mmw drijvende 2 walsmolens, een verfmolen en een lier. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 17 Maart a.s., des v.m. 11 uur zal te Raadhuize gelegenheid worden ge geven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het. tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Gemengd Nieuws. O n v e r a n t w o o r d e 1 ij k. Maandagmid dag omstreeks 3 uur is een zware binnenbrand uitgebroken in het perceel Laakkade 90in Den Haag, waarin gevestigd is het pakhuis der firma Van P., handelaren in celluliod-artikelen. liet pakhuis brandde gedeeltelijk uit de brandweei bluschte den brand met twee stralen op de wa terleiding. De politie heeft in verband met dezen brand aangehouden de 29-jarige filiaalhoudster dei firma v.P. wonende in de Frederik Hendrikman. Zij bekende bij het sorteeren van celluloid-haai - kammen een sigaret te hebben gerookt en deze achteloos te hebben weggeworpen. Vermoedelijk is de brand daardoor ontstaan. Na verhooi is zij door de politie weggezonden. De schade is vrij aanzienlijk. Overreden: Aan den Bloemsingel te Groningen is de 47-jarige meubelmaker T. Wit, Van Uithuizen, door een vrachtauto overreden en gedood- Verdronken. Het 10-jarig zoontje van schipper De Haas aan boord van de Goede vei- wachting, thuis behoorende te Bergen op Zoom is op de Schelde bij Antwerpen bij het wrikken uit de roeiboot gevallen en verdronken. Gist er namiddag omstreeks 5 u u r is de 7-jarige H. S. uit de Jan S teenstraat op den Zuid-Buitensingel te 's-GraVenhage tegen een motorrijwiel aangeloopen. Het kind, dat plotseling van achter een boom kwam en den rijweg wilde oversteken, werd door den bestuui- der van het motorrijwiel, wien in dezen geen schuld treft,, te laat gezien. Het jongetje is met een hersenschudding en een breuk van het rech- teronderbeen naar het ziekenhuis overgebracht. Gistermiddag is te V 1 i s s i n g e n de 55-jarige werkman B. bij rioleeringswerk onder instortenden grond bedolven. Hij is er dood onder te voorschijn gehaald. De goudsmeltersaffaire. Ten laste van den te Rotterdam wegens smokkelhan del in zilver en goud gearresteerden doch later weer op vrije voeten gestelden Belg. C. is thans, naar men"uit Brussel meldt, door het parket te Mechelen, waar C. tot October 1925 verbleef, een onderzoek ingesteld- C. wordt ervan verdacht, vroeger [in België) op groote schaal goud- en zilvergeld te hebben opgekocht, en, na smelting, als gewoon goud en zilver te hebben verkocht. Talrijke personen die C. bij dit werk zouden heb ben geholpen zijn reeds door den rechter van onderzoek verhoord- Ook is de zoon Van C. in hechtenis genomen en voorloopig opgesloten. Andere arrestaties word.cn te Mechelen en om' streken verwacht. De vijandige generaals bestrijden elkaar op leven en dood. Indien deze strijd eindigt in een, beslissende overwinning voor een der partijen, is het mogelijk, dat een einde zal zijn gekomen aan den burgeroorlog. UIT MAROKKO. PARIJS, 3 Mrt. (draadloos) De actie tegen de Riffi is door de Franschen weer aangevat met groote kracht. Het bombardement van Tetuan is reeds be gonnen 2000 manschappen van het Vreemde lingenlegioen zijn uitgekozen voor den storm loop. PROF. VAN HAMEL TE DANZIG. DANZIG, 3 Mrt. (draadloos) Het s.s. Era to" aan boord waarvan zich bevindt de hooge commissaris van den Volkenbond voor de vrije stad Danzig, prof.dr. v. Hamel, met zijn echt- genoote en dochter is hedennacht alhier aange komen. Hedenmiddag had een bijeenkomst zonder bijzondere formaliteiten plaats. HEVIGE AARDBEVING. MADRID, 3 Mrt. (draadloos) Badajoz en Jare de Lascavalleros zijn door een aardbeving geteisterd. BETHLEN NAAR GENEVE. BOEDAPEST, 3 Mrt. (draadloos) Graaf Bethlen is heden naar Geneve vertrokken. Hij verklaarde aan journalisten dat hij de stormachti ge debatten in het parlement betreurd heeft. Mijn bezoek aan Geneve is gewichtig en mijn ge weten is zuiver. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Stormachtige later af nemende Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijn lijk eenige regen, later iets kouder. Het antwoord aan Mr. Limburg. Men meldt ons uit den Haag Het dagelijksch bestuur van den Vrijz. democr. bond heeft een schrijven gericht tot Mr. J. Limburg in antwoord op diens bericht van uittreding uit dien bond. In dit schrijven drukt het bestuur zijn verbazing er over uit dat mr.Limburg zich met persoonlijke grieven tegen Mr. Marchant niet tot den bond ge wend heeft. Het spreekt Verder als zijn meening uit, dat mr. Limburg door de aanvaarding van de opdracht tot kabinetsformatie zonder over leg met eenige partij instantie reeds handelde tegen het beginselprogram, waarom de heer Limburg toen reeds had moeten uittreden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 2 Maart. 3 Maart. Londen ƒ12 136/, 12.13"/, Berlijn - 59.49x/2 -59.46 Parijs- 9 19 - 9.31 Be gië -1135 -11,34 Zwitserland - 48 08 - 48 06 Amerika -2.49'/, - 2.49ll/18 Weenen- 35 20 - 35.20 Kopenhagen - 64 87^2 - 64.85 Stockholm- 66.02Va - 66.95 Oslo - 53.85 -53 50. Madrid -35.19 - 35 22 Milaan -10.03 -10021/a BRUSSELSCHE KRONIEK. Vechtpartij aan boord. In machinekamer van het in de Maashaven Rotterdam aan paal 8 liggende Engelsche stoom schip Arizona hebben gistermiddag de 2o-jaiige tremmer II. M. en de 25-jarige stoker B. D., Ara bieren, twist gekregen. D. trok zijn mes en ver wondde M. in horst, huik, rug, linkeroor en lm kersarm. M. is in het Ziekenhuis aan den Cool- singel ter verpleging opgenomen. D. is opge sloten. Een kasboek verdwenen. Naar het Dev. Dgbl. verneemt, verkeert, thans de Deventer Vrouwenarbeidsschool m moeilijk heden, doordat het kasboek der vereemging verdwenen is. De oud-gemeente-ontvanger vei leende aan de schoolvereemgmg diensten als boekhouder. Kerknieuws. Kapelaan P. H. A. Starmans f Gisteravond om ongeveer half tien is m het St Franciscus-Gasthuis te Rotterdam, waar hij sinds eenige weken voor een operatie werd ver- nloeed in den ouderdom van 27 jaren overleden de weleerw. heer Petrus Henricus Antomus Starmans, kapelaan aan de St. Joseph keik te Rotterdam. In ruimen kring zal schrijft de ,,Msb. deze droeve tijding met groote deernis worden ver nomen. Den 28en October 1898 te Wognum geboren, werd kapelaan Starmans na zeer succesvolle studies op het klein-seminarie „Hageveldm het groot-seminarie te Warmond, don lOden Juni 1922 op 23-jarige leeftijd priester gewijd. Den 19en Augustus d.a.v. werd de neomist be noemd tot kapelaan te Buitenveldert, waai na hij den 8en September 1923 als kapelaan aan de St. Joseph's kerk (West-Kruiskade) te Rotter dam werd aangesteld. In de ruim twee jaren, dat hij daar werkzaam was, gaf hij zich met ijver en werklust aan de hem opgedragen taak. De Augustinus-bibliotheek in de St. Joseph-parochie bracht hij opnieuw tot, bloei en van de parochiale afdeelingen der drie centrale missie-genoot,schap pen was hij de oprichter. Ook buiten het zuiver parochieele werk bewoog hij zich. Telegrammen. CHINA. PEKING, 3 Mrt. (draadloos) Nabij Machang is een hevig gevecht ontbrand. Het Bormsvraagstuk. Wat Borms heeft gedaan. B r u s s e 1, 24 Febr. '26. In een vorig schrijven hebben wij uiteengezet op welke wijze het Bormsvraagstuk hier in het brandpunt staat van de openbare belangstelling en wie Borms was. Sedert deze brief verscheen is de belangstelling voor de kwestie niet geluwd, integendeel. Een nieuwe amnestie-actie is ingezet en in de groote steden van het Vlaamsche land worden meetings gehouden ten voordeele Van amnestie aan pi- litieke Veroordeelden, terwijl in talrijke Vlaam sche gemeenteraden moties worden aangenomen die de onmiddellijke en onvoorwaardelijke vrij lating eischen van dr. August Borms. Deze actie wordt nog ijveriger door Vlaamsche nationalisten gevoerd daar in de leidende kringen de zekerheid aestaat dat de gekerkerde Vlaming sedert Februari 1919 is hij opgesloten in de gevan genis een geknakte gezondheid heeft, die het, celregiem vermoedelijk niet laag meer zai t, rot seeren. Dr. Aug. Borms zelf heeft aan een vriend, (lie hem in zijn kerker een bezoek mocht bren gen, medegedeeld dat hij vreesde voor een beroerte, die een einde aan zijn leven zou stellen. In elk geval staat het vast dat, de gezondheid Van dr. Borms verre van goed is. Van bij zijn opsluiting trouwens is hij aan doofheid beginnen te lijden die gaandeweg is verergerd. De behandeling die deze Vlaamsche politieke gevangene ondergaat, moet wel laten Veronder stellen dat hij zware misdaden heeft bedreven, ij (iar(IVochtigheid, waarvan hij het slachtouer is, zou kunnen wettigen. - In ons vorig schrijven zeiden wij reeds dat dr. Borms bij het uitbreken Van den oorlog te Ant- weipen vertoefde, en toen zelfs een patriotisch artikel schreet in het Handelsblad van Antwer pen, terwijl hij jongere vrienden, waarop hij veel invloed, h.a.0,, annspoorde om vrijwillig dienst te nemen. De verkoeling van deze patriotische geestenil kwam echter gauw toen hij, met zoo- veel Vlamingen, ervaren moest dat de vijanden van hetVlaamsche volk en van hetNederla'ndsche den oorlog te baat namen om tegen dit volk en tegen die taal te velde te trekken als zijnde Germaansch, dus, zoo redeneerden zij, Duitsch Van franskiljonsche zijde vóór den oorlog trouwens de dikste vrienden van de Duitschers in België werd druk uitgeoefend op den be zetter om het Nederlandsch te negeeren, wat dan ook gebeurde, t,ot het activisme werd ge boren. De Vlamingen voelden dat hun beweging ging uitgeroeid worden. „Na den oorlog zal men niet meer van Vlamingen spreken", werd Qi' gezegd, en zij reageerden. Toen de regeering onverschillig bleef voor de woorden van de naar Nederland, Engeland en Frankrijk uitgeweken Vlamingen, die vroegen dat. aan de talrijke mis standen in het leger een einde zou worden ge steld, en de franskiljons in hun Vlamingenhaat men vergete niet dat liet strijdende leger 80 en zelfs 90 ten honderd Vlamingen telde zou den worden tegengesproken en tot zwijgen ge bracht meenden sommigen onder hen dat zij zich zelf moesten redden. Het oogenblik was gunstig. De Belgische regeering was in Le lIaVre en de Duitschers zouden met welgevallen een beweging Van de Vlamingen, die niet naai' den zin was van deze regeering, steunen. Er werd gehandeld en het activisme ontstond. Dit gebeurde, in zoover wij weten, vrijwel buiten dr. Borms om. Maar, eens ontstaan, steun de hij het activisme met overtuiging als het eenige middel, een beslissend, om de vrijheid. Bij de eerste uitingen van het activisme trad, hij óp den voorgrond. Hij onderheekende hef manifest waarbij aan de Duitschers door d,c Vlamingen de vernederlandsching van de Gcnt- sche universiteit werd gevraagd. Dr. van Dijck, de Duitscher die door gouverneur Von Sissing met de organisatie van de vernederlandschte universiteit was belast,, kreeg van dr. Borms raad, en dr. Borms sprak ook een rede uit bij de opening ervan. Toen op 25 October 1916 besloten werd dat voor ieder der diensttakken van het onderwijs in het ministerie Van wetenschappen en kunsten een Vlaamsche en een Waalsche af deeling ingericht werd een maatregel, die door dr. Kam. Huysmans, den huidigen minister van dit departement vóór den oorlog reeds werd voorgesteld werd Borms bestuurder in de Vlaamsche afdeeling. Deze maatregelen vernederlandsching van de universiteit te Gent, en splitsing van het ministerie, bleken weldra onvoldoende om hei beoogde doel te verwezenlijken. In het Vlaamsch Huis te Brussel werd door vooraanstaande leiders een minimum programma opgesteld, om de zelfstandigheid van Vlaanderen te be werken. Borms maakte deel uit van deze ver gadering, en ook van den Landdag die op 4 Februari 1917 den Raad Van Vlaanderen heeft gesticht. Wanneer deze, in de eerste vergadering reeds, besloot, dat, de bestuurlijke scheiding moest worden uitgeroepen en, om dit te hereiken, een afvaardiging moest worden gestuurd bij den generaal-gouverncur, dan maakte dr. Briims deel uit Van deze afvaardiging. Deze werd ont vangen maar kreeg van von Bissing bescheid dat zij naar Berlijn moest gaan indien zij hei stelsel spoedig in toepassing wou zien. De be ruchte reis naar Berlijn had toen plaats en Borms deed ze mee. Zij had het gewenschxe gevolg want op 21 Maart 1917 werd België in twee bestuur lijke gebieden verdeeld, volgens de taalgrens. Deze bestuurlijke scheiding was tenslotte nog niet het ideaal van de activistische leiders die Vlaanderen onafhankelijk wilden, om aan zijn vijanden te kunnen weerstaan, d.i. met een eigen wetgeving, eigen parlement, eigen uitvoerende macht, waardoor de regeering in Le H&vre Vervallen werd verklaard- Een felle propaganda werd door cle activisten gevoerd en ny> 22 De cember 1917 riep de Raad van Vlaanderen de politieke scheiding Van Vlaanderen en Wallonië uit. Een raad Van gevolmachtigden werd ge vormd waarvan Borms deel uitmaakte als ge volmachtigde Van Nationaal Verweer. De vertegenwoordigers van de Belgische regeering in het bezette gebied dachten toen te moeten handelen dr. Borms en dr. Tack werden aangehouden maar moesten weldra worden losgelaten door tusschenkomst, Van de Duit schers. Aan de meeste werkzaamheid van den Raad Van Vlaanderen heeft Borms achteraf deelge nomen als gevolmachtigde voor nationaal ver weer. Hij gaf een massa voordrachten „ook eenige in Duilschtand, en schreef in het te Brussel ver schijnende Vlaamsche Nieuws" niet minder dan'een 80-tal artikels, die hij allen onderteeken- de. In deze voordrachten en artikels trachtte hij, met een overtuiging die instaat, Voor de eer lijkheid van zijn bedoelingen, de activistische politiek te verdedigen, als zijnde de eenige die, met het oog op d.e omstandigheden, hel. heil van Vlaanderen zou mogelijk maken. Dat is het voornaamste wat Dr. Borms tijdens de oorlogsjaren deed, en waarvoor hij werd veroordeeld door de teruggekeerde Belgische regeering tof de doodstraf. Zijn daden dient men natuurlijk te beoordee- len in het licht Van de beweging der Vlamingen, die strijden tegen een Verdrukkend staatsregiem, een regiem dag er op gericht is het Nederlandsch als taal en het Nederlandsche stam-elëment in België onder den domper te houden, om niet te zeggen uit te roeien. Borms en zijn geestver wanten erkennen dit verfranschende, centrali- seerende regiem niet en verklaren slechts een vaderland te hebben Vlaanderen. Zoolang zij dit natuurlijk vaderland niet verraden achten zij zich vrij van alle smet. Als zij dus, door acti vistische (laden te stellen, de wetten van den Belgischen Staat, waarin zij, huns ondanks zijn opgenomen, overtreden achten zij dit gerecht vaardigd en geen verraad. Alhoewel de geschiedenis van Borms nauw Verbonden is met de geschiedenis van het acti visme zelf is het niet onze bedoeling een over zicht te schrijven van wat het activisme was. Dit is een wanhopig spel geweest 'waarvan de inzet alles of niets was net zooals de beweging van Mazarijck, den huidigen president van Tsjecho-Slowakije. Deze laatste beweging is echter geslaagd door het verloop van de oorlogs gebeurtenissen het eenige waardoor zij zich van het Vlaamsche activisme, onderscheidt, dat gerekend had op een vrede door overleg, in welk geval de steun van DuitschJand de ingevoerde hervormingen zou hebben kunnen doen bekrach tigen. In de roes der overwinning echter gebeurde er heel wat anders. De Belgische franskiljonsche pers ontketende een beweging van Vlamingen- haat die tenslotte alleen door het krachtig op treden van de teruggekeerde Vlaamsche front soldaten is geremd geworden. De huizen der activisten werden verwoest en zij die in de han den van het Belgisch gerecht vielen tot zware straffen Veroordeeld. Dr. Aug. Borms had„ tijdens de bezetting, gezworen niet te zullen vluchten voor het ge vaar. Hij hield zijn woord. Tot op 8 Februari 1919 kon hij zich in een huis van de Jerichostraat te Brussel verborgen houden. Maar toen werd hij ontdekt en aangehouden. Hij was een van de weinige vooraanstaande activisten die in het land waren gebleven om desnoods rekenschap van hun daden te geven. Zijn proces gaf een juist.beeld van de tra gische toestanden die in België voor de Vlamin gen bestaan. Eenige staaltjes daarvan kunnen wij nog aanhalen. Als voorzitter van het Hof, dat Borms ter dood Veroordeelde, zetelde de heer Gombault. In de akte van beschuldiging noch tans werd Borms ervan beschuldigd deze zelfde heer Gombault te hebben aangeklaagd bij de Duitschers omdat hij de hand zou hebben gehad in de aanhouding van Borms en Tack, waarvan boven sprake. De verdediging wraakte den voor zitter maar deze wraking werd eenvoudig van de hand gewezen, waardoor men het fantastisch feit beleefde dat de aanklager tevens zetelde als rechter. De gronden waarop Borms trouwens werd veroordeeld worden door hoogstaande rechtsgeleerden, o.m. door meester Picard, be streden. Deze gronden zijn de besluit-wetten door de regeering speciaal met het oog op de activisten uitgevaardigd- Toen de verdediging daarover tijdens het proces Voor het assisenhof van Bra bant het getuigenis van mr. Picard wou inroepen - een Waal, die in alle kringen om zijn zedelijke grootheid fel werd gewaardeerd weigerde de voorzitter dit, onder voorwendsel dat zulks de kwestie zelf niet aanging, waarop de ver dediging, als protest,, van eiken anderen getuige ten gunste afzag. Dit kenschetst duidelijk in welke vijandige atmosfeer dr. Aug. Borms terecht stond. Intusschen heeft niemand van de beschul digden digers van Borms kunnen bewijzen dat hij profijt gehaald heeft bij zijn activistische hande lingen. Integendeel. Toen hij werd aangehouden verkeerden zijn vrouw en kinderen in armoede. En hij had het makkelijk anders kunnen doen Zoovêlen hebben op den rug van het volk zich rijk gewoekerd. Zelfs het openbaar ministerie getuigde van hem dat hij een eerlijk man was. Priester Cyriel VerschaeVen, de Vlaamsche hoogstaande letterkundige, de schrijver van „Judas de Verrader" hij heeft dus bepaald Judas moeten bestudeeren, Verklaarde tijdens het Bormsgeding dat het karakter van Judas onafscheidbaar is van de 30 zilverlingen. Borms heeft geen verraad gepleegd, getuigde hij, want verraad is 't verkoopen van een hoogere liefde voor een laag doeleinde. Dat is de sleutel van het gedrag van dr. Borms; rechtzinnig en eerlijk. De geschiedenis is het die zijn beteekenis zal vastleggen, en deze periode van den strijd van het stamverwante Vlaamsche volk in België. Maar thans reeds zijn er velen die spreken over hem als over een tweeden Jacob van Artevelde Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 27. Anne Corry d.v. G. M. Witkamp en G. Maltha, Burg. Knappertlaan. 28. Frank z.v. F. Blok en J. Eijsberg, Burg. Knappertlaan' Gerardus Johannes z.v. J. C. van der Meer en E. Tettero, Kinderbuurt. Mrt. 1- Maartje d.v. M. Eijsberg en K. Nauta, Rozenburgsehestraat. Jan z.v. A. P. IJ.Prein en A. J. Keldermans, Middelharnisschestraat. Maria Petrouella d.v. LI. J. van der Steen en W. G. van Eijk, Lange Adhterweg. Overleden Febr. 28. J. M. Maas, oud 93 j. wed. W. van Pinxteren, Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 3 Maart. v.m. 4.34 n.m. 4.43 4 Maart. v.m. 5.06 n.m. 5.18. 5 Maart v.m. 5.40 n.m. 6 Maart v.m. 6.18 n.m. 5.56 6.38. 4- N.A.P. N.A.P. Gem. Hoogwater 87 e.M. Gem. Laagwater 77 c.M. Gem. duur stijging 5 u. 31 m, G( m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 2 Mrt. Vertrokken Eng. „Baron Rairly", ledig naar Rotterdam. Grieksch s.s. „Georgios K. Salariaris ledig naar Rotterdam. Deensch s.s. „Auneborg van Aalborg naar Key West. SCHIEDAM,,3 Mrt. Vertrokken: s.s. „Hag- no", ledig naar Rotterdam. s.s. „Aldebarau, ledig naar Hamburg. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCbIIEDAM~ 3 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 15.—. „„t«»rme Namens de commissie voor de noteer ng. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 3 Maart. Spiritus 100 22. Spoeling. Noteering van de Coöp. Spoelingvereeniging". Heden 2.40 per ketel. Men noteert voor Vereen. „Schied. •V'Yt s.s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3