DAGBLAD VOOR SOHIEDAM EB Kasteel „Het OnweersnesL" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 24 Februari 1926 '4488 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bg dood f 200 bij verlies van e«»P daim; f 60 bij verlies van een wijs vinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Pc verzekering wordt gewaarborgd dnorji^_N_j^>il__4ltf^ni_Veir^ Buitenlandsch Nieuws. ui Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Advert en tient 15 rtg«l» l 7b j «tke r««ei daarbuvau 3b -«* »>- 1 plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingesondau co*d*d«»lirnt«D 7f n r«K* Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran Tarieven worden op toegezonden. Incassokosten worden be ekend Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. auuvraus DE VOLKENBOND. De worsteling om. vaste zetels. De Braziliaansche minister van Buitenland- sche Zaken heeft bevestigd, dat, Brazilië een permanenten zetel" in den Volkenbondsraad eischt. Hij noemde het een dwaze pretentie van Duitschland,dat het alléén denRaad in zou gaan. Een ..contra" van de „Times. De Engelsche „Times" zegt in een bespreking van Duitschlands toelating tot den Volkenbond, dat de openbare meening in Engeland en in vele andere landen ten zeerste verwonderd is door de ontdekking, dat men voornemens is een eenvou dige handeling te compliceeren, door er nieuwe en niet altijd duidelijke factoren aan toe te voegen. In het licht, waarin Locarno tot nu toe aan de wereld is voorgesteld, is het voorstel, om Polen en andere landen permanente zetels in den Volkenbondsraad te geven, stellig moei lijk te verklaren of te rechtvaardigen. Het zou thans buitengewoon moeilijk zijn, met het oog op eenige recente uitlatingen op het Europeesche vasteland gedaan, de verden king to verbannen, dat het voorstel Polen, Spanje en Brazilië de volgende maand vaste- zetels te geven, dient om een tegenwicht te scheppen tegenover de Duitsche stem. INTERNATIONALE SAMENWERKING DER POLITIE. Dr. Weiss, chef van het een:,raai orgaan dér poli ie in Duitschland is de vorige week naar Brussel gekomen om besprekingen te voeren met de Belgische politie-autoriteiten. Onmiddellijk na zijn aankomst heeft dr. Weiss zich in verbin ding'gesteld met den chef van de gerechtelijke afdeeling van het parket in Brussel. Dit bezoek had ten doel om te vragen de betrekkingen, die vóór den oorlog tusschen de politie Van Frank rijk, Duitschland en België bestonden, te her vatten en te ontwikkelen. Sinds den wapenstil stand bestond er in het geheel geen contact, waardoor dieven, die in Frankrijk, België Duitsch land of Oostenrijk hadden geopereerd, zonder vrees naar een ander land konden gaan. Deze kwestie maakt op het oogenblik het onderwerp van een speciaal onderzoek uit. Dr. Weiss heeft de Belgische politie verder uitgenoodigd deel te nemen aan de internatio nale tentoonstelling voor criminaliteit, die ein de van dit jaar te Berlijn zal worden gehouden. Deze zaak is nog aangehouden. Dr. Weiss heeft verder een bezoek gebracht aan de Belgische politie-school. Hij toonde groote belangstelling voor de verzamelingen in het museum en voor de toegepaste methodes. Dr. Weiss keert naar Berlijn terug, naar het schijnt zeer tevreden over de resultaten van zijn reis. BELGIE. De schuldregeling aanvaard. In den Belgischen Senaat heeft de Luiksche liberale senator Magnette gistermiddag een motie ingediend, waarin verklaard wordt, dat België van oordeel is, dat het geen oorlogsschuld aan de Vereenigde Staten moet betalen en dat het aan deze de na-oorlogsche schuld slechts zal betalen naar mate van de betalingen, die het zelf van Duitschland ontvangt krachtens het Dawes-plan en tegelijk met deze betalingen. De Senaat heeft deze motie met 26 tegen 24 stemmen en 10 socialistische onthoudingen Verworpen. De ministers van Buitenlandsche Zaken en Financiën Vandervelde en Janssen hadden ernstige bezwaren tegen deze motie geopperd. Naar een B.T.A.-telegram nog meldt, zeide Vandervelde o.a., dat, de geallieerden hun ver plichtingen tegenover België zijn nagekomen. De aflossings-voorwaarden van Amerika waren gunstiger dan die van de geallieerden. Wij moeten, zeide hij, onze schulden betalen of onze handteekening verloochenen. De minister ont kende dat de Vereenigde Staten de erkenning P— Ofschoon nog roodvan toorn met gezwollen leden op zijn voorhoofd en fonkelende oogen, boog hij even voor den ambtenaar der politie, terwijl hij zeide Ja,sir,ik zal mij bedaard houden, wanneer gij dit onfatsoenlijk, onbehouden stuk van een eonsiabel wilt bevelen, dat hij zijn leelijken, vuilen mond houdt. Hij ging op een bank zitten om het verhoor bij te wonen en plaatste zich vlak achter den aangeklaagde. Wal zullen ze met hem doen vroeg hij fluis terend aan zijn naasten buurman. Wat zal er nu met den armen jongen gebeuren Men zal hem doodeenvoudig naar den anderen kant. brengen. Naar welken overkant Naar het eiland Blackwell in het verbeterhuis voor jonge misdadigers. In een verbeteringsgestichtSir Dit kind riep de majoor. Men zou haar onder het ruwe gespuis, onder het uitvaagsel der maatschappij steken, onder de ellendelingen, welke uit zulk een verbeterhuis slechter vertrekken dan zij er zijn ingekomen Neen, neen, dat zullen zij niet der schuld hadden geëischt als voorwaarde voor een leening aan België. Wij arbeiden aan onze financieele saneering en wij hebben de hulp van onzen machtigen geassocieerde noo- dig om het herstel te Verzekeren, aldus besloot Vandervelde. Na de verwerping der motie werd heteenige artikel van het voorstel in zake de schuld-re geling met Amerika aangenomen. AMERIKA EN ITALIË. De schulden regeling. Frankrijk wacht met. spanning het besluit van den Amerikaanschen Senaat af inzake de Italiaansche schuldenregeling. Het is niet waar schijnlijk -dat, Berenger de besprekingen zal voortzetten alvorens het Congres het accoord met Graaf Colpi hetzij geratificeerd, hetzij verworpen heeft. Over het algemeen is men hier van meening, dat indien de Senaat de overeen komst verwerpt, het voor Frankrijk nutteloos zal zijn de besprekingen voort te zetten, aan gezien hiervoor de atmosfeer dan te ongunstig zal zijn. De berichten uit Amerika luiden dat de Amerikaansche schuldencommissie en bloc zal aftreden, indien de overeenkomst met Italië verworpen wordt. RUSLAND EN AFGANISTAN. Oorlogsgevaar? Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd ge leden tusschen Afganistan en Rusland een con flict was gerezen aangaande het bezit van een eilandje in de Oxoes-rivier. Deze rivier vormt de noordelijke grens tusschen deze landen en in tegenstelling met het volkenrechtelijk ge bruik, zóó, dat de zuidelijke oever en niet de vaargeul d,e grenslijn vormde. Dit beteekende dus, dat alle eilanden in de rivier Russisch zouden zijn. Toen er zich nu eenige tientallen jaren geleden een eilandje in de rivier vormde, werd dit door de Russen bezet. Dit bleef zoo tot 1920. Toen moesten de Russen het eiland je ontruimen onder de pressie van het optreden van Enver Pasja. Maar in December 1925 heb ben zij het eilandje opnieuw bezet, waarbij Afgaansch bloed gevloeid zou hebben. Dit veroorzaakte groote ongerustheid te Ka boel, de Afgaansche hoofdstad. Men dirigeert^ daar onmiddellijk troepen en munitie naar het Noorden, waardoor een gespannen houding ont stond- lntusschen scheen dit incident, naar wij eenige dagen geleden meldden, in der minne geschikt te zullen worden. De beide regeeringen zouden n.l. een commissie ter regeling van het geschil genoemd hebben. De „Vossische Zeitung" bevat echter een brief, begin Februari uit Kaboel geschreven, betreffende een belangrijke zitting van den ministerraad, onder Voorzitterschap van den emir. Bij de daar gehouden stemming verklaarden zich verscheidene ministers voor een oorlogs verklaring aan Rusland. ALLERLEI. Lit Kanton Er liggen thans veertig stoom schepen stil, door de beslissing van den douane- commissaris, dat geen schepen gelost of geladen mogen worden, zoolang de regeering van Kanton met zijn eischen heeft aanvaard, waaromtrent op het oogenblik nog niets vernomen is. Iwee buitenlandsche schepen, die in de ha ven van vV hampoa voor anker lagen, zijn door rooveis uitgeplunderd. Er hebben thans in de laatste maanden op de Paarl-riyier meer dan twaait beroovmgen op buitenlandsche schepen plaats gehad. - Uit Freiburg De leider van het centrum en voormalige Rijkskanselier, Fehrenbach, heeft in verband met een lichamelijke instorting Berlijn moeten verlaten. Zijn toestand baart erns-ige bezorgdheid. it Londen In antwoord op een vraag in het Lagerhuis verklaarde de Britsche minister vanOorlog, dal hij onder Voorbehoud het demen tie der uitsche regeering accepteert, dat geen doen De majoor deed deze verzuchting, terwijl hij zijn hoofd op zijn hand steunde en ontroerd wachtte op de beslissende uitspraak van don -echter. Op dit oogenblik voelde hij, dat men hem zacht op den schouder klopte. Hij keek op het was de kleine overtreder der wet, die zich naar hem had toegekeerd, om hem iets te zeggen Gouverneur, fluisterde hij hem toe met die weeke, heldere stem, die den majoor zeifs een oogenblik in den waan had gebracht, dat het een meisje was, gouverneur, vergeél u zelve toch met zoo Gij weet met aan welke onaan genaamheden gij u blootstelt. Gij zijl hier bi| den recorder, en wanneer gij u niét intoomt, kan het wel eens gebeuren, dat men u wegens beleediging van een beambte in de uitoefening van zijne functie aanklaagt, omdat gij den ver- schuldigden eerbied aan het gerecht weigert. Zoo, meen je dat Nu, bij mijn ziel, dan zou den zij t bij t echte eind hebben, m'n jongen, of meisjelief wilde ik zeggen. Ik beken ruiterlijk, dat ik voor zulke overheid geen sikkepitje ach ting heb. Wateen kind als jij een meisje van hoe oud kan je zijn 1 hoogstens dertien jaar een kind van twaalf of dertien jaar, dat zoud'en ze Maar neen, neen dat wil ik niet, dat sta ik niet toe Ik, majoor Ira Warfield uit Virginië, ik zeg je, m'n jongen, of m'n meisje ik verklaar liet je ronduit, dat ik het niet toesta Maar onschuldige oude heer in plaats van enkel Duitsch chemicus werkzaam is bij de vervaardiging van si-ikgassen voor de Chineesche generaals. Uit Oslo De drie arbeiderspartijen in het parlement van Noorwegen hebben gisteren bij de debatten over de troonrede een gemeen schappelijke motie van wantrouwen in de re geering ingediend. Men verwacht, dat de motie met groote meerderheid zal worden verworpen. H|Uit Brussel In de gister alhier gehouden bijeenkomst van het algemeene bestuur der, Belgische arbeiderspartij werd medegedeeld dat alle maatregelen genomen zijn voor een arbeidersmilitie tegen het fascisme. Er werd besloten tot een openbare inschrijving tot dek-» king der kosten van den strijd tegen het fascisme. Uit Londen De werkloosheid vertoont neiging, af te nemen.In de afgeloopen week is het aantal werkloozen verminderd met 25.657 tot 1.139.300, dit is 100.496 minder'dan op hetzelfde tijdstip in het Vorige jaar. In zes weken tij cis is het totale aantal met bijna 114.000 teruggeloo- pen. Uil Lissabon De algemeene arbeiders federatie heeft tot een algemeene .staking be sloten bij een poging tot een fascistische dicta tuur. Uit Geneve Men denkt hier, dat de voor bereidende ontwapeningsconferentie tegen half Mei en alhier zal bijeenkomen, trots het verzet van Rusland. Nederland zal evenwel niet verstoken blijven van een luchtverbinding met Zwitserland- De Deutsche Luft Hansa gaat namelijk in April de lijn AmsterdamDusseldorpKeulenFran fort vliegen. In laatstgenoemde plaats splitst zich de lijn in een verbinding met Mannheim en Bazel en een met Stuttgart, in welke plaats de lijn zich opnieuw splitst in een route op Zürich en een op München. Nationale Ned. Bedevaart naar Lourdes. De Na ionale Nederlandsche bedevaart naar Lourdes onder leiding van de Vereeniging tot samenstelling van Nederlandsche bedevaarten (Administratie Begijnengang 15 Venlo), zal dit jaar gehouden worden van 20 tot en met 29 Juli. Voor toezending der circulaires, die einde Maart ter verzending gereed zullen zijn, kan men zich thans reeds opgeven bij genoemde Administra tie te Venlo en bij de bekende correspondenten. Campagne legen den minister van Waterstaat. ,,ITet Centrum," driestart Er wordt een stelselmatige campagne, door vrijzinnige en sociaal-democratische bladen ge voerd tegen den Katholieken Minister van Wa terstaat. Eerst was de aanleiding het aan den Directeur- Generaal der Posterijen gegeven verlof. Aan stonds heette het, dat de ondergrond hiervan .was de voorgenomen benoeming van een Ka tholiek tot mede-directeur. En dan ging het van dik hout zaagt men planken tegen dezen hoogst verdienstelijken hoofdambtenaar. Totdat het aan „Het Handelsblad" zelfs al te eng1 voorkwam, en dit blad een stevig ander geluid deed hooren. Onmiddellijk daarna kwam „Het Volk", dat zich bij de Post-affaire ook niet onbetuigd had gelaten, met een nieuwe sensationeele onthulling. Er moet een Secretaris-Generaal bij het Departement van Waterstaat benoemd worden. Een daar aanwezig hoofdambtenaar was de aangewezen man. Maar hij zou gepasseerd worden, want Minister Bongaerts Wilde per se een Katholiek, die natuurlijk veel minder ge schikt was, benoemen. En ziet 1 Nauwelijks waren de lezers van hun ergernis over zooveel partijdigheid bekomen, of daar verscheen het Koninklijk Besluit, waarbij de genoemde hoofdambtenaar, die zoo snood gepasseerd zou worden, benoemd werd tot Secretaris-Generaal van het Departement van Waterstaat 'n Mensch moet toch maar pech hebben Maar is 't niet diep ergerlijk, dat nu wij aan het hoofd van dit Departement een zoo bekwaam en energiek ingenieur hebben, wiens onkreuk bare eerlijkheid en gaafheid van karakter hem sinds jaren aan beide zijden der Tweede Kamer zulk een groot aanzien verschafte, zelfs hij, reeds zoo kort na zijn optreden, door de modder wordt gehaald En dan verbaast „Het Volk" zich er nog over, dat er maar niet aanstonds negen gesch'kte mannen bereid zijn, om aan Mr. Limburg's Verzoek, het hooge Ministersambt te aanvaar den, gevolg te geven'! Luchtverkeer. De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena, die in 1924 en 1925 de route Amsterdam—Rot terdamBrussel—Bazel exploiteerde, zal in 1926 deze route opgeven en de luchtlijn Londen BrusselKeulen vliegen. Terug naar de middeleeuwen. B. en W. van EngelenBoekhoven vragen den in die gemeente gedomiliceerden schippers om een Vrijwillige belastingbijdrage van gcm. f 10, om een leemte in de belastingwetgeving goed te maken. De werkverschaffing in Groningen en Drenthe. Op de vragen van den heer Ebels betreffende de uitsluiting van arbeiders bij de werkverschaf fingen in Groningen en Drenthe, die na een be paalden datum gehuwd zijn, heeft minister de Geer geantwoord, dat door zijn ambtsvoorganger destijds is bepaald, dat, te rekenen van 4 Mei 1924 af, geen nieuwe arbeiders bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaffingen in Gro ningen en Drenthe te werk zullen worden ge steld, behoudens door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw te verleenen ont heffing Van deze bepaling. De bedoeling hiervan was, jonge arbeiders er van terug te houden, op jeugdigen leeftijd een onberaden huwelijk aan te gaan. Bij de werkverschaffing immers worden alleen gehuwden te werk gesteld- En het verschijnsel deed zich voor, dat men ging huwen, om daarbij te werk gesteld te worden, of ook weinig minder bedenkelijk dat men ging huwen, terwijl men vooruit wist, dat onmiddellijk na de huwelijksvoltrekking do hulp der Overheid zou moeten worden ingeroepen. Beoogd werd, dit onjuiste effect van de werk verschaffing af te snijden. Spoorwegpersoneel. Gasteren is de eerste conferentie gehouden tusschen de direcuie der Nederlandsche Spoor wegen en don* Personeelraad. Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over de herclass ficatie van een aantal standplaatsen. De directie Verklaarde evenals vroeger, bij gebrek aan voldoende gegevens, de rijksregeling zoo maar niet zonder meer te willen invoeren. Zij was evenwel, ook in Verband met een door den minister van waterstaat geuiten wensch, bereid de geheele standplaatsindeeling aan een onder zoek te onderwerpen door een commiss;e bestaan de uit door de directie en door den Personeel raad aan te wijzen leden. Onzake de positieregeling der bureaubedien den, schrijvers en bureelambtenaren, waarom rent tusschen de leden van den Personeelraad overeenstemming was verkregen, verzocht de d rrctie toezending van de schriftelijke voor stellen. mij te bevrijden, zult ge nog maken, dat men u ook inpikt en tusschen vier muren gevangen zet. En daar zoudt ge u een beetje Jienauwd gevoelen, gouverneur, ge zoudt meen en in uw eigen doodkist te liggen. Beschuldigde riep op dit oogenblik de po litiebeambte. Beschuldigde herhaalde de oude heer met een minachtend schouderophalen. Is het niet om het uit te schateren van lachen, aan een kind van twaalf jaar zulk eene benaming te geven, alsof men een Rinaldo RinalJini of een Fra Diavolo voor zich had Gelukkig maakte de majoor deze opmerking zoo zacht, dat niemand haar hoorde, wam, de recorder begon nu het meisje te verhooren, terwijl de oude leeuw zijn gebaard hoofd in zijn twee handen steunde en onder halfluid zuchten aan de vragen en antwoorden, die thans elkander volgden, zijn gespannen aan dacht schonk Nu jongen, of meisje, hoe is je naam Capitola, sir. Majoor Warfield sprong op, als door een elect r'ischen stroom getroffen. Cap.... Capitola? mompelde hij. Dat is zonderling. Hm zou er dan nog een Capi tola bestaan De naam is zoo zelden, dat ik zulks nauwelijks kan gelooven. Ca-pi-to- la En als dat nu eens mijn Capitola zou zijn? voegde hij er bij. Zou ik haar zoo spoedig vinden Maar hier 1 hier op de bank Van der Maesen de Sombreff. t Jhr. mr. L. TI. L. J. van der Maesen de Som- briff, lid der Eerste Kamer en kantonrechter te Heerlen, is g steravond zeven uur in den ouder dom Van 71 jaar, na een ziekbed van ongeveer cien dagen, overleden. Jhr. mr. L. H. L. J. van der Maesen de Som- breffe werd 12 September 1854 te Maastricht geboren. Na zijn studiën te hebben Volbracht der beschuldigden in bet commissariaat Van politie. Doch stil, stil Laat ik Verder luis teren. Dus je noem je Capitola vervolgde de re corder zijn verhoor. Capitola en hoe nog meer Ik heb geen anderen naam meer. Wie is je vader Dat weet ik niet. En je moeder Ik heb haar nooit gekend en weet van geen moeder af. Waar woon je? Overal en nergens. Vandaag onder den bloo- ten hemel, morgen onder een koetspoort. Maar gisteren, gisteren sliep ik in een bed, voeg de Capitola er bij, terwijl zij met een vrien delijk lachje naar den majoor omzag, daar zij, dank diens vrijgevigheid, in een slaap stee had overnacht. Wat doe je voor den kost Met welk am bacht verdien je je brood klonk de verde re vraag van den rechter van instructie. Ik verkoop couranten, draag reistasschen, poets laarzen en Veeg de straat, al naar 't valt. Dat wil zeggen, je doet van alles, maar je hebt geen beroep. Hoe zou ik er een hebben kunnen leeren Ja, sir, ik doe van alles, waarmede men, op een eerlijke wijze, zijn leven kan onderhouden. (Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1