Hoest-Keel pijn Anga-bonbons A Het laatste deel van de film brengt de „vruch ten van den nieuwen geest." De beroemde triologie, rechtspraak, veiligheid en ontwa pening, wordt ons in beeld gebracht, als re sultaat van 't Protocol van 1924. Jammer dat men hierbij, waar men zooveel groote mannen op het doek brengt, Paus Benedictus XV ge heel vergeet. Hij toch is de geestelijke vader der beroemde triologie. Wij zien wel Locarno en de voornaamste medewerkers. Aan het slot, worden wij eraan herinnerd, dat de publieke opinie, deze machtige factor, haar organisatie vindt in Volkenbondsvereenigingen in alle landen. Wij zien hoe de League of Nations Union in Engeland overal afdeelingen heeft tot 2000 toe wij zien hoe betrekkelijk weinige Nederland er tot dusver telt en hoe het daar moet worden. De heer v.d. Bovenkamp dankte in zijn slot woord vooral den heer v.d. Mandere. In de pauze werd een lijst gepresenteerd waar op men kon inteekenen voor lidmaatschap ver scheidene aanwezigen gingen hierop in. Jammer was 't, dat de Pandora veel leege plaatsen ver toonde. Nieuw R. K. Tooneelgezelschap. Alhier is opgericht een R.K. tooneelgezelschap „Pius XI" onder eere-voorzitterschap van pas toor J. B. M. Möller. Het bestuur is als volgt saamgesteld P. Heesbeen, voorzitter J. P. Heinsbroek, secreta ris Holierhoek, penningmeester. Als regisseur zal optreden de heer G. v.d. Meij. Dit tooneelgezelschap stelt zich ten doel zijn eerste liefdadigheidsuitvoering in het a.s. too- neelseizoen te geven de baten zullen bestemd zijn voor den bouw van de nieuwe kerk. Verdere inlichtingen verstrekt de heer J. P. Heinsbroek, N. Haven 33, alhier. Doos 60-90et. W Bij Apoth.en Drogisten. w 577 6 Rookwedstrijd. De uitslag van den Dinsdag j.l. gehouden rook- avond in het café Tillich aan de Overschiesche- straat is dat de z.g. wisselbeker, waarom ge kampt moest worden voor de tweede maal in bezit' is gekomen van de rookclub „De Eersteling' De uitslag van den roodwedstrijd is als volgt „de Eersteling" met 6 man 418 min. 26 sec. „de Goudschepijp" met 6 man 367 min. 11 sec. „de Oldsmokers" met 4 min 220 min. „de Vriendschap" met 6* man 217 min. 15 sec. Na mededeeling v. d. uitslag bleef men onder het genot van nog een versche pijp eenigen tijd gezellig bijeen. Politienieuws. Door de politie te Rotterdam is aangehoudenen ter beschikking van de politie alhier gesteld E.A., verdacht van diefstal van 2 zakken erwten uit de woning vaneenfamielid aan de Westmolenstraat. Het meisje V. heeft bij de poli tie aangifte gedaan, dat zij Woensdagavond in de Hagastraat door een 14 jarigen jongen is aangevallen, die haar, toen zij zich verweerde een slag in het aangezicht toebracht. Door die slag brak haar bril en drong het glas onder het oog in het vleesch. Een geneesheer heeft de glas scherfjes uit de wonde verwijderd en deze ge hecht. Tegen den dader, die bekend is, wordt proces verbaal opgemaakt. tie van partijen alleen na beiderzijds goedvinden mocht worden gepubliceerd. In dit geval-Addink nu had zonder mede weten van werkgeversorganisaties voor de twee de maal publicatie der correspondentie plaats met commentaar. Toen van werkgeverszijde hierover aanmerking werd gemaakt en het hoofd bestuur der Nederlandsche Vereeniging verzocht werd deze in strijd met de afspraak zijnde hande lingen af te keuren en te laten voor rekening van den onderteekenaar der publicatie, luidde het antwoord dat het hoofdbestuur de verantwoor ding van die plaatsing had en deze was geschied „na rijp overleg en met een bepaalde bedoeling." De Werkgeversorganisatie achtte van toen af het contact verbroken. De Tol aan den Delftwejj. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben op de vraag van het lid der Provinciale Sta ten, den heer A. J. Ten Hope, betreffende de overname van den Delftweg door de Provincie of voorstellen door Ged. Staten te doen welke leiden tot een staking of voorloopige aanzienlijke vermindering van de tolgeldheffing aan den Delftweg, geantwoord, dat het onder de tegen woordige omstandigheden niet gewenscht schijnt tot een overneming van den Delftweg door de Provincie te besluiten. Wat de vraag om opheffing van den tol be treft, zouden Ged. Staten willen opmerken, dat dit beter ware uit te stellen totdat de verbetering van de verbinding tusschen 's-Gravenhage en Rotterdam tot stand is gekomen. Mocht toch daarbij de Delftweg Rijksweg worden, dan zal de tol daarmede verdwijnen, terwijl hij, door het geval de weg buiten de verbeterde verbin ding blijft, dan geheel van beteekenis veranderen zal. Na afloop van de concessie (1 Jan. 1927) zal nader beoordeeld worden, in hoeverre een ver mindering van het tarief mogelijk-zal zijn. Christendom en socialisme. In aansluiting op het twistgeschrijf tusschen Heemskerk en Albarda kan 't leerzaam zijn kennis te nemen Van een debat tusschen Schaper en den vrijdenker Hoving, naar aanleiding van 't feit, dat de leiding der S.D.A.P. haar best doet uit tactiek het anti-godsdienstig karakter van het socialisme zooveel mogelijk te verdoezelen, hetgeen intusschen den echten Volgelingen der roode vaan niet naar den zin is. Wij ontleenen volgend verslag aan „Het Volk" Eerste spreker was de heer Hoving, die voor lezing deed van eenige stellingen, door Schaper geformuleerd en waarin eerbied'ging verlangd werd van elke en ieders geloofsovertuiging dooi de arbeidersklasse in haar econornischen en politieken strijd. Tegenover deze stellingen herinnert spr. allereerst aan de vijandige houding der Pausen ten aanzien der arbeidersbeweging aangenomen. Evenals de Pausen heeft het Gere formeerde geloof als opvatting, dat de tegen woordige klasseverhoudingen door God zijn ge wild. Spr. achtte het principieel onmogelijk voor den bewusten arbeider om twee heeren te'dienen. Men kan niet tegelijkertijd stil zijn in de ver drukking en zich opstandig betoónen. Schaper en vele sociaal-democraten zien niet in, dat de godsdienst eene functie heeft van te zijn een sociaal-economisch bijgeloof, dat het privaat bezit sanctioneert. Godsdienst is in de ziel van het proletariaat de groote bondgenoot van het kapitalisme. Godsdienst als zoodanig moet door de arbeidersklasse bestreden worden, hij mag voor haar niet zijn uitsluitend privaat zaak. Het is in sociaal-democratischen kring al zoo ver gekomen, clat men de on-godsdienstige over tuigingen er niet meer duldt. In „Het Volk" leest ge de lafste preeken en sociaal-democrati sche predikanten en andere sociaal-democraten hebben van de oude leuze een tactische leuze gemaakt, waarmee zij willen tegemoet komen aan de achterlijkste elementen van het Nederlandsche volk. Hoe gansch anders Bernstein, die uitsprak, dat zij die vasthouden aan religie een belemme ring zijn voor de beweging en die eischte dat. de stelling godsdienst is privaatzaak uit hel, sociaal-democratisch program, geschrapt moest worden. (Applaus.) Schaper sprak als volgtHij achtte ter ver overing der politieke aermacht een meerderheid des volks noodig. Ter bereiking van dit doel moet vermeden worden wat zou kunnen ver- deelen. Wij komen er nooit, wanneer wij eerst zouden wachten tot het geloof uitgeroeid is De hang naar het geloof is niet uit te roeien. Het geloof aan God neemt tegenwoordig toe. Talrijke groepen van het Nederlandsche volk grondvesten hun geloof op den bijbel. Welnu, is de bijbel een kapitalistisch boek Spr. leest talrijke teksten voor van proletarisch karakter (Gelach). Er valt uit den bijbel en uit de kerk vaders veel te putten, dat getuigt vóór het socia lisme. Zijn, roept spr. uit, alle dominees, die wij in de S.D.A.P. hebben, huichelaars? (Geroep'- Ja Schaper Wie zoo roepen zijn, menschen van de benepenste soort. Deze dominees zijn te goe der trouw, zij trekken volle kerken, juist omdat zij socialisten zijn en zij bewijzen, dat godsdienst en socialisme Vereenigbaar zijn. De houding van Hoving is slechts een kolfje naar de hand van de kapitalisten, wien wij echter de wapenen uit de hand slaan, door eerbiediging van elke ge loofsovertuiging. Duizenden Verlangen te ge- looven in een eeuwig leVen. (Rumoer.) Schaper Ja, ik heb er meer gekend, die in hun jonge jaren waren zooals gij. Over tien jaar wil ik de praatjesmakers onder u weer zien wellicht loopen zij dan ter kerke Het geloof is een gevoelszaak en zal onuit roeibaar blijken in elke maatschappij. In zijn repliek geeft Hoving toe, dat menige Bijbel-uitspraak vriendelijk is ten opzichte der arbeiders. Verwerpelijk zijn echter de kernge dachten des bijbels geloof aan een God-mensch en de hemelsche belooning in het hiernamaals. Het getuigt van gebrek aan intellect, wanneer men niet het verschil ziet tusschen deze strekking en die Van het moderne socialisme. Van sociaal democratische predikanten eischt, het door hen onderteekende reglement, aanhankelijkheid aan koning en vaderland- Dat is principieele knoeie rij, psychische corruptie, er deugt geen donder van. (Applaus). Spr. vreest, dat over .vijftig jaar voor het socialisme een bordje gehangen kan worden „Wegens overname door het Christen dom gesloten." (Applaus). Het socialisme is uit het atheisme ontstaan, Gerhard heeft het gezegd, zonder atheïsme ware het socialisme nooit ont staan. Laf en ondankbaar is het van de huidige socialisten om deze afkomst te verloochenen. (Applaus). Bestrijding van den godsdienst is niet alleen een principieele eisch, doch ook een van taktiek. Schaper eischt nog eens duidelijke onder scheiding tusschen godsdienst en het misbruik dat van godsdienst gemaakt wordt. De ontwikkeling van het socialisme wordt vertraagd wanneer wij haar Vertroebelen door anti-godsdienstige propaganda. In dit opzicht is menig atheist erger dan een benepen klerikaal. Alleen wanneer men spr. kon aantoonen, dat het socialisme slechts bereikt kan worden langs anti-godsdienstigen weg, zou hij zijn meening herzien. Hoving, noch iemand anders is daar echter in geslaagd. (Applaus). Tot zoover het verslag in het roode hoofd orgaan. Het spreekt dunkt ons voor zich zelf, nademaal er zeer duidelijk uit blijkt hoe dé heer Schaper, die gaarne de geloovige arbei ders aan zijn socialistisch kaperschip entert (zelf beïnfluenceerd klaarblijkelijk door wat men tegenwoordig religieus sentiment pleegt te noemen), heel stellig doende is de socialis tische beginselen te Vermoffelen „ter be reiking van het doel", dat de S. D. A. P. zich nu eenmaal gesteld heeft. Ook hier schijnt het doel de middelen te heili gen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Volkenbond en Vrede. Gisteravond heeft de afd. Schiedam van de ver. voor Volkenbond en Vrede een propaganda- vergadering gehouden in de Pandora-bioscoop. De heer v.d. Bovenkamp opende de bijeen komst en gaf daarna het woord aan -den alg. secr., den heer v.d. Mandere, die glashelder de groote beteekenis van den Volkenbond voor de wereld op heden en in de toekomst uiteenzette. In het bijzonder wees spr. er op, dat een aan valsoorlog vroeger alleszins geoorloofd, thans als misdaad is gebrandmerkt. Thans is het de taak van ieder, om het werk, dat te Genéve en in Den Haag geschiedt op alle mogelijke wijze te steunen. Na deze inleiding werd overgegaan tot het vertoonen van de gloednieuwe Volkenbondsfilm, die door het bestuur van „Volkenbond en Vrede" en Willy Mullens vervaardigd is om het zegen tijk werk van den Volkenbond aanschouwelijk voor te stellen. De film brengt in beeld een burgergezin op Kerstavond. De grootvader neemt het laatste cadeau van den Kerstboom, en geeft het aan zijn twee klein zoons, jongens van twaalf en veertien jaar, met. de woorden, dat hij hier een heel bijzonder boek heeft. Dat boek handelt over oorlog en vrede het bevat een „ware geschiedenis van geweld tot recht." De grootvader, al vertellend, bladert in het boek. Hij laat den oorlog zien in oude tijden hij toont ook den wereldoorlog van 1914'18 de uitbreiding, die deze achtereenvolgens onder gingde ellende, vernietiging en verwoesting, waartoe hij leidde. De eeuwige stilte na den strijd, aldus het beeld, dat de onafzienbare rijen van oorlogsgraven inleidtkerkhoven, waar wij de weduwe zien op zoek naar heL graf van haar man, en waar zij haar jonge tje toevoegtIk wil jou niet opvoeden voorden oo;log, jij zult vechten voor een andere wereld. Maar, vertelt de grootvader, in de menschen is opgerezen een geweldig verlangen naar vrede en naar recht, ook tusschen de volken. Grotius, de ontdekker van het volkenrecht, wordt ons vertoond. Bertha von Suttner, de eerste' Vredesonferentie, het Permanente Hof van Arbitrage, de Nederlandsche Anti-Oorlog Raad en vele andere afbeeldingen. Wij ver nemen welke 55 landen aangesloten zijn bij den Volkenbond. En wij zien op de film een ketting spannen om geheel de wereld, in welke ketting nog een paar schakels Amerika, Rus land, Mexico, ontbreken, terwijl de schakel Duitschland zich aan de ketting voegt Wat deed de Volkenbond, vraagt de film ons vervolgens. Eerst wordt het politieke werk getoond geschillen, die te Geneve beslecht zijn tusschen verschillende landen, dat over de Aalandseilanden om te beginnen, dat over Greikenland en Bulgarije om te eindigen. Dan wordt het werk van den Volkenbond voor de minderheden in kaart gebrachtvervolgens het mandatenstelsel gedemonstreerd, ook met mooie beelden uit de verschillende mandaats- landen Syrië, Palestina, Togo, Kameroen en de Zuidzee-eilanden. Het besturend werk van den Volkenbond over Danzig en de Saar wordt, den toeschouwer voorgebracht. Na het po litieke het economische en financieele werk. In verband met het verkeerswerk van den Volkenbond worden de Rijn, de Elbe en de Donau op doek gebracht. Onder de organisaties komt de Arbeidsorganisatie vooraan. Om het werk van den Volkenbond in het belang der volksgezondheid te doen zien wordt op aan schouwelijke wijze voorgesteld, hoe, dank zij dit werk, cholera, typhus en andere besmette lijke ziekten in het Oosten van Europa wor den tegengehouden. Om het humanitaire werk te demonstreeren, zien wij Grieksche vluch telingen uit Klein-Azië op treinen terugvoe ren en de opiumconferentie onder leiding van onzen landgenoot van Wettum aan het werk. De beteekenis van den arbeid van intel- lectueele coöperatie wordt ons geschetst, en de levendige opname van onzen beroemden landgenoot Lorentz herinnert ons eraan, dat deze thans voorzitter dier commissie is. „Asaf." Onder leiding van den, nog in het octaaf van het jubileum zijnden, directeur H. H. Tobé, en met medewerking van de mannenzangvereeni- ging „Concordia" uit R'dam waarvan de heer Tobé eveneens directeur is, heeft „Asaf" gister avond een uitvoering gegeven, die waarlijk Voor de uitvoerders een succes kan genoemd wor den. Jac. Caro, bariton-solist en de begeleiding van mevr. M. OvermanZöllner, piano van den heer J. F. Schaddelee, orgel en het strijkorkest onder leiding Van den heer Dado hebben tot dit succes natuurlijk'een groot deel bijgedragen immers zij brengen de afwisseling in de lange koorzangen, zij geven kleur en licht, zij maken den grondtoon, dus Vormen zij de kern, kortom de ziel Van het groote geheel. Mammom succes te oogsten moeten ook de koren uitstekend verzorgd zijn moet er een nor maal, zuiver en toch temperamentvol geluid ontwikkeld worden. Dit is, en wel voor den di recteur op den eersten plaats een uiterst moei lijke taak. Dit geldt vooral voor het gemengde koor waar het vrouwelijk element gewoonlijk te veel op den voorgrond treedt. De oorzaak hiervan moet gezocht worden in het feit dat zij gewoonlijk meer geven dan noodig is en wij we ten hoe moeilijk het is voor een directeur dit euvel te bestrijden. Iedere medewerker(ster) moet zich als een onmisbaar deeltje van het geheel beschouwen wij zouden hier de spreuk (eenigszins gewijzigd) kunnen toepassen ieder voor zich en de direc teur voor ons allen. Ieder voor zich dus moet zijn tekst en muziek kunnen lezen of liever moet weten op welke wijze èn auteur èn componist hunne gedachten en gevoelens tot de harten der menschen hebben willen doen spreken.Daar om is de arbeid van een koor-directeur zoo veel omvattend omdat hij niet alleen musicus, maar ook psycholoog en tevens paedagoog moet zijn. Men zal begrijpen dat deze algemeene be schouwingen niet alleen gelden voor „Asaf." maar voor alle gemengde zangkoren, zonder uitzondering. „Asaf" had ditmaal ook eens wat Hollandsch op 't. program. De Duitsche composities niet mis kennend, durven wij toch beweren dat er heel wat Hollandsch materiaal voor koren onder ons bereik is en veeal wat moderner dus met onzen tijd meegaand. „Zegepraal" van Guido Gezelle door L. F. Brandst Buys getoonzet voor mannenkoor Gapella, is daar een voorbeeld van. De beide an dere a Gapella's, hoewel van ouden datum, vielen ook zeer in den smaak van het publiek. De grootere werken zijn reeds overbekend, zoodat we daarover niet behoeven te spreken. Het „Té Deum" van Verhey Bergpsalm van Karl Hoffbach en Festliche Cantate van Const. Berneker het zijn 3 uitgelezen nummers voor een groot koor. De uitvoering was heel goed, dank zij de begeesterende leiding van den heer Tobé. De hooge accoorden, zooals we ïeeds hier boven zeiden, bij de vrouwen vooral, hadden wel iets edeler mogen klinken vaak gingen ze boven hare krachten. Jac. Caro heeft wederom een succes bij de zoo vele andere gevoegd. Hij wordt hier populair en medewerking van hem verzekert het slagen van den avond. Na afloop dankte dominee J. Jonkers allen die tot 't welslagen van het concert hadden bijgedra gen, in 't bijzonder den heer Tobé, wiens jubilé nog eens in herinnering werd gebracht. Vervolgens dankte hij de aanwezigen voor hun talrijke opkomst waarna hij slodt met gebed. De lezing van Ph. Visser. Gelijk bekend zal morgenavond half acht, onze oud-stadgenoot Ph. C. Visser in den Volksbond een lezing houden over zijn bekende expeditie. Naar wij vernemen zullen de heer en mevr. Visser door het gemeentebestuur officieel ont vangen worden. Na afloop van de lezing vertrekken beiden naar Londen. Gistermiddag ontstond een schoorsteenbrand ten huize van mej. O. aan de Zuidlandschestraat en werd door personeel der fa. v.d. Meer Schoep gebluscht. Op den hoek Westvest-Gerrit Verboonstraat heeft gistermiddag een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto en een luxen auto. Van den vrachtauto worden de voor- veeren verbogen en van den luxen wagen geraak te een spatbord los. UIT ROTTERDAM. De niemve Koninginnebrug. De gemeenteraad Van Rotterdam heeft een aanvang gemaakt met de behandeling van de Voorstellen betreffende een nieuwe Koninginne brug. De heer De Visser verdedigt het ontwerp Pentagram in cirkel. Gemengd Nieuws. Een Labour-overwinnin g. De Labour-candidaat A. L. Shephard heeft de overwinning behaald bij de tusschentijdsche Lagerhuis-Verkiezing in het district Darlington. Hij behaalde 12.965 stemmen, de conservatief Pease 12.646 en de liberaal Dickie 3.574. Bij de algemeene verkiezingen was de conservatief gekozen met 15.174 stemmen tegen 13.008 stem men op den Labourman. Weer v a 1 s c h e .biljetten. Twee personen, die 1900 valsche bankbiljetten van duizend escudos vervoerden, zijn gearresteerd te Transoso (Portugal). Mishandeling: Woensdagavond is mej. W. L. in haar woning aan de Poortstraat te Rotterdam door eenige buurvrouwen mishandeld met een tafelpoot, omdat, haar man lasterlijke dingen Verteld zou hebben van den zoon van een dezer vrouwen. De juffrouw werd zoo ernstig verwond, dat zij" het bewustzijn verloor. Zij wordt thuis Verpleegd. Toen de expediteur P. L. uit de Schiebroekschelaan te Rotterdam eergister avond zijn kantoor aan het Haagscheveer ver liet is hij aangevallen door een gewezen knecht. Deze wierp hem op een paar olievaten en diende hem eenige vuistslagen toe. De heer L. is door een walbaas ontzet. De knecht, de 28-jarige losse werkman J. H„ is aangehouden. Afgebedelde mildheid- Het lot, dat zich zoo dikwijls grill'g toont, is een dag gelder in 'Ankeveen gunstig geweest en heeft hem op een lootje, dat hij van een der vele obli gatie-ondernemingen gekocht had, een bedrag van 4250 in den schoot geworpen. De som werd hem door de beide firmanten eener loterij- agentuur te Weesp, per auto thuisbezorgd. De gelukkige winner uitte zijn dankbaarheid, door den bezoekers een bedrag Van 50 ter hand te stellen, als douceur Voor den subagent, van wien het lot gekocht was. Maar dit was hun blijkbaar niet voldoende, ten minste zij lieten uitkomen, dat ook hun iets voor de moeite toekwam, waarop de daggelder ieder f 10 wilde geven. Doch dit bleek nog minder de bedoeling te zijn. Er werd nu zoo lang gepraat en gepleit, tot d,e ander aan ieder der beide loterij-firmanten een bedrag van 100 ter hand stelde. Doch, jammer genoeg voor de loterijfirma, was de zaak hiermede niet uit. De dominé van het plaatsje vernam 't. geval, en vond die fooi van 200 toch wel wat te kras. Daarom toog de predikant Weesp-waarts en wist door een be zoek te brengen aan de loterijfirmanten, te bewerken, dat de gelden weer bij den daggelder terugkwamen. Een bedrag van f 12.50 werd den heeren gelaten, om de autokosten te vergoeden De reus Albert in 't land. We lezen in de Tel. Twee heeren in de wachtkamer om u te spreken, kondigt de portier aan. Een even alledaagsch verschijnsel vaneen krant, als ingezonden stukken, en dus bereiden wij ons reeds gelaten voor, op 't aanhooren van klachten, grieven, of wenken. Maar ditmaal was ons een andere verrassing toebedachtde grootste man ter wereld, in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2