Brandwonden PU ROL werd hij in 1879 benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger te Maastricht en in 1882 tot ambtenaar van het O.M. bij het kantongerecht te Rotterdam, om in 1883 in dezelfde functie be noemd te worden te 's-Hertogenbosch. In 1886 werd de thans overledene benoemd tot kantonrechter te Heerlen, in welk ambt hij juist dit jaar zijn veertigjarig jubileum zou Vieren. Weldra werd de kantonrechter, die allerwege zeer bemind was, gekozen tot lid Van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar hij tot zijn dood de R. K. Staatspartij heeft, ver-tegenwoor- digd. De Biesboseh-bestckken gegund. In cle gistermiddag gehouden raadszitting te Dordrecht is, na een geheime vergadering, in het openbaar gesproken over de gunning d,cr inpolderingswerken Van denBicsbosch.Ten slotte werd, overeenkomstig het Voorstel Van het bestuur der Ver. „De Biesbosch" en van B. en W. door den Raad goedkeuring verleend de werken te gunnen als volgt bestek 1 Anton Rovers te Made voor ƒ34.900 (op één na laagste inschrijver) bestek 2 Van Dongen en Van Hoven, Dorclt, Voor 354.800 (op twee na laag ste inschrijver) bestek 3 en 4 gecombineerd aan Corn. Verwater en Co. te Made, voor 442.200 (in combinatie laagste inschrijver) of in totaal voor ƒ831.900. De crisis Uit welingelichte bron Verneemt ,,De Volks krant," dat de burgemeester van Breda, mr. dr. A. C. v. Sonsbeeck, door den kabinetsformateur" mr. Limburg aangezocht zou zijn, de portefeuille van Binnenlandsclie Zaken te aanvaarden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Cursusavond R. K. Volksbond. De heer A. C. de Bruin, voorzitter van het R. K. Werkliedenverbond heeft gisteravond in het bondsgebouw gesproken over de beschavings arbeid van de R. K. arbeidersbeweging. In juiste,goed gekozen bewoordingen heeft hij de idee beschaving zijn hoorders bijgebracht, beschaving op 't terrein van de arbeidersbewe ging. Deze beweging is onder de R. K. arbeiders nog te weinig bekend omdat de actie geen on- noodig gerucht maakt en vooral omdat slechts uitsluitend (bijna) de stoffelijke belangen wor den gewaardeerd. Het is niet voldoende van elk individu op zich zelf een ideaal na te streven, men moet dit gezamenlijk doen vanzelf zullen de resultaten dan de verwachting verre overtreffen. Beschavingslarbeid van de hoogste orde noemt spr. diè beletseen wegnemen wflke het bescha vingsleven in den weg staan. Die beletselen zijn hoofdzakelijk gekant tegen het einddoel n.l. God, die het allesbeheerschend doel der bescha ving is. In korte trekken ging spr. in de historie terug, zoo in de jaren 17781872 waarin de toestanden voor de arbeiders nog allerellendigst waren. Nóch wettelijke arbeidsbescherming, noch onderwijs was voor hen bereikbaar. Kinderarbeid vierde hoogtij zoodat het kindersterfte-cijfer schrikba rend hoog was. Ook de nuisvesting liet veel te wenschen over nu nog zijn in de groote steden de sporen daarvan te vinden. Onder zulke omstandigheden begon de R. K. arbeidsbeweging haar moeilijkê taak en 't behoeft niemand te verwonderen dat in die dagen het socialisme bloeide, dat de massa beïnvloedde door de vele beloften in de toekomst en wel alle tot verbetering der materieele toestanden. Wij moeten echter bedenken dat materieele belangen niet te forceeren, maar een noodza kelijk gevolg zijn van betere geestelijke toestan den of liever van een hoogere bescliavings-trede. De R. K. Arbeidersbeweging had een twee ledige taak te vervullen n.l. een opvoedkundige en een toepassende. Opvoedkundig omdat zij de leden der vak- en standorganisaties moesten bijbrengen welke taak ieder voor zich èn allen gezamenlijk te verrichten hadden toepassend om tot uitvoering, tot toepassing te ge raken van de christelijke rechtsbeginselen. Zoo zien we dan in 1874 het bekende kinder wetje van v. Houten tot stand komen, inhouden de beperkingen omtrent den kinderarbeid. In 1880, onder den pas ontslapen Ruys de Beeren- brouck kon echter eerst van een wet worden ge sproken. Vervolgens zien wij tot stand komen een wet op de arbeidscontracten, een steenhouwers, stuwadoorswet, een land- en tuinbouwerswet, een woningwet, enz. Alle, en dit spreekt voor zich zelf, onder invlokl en door het aansturen van de R. K. arbeidersbeweging, tot stand gekomen. Ook de tuberculosebestrijding is niet vergeten er is en wordt nog gezorgd voor geestelijke en lichamelijke ontwikkeling door middel van cursussen, een eigen dagblad wordt uitgegeven,vakscholen worden gebouwd en 't beroepskeuze-vraagstuk geniet ook een bij zondere belangstelling, bouwvereenigingen, spaar banken, levensverzekeringen, corporaties zijn gesticht en opgericht, alle in 't belang van de R. K. arbeiders. Spr. was er van overtuigd, als we dit eens alles goed overwegen, het toch wel duidelijk zal wor den, dat deze werkwijze wel degelijk de naam beschaving verdient, en wel van de hoogste orde. Spr. kan zich dan ook niet begrijpen dat er zoovelen zijn geloopen naar de overzijde waar, we durven het gerust zeggen, het materieele belang alles overschreeuwt. Vervolgens zoo besloot spreker moeten wij niet terugschrikken eens een blik te slaan op den tijd die achter ons ligt en niet vergeten wat de oude ren reeds vóór ons gedaan hebben. Als we door drongen zijn van de voordeelen der R. K. Arbei dersbeweging zullen we onze persoon zooveel te gemakkelijker geven en ook zooveel te meer presteeren. Het betoog van den heer de Bruin was goed van opzet en van bevattelijke taal en velen zullen dankbaar huiswaarts zijn gekeerd. Aanvullingsagenda-Gcmccnteraad. obis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeentebegrootmg Voor 1925 in verband met de uitkeering van het restant subsidie oVer 1921 aan de Vereeniging „De Ambachtsschool voor Schiedam en omstreken." Model D 4323,72. Ster. Voorstel Van B. en W. tot onderhand- sche Verhuring tot ultimo December 1926 van het weiland in Nieuw-Mathenesse, ter^ grootte Van pl.m. 1\ H.A., aan d,en heer H. A. ^Caspers, alhier, tegen een huursom, Van ƒ150.zulks onder verplichting, dat de huurder het gehuurde op eigen kosten moet droog maken en droog- houclen. Squaler. Voorstel Van B. en W. tot verkoop aan den heer P. Van Gent, alhier, van een per ceel bouwgrond aan het verlengde Van d,e Burge meester Knappertlaan, hoek Aleidastraat, ter grootte van pl.m. 400 M2.tegen den prijs van /16.- per M2. Voorts wordt medegedeeld, dat de nieuwe twee wielige motorspuit, tot d,e aanschaffing waar van in Uwe op 22 December 1925 gehouden ver gadering werd besloten, is aangekomen en dat in den loop Van de volgende week, op een nader te bepalen datum, daarmede een demonstratie zal worden gehouden. Waterleiding. B. en W. schrijven aan den Raad Bij de toepassing van het nieuwe tarief, dat zooals U bekend is gebaseerd is op een vast recht, Vermeerderd met een Vergoeding per M3 voor oververbruik, deden zich ten aanzien Van de Woningbouwvereenigingen moeilijkheden voor. Vroeger toch bestond alleen e'en vast tarief berekend naar het bewoonde oppervlak. Doordat volgens de nieuwe regeling iedere woning afzonderlijk naar ieders gebruik berekend wordt bracht dit nieuwe tarief aanzienlijke ad ministratie en controle mede, waarop 'de Wo- ningbouwvereenigingen niet waren ingericht. Bovendien is het bij oververgruik zeer moei lijk te constateeren bij wien de schuld ligt, daar op één meter meer dan één woning is aangeslo ten, terwijl het te kostbaar is om voor iedere woning een afzonderlijken meter te plaatsen. Echter waar niet overal een meter wordt ge plaatst kan dit weder tot Verspilling aanleiding geven, gepaard gaande met groot ongenoegen tusschen de verschillende gezinnen welke op één meter zijn aangesloten. Toen de Woningbouwvereeniging deze be zwaren kenbaar maakten hebben wij deze ern stig onder het oog gezien, waarbij hét ons wen- schelijk Voorkwam, dat deze door d,e besturen der Vereenigingen met den Directeur werden besproken. Als gevolg van deze bespreking heeft men een regeling ontworpen, die aan de bezwaren tege moet komt. Deze regeling is als Volgt Een abonné van een aaneengesloten complex van ten minste 10 wonmgen zal voorloopig be talen wat. hij volgens de gewone bepalingen va$\ de Verordening Verschuldigd is. Aan het eind van het kalenderjaar kan dan een verrekening plaats hebben van'het eventueel voor oververbruik te Veel betaalde bedrag. Daartoe wordt eerst bepaald het totaal aap- tal M3, dat volgens het vaststaand tarief in het complex mag worden gebruikt (Bij 10 wo ningen bedraagt dit aantal 10 x 52 M3 520 M3 Wat in het afgeloopen kalenderjaar, ten be hoeve van het complex, als geheel beschouwd, •boven dit aantal M3 is gebruikt, wordt als over verbruik aangemerkt. Tegenover het oververbruik in de eene woning- zal dan het minder Verbruik in de andere in aanmerking worden genomen. Wanneer een abonné meent dat in een woning zich een geval Van verspilling Voordoet, kan de medewerking van de Waterleiding worden inge roepen, die op kosten van het bedrijf dan een contröle-nu ter tijdelijk plaatst. Ook wanneer een abormé moeilijkheden heeft bij het invorderen van het watergeld Van zijn huurder, kan het bedrijf hierbij zijn medewerking verkenen. De nieuwe politic-post. In verband met zijn Voorstel een nieuw poJitie- posthuis in het plantsoen bij het gymnastieklok. Broersvest te laten bouwen voor 6500, schrijft de directeur van Gemeentewerken aan B. on W. het volgende Bij de vaststelling vftn dni-ooilijnen ten Oosten van de in aanbouw zijnde nieuwe Koemarktbrng aan de Noordzijde Van de Buitenhaven is te vens beslist, dat de ronde molen, waarin thaiis de Politiepost aan de Rotterd. poort is gevestigd, zal moeten Verdwijnen. Er is toen over gesproken om deze te Vestigen in het pand Buitenhavenweg no. 7a,-waarom daarvan een Voorloopige schets is gemaakt. Bij nadere bestudeering van dit vraagstuk is mij echter gebleken, dat deze Verplaatsing niet wenschelijk is, en Wel om de Volgende redenen. lo. Volgens het opgemaakte plan wordt niét alleen over het woonhuis beschikt, doch tevens over den Voorbouw van de gymnastiekzaal, zoo dat deze zaal onverkoopbaar wordt. 2o. Door vastlegging van dit oppervlak wordt het overblijvende te verkoopen stuk langs den Rotterdamschen dijk te ondiep en daardoor moeilijk Verkoopbaar. 3o. Het woonhuis is in geen besten staat, zoodat de verbouwing wel kan tegenvallen en het onderhoud na Verbouwing duur zal blijven. 4o. Is de tgging Voor een politiepost zeer ongunstig, daar er geen uitz'cht is. B. en W. stellen den Raad Voor dien overeen komstig .ot den bouw te besluiten. Onze goede manieren. De heer P. de Bruin, kampioen ingezonden stukken -schrijver in „Volk" en „Voorwaarts" maakte ons Vrijdag eveneens gelukkig metzoo'n tegen ons gericht afzetsel van zijn strijdbaren geest. Wij gaven de kern van zijn betoog ongerept een plaats in ons blad, maar lieten de rethorische franje, die weth. ons met zijn gewone breed- sprakerigheid cadeau deed, als nietszeggend vervallen. Wij meenden den man hiermee recht gedaan te hebben, doch wij hadden helaas buiten zijn ijdelheid gerekend. Weth. is n.l. verbazend verbolgen geworden over de vermetelheid, die woorden van hem in de prullemand deed deponeerenen hij dacht aan majesteitsschennis en peinsde over wraak. Zijn proza moest aan de vergetelheid worden onttrokken en hij rende met een duplicaat van zijn ingezonden stuk naar de „Sehiedamsche Courant", die dadelijk aan zijn verzoek tot opname voldeed niet zoo zeer omdat ze gaarne het gedienstige sloortje van 's wethouders hoog moed was, dan wel om te profiteeren van de gelegenheid de gehate concurrente een hak te zetten. We zouden niet eens op dit relletje van kruid je-roer-mij-niet-gevoeligheid en neringnijd zijn ingegaan, als weth., in zijn korzeligheid, het niet noodig geacht had om behalve als beleedigde ook als beleediger te poseeren. Weth. schrijft in 'n toegift vrijmoedig, dat wij geen goede manieren hebben. Dat is toch wel wat al te brutaal 1 Vermoede lijk meent hijdat ieder, die zich niet uit „Au bon marchc" de wet laat decreteeren, geen goede manieren heeft. Wij gunnen hem het genoegen dezer meening graag, maar wij hebben er beslist bezwaar tegen, dat hij die in druk publiceert. Weth. de Bruin is de laatste die vermanend over goede manieren mag keuvelen. Wij hebben nog notulen van gemeenteraads zittingen uit zijn politieke kinderjaren en tevens bezitten wij verslagen van de zittingen der Provinciale Staten. Maar omdat dit bronnen zijn, waarvan weth. natuurlijk de zuiverheid loochent, laten we hieronder volgen een gedeelte van 'n ontboeze- ming, die zijn harte-vriend en partijgenoot, R. Stenhuis, voorz. van het N.V.V., dezer dagen in de „Voorwaarts" plaatste: Een o n np o d i g e zei fv èrhe er- lijkin g. Wij achten het volkomen begrijpelijk, dat par tijgenoot De Bruijn over onzen brief minder goed gestemd is. Er moge echter gevraagd worden, of het niet juister ware geweest, wanneer de Br. dezelfde manier had gevolgd als het Dag. Be stuur van het N.V.V. Wij waren over zijn plannen inzake steun aan werldoozen minder goed gestemd en schre ven hem een brief. Hij had ons hetzelfde kunnen doen en er zoo noodig aan toe kunnen voegen, dat hij met ons praten wilde, dat ware o.i. door de verhoudingen geboden. Gesteld dat wij ook di rect in de krant gingen schrijven over iedere daad of gedraging, die ons niet aanstaat. Nu is De Br. zoo beminnelijk te veronder stellen, dat wij zijn afgegaan „op de door nie mand te controleeren praatjes van iemand, die nu eenmaal voorzitter van een bestuurders- bond is." We laten de wijze, waarop De Br. die zelf zoo gauw opstuift, schrijft over een vertrouwensman in onze beweging nu maar voor wat het is uitspattingen van redelooze driftdoch moeten bezwaar maken tegen zijn veronderstelling, dat de brief van het N.V.V. op praatjes was gebouwd. Ons oordeel berustte op de officieele mededeeling van het gemeen tebestuur aan de vakvereenigingen betreffende de steunregeling. Die steunregeling achtten wij onvoldoende en dat hebben we De Br. op de meest gemoedelijke wijze medegedeeld. Nu gaat De Br. de voortreffelijkheid van zijn beheer uitstallen. Het is altijd aangenaam als iemand zoo te vreden is over zijn werk dat geeft vreugde en houdt den moed er in. Maar wat heeft het N.V.V. daarmee te maken? Het N.V.V.-bestuur had alleen te beoordeelen of de steunregeling zooals die was omschreven in de circulaire van het Gemeentebestuur voldeed aan de redelijke eischen, die onze vakbeweging stelt. Die vraag beantwoordde het ontkennend en deed daarvan De Br. per brief mededeeling. De Br. heeft ons alleen geleerd, dat we- zulks met hem niet meer moeten doen. In opgewon denheid over het feit dat het N.V.V.-bestuur hem niet schreef „Gij zijt groot", publiceert hij een brief waarin hem een inlichting werd. ver strekt, die niet voor publicatie was bestemd. Op een dergelijke reactie hadden we niet ge rekend dat is een leering voor de toekomst." Wij zijn niet zoo kinderlijk te gelooven, dat weth. zich zal beteren na deze regelen, daarvoor is er in hem teveel van den autocraat, die geen critiek duldt, maar we hebben hem alleen willen herinneren aan het spreekwoord Wie kaatst moet den bal verwachten. De heugenis daaraan zal hem voortaan mis schien voeren tot het in practijk brengen van den wijzen raad Wat gij niet wilt, dat U ge schiedt, doe dat ook een ander niet. Ook andere „burgerlijke" bladen ontvingen bedoelden aanval op ons blad die waren echter zoo fatsoenlijk hem niet te plaatsen. Excursiën Katholiek Leven. De Voor Zaterdag a.s. aangekondigde excursie naar de Maasbode is uitgesteld tot medio Maart". Het bezoek aan de Heincken's Brouwerij op Dinsdag a.s. vindt doorgang. Deelnemers ver trekken pl.m. 2 uur van h;er. Punt van samen komst wordt Vrijdag a.s. ter vergadering vast gesteld. Op Verlangen Van enkele leden bestaat bij het bestuur gelegenheid tot zeer beperkte introductie. genei st men spoedig met Doos 30 ct. 630 5 geven op het gebied Van de kanariesport en vogelbescherming. De belangstelling hiervoor bleek grooter dan men verwachtte. Voor een goed gevulde zaal opende de voorz. den avond om, na een welkomst woord het woord te gt-Ven aan den heer Van Beu- zekom ui t den Haag, Genoemde heer bleek voor zijn taak goed be rekend, te zijn, want bij elke plaat die op het doek verscheen, zette hij alles zeer duidelijk uiteen en stelde ook ieder in de gelegenheid, vra gen te stellen welke dan zeer bevredigend wèrd,en beantwoord. Ook gaf de heer Van Beuzekom een uiteenzet ting van het Verschillende kweeken waarin hij vooral naar voren bracht het kweeken in Enge land; in Nederland wordt hoofdzakelijk gekweekt om den zang der kanarie's terwijl in Engeland meer op den kleur en postuur d,er kanarie's wordt gekweekt, waarvan ook de beelden zeer duidelijk naar voren kwamen. Ter afwisseling werden door den jongenheer J. A. van Lint zeer verdienstelijk eenige num mers pianomuziek gegeven. Gist e|r middag ten 4 uur is dooi de politie een schoorsteenbrand, gebluscht ten huize van A.H. aan de Pernisschestraat. Gisteravond is ten nadeele van M. uit Rotterdam een rijwiel ontvreemd, dat hij onbeheerd op de Hoogstraat voor een -winkel had laten staan. Gisteravond te half zes uur is de motorboot „Scheepvaart III" van de firma Roest en Co., van hier in d,e Rijnhaven te Rotter dam in aanvaring gekomen met het aldaar lig gende Rijnschip „Theodora". De „Scheepvaart III", che de haven uit wilde Varen, moest op draaien, doch dit gebeurde niet snel genoeg, waardoor hij met het anker tegen de „Theodora aanbotste. De „Theodora" bekwam een groot gat boven de waterlijn de „Scheepvaart III" beliep geen schade en kon de reis voortzetten. Persoonlijke ongelukken gebeurden niet. UIT ROTTERDA Zijn patroon te lijf. Bij de cargadoorsbrma W. en Zoon alhier, was d,e huisbewaarder met een termijn Van zes maanden ontslagen. Toen de man gistermorgen den directeur E. daarover sprak, verzocht hij het ontslag ongedaan te maken. Dc hoer E. weigerde dat en zeide.dat het ontslag definitief was. De man kreeg toen een aanval van woede. Onder het uiten Van scheldwoorden en Verwen- schingen haalde hij een revolver uit den zak. Vóór hij echter kans had te schieten, wist de heer E. zijn pols te omklemmen en hem te beletten Van het wapen gebruik te maken. Inmiddels toegeschoten bedienden kwamen den heer E. te hulp en maakten zich meester Van den huis bewaarder. Deze kreeg daarop plotseling een zenuwtoeval. ITij heeft zijn spraakvermogen tij delijk verloren, zoodat hij tot dusver niet door de politie Verhoord kon worden. Na den brand. De toestand Van den heer C. W. Birkhoff, den eigenaar van het sigarenmagazijn aan de Noord.blaak, dat gisteren door brand werd ver nield, was heden zeer bevredigend,. Hij zou reeds in staat zijn, het ziekenhuis te verlaten. Uit zijn Verklaringen is nog gebleken, dat hij op het bal- c-on der tweede étage terug wilde gaan om zijn Vrouw en kinderen te halen. Men riep hem tóe, onmiddellijk naar beneden te komen. Met het redden van vrouw en kinderen zou de brandweer zich wel belasten. Was d,e heer B'rkhoff terugge gaan, dan zou hij zeer waarschijnlijk ook tot de slachtoffers hebben behoord. Kanarie-kweekers. Door de Eerste Sehiedamsche Kanariekwee- kersvereem'ging werd Maandagavond in het gebouw „Kunstmin" een lichtbeeldenavond ge- Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een Verzoek Van de BATAAF- SCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ (v.h. N. V. ACETYLENA") subdepot Schiedam, om ver gunning tot oprichting-van een benzine-installa- tie met een ondergrond.sch reservoir, inhoudende 2000 L. en een bovengrondsche aftapinrichting in cn op het terrein van de firma Van Deventer Zn.., aan d,e Maaskade 1, kadaster Sectie N. No. 143. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie d.er gemeente ter visie gelegd,. Op Woensdag, den 10 Maart des v.m. 11 uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig, art. 7 dier Wet Voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Gemengd Nieuws. S m o k k e 1 a r ij. De douane te Roosendaal heeft gisteravond in den laatsten Belgischen trein een partij eau de cologne aangehouden van 100 flesschen en een partij parfums, die men frauduleus uit België wilde invoeren. De smokkel waar werd in beslag genomen een en ander was gevojtden in een der toiletten van de derde klas. Van den smokkelaar geen spoor. Door een vrachtauto doodge drukt. Gisteravond omtreeks 6 uur is op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2