Tob Nooit Hoekje. DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kasteel „Het Onweersnest" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 3 Maart 1926 No. 14494 AdvertentiSni 1—6 regels f 1.75, #lk« r«gtl daarboven M plaatsen drordt 2 maal berekend. Ingezonden m«dad»eimg«n 75 c Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau KOEMARKT i Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden /2.70, per week 20 cent, franco per post 3— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets Tarieven worden nt, 3 meal psr regel, op aanvraag met Uiiicieei rverKDeiicni iu ccb.---=r. fi rn tl g-On n a vallen verzeker! na f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog I 200 bq dood f 100 bg verlies van een duim: f60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd dooi;_d* W.Moli.A.yem.\era. bank Schtedaia Nederlaag. Het avontuur der S.D.A.P., ingeleid met snor kende manifesten en donder-applaus meetings heeft gister in de Tweede Kamer zoo'n hooploos belachelijk einde genomen, dat men ver in de geschiedenis van het parlement zal moeten snuffelen, om de wederga er van te vinden. Geen woord, zelfs geen stem heeft het on zinnige voorstel tot kamerontbinding gekregen, behalve natuurlijk van de school roode broeders en hun loodsmannetje Lou de Visser. Is het niet teekenend, dat juist alleen de com munistische strooman van de Russische demo cratie-moordenaars, steun verleende aan de poging, die met veel lawaai aangekondigd is als de redding van de democratie? Geen stemook geen woord. In hoever dit laatste opzet of toeval was, kunnen we vei lig in 't midden laten, gezegd mag echter wor den, dat het de prachtigste afstraffing van roode brutaliteit is geworden, de prachtigste afstraf fing van dit plannetje, tot. partij-reclame op kosten van het rijk. De roode fractie stond gistermiddag te zieden van woede over die vernedering 't was dan ook waar ijk een trieste dag voor de roemruchte S.D.A.P. Een trieste dagVoora' door de ongelukkige verdediging van ir. Albarda wiens keuze tot leider, steeds duidelijker de grootste vergis sing blijkt te zijn, na die van Troelstra. Deze ridder van de droevige figuur, stond te vechten tegen de windmolens, die hij 14 dagen geleden nog als nuttig beschouwde. En welk vechten Een scheidpartijtje' zon der virtuositeit of overtuiging op minister Co- lijn en op de R.K. Staatspartij. te vervelend om er naar te luisteren. De R.K. Staatspartij is hem te lastig en moet dus maar verdwijnen. 't Is als 'n kind, die schopt tegen den dikken muur, die het in den weg staat. Het gezantschap bij den Paus is geen cent waardVandervelde en Briand besteden er duizenden aan Na dit gedaas, dreigde hij zich tot het volk te wenden. Hoe mat Stenhuis zou tenminste nog geroepen hebben strijd tot op het mes Duys had mogelijk geboemand met een werk staking en ieder ander zou het beter gedaan hebben. De voormalige leider, Troelstra, was ook bij de zitting tegenwoordig. In hetzelfde gebouw waar hij altijd zijn partij met talent aanvoerde en zoovele successen boekte, moest hij nu weerloos aanzien, hoe de groote S.D.A.P. smadelijk in de pan gehakt werd. ,,Le mort sans phrase 1" De dood zonder woord Buitenlandsch Nieuws. HONGARIJE. De zoon van Beth le n. Heden wordt uit Boedapest aan de „Abend" gemeld, dat de zoon van den Hongaarschen premier, Bethlen, Andreas Bethlen, is gehoord, die in het buitenland valsche bankbiljetten in omloop moet hebben gebracht. Groot opzien, zoo vertelt het blad, werd ge wekt door het feit, dat in den zomer van 1923 de jonge Bethlen „op wensch van zijn vader" plotseling naar Amerika vertrok, ten einde daar zoogenaamd een geheel ondergeschikte betrek king bij een bank te gaan bekleeden. Vóór en tijdens zijn reis hield Andreas Bethlen zich ook in Weenen en Parijs op, waar hij groote bedra gen, die in de honderden milflfcenen liepen, in wisselde. Het waren bijna alle valsche francs biljetten, waarvoor door hem dollars werden gekocht. De Fransche gedelegeerden in Boedapest kre gen kennis van deze aangelegenheid en een onderzoek werd door hen ingesteld. Hierbij bleek, dat de jonge Bethlen, die nog in den zomer van 1925 zeer sterk in de schulden zat, ln den loop van Augustus en Sept. al zijn schulden heeft betaald. Vast staat ook, dat hij op zijn reis koeriersbagage heeft medegenomen, die door de Hongaarsche autoriteiten was verzegeld. Daarin bevonden zich de valsche francs-biljetten. In Parijs moet hij, volgens genoemd blad, op één enkelen namiddag meer dan driehonderd mil- lieon kronen in omloop hebben gebracht. In Weenen werkte hij eveneens „zeer goed", ter wijl hij ook naar Amerika valsche biljetten heeft medegenomen. Hieromtrent bezitten de Fransche autoriteiten zeer nauwkeurige gegeve s. Te Genève zal deze aangelegenheid thans waarschijnlijk ter sprake worden gebracht. POLEN EN LITAUEN. Het grensincident. Het Poolsche telegraafagentschap deelt mede, aangaande het Poolsch-Litausche incident te hebben vernomen, dat de Poolsche regeering door haar gedelegeerden bij den Volkenbond op 20 Februari het Volkenbondssecretariaat haar standpunt heeft medegedeeld omtrent dit grensincident, dat overigens van weinig be- teekenis is geweest. Uit dit incident blijkt vol gens Polen de kwade trouw der Litausche re geering en de wensch een ernstiger conflict te provoceeren. De politieke bedoeling blijkt ook uit de aanwezigheid van Dujtsche offi cieren in de nabijheid van Kiernowo, op circa 1 K.M. gelegen van de glaats van het incident alsmede uit de interpellatie der tegenwoordige meerderheidspartij in den Landdag te Kowno waarin de noodzakelijkheid van het handhaven van den staat van beleg in Litauen werd ge motiveerd op grond van genoemd grensincident. DE VOLKENBONDSVERGADERING. Groote belangstelling. De aanstaande Volkenbondsvergadering za acht lx tien dagen duren. De secretaris-generaal, sir Eric Drummond, is heden uit Londen in Genève teruggekeerd De aandrang van persvertegenwoordigers is buitengewoon groot. Alleen uit Duitschland is reeds de komst van niet minder dan zeventig correspondenten aangemeld. De belangrijkste redevoeringen, die in de be slissende zittingen zullen worden gehouden, zul len op de grootste radio-stations worden over gebracht. Hiermede worden momenteel op de Zwit.sersc.he radio-stations reeds proeven ge nomen. 17) Deze vertrouwde zijn oogen bijna niet, want Capitola was bijna haast niet meer te herkennen. Uit. den brutalen, met verscheurde lompen be kleedde straatjongen van gister was een sierlijke bevallige dame gegroeid, die zich fatsoenlijk wist te gedragen en in de vrouwenkleederen ei zoo groot uitzag, dat zij onvoorwaardelijk voor zestien jaar oud kon doorgaan. Heur schoon, zwart haar, in het midden gescheiden, viel ach ter de ooren in weelderige glanzende lokken op haar schouderen en omlijstte de blozende wangen. Een japon van parelgrijze, fijne wollen stof, een roode, kostbare cachemiren shawl en eenzwart amazonenhoedje van fluweel met golvenden de veder van dezelfde kleur als de japon maakten de verandering volkomen van den kleinen courantenventer in een jonge lady, die lachend voor den verbluften majoor neeg en daarbij de oogen bescheiden neersloeg, terwijl het spottend vertrekken van haar mondhoeken genoegzaam gaf te kennen, dat zij zich van haar eerste zegepraal als jonge dame tegenover den ouden heer bewust was. ENGELAND. Toenadering tot Moskou. De Independent Labour Party heeft voor de op 11 April te Zurich aanvangende bijeenkomst van de executieve der socialistische Internatio nale een resolutie ingediend, waarin wordt aan gedrongen op een gemeenschappelijke confe rentie met de Executieve der Roode Internatio nale. Het doel dezer bijeenkomst moet zijn, de mogelijkheid te onderzoeken van een allen om vattende organisatie. De Independent Labour Party dringt er op aan, dat de communistische Internationale zich rekenschap geve van de gewijzigde omstandigheden en overtuigd wordt, dat een „gewelddadige revolutie" niet langer de eenige en onvermijdelijke methode is, om het doel te bereiken. BELGIE. Zwart-, rood-, groen- en andere hemden. Wordt er in België een staatsgreep voorbereid Men is beschaamd deze-vraag te stellen, waar het een land betreft, dat het gezond verstand gaarne tot zijn hoofddeugden rekent. Nochtans is zij niet zoo potsierlijk, als de toestanden zelf zijn, die ze ingeven. Maar waar heeft men nog 'niet gezien, dat de geschiedenis en de politiek somwijlen meer weg hebben van een tragi komische klucht dan van een ernstige comedie Er zijn in de politiek geen grapjes tenzij men gelooft dat alles 'n grapje is, in mindere of meer dere mate. Welnu, er bestaat sinds korten tijd in België een koortsachtige geest om facio, legioenen, Hundertschaften en centuriën op te richten. Het ziet er naar uit alsof België de volledigste verzameling wil aanleggen van al de particuliere militiecorpsen, die sinds den oorlog in revolution- naire en anti-revolutionnaire kringen van geheel Europa als paddestoelen zijn opgeschoten. Een verstandige regeering zou naast de reeds offi cieuze milities eenige officieele milities laten inrichten en ze alle, naar de plannen en teekenin- gen van den fantastischen schilder James Ensor, hun gemeenschappelijke intrede laten doen te Brussel. De carnavals van Binche, Nice en Monte- Carlo zouden niet langer het zien waard zijn. Maar in de politiek zijn er geen grapjes. België had aanvankelijk zijn fascistische or ganisatie. Er kan gezegd worden, dat de .legioe nen legio waren. Af en toe was er een kleine bot sing tusschen fascisten en flaminganten de tegenstelling was inderdaad vooral anti- of pro-Vlaamschgezindheid. Naast de fascisten groeiden, vooral sinds de huidige democratische regeering aan het bewind kwam, de anti-democratische nationalisten van de kleur van Piere Nothomb. Grooter gezag en meer grondwettelijke rechten aan den koning, grootere persoonlijke verantwoordelijkheid aan de ministers, dan het parlement vooral een con- troleerende rol, vindt men hier ook in de theo retische programma's. Daadwerkelijk vallen zij heftig de huidige regeering aan, hadden een, groot aandeel in vaandelrelletjes van den „Cin- quantenaire". Over twee maanden zullen wij met 50.000 zijn Wij zullen alle middelen, versta mij goed, alle middelen gebruiken! „Deze twee verklaringen zijn van Pierre Nothomb. In die 50.000 is er voorzeker een 0 te veel. Maar met 5000 gekleurde hemden, over de kleur lekt er weinig uit, meerendeels gedragen door stu denten en officieren, kan al een fraaie optocht worden georganiseerd. De vaandelrelletjes en liet, stoute spreken van Nothomb hebben de socialisten doen be sluiten, zich op alle verrassingen voor te be reiden. De landelijke Raad besloot Dinsdag 1.1. tot het inrichten van een roode militie, die in centuriën zal worden ingedeeld. De noodige gelden zullen door middel van een nationale inschrijving worden ingezameld. Hier krijgen wij dus vast de legioenen der roodhemden, die wellicht uit de socialistische jonge wachten zullen worden samengesteld. Fascistische, nationalistische, socialistische le gerscharen. Is dat al Nog lang niet. De Ylaam- sche nationalisten hebben nog geen kaartjes De kleine dingen des dagelijkschen levens, welk een groote rol spelen zij toch bij onzë ge moedsgesteldheid De schoenveter die's ochtends in een onontwarbaren knoop blijkt te zitten het ei, dat te hard gekookt is, de tram, die prdcies voor onze neus wegrijdt, de telefoonjuffrouw, die onmenschelijk lang op zich laat wachten en ons dan nog een verkeerd nummer geeft, de dienst bode die een kopje van ons servies breekt, de slager, die taaie biefstuk levert, een brutal ant woord, ach dat zijn duizend kleine wederwaar digheden, die wij dag aan dag in bonte schakee ring te verduwen krijgen. Op zichzelf zijn zij eigenlijk zonder belang en, wanneer wij hun ob jectief beschouwden, zouden wij het niet de moeite waard achten om er ons druk over te maken. Het onaangename is echter, dat deze onbeduidende kleinigheden in den regel juist komen op oogenblikken, dat wij er bijzonder gevoelig voor zijn, waardoor zij ondanks hun onbenulligheid ons toch even een schokgeven en dikwijls voor langeren tijd onze stemming ongunstig beinvloeden. De verstoring van het innerlijk evenwicht door de kleine onaangenaam heden des dagelijkschen levens is namelijk minder gauw geneutraliseerd dan men denkt. Ook al gevoelt men zich er over heen, toch heeft de ontstemming, die zich een wijle van ons meester maakte, een zekeren neerslag in het innerlijk nagelaten, welke, buiten de sfeer van het bewuste denken om, blijft door werken en ons lichter ont vankelijk maakt voor nieuwe prikkelingen. Voor al ten aanzien van nerveuse lieden en dit zijn er in den tegenwoordigen tijd heel wat is zulks in bij zonder^ sterke mate het geval. Zoo hebben de kleine ergernissen werkelijk een groo teren invloed, dan men, oppervlakkig beschouwd zou vermoeden en is het dus zaak hieraan eens even aandacht te schenken. Wanneer wij er in konden slagen om de kleine onaangenaamheden, -die intusschen in onze gedachten dikwerf zulke vervaarlijke afmetingen kunnen aannemen uit ons dagelijksch leven te bannen, dan zouden wij ons heel wat disple zier besparen en onze algemeene gemoedsgesteld heid zou er aanmerlijk door verbeteren. Ook hier ligt het heilmiddel in het verkrijgen van een tik je meer zelfbeheersching gepaard met een stre ven om al onze ondervindingen naar een objec tieven maatstaf te beoordeelen. Wie zich wil ontwikkelen tot een evenwichtig en blijmoedig mensch, bestand zoowel tegen de groote als tegen de kleine moeilijkheden des levens, vindt hier een geschikt uitgangspunt voor geestelijke training. Ik beveel het met warmte in Uwe belang stelling aan. Dr. Jos. de Cock. rondgezonden, waarin de geboorte van Vlaam- sche legioenen wordt aangekondigd Zij zijn niettemin ijverig aan het werk getogen en in alle stilte is en wordt gearbeid aan de organisatie van de geelhemden. De oude majoor maakte eerst zijn compliment aan zijn jonge pupil en vervolgens aan de moeite over de welgeslaagde gedaanteverwisseling, be taalde de ronde som van driehonderd dollars voor de toiletbenoodigdheden, welke, behalve die Capitola reeds droeg, door de handige verkoop ster als allernoodzakelijkste behoeften in doo- zen verpakt, aan den uitzet van het jonge meisje werden toegevoegd en plaatste alsdan na de modiste bedankt en vriendelijk gegroet te heb ben, zich trotsch naast zi jn bevallige pleegdochter in het rijtuig, om naar het Washington-hotel gebracht te worden. Onderweg sprak geen van beiden een woord. Capitola verloor zich in gissingen omtrent de redenen, die den grijsaard er toe konden geleid hebben haar als zijne pleegdochter aan te nemen die goede oude majoor, aan wien de recorder zonder zich te bedenken zoo snel haar lot had toevertrouwd en die dit vertrouwen op zulk een verrassende en schitterendewij ze rechtvaardigde. Majoor Warfield, van zijn kant in met nindèr diepe droomen verzonken dan Capitola, zat zwijgend naast haar, totdat zij het Washington- hotel bereikten, waar hij voor zich en zijn nicht onder dezen titel schreef hij Capitola in het vreemdelingenhoek in twee kamers en een salon bestelde. Toen hij Capitola in deze laatste gebracht had, reed hij naar het Astory-hotel. om daar zijn bagage af te halen, waarmee hij een half uur later in zijn nieuw logement terug- voor rookers 137 6 keerde. Het doel, dat majoor Warfield met die verhuizing beoogde, was, op deze wijze zich te onttrekken aan mogelijk nieuwsgierige nasporin gen, daar zijn gedrag bij den hoofdcommissaris, alsmede de adoptie van Capitola geen groot opzien hadden gebaard. Bij zijn terugkomst bestelde majoor Warfield het dinér, dat hij voor zich en zijn nicht in het salon liet opdisschen. En welk een diner !Nog nooit was de geur van zulke spijzen in Capitola's neusje gekomen, nog nooit ha.d zij zulk n glans, zulk' een weelde, zulk 'n gemak, zelfs niet in haar schoonste droomen, ook maar vermoed, waarvan hier in dit salon alles straalde en blonk. Hoe gezellig brandde het vuur in den haard en hoe verkwistend, vergeleken bij den armzaligen kolengloed, die tot nu toe in den winter haar eenig verwarmingstoestel was geweest. Hoe scheen deze tafel onder clen last van rijk vergulde scho tels van het fijnste porselein voor haar te buigen voor haar, dié nog een uur geleden niet anders gegeten had dan uit haar hand, of op zijn hoogst uit een grof aarden pannetje. Hoe snel en met hoeveel opmerkzaamheid bedienden de twee oppassers, die in zwarte rokken en witte dassen er als Engelsche 'lords uitzagen Hoe heerlijk was haar eigen toilet, dat haar zoo sierlijk stond, zoo bevallig kleedde en welks deftig ritselen haar als muziek in de ooren klonk Hoe aristo cratisch kaatste haar beeltenis uit de groote Ven tiaansche spiegels terug, die van het plafond Lot CHINA. De toestand te Kanton. Hoewel het leven te Kanton kalm schijnt, kan over het algemeen de toestand als verward worden beschouwd. Afdeelingen der stakers hebben zich wederom meester gemaakt van goederen, aan verschillende naties, met name Duitschland, toebehoorend, welke aan de doua ne-autoriteiten waren Leruggegeven. Verschil lende arbeiders-organisaties hebben zich met de stakers verbonden en trachten pressie uit tè oefenen op de werklieden, verbonden aan krankzinnigengestichten en andere instellingen aan het vloertapijt reikten Hoe verrassend en gunstig was de indruk, die zij op zich zélf maak te nu zij zich Van top tot teen in een voleinde dame zag veranderd, zij,'die, om zoo te zeggen, tot dusverre zich nog niet kende. .zij, de arme verlaten Vondelinge, die tot op den huidi- gen dag in de ellendigste omstandigheden had geleefd en zich nu plotseling onder de eerbied waardige bescherming van een loyalen vrijgevi- gen en naar den schijn vermogenden, machtigen gentleman zag gesteld, wiens enkel woord vol doende was geweest, om haar uit de handen der politie te verlossen. Dit alles Vereenigde zich tot een zoo ongenoo - de groote, als het ware door tooverij veroorzaakte omwenteling en verandering in haar tot dus e doorleefde omstandigheden, dat- Capitola van de gevoelens, welke heur hart bestormden en be roerde, zich niet in het bijzonder r<'kenschap vermocht te geven. Zy gevoe de sle.<;^.'nJ^ algemeen, dat zy onuitsprekelijk gelukig wa zooals ongeveer de blindgeborene dooi de vaar dige geoefende hand van een ooghee Kinio g zien de gemaaldop het eerste oogenblik wel in haar geheel de pracht van het ^ehcht to baasd aanschouwt, zonder n0<:hl,f'1S, i i grip te hebben van de NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1