DAGBLAD VOOR S OMSTREKEN, Rastoel „Het Onweersnest." PIUILLITOW. I 49ste Jaargang. Woensdag 10 Maart 1926. No. 14500 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer niet Officieel Kerkbericht. 10 ets. Advertentiên: 15 regale 1.7B elke regel daarboven 35 cent. 3 tnael plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct, par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten wordeu be ekend Gratis-Ongevallenverzekering f ft00 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 Wij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 20i> bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN. Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Theorie en praktijk. Onder de bladen, die het schetterendst voor het front blazen, is de „Voorwaarts" de tainboer- maitre. De alarmstijl van zijn signaleer-artikels, zal, zelfs door een politieblad, niet worden verbeterd. Er kan geen slakje in Nederlands landouwen haar zilver spoor trekken, of de redactie van ge noemd orgaan, sprenkelt er met den pekehvagen over. Er kan geen individu tippen aan het kleed van de godin der gerechtigheid, of als een Cer berus, bast het blad, die snoodheid aan. En zoo zachtjes aan rijpte bij ons de gedachte, dat die geheele schrijversstaf, 'n soort tiende engelenkoor was, dat ter verbetering der boozen, aan de oeveren der Rotte, gratis zijn vermaningen slaakte. Hoe groot was onze verwondering dan ook, toen we de vorige week vernamen, dat vrouwe Justitia zelve, èn hoofdredacteur èn bedrijfslei der van de „Voorwaarts", bij de ooren genomen en in het bankje der beklaagden der Rotterdam- sche rechtbank geleid had. Eerst geloofden We nog dat het een veilig stelling beteekende van de voortreffelijke wezens, die te goed voor de aarde waren, doch al heel spoedig werd die illusie ons ontnomen door de rauwe werkelijkheid, die van misdaad gewaag de. En hoofdredacteur, èn bedrijfsleider, hadden de wetten, de wetten van het Rijk overtreden. Heer hoofdredacteur, tot op dien dag, de gebrevetteerde beschermer der verdrukten, de alleen-vertegenwoordiger voor Holland van het recht der volkeren, had onrechtmatig de por tretten van een paar maatschappelijke paria's afgedrukt, tusschen een tekst,die het fotobeeld nu juist niet flatteerde. „O, Lucifer, hoe diep zijt gij gevallen De rechter drukte zich niet zoo Vondeliaansch uit, doch veroordeelde den hoofdredacteur tot 25 boete of ettelijke dagen hechtenis. Af Toen werd het de beurt van den bedrijfsleider beschuldigd, dat hij zijn personeel te lang had laten werken. Begrijp eens een bedrijsleider van 'n blad, dat, altijd voor een ongeschonden handhaving van den 8-urigen arbeidsdag had gestreden, ge scholden, getierd, neen nog ergereen be drijfsleider van de „Voorwaarts" beschuldigd van overtreding der arbeidswet. En toch zonk de grond van de rechtszaal niet in, noch stortte het plafond op het hoofd der onverlaten, die zulks beweren durfden. want er waren bewijzen en de bedrijfsleider ontkende niet. En toch, weet gij het ergste nog niet geachte lezers. Deze inkarnate bedrijfsleider maakte van een overwerk vergunning gebruik U weet wel, een van die, volgens de socialisten, satanische uitvindingen, der zwartste reactie, waarin de schimmen schemeren van Simon Maas en dr. Korlenhorstdat paardenmiddel tot verkapte uitbuiting, toegediend door' de Wiltons en hun evenknieën, op voorschrift van een re geering, die verraad pleegde aan de arbeidende klasse, enz. enz. g|Heer bedrijfsleider mocht, dank zij die ver maledijde overwerkvergunning, zijn mannetjes 11 uur per dag laten zwoegen. nog was 't hem niet genoeg en liet hij ze, een half uur lan ger het zweet op hun aanschijn dragen. Ook hij werd veroordeeld. Hoe grauw is de practijk, al blinkt de theorie Buitenlaudsch Nieuws. 23) O, ja, oom, u kunt hen inderdaad tot nut zijn. Het is een arme weduwe met haar eenigen zoon. Zij heeft eens betere dagen gekend, of schoon zij gedwongen is thans voor andere menschen te werken, om haar brood te verdienen Toen mijn vader stierf, trok mijn moeder bij haar in en weldra ontstond er tusschen beide vrouwen een innige vriendschap. Ik was tien jaar, toen ik het ongeluk had dubbel wees te worden. De brave arme vriendin mijner moeder behield mij echter bij zich en deelde tusschen mij en haar kind het brood, dat zij met hard sloven en zwoegen verdiende, totdat ik de gedachte, haar tot last te zijn, niet langer kon verdragen en op zekeren dag ontvluchtte, om als scheeps jongen mijn tegenwoordige loopbaan te beginnen. Welk een edele vrouw riep de oude heer, ik zal haar gelukkig maken. ja trek u harer en heur zoon aan, oom Wat mijn persoon aanbelangt, doe ik afstand van alle hulp, welke mij door uwen invloed of uw vermogen ten deel zou kunnen vallen, en ik doe zulks met dankbaar en blij gemoed, maar ik verzoek u, laat mijn vriend Traverse studeeren. Hij is zulk een talentvolle jongen, dat de onder wijzer van de Zondagsschool reeds destijds altij j DE VOLKENBONDSVERGADERING. Chamberlain gelooft aan een oplossing. Met betrekking tot de voorloopige niet offi- cieele besprekingen van gisteren heeft de Brit- sche minister van Buitenlandsche Zaken, sir Austen Chamberlain, tegenover een correspon dent van de „Evening Standard" erkend, dat deze niet zeer succesvol zijn te noemen. „Mijn doel is aan te toonen, aldus sir Austen, dat de toekenning van zetels aan Polen, Spanje en Brazilië geen tegen Duitschland gerichte be weging is. Intusschen is er niets gebeurd, dat ons de hoop zou kunnen doen verliezen, hoe wel, dit moet erkend, er nog geen aanwijzingen zijn, hoe wij de moeilijkheden kunnen over winnen. Ongetwijfeld zullen wij in den Raad een methode weten te vinden, om een oplossing te bereiken. Ik geloof niet, dat Duitschland nog wantrouwen koestert, indien er ooit sprake is geweest van wantrouwen." De Duitsche Rijkskanselier, Luther, ver klaarde, dat vele moeilijkheden door de voor loopige besprekingen uit den weg zijn geruimd, al zijn nog niet alle problemen opgelost. Briand hoopt stellig dat, niettegenstaande den „be wolkten hemel" een overeenkomst zal worden bereikt. Chamberlain in actie. De Britsche minister' van Buitenlandsche Zaken, Chamberlain, is gistermiddag om halfzes in hotel „Métropole" verschenen, ten einde aan den Duitschen Rijkskanselier ^uther en den Duitschen minister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, een bezoek te brengen. Chamberlain heeft aan de Duitsche gedele geerden nieuwe voorstellen ten aanzien der uitbreiding van den Volkenbondsraad gedaan. Hij heeft namelijk voorgesteld deze aangele genheid gemeenschappelijk te doen behandelen door de in den Raad vertegenwoordigde mogend heden en Duitschland. Naar Chamberlain's meening zou om de behandeling te bespoedigen reeds morgenvoormiddag deze gemeenschap-' pelijke bespreking tusschen de in den Raad vertegenwoordigde mogendheden (zoowel die welke een permanenten, als die welke een niet- perman enten zetel bezitten) met de Duitsche gedelegeerden moeten plaats vinden. Daarbij zal dan worden getracht een oplossing te vinden, die rekening houdt met het Duitsche standpunt en aan den andereii kant Spanje bevredigt. Chamberlain's voornemen gaat in de richting Duitschland te bewegen de toezegging te geven, dat het zich op de aanstaande herfstzitting tegen het toewijzen van een permanenten zetel aan Spanje niet zal verzetten en tevens om Zweden te bewegen zijn protest tegen elke uitbreiding van den Raad (met uitzondering van die door Duitschlands toetreding veroorzaakt) op te ge ven. Want elke regeling tusschen de mogend heden, die bij het Rijnpact betrokken zijn en Duitschland zal waardeloos zijn, indien Zweden zijn principieel protest blijft handhaven. Daar Zweden in den Raad een niet-permanenten zetel inneemt, zou een door den Raad met Duitsch land tot stand gebrachte regeling ook Zweden binden. De z.g. „Opnemings-commissie" (d.i. de poli tieke commissie van den Volkenbond onder voorzitterschap van Chamberlain) heeft beslo ten tot instelling eener sub-commissie, die zich zeide, Traverse zal het nog ver brengen. Hij bezit, helaas in zijn kommrvolle omstandigheden niet de middelen, welke voor zijn verdere ontwikke ling noodig zijn. O, oom geef gij hem de midde len, dan zal hij later in staat zijn zich en zijn moe der een onbezorgd bestaan te verschaffen. Bravo jongen .Zoo onbaaruchtig zijn eigen belangen op te offeren voor die zijner vrienden, dat verraadt een edel hart. Maar, Gode zij dank, ik ben in staat, u allen te helpen. Jij, mijnheer en neef, gaat naar West-Point en je vriend naar een universiteit, die hij zelf mag kie zen. En daarmede basta verklaarde de majoor, terwijl hij zijn belofte met een krachtigen hand slag bezegelde. En ik, oompje, waar beland ik vroeg Gapi- tola op haar schalksche manier. Jij In een menagerie, kleine slang, KLtwoordde de grijsaard, terwijl hij het meisje hertsend een tikje op haar wang gaf. Vervol gens zich weer tot Herbert keerend, riep hij Ja, jongen, wat ik je daar beloof, zal ik volbren gen. En wat die arme, brave weduwe betreft. Die trouwt u, om haar naar verdiensten te beloonen, niet waar, oom viel de onver beterlijke Capitola weder in. Misschien wel, kleine aap, antwoordde deze, al zou het enkel maar zijn om iemand te hebben, die jou eens mores leerde.Wat die weduwe be treft, zal ik er voor zorgen, dat zij geen gebrek meer lijdt. En nu, Herbert, wees zoo goed en schel eens. Men moet ons koffie brengen en dan met het onderzoek van Duitschlands verzoek tot opneming in den Volkenbond zal bezig houden. Overeenkomstig het voorstel van Cham berlain zal deze subTCommissie bestaan uit vertegenwoordigers van Frankrijk (Paul Bon cour), Italië (Grandi), Japan (Isjii), België (Vandervelde), Cuba (Aguero), Noorwegen (Nan- sen), Griekenland (Roefos), Bulgarije (Boergef), Ierland (Fitzgerald) en Joegoslavië (Nintsjitsj), benevens uit den voorzitter der commissie, Chamberlain en den vice-voorzitter (Jhr. Loudon Nederland). ARBEIDSTIJD-CONFERENTIE. De uitnoodiging der Britsche regeering aanvaard. De Britsche minister van Arbeid heeft thans de antwoorden ontvangen van Duitschland, België, Frankrijk en Italië aangaande den datum der conferentie, waartoe zij door de Britsche regeering zijn uitgenoodigd. Alle landen hebben den voorgestelden datum aanvaard en de con ferentie zal derhalve op 15 Maart te Londen geopend worden. De agenda is beperkt tot het bespreken van een conventie voor het invoeren van een stan daard-werktijd in de vijf landen. De conventie van Washington, aangaande de 48-urige arbeids week, is met uitzondering van Italië, door geen dezer vijf mogendheden geratificeerd, en daar Italië's ratificatie afhankelijk is gesteld van de ratificatie der andere landen, is er in werkelijk heid ook geen Italiaansche ratificatie. Een van de redenen, dat algemeen geweigerd is de conventie van Washington te ratificeeren is, dat haar bepalingen in sommige belangrijke gevallen zoo vaag zijn, dat zeer tegenstrijdige interpretaties daaraan worden gegeven. Als de conferentie op'15 Maart te Londen bijeenkomt, zal in de eerste plaats getracht worden te komen tot een .gemeenschappelijke interpretatie van de conventie van Washington. Indien een der gelijke overeenkomst bereikt is, zal de conferen tie bespreken of de vijf landen thans bereid zijn de 48-urige arbeidsweek in te voeren. Vernomen wordt, dat de Britsche regeering die politiek voorstaat. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. Toch niet uitgesteld? Aan de Lokal Anzeiger wordt uit Genève ge seind, dat de Raad van den Volkenbond heden besloten heeft, de ontwapeningsconferentie tegen 17 Mei bijeen te roepen, zonder er rekening mede te houden, of de diplomatieke moeilijkheden tusschen Rusland en Zwitserland dan reeds uil den weg zijn geruimd. FRANKRIJK. Briand weer kabinetsformateur. Tegen de verwachting in heeft president Doumergue het eerst aan Herriot aangeboden een kabinet samen te stellen. Deze meende het aanbod voor het oogenblik niet te kunnen aan vaarden, daar volgens hem met hêt oog op de discussies in Genève, Briand daarvoor meer aan gewezen was dan hij. Onmiddellijk daarop werd Briand naar het Elysée ontboden, Briand was in een uitstekende stemming, schertsend merkte hij tegenover de hem omringende journalisten, die gisteren geschreven hadden, dat hij weinig vriendelijk was geweest, op, dat zij vergeten hadden, dat hij drie slapelooze nachten achter den rug had, benevens twee spoorwegongelukken, door het breken van koppelingen. Eerst het on- zullen wij alles voor onze reis in gereedheid brengen. Herbert gehoorzaamde.Spoedig daarop scheid de men met de wederkeerige belofte alles zoo te regelen dat de reis den volgenden morgen vroeg kon plaats hebben. De spoortrein bracht den ouden man en zijn twee kinderen, zooals hij Herbert en Capitola noemde, naar Washington waar zij tegen den avond aankwamen. De daarop volgende dag werd door den majoor geheel besteed in het belang van zijn neef. Hij bracht een bezoek bij den president, bij den minister van oorlog, kortom, bij alle hooggeplaatste personen, die in deze zaak te beslissen hadden en droeg 'zijn aangelegenheid met zulk een vurigen ijver voor, dat hij 's avonds in het hotel, waar hij Herbert en Capitola had gelaten, met een van vreugde stralend gelaat terugkwam en de blijde tijding bracht, datHerman niet meer aan zijn opneming in de militaire academie behoefte de twijfelen. Den volgenden morgen zetten onze reizigers hunnen tocht naar Richmond voort en spoorden van daar na een kort oponthoud om te mid dagmalen, naar het station Tip-Top waar Wool met het rijtuig van den majoor besteld was. Hier moest Herbert zich van zijn bloedver wanten scheiden, daar het einddoel van zijn reis Staunton was. Hij nam afscheid van zijn oom en Capitola in de wachtkamer. Zeg aan de arme weduwe, drukte de oude heer zijn neef nogmaals op 't gemoed, dat ik geluk met den fiscalen trein en daarna dat met den trein van Genéve. Briands besprekingen met den president duurde slechts een half uur. Om half vijf het Elysée verlatend, verklaarde hij 't aanbod tot het vormen van een kabinet in principe te hebben aangenomen. Vanavond zal hij terugkomen om den president zijn definitief antwoord te geven. Briand voegde hieraan toe, dat hij bij het samen stellen van zijn nieuwe kabinet zou trachten de vergaderingen tot een minimum te beperken. Men gelooft, dat Briand heden zijn ministerie bijeen zal hebben en dan morgenavond naar Genève zal kunnen vertrekken. FRANSCH-CHINEESCH INCIDENT. Een Fransche patrouille nabij Thanpoer in Indo-China is gisteren aangevallen door een groep Chineesche soldaten die de grens moesten beschermen tegen andere Chineesche troepen. Een Fransch sergeant werd doodgeschoten. Fransche versterkingen arriveerden spoedig. De Chineezen streken de vlag en een bevel hebber der troep kwam naar het Fransche kamp, waar hij mededeelde, dat hij meende, met een vijandelijke Chineesche afdeeling te doen gehad te hebben. De Chineesche troepen trokken daarna terug. Een rapport van het in cident werd onmiddellijk opgemaakt en naar den Franschen gezant te Peking gezonden met het doel, een protest in te dienen, ten einde dergelijke incidenten onmogelijk te maken. In het gebied waar het incident voorviel is het overigens rustig. CHINA. De burgerstrijd woedt voort. Peking en Tientsin zijn thans geheel van de zee en van spoorwegverbindingen in alle rich tingen afgesloten. De forten van Takoe, gelegen aan de monding der Pei Ho, beschoten alle schepen zonder on derscheid, die zij op de rivier waarnamen. De Ivwomintsjuurtroepen hebben den seinpost van Takeo bezet en de voornaamste lichtboeien gedoofd. De diplomaten in Peking hebben over deze aangelegenheid geconfereerd. ALLERLEI. Uit BrusselDe Brusselsche Kamer van Koop handel heeft zich gisteravond uitgesproken tegen de hervatting der handelsbetrekkingen met de Sovjet-Unie. De Kamer is er diep van overtuigd, dat er geen stabiliteit in de handelsbetrekkingen tot stand kan komen, als de eerste vereischten vertrouwen, eerbied voor aangegane verplich tingen, goede trouw en rechtvaardigheid, niet in acht worden genomen. Als, bezwaren tegen een hervatting der onderhandelingen worden genoemd de onzekerheid, het gering aantal producten, die voor uitvoer naar Rusland in aanmerking komen, de verminderde koopkracht van België en de noodzakelijkheid van credieten op langen termijn. Uit Sofia De Rechtbank alhier heeft gis teren bij verstek vonnis gewezen tegen de zich in het buitenland bevindende leiders eener Bulgaarsche revolutionnaire organisatie (het z.g. „Eenheidsfront"). Twaalf beschuldigden werden ter dood veroordeeld. Uit Tientsin De ,,Christen"-generaal Feng -Yu-sjiang, heeft aan den ingang der rivier Pei mijnen gelegd en alle lichten gedoofd. Dienten gevolge is Tientsin volkomen van de zee afge sloten. alles, wat in mijn vermogen staat, voor haar en haren zoon wil doen. Ik beschouw hetgeen zij jou in tijd van nood gedaan hebben als een heili ge schuld die ik niet zal verzuimen af te betalen. Geef haar deze verzekering in mijnen naam en dan, Herbert denk er ook aan, datje op zijn laatst over 14 dagen in het „Onweersnest" verwacht wordt. En dat ik erg boos op je zou zijn, voegde Capitola er bij, als je niet kwaamt. Ik zal niet in gebreke blijven stipt op tijd bij u te zijn, oom, antwoordde Herbert, en God zegene u er voor, dat gij mij tot boodschapper van zulk een gelukkige tijding voor mijn vrien den maalct.Wat zal daar een blijdschap heerschen. Hoe zal Traverse niet alles in 't werk stellen, om zich uwe weldaden waardig te toonen. n zijn arme moeder Zoo zal zij dan eindelijk \an de kwellende zorgen, die haar tot dusverre druk ten, worden ontheven Op dit oogenblik floot de locomotief, en gat het sein tot het vertrek van den trein. Herbert moest zich losrukken en nadat hij zijn oom en het jonge meisje vluchtig de hand had gedrukt, sprong hij in zijn coupé. Toen de trein vertrokken was, dien de majooi en Capitola zoo lang na staarden, tot hij uit hun gezicht verdween, stapten de twee laatstgenoem den in het hun wachtend rijtuig en wel tot groote ergernis van Wool, die een'bijna giftigen blik op de jeugdige gezellin zijns meesters wierp. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1