DAGBLMO VOOR SOHiES3MMOMSTREKEN. MENGELWERK, 49ste Jaargang. Vrijdag 12 Maart 192G. No. 14502 Bureau KOEMARKT' 4, Telefoon intercommunaal G8085 Postbus 38. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht, 10 ets. Advertent ient 15 regeli f 1.75, elke regel daarboven 35 nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 feij verlies van een hand, voel ol oog 1 200 hij dood1100 bil verlies van een h m™:.! t? Vem f m f5b^ verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.MoIl.AJgem.VerE. bank Schiedam 1 weannai aa——in over. Onomwonden verklaart de voorzitter van den ministerraad,dat het votum van 11 Novem TWEEDE BLAD. Siaieo bengaal TMEEDE KAM kW. Vergadering van Dondefdag 11 Maart. Voozitter: j h r. in r. C h. .J. M. Ruys de Beerenbrouck. Behandeld worden de volgende verzoeken Van den heer L o v i n k om verlof tot het richten van vragen aan den minister van buiten- landsche zaken en van binneniandsche zaken en landbouw inzake de onlangs door de Vereenigde Staten van Amerika getroiïen maatregelen ten aanzien van den invoer van planten en bollen van den heer L. L. H. d e Visser om verlof tot het richten van-ragen aan den minister van koloniën omtrent de vervolging van communis ten door de regeering in Ned.-Indië en het on; derdrukken van de vakbeweging in Indonesië van denzelfde om verlof tot het richten van vragen aan den minister van buitenlandsche zaken en den minister van justitie over het aanwezig zijn in ons land van den gewezen Duitschen luitenant Kurt Vogel en omtrent het regelmatig gevangen nemen en uitwijzen van revolutionnairen, die niet van behoorlijke pa pieren zijn voorzien. Besloten wordt de interpellaties te doen hou den op een nader te bepalen dag. De heer Hiemstra (S. D.) vraagt den minister van binneniandsche zaken eii landbouw en den minister van arbeid, handel en nijverheid te mogen interpelleeren over de bestrijding ban de werkloosheid, in 't bijzonder over de loonen bij werkverschaffing. De heer Drop (S. D.) vraagt den minister van waterstaat te mogen interpelleeren over het voorkomen van ongelukken in de mijnen. De heei v. Voorst tot Voorst (R. K.) wenscht vragen te richten tot de regeering over de verdeeling van de gelden ter leniging van den watersnood. Op de verzoeken zal nader beslist worden. De Minister van Financiën, jhr. de Geer, legt dan de regeeringsverklaring van het nieuwe kabinet af. De V oorzitter stelt voo% de besprekin gen over de verklaring van de orde te stellen morgenmiddag om 1 uur. De heer A 1 b a r d a (S. D.) acht het eenigs- zins bezwaarlijk reeds morgen te beraadslagen over het exposé en stelt voor de beraadslaging te doen houden op Dinsdag van de volgende week. De heer Heemskerk (A. R.j ziet de nood zakelijkheid van het uitstel niet in. Over de maatregelen, door de regeering aangekondigd, kan slechts een zeer voorloopig debat plaats hebben. Het groote punt, waarom het gaat, is het optreden van het kabinet, en spr. acht het niet noodig om na zoo langen tijd de besprekin gen nog langer op te houden. Hij zal voor het voorstel van den voorzitter stemmen. De heer L. L. H. d e Visser (comm.) meent, dat een verzoek om uitstel bezwaarlijk van de hand gewezen kan worden. In hetgeen de mi nister-president heeft meegedeeld, is aanleiding genoeg tot overweging en overleg der fracties. Begint men reeds morgen, dan zou men be ginnen niet reeds den domper te zetten op een behoorlijke behandeling. De heer Boon (V. B.) merkt op, dat de Ka- George Stephenson. Als een voorbeeld van hetgeen met ijver te bereiken valt, hebben we al eens met een enkel woord gewezen op George Stephenson, die zich uit den nederigsten stand ontwikkeld heeft tot een practisch wetenschappelijk man, wiens uit vindingen tot rijken zegen voor de maatschappij zijn geworden. Ilij werd te Wylam, een dorpje in de nabijheid van Newcastle (Engeland) geboren, in het jaar 1781. Zijn vader was arbeider in de kolenmijnen, die slechts weinig verdiende om in het onderhoud der zijnen te kunnen voorzien. Van schoolbezoek as dan ook geen sprake zoodra de jeugdige George maar even de handen uit de 'mouwen kon steken, moest hij met zijn vader mee af dalen in de mijnen en daar werk verrichten, vaak ver boven zijn krachten. lot zijn 18e jaar bleef hij werkzaam in de mijn van Wylam en vestigde zich toen als mijn werker te Killingworth, waar hij in het huwelijk trad met een even arm meisje. Uit dit huwelijk werd een eenige zoon geboren, die later een beroemd ingenieur werd. Toen Stephenson te Killingworth woonde, openbaarde zich zijne neiging voor de werktuig kunde. Zijn horloge was gebroken en met veel moeite gelukte het hem het weer in orde te brengen. Dit was al spoedig in het dorp hekend en niemand had een uurwerk, waaraan iets haperde, of hij begaf zich daarmee naar den mijnwerker, die nu in zijne vrije uren voort- merleden de verklaring gaarne onder de oogen willen zien en natuurlijk in de fracties overleg willen plegen. Spr. steunt het voorstel-Albarda. De Voorzitter kan tot zijn leedwezen aan het verzoek van den heer Albarda niet vol doen. Binnen zeer korten tijd zullen de leden in de gelegenheid zijn de verklaring te lezen. Jdet voorstel van den voorzitter wordt aan genomen met 51 tegen 38 stemmen. Vóór stemde de rechterzijde, behalve de heeren Bomans, Arts en de dissident Lingbeek (Herv. Geref. St.P.). De Kamer wordt te 1 u. 35 min. verdaagd tot Vrijdagmiddag 1 uur. Binnenland. De regeeringsverklaring. Persstemmen. In de ,,De Standaard" (A. R.) vindt over het geheel de zakelijke inhoud der verklaring instemming. Over het program in wezen hetzelfde als dat van het Kabinet-Golijn zal, zoo wordt gezegd, althans met de A.R. wel geen- moeite ontstaan. „De politieke strijd blijft rusten. Althans van de Regeeringstafel. Heel duidelijk is dat niet. We twijfelen ook of dit uitvoerbaar is." Ronduit gezegd, hoopt het blad dat ook niet. Eer gaat onze wensch uit, zegt het, naar een optreden dat er op gericht is om de partijen der rechterzijde weer nader tot elkaar te brengen. Alles tezaam genomen, schrijft „Het Han delsblad" (Lib.), schijnt ook dit zeker een mi nisterie dat, door zijn optreden en door zijn program, aanspraak kan maken op welwillende bejegening in en huiten het parlement. Het zal anders moeten blijken, in hoeverre zulk een gezindheid aanwezig is en of minister De Geer zich niet te veel illusies maakt van de moge lijkheid om op den duur en dit program is er niet een voor maanden maar voor jaren 's lands zaken buiten „de politiek" te houden. Bij de behandeling der gezantschapsquaestie zal hiervan aanstonds reeds iets aankomen. De minister zei, dat aan een beslissing over die quaestie geen politieke gevolgen voor eenig lid van het kabinet zouden zijn verbonden. Daarmede meent hij dus blijkelijk, na de „vei ligstelling" van den gulden, die van de heeren Waszink en Van Karnebeek te hebben bereikt. Naar aanleiding yan de stemming over de regeeringsverklaring,' vraagt het blad of de rechterzijde zich eigenlijk niet als politieke eenheid aandiende het blad merkt op, dat uit deze curieuse stemming de kracht der ge woonte spreekt. En het besluit Een voortee ken voor het lang leven van dit ministerie was dit curiosum wellicht niet. „De Maasbode" (R. K.) merkt naar aanleiding van de verklaring o.m. op, dat als belangrijk valt aan te merken, dat geen der leden van het kabinet beschouwd wenscht te worden als daarin vertegenwoordigende de partij, waartoe hij behoort. Ten aanzien van de gezantschapskwestie, merkt het blad het volgende op „De oorzaak van de crisis, de gezantschaps- post bij het Vaticaan, zal opnieuw aan de orde worden gesteld. We verheugen ons hier zeer durend bezig was met het repareeren van klok ken en horloges. Op zekeren dag ontstond er een gebrek aan de machine, die het overtollige water uit de mijn moest pompen en haar dienst geheel weigerde Tevergeefs beproefde men haar weer in gang te brengen. Eenige werktuigkundigen werden ont boden, maar al de wijsheid dier heeren baatte nietde machine bleef stilstaan. Ten laatste ver zocht Stephenson verlof om de machine te on derzoeken dit werd hem toegestaan en het gelukte hem niet alleen de fout te herstellen, maar bovendien nog eenige verbeteringen aan te brengen, waardoor de machine veel gemak kelijker en lichter werkte dan vroeger. Van nu at' aan werd Stephenson belast met het opzicht over al de machines en hem de titel verleend van werktuigkundige. Hij had nu in overvloed tijd om zich verder aan de werktuig kunde te wijden en dat dit niet zonder vrucht was, bleek al heel spoedig, toen hij bijna gelijk tijdig met Humphry Davy een veiligheidslamp uitvond, waardoor de gevaren voor ontploffin gen, aan het werk in de mijnen verbonden, voor een groot deel weggenomen werden. Deze uit vinding bezorgde hem een gift van 1000 pond sterling, die bij inschrijving verkregen werd. Maar een nog grootete uitvinding was voor den eenvoudigen man bewaard. In dien tijd hield men zich bezig om de stoomkracht toe te passen op voei tuigen, met andere woorden een wagen te vervaardigen, die door de kracht van den stoom zich voortbewoog en nog andere wagens zou kunnen trekken. De heeren Trevethik en Vivian bezaten zulk een machine, maar deze her door politieke overwegingen werd beheerscht. Evenals al zijn voorstellen wenscht het Kabinet ook deze kwestie zakelijk en los van bij-over wegingen te behandelen. Met het ministerie- Limburg in wording verschilt het alleen hierin, dat, hoe de uitslag ook moge zijn van de te ne men, naar de Regeering hoopt „zuiver-zakelijke" beslissing, geen lid van het kabinet zich zal ge noopt voelen tot heengaan. Moge overeenkomstig den wensch van mi nister De Geer deze kwestie zakelijk en uit sluitend met het oog op de daaraan voor ons land verbonden belangen worden behandeld. Is dat het geval, dan vreezen we niet voor de beslissing." Resumeerende, besluit het blad met de vol gende opmerkingen over het nieuwe ministerie „Het kan niet ontkend in het program zit lijn en durf. Hier zijn we kort en duidelijk geven we aan, wat we van plan zijn te doen, daarbij alles vermijdend wat partijstrijd zou kunnen ontlokken daarom steunt ons volgens eigen overtuiging. In dit opzicht is zoo'n extra parlementair kabinet nog zoo kwaad niet." „De Tijd' (R. K.) verklaart, dat, nu de Kamer in de gelegenheid wordt gesteld zich opnieuw over de kwestie van het gezantschap bij het Vaticaan uit te spreken, hiermede duidelijk komt vast te staan, dat ophelfing van dit ge zantschap geen eisch is van protestantsch of christ.-historisch beginsel. Wat ook, zegt het blad, het resultaat van de stemming moge zijn, het kabinet blijft. „Bij een eventueel afstemmen van den post zal de katholieke fractie zich echter hebben Le beraden of zij haar stem aan de begrooting van Buitenlandsche Zaken al of niet kan geven. De verantwoordelijkheid voor deze beslissing kun nen wij van haar niet overnemen en wij zullen onze fractie dan ook i iet met een voorbarig en ongevraagd advies lastig vallen." Het wachten is nu, besluit het blad, op het votum der Tweede Kamer. Een jeugdgevangenis. Op de in Juni te houden algemeene vergade ring van het Genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen zal, naar het „Weekbl. v./li. Recht" meldt, een bespreking worden ge houden over de invoering van een jeugdgevan genis in Ne'derland. Een praeadvies over de quaestie in het algemeen zal worden gegeven door dr. Curt Bondy, thans privaat-docent te Hamburg, vroeger een der leiders van de jeugd gevangenis Hahnöfersand. Een tweede prae advies zal de vraag behandelen, hoe en waar zoo spoedig mogelijk in ons land het nieuwe gesticht zou kunnen worden ingericht. Voor de samenstelling van dit advies is een commissie benoemd van deskundigen onder voorzitterschap van prof. mr. J. V. van Dijck, hoogleeraar te Amsterdam. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te New-York heeft op 4 Febr. een algemeene vergadering gehouden en men is daar tot de conclusie gekomen dat zij er financieel aller treurigst voor staat. Zoo treurig zelfs, dat wan- was nog zeer onvolkomenStephenson ver vaardigde er in 1814 één, die voor de kolenmijnen van Killingworth dienst deed. Dit was echter nog maar een proef. Tien jaren lang werkte hij aan de verbetering van deze machine en ten laatste gelukte het hem een stoomwagen of locomotief te vervaardigen, vrijwel naar den zelfden grondslag gebouwd als die, waarvan men zich thans nog bedient. Te Newcastle richtte hij nu met de heeren Peax, Longridge en Zn. een groote fabriek op voor stoomwerktuigen, welke al zeer spoedig een ongeleenden bloei bereikte. In deze fabriek werd de eerste machine vervaar digd, die bestemd was om reizigers en koopwaren langs ijzeren staven te vervoeren. Stephenson's roem was evenwel eerst geves tigd na de voltooiing van den spoorweg van Liverpool naar Manchester, zijn naam klonk door de gansche beschaafde wereld en hij werd belast met de vervaardiging van de voornaam ste spoorwegen, zoowel in als buiten zijn vader land. Stephenson werd een rijk en geëerd man, die bij dat alles evenwel een nederig hart bleef be houden. Den 12en Augustus 1848 overleed hij, ruim 67 jaar oud. G r a p j es. Zij wist he t. Hier is een gedeelte uit een opstel van een klein meisje J De menschen be staan uit jongens en meisjes, ook mannen en vrouwen.. Jongens zijn goed totdat zij groot zijn. Meisjes zijn jonge vrouwen die later dames worden. Jongens zijn een akelige lastze willen alles hebben wat ze zien, behalve &ep. Als ik MILT U ZltH EEN PIANO - ORGEL - AUTüPIANO OF - - RADIO-rOtSTEL - - AANSCHAFFEN t Vraagt dan bij ons inlichtingen. U kunt Uw keuze gemakkelijk bepalen uitonzekeurigecollectie instrumenten van de meest gunstig bekend staande merken, tegen billijke prijzen. Inruilen, Verhuren, Stemmen, Repa reeren. Gebruikte Instrument! n k j voorradig. Firma W. A. Houtman Co. Singel 116. 836 17 Teief. 68871. neer er geen onmiddellijke verandering en ver betering op komt dagen, er slechts een ding te doen staatde Nederlandsche Kamer van Koop handel te New-York op te hefien. Watersnood; Aan het bestuur van den Kon. Nationalen Bond voor reddingwezen en eerste hulp bij on gelukken Het Oranje Kruis heeft het Smeroe- fonds te Batavia een vijfde gift van 50,000 overgemaakt ten behoeve van de slachtoffers van den watersnood. De wensch van Ds. Lingbeek. „De bom verkeerd gesprongen." Aan een „Haagsche Brief" in „De Standaard" is het volgende ontleend „Het nieuwe Kabinet zal zich deze week aan de Kamer presenteeren. Reeds nu kan worden gezegd, dat het een ontvangst zal worden met zeer gemengde ge voelens. Misschien is over de saamstelling als zoodanig de heer Lingbeek nog het meest ver heugd. Immers op 5 November 1925 deelde hij als zijn wensch voor een in meerdenheid pro testantsch land als het onze, mede een Kabi net, uit een in meerderheid protestantsche man nen van linker- en rechterzijde, met een enkelen Roomsche er bij. Welnu, hij is op zijn wenken bediend er zit in het heele Kabinet maar één Roomsche mi nister. Dat deze nu juist de portefeuille van Onderwijs bezetten moest, is een feit, waar over wij de laatste dagen al heel wat hebben gehoord. Sommiger gedachten durven we wel zoo vertolken liever desnoods tien gezanten bij den Paus, dan één Roomsche minister van Onderwijs 1 Voor hen, die zoo denken, is de eindelijke oplossing der crisis al een zeer bedenkelijke. Maar voor wie de dingen politiek nuchter ziet, wordt het er, hoe meer hij doordenkt, steeds bedenkelijker op. Men heeft gejuicht, dat dooi de beslissing over de motie-Kersten de coalitie niet alleen stuk geslagen was, mqar ook de macht en dc aanmatiging van Rome zou er door zijn gefnuikt. Doch bezie bij dat licht nu eens de oplossing der crisis. In het extra-parlementaire Kabiner zitten leden van vier der grootste politieke groepen. Ze zitten er wel niet namens die groepen, maar ze zijn er toch lid van. Maar dan treft het toch direct, dat in dit Kabinet twee christelijk- historischen, doch ook twee anti-revolutionnai- mijn zin had, zouden de helft van de jongens mpisjes zijn en de andere helft poppen. Mijn mama is een vrouw en mijn papa is een jongen. Een vrouw is een volwassen meisje met kinderen. Mijn papa is zoo lief, dat ik denk, dat hij een meisje moet geweest zijn toen hij een kleine jongen was. Dierlijk voedsel. Een Iersch koetsier voelde zich ziek en raadpleegde zijn dokter. Paddy," zeide deze, „je bent een beetje verzwakt, dat is alles. Dierlijk voedsel alleen, kan je weer op de been helpen." Patrick ging en een paar dagen later ontmoette hij den dokter weer, die hem aanhield. „Wel, Paddy," zei hij, „hoe gaat het nu V ,,'t Gaat wel, dokter," antwoordde Paddy. „Met de haver en de granen wil het wel een beet je, maar hooi en haksel kan ik niet goed binnen krijgen." 't Kenmerk van het ware. Mama het album, dat mij de dokter cadeau gedaan heeft, is niet veel bijzonders. Kom, ine dunkt, het ziet er toch heel netjes uit. Dat wel, maar het etiket met den prqs is er af gehaald het moet dus een vreeselijk goed koop ding zijn. De ander mocht ook huilen. Waarom juil je zoo, kleine man U zit op mijn taartje 1 Natuurlijke historie. Welke tan den komen het laatst vraagt de leerares. De vaische, juffrouw antwoordt prompt de -leerlinge. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5