Babies PUROL Zoo ook stel ik mij voor dat de groote resulta ten zijn bereikt van Uw tweede expeditie, waar over U ons heden wel wilt mededeelen. Wanneer ik releveerde de hooge onderschei dingen U ten deel gevallen, dan weet ik dat het geen Uw geboorteplaats Schiedam hieraan toe zou willen voegen, slechts een zeer bescheiden plaats kan innemen. En toch meende het Gemeentebestuur niet achter te willen blijven, met U hedenavond een blijk van zijn groote waardeering voor hetgeen met Uw reizen is bereikt, de doen toekomen, mijnheer en mevrouw Visser, Het is mij een groote eer U namens de geheele burgerij deze gulden penning over te reiken, met het opschrift Schiedam aan hare oud stadgenooten en koene ontdekkingsreizigers den heer Ph. C. Visser en mevrouw VisseiHooft, Karakorum Expedities 19221925. Den heer Visser hierop het woord verzoekend betuigde zijn buitengewonen dank aan den burgemeester voor de eervolle onderscheiding en de vriendelijke woorden. Hij was dubbel dank baar omdat deze hulde kwam van het gemeente bestuur en de burgerij van zijn geboortestad. Men heeft vroeger wel eens gedacht., Vervolgde spr. dal ik geen goed Schiedammer was, omdat ik in de vereenigingen niet op den Voorgrond trad maar niets is minder waar dan dat gerust kan' hij zeggen dat de sympathie hunnerzijds even groot is a's de sympathie, die hun vanavond ten deel viel (Applaus(. Daarna begon de heer Visser aan het zakelijk gedfeelte. Spr. zal trachten duidelijk te maken wat het doel was der expeditie. Er is op deze tweede Karakorum niet gestreefd naar Alpinistische overwinningen. Wetenschap pelijke doeleinden werden nagestreefd Reeds kan globaal worden geconstateerd, dat er ook buiten het kartografische werk resultaten zijn aan te wijzen. Het geëxploireerde onbekende ge bied vormde flonstisch een ontbrekende scha kel tusschen de streken noordelijk en zuidelijk ervan, die flonstisch goed bekend waren. Hetzelfde geldt op het gebied van dierkunde entimologie en geologie. Ook hier is het tot dusv er bestaande hiaat tusschen genoegzaam verkende streken weggewerkt. Prachtig waren de winsten op liet gebied van zuivere topografie uitgestrekte gletscher- gebieden, de bovenloop en de bronnen Van rivie ren, een nieuw beloop der waterscheiding tus schen Britsch-Indisch en Chineesch gebied on bekende pasovergangen, niet Vermoede men schel ïjke woonplaatsen 111 voor dezen-onbewoond geachte dalen tal van bergreuze (ettelijken van over de /000 M.) zijn gevonden. Ook physiologische waarneming en aandaehts proeven zijn gedaan, Van welke de uitkomsten door prof. Magnus, Utrecht, zullen worden ge toetst. Het gold hier de oplossing Van het pro bleem hoe de verhouding is van physiologische storingen en wijzigingen die bij een' en dezelf den persoon optreden, wanneer deze van la ge naar hooggelegen gebieden verplaatst wordt a. snel met een v'iegtuig, en b. langzaam, b.V. in eenige maanden op een bergreus. Bovendien werkte men voor het meteréo'ogisrh instituut te den Bi'dt door opnamen van de sne heden en richting der hooge wolken enz De voorbereidingen voor deze expeditie'zijn buitengewoon lastig geweest, vooral daar de i:e- geermg van Britsch Indië eerst geen toestemming wilde geven. De macht van Engeland is n.l. in deze streken met heel groot en daar zoo'n expedi tie conflicten geeft met de bevolking, o.m. door dat men koelies moet dwingen tot heerendiensten vreesde men verzet en ongeregeldheden. Toen echter na IJ maand het, verlof door den onder koning gegeven werd is de medewerking van de Engelsche autoriteiten groot geweest Met een karavaan van 100 menschep' er wa ren zooveel koelies noodig voor 't meevoeren van leeftocht heeft het echtpaar Visser met Ha- nnxma den Engelschen cartograaf KhanSahiben de Zwitsersche gidsen, 7 maanden lang rondge zworven m voortdurend 'evensgevaar door sneeuw- en steenlawines, verrader'ijke berg- s^roomen, voedselgebrek enz. maar de grootste moeilijkheid was het lijdelijk verzet der koelie's die er natuurlek mets voor voelden hun hachie te wagen voor de wetenschap en die dan ook slechts door voortdurende pressie tot verder voortgaan bewogen konden worden Na deze inleiding hebben de aanwezigen bij voortreffelijk scherpe lichtbeelden en 't geest ig- verklarend woord van den heer Visser, de reis door de Karokorum, dm prachtig woeste bergke- ten, het dak der aarde, gemaakt Onverminderd bleef de aandacht van allen gebonden door deze real sfsche avonturen, opge diend u-t de eerste hand en wel zeer groot is de bewondermg geworden voor datgene wat onze stadgenooten en hun helpers doorstaan en tot stand gebracht hebben. Een donderend applaus werd het deel van den explicateur en even later van het echtpaar, roen hee de zaal verliet om nog dienzelfden avond naar Engeland over te steken. In de pauze ontving het echtpaar een tuil bloemen Van twee afgevaardigden Van de ver- eemging van oud-strijders „Het Vaderland Ge trouw en den oud-kaderbond Van de voorma lige dienstdoende schutterij. Katholiek Leven. Vrijdagavond 11. een Voltallig bestuur, de meeste leden, gasten van Kath. Streven en een aantrekkelijk onderwerp door een bekwaam causeur geen wonder dat 't weer een keurigen avond is geworden. Terstond na den christelijken groet kwam kap Wiemers aan het woord over het Spiritisme! Omdat het een modeartikel is voor veel zoekende menschen, die er zoo gaarne over spreken moe ten wij paraat zijn deze treurige dwaling té kun nen weerspreken. Wij zijn allen er van overtuigd dat wij door kap. Wiemers zijn afgeexerceerd.' toch hopen wij nog op een herhabngsoefen'ng Her. sp-rt-sme dient, z:ch aan 'n godsd;enst:gen vorm, 't spreekt over en met de geesten der af gestorvenen tot de levende menschen door een med'um en wü aan die uitspraken gezag geven omdat de geesten de hoogste wetenschap mede- deeien n.J. wat men heeft te doen om voor altijd gelukkig te worden na dit leven j he., spiritisme zou invloed hebben op het leven van den menseh hier op de wereld. Allereerst vergeleek spreker de katholieke geestenleer met die van het spiri- risme en zette klaar uiteen, dat wij niet in staat zijn engelen of duivels of zielen op te roepen, maar zoo zij tot ons komen, dit uitsluitend gebeurt door God. Vervolgens leert het geloof, dat de zielen na den dood door God naar de voor hen bestemde plaats verwezen, niet meer zelf kunnen doen en niet volmaakter worden. Het Spiritisme is ketterij omdat het één soort van geesten aanneemt en derhalve het bestaan van engelen en duivels verwerpt, omdat het niet aanneemt den val der eerste menschen, omdat het van de ziel maakt een half-sioffelijk en half-onstoffelijk wezen. Bovendien misbruikt het spiritisme de H. Schrift en gaat tegen de gedefinieerde leer der Kerk in. Maar ook het gezond Verstand brengt het spi.itisme al heel erg in het nadeel. Zoo deze leer voorgeeft de menschen door geesten in te lichten omtrent de hoogste wetenschap der zalig heid, dan mag men vragen of deze mededeelingen vertrouwbaar zijn. En dan zijn alle en zelfs de meest vooraanstaande spiritisten het roerend eens, dat mén nooit met zekerheid zeggen kan of men wel gesproken heeft met den geest van dengene, die werd opgeroepen ook niet of 't een goede of slechte geest was. Dan pleit de wijze waarop de hoogste wetenschap wordt mede gedeeld allerminst voor de betrouwbaarheid liet dansen van een tafel, het kloppen van een tafelpoot, het draaien of Verdwijnen van een stoel enz. zijn geen passende middelen om de menschen te leeren wat ter zaligheid noodig is. Ook de geestesopenbaringen werken niet gunstig, bij erkende spiritisten wordt toegegeven dat bij de geheimzinnige séances alleen gezocht wórdt bevrediging voor nieuwsgierigheid, puur sen satie, die meermalen eindigt met onzedelijkheid, krankzinnigheid of zelfmoord. Onder de spiritisten leeft geen eenstemmigheid over de voornaamste waarheden, de mededee lingen der geesten spreken elkander tegen en Varieereri tusschen God geen God wij zijn allen God de menscb heeft een ziel, geen ziel of misschien een ziel de geesten leven op aarde, niet op aarde, in de dampkring of daar buiten, hoe ze leven is ook niet zeker alleen of met negen tegelijk, in 3, 9 of 36 sferen enz. Er is alleen eenstemmigheid in de bestrijding van het ware geloof en de katholieke kerk en daarom is ook het Spiritisme zooals het zich aandient Voor ons absoluut onaannemelijk. 't Spreekt vanzelf dat praeses v. Kenienade hartelijk dank bracht, en aller waardeering den spreker kenbaar maakte en er niet aan twijfelde of kap. Wiemers komt in K. L. nog meermalen terug. Do agenda werd Verder afgewerkt o.a. een excursie Voor de Heineken's Brouwerij te Rotter dam werd vastgesteld op Dinsdag 2 Maart te half 3. De Moderator wekte op tot deelname aan den Stillen Omgang op 21 Maart a.s. en hoopte dat K. L. andere vereenigingen ten voorbeeld zou zijn om liefst en bloc den boete- en bedetocht mede t.e maken. Daarover op de Vergadering van a.s. Vrijdag nog meer. Zaterdag a.s. zal K. L. een excur sie maken naar „De Maasbode". Twee uur ver trekken de deelnemers van hier. K. Kring. Donderdag j.l. had een Vergadering plaats Van den K. Kring. Daar de voorzitter, de heer Leusen verhinderd was, opende de 2e voorz., de heer v. Hees, de vergadering met den christelijken groet, en hoop te op een korte en zakelijke discussie. Notulen werden voorgelezen en onder dank aan den secretaris goedgekeurd. Hierna werd een bestuursvoorstel besproken om jeugdige leden aan te nemen, zulks met hel oog op de toekomst. In verband met deze bespreking zag de heer van Dorp gaarne meer actie van den K. Kring uit gaan betreffende de volgende zaken Spoedige totstandkoming van liet, R. K. Ziekenhuis. Indien mogelijk, verlaging van dé begi afeniskosten voor onze geloofsgenooten. Wetenschappelijke lezingen, Vooral op Gods dienstig gebied. Ouderavonden, praatavonden enz. Na eenige discussie,%>rd besloten het bestuur te machtigen met een kath. jeugdorganisatie in overleg te treden. Tot delging van een oude schuld, werd door 13 leden 130.-— geofferd, wat, gezien den toch al niet te rooskleurigen toestand in hef algemeen dient vermeld. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter de vergadering. Vergadering R. K. Handelsreizigers. Vrijdag j.l. vergaderde alhier dé afd. St. Liduma van de R. K. Vereeniging van Handels reizigers „St,. Chri stof fel." De voorzitter, de heer Vlug opende met den gebruikeiijken groet en heette de aanwezigen in het bijzonder den Geest. Adviseur, kap Paulussen, welkom. Notulen werden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Als secretaris werd herkozen de heer H. Wil- lemse als commissaris de heer M. v. d. Valk. Voor afgevaardigden der jaarvergadering in Amersfoort werden gekozen de heer en Linne- brink en Schoof. Het jaarverslag wees uit, een aanwinst van 2 nieuwe leden, en gaf Verder een bewijs van een opgewekt VereenigingsleVen, dat vooral met het laatstgehouden St. Nicolaasfeest, schitterend tot uiting kwam. Uit het jaarverslag v. d. penningmeester bleek een klem batig saldo. Als leden voor de propagandacommissie wer den de heeren Schoof, Linnebrink en Wiilemse gekozen. tlorresjpondent der retraite werd de heer Wiilemse. Op voorstel van den geest, adviseur werd, deze afd„ de éérste donatrice van het permanente St. Liduina-Comité alhier, dat zich tot doel stelt de vereering van onze stadsheüige, ook naai' buiten te doen toenemen, o.a. door het oprichten van een museum en het propageeren van bete vaarten. Verder werd besloten een patronesfeest in te stellen op 14 April, den feestdag der H. Liduina. Hierna volgden nog eenige besprekingen van huishoudelijken aard, waarna de vergadering, hebben vaak last van een gesmetten of ontstoken huid. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen door Doos 30 ct. 609 7 die een zeer aangenaam verloop had, werd ge sloten. Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel Naar wij vernemen, zal de reeds eerder aan gekondigde bijeenkomst van leden en genoodig- den van het Departement Schiedam, waarop de heer R. A. Dijker, lid van het Accountants kantoor Kreukniet en Dijker, te Rotterdam, Do cent aan de Ned. Handels-Hoogeschool aldaar, zal spreken over „De gemeenteboekhouding in het algemeen en die van Schiedam in het bijzon der" gehouden worden op Woensdag 24 Februari a.s., aanvang 8 uur n.m., in het gebouw Musis Sacrum alhier. Ongetwijfeld zullen velen in ciit actueele onder werp, mede in Verband met de autoriteit Van den sprekerb, elangstellen. Voor introductie kan men zich wenden tot het bestuur van het De partement Schiedam. Cursussen voor niet-katholieken. Hedenavond beginnen in de Havenkerk de bekende cursussen voor niet-katholieken door pater Gijlswijk. Per circulaire zijn onze ni et- katholieke stadgenooten tot deelname uitgenoo- digd- Besmettelijke ziekte. In de week van 14 tot en met 20 Februari 1926 is ter Gemeente-Secretarie aangifte gedaan van II gevallen van roodvonk,24 gevallen van mazelen. In aansluiting hiermede verwijzen wij onze lezers naar de openbare kennisgeving opgenomen onder de officieele bekenmakingen in dit blad, alwaar de hoofden der gezinnen worden gewezen op hun verplichting om bij elk geval van besmet telijke ziekte in hun gezin daarvan kennis te geven aan de afdeelii.g Algemeene Zaken der Gemeente-Secretarie, Deze verplichting bestaat ook in deze gemeente ten aanzien van gevallen van mazelen. Een adres aan Gedeputeerden. Het departement Schiedam der Ned. Mij. voor Nijverheid en handel heeft in een adres, aan Ge deputeerde Staten van Z. Holland verzocht de gemeentebegrooting 1926 niet goed te keuren, om de buitengewone middelen waarmee zij is „sluitend" gemaakt. Morgen hopen wij het adres in zijn geheel te plaatsen Op en trein geschoten. Gistermiddag ten 12J uur heeft een jongen met een windbuks vanaf het z.g. Boerenwegje ge schoten op een trein, die voor het station stil stond. De 20-jarige C. H. O., wonende te Hoek van Holland, die zich in den trein bevond, werd door het projectiel getroffen en zoo ernstig aan het rechteroog verwond, dat hij den trein ver laten moest, om zich onder behandeling vaneen geneesheer te stellen. Dr. v.d. Berg heeft de wonde verbonden. De dader, de 16-jarige E. N., is door de politie aangehouden en proces verbaal is tegen hem opgemaakt. Gistermiddag ten 1 3/4 uur is de 9-jarige B.M. Mackenze, wonende Parallel weg alhier, terwijl zij op het trottoir van de Oranjebrug liep, aangereden door een autobus die voor een voertuig moest uitwijken. Door Dr. v.d. Berg, die haar de eerste hulp verleende, werd hersenschudding geconstateerd. Hedenmorgen ten 1\ uur ont- stond een schoorsteenbrand ten huize van G. v.d. M„ aan de van Beverenstraat 8, die door ^de politie met eenige emmers water is gebluscht. Zaterdagmiddag ten 4, uur ont- stond een schoorsteenbrand in het filiaal van den heer Nolet aan de Burg. Knappertlaan, die door de politie met zout en emmers water is gebluscht. Het plafond bekwam eenige schade. Van een r ij wiel, dat Zaterdag- middag eenige oogenblikken onbeheerd had ge staan voor „De Papaver" aan de Korte Dam, is een rijwielbelastingplaatsje ontvreemd. Gemengd Nieuws. Een gewonde verdronken. Sinds verleden week Zondag werd te Emmen zekere Else Huizings vermist. Zijn lijk is thans opgehaald uit het kanaal te Zwartemeer. Het vertoonde op verschillende plaatsen verwondingen. Thans is gebleken dat er een ernstige vechtpartij heeft plaats gehad, naar aanleiding waarvan de politie heeft aangehouden den jongeman J. de V., die heeft bekend Huizings met een mes te hebben ge stoken. Een der steken had een der longen van het slachtoffer doopboord. Tusschen den verslagene en den dader bestond reeds ongeveer een jaar een veete. Verleden Zondag kreeg Huizings ruzie met een ander. Toen zag De V. zijn kans schoon om met Huizings af te rekenen. Hij heeft hem gevolgd tot het kanaal. Hier trok hij zijn mes. Om aan zijn vervolger te ontkomen is H. toen in het kanaal gesprongen om al zwem mende den overkant te bereiken. In het midden van het water schijnt hij verdronken te zijn. De V. ontkent, dat hij hem in het kanaal ge gooid zou hebben. De verslagene, die 24 jaar is, staat als zeer ongunstig bekend. De dader is 18 jaar, Dr. Mieremet heeft Zaterdagavond de sectie op het lijk verricht. De dader wordt heden ter beschikking van de Justitie gesteld. De brand in de „Boe ton." De directie van de Stoomvaartmaatschappij „Ne derland" ontving Zaterdagmiddag uit Brest een telegram, meldende dat de brand op het stoom schip „Boeton" afnam. Het voorschip staat nu tot aan de schotten van de machinekamer onder water. De militaire autoriteiten v^rleenen alle medewerking om het schip leeg te maken. Een later telegram meldt dat de brand ge bluscht is. Zijn echtgenoote en zoon mis handeld. Vrijdagmorgen werd door de marechaussee uit Geffen geboeid naar Den Bosch overgebracht de landbouwer J. de H. Naar aan leiding van een kleinigheid had hij zijn 16-jarigen zoon dermate mishandeld, dat de jongen ineen- zeeg en langen tijd bewusteloos bleef. De woeste ling in de meen, dat hij zijn zoon genoeg „ge geven" had, vloog daarop zijn vrouw aan, zeg gende ook haar te zullen „vermoorden". Toege schoten buren wisten beide slachtoffers gelukkig in veiligheid te stellen. Het geval van gasverstikking. Zaterdagmiddag is de 28-jarige bankwerker A. v. A., die in verband met het geval van gas verstikking in de De La Reystraat te Rotterdam voorloopig aangehouden was, weer op vrije voeten gesteld. Bij de sectie op het lijk van de 24-jarige W. v. P. zijn geen sporen van geweld aangetrof fen. Plotseling overleden: Zaterdag morgen is de 70-jarige A. de K. in het kleine bad van de Zweminrichting aan de Mauritskade te Den Haag doodgebleven. De man schijnt aan een hartverlamming gestorven te zijn. Het onttrekken van gelden aan een beslag. De centrale recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen dencommission- nair in granen J. J. K., van de firma v.d. D. te Rotterdam, wegens het onttrekken van gelden, waarop krachtens de wet beslag gelegd was. Uit! Brugge was hier een lading tarwe en gerst, groot ongeveer 46.000 K.H. aangevoerd, welke goe deren aan een faillieten boedel onttrokken waren. De centrale recherche heeft op deze lading be slag gelegd, op verzoek van den onderzoekings- rechter te Brugge. Het graan was geadresseerd aan de firma v.d. D. in overleg met den onderzoe- kingsrechter verzocht de politie aan de firma v.d. D. de partij te verkoopen. Van de opbrengst van dezen verkoop is een bedrag van ongeveer 6000 verdwenen. De boeken zijn in beslag genomen. Diefstal. Zaterdagnacht is ingebroken in de boterfabriek van den Noord-Brabantsch Christelijken Boerenbond te' Erp bij Veghel. Er is, voor zoover kon worden vastgesteld, onge veer f 9000 gestolen. De dieven zijn er blijkbaar van op de hoogte geweest dat het gister betaal dag was voor de leden van den bond. Verstekelingen. Te Vlissingen zijn weder twee Duitschers, die als verstekelingen de reis Antwerpen-Australië wilden mede maken aan boord van het Duitschest oomschip Falken- fels aangehouden. De mannen zijn door de politie over de grenzen geleid. Hoogwater. Te Roosendaal en omgeving is het water weer belangrijk gestegen. De weiden en tuinen langs de Vrouwemade en H. G. De- rickxstraat staan weer bijna geheel blank. De landerijen hebben zeer weel van het water te lijden. Een herinnering uit 189 8. Een Parijsch blad herinnert in de volgende woorden aan het bekende voorval, dat 28 jaar geleden in de bladen vermeld is, doch na zooveel jaar misschien wel de moeite waard is nogeeas te worden opgehaald. „Toen koningin Wilhelmina, wier zilveren bruiloft men nu gevierd heeft, den troon be steeg in 1898, was zij heel jong, heel lief en heel gezien. De kroningsfeesten duurden vier dagen en de anders zoo kalme Hollanders schenen al dien tijd aangestoken door een ge meenschappelijke dolheid. Men zag ernstige mannen, gewichtige burgers gekleed in zonder linge oranjecostuums om hun oranjeliefde te toonen. Dag en nacht danste men op straat en te Amsterdam was 't lawaai zoo groot, dat de nieuwe koningin geen oog dicht kon doen en de hulp der bladen moest inroepen om haar brave onderdanen' te verzoeken na middernacht wat minder leven om het paleis heen te maken. Haar verzoek werd dadelijk ingewilligd en zoo zagen wij op een goeden avond, twee matrozen, vreedzaam aangeschoten, die luidkeels zingend aan kwamen loopen, bij den Dam plotseling stilstaan, hun schoenen uittrekken en zwijgend en op hun teenen het plein oversteken." Een veiligheidsmaatregel. Vrij dagavond heeft de geneeskundige dienst in Den Haag uit het gemeente-ziekenhuis aan den Zuid- wal aldaar 'n patiënt naar de barakken op Hout- rust vervoerd wegens geringe verschijnselen, die aan een licht begin van gewijzigde pokken kunnen doen denken. Enkel uit groote voorzichtigheid werd de patiënt zoo vroeg overgebracht. Voor het Do rus R ij kersfonds. De heer Henri ter Hall deelt mede, dat hij, er kentelijk voor het zenden der gelden 1500 kon afdragen aan het Dorus Rijkersfonds zijnde het bedrag aan schenkingen, bijeengebracht ter gelegenheid van zijn 60en verjaardag. Onder de tra m. Vrijdagochtend is na bij Dordrecht een man door een trein overreden. Hij was onmiddellijk dood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2