Kasteel Jet OBweersaest." DAGBLADVOO#? SCHIEDAMOW FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 16 Maart 1926 No. 14505 Gratis-Ongevallenverzekering nUO bij duim; I 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitt 2UÜ f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij dood f 20o bij verlies van een De verzekering; wordt gewaarborgd door deN.Hoil.Algem. Verz.bank Schiedam De pot verwijt den ketel Buitenlandseh Nieuws. de volkenrondsvergadering. 28) Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Teleioon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1-5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. We lazen Zaterdag in de A.R.„Rotterdammer' de volgende klacht „Is er wel een vergadering of samenkomst van groote beteekenis den laatsten tijd ge weest in ons land, waarover zooveel modder en zwadder is uitgegoten dan de juist te Asseil gehouden buitengewone Generale Synode der Geref. Kerken Onder den verschen indruk van het zooeven afgekomen bericht, dat het telegram, waarin Dr. Geelkerken zijn weigering om te teekenen herroept en zijn verzoek om een samenspreking deed, valsch is, schrijven we dit overzicht. De verontwaardiging in den kring der Syno deleden is dit keer wel zeer groot en herinnert ons aan het moment waarin de valsche „Handels- blad"-berichten over Dr. de Moor's sterven uit kwamen. Naast verontwaardiging, constateeren we ook ontroering. Is dan in onzen verlichten tijd alles geoorloofd als het gaat tegen een Gereformeerde Synode Een bladzijde verder vonden we onder het hoofdje „Het lasterbericht in Amerika", een zware beschuldiging tegen het „Handelsblad" wiens onjuist bericht over het sterven van dr. de Moor, als gevolg van 'n driftbui op dezelfde Synode, naar de nieuwe wereld is gewandeld. 'Wij kunnen ons de verontwaardiging van het christelijk orgaan best voorstellen maar we ver mogen niet te begrijpen, dat ditzelfde blad, in hetzelfde nummer het verslag opneemt van een schandelijk gebeuren in de „Groote Kerk" al hier, waar -Vrijdagavond de anti-papist Beerends uit Utrecht, 'n paar uur lang in schaamteloos I geschimp tegen Rome uitgevaren is. Klakkeloos worden de boosaardige onwaar heden, die deze kampioen van de „Evangelische Mij." tegen onze H. Kerk uitsprak, overgenomen an zijn enormiteiten afgedrukt. Heeft de christelijke „Rotterdammer" dan geen hooger moraal als de liberale „Schie- damsche Courant", die een gelijkluidend ver slag bevatte Of meent de A.R. Rotterdamsche redactie mogelijk, dat in dezen verlichten tijd, tegen Ro me wèl alles geoorloofd is Hoopvoller teekenen. Het onderhoud van Briand met Luther en Stresemann duurde gister tot bijna één uur. Bij zijn vertrek beperkte Briand er zich toe,te zeggen, dat de toestand sinds 7 uur 's avonds nog niet veranderd was. Ook heden kunnen de onderlinge besprekingen voortgezet worden. Tot nu toe is nog geen beslissing genomen, doch de goede verwachtingen, welke voor het onder houd van gisteren bestonden, bijn gebleven. Onmiddellijk nadat hij in zijn hotel was terugge komen, ontving Briand achtereenvolgens Qui- nones de Leon (Spanje), Skrzynski (Polen) en V andervelde (België). Luther en Stresemann (Duitschland) hebben hij Unden (Zweden) gedineerd. Hier meent men, dat, indien er geen accoord Zou worden bereikt, en de kwestie voor de Assemblée zou kojjien, deze over een ontwerp resolutie zou moeten beslissen, ingediend door Raadsleden, eri de strekking hebbende alle candidaturen, met inbegrip van die van Duitsch land, naar de Volkenbondszitting van September te verwijzen. Nederland Raadslid? De Volkenbondscrisis heeft zich plotseling Zekerwat zou ons nog gelukkiger kun nen maken bevestigde mistress Rocke. Alvorens ik het u zeg, hernam Herbert lachend moet gij mij eerst vertellen, hoe gij het hebt ge maakt.'Tot nu toe is er niet anders dan over mij gesproken, alsof ook gij mij ongetwijfeld niet veel zoudt hebben mede te deelen. Hoe hebt ge deze drie jaren doorgewurmd O, net als anders, verzekerde miss Rocke, die haren pleegzoon niet uit zijn humeur wilde hrengen. Niet slechter en niet beter dan vroe ger. Traverse heeft echter zijn lievelingsdenk beeld, naar de hoogeschool te gaan, nog altijd niet kunnen verwezenlijken. Desniettemin heb ik eenigen voortgang in mijne studiën gemaakt, voegde deze er bij. Ik bezoek thans de hoogste klassen der kostelooze school van Dokter Day, dien braven man, die mij voortdurend zijn geheel bijzondere tevreden heid betuigt. Hij heeft mij ook zijne bibliotheek ter beschikking gesteld, dat wil zeggen, ik mag buiten de lesuren, welke hij mij wekelijks geeft, daar zijn huis gaan en daar zijne boeken ge- zoo ontwikkeld, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat Nederland morgen of over morgen tot lid van den volkenbondsraad wordt gekozen. Uit een door Stresemann afgelegde verklaring is namelijk af te leiden, dat Duitschland bereid zou zijn, mede te werken tot een oplossing der crisis, in dien zin dat twee niet-permanente raadsleden aftreden, bijvoorbeeld België en Zweden en dat daarvoor Polen en een andere onzijdige staat zullen gekozen worden. Denemarken en Nederland schijnen hiervoor dan het eerst in aanmerking te komen. Een enkele onmiddellijke vervanging van Zweden door Polen zou Stresemann niet kun nen aanvaarden. De dag van gister heeft ten slotte toch nog een belangrijken vooruitgang in de Raadscrisis gebracht. Laat in den avond heeft namelijk de Duitsche staatssecretaris aan het ministerie van Buiten- landsche Zaken, von Schubert, een bezoek aan den Franschen gedelegeerde, Loucheur, ge bracht, ten einde met hem er over te conferee- ren, in welken vorm de regeling vastgelegd zou kunnen worden, voor het geval morgen een oplossing zou gevonden worden door het uit treden van Zweden en Cechoslovakije uit den Raad en van het kiezen van twee nieuwe per manente leden in hun plaats. Het schijnt derhalve dat in elk geval van de zijde der Duitsche delegatie tegen een dergelijke oplossing geenerlei bezwaren bestaan en aan den anderen kant, dat zulk een oplossing ondanks alle moeilijkheden zeer veel kans van slagen heeft. Het moet thans ook eenigermate vaststaan, dat in de Assemblée een meerderheid bestaat voor de verkiezing van Denemarken, of even tueel van Nederland, in de plaats van Zweden, en van Polen in de plaats van Cechoslovakije. In Zweden beraadslaagt men. Uit Stockholm De commissie voor Buiten- landsche Aangelegenheden is heden bijeenge roepen. BELGIE EN NEDERLAND. De socialistische conferentie. Zaterdag is op uitnoodiging van de S. D. A. P. te Antwerpen in het Volkshuis een bijeenkomst gehouden van Belgische en Nederlandsche soc.- dem. delegaties ter bespreking van de in Neder land gerezen bezwaren tegen het Bclgisch-Neder- landsch verdrag. Aan de bespreking namen van Belgische zijde deel, de heeren Balthazar (Gent), van Belle (Luik), de Brouc.kère (Brussel), Eecke- lers (Antwerpen) en de partijsecretaris van Roosbroeck van Nederlandsche zijde de heeren Albarda, Ankersmit, Brautigam, Schaper, Vlie gen, v. d. Waerden en Werkhoven. De heer Sannes was door een lichte ongesteldheid ver hinderd. De besprekingen op voorstel van de Belgen door den heer Vliegen gepresideerd, namen, aldus het „Volk", een zóó vlot verloop, dat zij reeds laat in den middag geëindigd waren. De vertegenwoordigers van beide partijen kwameh op een groot aantal punten tot eenstemmigheid. Omtrent één belangrijk punt zal nog nader overlegd worden. RUSLAND. I roebelwatervisscherij. Het laatste nieuws dat te Moskou ontvangen werd over de strubbelingen te Genève, heeft in de kringen der Sovjet-regeering onverholen vreugde teweeg gebracht. De officieele meening bruiken. Bij die gelegenheden geeft hij mij dik wijls een les in de meetkunde en in het Latijn, zoodat ik wel van al mijne medescholieren de knapste ben. De waarheid is, vulde mistress Rocke het gezegde van haren zoon aan, dat master Day een, zooals gij weet, zeer geleerd man en examinator aan het college te Willow-Heightsmij verzekerde, dat hij onder de honderden van scholieren, waarmede hij in aanraking kwam, geen enkelen kende, die met alle hulpmiddelen, welke dezen zonen van welgestelde families ten dienste staan, zulke vorderingen maakt als Traverse. Hij zeide onlangs, dat mijn zoon Loop heen onderbrak Traverse glimlachend en blozend zijn trotsche moeder, herhaal deze al te toegevende, welwillende woorden van den goeden dokter toch niet. Hij beoogt niet anders dan mij wat aan te sporen, omdat hij ziet met welke moeilijkheden ik heb te kampen. Bah waarom zou Herbert het niet mogen vernemen, die toch ongetwijfeld er zich over verheugt hernam miss Rocke. Hij beweerde dan, zooals ik zeide, dat Traverse eenmaal zijn naam eer zou aandoen. Zulke loftuitingen zullen mij op 't laatst nog ij del maken, zeide Traverse lachend. Maar, voegde hij er ernstig bij, wat zeg je wel van de edelmoedigheid des professors, die, zonder is dat de crisis te Genéve de geheele na-oorlogsche regeling der internationale betrekkingen in Europa bedreigt. Het regeeringsorgaan, de „Iswestija" meent, dat er niet slechts sprake is van het vraagstuk der permanente zetels, of zelfs van de voortduring van het bestaan van den Volkenbondsraad, maar dat het geheele „vredessysteem van Versailles" op het spel staat. De Sovjet-pers oordeelt, dat thans in Genéve de afwezigheid van stabiliteit in het kapitalis tisch Europa wordt gedemonstreerd en legt na druk op het belang van de meening van recht- sche politici in Duitschland, zooals graaf Re- ventlow en professor IIoetzsch,die tegen Duitsch- lands toetreding tot den Volkenbond zijn. De Sovjet-politici meenen, dat de gebeurtenissen in Genéve een nieuwe Europeesche groeps vorming rondom nieuwe polen vergemakkelijken, terwijl zulke nieuwe groepsvormingen gemakke lijk tot een nieuwen Europeeschen oorlog kunnen leiden. ZWITSERLAND EN RUSLAND. Een Zwitserse he delegatie naar B e r 1 ij n. Naar de ,,B. B. C." van goed ingelichte zijde verneemt, heeft de Sovjet-regeering aan den Russischen gezant te Berlijn, Krestinski, op gedragen de onderhandelingen met Zwitserland in Berlijn te hervatten. Zwitserland zal te dien einde een speciale delegatie naar Berlijn zenden. Krestinski heeft instructie gekregen de onder handelingen onmiddellijk af te breken, als Zwitserland op zijn schadeloosstellingseischen blijft staan. ALLERLEI. Uit Berlijn Naar de „Montagmorgen" meldt, heeft volgens authentieke mededeelingen het aantal personen, dat op de lijsten van het „V olks- begehren" heeft ingeschreven, reeds drie dagen geleden het vereischte getal van 4 millioen over schreden. Men schat het aantal handteekeningen tot en met heden op circa 7 millioen. Uit Madrid In den loop der jongste ge vechten bij Tetoean verloor de vijand 600 dooden en gewonden. Uit Tokio Het Japansche kabinet heeft de beslissing betreffende de eischen die aan China zullen gesteld worden, met betrekking tot het beschieten van Japansche torpedojagers in de monding van de Pei-hoe, uitgesteld. Men verneemt, dat het kabinet een onafhaukelijken vriendschappelijken stap bij China zal doen, waarbij gevraagd wordt, de bestraffing van de schuldigen, vergoeding voor de slachtoffers en de belofte, dat de incidenten zich niet zullen herhalen. Uit Berlijn Naar uit Athene wordt ge meld, heeft generaal Pangalos een verordening onderteekend, waarbij het aan Venizelos en aan leden van de vroegere dynastie wordt ver boden zich candidaat te stellen bij de verkiezin gen voo het presidentschap van Griekenland. Gastmaal ten Hover. In de Galerij-zaal ten Koninklijken Paleize te 's-Gravenhage had Zaterdagavond te 71/ ure de maaltijd plaats, door PI. M. de Koningin aan geboden aan de hoofden der bij Haar Hof ge accrediteerde gezantschappen met hun dames. Mr. H. Verkouteren. Het Chr.-Hist. lid der Eerste Kamer mr. PI. Verkouteren vierde gister zijn zeventigsten verjaardag. eenige andere schadevergoeding dan het ge noegen een armen drommel op het doornig pad der wetenschap voort te helpen zoo menig uur van zijnen kostbaren tijd aan mij besteedt? Dat vind ik heel mooi van hem, antwoordde Plerbert, maar hij is niet de eenige grootmoedige ziel, die ik ken, voegde hij met een dankbaren blik op miss Rocke er bij, noch de laatste, die gij zult ontmoeten. En nu, riep hij, laat mij u nu de goede tijding mededeelen, die ik te brengen heb. Wij zijn geheel oor, Herbert. Spreek maar gauw Je hebt waarschijnlijk je eigen schip. Neen, er is geen sprake van mij, goede moeder, maar van u beiden. Misschien hebt ge reeds ver nomen, dat ik een rijken oom heb. Ik had hem vroeger nooit gezien, want sedert het huwelijk tot aan den dood mijner lieve moeder waren die twee niet meer bij elkaar gekomen daar zij juist wegens dat huwelijk op gespannen voet, ja, om het bij den rechten naam te noemen, in vijand schap leefden. Ja, antwoordde miss Rocke met zachte, nau welijks hoorbare stem, terwijl zij naar den vloer staarde, ik heb daarvan gehoord, maar je moeder en ik roerden dat feit hoogst zelden aan. Het is waar, moeder zaliger sprak er niét gaarne over. Begrijp nu eens, bij mijne komst aan wal in New-York, drie dagen geleden, Telcgraafverdrag met Belgie. Vandaag heeft op het ministerie van buiten- landsche zaken de onderteekening plaats gehad van een telegraafverdrag met België, strekkende ter vervanging van dat van 8 Maart 1920. Mededeelingen van de R. K. Staatspartij. Bonds bestuursvergadering. Op Zaterdag 13 Maart j.l. vergaderde te Utrecht het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Neder land. Behalve het bestuur, dat volledig aanwezig was, waren ter vergadering mede aanwezig de heeren prof. Aengenent, prof. mr, dr. Van der Grinten en G. P. Bon, leden der Reorganisatie commissie, niet lid zijnde van het Bondsbestuur. Na opening door den Bondsvoorzitter wordt in behandeling genomen het Rapport der Reor ganisatie-Commissie. Eenige door het Bondsbestuur in overweging gegeven wijzigingen worden door de Commissie overgenomen, waarna het Bondsbestuur een stemmig tot het besluit kwam de voorstellen der Commissie bij de Bondsvergadering aan te bevelen. Ingesteld wordt een Commissie tot het ont werpen van een Kiesreglement, dat zich zal aansluiten op de voorgestelde reorganisatie. Uitgenoodigd worden om in die Commissie zitting te nemen de Bondsvoorzitter als voor zitter en als leden de heeren ir. M. Bongaerts, prof. mr. dr. v. d. Grinten, mr. dr. A. van Rijcke- vorsel en prof. dr. J. Veraart. Na goedkeuring der notulen en voorlezing der ingekomen stukken, brengt de penning meester verslag uit over den stand der contri butieafdracht. Naar aanleiding van het verzoek van het R. K. Werkliedenverbond om eene studie-commissie te benoemen ter bestudeering van het vraagstuk eener Sociale Kamer, wordt besloten dit vraag stuk naar den toekomstigen Partijraad te ver wijzen. De behandeling van het vraagpunt in hoeverre de leiding der Kiesvereeniging actie kan en/of moet voeren voor het Politiek Advies, wordt uitgesteld tot de volgende bestuursvergadering van 5 Juni a.s., wijl de tijd voor een gezette be spreking dezer zaak thans ontbrak. Daarna wordt de agenda der a.s. Bonds vergadering vastgesteld, waarop o.a. de motie- Groningen met praeadvies van het Bondsbestuur werd geplaatst. De datum dier vergadering werd bepaald op Vrijdag en Zaterdag 11 en 12 Juni a.s. Na gehouden rondvraag werd de vergadering gesloten. De Vrijzinnig-Democraten draaien niet meer. Mr. Marchant schrijft in „De Vrijzinnig- Democraat" Het Kabinet zal een voorstel doen tot hand having van „het gezantschap." De grond daar voor is deze, dat de beslissing van 11 November niet zuiver is geweest van politieke overwegin gen. Aangezien de Kamer thans de politiek op non-activiteit zal stellen tijdens het intermezzo, zal zij slechts zuivere beslissingen nemen, ook in zake „het gezantschap." Ware er geen crisis geweest, dan zou er meer kans zijn dan nu, dat de zuivere beslissing een andere zou wezen. De linkerzijde mag dus ook geen gevolg geven aan de uitnoodiging, door sommige roomsch-katholieke persorganen tot haar ge richt, om het gezantschap te helpen handhaven len einde een bron van oneenigheid tusschen de •coalitiepartijen te bestendigen, die haar herstel onmogelijk zou maken. stap ik af aan mijn gewoon hotel en wien denkt ge, dat ik daar ontmoet? Niemand anders dan juist dien oom, wiens naam ik alleen maar kende. Hij was daar gekomen, om een jong meisje, eigenlijk nog een kind, dat hij geadop teerd had en dat ik van vroeger toevallig kende, af te halen. De kleine verneemt mijne aan komst, sleept mij naar boven, stelt mij voor en hij, toen hij mijn naam hoorde; en door de gelijkenis met zijn zuster overtuigd was dat ik zijn neef ben, hij ontvangt mij met de grootste hartelijkheid en doet zich mij als zijn neef kennen. Doch wel verre zich tevre den te stellen met onze bloedverwantschap te erkennen, bood hij mij zijn gastvrijheid aan en beloofde mij een plaats aan de mili taire academie te West-Point te bezorgen, nadat ik hem bekend had, het meeste zin te hebben in den ki.jgsdienst, Welnu, zijt ge met blij, moederlief en jij Traverse, dat ik zoo ge lukkig was een zoo edelen oom te vinden Verheugt je dat niet? herhaalde Herbert, terwijl hij zijn vriend op den schouder klop- O zeker riep Traverse, waarom zou ik niet blij zijn, als jou iets aangenaams te beurt valt (Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1