MIJNHARDTs van weldadigheid, door buitenlanders geleid, om tot staking over te gaan. ALLERLEI. Uit BoekarestDe Kamer is weder bijeen gekomen. De voorzitter der agrarische partij las een verklaring voor, waarin de vereenigde oppositie aan de regeering verzoekt, haar ontslag te nemen. Uit Londen Uit Beyroeth wordt gemeld, dat Damascus geheel met prikkeldraadversper ringen is omgeven. Fransche artillerie heeft den 28sten Februari een groep rebellen te Yalda- Jayla onder vuur genomen. Ook wordt mede gedeeld, dat de rebellen den Hedsjazspoorweg tusschen Keswa en Damascus hebben opgebro ken en een trein onder vuur namen. Uit Brussel De Belgische minister van Buitenlandsche- Zaken, Vandervelde, vertrekt Zaterdag a.s. naar Geneve. Hij wordt vergezeld door den chef van het Kabinet, Rolin, en den chef van dienst voor den Volkenbond, aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken verbonden, Melot. Uit Peking Maarschalk Tsjang tso lin heef tot nog toe blijkbaar slechts moreelen steun ver leend ^aan de campagne van Woe pei foe tegen de Koeo min choen, of nationale leger, doch er zijn nu aanwijzingen, dat Tsjang tso lin op het punt staat om het offensief te hervatten. Uit Berlijn In een drukbezochte leden vergadering der Duitsch-Democratische Partij te Spandau is met vrijwel algemeene stemmen besloten de bevolking van Spandau door een oproep uit te noodigen, het referendum in zake de onteigening van de voormalige Duitsche vorstenhuizen te steunen. Het denkbeeld van een wetsontwerp in zake een speciale rechtbank werd als onvoldoende afgewezen. Uit Parijs De Kamer heeft met 413 tegen 71 stemmen het verdrag van Locarno geratifi ceerd. Sla ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 2 Maari. De voorzitter houdt een rede naar aan leiding van het zilveren Huwelijksfeest van de Koningin en Prins Hendrik, en wijdt ook enkele woorden aan den watersnood. Eenige interpellaties worden aangevraagd. De Kamer gaat voorts in de afdeelingen om de voorzitters en ondervoorzitters daarvan te be noemen. Na heropening van de vergadering is aan de orde het ontbindingsvoorstel-Alberda C.S. De heer Alberda (S. D.) licht dat voorstel toe en tracht de daartegen geuite staatsrechter lijke bezwaren te weerleggen. Spr. beroept zich daarbij op precedenten in de parlementaire geschiedenis en gaat het verloop der verschillende pogingen tot kabinetsformatie na. De volksvertegenwoordiging moet haar om macht belijden en de kiezers gelegenheid geven een andere keuze te doen. Het gezantschap bij den Paus zal geen be langrijke rol meer spelen bij de verkiezingen, omdat de Roomschen het ter wille van de reactie hebben willen opofferen voor een schijn-ge- zantschap in Bern of in Weenen. Vroeger heeft men ter rechterzijde bij de verkiezingen gestreden voor de coalitie, maar die keuze is vervallen en dus moeten de kiezers in de gelegenheid worden gesteld uitspraak te doen. De Katholieke partij is niet dezelfde als op 1 Juli d.w.z. bij de verkiezingen. Toen was ze de machtige partij, thans is ze een groep,dat het voortbestaan van het parlementaire stelsel onmogelijk maakt. Met de coalitiepartijen wil ze niet meer meedoen, met de democraten durft ze niet samen te werken en dus staat zij den normalen gang van de wetgeving in den weg. Het is niet meer een Kabinetscrisis, die wij hebben de crisis ligt veel dieper en de Kamer zal anders zijn in haar handelingen, omdat de verdeeling der stemmen anders zal zijn. Een verkiezing zal een kenteringsproces zijn voor de partijen en voor de personen, die ge kozen zullen worden. Er zijn er die wel ontbinding willen, maar die eerste het Kabinet-Colijn terug willen la ten komen, om het dan te laten vallen. Dat is een ignobele manier, een onwaardig schouwspel, dat bovendien veel tijd zal kosten. Wanneer het Kabinet dan zou vallen enkel en alleen op het gezantschap bij den Paus, zou het anti papisme hoogtij vieren en dat zou'de slechtste hartstochten weer opwekken. Het besluit tot ontbinding eischt een contra seign van minister Colijq. Weigerde hij dit te geven dan zou hij toch den moed niet kunnen hebben, om terug te komen, dan zou hij moeten heengaan om plaats te maken voor een minister die wel bereid is dat te geven. Spr. wil thans naar het volk gaan. Hij weet dat zijn voorstel hier verzet zal ontmoeten. Ook de wijze waarop hij tijdens deze is bejegend, be wijst dit wel. De voorzitter zegt dat hij de orde vol doende heeft gehandhaafd. Wie wenscht het woord Aangezien niemand het woord vraagt komt het voorstel in stemming. Het voorstel wordt verworpen met 70 tegen 24 stemmen. Voor de sociaal-democraten en de communist. De vergadering wordt gesloten. Op het Binnenhof. De belangstelling voor de vergadering van de Tweede Kamer van gistermiddag, waarin aan de orde was het voorstel van den heer Albar- da c.s. inzake Kamerontbinding, was buitenge woon groot. Langen tijd vóór het aanvangsuur had zich de groote wachtkamer voor het publiek geheel gevuld, terwijl zich op het Binnenhof nog lange rijen gevormd hadden om toegelaten te worden tot de publieke en de gereserveerde tribune. Een aantal persfotografen beijverden zich, dit voorstel van deze bijzondere Tweede Kamer vergadering, de ongewone drukte op het Binnen hof, op de plaat vast te leggen. De vergadering der Tweede Kamer van heden middag werd in één der loges bijgewoond door mr. Troelstra en zijn ephtgenoote. Binnenland. De Kabinetscrisis. De mislukking van Mr. Limburg. De „Nieuwe Rotterdamsche Courant" meende te weten, waarop de poging van mr. Limburg zou zijn afgestuit. In een bijeenkomst van de door mr. Limburg aangezochte heeren, een soort van voorloopi- gen eersten ministerraad, zouden de Katholie ken als hun indruk hebben gegeven, dat van het herstel van het gezantschap bij den H. Stoel een kabinetskwestie zou worden gemaakt. Dit bericht is, naar wij vernemen, wat de hoofdzaak betreft onjuist. Wel is juist, dat er Vrijdagvoormiddag een bijeenkomst van de aangezochte heeren met mr. Limburg heeft plaats gehad, welke ruim twee uur heeft geduurd. Juist is ook, dat de integrale handhaving van den Gezantschapspost een punt op het pro gram was van den Kabinetsformateur. Juist is bovendien dat Minister van Karne- beek bereid blijft den post op grond van het landsbelang opnieuw te verdedigen. De Katholieken konden en zijn derhalve met het program van den formateur mede gegaan. De eisch om er een kabinetskwestie van te maken, is blijkbaar niet gesteld. Wel ligt het voor de hand, dat de Kabinetsformateur zelf slechts in zee wilde gaan, wanneer alle leden van zijn kabinet met zijn program instemming betuigden. Uit het communiqué, dat mr. Limburg aan het Ned- Corr. Bureau heeft verstrekt krijgt men den indruk, dat hij deze noodzakelijke eenstemmigheid in zake het Gezantschap niet heeft kunnen bereiken. De katholieken, die hel program van den formateur hebben aanvaard, gaan, zooals wij reeds mededeelden, absoluut vrij uit. Om de loonen bij de Rijnselieepvaart. Voor het eerst dreigt thans een internationale loon- en arbeidsactie te worden gevoerd in de Rijn-Scheepvaart. De opzegging per 31 Maart van de loon- en arbeidstarieven door den Duit- schen bond van werkgevers in de Rijnscheep vaart zou het signaal worden voor een inter nationale actie tegen de dreigende vermindering- der loonen in de Zwitsersche, Nederlandsche, Belgische, Fransche en Duitsche Rijnscheep vaart. De volgende week hebben besprekingen plaats tusschen de betrokken arbeiders-organi saties,die de richtlijnen voor de aanstaande actie zullen vaststellen. Geen Kamerontbinding. Door de Tweede Kamer is gister het voorstel- Albafda c.s. tegen kamerontbinding Verworpen met 70 tegen 24 stemmen. Alleen de socialisten en de communisten stem den voor. Daar niemand na Albarda's rede het woord verlangde liep alles ongedacht vlug af. Naar wij vernemen, is het onverwachte einde van de Kamerzitting Van gister niet, zooals het aanvankelijk scheen, aan een toeval te wijten. De heeren Marchant en Dresselhuys, die béiden het plan hadden, naar aanleiding van het voor stel der socialistische fractie het hunne te zeg gen, achtten het den plicht der rechterzijde, den heer Albarda het eerst te antwoorden. De heer Marchant had de vergadering verlaten ten einde de woordvoerders der rechterzijde te dwin gen hem voor te gaan. Ook dit was voor geen der leden van de rechtsche fracties aanleiding om alsnog van houding te veranderen en zoo gebeurde het, dat over het voorstel van den heer Albarda la mort sans phrase werd uitgesproken in den meest letterlijken zin van het woord. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden vergadering van den personeelraad bij de Nederlandsche spoorwegen is overeenstemming verkregen inzake de voor stellen aan de directie te doen betreffende de positie van bureaubedienden, schrijvers en bu reelambtenaren. Provinciale Staten van Zuid-Holland. De vacatur e-m r. J. Liaibur g. Opvolgster van mr. J. Limburg als lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland is mevrouw W. van ItallieVan Embden, lid van den ge meenteraad van Leiden. Vierhonderdduizend. Medegedeeld kan worden dat gisteren te 's-Gravenhage een inwonertal van 400.000 is bereikt. Nederlandsche delegatie. De Nederlandsche delegatie ter buitengewone Volkenbondsvergadering, die a.s. Maandag bijeenkomt, zal vermoedelijk bestaan uit jhr. Loudon, gezant te Parijs, en prof. mr. J. P. A. Frangois, chef der afdeeling Volkenbondszaken aan het ministerie van buitenlandsche zaken in Den Haag. Nieuwe schepen voor de Kon. Packetvaart- Maalschappij. Bij de eergisteren gehouden aanbesteding van den bouw van vijf stoomschepen, bestemd voor den dienst der Koninklijke Paketvaart- Zenuw-Tabletten 75 et. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 725 7 Bij Apoth. en Drogisten. Maatschappij op de kust van Borneo, is de bouw van een schip (inclusief machine-installatie), te noemen Patras, gegund aan de Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij te Rotterdam, en van vier schepen, te noemen Palmd, Van Authoorn, Valentijn en Thedens, aan de N.V. Internatio nale Scheepsbouw Mij. De Maas te Slikkerveer. De machine-installaties voor deze laatste sche pen zullen worden geleverd door de Mij. voor scheeps- en werktuigbouw Feijenoord te Rotter dam. De schepen zullen elk circa 200QJ.on bruto me ten en krijgen een passagiers-inrichting voor 24 eerste- en 16 tweede-klasse passagiers. Dc sociale verzekeringswetten. Ook het bestuur van het R.K. Werklieden verbond in Nederland heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid verzocht, in de commissie inzake bezuiniging bij de uitvoe ring van de beginselen der sociale verzekerings wetten een vertegenwoordiger van de arbeiders op te nemen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hel^^derl. -Belgische tractaat. Voor de leden van de Kamer van Koophandel zal ondanks de vele literatuur en de vele tongen die in evenredigheid met. de belangrijkheid van het vraagstuk evenzoo rap gaan, althans hadden moeten gaan, toen dit meer nut zou hebben ge had en vele en groote moeilijkheden had kunnen voorkomen, voor hen zullen gisteravond nieuwe perspectieven zijn geopend door het welsprekend en overtuigend woord van prof. Colenbrander. Prof. dient eerst wat kennis pp van toen Brugge nog koopmanshaven was, die echter door 't dichtslibben van het Zwin haar beteekenis geheel verloor welke weldra overging op Ant werpen dat weliswaar de Schelde had maar waarvan de monding zich op Hollandsch gebied bevind. Dit was de oorzaak van een voortdurenden kritieken toestand en aanleiding tot vele onder handelingen met gevolg concessies. Zoo zien we in 1648 en later in 1839 een Ver drag tof stand komen, hetwelk echter thans niet meer aan de wenschen eaj eischen van con tractanten en scheepvaart en -bouw voldeed. Dat Verdrag van 1839 verplichtte ons tot zware offers en kosten o.a.tot't „conserver" (on derhouden) "van de bestaande zeegaten, dus ook van die waarvan België de grootste profijten had vervolgens waren wij belast met toe zicht op de tonnage voorts waren wij verplicht de binnenwateren in verbinding staande met Schelde en Rijn op diepte te houden, met als ge volg dat wij in 't belang van de scheepvaart de kanalen van Walcheren en Zuid-Beveland deden graven. Dit alles was echter nog niet voldoende. Bel gië stelde andere veel grootere'eischen. België vroeg en verkreeg toestemming voor een waterweg, althans betere, naar Duitschland Er was van Nederland toestemming noodig voor het graven op Hollandsch grondgebied evenals bij de latere toezegging van Nederland bij het verzoek van Belgische zijde tot het aanleggen van een spoorweg AntwerpenRoermondDus- seldorfRuhrort, welk verzoek ook werd toege wezen dit ging echter alles ten gunste van Ant werpen, ten koste van Rotterdam. Wat stelt België daar tegenover? In 1911 bij onderhandeling met minister Re- gout, waarbij Wederom een verzoek van België werd behandeld n.l. een waterweg naar Ruhrort stelt Nederl. als voorwaarde dat België zal mede werken aan de kanalisatie van de gemeenschap pelijke Maas. Een weigering was van België het resultaat. Zoo stonden de zaken toen de wereldoorlog uitbrak in 1914. In 1919, toen België met zijn overwinnende bondgenooten zich triomphator voelde en het troetelkindje van de groote mogendheden werd kwam de aap uit de mouw.België stelde eischen, die, al mochten ze niet als annexatie zijn bedoeld, wel degelijk 't begrip annexatie in zich sloten, waartegen min. v. Karnebeek zich dan ook uitdrukkelijk heeft uitgesproken. Hoewel wij min. v. Karnebeeks verdiensten ten zeerste prijzen, moeten we toch constateeren dat hij in de bijeenkomst te Parijs in 1919 te ver is gegaan door toezegging van een Antwerpen- Moerdijk-kanaalAntwerpenRuhrort-kanaal en tevens tot het samenstellen van gemeenschap pelijke formules. De onderhandelingen werden echter afgebro ken op het punt de Wielingen. Beide landen eischen voor zich de Wielingen binnen hunne respectievelijke territoriale ge bieden. Langzamerhand dringt de nood tot betere en meer gangbare overeenkomsten. Zoo komt dan tot stand het tractaat van 3 April 1925, dat hedoeld is niet als een algeheele nieuwe verbinding, maar als aanvulling op het verdrag van 1839. De inhoud bestaat uit elf artikelen die alle overwegend in het voordeel van België en ten koste van deNederlandsche schatkist zijn gefor muleerd. Wij moeten voorkomen dat dit tractaat tot stand komt, mits onder gewijzigde bedingen, want nóch met de belangen van het Nederland sche volk en die van de betrokkenen in het bijzonder, nóch met de bestaande grieven, in tegenstelling met de daartegenover staande Belgische belangen, waarvan in het tractaat wel degelijk is melding gemaakt, wordt rekening gehouden. Dat wij 3 havens (n.l. A'dam, R'dam en Antwerpenmoeten onderhouden dat wij ten koste van momenteel nog niet te berekenen sommen kanalen moeten graven, waarvan de voordeden geenszins opwegen tegen de uit gaven dat wij de commissie van beheer (de vroegere comm. v. toezicht) de bevoegdheid moeten verleenen tot het nemen van niet alleen buitendijksche maar ook binnendijksche be schikkingen, zijn absolute ongehoordheden al8 daar niet tegenover staat evenredig volksbelang van de even zoovele contractanten. Met nog een blik te hebben geworpen op Locarno waarbij de prof. wees op de internatio nale toestanden, welke op zulke wijze zouden worden doorkruist, besluit de geleerde inleider zijn zeer onderhoudend en helder betoog. Eenige vragen werden daarna tot genoegen der vragers door den prof. beantwoord. Er werd na afloop een lijst gecirculeerd, waar op zij, die instemden met, en in een sub-com missie, actief wilde deelnemen aan de actie tot vernietiging of wel verandering van het Nederi.- Belg.-tractaat, konden teekenen. Aan de bestuurstafel was mede aangezeten de burgemeester van deze stad. Algemeen Watersnood Comité. Met bij zonderen dank vermeldt het Waters noodcomité de ontvangst van 1232.83J, als opbrengst van de inschrijving geopend door de Schiedamsche Courant. Voor de bereidwillig heid, om op deze wijze aan de inzameling mede te werken, is het Comité ten zeerste erkentelijk. Voorts nog in dank ontvangen door bemid deling van N. G. I. Demonstratie. Aan de leden van den gemeenteraad is kennis gegeven dat op Zaterdag 6 Mrt. a.s., des n.m. 3 uur, aan de Stadhouderslaan, hoek Willem de Zwijgerlaan, demonstraties zullen worden ge houden met de nieuw aangeschafte tweewielige motorspuit. De burgemeester noodigde hen uit bij deze de monstraties tegenwoordig te zijn. De Karakoriiin-exp editie. Gisteravond heeft in de geheel gevulde groote zaal van den Haagschen Dierentuin de heer Ph. C. Visser zijn aangekondigde lezing gehouden over het onderwerp Naar de onbekende gebie den van Hindu-Kusk en Karakorum. Lang voor het vastgestelde uur was de zaal, welke met bloemen en palmen versierd was, reeds geheel met belangstellenden gevuld, onder wie waren aanwezig de minister van staat Cort van der Linden, de oud-opperbevelhebber gene raal Snijders en vele leden van het corps diplo matique. Even voor 8 uur werd de Koningin-Moeder binnengeleid en even daarna -verschenen de Koningin en Prinses Juliana met gevolg. De vorstelijke familie werd aan den ingang van het gebouw ontvangen door den president commissaris den heer v.d. Heyden en den direc teur den heer Den Hertog. Toen de heer Visser op het podium verscheen werd hij door de aanwezigen luide toegejuicht. Vervolgens lueld lrij zijn lezing, welke toegelicht werd door een klein gedeelte vertoond van den lichtbeeldenschat, dien hij van dat wondere, verre land-van-geweldige-proporties en vreemd geheimzinnige grootschheid verzamelde. Tijdens de pauze onderhield de Koningin zich geruimen tijd met den heer Visser. Lijst va n onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn Brieven binnenland: Adm. „Grafi cus", Den Haag Bur. R. Nieuwsblad, Rotter dam Bur. ArpLos, Den Haag Centr. Org. v. Handel en Industrie, Den Haag; Mej. J. Kooij- man, Vlaardingen Ph. Muller, Bussum Plei- nes Zeepfabc. Den Dolder. Briefkaarten binnenland: Heis- bergen, Schiedam Mej. G. van Pelt, Den Haag. Brieven b u i t e n 1 a n d I. Hoppe, .Ka- lama J. V. C. Harrison, Londen E.C. Ten nadeele van een kantoor bediende zijn.uit zijn overjas, hangende in de garderobe van het kantoor waar hij werkzaam is, 2 gouden ringen ontvreemd. Hedenmorgen ten 8 uur ont stond een schoorsteenbrand ten huize van J. B. aan de Kortlandstraat, die door burgers met t emmers water en zout is gebluscht. Hedenmorgenten 8 uur is de 8-jarige .1. Mulder op den hoek Vellevest en Ke- Lhelstraat door een morottijdenr aangereden. Een voet van den knaap werd gekwetst, zoodat hij naar de ouderlijke woning aan deDamlaan 43 is gebracht, waar geneeskundige hulp werd ver leend. Bij onderzoek bleek der politie, dat de bestuurder niet in het bezit was van een rij- en nummerbewijs, waarom terzake proces verbaal wordt opgemaakt. Bij oï krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van DE MAATSCHAPPIJ t.v.d.z. KAPPELHOF HOVING om vergunning tot oprichting van een verf- en japanlakmakerij en een opslagplaats van droge en natte verfwaren in het pand Noord- vest 3032, kadaster Sectie A. No. 1628, met 4 electromotoren van resp. 3£, 3£, 5 en 3 P.K.,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2