Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Telegrammen. SPORT. gesp. gew. gel. verl v. t. pnt. Stormvogels 18 12 3 3 43—22 27 Sparta 18 12 2 4 53—19 26 V.O.C. 16- '8 4 4 37—43 20 H.F.C. 17 8 4 5 38—35 20 Blauw-Wit 16 8 1 7 38—35 17 R.C.H. 17 5 5 6 37—43 15 't Gooi 17 4 6 7 44—41 14 D.F.C. 17 6 2 9 53—62 14 H.V.V. 17 5 2 10 40—41 12 Unitas 15 3 12 14—57 3 Rechtzaken. Burgerlijke Stand, Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. la Prance!" hadden geroepen en met stokken en vuisten op de beambten hadden ingeslagen. Uit de mededeelingen van getuigen blijkt echter, dat dit niet juist is. Naar de „Montagmorgen" verneemt, is de Fransche, regeering voornemens in verband met het incident stappen te doen. Eveneens zijn de drie Franschen van plan, langs gerechtelijken weg schadeloosstelling te eischen. De ontploffingsramp te Praag. In verband met de ontploffingsramp zijn alle militaire feestelijkheden, die gister op den ver jaardag van den president zouden plaats hebben afgelast. In het ziekenhuis liggen thans 69 gewonden. De socialistische partijen bereiden interpella ties aan den minister van Nationale Verdediging voor. Met dezelfde soort handgranaten, die thans de ramp hebben veroorzaakt, zijn reeds eerder ernstige ongelukken voorgekomen deze hand granaten hebben nl. de eigenschap om te vroeg te ontploffen. Een volksstemming met hinder aissen. In den afgeloopen nacht heeft te Arica (Chili) een botsing plaats gehad tusschen Chilenen en 150 Peruvianen, die van Tacna ge komen waren om aan het plebisciet in zake het Tacna-Arica geschil deel te nemen. Volgens be richten uit Chileensche bron zijn vele Peruvianen en ook eenige Chilenen gewond. Er werd van stokken en messen gebruik gemaakt, zoodat de politie moest ingrijpen. Spoorwegongeluk te Luik. Bij aankomst te Luik is een markttrein met een ran- geerende locomotief in botsing gekomen. Drie wagons van den markttrein derailleerden, waar bij vijf personen werden gewond. Schouwburg afgebrand. Het Sha kespeare Memorial Theatre te Stratford on Avon 's gistermiddag geheel afgebrand. De brand was mijlen ver zichtbaar. Stormweer in Engeland. Volgens een draadloos bericht woedden in verschillende deelen van Engeland hevige stormen. In Noord- Engeland en Schotland viel en sneeuw.Vele tele foon-en telegraaf-verbindingen zijn verbroken. In het Kanaal ondervindt de scheepvaart last van de hooge zeeën. Een oud klooster ingestort. Naar de „Messagero" uit Messina verneemt zijn ten gevolge van den storm de muren van het oude klooster Santa Barbara ingestort. De brok ken steen kwamen terecht op twee barakken, die vernield werden. Vier personen werden gedood on drie gewond. Het vliegtuigproces. Uit Boekarest wordt gemeld In het proces voor den Krijgs raad in zake de aanschaffing der Fokkervlieg- tuigen heeft heden de hoofdbeklaagde, kolonel Beroniade, de opzienbarende mededeeling ge daan, dat tusschen Prins Carol en den Roemeen- schen minister van Oorlog, verschil van meening heeft bestaan over de soort der aan te schaffen vliegtuigen. Kroonprins Carol, die opperbevel hebber der Roeemeensche luchtstrijdkrachten Was, verlangde bommenwerpers, terwijl de mi nister van Oorlog de aanschaffing van jacht vliegtuigen wenschte. Beroniade verklaarde voorts, dat de aange schafte vliegtuigen van goede goedanigheid zijn geweest en de proefvluchten goed hebben door staan. Tusschen de modellen 1919 en 1925 be stond absoluut geen verschil. Beroniade uitte ten slotte de ernstige be schuldiging, dat de vliegenier-majoor Proto- kopescu, aan het Roemeensche leger een door hem zelf vervaardigde machine heeft willen opdringen, niettegenstaande de eerste blucht met het door hem vervaardigde model met een doodelijken val is geëindigd als een gevolg van technische onvolmaaktheden. huis ten gronde te laten gaan, dan het vertrou wen der menigte in de onfeilbaarheid van de rechtspraak te schokken. Het Openbaar Mi nisterie te Glatz maakte zich van het geval af met de bewering, dat de aanteekeningen van den moordenaar Denke geen bewijskracht had den, dat er geen „nieuw feit" was en dat daar om van een herziening geen sprake kon zijn. Niettemin diende Trautmann bij de eerste in stantie zijn verzoek om nieuwe behandeling van zijn zaak in, en deze rechtbank besliste, dat het proces Trautmann opnieuw gevoerd moest worden.Reeds zag de veroordeelde zijn bevrijding tegemoet, toen hem plotseling de Jobstijding bereikte, dat het openbaar ministerie in hooger beroep was gegaan om de herziening van het proces te verhinderen. De hoogere instantie wees het beroep van den officier af, zoodat deze slechts had kunnen bereiken, dat Traut mann eenige maanden langer onschuldig in het tuchthuis werd vastgehouden. Zaterdag was het te Glatz de grootste dag in het leven van den veroordeelden slagersknecht Zelden is er een eenvoudiger geding gevoerd. Waar waren de bewijzen, waarop 15 jaar ge leden deze nu verouderde en gebroken man ver oordeeld was Plotseling is het iedereeen dui delijk, dat er geen enkel bewijs was. Het eenige wat er uit de vergeelde stapels gerecht.sacten overbleef was het feit, dat de moord door een slager gepleegd was. De rechtbank was spoedig met haar arbeid gereed en 15 jaar nadat Trautmann tot tuchthuis straf veroordeeld was, werd hij vrijgesproken, in zijn eer hersteld en de rechter legde den Staat den plicht op het in zijn naam gepleegde onrecht goed te maken. Niets is moeilijker, dan gepleegd onrecht herstellen en hoe wil de Duitsche staat een mensch, die de beste jaren van zijn leven in de grootst-denkbare ellende heeft moeten door brengen, nog schadeloos stellen En welke schadeloosstelling bestaat er voor de wanhoop en twijfel, die deze ongelukkige tot op het laat ste oogenblik heeft moeten dragen Weerbericht. V erwachting: Matige krachtige W. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige re gen weinig verandering in temperatuur. Tragische dood. Op het kerkhof te Limmel bij Maastricht ge raakte het 10-jarig zoontje van den heer H. bij het spelen onder 'n neervallenden grafsteen. Het kind werd er dood onder vandaan gehaald. Het Nederl. elftal. Men meldt ons uit A'dam Naar wij van offi- cieele zijde vernemen is W. Tap uit aange wezen als middenvoor in het Nederlandsch elftal dat Zondag 14 Maart tegen België uitkomt. Theo de Haas zal dan de linksbinnenplaats be zetten. Als reservespeler is nog benoemd G. Ou denburg. Hevige vechtpartij. Men meldt ons-uit Heerlen Evenals verleden Zondag ontstond gisteravond weer een vecht partij te Heerlerheide. De twist ontstond tusschen twee gebroeders N. en 'n zekere H. en diens zoon. De messen werden getrokken met gevolg dat H. Sr. 'n steek in de rug en diens zoon een steek in een der longen kreeg. Laatstgenoemde is in zorgwekkende toestand opgenomen. De twee gebroeders N. zijn gearresteerd. Een dezer had nog een steek in een der beenen. Onschuldig veroordeeld. In het jaar 1911 werd in Glatz de jonge slagersknecht Frautman uit Munsterberg tot 15 jaar tuchthuis straf veroordeeld op een beschuldiging van moord op Emma Sander. Aan de ontkenning van den jongeman hechtte de jury geen waarde, hoewel er nauwelijks bewijze waren. In 't zelfde Munsterberg woonde echter de 'ater als massa-moordenaar bekend geraakte Denke. Na diens zelfmoord vond men in zijn Woning een lijst van de door hem gepleegde 'noorden. In deze lugubere lijst kwam de aan- teekening voor „21 December '09 Emma". Bat was den dag, waarop Emma Sander uit Münsterberg verdwenen was. De lijst bevatte ongeveer 30 van zulke laconische moord-berich- ten en meerdere bleken juist te zijn. Alle data van Denke konden niet geverifieerd worden, daar deze moordenaar zich meestal vergrepen had aan lieden om wie niemand zich bekommerde aan zwervers, waarvan de naaste familie zelf hoopte, dat zij ergens ter wereld het moede hoofd zouden neerleggen, zonder dat iemand er "aar vragen zou, wie zij geweest waren. De aan tekening over Emma liet aan duidelijkheid n'ets te wen.schen over. Hadde nu de jury kunnen ingrijpen, dan zou z'j onmiddellijk het door haar gepleegde on recht hebben hersteld, want de jury is inder daad menschelijk. Trautmann had echter niet lapg^j; met de jury maar uitsluitend met de "rtikel-juristen te doen. Wat er in het hoofd van deze juridische automaten is omgegaan, han een leek slechts vermoeden. Zij schijnen z'ch op het standpunt te hebben gesteld, dat het beter was éën onschuldige in het tucht- 5 Maart. 8 Maart. Londen 12.13 15> 113/s Berlijn 59 421/f 59.34:r/ Parijs- 9 31 8.94 >/2 Be gië -1133V2 -11.3*20. Zwitserland 48 06 - 48 Amerika - 2.499/ia -2.49«/1# Weenen -35 15 -35.15 Kopenhagen - 64 80 64.65 Stockholm66 90 - 66 87 0sl° - 53.161/a .53.40 Madrid -35 20 - 35.1204 Milaan. .10,01 9 96 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 5 Maart. 8 Maart. Londen 12 127, f12 111/. Berlijn 59 43 59 361, Pariijs - 9.271/a 895 Brussel -1134 -1133 Zwitserfand 48 06 48 02 Weenen3520 -35 15 Kopenhagen - 64.721/, - 64 70 Stockholm 6766.80 °slo 53 15 - 53 30 New-York - 2.4972 2.4974 VERPLICHTE ARITRAGE. KOPENHAGEN, 8 Mrt. (draadloos) De regeeringswet welke machtigt tot verplichte ar bitrageverdragen met Finland, Noorwegen en Zweden werd Zaterdag door den Rijksdag aan genomen. TURKIJE MOKT. LONDEN, 8 Mrt. (draadloos) Volgens de limes heeft Turkije de uitnoodiging van den Volkenbond om deel te nemen aan de besprekin gen te Geneve, zoodra het Engelsche-Irak ver drag aan de orde komt, afgewezen. BIOSCOOPRRAND. BERLIJN, 8 Mrt. (draadloos) Volgens een te Berlijn ontvangen telegram uit Mosou, zijn bij 'n bioscoop brand te Nowonikolajewski 30 personen in de vlammen omgekomen. DE BIJEENKOMST TE GENEVE. PARIJS 8 Mrt. (draadloos) Sauerwein meldt aan zijn blad dat te Geneve volledige overeen stemming bereikt istusschenChamberlain,Birand en Vandervelde, over het opnemen van Polen, Spanje en Brazilië in den Volkenbondsraad,ge lijktijdig met Duitschland. DE ANTI-BETHLEN-ACTIE. BOEDAPEST, 8 Mrt. (draadloos) Boedapest geleek gister wel in staat van beleg. Duizenden soldaten liepen door de straten en gepantserde auto's reden af en aan. De cavallerie reed door de stad met getrokken zwaard. Van officieele zijde wordt verklaard dat de D.S.A.P. een anti- Bethlen-demonstratie te houden welke echter geen revolutionnair karakter zal aannemen. VOETBAL-UITSLAGEN. Afd. I. Ie klasse: Rotterdam SpartaUni- ras 31 Hilversum 't GooiStormvogels 1—2 DordrechtD.F.C.R.C.H. 62. Afd. II. Ie klasse Amsterdam AjaxZ.F.C. 13 Rotterdam FeijenoordA.S.C. 50 Haarlem E.D.O.Haarlem 20. 2eklasse Schiedam H.-.D.V.S.V.U.C. 02 Leerdam L.S.V.D.H.G. 0—3 Den Haag A.D.O.B.M.T. 4—2 DelftConcordia—C.V.V 1-3; Gorinchem S.V.W.Olympia 31. 3e klasse Leiden LugdunumV.D.S. 32 DelftD.V.C.—U.V.S. 1—1 DelftDelfia— Leonidas31 Den Haag R.V.C.L.F.C.32 Gouda GoudaSt. Volharden 23 Culemborg Vriendenseli.Merwede 01. Res. Ie klasse Rotterdam C.V.V.IISparta 1100; Den Haag: H.B.S.IIFeijenoord II 22 Rotterdam V.O.C.II-Xerxes II 43. D.E.S.—Gusto 2—1 V.F.C.3—Schiedam 2 21 Hollandiaan 2Ursus 2 6—1. H.-.D.V.S.--V.U.C. 0—2 H.-D.V.S. kampioen af. De groote strijd is gestreden en onze stadge- nooten hebben aan 't kortste eind getrokken. V.U.C. speelde technisch beter en was vooral voor doel veel en veel gevaarlijker. Over algemeen werd er zenuwachtig gespeeld, voora. de H.-.D.V.S.'ers hadden daar veel last van. Dit is dan ook een verklaring voor 't missen van de vele kansen. Reeds om l| uur was 't veld met een geweldige menschenmenigte omzoomd. Ook de burgemeester gaf blijk van belangstelling. Als de refeeree van der Lee uit Amsterdam om 10 min. over 2 uur beginnen blaast zijn er zeker 4500 toeschouwers op 't veld. V.U.C. trapt af. Onmiddellijk ontwikkelt zich een snel spel met H-.D.V.S. in de meerderheid. Het eerste kwartier heeft Smoor in 't H.-.D.V. doel geen gevaarlijken bal te verwerken gehad. De V.U.C.-keeper daarentegen had het steeds druk, doch wist zijn doel goed schoon te houden. Haazer verprutst eenige vrije ballen door achter te schieten. De linkerwing van V.U.C. is bijzonder en gevaarlijk en J. Boon heeft niet veel tegen haar in te brengen. Alle gevaar van V.U.C., komt vanlinks. J.Nolet zet steeds den bal keurig voor doel, doch de V.U.C.achterhoede blijft meester van het terrein. Dan maakt V.U.C. haar eerste doelpunt. Een corner van rechts be landt bij een V.U.C.'er die tusschen een drietal H.-D.V.S.'ers in, den bal hard onder de lat schiet 10. Niet ontmoedigt valt IT.-.D.V.S. weer aan, doch vrouwe Fortuna is niet met de blauw-wit- ten. Eens zweeft de bal op de doellijn bij V.U.C. Vischer en v.d. Griend konden er juist niet bij en de keeper werkt weg. Rust gaat met 1—0 in. Na de rust zakt het spelpeil aanmerkelijk. Het eerste kwarttier ging wel, maar daarna H.-.D.V.S. is weer 't meest in den aanval. Schot op schot krijgt de V.U.C. keeper nu te verwerken Aan de andere zijde is van Dill de gevaarlijke man. Steeds breïfgt hij de H.-.D.V.S. achterhoede in gevaar met z'n snelle uitvallen. Smoor ver werkt eenige harde schoten op solide wijze. Ban maakt V.U.C. een off side goal. Even daar na loopen Jurgens en Boon, beiden op de links buiten in. Deze gooit den bal snel voor doel. v. Dill kan den bal juist nog stoppen en zachtjes rolt hij dan in 't verlaten doel. Er is dan nog circa 25 minuten te spelen. H.-. D.V.S. begaat nu de groote fout om haar elftal door elkaar te gooien. De rechterwing, rechtsbinnen- en buiten krijgen dan bijna geen bal meer. Alles wordt op links gespeeld en deze verknoeien alles. J. den Hoed geeft twee venijnige schoten. Een gaat juist over, het andere belandt op de bovenlat. Even daarna de kans van den dag. Scheffers schiet met een harden schuiver tegen den paal. Vischer loopt snel in en vangt op een meter afstand de bal weer op. De bal springt echter uit en Vischer trapt rakelings naast. V.U.C. verdedigt nu en H.-.D.V.S. vermag niet te doelpunten. Wanneer referee v.d. Lee einde blaast heeft V.U.C. gewonnen. De blauw-witten hadden zeker een tegenpunt verdiend, Bij V.U.C. waren de linksbuiten en van Dill de gevaarlijkste. J. Boon en Jurgens waren minder dan anders. J. Nolet speelde een goeden wedstrijd, doch zijn keurige voorzetten werden geen van alle benut. Scheidsrechter v.d. Lee heeft goed gefloten en leidde correct. Een kleine blik, die wij in 't in tiem leven van H.-.D.V.S. mochten slaan toon den ons dat zij als all-round sportsmen ook een nederlaag gelijk die van gisteren weten te slikken. Afd. I. Stormvogels kampioen' Na een spannende race, voornamelijk met Sparta is de IJmuidensche ploeg er in geslaagd beslag op den titel te leggen. De fraaie overwinning op Sparta in Rotterdam heeft daartoe veel bijgedragen en de overwin ning op het Gooi werd tenslotte de kroon op een seizoen van hard werken. BELGIE—NEDERLAND. Voor de eerste maal, sedert zijn ontstaan, zal de wedstrijd België Nederland niet om „het kooperen dingetje" gespeeld worden, vermits de familie van den Abéele den beker heeft te ruggetrokken, omdat de wedstrijd niet meer op het veld van de Beerschot gespeeld wordt. Graaf d'Oultremont schonk ter vervanging een beker, die, als attentie, naar den eersten bondsvoorzitter baron Delaveleye, Delaveleye- beker genaamd werd. Onze Utrechtsche correspondent meldt, dat W. Buitenweg andere week, tegen de Belgen, niet zal kunnen spelen, wijl hij onlangs in een competitiewedstrijd tegen H.V.V. een spier verrekt heeft. De aanval van blindedarm-ontsteking, voor- welke hij rust moet hebben, staat volledig buiten dit geval. Buitenweg heeft eergisteren (Zaterdag) middag een oefenpartij gespeeld, die hem, in verband met de spierbezwaren, niet goed be komen is Daarna heeft de medicus dan ook tot niet- spelen op 14 dezer geconcludeerd. Nieuwe voetbalelub. Alhier is opgericht de voetbalvereeniging R.C.S., onder leiding van de heeren M. Talmon, E. v. Rossen, M. de Gooier en W. v.d. Berg Jr. Het secretariaat is gevestigd Vriendschapstr. 16. Kindermishandeling Naar wij vernemen zal op 26 Maart de vroegere directeur van het Opvoedingsgesticht „De Glint- horst" terechtstaan voor de Urechtsche recht bank, beklaagd van mishandeling, gepleegd op een aantal kinderen van de „Glinthorst". Er is een groot aantal getuigen gedagvaard. Geboren: Mrt. 4. Arij, z.v. C. van der Vlies en M. W. C. Schot, Boterstr. -5. Meta Petro- nella, d.v. P. H. Kreischer en A, M. de Wert, Anth. Muijsstr. Gerrit, z.v. G. J. Wienen en M. M. Gordijn, Kleine Baan. Joannes, z.v. W. Suvaal en N. Schenk, Parallelweg. Overleden: Mrt. 5. G. Groeneweg, oud 41 j„ Kreupelstr. 6. Een als levenl. aangeg. kind van L. Vlug en M.J.J.van Kampen, Voorschestr Hoog water te Hoek van Holland. 8 Maart. v.m. 7.58 n.m. 8.42 9 Maart v.m. 9.22 n.m. 10.18 10 Maart v.m. 10.58 n.m. 11.50. 11 Maart. v.m. n.m. 0.08 Gem. Hoogwater 87 c.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur slijging 5 u. 31 m. Gi m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 6 Maart. Aangekomen Griekseh s.s. Platea, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de W lhelminahaven. s.s. Gudrun, van Londen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven, het vertrok naar Kopenhagen s.s. Eibergen, ledig van Harburg om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Italiaansch s.s. Aster, ledig van Porte Frararo. Portu- geesch s.s. Benguela, ledig van Lissabon, beiden om hier te dokken in de Wilhelminahaven. SCHIEDAM, 6 Maart. Vertrokken Eng, s.s. Elpenor, met stukgoederen naar Talmouth. SCHIEDAM, 7 Maart. Aangekomen Eng. s.s. Audacity, kapt. John MacDonald, met olie van Harburg voor N.V. Schieveem aan de Wil helminahaven. Eng. s.s. City of Alexandria, met stukgoederen van Antwerpen in de Wilhel- ninahaven. SCHIEDAM, 8 Maart. Vertrokken Eng. s.s. Clan Mackinnon, ledig naar Cardiff. - Zweedsch s.s. Svarton, ledig naar Newcastle. Moutwijn. 'SCHIEDAM,8 Maart. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 8 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 22. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schieé. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel. ROTTERDAM, 8 Maart. Ter veemarkt wer den heden aangevoerd 408 vette runderen 260 schapen of lammern, 1095 varkens; IJ*! vette kalveren vette koeien 65—59 ossen 54 49 45 kalveren 877 -90 60-75 bmnenl. sch_ 2733 buitenl. sch. 4044 lammeren 23—34; varkens 43—44. Brielsche eigenh. 3.—3.70 bravo s 3—3.40 Malta's 10—11 Zeeuwsche bl. 370—420 blau we eigenh. 2503 Brielsche eigenh. pooters 190240 Zeeuwsche bonte 340 4„ü Red star 250—3. Zeeuwsche en Overm. eieren o.50b.oü

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3