OMGBLAD VOOR SGHSEDMMEM OMSTREKEN* FEU P L LET ON, Kasteel „Het Onweersnest." 49ste Jaargang. Dinsdag 23 Februari 1926 *4487 BureauKOEMARKT 4, Tcletoou Intercommunaal (>8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkberieht 10 ets. Advertentifini 15 rsgel» /1.75, «Ik»- rsgel da*rb»v#u cmii 3 m«»l plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezondsn tucdad«*imi;«n 75 ct p«f rsgtl Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Taneven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem Verz btiik Srhicdjarr Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. Het duel in den ban. De regeeringspartijen hebben bij den Rijksdag een voorstel ingediend om de afkondiging van de wet tot vereenvoudiging van het militair straf recht twee maanden uit te stellen. De wet be straft o.a. het duel en het aannemen van'een duel door officieren met onmiddellijk ontslag uit den dienst. De regeeringspartijen willen deze bepaling uitbreiden tot alle staatsambtenaren en -beamb ten. Bij den Rijksweer is er overigens tot dusver geen enkel duel voorgekomen. RUSLAND. Een ver ideaal. Voor het plenum van het executieve comité der communistische internationale heeft Zi- nowjef verslag uitgebracht over den stand der beweging ten behoeve der wereldrevolutie. Alhoewel door Zinowjef werd betoogd, dat het kapitalisme veroordeeld is om te verdwij nen en de communistische internationale over al successen heeft geboekt, waarschuwde hij toch tegen een al te groot optimisme en over schatting der revolutionnaire situatie. Het gezegde omtrent stabiliseering van het kapi taal behoudt zijn geldigheid, hoewel deze sta biliteit wankel is. In Duitschland is de situatie niet revolutionnair, ondanks de daar heer- schende economische crisis. Zinowjef wees voorts op het succes der com munistische gedachte in Azië, maar waarschuw de ook hier voor overschatting. Ten slotte wees spreker erop, dat Zuid- Amerika het werelddeel is, van waar het im perialisme kan worden bestreden, en waaraan van nu af meer aandacht moet worden gewijd. De rede van Zinowjef maakte in het alge meen een gematigden indruk. De kerken dicht. De autoriteiten in Leningrad hebben de kerk gesloten, waar vroegèr de synodale conventies werden gehouden. Thans zijn sedert de revolutie in geheel Leningrad 364 kerken gesloten. Daar alle kerken genationaliseerd zijp, moeten de geloovigen de kerken van de Sovjet-regeering huren en de huurvoorwaarden worden zoo on dragelijk gemaakt, dat „bij gebrek aan huurders" de kerken gesloten kunnen worden. De klokken van de meeste kerken zijn in de metaalsmelterijen der Sovjet-regeering gesmolten. De Sovjet-regeering heeft een overeenkomst gesloten met een Oostersche film-maatschappij, die speciale propaganda-films zal maken voor de propaganda in het Oosten. POLEN. Pacifistisch van aard. Maarschalk Pilsoedski heeft een verklaring tegenover de pers afgelegd over het beweerde Poolsche militarisme. Ik voor mij, aldus Pilsoedski, zie voor Polen geen enkele reden, om op een oorlog aan te sturen. Ik ben van meening, dat Polen, evenals de overige Europeesche mogendheden, volstrekt vredelievend gezind is. Door een zonderlinge samenloop van omstandigheden evenwel wordt Polen er voortdurend van beschuldigd oorlogs bedoelingen te koesteren. Polen staat echter ten opzichte der verschillende ontwapeningsvoor stellen op het eerste plan, alhoewel de organisa tie van zijn leger nog jonger en dus zwakker is dan die van andere landen. Het algemeene diep- pacifistische gevoel en de algemeene oorlogs moeheid hebben tengevolge, dat er geen sprake kan zijn van militairisme in de voor-oorlogsche beteekenis. 10) Ben ik dan naar New York gekomen, om bij den eersten hinderpaal den moed te verliezen Neen, neen, dat is overigens mijn .gewoonte niet. Ik zal onmiddellijk een paar dozijn advertenties schrijven en ze naar de verschillende couranten - bureaux zenden, en morgen zal mijn eerste werk zijn, naar de podtie te gaan. De oude heer schreef de advertenties, Ver zond ze nog dienzelfden avond naar de verschil lende drukkerijen en begaf zich alsdan te rusten. Den volgen morgen liet hij een rijtuig ontbie den en reed, volgens zijn Voornemen, naar de polide, waar hij den hoofdcommissaris persoon lijk zijn geval wilde vertellen.en het hem drin gend aanbevelen. Toen hij de trap van het commissariaat op ging, ontwaarde hij, dat het kantoor, zoowel als de gang, Vol menschen stonden, die hier nieuws gierig waren opeengepakt, om, naar het scheen, over 't een of ander belangrijk Voorval, direct uit de eerste hand, iets naders te Vernemen. Onder die menigte bespeurde majoor Warfield toevallig den koetsier, die hem daags te Voren had gereden en wien hij vroeg, wat er eigenlijk JOEGO-SLAVIE EN HET VATICAAN. Het incident b ij gelegd. Minister Nintsjitsj heeft in de skoeptsjina in antwoord op de interpellaties der oppositie naar aanleiding van de incidenten, veroorzaakt door de rede van Taditsj ter gelegenheid van de reis van den apostolischen nuntius, verklaard, dat de woorden van Raditsj verkeerd waren be grepen. Nintsjitsj verzekerde, dat de vertegenwoordi ger van den Heiligen Stoel in zijn hoedanigheid van apostolisch gedelegeerde zich binnen de grenzen zijner ambtsbevoegdheid heeft ge houden. De reis heeft dan ook tot geen enkel incident aanleiding gegeven. Taditsj betreurde overigens levendig, dat zijn woorden verkeerd waren uitgelegd. Nintsjitsj besloot zijn rede met de verkla ring, dat de regeering te Belgrado nimmer de geringste vijandigheid jegens de Katholieke Kerk heeft getoond en dat zij er altijd naar gestreefd heeft om de betrekkingen met het Vaticaan zooveel mogelijk te verbeteren. TSJECHO-SLOWAKIJE. De bezoldiging der geestelijken. Naar de „Chronique religieuse" meldt, zal binnenkort in het parlement een wetsontwerp in behandeling komen, dat beoogt de trakte menten der geestelijken van alle gezindten te verhoogen. Zou de staat de bovengenoemde bedragen ten volle uitbetalen, dan zou de uitkeering in totaal minstens 500 millioen Kr. bedragen. De socialisten, die de verdiensten der gees telijken voor den staat in het algemeen over het hoofd zien, voeren een heftige campagne tegen het bezoldigingsontwerp onder voor wendsel, dat de geestelijkheid niet van wat zij „gunsten" noemen, behoeft te profiteeren. ROEMENIE. De oppositie zegeviert. De gemeenteraadsverkiezingen in Roemenië zijn voor de regeering in de meeste provincies op een nederlaag uitgeloopen. Te Boekarest zelf heeft de regeering slechts 12 van de 36 zetels veroverd. In Bessarabië zijn in alle plaatsen can- didaten der oppositielijst gekozen. Slechts in de landelijke distneten heeft de regeeringspartij eenige winst behaald. De positie der regeering is zeer verzwakt en een kabinetscrisis wordt ver wacht. Naar in politieke kringen verluidt, zal het kabinet-Bratianoe wegens de zware nederlaag bij de verkiezingen geleden, spoedig zijn ont slag indienen. De regeering wil hierdoor een zekere nederlaag bij de Parlementsverkiezingen vermijden. De regeeringspartijen hebben in de steden nauwelijks 30 der stemmen behaald. De oppositie heeft besloten, Moor obstructie de Kamerdebatten onmogelijk te maken, als gevolg waarvan rnen stormachtige debatten verwacht. Het stadhuis bestormd. Uit Boekarest wordt gemeld, dat daar gister in verband met de gemeenteraadsverkiezingen het stadhuis is bestormd. Gedurende een half uur hielden de demonstranten het gebouw bezet, waar groote verwoestingen werden aangericht. Eerst na aankomst der telefonisch ontboden gendarmerie kon men erin slagen de demonstran ten te verdrijven. Ook het plein voor het stad huis werd door de gendarmes schoongeveegd. frankrijk. Vr ij zinnige domper ij. Het enorme succes van de publieke conferen ties van de D. R. A. C. (Oud-strijders veree- niging tot verdediging van de religieuse rech- hem. Kom, kom, daarom behoef je nog niet het hoofd te laten hangen. Ik sta er borg voor dat je een eerlijke jongen bent, nadat ik mij gister zelf daarvan oVertugd heb. Dus den moed niet verloren? ik zal je helpen als het, zoo ik hoop? ook maar eenigszins mogelijk is, mijn jon gen. Een jongen God zegene u, sir, antwoorde een politieagent, die naast den knaap stond waarschijnlijk dezelfde, die hem in hechtenis genomen heeft de vlegel is geen jongen, 't Is een verkleed meisje, een boosdoenster de bij hare gauwdievenstreken ongetwijfeld 'zich in dit pak veiliger waant. Wat? riep de oude heer, terwijl hij ver baasd eerst den politieman en vervolgens den knaap aanzag, mijn kleine guit, die mij gister den weg heeft gewezen, de aardige couranten- venter, met zijn openbhartig, eerlijk en tevens brutaal gezicht - gij zoudt een meisje zijn, 'n als jongen verkleed meisje? Ja sir. Een kleine deugniet, of liever een vrouwelijke deugnieantwoordde d,e agent. Ik pakte hem ,neen, ik meen haar, straks op het stationsplein van do Foultoner spoorweg, toen hij, och zij. zij .zijne ik wil zeggen haar couranten verkocht Een meisje Een meisje in jongenskleeding! bromde de majoor, op wien deze ontdekking een vreemde indruk scheen te maken. Op dit oogenblik zag de jeugdige aangeklaag ten) verontrusten de Fransche vrijzinnigheid zeer. Te Parijs heeft de Liga voor de Rechten van den Mensch zich niet aan de debatavonden met de geestelijken-conferenciers kunnen ont trekken. De debatavonden zijn zeer druk bezocht en de vrijzinnigen zijn genoodzaakt hun beste sprekers, de„oude paarden" als Ferd. Buis- son enz. van stal te halen. In de provincie doet men echter alle moeite den priesters-oud-strij ders het spreken te beletten, waarvoor zij echter niet opzij gaan. Maar bepaald kras is wat te Marseille ge beurt. Daar is voor 7 Maart een conferentie met debat van den bekenden jongen pater Don- coeur aangekondigd, die overal volle zalen trekt. De Vrijdenkersfederatie van Marseille heeft nu een dagorder aangenomen en bij den burgemeester gebracht, den befaamden senator Flassiéres, om die vergadering te verbieden, tevens aankondigend, dat, zoo de vergadering doorgaat, een tegenmanifestatie zal worden gehouden. Zijn de vrijdenkers te Marseille weer van plan, zooals verleden jaar om met commu nistische hulp een bloedbad aan te richten „Msb." ITALIË. De kerkelijke wetgeving. De Paus heeft een schrijven aan kard. Gas- parri gezonden in verband met de „Kerkelijke wetgeving" van Italië. De Paus betwist het recht en de macht tot een desbetreffende wetgeving, zonder vooraf gaande onderhandelingen en. wettige overeen komsten met den H. Stoel. Zoolang de onrechtvaardige positie van den H. Stoel en den Paus voortduurt, kon, noch kan er nu of in de toe,omst onderhandeld, of een overeenkomst gesloten worden. MAROKKO. Een Spaansch succes. De pacificatie van den opstandigen Anjera- stam is vrijwel voltooid. Gisteren hebben de Spanjaarden zonder tegenstand te ondervinden, de voornaamste marktplaats van het Anjera- gebied bezet. Hierdoor wordt de achterhoede van het Spaansche leger tegen aanvallen be schermd en is een veilige verbinding verzekerd tusschen Tetoean, Tanger en Ceuta, het geen sedert twee jaar niet het geval is geweest. Tetuan beschoten. Het blijkt thans, dat de Riffi er in geslaagd zijn, een kanon van zwaarder kaliber {oe te voegen aan de batterij, op den top van den berg welke Tetoean beheerscht. Zaterdag zijn gra naten terechtgekomen in de voornaamste stra ten van de Europeesche wijk van Tetoean. Idier- door zijn zes personen gedood en anderen gewond. Naar gemeld, is ook een hoogstaand ambtenaar gedood. CHINA. Nog immer onrust. De premier van de regeering te Peking Twan- Sji-joei heeft een decreet onderteekend en ge publiceerd, dat gister door het kabinet is opge steld. i Er zal een strafexpeditie worden gezonden tegen Woe-Pei-foe, die beschreven wordt als „een geboren ordeverstoorder, die samenwerkt met bandieten, ten einde den vrede in Honan en Tientsin te verstoren." Uit de proclamatie, waarin bevel wordt ge geven tot het uitzenden van een strafexpeditie tegen Woe-Pei-Foe, blijkt de overheerschmg van de Kwo-Min-Tjoen het nationale leger. W o e - P e i-f oe vermoord? Een niet bevestigd bericht uit Peking luidt, dat maarschalk Woe-Pei-foe te Hankau ver moord is. De douane-commissaris te Kanton sluit in ver band met den boycot de havens van Kanton en Wampoa. ALLERLEI. Uit Berlijn Uit Warschau wordt gemeld dat een compagnie militairen uit Litauen de demar catielijn tusschen Polen en Litauen heeft over schreden en wel tenWesten van Wilna.Bij Podje- je vielen de soldaten de grenswacht aan, die voor de overmacht moest terugtrekken. Naar te Hamburg werd medegedeeld, is het aantal „Reichsbanner"-leden in het afge- loopen jaar met een half millioen gestegen. Uit Parijs Volgens een telegram uit Te toean aan het „Journal", zijn talrijke inboorlin gen in de gebieden tusschen Sjesjoean en Gomara* die weigeren de door Abd-el-Krim geëischte belastingen op te brengen, tegen hem in opstand gekomen. Uit Peking De Chineesche minister van Oorlog, generaal Tsjia-Te-hyau, heeft, in de plaats van den afgetreden Han-Sji-hying, het premierschap aanvaard. Uit Parijs. De secretaris-generaal der Socia listische Partij, Fauré, heeft te Chalons in een rede verklaard, dat de Socialistische partij/we gens het bankroet van het kartel, besloten heeft weer in de oppositie te gaan. Binnenland. Nederlandsch-Belgiselie verdrag. De onderhandelingen tusschen Nederland- en België, met betrekking tot het verdrag zijn, ge lijk men weet, eenigen tijd geleden onderbroken geweest in verband met de kabinetscrisis in Nederland. Deze onderhandelingen zijn echter door mid del van eenige hoofdambtenaren Van beide landen Voortgezet en zij hebben naar men meent te weten een gunst ge wending genomen. Het schijnt zeker dat men zal overeenkomen, eenige aanvullende artikelen aan het Verdrag toe te voegen, maar men bewaart dienaangaande,naar men begrijpt, een groote terughoudendheid. Militaire gasschool. „Het Vaderland" meldt, dat het in het Voor nemen van het legerbestuur ligt, de militaire gasschool 1 Mei definitief te Utrecht op te rich ten. De hoofdredacteur van de „Tribune" geschorst. In „De Tribune" van gister is een verklaring van het partijbestuur der C.P.H. opgenomen, waarin het mededeelt, dat 't zich gedwongen heeft gi zien het bestuurslid Wms in alle functies te schorsen. Ter motiveering Van dit besluit wordt o.a. verlaard, dat Wins verantwoordelijk moet wor den gesteld voor het feit, dat het ontwerp van een schrijven aan Moskou in het bezit van „Het Volk" is gekomen. gaande 'was. O, niets bijzonders, sir, zeide. hij, terwijl hij op koetsiersmanier aan den rand van zijn hóed tikte, het betreft maar een jongen, die op gebracht is door de politie, omdat hij in meisjes- kleeren liep, of omgekeerd een meisje, dat zich als jongen Verkleed had. Precies weet ik het zelf niet. Laat mij dan maar door, menschen, riep de majoor, ik moet den hoofdcommissaris spre ken. Dan hadt ge de andere trap links, moeten opgaan, kreeg hij ten antwoord, want zijn kan toor is ginds, aan het andere einde van de gang. De oude gentleman wilde de aangegeven richting inslaan, maar op dat oogenblik viel de blik door de deur in het Voor hem openstaand vertrek van den recorder en wat hij daar zag, boeide zijn aandacht dermate, dat hij in de kamer drong. Voor den politiebeamte stond een knaap, dien majoor Warfield oogenblikkelijk, trots zijn fon kelnieuw pak van grijs laken, eerstens aan zijn mooie zwarte lokken, vervolgens ook aan zijn ge laat, waarop thans een uitdrukking van groote verlegenheid zetelde, als zijn wegwijzr van gis ter herkende. Deelnemend naderde de majoor den knaap en klopte hem op zijn schouder. Hei, m'n jongen, zoo 't schijnt zitten wij een beetje in de klem sprak hij welwillend tot De kabinetscrisis. Een rede van baron van W ij n b e r g e n. Zaterdag is te Doetinchem een algemeene ver gadering gehouden van den Bond van R. K. kiesvereen gingen in Gelderland. In de middagvergadering heeft Mr. A. baron van Wijnbergen een politieke rede gehouden. Na de gesclvedenis van het gezantschap te hebben geschetst, trad spr. in een beschouwing van het standpunt der Christelijk-Historischen. Indien deze consequent waren, hadden ze zich in 1915 niet mogen Vereenigen met een tijdelijk gezantschap, noch hadden zij zitting mogen ne men in het kabinet, dat dit gezantschap op zijn program had. Het is verkeerd zich nu op het standpunt te de hem half droevig, half guitig aan, zoodat Warfield zich onwederstaanbaar tot hem Voelde aangetrokken. ITij wist zich zelf geen rekenschap te geven van zijn sympathie voor den vreemden jongen en dan nog wel een straatjongen desniet temin gaf zijn genegenheid zich onmiddellijk lucht op een wijze, welke op al de toehoorders ten gunste van het arme kind werkte. Een meisje riep hij met toornige stem, alle duivels, mijnheer de constabel en als het nu werkelijk een meisje is, dat zich als jongen heeft verkleed Al had zij zich in een soldaten rok of een matrozenkiel, of in dit of dat pak gestoken, dan dient gij haar met die verschoo ning, met dien eerbied te behandelen, die men in alle omstandigheden der Vrouw Verschuldigd is ja mijnheer, met de achting en toegenegen heid, waarop een kind aanspraak heeft Gij ziet, dat het een arm schepsel is, zonder vriend, zon der vader en moeder, een van die ongelukkige wezens zooals er in uw groot Babyion bij dui zenden verloren gaan En nu geen beleedigend woord meer voor haar, mijnheer, verstaat umij of bij alle donders Tot de orde vermaande de recorder kalm en waardig. De oude heer trachtte zijn drift te beheerschen. (Wordt vervolgd.) SGHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1