Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. den Minister, aangeboden van zijn Tweede Kamerzetel afstand te doen ten einde mr. Kooien gelegenheid te bieden weder in de Kamer zijn intrede te doen. Mr. Kooien heeft verklaard dit aanbod van den heer Kampschöer op zeer hoo- gen prijs te stellen en het in beraad te nemen. De heer Kampschöer heeft gisteren het be stuur der R. K. Kamerfractie en dat van de R. K. Staatspartij met een en ander in kennis gesteld. „Msb." k Oud-minister Heemskerk over den politieken toestand. Voor de anti-revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Utrecht is gisteravond opgetreden oud-minister mr. Th. Heemskerk. De vergadering was bezocht door.een 400 per sonen. In zijn inleiding merkte spr. op, dat deze crisis een pijnlijken afloop voor de anti-revolutionnaire partij heeft. Na dagen van voorspoed zijn dagen van tegenspoed gekomen. Ik wil echter op den voorgrond stellen, zeide spr., dat er geen enkele reden is waarom wij, anti-revolutionnairen, ons zouden laten verleiden af te wijken van de groote lijnen, ons aangegeven door onzen groo- ten voorganger dr. Kuyper integendeel, het gebeurde is voor ons juist reden die lijnen strikt te blijven volgen. Spr. besprak vervolgens, gelijk hij reeds in verschillende bijeenkomsten elders heeft gedaan, het ontstaan, en den loop, en vervolgens de op lossing van de crisis. Nadat de vorming van een nieuw ministerie door mr. Limburg was mislukt, is, zeide spr. zeer spoedig daarna de heer De Geer bezig geweest. Was dje nu de aangewezen kabinetsformateur voor een extra-parlementair kabinet Indien aan. mr, Kan de formatie was opgedragen, was het een zuiver extra-parlementair kabinet ge weest, maar is het zuiver, dat aan het hoofd van een extra-parlementair kabinet, dat een parlementair kabinet vervangt, iemand staat, die een actieven rol in een politieke partij vervuld heeft Het is waar, het nu gevormde kabinet is een extra-parlementair kabinet in dien zin, dat alle partijen er los van staan. Doch met het oog op zijn formateur is dit extra-parlementair kabinet niet geheel zuiver gevormd. Wat de politieke gevolgen van het optreden yan dit kabinet zullen zijn, is, ging spr. voort, niet zeker te zeggen. Aan de anti-revolutionnaire partij zal, wat haar houding ten aanzien van dit kabinet betreft, zeker voorzichtigheid geboden zijn. Stukslaan kan iedereen, doch bouwen niet. De Haagschc radio-dislrihutie. Éenige weken geleden hebben wij gemeld, dat het aantal dergenen dat medegedeeld had gebruik te willen maken van de gemeentelijke radio-distributie per telefoon, ruim 300 bedroeg. Thans vernemen wij, dat het aantal aanvragen reeds tot meer dan 500 is gestegen. De antenne op het hoofdkantoor is nu geheel geplaatst, terwijl men met de ontvanginrichting reeds een heel stuk gevorderd is. Ten slotte vermanen wij nog, dat men in den loop van Juni a.s. reeds met de distriburie der draadlooze programma's hoopt te kunnen aanvangen. Het Neder'andsehe vee naar België. De Belgische regeering heeft bepaald, dat de invoer van runderen, welke sedert minstens 3 weken op een Nederlandsche openbare markt t.e koop zijn gesteld, verboden is, doch dat de invoer van andere runderen, schapen en geiten uit Nederland is toegestaan, mits vergezeld van een officieel certificaat van oorsprong dat als uitvoervergunning dient en is afgegeven door een veearts. Jlir. v. d. Maesen's opvolger in de Eerste Kamer. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Van der Maesen de Sombreff is hedenmiddag door het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer ^er Staten-Generaal, tot lid van die Kamer benoemd verklaard, Jlir. Mr. G. A. H. Michiels van Kessenich, te Roermond. De Jaarbeurs. Heden wordt de veertiende Nederlandsche Jaarbeurs geopend. f Een studiereis naar Suriname. g|De heer W. de Cock Buning in Deii Haag is door de Vereeniging van Kamers van Koophan del en Fabrieken uitgenoodigd, een studiereis naar Suriname te ondernemen, ten einde na te gaan, wat kan worden gedaan om Suriname op economische en handelsgebied vooruit te bren gen. De heer De Cock Buning is gedurende een reeks van jaren in Nederlandsch-lndic in den handel werkzaam geweest en heeft zoowel daar als hier te lande de economisch toekomst der Neder landsche koloniën bestudeerd. De heer Buning vertrekt eind Maart en denkt ongeveer zes weken in burinamc te vertoeven. De faiUiss'ementsaauvrage gehandhaafd. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Vaals. In verband met het schrijven der refee- ring stelde de burgemeester voor om het besluit van 1 Februari om het faillissement der gemeen te aan te vragen, weer in te trekken. Do voorsteller der faillissementsaanvrage, de heer Eich, wilde hiervan niet weten, omdat de hulp, welke' de regeering biedt, absoluut onvoldoende is. wanneer die deelname leidt tot handelingen, welke het socialistisch gevoel kwetsen, zooals bijv. het mede-aanzitten aan kostbare maal tijden. Naar aanleiding hiervan vraagt „De Vrijheid": Eilieve, wanneer dit sport maaltijden den socialist in zijn gevoelens kwetst, mist dan om maar één voorbeeld te noemen de leider der S.D.A.P. in de Eerste Kamer, wethouder Wibaut „socialistisch gevoel?" En tweede vrage Wordt dit teedere gevoel niet gekwestst wanneer socialisten zich tegoed doen aan lucullische eetpartijen, indi&n deze niet door publieke lichamen, maar door socia listische individuen worden georganiseerd Met andere woorden is den socialist privé geoor loofd te doen wat zonde is wanneer zijn publieke functie er toe leidt De socialistische propagandisten hebben aan goedgeloovige arbeiders altijd voorgehouden, dat al wat de een meer dan den ander geniet, „onrecht" is, en dat in de socialistische maat schappij een ieder een gelijke portie zal krijgen. Dit oud-socialistische „ideaal" heeft de S.D.A. P. allang losgelaten. Maar de naivelingen uit Leiden schijnen aan dat praatje nóg geloof te hechten. Het kan gezellig worden op het a.s. Paasch- congres Lekker eten en socialistisch „gevoel." De afdeeling Leiden van de S.D.A.P. wil het Paaschcongres laten uitspreken, dat de leden dier partij niet moeten deelnemen aan plechtig heden of feestvieringen van publieke lichamen, Ambtenaren en Minister. Van ambtenarij gruwen wij. Hoe minder ambtelijke bemoeiing in het bedrijfsleven vereischt wordt, hoe beter het is. In die geringe waardeering voor het amb telijk inmengen, schuilt geen antipathie tegen de personen van de ambtenaren. Wij weten, dat onder hen voortreffelijke krachten schuilen. Zoo gaat van het departement, dat op het Ministerie van Arbeid zetelt, de roep van grooten ijver en bekwaamheid uit. Vol lof was "Minister Aalberse immer over den onverdroten ijver, waarmee het hoogere ambtenaarspersoneel van zijn departement hem in de volvoering van zijn moeilijke taak ter zijde stond. Letterlijk dag en nacht waren zij gereed om hem hulp te verleenen. Waardeerde hij zijn ambtenaren, niet minder was de sympathie, welke deze den Minister toedroegen. Het boekwerk, dat hem deze week met eenige plechtigheid werd uitgereikt, legt van die waar deering ongeveinsde getuigenis af. Te veel wordt over ambtelijke stroefheid en onbewogenheid geklaagd, dan dat dit sympa thiek saamwerken niet met groote waardeering zou worden vermeld. „Rott." De overstroommgsramp in ons land. Het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam meldt nog een en ander over de watersnoodramp. De vluchtelingen. Een der belangrijkste problemen in de dagen van den watersnood was het vervoer en de ver zorging der vluchtelingen.Het vraagstuk was des te moeilijker omdat in den aanvang de bewoners der ondergeloopen huizen, nadat zij reeds naar de zolderverdiepingen hunner woningen waren gevlucht, weigerden hun huis te verlaten. Eerst: toen ernstig levensgevaar dreigde, konden de meesten pas besluiten hun have en goed achter te laten. 13.953 vluchtelingen werden in die dagen vervoerd en voorzoover zij geen onderdak vonden bij familie of bewoners van hooger gelegen ge deelten der eigen gemeente, overgebracht naar Amby, Arnhem, Beek, Bermel, Berlicum, Deur- ne, Dieren, Doesburg, den Dungen, Ede, Elsloo, Gent, 's-Hertogenbosch, Megen, Nijmegen, 01- debroek, Rijkevoort, Stein, Tiel, Tilburg, Uden, Udenhout, en Vorden. Daarbij kwam nog het vervoer en de stalling van ongeveer 15.000 stuks vee naar vele der hierboven genoemde en eenige andere plaatsen. De leiders van het R.K. Huisvesting Comité Je Den Bosch, het Oranje Kruis en de Algemeene Watersnoodcommissie, bijgestaan door officieren en manschappen van land- en zeemacht hebben in die bange en koude Januari-dagen een buitengewoon moeilijke taak verricht. Het aantal werkloozen. In 22 gemeenten zijn tengevolge van den waters nood arbeiders voor eenigen tijd werkloos ge worden. Hun aantal bedraagt volgens de officiee- le cijfers 3113. Velen konden evenwel te werk worden gèsteld bij den herstellingsarbeid. De plaatsen die het meest getroffen z ij n. Al is de geleden schade in vele gemeenten aan zienlijk, er zijn eenige plaatsen, die meer dan andere door de ramp getroffen zijn. De schade aan openbare wegen, werken en gebouwen be droeg meer dan 50.000.in Dreumel 68.500), Deventer 110.000.Ubbergen 50.000.— Pannerden 112.000.en Venlo" 60.000. Bij Deventer en Pannerden is de aan de dijken toegebrachte schade inbegrepen, bij Venlö de bedrijfsschade der gasfabriek en electrische cen trale. De nieuwe Koemarklbrug. Omtrent de werkzaamheden van de nieuwe Koemarktbrug, kunnen wij thans mededeelen, dat het afgedamde gedeelte, waarop het noorde lijk landhoofd zal verrijzen, zoogoed als leegge pompt is en men verleden week alreeds begonnen is met heien, eerst voor het te dempen Paarde- water, daarna van het landhoofd. Als we weten, dat het respectabele aantal van ongeveer 1000 heipalen den grond in zal gaan is het te begrijpen dat daarmee wel eenige weken gemoeid zijn alsdan zal begonnen worden met de betonfundeeringen. Politienieuws. Gistermiddag ten 1 2 f uur is zekere K. in de Kortlandstraat door een toeval getroffen. Door den val werd hij bloedend in het gelaat gewond. Hij is door de politie, na bijgekomen te zijn, naar zijn woning begeleid. Gistermorgen is de 5-jarige B. B. spelenderw's in de Raamgracht gevallen, waaruit zij door burgers werd gered. Gistermiddag ten 5 uur is de 3-jarige N. v. D., wonende Rotterdamschen Dijk door een bakkerswagen, waarvan de bestuurder voör een ander kind moest uitwijken, overreden. Het wiel ging hem over het linkerdijbeen, waar door dit brak. Qp last van Dr. Hoogendijk, die de ëerste hulp verleende, is het kind per rijtuig naar het ziekenhuis vervoerd. Een bestuurder van een rij wiel die gistermiddag op de Koemarkt plotseling moest stoppen, omdat een kind den weg over stak, kwam te vallen, waarbij het voorwiel onder eën juist passeerenden wagen terecht kwam. Het wiel werd vernield. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Februari 1926. Inlagen 200.240.—. Terugbetalingen 113.113.95. Aantal inleggers 1 Februari 17675 Nieuwe deelnemers 162 Geheel afgeschreven deelnemers 17837 73 Aantal inleggers 28 Februari 17763 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 28 Felpruari 1926 ƒ5.080.369,62. Volksbadhuis. In de week van 28 Febr.6 Maart werden genomen 482 baden. Iste Klasse kuipbaden 32, regenbaden 55. 2de Klasse kuipbaden 27, regenbaden 358, kinderbaden 10. Gedurende de maand Februari werden ge nomen 2080 baden. Iste Klasse kuipbaden 146, regenbaden 242. 2de Klasse kuipbaden 165, regenbaden 1459, kinderbaden 68. UIT ROTTERDAM. Erfpacht geen regel. Met 17—24 stemmen werd gisterenavond in den gemeenteraad verworpen een sociaal-demo cratisch voorstel tot aanvaarding van de erf pacht als regel bij uitgifte van gemeentelijken bouwgrond. De brandweer. Naar wij vernemen heeft de burgemeester, na den brand op den Noordblaak, waarbij een vrouw en twee kinderen het leven lieten en mede in verband met enkele vroegere branden, waarbij het groote materiaal te laat zou zijn aangekomen, aan den hoofdcommissaris van politie opdracht gegeven een rapport uit te brengen over de vraag: beroepsbrandweer, politiebrandweer of vrijwil lige brandweer Ook aan den directeur van gemeentewerken is 'n rapport over de brandweerkwestie gevraagd. Rott. Philharm. Orkest. Gisteravond ging in de Groote Schouwburg te Rotterdam het 4de en laatste abonnements concert onder leiding van W. Feltzer. Het evene ment van den avond was zeker wel het optreden van Marix Loevensohn, 1ste cello-solist van het concertgebouw-orkest te Amsterdam, die zijn hoorders heeft geboeid door de meesterlijke vertolking van het concert a kl.t. op. 33 van Saint Saëns. Een welgemeend en verdiend applaus noopte hem tot driemaal terugkeeren op het podium. Het samengaan met solist en orkest was ditmaal in de puntjes en gaf blijk van goede verzorging. Vóór de pauze werd de 6de symphonie (Pa- thétique) van P. Tschaikowsky, de Russische componist bij uitnemendheid, ten gehoore ge bracht. In het Allegro car-grazia (5/4 maat) hadden wij wel wat meer kleur, meer gevoel verwacht in vivace echter waarin de vertwijfeling, de wanhoop overwonnen wordt en een verkwikken de marsch wordt geboren uit een melancholische diepte met een verrassend slot, was het orkest feilloos in zijn weergave. De voor de Rotterd. Philharmonie geliefde ouverture „Rienzi" (R. Wagner) was een waardig sluitnummer voor deze reeks concerten. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) -|ft# Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte iezers en lezeressen, Het was in December 't vorige jaar, dat onder- geteekende 'n felicitatiebrief geschreven had aan zijn beschermeling, pater Marijnen, Lazerist, werkzaam in China.'n Tijd geleden had de missio naris mij geschreven, dat de kleine Henri (zoo betitelde hij zich zeiven) soms ook moest honger lijden.Ook had hij me al beduid dat het me niet moest verwonderen, zoo de kleine Henri 'n kopje kleiner was gemaakt, wijl eenige jaren geleden op diezelfde plaats één priester en vijf zusters waren vermoord Blij was ik, dat ik den moedigen missionaris 'n som gelds kon sturen, omdat de bedoelde brief bestemd was voor zijn koperen priester feest. 'k Werd echter bevreesd dat er iets aan haperde, wijl ik niets hoorde op mijn schrijven. Woensdag 24 Februari 1.1. werd dat raadsel op 'n pijnlijke wijze opgelost, toen ik volgend be richt in dé courant las „De Z. E. heer Marijnen is belast met een uitgestrekt missie district waarvan het centrum, Kwan-poe-too, gelegen is op ongeveer 30 K.-M. van Tientsin. Eerst kreeg hij de vluchtende sol daten van Li-Cheng-Lin en daarna nog de over winnende legers der regeering van Tientsin, die hen op de hielen zaten. Niet zoodra was de be volking verwittigd van de komst der eerste troe- pen, of een duizendtal mensehen, 300 christenen en 700 heidenen, vluchtte naar de missie-statie en vonden daar een onderkomen, hetzij in de woning van den missionaris, hetzij in de kerk zelf. - Den 24sten December 's nachts om 1 uur, deed een troep soldaten, met een kapitein aan bét hoofd, een inval. De missionaris meende ze tot bedaren te kunnen brengen door ze wat te eten te geven. Hij slaagde er inderdaad in de ongewenseh- te gasten weer buiten het ommuurde erf te' brengen. De honger werd gestild, maar hun roof- en plunderzucht was daarmede nog niet gebaat. Uit voorzorg had men onmiddellijk barricaden opgeworpen voor de verschillende poorten, die toegang gaven tot de residentie, de soldaten wa ren echter niet meer te houden en klommen over den muur. De missionaris ging hun tegemoet, maar op brutale wijze werd hij op zij ges tod ten, Binnen enkele oogenblikken waren de verschil lende gebouwen overrompeld. De kerk, de scholen, de woning der missionarissen alles werd nagezocht en wijl de mensehen, die een schuilplaats hadden gezocht in de missiestatie, daar gekomen waren met al hun have en goed, leverde het onderzoek een rijken buit op. Alles wat de soldaten minder van hun gading vonden of te zwaar om mee te voeren, werd op de tal* dadigste wijze vernield. Ook het geld van den missionaris werd opgeëischteen bedrag van 237 dollars (is ruim 300) geheel het fortuin, waarover hij kon beschikken voor het onderhoud zijner talrijke werken. Toen pas trokken de plunderaars af. De overwinnende legers, met den beruchten „christian general" Feng-Yoe-Siang aan het hoofd, hadden inmiddels de achtervolging voort gezet en naderden 's anderdaags ook Kwam- poo-toe. Het was Kerstnacht. Op hetzelfde uur als den vorigen dag werd de missiëstatie eert tweede maal aangevallen. Gelukkig hadden de eerste troepen nog enkele zware zakken graan achtergelaten, zoodat men die lui tenminste al vast wat eten kon geven. Zij echter waren daar mede evenmin tevreden en eischten van den missionaris een bedrag van 1000 dollars. Daar was natuurlijk geen denken aan die som bij el kaar te krijgen. Een tweede huiszoeking begin niets of niemand werd gespaard, ook de vrouwen niet, en alles haalde men ondersteboven geld was er evenwel niet meer te vinden. Woedend over die teleurstelling, brachten de soldaten de 15 studenten der voorbereidende school voor het klein-seminarie, kort geleden door Z.E. heer Marijnen begonnen, in de kamer van den mis sionaris, stapelde daar een hoop sorgho-riet op en staken het in brand. Toen werd de missionaris bijna geheel ontkleed alleen zijn broek had men hem gelaten en met geweld stiet men hem naar het vuur. De jongens, getuigen van dat schadelijk schouwspel, wierpen zich op de knieën en smeekten dat men toch het leven van den missionaris zou sparen zelf boden zij zich aan om de gevraagde som bijeen te gaan bedelen in de stad. Helaas, zij kwamen terug met slechts 2 dollars bijna de gansc.he bevolking immers was gevlucht en al de huizen waren reeds geplun derd. Ondertusschen had men in de kelders eenige kerksieraden gevonden alsook de kleeren van den missionaris en zijn inlandsche kapelaan. De plunderaars waren nu toch overtuigd, dat er niets meer te halen zou zijn en trokken af met den schamelen buit en de 2 dollars. Nog twee achtereenvolgende dagen zijn de benden terug gekeerd, doch daar was natuurlijk niets meer te halen. Andermaal moest de missio naris het ontgelden men sloeg hem op den arm met de bajonetten toen hij een poging deed Om zijn mensehen te verdedigen.Aan al die mishande lingen kwam pas een einde, toen de missionaris zijn paspoort getoond had. Met enkeleschoten in de lucht zijn de dapperen daarop voor goed ver trokken. De aangerichte schade, alleen voor den mis sionaris en zijn residentie, bedraagt minstens 2000 dollars alles immers is geplunderd of ver nield, kleeren, kerksieraden, beddegoed, rijwiel paarden en huisraad. Zijn eigen verlies echter betreurt de missionaris minder dan het leed der talrijke vluchtelingen die hij had gehuisvest konden die menschen tenminstejmaar eenigs- zins geholpen worden, maar duizenden dollars zouden daar voor noodig zijn." Naar aanleiding van dit bericht werd me al 'n paar keer gevraagd, of ik giften inzamelwoor, dezen zwaar beproefden missionaris, die alles letterlijk alles verloren heeft. Mijn antwoord was van „neen." Mochten er toch edelmoedige zielen gevonden worden die iets willen bijdragen om het denmis sionaris mogelijk te maken zijn werk weer met hernieuwden moed voort te zetten, dan wil ik me gaarne er mee belasten om die giften, hoe klein ook, al zijn het eenige centen „den kleinen Henri" te doen toekomen. Het door r^ij toegezonden geld was, God zij dank, nog niet' ter bestemde plaats aangekomen. fr. Petrus Cremer. Fteclor. Geen ruiterlijke huzaren streek Vrijdagnacht werd ingebroken in café „Masier" te den Hulst, gem. Niéuwleusen. Ontvreemd werden 65 benevens eenige flesschen drank. De inbreker bracht eveneens een bezoek aan de slagerij van de fa. Waanders, waar hij vleesch- waren wegnam. Gebleken, is, dat de dief is W. G. j huzaar, die kortelings uit zijn garnizoen te De-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2