Schoenmagazijn M. J. DIJKSTAL, Abonnementen op it blad '/üeuui/tHxrt. 5cmtit Prima. Margarine 35 ets. Prima. Leidsche kaas. Oondsche kaas. Friescbe kaas. bEurpiTE Heden 12 Maart SWAN" Vulpenhouders. qers VLUCHTEN CRÈME 3- REEPEN. KOOPT ZE NOG OLIEFAT5CIEKEKT CATOÉ-DELTT 1_0 korting. SCHOENWERK. DRIE HEERLIJKE VRUCHTEN SMAKEN IN I I 90T Vraagt het alom bekende MONTA-Schoeisel. Overal verkrijgbaar. m CAPEAUX ren en slechts één katholiek zitting hebben. Mooi, heel mooi, zegt deze of gene felle anti papist, prachtig, Rome moet steeds meer terug gedrongen worden Zacht aan wat, zouden -wij willen zeggen, zacht aan wat, want Rome behoudt zijn 30 Ka merzetels en daardoor zijn oO van de honderd stemmen in de Kamer. En uit dat oogpunt be zien, is nu door deze oplossing der crisis de macht van Rome eer versterkt dan verzwakt. De Roomsche Kamerclub zit nu met z'n dertig leden nagenoeg op de wip Wij zijn er van overtuigd zegt de brief schrijver verder dat. door den loop der zaken en door de vorming van dit Kabinet, met zijn meening ten opzichte van het gezantschap bij den Paus, de macht, der R. K. Kamerclub eer versterkt dan verzwakt is. De bom lijkt ons verkeerd gesprongen, oók al zou het gezant schap voor goed van de baan zijn. De nood in Emmen. De directie van de Nederl. Kunstzijdefabriek te Arnhem heeft in verband met den nood in de Drentsche venen reeds eenigen tijd geleden een 30 meisjes uit de veenstreken aan de fa briek te Ede verbonden. De meisjes zijn gehuis vest in een der gebouwen bij de iabriek, het Parkhotel. Er wordt zorg gedragen dat deze meisjes, die 17 tot. 21 jaar oud zijn, onder goede leiding en toezicht staan.Het gebouw biedt plaats voor 50 meisjes. Ter overplaatsing van gezinnen uit Drente naar Ede werd in verband met ver schillende omstandigheden niet overgegaan. De uitvoering van het plan-Dawes In de kleine rechtszaal van het Vredespaleis in Den Haag is gisterochtend kwart over tien de zitting geopend van het interpretatieve scheids gerecht, ingesteld krachtens de bepalingen van aanhangsel II van de overeenkomst op 9 Augus tus 1924 te Londen gesloten tusschen de com missie voor het herstel en de Duitsche regeering. Gemengd Nieuws. Schepen vergaan ?Van schipper Bruin die Dinsdag uit Kampen met zijn klipper naar zee is vertrokken, heeft men sindsdien niets meer vernomen. Te Harderwijk zijn deelen van het schip aangespoeld. Aan boord bevonden zich schipper Bruins, zijn vrouw, 4 kinderen en een knecht. Familieleden, in de haven te Kam pen liggende, vreezen het ergste. De mogelijkheid bestaat, dat zij door den een ol anderen schipper geborgen zijn, maar deze kans is zeer gering. Te Kampen vreest men, dat ook liet schip van schipper do Groot, dat mei mest geladen Dinsdag naar zee is vertrokken, vergaan is. Nadere bijzonderheden ontbreken. Aanvaring op de Merwede. Gis- Lermiddag hoeft op de Merwede bij Giessendam een aanvaring plaats gehad tusschen de Fransche sleepboot „Ronée" en een ledig klippersehip uil Opheusden. Door den schok is de schipper van het klipperschip over boord geslagen en ver dronken. Zijn lijk was hedenavond nog niet Opgehaald. Het roer van het klipprschip werd door de aanvaring verbrijzeld, terwijl in den achterste ven een groot gat ontstond. Het schip is evenwel nog drijvende gebleven, De onbewaakte overwegen. Woensdag is de heer K. te Haarlemmermeer bij den onbewaakten overweg in het Oosteinde. al daar door een locomotief gegrepen en gedood. Ministers e n h u n ega' s. „Prins Joris" wijst in zijn politiek overzicht in de „Enkhuizer Crt." op een moeilijkheid bij Ka binetsformatie, die een formateur ondervindt, va* den kant der dames Hij vertelt daarover het volgende Nu zijn wij er niet blind voor, dat feitelijk, alleen de formateur kan beslissen, in hoeverre het wenschelijk is, publiciteit te geven aan de vordering of niet-vordering van zijn pogingen. Daar.is bijvoorbeeld de weigering van iemand om een portefeuille te aanvaarden die kan de formateur zeker niet publiceeren, want daardoor maakt hij de kans, dat een ander die zal accep teeren, iets minder het ligt nu eenmaal in s menschen aard, om niet bijzonder belust te zijn op een door een ander versmaad brokje. En het maakt de vrouw van iemand, die voor mi nister in aanmerking komt, weer iets sterker. De vrouw, zeggen onze lezers verwonderd, maar wat heeft die er nu mee te maken Ons anl,woord is Zeer veel. Trots alle klachten over onze verkeerde huwelijkswetgeving en jeremiades over de martiale macht, is de in vloed van de vrouw zeer groot, en bij het vormen van een ministerie van belang. Want onze bevinding is, al heeft men ook in dezen de uitzonderingen, die den regel bevestigen, dat de meeste Nederlandsche vrouwen liever niet hebben, dat haar man minister wordt. Zij zien hem liever niet het object van algemee- ne critiek worden, dat een minister nu een maal is zij vreezen, dat zij dan op grooteren voet moeten gaan leven zij zien er tegen op, dat ze dan aan het Hof zullen moeten komen, en tegen wat al meer. En de degelijke Neder landsche huisvrouw heeft ook niet gaarne dat haar man, een eervol ên winstgevens ambt of bedrijf prijs geeft, voor zooiets ongewis als het ministerschap. Het is best, mogelijk, dat onze lezers dit met verwnndering hooren, maar toch is het zoo Wij zouden hiervan voorbeelden te over kunnen aan halen, maar moeten er natuurlijk van afzien hier levenden te noemen. Maar wij meerien niet tekort te schieten in piëteit voor onzen onver- getelijken vriend Goeman Borgesius, dien wij nog dagelijks missen, als wij mededeelen, dat zijn vrouw er zeer tegen was, dat hij in 1897 in het kabinet-Pierson de portefeuille van Binnen- landsche zaken aanvaardde. Mevrouw Borgesius- was een buitengewoon lieve vrouw en de trouw ste stut voor haar man, die zelf de eerste was om te erkennen, dat hij zonder zijn trouwe levensgezellin het nooit zoo ver zou hebben gebracht. Maar zij vond het nu mooi genoeg, dat haar man het tot invloedrijk Kamerlid had gebracht, en daarnevens aan het hoofd stond, van die Levensverzekeringmaatschap pij, die hij van een kwijnende tot een van de grootste en soliedste van Nederland had ge maakt, waarom moest hij nog meer willen En deze redenatie, die in den regel van de beste en liefderijkste vrouwen komt, wordt dan nog versterkt als de lieve spreekster kan wijzen op een ander, die ook geweigerd heeft, en dat was bij die gelegenheid het geval voor dat Pierson aan Borgesius vroeg om mi nister van Binnenlandsche Zaken in zijn Kabi net te worden, had hij de portefeuille aanDrucker aangeboden. Neen, het is voor een formateur niet raad zaam om te publiceeren wie er bedankt heeft. Om nog iets te zeggen van den invloed van de vrouw bij de formatie, zij nog het volgende ge meld. Het is ook wel voorgekomen, dat mijnheer X. een portefeuille weigerde, omdat mijnheer A in het ministerie kwam. Niet, dat hij iets tegen mijnheer Y. had, maar zijn vrouw had heel veel tegen mevr.Y., en wenschte niet met haar om te gaan. En een ministerie is, was althans in onzen tijd, een aaneengesloten geheel wa'ar- van de leden elkaar niet alleen in polilicis ont moeten, maar die (Tok met hunne familie met elkaar converseeren." Aangereden en gedood. Gister morgen gebeurde te Papendrecht bij de Ooste lijke school een droevig ongeval. Even voor de school werd geopend, waren eenige kinderen op den dijk aan het spelen. Een hunner, de tien jarige D., kwam uit een stoep en wilde den dijk oversteken. Zonder uit te kijken of de weg vei lig was, botste het knaapje tegen een aanrijdend autobus. In de ouderlijke woning binnengedragen, bleek het kind reeds te zijn overleden. Den chauffeur treft geen schuld. De „Sirena" wordt gesloopt. De Rijkswaterstraat heeft beslag doen leggen op het Ilaliaansche stoomschip „Sirena" gestrand aan den Hoek. Het schip zai worden gesloopt. Turfschip verbrand. Gisternacht is het geladen turfschip van Andris Dijk te Oude- pekela geheel verbrand. Het was verzekerd. Kerknieuws. Congres voor kerkmuziek te Tilburg. Gedurende, de Paaschdagen wordt er te Tilburg een kerkmuziekweek gehouden. Ver schillende stijlen zullen gedurende de godsdienst oefeningen ten gehoore worden gebracht het openingslof op tweeden Paaschdag zal in mo dernen stijl zijn de hoogmis op Dinsdag grego- riaansch, Woensag wordt de missa Papae Marcelli, van Palestrina, gezongen, Donderdag de missa in die festo, van Diepenbroek, het sluitingslof is dan weer in Palestrijnschen stijl. De lessen, die door deskundigen op het ge bied der kerkmuziek worden gegeven in de zalen van het Conservatorium der R.K. Leergangen, zullen telkens als voorbereiding dienen om de verschillende stijlen en composities beter te kunnen volgen en begrijpen, wanneer zij den daarop volgenden dag in een van de kerker te Tilburg worden uitgevoerd. Practische lessen voor hen, die belast zijn met kooi leiding of orgelbespeling, of wel koor zanger zijn, ontbreken evenmin. Theo Gosman spreekt bijv. over stemvorming, A. Vranken over directe in den modernen stijl, Prof. An- driessen over orgelbegeleiding van het gregori- a an sch. De heer Willem van Kalmthout, directeur van het conservatorium der R.K. leergangen, heeft een oratorium gecomponeerd „Maria's zeven Vreugden", voor koor, orkest en soli, op tekst van W. Smulders. Dit zal gedurende de congresdagen ten gehoore worden gebracht. Gebrek aan Priesters. Het gebrek aan priesters in Frankrijk is zoo groot, dat dit op een catastrophe dreigt uit te loopen. Van de 26.000 parochies zijn er ongeveer 12.000 zonder priester. Vele geestelijken hebben drie, vier tot acht parochies te bedienen. En daarbij zijn velen dezer geestelijken boven de 60 jaar oud. De priesterseminaries zijn op het oogenblik slecht bevolkt. De wereldoorlog heeft den Franschen Clerus zware Verliezen ge bracht. „La Croix" van'14 Nov. 1925 zegt: 2101 priesters, daaronder 113 van het diocees Parijs, en 1517 ordenpriesters zijn in den oor log gevallen. Op het „Congres National de Recrutenent Sacerdotale" op den 26 November 1925 zeide de spreker Dasconville, dat binnen 15 jaar het gebrek aan priesters nog in grootere mate voelbaar zal zijn. Merkbare gevolgen heeft het congres intusschen niet gehad. De benoeming van R.-K. bisschoppen. De Paus heeft de congregatie voor de buiten- landsche kerkelijke aangelegenheden de bevoegd heid verleend om bisschoppen te benoemen in die landen, wier regeeringen eerst over de be noeming van bisschoppen moeten worden ge raadpleegd. Hierdoor hoopt het Vatikaan di plomatieke incidenten te kunnen vermijden. Kardinaal Gasparri is benoemd tot prefect van de congregatie. Rechtzaken. Het auto-ongeluk bij Tholen. Het naspel van het droevige auto-bus-ongeluk op 29 December j.l. te Tholen, waarbij zeven menschen door verdrinking het leven verloren, diende heden voor de rechtbank te Breda. Terecht stond L. v. V. chauffeur te 's-Gravo- nisse. Den chéuffcur is ten laste gelegd, dat aan zijn motorrijtuig geen andere remmen aanwezig waren dan een hand- en een voetrem, welke beide niet krachtig werkten, terwijl ook met geen van beide het motorrijtuig elk oogenblik tot stilstand kon worden gebracht. De rechtbank eischte wegens dood door schuld vier maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende vijf jaar en vier maanden. bestaat onze zaak éen jaar*. Te dezer gelegenheid geven wij alleen ZATERDAG 13 MAART op onze bekende lage prijzen in de etalage nog Wij hebben ontvangen een schitterende VOORJAARS- COLLECTIE van de fijnste tot de meest eenvoudige soorten 848 50 Alles tegen onze bekende lage prijzen. BROERSVEST 135. morden dagelijks aangenomen aan het bureau Koemarkt 4, door de courantenbezorger den TOK, HOOGSTRAAT 2$, TELEFOON 68501. DER 841 50; le soort BAK- en BRAADVET Zuiver B END VET. Zuivere REUZEL Gestoomd gehakt. 20 ct. p. ons. Prescop 12 Rookvleesch 13 Rookvleesch 18 Vette Bloedworst 10 Schouderham 25 40 ct. per pond. 48 58 ff Parijsche zult 15 ct. p. ons, Snijworst 20 Boterhamworst. 12 Vette ham 17 Rundvleesch 25 lo. 30 Korte Dam 7. 843 40 L. Kerkstraat 16. HEPEN! SPAART DE SICKES2 E?m£?TEM ZE HEBBEN WAARDE VOOR PRAAI e een nieuw zuiver pla.nten.vefc een braaavel liitnemcnbfc c'ib in plaals boter en reuxet in alle recepten f o;6ETper tablet van Vz Kg netto 4369—74 Laatste week 10 procent korting. 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 i i Li 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6