lid van de Arbeiderspartij hem toe Loopt u ook over Maar de debatten die volgden waren in den geest van een pleidooi voor verdraagzaamheid en vrede in de nijverheid van het land, als een complement van de vriend schappelijke regelingen, die thans met andere landen worden gemaakt over handels- en schul- kwesLies. In de komende weken zal de Oppo sitie zich ongetwijfeld sterk doen gelden want zoowel Liberalen als Labour-mannen zijn zeer onvoldaan over de schikking van de Italiaansche schuld. Maar de openingszitting was rustig. Telephoneeren tusschen schip en huis. Nieuwe mogelijkheden voor de aanwending van draadlooze telephonie zijn dezer dagen aangetoond door experimenten, uitgevoerd tus schen een stoomschip van den Engelschen Wester Spoorweg, dat een dienst onderhoudt naar de Kanaal-eilanden, en een huis in Guernsey, een dier eilanden.^Op dat schip werd een telepho- nisch gesprek gehouden, door middel van de draadlooze, met het land, zonder gebruik van een antenne of aardverbindingen. De uitvinder van het nieuwe toestel, dat dezen vorm van tele phoneeren mogelijk maakt. D. B. S. Shannon is zijn naam, hield eerst een proef tusschen een particulier huis in Guernsey en het kantoor der maatschappij op dat eiland. Later werd het ex periment uitgevoerd tusschen het particuliere huis en het stoomschip Reindeer op weg van de Kanaal-Eilanden naar Weyinouth. Een ge sprek met behulp van een gewoon telephoon- toestel in het huis, verbonden met een specialen draagbaren draadloozen overbrenger aan boord

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2