Hooftskade te ,'s-Gravenhage een ernstig onge luk gebeurd. De 18-jarige V. Z. van de D. la Ftefkade die daar met een handwagen liep, werd aangereden door een vrachtauto, bestuurd door zekeren J. Hij werd tegen een boom gedrukt en raakte met den hals beklemd tusschen zijn eigen handkar en den boom, met het gevolg, dat hij onmiddellijk dood was. Het stoffelijk overschot is door den geneeskundigen dienst naar het ge meente-ziekenhuis vervoerd. De politie stelt een onderzoek in, dat nog niet geëindigd is. De eerste indruk van ooggetuigen is, dat den chauffeur geen schuld treft. Hij zou kalm gereden hebben, doch den handwagen niet gezien hebben, daar deze niet van een lantaarn was voorzien. Oplichting. Te Hoorn heeft een man, die zich als Amsterdamsch koopman voordeed, enkele opgezetenen opgelicht. Hij gaf voor, na mens een engrosmagazijn voor heerencostuums te komen, dat, teneinde zich voor een faillisse ment te behoeden, tijdelijk en details ging han delen. Costuums zouden geleverd worden 40 a 50 pet. beneden de waarde. Een eerste klas cou peur zou later de maat nemen voorloopig werd een mooie coupon stof tegen contante betaling verkocht. Het voornaamste was echter een naam kaartje of de handteekening achter de genoteer de order. De slachtoffers kwamen al spoedig tot de ont dekking dat de coupon veel te klein was voor een costuum. En de coupeur bleef weg. Onbewaakte overwege n.De vracht rijder T. uit Haarlemmermeer wilde met zijn auto in het Oosteinde den onbewaakten overweg van de Haarlemmermeerlijn oversteken. Hij bemerkte te laat, dat een personentrein in aan tocht was, en zag geen. kans meer, den auto tot stilstand te brengen. De man had de tegenwoor digheid van geest van den wagen te springen zoodat hij met den schrik vrij kwam. De auto werd door ze locomotief gegrepen en vernield. schijn. Een aanvaring was onvermijdelijk. De Heen en Weer 3 werd aan stuurboordzijde ge troffen. Er ontstond een groot gat on'der de wa- lijn. Terstond keerde het veerbootje terug naar den Noordwal om de passagiers er be vonden zich 11 aan boord -gelegenheid te geven het schip te verlaten. Hoewel het water krachtig binnenstroomde, hoopte men nog de Dokhaven te kunnen bereiken. Eenige meters uit den wal gekomen, rapporteerde de machinist evenwel, dat het water reeds bijna de vuren bereikt had. Daarom werd koers gezet naar de Jachthaven, waar de Heen en Weer 3 aan den grond gezet werd. De sleepbooten Mars en Venus, van L. Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst hebben het schip daarna lens gepompt, waarna de Heen en Weer 3 naar de Dokhaven is gesleept. Gistermorgen is het schip in het dok opgenomen. Ongelukken. Maandagmorgen toen de voerman K. zich met paard en wagen naar de markt in Apeldoorn wilde begeven, schrok het paard op de Vaassenschegrens voor een- van de tegenovergestelde zijde komenden auto. Het paard sloeg op hol K. werd van den wagen ge slingerd en is weinige oogenblikken daarna over leden. Voor haar plaatsje. De politie heelt proces-verbaal opgemaakt tegen een bewoon ster van de Lambertusstraat te Rotterdam, mej. H., die, terwijl de straat voor haar woning openlag, ter reparatie, niet minder dan drie honderd steenen naar binnen heelt gesleept, als mede een hoeveelheid zand, om haar plaatsje in orde te maken. De bloemetjes buiten gezet. Twee bloemenhandelaars uit Rijnsburg waren Zondagavond naar de Leidsche Crt. vertelt in Den Haag „uitgegaan", wat wel een beetje laat gewordenwas waardoor men (met een leege beurs) geen kans meer zag om thuis te komen. Men sprak af een auto te huren om zich naar Rijns- I burg te laten brengen, en aldaar op een zeker punt zonder medeweten van den chauffeur de auto, te verlaten, natuurlijk rijdende. Zoo ge zegd, zoo gedaan.Op den hoek van deKerkstraat, Heerenweg ging de een fluks onder het rijden de auto uit. Minder gelukkig was no. 2., omdat, de chauffeur de truc intusschen had bemerkt. Een kolossaal pak slaag was het gevolg van de daad. Bovendien vond de chauffeur het heele- maal niet onbillijk ook den jas van den een, die het pak slag had gekregen als pand mee te nemen naar Den Haag. Brand. Door onbekende oorzaak is Maan dag brand uitgebroken bij B. te Epe. De ouders waren op een biuiloft- en de kinderen lagen thuis te bed. Omwoners hebben kinderen en vee gered. Huis en inboedel zijn geheel in vlammen opge gaan. Alles was verzekerd. Plotselinge dood. De zestig-jarige IT.W. van het Karei de Stouteplein te Rotterdam die gister hard had glloopen om het veerbootje aan de Parkhaven te halen, is aan boord ervan in elkaar gezakt en overleden. G e w ij z i g d e pokken. Maandagavond heeft de Haagschc geneeskundige dienst een pa tiënt uit zijn woning naar de barakken op Hout rust vervoerd. Het betreft vermoedelijk een licht geval van gewijzigde pokken. Een schipbrug stuk gevaren. Gisteravond is schemerdonker is de schipbrug o ver den IJscl te-Deventer kapot gevaren. De brug was opengedraaid tot doorlating van een stoomschip en een motorboot, toen uit de rich ting van Zupthen twee schepen naast elkaarge meerd snel naderden de Linguinda, schipper B. Bos uit-Zwartsluis, geladen met steenen naar Leeuwarden, en de Eben Haëzer, van F. Uiter wijk te Oosterbeek. Het motorschip Linguinda dat het andere vaartuig naast zich sleepte kon door den feilen stroom van het hooge water geen stuur houden en voer tegen de brug aan den kant van den linkeroever, welk bruggedeelte zeer ontzet is. Daarna botsten beide schepen te gen het bruggedeelte aan den stadskant en brach ten daar groote schade teweeg. De Linguinda liep groote schade op aan den boeg en verloor een roeiboot, die zonk. De schade aan de brug kon nog niet worden vastgesteld, doch het schijnt vast te staan dat het brugverkeer eenigen tijd gestremd zal zijn. De schade te Venlo. Het blijkt, dat de schade, door de overstroomimg geleden, be- angrijk hooger is, dan destijds globaal geraamd werd. Aan de hand van nadere gegevens is de schade ls volgt geschat 60.000 aan gasfabriek, waterleiding en electrische centrale, inbegrepen bedrijfsschade 450.000 aan particuliere eigen dommen 400.000 aan industrie, exclusief bedrijfsschade. Dus te zamen 910.000. Bij dit bedrag is echter niet inbegrepen de schade aan tuin- en landbouw. Deze is nog niet te bepalen. Doch gevoeglijk kan thans reeds als vaststaand beschouwd worden, dat de gehee- le schade de millioen gulden ruim overschrijdt. De bemanning der A 1 k a i d. Maan dagavond zijn met het s.s. „Blommersdijk" van de Holland-Amerikalijn aan de Wilhelminakade te Rotterdam aangekomen 15 leden der beman ning van de „Alkaid" van de Mij. van Nievclt Goudriaan Co. ,welk schip 31 Januari j.l bij New Foundland schipbreuk heeft geleden. Zooals men zich herinneren zal is het aan de tusschenkomst van het Duitsche-stoomschip de Westphalia" te danken dat de schepelingen gered konden worden. LONDENSCHE KRONIEK. Hoog water. Uit Nijmegen Het veer is weer verlegd naar de hooge kade, omdat op de gewone plaats de kade blank staat. De Waal heeft hier| een stand welke 3.28 M.is boven den gemid delden stand. Gister nog 21 c.M. was, doch van den Boven Rijn wordt 30 c.M. val gemeld, zoodat deze hoog waterperiode spoedig geschiedenis zal zijn. Uit Maastricht: De Maas blijft vallen sedert gister 31 c.M. De stand was gistermorgen 2.50 M. Als er geen was meer komt, is het gevaar voor overstrooming geweken. Zwervers. Onder de gemeente Melfck Herkenbosch zijn door de politietroepen in één nacht twaalf vreemdelingen aangehouden, die daar zonder geldige papieren rondzwierven. Zij werden alle over de grens gezet. Aanvaring. Gisternacht tien voor één heeft op de Maas, ter hoogte van de Veerkade te Rotterdam, een aanvaring plaats gehad tusschen de Heen cn Weer'3, van de Gemeenteveren en de sleepboot Partout, van Volker Bos. De Heen en Weer 3, bestuurd door kapitein M. Boon had juist den aanlegsteiger aan de Veerkade verlaten, om naar Katendrecht over te steken, toen voor een stroomopwaarts varenden sleep gestopt moest worden. Toen de sleep gepasseerd was, en de Heen en Weer 3 zou doorvaren, kwam plotseling de Partout achter den sleep te voor- Londen, 222'26. (Van onzen correspondent.) Sportterrein Voor ambtenaren Een ernstig rpccningsVerschil is in Engeland gerezen naar aanleiding van het besluit der regeering 200.000 beschikbaar te stellen voor sportterreinen voor ambtenaren van den burger lijken dienst over het geheele land- Zulke ter reinen voor dezen dienst zijn reeds in verschei dene centra Van het land geopend,. En juist deze week opent de Hertog Van York groote, nieuwe speelvelden voor de ambtenaren in dat beroemde Londensehe sport-centrum, Chiswick. Die speel velden zijn de mooiste, de modernste en ruimste van Engeland. De kosten voor den aanleg heb ben tot nu toe een 30.000 bedragen. Al het geld er voor is echter verkregen door middel van inteekenlijsten, die in de departementen van algemeen bestuur hebben gecirculeerd. Men erkent graag dat speelvelden noocllg en nood zakelijk zijn in alle steden maar er heerscht ruim verbolgenheid over het feit dat de ambtenaren in dit verband in een bevoorrechte positie wor den geplaatst. Men wijst er op dat de burgerlijke ambtenaar reeds vele Voordcelen bezit, zooals een korten werktijd, een Vaste rechtspositie en pensioen aan het einde van zijn dienstjaren. De redeneering is dat zij indien zij eigen speel velden willen bezitten - de kosten ervoor zelf moeten dragen. Eenige dagbladen drukken zich sterk uit en zeggen dat particuliere firma's somtijds gelegenheid tot ontspanning verschaf fen voor haar personeel,dat zulke ondernemingen echter alleen plaatshebben - wanneer het de firma zeer voorspoedig gaat en wanneer ze het publiek goedkoop Voortreffelijke diensten be wijst de aandeelhouders laten bovendien hun stem hooren wanneer particulieren bedrijven dergelijke plannen voorstellen. De zaken'van John Bull Ltd. zijn echter niet zoo Voorspoedig en verschaffen de klanten (in de zaak van Tele- phoon- en postdienst b.v.) niet den goeden dienst tegen lage tarieven, dien zij meenen te mogen verwachte. Bovendien het zijn nog de pers stemmen die spreken -is dit voorstel omstaats- tennis te verschaffen aan de machineschrijfsters van Whitehall en allerlei andore sport aan de bureaucraten, met de uitgave van £200.000 er aan Verbonden, zelfs niet genoemd, toen de „aandeelhouders" bij de algemcene Verkiezin gen voor zoo ver zij dat vermochten bepaalden hoe het staatsbedrijf zou moeten loopen. Het besluit van de regeering moet nog door het Lagerhuis worden goedgekeurd en bij die gelegenheid zal er nog wel wat over gedelibe reerd worden. Een wetenschappelijke „twistappe 1." Het publiek verheugt zich altijd over flaters van oelc-erden. Twee beroemde professoren in Engeland hebben de gemeenschap pret verschaft met een meeningsVerschil over een been ver sierd met een ruwe reekening van een paarden hoofd, indertijd in Sherbonne, Dorset, gevonden. In 1914, niet lang nadat de vondst heette te zijn gedaan, werd het bekeken en bestudeerd door eminente geleerden en zooals dat gaat werd het het onderwerp van eenwetenschappe- lijke Verhandeling. Een professor, Sir Arthur SmithWoodward beschreef het Voor de leden van het Geologisch Verbond als een voorbeeld van paleolithische kunst. De teekening werd, aan vaard als een kostbare antiquarische ontdekking en de professor schreef er een opstel over geti teld ,,On an Apparently Paleolithic Engraving on a Bone from Dorset". Maar nu is de vorige maand een ander geleerde, professor W. J. So lus, op de zaak teruggekomen. Hij heeft in een overigens geleerd opstel botweg Verklaard, dat dit Voorbeeld Van paleolithische kunst een ver- valsching was, bedreven door schooljongens. De eerst genoemde professor zei de daarop dat het been in een gedeeltelijk gcfossiliseerden toe stand was en dat de teekening erop moest zijn gemaakt toen hef been nog versc'h was. Met behulp van het hoofd van een school in Sherborne slaagde hij er in een der jongens op te sporen, die het been heette te hebben gevonden en die hem Vertelde dat het een echte vondst was geweest en dat hij bovendien op den leef tijd waarin hij het Vond, te ontwetend was om een streek te kunnen uithalen, als door professor Solus was Voorgesteld. Daarentegen is ook een jonge geleerde voor den dag gekomen, die ten tijde van de vondst in Sherborne verblijf hield en deze beweert dat de hcele zaak een jongens streek is, indertijd ondernomen om er een leeraar te laten inloopen. Men Vond, het been op een vuilnishoop en het succes Van de streek was in dertijd een bron Voor groote vroolijkheid op de school. Het geval is te meer humoristisch voor het Engelsehe publiek, omdat de Engelsche uitdrukking voor twistappel „bone of conten tion" is. De advertentie -rage. Het schijnt dat adverteeren, Vooral in de An gelsaksische landen, wordt overdreven. Er moe ten Vele menschen zijn, die advertenties alleen nog maar lezen om er stof aan te ontleencn Voor psychologische mijmerijen. Als de bazuin nim mer zwijgt went men aan haar geluid en oefent het geen uifwerkung meer uit. Intusschen, dit kan niet het geVal zijn voor millioenen menschen, op wie reclame grooten invloed blijft hebben. Adverteeren heeft klaarblijkelijk groote waarde voor den adverteerder, getuige d,e enorme be drogen die hij er Voor uittrekt. Dat adverteeren omzet en winst verhoogt blijkt o.|. uit cijfers die dezer dagen door den Bond Van Vruchten- handelaren zijn bekendgemaakt. Deze Bond heeft verleden jaar de advertentieleuze „eai. more fruit" sprekend voor de oogen Van het al gemeen gebracht. Het gevolg was voor een mil lioen pond sterling meer werd omgezet dan het jaar daarvoor. Over de twee jaar, waarin de reclame-veldtocht voor het eten van vruchten werd ondernomen, zijn de advertentie-koslen juist onder 100.000 gebleven terwijl het bedrag van den omzet in de zelfde periode is toegenomen met £2.000.000. De hoogste auto riteit op het gebied van het advertentielcve i in Engeland is misschien Sir Charles Higham hij is er althans in geslaagd zich in een paar jaar als advertentie-agent een fortuin te verwer ven. Dit is misschien geen maatstaf maar het is niettemin belangwekkend te hooren wat hij over zijn vak heeft te vertellen. Hij acht de drukpers de redster Van handel en bedrijf. Merkwaardig in verband met de waarde die men voor adver teeren aan een uitgebreiden lezerskring van een blad meent tc mogen toeschrijven, is zijn bewe ring dat fabrikanten in Engeland in het algemeen niet in de ruim verspreide populaire dagbladen adverteeren. Hij is van meening dat afschaffing van do pers noodlottige gevolgen zou hebben voor het bedrijfs- en handelsleven. Goederen, en dus geld, zouden niet zoo snel en voortdurend Circu- leerèn. Winkels zouden leeg worden. Pakhuizen cn opslagplaatsen aan de havens zouden overvol raken. Machines zouden stil gaan staan en in een enkele maand zou de werkloosheid zijn ver dubbeld- Indien men niet meer zou adverteeren hetgeen praktisch gespróken het geval zou zijn indien er geen pers meer was zou het aan bod de vraag „verdrinken" en economische chaos zou liet gevolg zijn. Toch, onanks het feit dat Sir Charles Higham en andere advertenticgroo- len ons Vertellen dat wij Veilig een ruim gead verteerd artikel kunnen koopen omdat het ad- Verteeren van inferieure goederen altijd op ern stig verlies moet uitloopen, mag men zich toch afvragen of dit inderdaad onder alle omstandig heden zoo is. De jonge Lord Leverhulme heeft deze week een opmerking gemaakt die met die schoone theorie in strijd is. Hij zeide dat zijn firma, wanneer zij een artikel had dat er niet in ging, er altijd in slaagde een Vraag er naar te scheppen door op groote schaal te adverteeren. Men mag vreezen dat firma's die minder naam hebben te verliezen er door middel van de ad vertentie in slagen het argelooze publiek minder waardige artikelen aan te smeren. Ik herinner me in ditverband een verhaal in Punch,waarin een goed, oud vrouwtje tot een ander zegt Ik moet toch werkelijk dat goed ook eens koopen die advertenties zijn zoo gunstig in haar oordeel. De oplettendheid van het publiek moet hier in deze dagen groot zijn om het advertentiekoren Van het advertentiekaf te kunnen onderscheiden. VLIEGTUIGONGELUK. PARIJS, 24 Febr. (draadloos) Een mild,. vliegtuig Vloog hedenmorgen om 9.30 onder de Eiffoltoren, raakte de draad Van de antenne van het rad'ostation en stortte omlaag. Het vheg- tuige geraakte in brand, en werd, geheel vernield. De piloot kwam in de vlammen om. DE ITALIAANSCHE SCHULDENKWESTIE. WASHINGTON, 24 Febr. (draadloos) Aan gezien de democratische fractie besloten heeft de leden bij de stemming over de schuldenrege ling met Italië vrij te laten is een 2/3 meerdei- heid twijfelachtig. 31 Democraten zullen zeker tegen de overeenkomst stemmen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Matige tot krachtige Z. tot Z.W. wind zwaar bewolkt tot betrokken waarschijnlijk kans op regentemperatuur iets zachter over dag. Hoog water. Men meldt uit Dieren: Het water is zoodanig gestegen dat de uiterwaarden langs den IJsel, evenals de lage loswal en den weg naar Ubbergen onder water staan. De overtocht heeft alleen per roeiboot plaats. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 23 Febr. Londen 12.14 Berlijn 59 421 Parijs8 96 Be gië -11 35 Zwitserland 4M 03 Amerika -.49 Ween en35 15 Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Milaan 64 971/ 66 80 54.29 35 171/ 10.03 24 Febr. f 15 14 59 42Vs - 9.137, 11 35 48 04 2.i95/8 35 20 64.90 - 66 80 53 321/2 .".5 22 1003 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 23 Fehr. 24 Febr. Londen /12 14^ 16 /12 14 Berlijn - 59 40 - 59 43 Pariijs - 9 98 - 9 16 Brussel - 11 35 - 11 3o Zwitserfand - 4S 87 48 05 Ween en35 15 35 15 Kopenhagenf,5.->4 92 '/2 Stockholm 66 85 66.85 Oslo 54 25 53 76 New-York2.495/s 95/s M»OKT DAMMEN. Gisterenavond had in het patronaatsgebouw a./d. Lange Haven de tweede ontmoeting plaats voor het Kampioenschap van het District Rotterdam tusschen de R. K. Damclub I.D.O. cn de R.K. Damclub T.E.P. De uitslag is als volgt LD.O, T.E.P. A. v. d. HeidenII. Regouw 02 N. v. BaarleF. Trytel 11 A. v. Slobbe—J. Hoogenboom 20 J. v. SlobbeN. v. Gasteren 20 H. KreugerP. Trytel 20 J. NeidA. v. Alplien 20 H. v. GelovenTh. Duimel 02 F. SteenhouwerH. Visseren 2.0 J. v. d. HeidenG, Snijders 02 P. v. d. WaterT. Wilmont 20 13—7 Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 2Ï. Christina Trijntje d.v. J. Kemp en A. D. Last, L. Nieuwstraat. - 22. Jan z.v. A. Valk en J. C. M. van Tricht, Parallel weg. 23. Elisabeth Anthonia d.V. G. van Hat- tem en J. K. van Helclen, Rijnstraat. Winni d.v. W. Strijd,horst en G. M. Huijsse, Alcidstraat. ver led en: Febr. 21. N. van der Post, oud 91 j., wed,. P. Gordijn, Kleine Baan. 22. G. E. J. van den Hoek, oud 9 mud, Broersveld. 23.'H. J. Pil, oud 1 j., Willemshofje. Seheepvaari. Hoog water te Hock ran Holland. 24 Febr. v.m. 0.33 n.m. 0.55. 25 Febr. v.m. 1.25 n.m. 1.36. 26 Febr. v.m. 2.01 n.m. 2.09. 27 Febr. v.m. 2.37, n.m. 2.41. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. G m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 23 Febr. Aangekomen Noorsch s.s. Seirstad, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Eng. s.s. Loch Katrine, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. Eng. s.s. West- bcrough, ledig' van Bandkolm om hier te dokken de Wiltonhaven. Noorsch s.s. Halse van Baltimore, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 23 Febr. Vertrokken Kalimba, ledig naar Rotterdam. Eng. s.s. Telegrammen. Handelsberichten. PRINS CAROL. ROME, 24 Febr. (draadloos) Prins Carol is gisteravond van Milaan naar Parijs vertrok ken waar hij verdere orders uit Boekarest zal afwachten. BELASTINGVERLAGING. WASHINGTON, 24 Febr. (draadloos) Het huis van afgevaardigden heeft de wet inzake belastingverlaging aangenomen. NIEUWE ONTDEKKING. BOEDAPEST, 24 Febr. (draadloos) Door de crïmineele politie is in het kasteel van prins Windisc-hgratz in een gepantserde cassette de Verdwenen 6500 Valsche Fransche bankbiljet ten gevonden eveneens nog belangrijke docu menten die Van veel heteekenis zullen zijn. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM,24 Febr. Officiecle noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.- Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 24 Febr. Men noteert voor Spiritus 100 22. Spoeling. Noteering van de Coöp. VereeD. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.40 per ketel. e

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3