DAGBLAD WO GR SCHBEBtA Af EN OMSTHEKSEHÊ* FEUILlITOi, Kasteel „Het Onweersnest.' 49ste Jaargang. Dinsdag 16 Februari 1926. No. 14481 Advertcatilni 5 regels 1.75, «!k« r«g«l daarbóven 35 ut, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden msdsdseHogen 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. farievan worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunie#! 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeticht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheeie invaliditeitf 209 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 100 bq verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger^ g 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door 4-^ N.Eioll. Algem-Vera. bank Schtedag Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. Nieuwe onthullingen van J ankovicz. Naar de ,,Arbeiterzeitung" uit Boedapest verneemt, bevindt zich in het dagboek van den in Den Haag gearresteerden Hongaarschen kolonel Jankovicz een aanteekening, dat hij in Weenen met een zekeren L. eeu bijeenkomst heeft gehad en dat deze hem den raad heeft gegeven geen bagage mede te nemen. Uit het uit Nederland te Boedapest ontvan gen protocol van het verhoor van Jankovicz blijkt thans, dat deze ten aanzien van genoem den L.-een sensationeele onthulling heeft ge daan. L. blijkt namelijk te zijn de voormalige kolonel van den generalen staf Balthasar Lang, de zoon van den voormaligen Hongaarschen minister van Handel. Lang bekleedt momenteel een leidenden gezantschapspost aan het Hon- gaarsche gezantschap te Parijs. Naar Jan kovicz heeft verklaard, heeft Lang hem den raad gegeven de valsche francsbiljetten niet op eenmaal en in een plaats te gelde te maken, maar ze telkens in kleine hoeveelheden in te wisselen. Deze zaak zal naar alle waarschijnlijkheid nog verdere gevolgen hebben. Enkele dagen geleden werd reeds gemeld, dat de Hongaarsche gezant te Parijs, Korani, bij den Franschen premier, Briand, was versche nen. Men neemt aan, dat deze conferentie in verband staat met de „diplomatieke" actie van Lang en dat dienst terugroeping elk oogenblik kan worden verwacht. ENGELAND. T3gen same nqer king met de liberalen. De nationale raad voor de Onafhankelijke Labour Party, gister te Londen bijeengekomen, heeft de volgende motie aangenomen De natio nale raad van de I. L. P. gezien de jongste ver klaringen door enkele Labour-parlementsleden afgelegd, wijzende in de richting eener over weging van samenwerking tusschen Labour en Liberalen, verwerpt deze voorstellen als zulke, welke waarschijnlijk den voortgang met het socialisme zullen belemmeren en bevestigt zijn opvatting, dat er geen fundamenteel verschil is tusschen het liberalisme en conservatisme en verklaart, dat de verwezenlijking van de ar- beiderseischen en -politiek slechts bereikt kan worden door onafhankelijke politieke en in- dustrieele actie van de arbeidersklasse. POLEN. De Poolse he pers in actie. Den geheelen dag door zijn gisteren te Katto- witz en andere plaatsen in Poolsch Opper Silezië door de politie huiszoekingen verricht in de bureaux van den Deutschen Volksbund l'ur Ober-Schlesien en bij Duitsche particulieren. Tot dusver zijn ca. 20 personen gearresteerd, o.w. ook Duitschers, die met den Volksbund direct niets te maken hebben. Over liet resultaat dezer huiszoekingen wordt tot dusver van officieele Poolsche zijde elke inlichting geweigerd. In Duitsche kringen te Kattowitz is men overtuigd, dat van de door de Pcolsche pers met grooten ophef vermelde spionnage-affaire niets feitelijks te bewijzen zal zijn, daar de Volksbund uitsluitend een cultureele taak heeft Enkele Poolsche bladen noemen het Duitsche consulaat-generaal te Kattowitz de centrale der Duitsche spionnage in Poolsch Opper-Silezië. ROEMENIE. Scherpe verkiezingsstrijd. De verkiezingsstrijd in Roemenië tusschen de liberale regeeringspartij en de vereenigde opposi tie neemt steeds scherper vormen aan. In de provincie hebben herhaaldelijk botsingen plaats gevonden, waarbij verscheidene dooden en tal rijke gewonden zijn gevallen. De regeering heelt alles in het werk gesteld teu einde te verhinderen, dal de verkiezings lijsten der oppositie tijdig zouden kunnen wor den ingediend. Dientengevolge zijn in een groot aantal gemeenten uitsluitend liberale lijsten in gediend, zoodat de regeeringscandidaat daar zonder tegendandicaat is gekozen. In 3399 dorpsgemeenten zijn aldus 1910 regeeringscan- didaten bij enkele candidaatstelling gekozen verklaard. FRANKRIJK. Zal de regeering aftreden? Gister is in de Kamer de bom gebarsten en is het laken tusschen de regeering en het Cartel doorgesneden. De aanleiding tot de uitbarsting is geweest, dat de Kamer bijna alle voorstellen tot verhooging van de indirecte belasting of verwierp, of naar de commissie terugzond, door dat de socialisten zich telkens van stemming hebben onthouden. Zij hebben van den aanvang af hun stemming voor de nieuwe indirecte be lastingen afhankelijk gesteld van het aannemen van de bepalingen voor het tegengaan van de ontduiking van de directe belastingen en van het aanvaarden van de principes van den staat als erfgenaam. De houding, die de regeering in dit laatste vraagstuk door het stellen van de vertrouwens kwestie heeft aangenomen, heeft de socialisten doen besluiten zich verder van stemming te onthouden. Deze houding der socialisten heeft ten gevolge gehad, dat gistermorgen de belasting op den uitvoer met 295 tegen 175 stemmen, naar de commissie werd terugverwezen. In den aanvang van de middagzitting onder gingen verschillende andere belastingen het zelfde lot. Ondanks de dringende beroepen van den voorzitter der financieele commissie en van Briand, werd b.v. de verhooging der tabaks- prijzen, welke 400 millioen moest opbrengen met 291216 stemmen verworpen. In de Kamer ontstond groote beweging. ALLERLEI. Naar uit Boekarest aan de Parijsche bladen wordt gemeld, zijn er bij verkiezingsbotsingen in Roemenië drie personen gedood en twintig gewond. Uit Geneve De mandaten-commissie van den Volkenbond zal op heden in buitengewone zitting te Rome bijeenkomen ter behandeling van het rapport der Fransche regeering over het beheer der gebieden van Syrië en Libanon. Uit Weenen De Italiaansche gezant heeft zich Vrijdag naar den Bondskanselier begeven en verklaard, dat het mogelijk zou zijn de dis cussie over de kwestie van de Boven-Adige op meer kalme wijzi voort te zetten. Hij heeft er voorts den nadruk op gelegd, dat Italië geen agressieve bedoeling jegens Oostenrijk heeft. Uit Kopenhagen De bladen melden dat de Russische regeering hedenavond zal voor stellen de voorbereidende ontwapeningsconfe rentie in plaats van te Geneve in Kopenhagen te doen plaats vinden. De Russische diploma Jeke vertegenwoordigers te Londen, Parijs en Berlijn hebben uit Moskou hieromtrent instructies ont- de departementen aan hoofden te helpen, doch voor de onderscheidene departementen geschikte en voor hun taak berekende ministers voor te kunnen dragen. De moeilijkheid, die hieruit voortspruit, wordt dan nog verhoogd door het feit, dat Mr. Limburg behalve den heer De Geer, nog gaarne enkele andere ministers aan zijn kabinet wenscht te verbinden. De nieuwe Motor- en Rijwiclwet. De invoering van de nieuwe Motor- en Rijwiel- wet vereischt een dergelijke voorbereiding, dat deze niet, zooals reeds gemeld, tegen Maart a.s., doch vermoedelijk eerst in het midden van dit jaar kan worden tegemoet gezien. De zilveren bruiloft van H. M. en den Prins. Het huldeblijk van het Oranje-comite 1926, bestaande uit een schilderij van de Koninklijke familie, zal a.s. Donderdagmiddag half vijf ten paleize aan het Noordeinde in Den Haag aan de Koningin en den Prins worden aangeboden. Binnenland. Het Zilveren Echtpaar in den Ilaag. Ondanks H.H.M.M. de wensch hadden te kennen gegeven geen officieel huldebetoon bij den terugkeer te doen plaats hebben, heerschte er gisteravond toch 'n ongewone drukte in de stad en is het zilveren Echtpaar toch op waardige en hartelijke wijze een ontvangst bereid. Op verschillende plaatsen waarlangs de koningin en de prins naar het paleis zouden rijden hadden zich groepen gevormd bestaande uit burger wacht, padvinders en weezen bij elke groep had zich een muziekcorps aangesloten. Aan 't station werden de majesteiten verwel komd door weth. de Wilde die H.H.M.M. toe sprak en een oorkonde overhandigde namens de B. en W. van den Haag. De koningin en prins dankten voor het welgemeend meeleven in dit lubileum. Hierna zette de stoet zich in beweging, die zich vervolgens langs, den aangewezen weg naar het paleis begaf. 's Avonds had een concert in de Groote Kerk plaats dat door het zilveren echtpaar werd bij gewoond. 4) Nu, wie heeft er gebeld vroeg de majoor hem. Zijn Eerwaarde Meester Goodwin antwoord de Woo1. Goodwin herhaa'de Warfie'd- Hij za1 waar schijn' ijk bij een zieke zijn geweest en door den sneeuwstorm overvaren zijn. Bij mijn hoofd, een geeste'ijke is niet heter dan een dokter. Goddank, dat ik noch het een noch het ander ben want was ik een geeste'ijke, dan kon het ook mij gebeuren, dat ik mijn warme kamer ver aten en vier, vijf uren ver kropen moest, om de eersten den besten zwartkop,die de tering heeft, de 'aatste vertroostingen van onzen godsdienst te brengen. Maar nu wordt, het tijd, dat ik in de kooi kom, Voegde hij erbij, terwij' hij zich naar zijn 'edikant, begaf. He'p mij uiik'eeden, schud mijn hoofdkussen wat op en 'eg de warmwater kruik aan mijn voeten, dan kun jij je Verder mei den pastoor bemoeien. Een oogenb'ik, sir, a's 't u be'ieft, hernam Woo1, zijn meester den weg naar diens 'egerstede versperred ik, ik Nou, wat mot je, oude gek Zijn eerwaarde staat er op u ze'f te spreken. Wat Hij wi' mij ze'f spreken r'ep de majoor, d'e over een derge'ijk Voornemen MEXICO. De kerkvervolging. Bij de voortzetting van hun actie tegen de Katholieke kerk, ter uitvoering van het grond wetsartikel waarin geëischt wordt, dat alle priesters van Mexicaansche afkomst moeten zijn, hebben de Mexicaansche autoriteiten 'n klooster te Mexico City benevens een klooster en een College te Coyoacan gesloten. Alle priesters zullen worden gedeporteerd, maar er wordt niet gemeld dat de nonnen op dezelfde wijze zullen worden behandeld. Er werden 12 nonnen van het ge sloten klooster te Mexico Wit gearresteerd, maar geen enkele uit het klooster te Coyoacan. Verscheidene tot andere inrichtingen behoo- rende nonnen begaven zich naar het Spaansche gezantschap, waar de gezant haar toezegde, dat hij p'.gingen zou doen om haar heengaan zonder deportatie mogelijk te maken. Uit Havanna wordt gemeld, dat 14 Spaansche uit Mexico gedeporteerde priesters aldaar zijn aangekomen aan boord van een Spaansch stoom schip. Zij zullen naar Spanje worden overgebracht verschrikte. Schaapskop heb je hem dan met gezegd, dat ik reeds te bed 'ag Zeker, zeker, sir. Ik heb gezegd, dat u a' sedert een uur s'iep. Maar hij beval mij, u in dat geval te wekken en u mede te dee'en, dat het een geval betreft op 'even en dood. Op 'even en dood Wat gaat mij dat aan Ik heb mij om zu'ke wissewasjes niet te bekom meren Ik b'ijf waar jk ben. A's zij neer- waarde mij dan vo'strekt w>' spreken, dan moet hij maar boven komen, dan kan hij mij in mijn bed zien 'iggen, riep de oude, d'e bij deze woor den in zijn bed kroop en de deken tot over zijne ooren haa'de. Moet ik zijn,eerwaarde boven brengen Vroeg de neger. Ja, want ik b'ijf 'iggen, a' ware het Washing ton ze'f, d'e uit zijn graf kwam en mij wenschte te spreken. Doe de deur niet wijd open, a's je er uitgaat, hoor je of ik gooi je den 'aarzentrekker naar je kop. Wool maakte zich ijlings uit de voeten, om den bedreigden worp te ont'oopen. Na eemge minuten geleidde hij den eerwaarden heer Goodwin binnen, den pastoor der gemeente Tip-Top. Zeer verheugd u te zien, eerwaarde Hoe vaar., u hoe gaat het u riep de majoor hem toe. Zeer verheugd, sir, ofschoon ik gedwongen ben u in bed te ontvangen. Maar u zult mij ver ontschuldigen, master Goodwin, want ik ben vreeselijk verkouden en nam eerst een glas punch om eens flink uit te wasemen U neemt het Begrafenis G. Bruna. Gister is het stoffelijk overschot van den heer G. Bruna, lid van de Utrechtschen gemeente raad en redacteur van het Centrum, onder groote deelneming op de R.K. begraafplaats te Utrecht teraardebesteld. De uitvaartdienst in de O.L. Vrouwekerk werd opgedragen door pastoor Jansen, geassisteerd door kapelaan Visser en frater F. Bruna (orde Minder broeders Fran ciscanen), een zoon van den overledene. In de kerk waren ook de beide R. K. wet houders Van Schaick en Smulders, de heeren Aalberse en Steenhof f, leden van de hoofd redactie van het Centrum, redactie, administra tief en technisch personeel an dit blad. Op de begraafplaats waren mede aanwezig de burge meester, mr. Fockema Andrae, wethouders mr. De Waal Malefijt, Meyer en De Boer. De Kabinetscirsis. Naar wij vernemen, houden de moeilijkheden, waarmee Mr. Limburg bij de vorming van een kabinet te kampen heeft, in ho >fdzaak verband met zijn verklaarbaar verlangen, niet slechts Ned. Rooinsehe Reisvereeniging. In het Hotel Noord-Brabant te Utrecht werd Zondag de 2e Algemeene vergadering gehouden van de Ned. Roomsche Reisvereeniging, onder praesidiuïn van den heer B. Stumpel uit Am sterdam. Uit het Jaarverslag van de secretaresse mej. A. Everling, eveneens uit Amsterdam, stippen we aan, dat de vereeniging, die bij de vorige algemeene vergadering op 15 Februari 1925, bestond uit 1567 leden, thans telt 3081 leden. In het afgeloopen jaar werden opgericht de afdeelingen Nijmegen, Leiden, Breda en Baarn, waarmede het getal plaatselijke afdeelingen-tot 16 is opgevoerd. Rector Jansen uit Amsterdam, heeft bereid willig, waar noodig, steun toegezegd. Uit het rapport van de commissie voor de reizen, blijkt, dat in het afgeloopen jaar gemaakt zijn vijf reizen naar Rome, met totaal ongeveer 200 deelnemers, voorts een reis naar de Arden- nen met 18 deelnemers, een naar Zwitserland met 25 deelnemers, een naar Arnhem en omstreken met 14 deelnemers, een naar Valkenburg met 15 deelnemers, een naar Lourdes met 24 deelnemers en een naar Brussel met 7 deelnemers. Het totaal der gemeakte reizen is dus 11 tegen over 5 in 1924. De reissommen totaal, steeg van 10.800 tot 55.900. Het verslag spreekt van de volgende plannen voor 1926 Ter gelegenheid van her Intern. Euchar. Congres te Chicago, zal een 40-daagsche reis worden uitgeschreven naar Amerika. De tweede groote reis gaat naar Syrië. Palestina en Egypte en duurt 44 dagen, terwijl bovendien twee goed- koope vereenigingsreizen zullen worden georga niseerd naar Lourdes en Zwitserland. Verder komen er reizen naar Assisië en Rome,Schwarts- wald, Harz, Ardennen, Rijn, Chamonix en Parijs. Bij de bestuursverkiezing werd mej. A. Ever ling met bijna algemeene stemmen herkozen, terwijl gekozen werdei de heeren J. C. M. Men- sing en A. Wirtz te Breda. Na het aanbrengen van eenige wijzigingen in statuten en huishoudelijk reglement, werd be sloten over te gaan tot stichting van een bureau met aanstelling van een ambtenaar. Na het overlijden van den administrateur, den heer Paternotte, werd de noodzakelijkheid van zulk een stichting zeer gevoeld. Besloten werd de volgende vergadering te 's-Gravenhage te houden. Na afloop der goed geslaagde vergadering me dus niet kwalijk sir Wool, schuif den leuningstoel voor mijn bed en schenk mijnheer pastoor een glas punch in Dat zal u goed doen, sir, na in deze koude buiten te zijn geweest. Ik dank u, majoor, antwoordde de. geestelijke, k drink geen punch, uwen stoel zal ik echter dankbaar aanvaarden, Voegde hij er bij, terwijl hij. ging zitten. Wat, drinkt u geen punch riep majoor War- field, die zulks eenvoudig niet kon begrijpen. Kom, kom, een glas punch moet u drinken, d,at Verwarmt de maag en gij zult waarlijk het wel kunnen gebruiken. Natuurlijk blijft u Van nacht hier. Neen, ik kan niet, sir. Ik dank u vriendelijk, want ik moet over een paar minuten weer weg. Wel zeker, waarom niet Wat valt u in Het is bijna middernacht en het sneeuwt van waar ben je me. Het spijt mij zeer, sir, dat ik van uwe gast vrijheid geen gebruik kan maken, maar ik ben integendeel gedwongen, u mee te nemen. Mij mij mede te nemen riep War- beld. Neen, maar waarlijk, eerwaarde, daar debuteert u een kostelijke grap. Ha, ba, ha, ha. Sir, er is geen sprake van een grap. Wool zal u ongetwijfeld gezegd hebben, dat een uiterst gewichtige zaak mij tot u brengt. Jawel. Maar wat is dat, sir In de hut van de oude Hat, bij de heksen- groeve, ligt een vrouw op sterven, die u voor haren dood wenscht te spreken. Wel ja dacht ik het niet riep de oude heer wrevelig. Er zijn nog geen vijf minuten verloopen sedert ik mij geluk wenschte, geen dokter of geestelijke te zijn, daar het anders ook mij kon gebeuren, midden in den nacht er uit te moeten En nu verlangt, een sterverde haar mij Waarlijk, ik zou tyel eens willen weten, waarin ik haar helpen kon, daar ik noch lichame lijke, noch geestelijke hulp kan brengen Zijt gij niet kortelings tot vrederechter be noemd, sir? hernam de pastoor. Zekerlijk U wilt daa.mede toch niet zeggen, eerwaarde, dat ik daarom midden in den nacht en bij zulk een weer er uit moet, om een oude vrouwjte zien sterven? Neen, neen, vraag iets verstandigere van mij, s;r, en ik zal er mij ge- W'llig 'T schikken. Wool, haal mijn beurs mt miji' jaszak, en geef haar aan zijn eerwaarde wek vervolgens nuss Cod;ment en zeg haar dat zij e< n mand moet nemen en daarin allee pakken, wat een arme vrouw, die op sterven ligt, noodig kan hebben, en dan draag jij die mand naar de hut, van de oude Hat., aan de heksengroeVe U ziet, eerwaarde, ik ben tot. alles bereid, maar verlang van mij met, dat ik er zelf heenga. En toch sir, moet ik er op aandringen, daar deze vrouw u belangrijke mededeelingen heeft te doen. Gewichtige mededeelingen Zij heeft u dingen te zeggen, waarvan zij ge tuigde, dat zij voor u van het grootste belang zijn. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1