DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. Kasteel „Het Onweersnest." FEUILLETON. 49ste Jaargang Zaterdag 13 Februari 1926 No. 14479 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 - Postbus 89. Advert, sat. i«ai 1 5 regelt f 1.7b. cJk«. regel daarboven 35 ui. 3 maat Abonnemeoten per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per Patsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden med.dsehngtn 75 c par regel, post 13 per kwartaal Afzonderlijke nummera 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteersn. Tarieven worden op aanvraag met Officieel Kerkbeticht 10 ets. toegezonden. - Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 590 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet «1 oog 1 200 hij dood 11ÜÜ bij verlies van *eo duim; 160 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd N Holt 4'gem v>-rz Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Builenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Vermeerdering der raadszetels? De „Daily Telegraph" noemt als waarschijn lijk de meest bevredigende oplossing van het Vraagstuk der nieuwe zetels in den Volkenbonds raad, voor zoover het de Braziliaansche candi datuur betreft, dat, den drie Zuid-Amerikaap- schen staten om beurten een zetel wordt toege wezen. Hierdoor zou Voorkomen worden, dat er tusschen de drie staten naijver zou worden ge wekt. Het, blad zegt verder „De candidatuur van Spanje zou hier (in Engeland) waarschijnlijk heel wat. minder oppositie gewekt gebben, als die niet op zulk een nog al rumoerige wijze ge pousseerd werd. Het zij gezegd, niet in Madrid zelf. Spanje, zegt de „Daily Telegraph", is in ieder geval eeuwenlang een groote mogendheid geweest en was de eerste neutrale staat, die actief met den Volkenbond samenwerkte. Het blad heeft weinig ten voordeele van een candidatuur van Polen te zeggen en wijst er op. dat het voornaamste argument daarvoor, n.l. dat den Polen een zetel moet worden toegewe zen, ten einde het machtsevenwicht weer te her stellen, er in het geheel geen rekening mede houdt, dat de raison d'etre van den Volkenbond is, om d,e oude theorie Van het machtsevenwicht voor altijd te Verbannen. De Zweedsche pers van alle partijen Verzet zich, afgezien van van den aan Duitschland be loofden zetel, ten sterkste tegen elke uitbreiding of wijziging van den status Van het ledental van den Volkenbondsraad. Buitengewone vergadering op 8 M aar t. De raad van den Volkenbond heeft gister in zijn buitengewone zitting besloten op 8 Maart een buitengewone vergadering bijeen te roepen, om te beraadslagen over de opneming v. Duitsch land in den Volkenbond onder art. 4 van het Volkenbondspact De Raad van den Volkenbond heeft het program der buitengewone vergadering van 8 Maart aldus vastgesteld: toetreding van Duitsch land besluit der vergadering over eventueele voorstellen van den raad door toepassing van art. 4 van het Volkenbondsstatuut (art. 4 be paalt de samenstelling en de bevoegdheden van den raad) nieuwe permanente zetels begroo- tingskwesties financieele bijdrage van Duitsch land en eindelijk bouw van een vergaderingszaal RUSLAND. S t a I i n's h e e r s c h a p p ij De discussie over liet laatste Russische sovjet congres blijft, nog lang nagloeien. Dat is niet te verwonderen, als men bedenkt welke belangrijke gevolgen een wijziging in het Russische regime met zich kan brengen. Vandaag -zouden we een korte herinnering willen geven aan de greep naar de macht door Stalin, vervolgens iets willen zeggen over de be vestiging van diens macht, om ten slotte op een van de vele mogelijkheden in de toekomst te wij zen. De gelegenheid tot herinneringen aan liet Sovjet,congres geeft de Moskousche medewerker van het orgaan der Russische sociaal-democra ten, óver wiens beschouwingen we onlangs een samenvattin lazen in „het Volk." Volgens zijji inlichtingen was Stalin op het congres gekomen om zich te ontdoen van „die vervelende Joden", met welke qualificatie Staan o.a. op Kamenef, Zinovjef en Sokolnikof doelde. Dit doel heeft hij geheel bereikt. De oppositie onder de Joodsche leiders bleek in de minderheid te zijn. Alle be sluiten werden genomen met een meerderheid, die uit partij-ambtenaren bestaat, mannen, die rechtstreeks afhankelijk zijn van den partijsecre taris Stalin, die tegelijk „binnenlandsche zaken" beheerde. Kamenef, Sinovjef en Sokolnikof werden uit de lelangrijke posten ontzet en kregen een ondergeschikt baantje. „In de partij zoowel als in de economische organen van het, Rijk spe len nu volkomen onbenullige adjudanten van Stalin een eerste rol." „Een van de gevolgen van de ontzetting van Kamenef uit, zijn ambt van voorzitter van den Raad van Arbeid en Verdediging is het herstel Van de alleenheer schappij, die na den dood van Lenin ophield te bestaan," zegt de correspondent. Dit betreft het persoonlijke in de verandering van het regime. De nieuwe richting op economisch gebied wordt geteekend door de volgende gebeur tenis. Op het congres werd gevraagd „Wat wordt er nu in Rusland opgebouwd, het socialis me of het kapitalisme Hierop luidde het ant woord van Smilga „Laten wij aannemen, dat wij inderdaad slechts het kapitalisme voorberei den. Maar dat is toch iets, dat pas in de toekomst zal moeten blijken. Waarom zullen wij dan ons het leven met deze vraag zuur maken?" Deze uitlating lokte geen protest uilmaar werd met applaus beloond- ministers stemden voor de afzonderlijke behan deling. In de Kamer heeft Cazals, zich in naam der socialistische radicalen in het debat mengend, verklaard, dat liet, land een onmiddellijke op lossing wil en dat de pattij der socialistische radicalen zich daarom tot haar groote leed wezen van de socialisten afscheidt om tot een praktisch resultaat te komen in het. belang van het. land- HONGARIJE Krasse beschuldigingen van de „V o w a. r t s." De socialistische „Vorwarts" komt in een artikel, getiteld „Onderaardsch Hongarije", met onthullingen over „de geheime betrekkingen", welke tusschen graaf Bethlen eenerzij ds en Heyjas en do Rassenschüt.zler" anderzijds zou den bestaan. Het blad beweert in het bezit t,e zijn van do cumenten, welke bewijzen, dat iedere openbare nationale vereeniging in Hongarije ook een ge heime organisatie bevat, in welker leiding re- geeringsleden naast leden der „Rassenschützler" zetelen, die beiden in het publiek als elkanders tegenstanders optreden De belangrijkste dezer organisaties is de Bond van Maatschappelijke Vereenigingen, „Tesz" genaamd en de z.g. Broederlijke Bond. De voorzitter van deze beide bonden is baron Perenyi. Naast de zakelijke leiding staar een politieke directie. In beide directies zouiden, althans volgens genoend blad, hooge regee- rings-autoriteiten en hooge militairen zitting zoodat de eigenlijke macht in Hongarije dus in hun handen zou zijn. Naast Bethlen zouden tot de leiding bchooren, Nadossy, bisschop Zadra vees, rechters, advocaten en de beruchte. Iwan Heyjas. Deze organisaties zouden een inval op het oog gehad hebben in Cechoslovakije, voornamelijk in het irredentistische Karpaten-Rusland- De daardoor ontstane verwarring zou men hebben benut Voor het uitroepen van liet koninkrijk Hongarije. De kosten dier onderneming moesten door het vervalschen van francsbiljetten wor den gedekt. De „Vorwarts" beweert ten slotte zelfs, dat de polilie-autoriteiten, die het onderzoek in de valsche francs-affaire hebben geleid, tot de ge heime organisaties b#hooren. Tot. de leiders van den Bond Van Broeders belmoren ook Ulain en de rechter Paiday. De geestelijke vader van de geheele bende is, Volgens de „Vorwarts" de chef van het departement van Oorlog, overste Fischer die direct onder Bethlen ressorteert. ALLERLEI. Uit Sjanghai Vo'gens berichten uit Hankow heeft Woe Pei-foe een overwinning behaald door zich van het station Pcngsj'awan meester te maken en de troepen van Honan te Sinyang- tsjof te verrassen en te omsingelen. Deze troepen, van het hoofdleger gescheiden, zijn door hem ontwapend LJit, Londen Uit Athene wordt gemeld, dat de minister van Buitenlandsche Zakenr, Rouffos, verklaard heeft, dat de 30 millioen leva, welke Griekenland aan Bulgarije moest Voldoen als gevolg Van het Grieksch-Bulgaar- sche grens-incident, binnen den vastgestelden termijn, welke a.s. Zondag afloopt, betaald zijn. Uit Berlijn Volgens een bericht uit Moskou heeft het Russische volkscommissariaat besloten de Russische gezant te Oslo, mevrouw Volontai, t erug tc roepen, wegens verkwisting. -Uit Berlijn Gistermiddag had in den Rijks dag een bespreking plaats tusschen de vertegen- woord'gers der middenpartijen en de sociaal democratische Rijksdag-fractie. Bij deze be spreking werd Vrijblijvend de mogelijkheid eener oplossing in zake de schadevergoeding aan de Voormalige vorstenhuizen onder oogen gezien. Uit Geneve In September komt hier het. Wereld-Perscongres bijeen, onder voorzitter schap van Walter Williams^ den deken van de journalistenschool te Missouri. Zoodanige con gressen zijn reeds in 1915 te San Francisco en in 1920 te Honoloeloe gehouden. Het congres is in September bepaald om den deelnemers een bezoek aan de zittingen van den Volkenbond mogelijk te maken. Uit KleefIn de laatste dagen zijn alhier 12 personen gearresteerd, onder verdenking relaties te hebben aangeknoopt met buitenland sche agenten. Tien personen zijn in arrest ge houden. Voorloopig kunnen Verdere details niet 'gepubliceerd worden. Binnenland. Het zilveren huwelijksfeest van Il.M. en tie Prins Geen eerewacht. Naar wij van den Landstorm vernemen, kan het plan om bij de terugkomst van de Koninklij ke Familie in de Residentie een eerewacht van Landstormers te maken, niet doorgaan. Als er een eecewaeht gevormd moet worden, zou daar voor in de eerste plaats het garnizoen in aan merking komen. En men meent, dat het garni zoen niet gecommandeerd kan worden voor een eerewacht, omdat dit in strijd zou zijn met den wensch van H.M. de Koningin om dit feest be scheiden te vieren. FRANKRIJK. Scheuring b ij de radicalen. De Kamer heeft met 326 tegen 183 stemmen besloten de hervorming der successiebelasting afzonderlijk te behandelen,. Briand had de kwes tie van vertrouwen gesteld. Briand betoogde nl. dat de uiterste grens van het debat bereikt was. Beide Kamers moeten de inkomsten goedkekeurd hebben vóór einde Februari. De uitslag der stemming is een échec voor de socialisten en de communisten. De socialistische radicalen en socialistische republikeinen waren verdeeld en stemden deels voor, deels tegen ten deele blanco. Alle overige groepen en alle Laatste huhle boven de zee. Eergister heeft, meldt de Tel., als laatsten groet aan de verongelukte vliegers Hartjesveld en Vos, de commandant der luchtvaartafdee- ling te Soesterberg uit een vliegtuig, bestuurd door sergeant-majoor van der Griend, een krans nabij Katwijk in zee laten vallen. De kabinetscrisis. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, doen zicli bij de vorming van het kabinet sedert eenige dagen ïnoeilijk- heden voor. Evenwel zal de beslissing binnen en kele dagen vallen. De Hilvcrsumsehe Draadlooze Omroep. De Radio-Luistergids, officieel orgaan van den H.D.O., meldt „Het Comité heeft in zijn laatste vergadering dèn omroeptoestand besproken zooals die zich den laatsten tijd mede tengevolge van artikelen in de Pers heeft ontwikkeld. Geconstateerd werd dat de positie van den H.D.O. financieel en moreel krachtig is versterkt. Het Comité was van gevoelen dat eenige nog niet volledig geregelde kwesties niet van zoo'n omvang zijn dat zij een eensgezind krachtig voortarbeiden aan den opbouw van den H.D.O. in den weg behoeven te staan. Het comité verklaart dat er in zijn boezem volkomen eenheid heerscht o.m. blijkende uit het feit, dat het Comitelid Dr. B. Suermondt is uitgenoodigd geworden, zijn ingediende ontslag aanvrage in te trekken, aan welk verzoek Dr. Suermondt heeft voldaan. Dit besluit is door het H.D.O.-Comite met vreugde begroet. Het geheele Comité zal voortgaan te pogen den H.D.O. tot steeds grooter bloei te brengen en het roept daartoe ieders medewerking in." 2) Op dien avond was er derhalve in het „On weersnest" niemand thuis gebleven dan de majoor, zijne huishoudster, mistress Cociiment en zijn lijfknecht Wood. Vroegtijdig had men alle deuren en Vensters van het oude gebouw stevig gesloten, om zich tegen het woedende onweer te beschutten en daar binnen zoo min mogelijk van het huilen van den wind te hooren, die op de scherpe rotsii kanten brak en tegen de muren Van het kasteel beukte, als wilde bij met alle geweld toegang eischen. Daarna was miss Codirnent, nac'at zij zich overtuigd had, dat alles behoorlijk in orde was, naar bed gegaan, want over een paar mi nuten zon het tien uur slaan, het uur, waarop zij zich gewoonlijk na de vermoeienis en inspan ning van den dag, doch nochtans niet zoo heel groot waren ter ruste begaf. Dc slotheer zat warm, in zijn kamerjapon ge wikkeld, bij het'helder flikkerend haardvuur, en strekte behagelijk zijn leden in cfen gem.akkelij- ken, met weeke kussens bekleeden stoel uit. Voor den ouden heer waren dit oogenblikken van het hoogste genot want hij hield er vau zijn lichaam te koesteren en het zich zoo recht ge makkelijk te maken. Met alle eischen van com fort was .te zijnen behoeve rekening gehouden en niets verzuimd, om hem in huis het leven zoo pleizierig mogelijk te maken. Sterke eikenhou ten luiken aan de binnenzijde d,er ramen aan gebracht, en zware donkergroene damasten gor dijnen lieten niet het mmste tochtje 'door d.e vensters dringen, en terwijl daarbuiten de stormwind gierde, ondervond men tusschen deze vier muren des te meer en aangenamer de wel doende kamerwarmte. Zooals reeds gezegd is, lag majoor Warfield met het hoofd in de leuning van zijn stoel, steunde, in zijn kamerjapon gedoken, de Voeten op de dwarsijzers van den haard en deed van tijd tot tijd een krachtigen tong uit een glas punch dat. hij in zijn hand hield. Aan zijn rechterzijde stond, op een klein tafeltje een zilveren armblaker, waarin drie waskaarsen brandden daarnaast een flesch met de fijnste rum, een gevulde suikerpot van kristal en een tamelijk omvangrijke bowl, waarin, boven een spiritusvlam, de overige hoeveelheid punch warm werd gehouden, die majoor War field nog meende te verorberen. Drie of vier citroenen en evenzoovele met fijna Virgtnia- tabak gestopte meerschuimen pijpen van ver schillende grootte, waarvan hij er juist een uitgerookt weglegde, volmaakten het voor- raadsmagazijn dat de ma joor in de lange win téravonden tot tijdverdrijf noodig had. Aan zijn G. Bruoa. In den ouderdom van bijna 55 jaar is te Utrecht gisternacht aan de gevolgen eener hevige longontsteking overleden de heer G. Bruna, redacteur van „het Centrum", lid van den Utrechtschen .gemeenteraad en voorzitter van de R.K. Raadsfractie. De heer Bruna werd geboren te Heumen op 24 Mei 1871. Hij bezocht het gymnasium te Nijmegen en de Amsterdam en studeerde in de theologie aan de Amsterdamsche hoogeschool. Hij vervulde het prediktambt bij de Nederl. Hervormde gemeente te Buurse en Enter. In 1899 ging de heer Bruna over tot het R.K. Geloof.|In datzelfde jaar werd hij benoemd tot redacteur van „Het Huisgezin", welke functie hij in 1900 verwisselde met die van redacteur van „Het Centrum" welke functie hij tot zijn doc d bekleedde. Ook bewoog hij zich veel op het gebied der drankbestrijding en nam een vooraanstaande plaats in bij de R.K. goheelonthoudersbewe- ging. - De overledene was ook in den Raad bij alle richtingen een gaarne geziene persoonlijkheid. De uitvaart en begrafenis zal plaats hebben Maandag a.s. De heer Bruna had zich een zeer eigen plaats in de katholieke journalistiek verworven door zijn apologetisch werk, levendigen stijl en geest driftige toewijding der door hem met veelzijdige kennis verdedigde zaak. Sedert de genade Gods hem uit de dwaling tot de kennis der waarheid riep, heeft bij afgelaten met het geschreven en gesproken woord voor die waarheid te getuigen. Zijn bekeeringsgeschiedenis verhaalde hij in „Uit het leven van een protestantschen jongen", later uitgewerkt onder den titel„Op weg naar Rome." Een meer volledige autobiographic verscheen bij het apologetisch Bureau te Alk maar onder den titel „Weer naar huis". In de reeks Politieke Studiën van „Futura" te Leiden verscheen van zijn hand een uitvoe rige levensbeschrijving van den grooten ka tholieken staatsman en Centrum-leider dr. L. Windhorst. linkerhand bevond zich een alcoof, waarvan de in zware plooien neerhangende gordijnen van dezelfde stof als d:e voor de ramen, niet dicht genoeg waren toegetrokken, om met een breed bed te doen zien, dat men zijn zwellende kussens en sneeuwblank linnen liet gissen, hoe lekker en prettig en behagelijk men daar inmoest l'ggen Behalve d,e majoor was er nog een neger, de kamerdienaar van den ouden heer, in de ka mer, die op dit oogenbl k ijverig bez;g was, voor 't haardvuur de verschillende stukken van het nachttoilet zijns meesters door en door te Ver waren, waarbij hij dikwijls naar laatstgenoem den omzag, misschien om uit diens trekken te raden, of hij zijn zaken goed deed- Majoor Warfield gaf nochtans geen acht op hem, maar Vermaakte zich met de kleurschakee- ring te bewonderen, die het haardvuur dooi' zijn punchglas veroorzaakte, totdat hij door een lievige rukwind, die dezen keer het heele kasteel scheen te willen omverwerpen, in zijne beschouwing gestoord werd. Die gekken, die dubbele en drievoudige gekken bromde hij, terwijl hij zijn glas op tafel plaatste. Bij zulk een hondenweer een poot buiten de deur te zetten, laat staan naar eon bel te gaan. Allemaal zullen zij een danige verkoudheid mee naar huis nemen, behalve zij, die dronken zijnZijn allen heen, Wool Ja, sir, allen mannen, vrouwen en kind e ren. Alleen de koetsier en ik-bleven thuis, ant Handel met Turkije. Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt in aansluiting aan vroegere berichten ter zake mee, dat, volgens ingekomen telegrafische mededeeling van Hr.- Ms. gezant te Cönstanti- nopel, te Angora nota's zijn gewisseld, waarbij woorddë de zwarte. Bah Jul lui zijt daarom geen haar béter dan de anderen. Het zou mij waaracht'g niet verwonderen, als ook jij, oude vogelverschrikker, in weerwil van je wormstekige knoken, nog trek had in een dansje O neen, s'r bij den hemel neen Zweer niet, oude heiden ik weet, wat ik van de onthouding denken moet. Nu, als k mij ter ruste heb begeven, en dat zal zoo heel lang niet meer duren -dan kan jij voor mijn part de andere dagdieven naloopen, voorop ge zet, dat je morgen vroegtijd g weer by de hand bent om mij ten dienste te staan. - Ik bedank, sir. xpou je mond- *fe bent, net zoo gek als de anderen 1 Voor mij is het toppunt van alle menschelijke genoegens dit hier, vervolgde hij terwijl hij weder zijn glas ter hand nam en ceri fermen teug dronk. Zoo te zitten in mijn goed gevöerden leuningstoel bij een lekker vuur, mijn punch voor mij en dan den wind daar bui- ten Lu hooren fluiten, terwijl mijn warm bedje voor mij klaar staat, om mij te ontvangen, als het hoofd mij zwaar wordt. helderhé, moet er nog een komen, die mij zegt, dat, hij wat be ters op de wereld weet. U heeft groot gelijk, sir, antwoordde de gedienstige Wood- (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1