DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EM OmSTREKEM. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland PiUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Maandag 15 Februari 1926 No. 14480 regel» f 1.75, sik# r«g#l daarboven 3b Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Iniereommunaal 68085 Postbus 39. "^ÊlC «a Advert i n t i I n 1R Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingehouden m«d#d»elmg«n per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummerB met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. per 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. toegezonden. 1 Incassokosten worden berekend. Tarieven 7R worden nt, 3 tn»a> c p#r regel op aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering i i 500 feii levenslange geheele invaliditeit1209 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van eeo dnlm; f 60 bij verlies van een wijsvinger? f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de toevertrouwde geestelijkheid en geloovigen ZALIGHEID IN DEN IIEER. aan Aan het einde van het zoo glansrijk verloopen jubeljaar te Rome heeft Z.H. Paus Pius XI een Encycliek gericht aan de geheele wereld, waarin Hij klaar en duidelijk uiteenzet, dat Jezus Chris tus én als eeniggeboren Zoon van den Hemel- schen Vader én als Verlosser der wereld is de Koning der koningen, aan Wien alle macht ge geven is in hemel en op aarde, Wiens rijk geen einde zal hebben. Aan Zijn heerschappij zijn engelen en menschen onderworpen. Geen sterve ling, die niet verplicht is de geboden van Chris tus te onderhouden. Onder den hemel is aan de menschen gien andere naam gegeven, waarin zij zalig moeten worden, dan de naam van Jesus Christus. Opdat de menschen meer en meer doordrongen zullen worden van den plicht aan dien Koning Christus de hulde der aanbidding te brengen, met de algeheele onderwerping van Zijn wil, heeft Z.H. bepaald, dat telken jare op den laat- sten Zondag van October, dien n.l., welke den feestdag Allerheiligen voorafgaat, over geheel de wereld de feestdag van Jezus Christus Ko ning zal worden gevierd en tevens op dienzelf den dag jaarlijks de toewijding zal worden her nieuwd van het menschelijk geslacht aan het Allerheiligst Hart van Jesus. Van de erkenning van dat Koningschap van Christus is alleen het heil der wereld te verwachten. En wee de wereld, indien dat Koninschap geloochend zou worden Wordt Christus uit de maatschappij verbannen, dan is daarmee de grondslag van recht en plicht vervallen. Zoodra, zegt de H. Vader, God en Je sus Christus uit de wetten en de gemeenschap verwijderd zijn, zoodra het gezag niet meer aar God, maar aan menschen ontleend wordt, zijn de grondslagen van het gezag verdwenen en is het motief vervallen, waarom enkelen het recht zouden hebben te bevelen, anderen den plicht om te gehoorzamen en moet ten slotte de geheele menschelijke samenleving ineenstorten, daar deze niet meer gesteund wordt door een krachtigen steun en stut. Zoo heeft de thans roemrijk regeerende Paus opnieuw voor de wereld betoogd, hetgeen zijn hoogvereerde voorgangers de wereld steeds hebben voorgehouden, dat namelijk het heil der wereld alleen te verwachten is van den terug keer tot Christus, die is de wegde waarheid en het leven. Op deze eenvoudige waarheid van het Koningschap van Christus, den Verlosser der wereld, berusten de zwaarste verplichtingen van den irrensch. Immers is Christus onze Koning dan zijn wij Zijn onderdanen, die Hem moeten dienen met alle vermogens en krachten die in ons zijn. Zijn wet moet voor ons zijn de hoogste wet-des levens. Blijven wij tekort in het volbren gen van Zijn wil, dan treft ook ons het verwijt van Christus aan de Farizeeën dat volk eerl Mij mei de lippen, maar hun harl is verre van Mij. In 1924 hebben Wij in een gezamenlijk schrij ven van het Episcopaat erop gewezen dat, he laas, de wufte, lichtzinnige geest van zinnelijk heid en genotzucht ook bij de aan Onze zorgen toevertrouwde geloovigen meer en meer veld- wint en dientengevolge de degelijke, echt gods dienstige geest van weleer uit menig huisgezin is verdwenen. 3) Diep doordrongen van de zware verplichting Ons opgelegd, om te waken over de kudde aan Onze leiding toevertrouwd, achten Wij Ons an dermaal verplicht gezamenlijk U, bem. gel., te wijzen op een groot gevaar, dat tegenwoordig meer dan vroeger het godsdienstig leven bedreigt en dat reeds menig godsdienstig huisgezin heeft verwoest, n.l. de slechte lectuur. Voor velen, bem. gel., is de lectuur een le vensbehoefte geworden. In alle rangen en klassen der maatschappij wordt gegrepen naar het boek, het tijdschrift, de krant. De meerdere verstan delijke en geestelijke ontwikkeling, ook van de volksklasse, de stijgende onvoldaanheid van het leege leven van velen, de trek naar het sensationeele, dit alles leidt er toe de zucht tot het lezen aan te wakkeren. Men wil lezen om zich te ontwikkelen, om op de hoogte te blijven, teneinde over actueele onderwerpen te kunnen meepraten, om niet voor achterlijk te worden aangezien in gezelschap van vrienden en ken nissen. En met dergelijke beweringen wil men zijn geweten sussen en meent men gerechtigd te zijn boeken, tijdschriften, kranten te lezen, van welke men weet, dat ze voor het godsdiensti ge leven, voor het ongerept bewaren van het geloof en de reinheid des harten verderfelijk zijn. En het slechte boek, het slechte tijdschrift, het slechte blad, zelfs het zoogenaamde neutrale blad doet geleidelijk maar zeker zijn werk. Als een geestelijk gift ondermijnt die lectuur het zieleleven, brengt onrust en verwarring in geest en hart en geeft ten slotte den doodsteek aan het godsdienstig leven. Mocht iemand meenen, dat deze bewering overdreven is, dan is de droeve ondervinding daarom haar te staven. Meerderen, helaas hebben door slechte lectuur hun geloof verloren. De slechte lectuur is dan ook den ka tholiek verboden, omdat daarin de geloofs- en zedenleer der Kerk worden aangevallen, gespot wordt met alles, wat den katholiek heilig en dierbaar moet zijn. Het materialisme naast zinnenprikkelend realisme in deze lectuur doet den lezer vergeten, dat God Zijn geboden gege ven heeft voor alle menschen en voor alle tijden. De Kerk is verplicht zulke lecluur te verbieden om ook hare kinderen, die zelf dat gevaar niet bespeuren, te beveiligen. Nu zegge men niet, dat het lezen van zulke lectuur zonder schadelijke gevolgen van geest en hart kan voorbij gaan. Wij weten immers allen, bem. gel., de mensch is van nature tot het kwade geneigd, de booze begeer lijkheid leeft in ieder van ons, en deugd beoefenen braaf,godsdienstig leven kost ons moeite en strijd. Indien iemand nu voortdurend boeken en bla den leest, waarin de zonde wordt voorgesteld als een vergeeflijke natuurlijke zwakheid, de deugd wordt beschouwd als een dwaze conventie waarin verleiding en bedrog worden verheerlijkt de schijn-wetenschap het geloof in de door God geopenbaarde waarheid bespot en een noodlots theorie het Godsvertrouwen ondermijnt, moet dan zoo iemand, vragen Wij, niet noodzakelijk zijn geloof verliezen en tot volslagen zedeloosheid vervallen? Het is dan ook niet te verwonderen, dat tegenwoordig zooveel misdaden te betreuren zijn, misdaden die getuigen van algeheele zedelij ke verwording. Ook de zoogenaamde neutrale ontspannings lectuur van onzen tijd is verderfelijk voor een ieder, maar vooral voor de jeugd. Meestal be helzen deze boeken liefdesgeschiedenissen, be schreven op een wijze, welke op de verbeelding inwerkt, de nieuwsgierigheid opwekt, de hars tochten prikkelt en zoo den lezer of de lezeres tot zonde brengt. En is eenmaal de leeslust van dergelijke boeken in leeswoede ontaard, dan, U heeft groot gelijk, sir, antwoordde dq ge dienstige Wool. Ik zou wel eens willen weten, ging de oude heer voort, wat mij thans kon bewegen mijn wanne kamer te verlaten en nog uit ie gaan Wat zou men mij wel moeten geven, Wool, om zulk een offer te brengen Welke voorspiege ling van vreugde, winst of eer zou in staat zijn, mij naar buiten te lokken? Op zijn minst moest het congres er toe over gaan, zeide Wool, om u recht te laten weder varen en een klein gedeelte uwer verdiensten t,e beloonen. Ook dan nog niet, Wool. Neen zelfs dat zou mij niet buiten de deur brengen, want waarach tig, in een nacht als deze zou ik het gemak van mijn kamer er niet voor opofferen, al stond mij een dankbetuiging in naam van heel het Ame- rikaansche volk te wachten. Terwijl Warfield zoo sprak', had hij zijn glas weder gevuld, waaraan hij zich nu met ver nieuwd welbehagen te goecl zou doen. Je kunt nu de beddepan wel klaar zetten, en het bed in orde maken, zeide hij na een kleine poos in afgebroken volzinnen, waart.usschen hij telkens weder een teugje nam,. bem. gel., wordt rijp en groen, goed en slecht ver slonden. De boekenmarkt wordt letterlijk over stroomd met dergelijke minderwaardige lectuur, hetgeen wel bewijst, dat talloos velen die boeken lezen. Niet zelden wordt de verontschuldiging ver nomen Die lectuur werkt niet nadeelig op mij, ik laat er mij niet door medesleepen. Betreurens waardige verblinding Die bewering wordt weer sproken door de dagelijksche ervaring, welke klaarblijkelijk aantoont, dat niemand aan de verleidende kracht der slechte lectuur kan ont komen. Doch al zou het zoo zijn, dan nog rust op U de plicht slechte lectuur verre van U te houden om het slechte voorbeeld, dat gij anders zoudt geven en waardoor gij anderen tot slechte lectuur zoudt kunnen brengen. Wij vermanen daarom met allen aandrang de ouders, om waakzaam te zijn en streng toezicht te houden op de lectuur hunner kinderen. Bedenk wel, dat het boek, en niet het minst een dergelijk boek, veel aantrekkelijks heeft voor kinderen. Weest een voorbeeld voor uwe kinderen, voor uw huisgezin. Leest zelf geen bladen of boeken, die direct of indirect een gevaar zouden kunnen zijn voor het geloof en de reinheid uwer kinderen of een ergernis voor uwe onderhooiigen. Koopt en leest dergelijke bladen en boeken nooft, ook niet op reis, vraagt daar zonder menschelijk opzicht katholieke lectuur. Leidt den leeslust uwer kinderen in de goede richting, en mogen zij van uw leeren slechte lectuur te verafschuwen Steunt ook, bem. gel., zooveel in uw vermogen is, én moreel én finantieel de goede pers, met name de dagbladpers. Bedenkt wel bem., gel. de pers is de grootmacht van onzen tijd. Het dagblad is de kracht van elke partij, het groote middel om propaganda te maken voor hare beginselen. Vandaar dat er geen partij is, noch op godsdienstig, noch op poJitiek terrein, die niet allereerst zorgt een blad te hebben van hare richting. Mochten toch alle katholieken besef fen, hoe gebiedend noodzakelijk het is de ka tholieke kranten te steunen Z.H. Paus Pius X roemrijker gedachtenis heeft weleer gezegd „wat baat het kerken te bouwen, missies te hou den, scholen op te richten alle goede werken, alle krachtsinspanning der katholieken zullen onvruchtbaar blijven, indien ze niet tevens zich weten te bedienen van het wapen, de katholieke pers." Liet is dan ook diep te betreuren, bem. gel., dat er nog altijd tal van katholieke huisgezinnen zijn, waarin geen katholieke krant komt. En dan nog wel, terwijl wij in ons land een katholieke dagbladpers hebben, welke de bewondering wekt van de wereld. Beseften de katholieken dat voorrecht en de kracht daarin gelegen, dan zou den zij zich op katholieke bladen abónneeren en niet langer liberale kranten lezen, waarvoor thans zeker geen enkele geldige reden meer kan worden aangevoerd. Steunt ook, bem. gel., de katholieke lees bibliotheken, welke in meerdere parochies zijn opgericht, omdat men wist, dat vele paiochianen lazen en lezen wilden, en zoo gevaar liepen ver keerde lectuur in handen te krijgen. Ernstig vermane Wij dan ook de directeuren dier bibliotheken, alsmede de censoren, die met het toezicht daarmede belast zijn, dat zij met de lk begin de werking van de punch te bespeu ren en heb lust te gaan slapen. Wool haastte zich aan het bevel zijns meesters te voldoen en vulde de koperen pan met gloeien de kolen, alsdan warmde hij het bed, terwijl de oude heer langzaam en met smaak zijn glas ledigde, toen hij daarmede gelukkig gereed was, stond hij op, naderde met onvasten stap zijn legerstede en was op het punt zijn slaapmuts op te zetten, die Wool hem aangaf, toen hij plotseling door een driftig luiden aan de bel der voordeur in zijn voornemen gestoord werd- Alle duivels, wat heeft dat te beduiden op zulk een laat uur riep de majoor, terwijl hij zijn muts liet vallen en zich naar Wool omdraai de, die met de beddepan in de hand daar stond alsof hij versteend was. Ik vraag je, wat dat te beteekenen heeft 1 Waarachtig sir, ik weet het niet of het moet een verdwaalde reiziger zijn, die een schuilplaats tegen den storm zoekt. Hm, en bij een onderkomen misschien ook nog wat te eten bromde de majoor. Des te erger 1 Alle man is uit en reeds te bed, behalve wij tweeën. Op dit oogenblik weerklonken krachtige, dreunende slagen op de voordeur, terwijl er aanhoudend aan de bel getrokken werd. Sir, meende Wool, laten wij onze ooren dicht houden, opdat wij niets hooren, dan behoeven wij niet open te doen. 'Wat, aap, schaam jij je niet? Denk je dan, dat ik mij doof houd, ais een vreemdeling buiten Tabletten» groote doos 65 ets. 137 6 meeste nauwgezetheid er voor waken, dat geen onbehoorlijke lectuur daarin binnensluipt. Tenslotte bem. gel., vermanen Wij U nog veel te bidden voor onze H. Vader den Paus en voor Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle tot het Aartsbisdom en de Bisdommen van Ne derland behoorende kerken, alsmede in de kapellen, waarover een Rector is aangesteld, op Zondag Quinquagesima op de gebruikelijke wij ze worden voorgelezen. Gegeven den lsten Februari 1926. H. van de WETERING, Aartsbisschop van Utrecht. A. J. CALLIER, Bisschop van Haarlem. L. J. A. II. SCHRIJNEN, Bisschop van Roermond. P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda. A. F. DIEPEN, Bisschop van s-Hertogenbosch. Buitenlandsch Nieuws. D e DE VOLKENBOND, plaatsen voor Duitschers op het secretariaa t-g e n e r a a 1. Sir Eric Drummond gaat de volgende week naar Berlijn, waar hij een beleefdheidsbezoek aan Stresemann zal brengen, met wien hij over verschillende kwesties, Duitschland rakende, zal spreken. En daarvan is die van de plaats, die den Duitschers zal kunnen worden gegeven op het secretariaat-generaal. Dit betreft te scheppen of opnieuw te voorziene plaatsen, niet personen. Er zou sprake van zijn, de post van onder-secretaris-géneraal aan een Duitscher te geven, naar men weet met een of meer secreta rissen, want er zou een Duitscher komen bij het meerendeel Van de afdeelingen van het secreta riaat. DUITSCHLAND. De Volkenbondsgedelegeerden. Achter de coulissen is in Duitschland een hevige strijd ontbrand over de vraag, hoe de samenstelling der Duitsche hoofddelegatie naar den Volkenbond zal zijn. Feitelijk is de2b strijd reeds sedert maanden aan den gang het bekende incident-Marx, dat enkele maanden geleden ter sprake kwam, vormde er reeds een onderdeel van. Men neemt aan, dat voorloopig geen Duitsch hoofdgedelegeerde bij den Volkenbond zal wor den benoemd maar dat deze functie door den minister can Builenlandsche Zaken, Stresemann, zal worden waargenomen. Van nationalistische zijde dringt men er ip aan, dat niet Stresemann, doch rijkskanselier Luther als hdofd der delegatie naar Geneve zal vertrekken. Liet is echter niet waarschijn lijk, dat zij er in zullen slagen Stresemann te verdringen uit een functie, die hij wenscht te bekleeden en waarvoor hij in ieder opzicht gekwalificeerd is. Over de verdere samenstel ling der delega.ie verluidt slechts, dat Duitsch land al naar gelang van den aard der discussies deskundigen in de delegatie zal opnemen. staat en in een nacht als dezen bij mij toevlucht zoekt Allez, gauw naar beneden en open ge daan. Ja, sir. Maar let. wel op wat. ik zeg, slungel. Ik wil niet gestoord zijn, versta je Als het een reiziger is, dan laat je hem binnen, bied hem verfris- schingen aan en geleid hem dan naar een kamer. Maar de Heer beware m.e, dat ik er uit zou gaan, om iemand, wie het ook zijn moge te VerwelkomenHeb je mij verstaan Ja, heer, antwoordde de neger, terwijl hij zich verwijderde. Toen Wool, met een kandelaar voorzien, een kaars aangestoken had, en de deur opende, scheen de wind, dien men in de lange gang hoorde gieren, in zijn gewone ongegeneerdheid, waarmede hij in het oude kasteel huishield, zelfs den majoor in zijn kamer te willen omver waaien. W'l je wel eens bl semsgauw de deur dicht d,oen, leelijke slingeraap riep hij den zwar te na, terwijl hij zijn kamerjapon dichter om zijn lenden trok en met een paar groote stappen voor den kouc'en indringer naar het vuur terug ging- Wool hoorde het niet meer, want reeds ging het gerucht zijner voetstappen aan het einde Van de gang die hij doorloopen moest, verloren. Brrr bromde de oude, welke beweegreden zou er krachtig genoeg zijn, om mij uit mijn huis in zulk' een naacht naar buiten te jaren Een lummelachtige noordwestenwind, die al zijn woede ontketent, een sneeuw, die reeds voe- FRANKRLTK. Brian d's succes. De bladen wenschen Briand er geluk mede den toestand "te hebben opgehelderd en den weg naar een spoedige en noodzakelijke oplos sing te hebben geopend door de quaestie van Vertrouwen te stellen. Zij leggen den nadruk op de beteekenis Van het feit, dat zich een nieuwe meerderheid heeft gevormd, waarvan de socia listen zijn buitengesloten. Zij zijn overtuigd, dat Briand de intriges en de moeilijkheden zal weten te overwinnen. F ranse he onderscheiding voor Koning Albert. In de academie des sciences morales et politi- ten hoog ligt, en in zulk eene mate van den hemel valt, dat men in gevaar zou verkeeren in een oogenblik bedolven te worden daarbij een helsche duisternis en een laplandsche koude Brrr om wat ter wereld, dat ik zelfs maar mijn neus buiten de deur steek En om zich weder te verwarmen, alsof de gedachte aan zulk een ijzige koude Voldoende was, hem te doen bevriezen, schonk hij nogmaals een glas warme punch in, dat hij met zichtbaar welbehagen aan de lippen bracht. Hoe dank ik onzen lieven Heer, zeide hij, dat ik geen dokter ben Als ik dokter was, dan zou zulk bellen aan mijn deur mij met schrik ver vullen. Eik oud wijf, dat verkouden is, kan het in het hoofd krijgen om mij te zenden. Dan heet te heter uittrots storm en koude en moest ik misschien een uur of vier vijf loopen en mij zelve een longontsteking op den hals halen Nooit kan een arts met zekerheid op een rustigen nacht rekenen, zelfs niet bij het slechtste weer. Goddank, zulk een onaangenaamheid is mij be spaard en wanneer ik iets mei zekerheid op deze wereld weet, dan is het, dat ik mij nu ter ruste leggen en lekker slapen kan. Wool kwam weder terug. De deur dicht, kameelbrulde de oude heer hem toe. Wil je dan dat de tocht mij doodt Wool betreurde in stilte, dat hij niet door het sleutelgat naar binnen kon komen en sloot z0o potdicht, als maar eenigszins doenlijk was, de deur achter zich toe. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1