Binaeulti ud. Stad - en Gcwestelijk Nieuws. Nieuwe spoorwegtarieven. 1 Juli een verlaging. De directie van de Nederl. Spoorwegen zal met ingang van 1 Juli een verlaging van de vervoerstarieven invoeren. Naar het „Utr. Dagbl." meldt, is een geheel nieuw stelsel van tarieven ontworpen, zoowel voor reizigers- als voor goederen- en bagage- vervoer, waarbij tevens nieuwe verhoudings- cijfers zijn ingevoerd voor de tarieven le, 2e en 3e klas. Volgens de tha±xs nog geldende tarieven is deze verhouding 1IJ2, met andere woor den als het tarief 3e klasse als norm wordt genomen, is de prijs der 2e klasse IJ maal zoo veel, en der eerste klasse twee maal den norm, behoudens de_ gebruikelijke afrondingen. Deze verhouding wordt thans 11.41.77. Hieruit volgt dus, dat de tarieven 2e en le klasse* het meest verlaagd worden. Dit is geschied met de bedoeling, om het reizen per 2e of le klasse meer aan te moedigen. Is er dus wijziging in de onder linge verhouding der tarieven gekomen, ook de norm., dus de 3e klasse-prijs is verlaagd. Hoe de nieuwe tarieven zullen worden, laat zich door middel van de volgende cijfers gemakkelijk berekenen. Voor 4 tot 150 K.M. wordt de 1 e klas per K.M. 4.875 cent, 2e klas 3.875 cent en 3e klas 2.75 centvoor 151300 K.M. wordt de le klas 3.9 cent, 2e klas 3.1 cent en derde klas 2.2 cent voor méér dan 300^K.M. wordt de eerste klas 2.925 cent, de 2e klas 2.325 cent en de 3e klas 1.65 cent alles per Kilometer. Ter vergelijking mogen hieronder volgen dezelfde cijfers van het oude tarief, dat thans nog geldt 4200 K.M. le klas 6.5 cent, 2e klas 4.875 cent, 3e klas 3.25 cent201300 K.M. le klas 4.875 cent, 2e klas 3.65 cent, 3e klas 2.45 cent, eveneens alles per Kilometer. Uit de hierboven gegeven cijfers, kunnen aan de hand van het Spoorboekje, waarin de kilometerafstand tusschen de verschillende plaat sen is aangegeven, alle gewenschte tarieven worden berekend, dat wil zeggen, hoeveel men na 1 Juli a.s., wanneer het nieuwe tarief zal worden ingevoerd, voor een kaartje naar een willekeurige plaats zal hebben te betalen. Ook de prijzen der abonnementen ondergaan een verlaging. Op het oogenblik kost een alge meen abonnement voor 12 maanden :1e klas 800, 2e klas 600, 3e klas 400. De prijs wordt met ingang van 1 Juli le klas 729, 2e klas 560, 3e klas 400. De prijs van het 3e klas abonne ment wordt dus niet verlaagd. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat de mogelijkheid van ver lenging van een abonnement wordt opgeheven. Men zal dus niet meer een abonnement, dat men voor een half jaar neemt, kunnen verlengen tot een jaar. Daartegenover wordt een regeling ingevoerd, waardoor het in prijs voordeeliger wordt, om een jaar-abonnement te sluiten, dan telkens een maand -of tweemaandelijksch abon nement. De vacantiekaarten, die op het oogenblik kosten resp. 10, 7.50 en f 5, zullen volgens het nieuwe tarief worden 9, 7 en 5. Het traject-abonnement zal worden berekend naar een minimum van-8 K.M., terwijl dit vol gens het oude systeem gebeurde naar een mi nimum van 4 K.M. De eenheidsprijzen van een traject-abonnement zijn thans per tariefkilo meter 1.20, 0.90 en 0.60 en zij worden resp. 1.08, 0.84 en 0.60. Deze bedragen verminde ren in verhouding tot een grooter aantal maan den, waarvoor het abonnement wordt genomen. De Scholierkaarten zijn momenteel f 0.94, 0.70 en 0.47 per tariefkilometer, en zij zullen worden volgens de nieuwe regeling 0.86, 0.65 en 0.47. Tot zoover de tariefsverlagingen, voor wat betreft het reizigersvervoer. Wat betreft het bagagevervoer, ook hiervoor wordt een verlaging ingevoerd, die varieert van 30 pCt. tot 35 pCt. per 10 K.G., naar gelang van den afstand. Toepassing van het werktijdenbesluit. Bij scheepsherstellingen. Op de vragen van het Kamerlid Kuiper be treffende een vonnis van de rechtbank te Dor drecht in zake toepassing van art. 42f van het Werktijdenbesluit en overwerkvergunning bij scheepsherstellingen antwoordt minister Slote- maker de Bruine thans o.a., dat ingevolge het bepaalde in artikel 42, van het Werktijden besluit voor fabrieken en werkplaatsen 1923 een man in fabrieken en werkplaatsen o.a. op alle dagen tusschen 6 en 10 des namiddags en langer dan 8J uur per dag, mits niet langer dan 11 uur per dag en 48 uur per week, arbeid "mag ver richten aan of voor het herstellen van schepen. In het bedoelde vonnis heeft de kantonrechter te Sliedrecht aangenomen, dat het herstellings werk aan of voor schepen spoedeischend moet zijn, willen de daarvoor verrichte handelingen onder artikel 42 van het Werktijdenbesluit vallen. En daar de kantonrechter dit spoed eischend ^karakter in casu niet genoegzaam aangetoond achtte, werd de directeur eener scheepswerf, waar het werken na het in een over werkvergunning vastgelegde eindigingsuur van den arbeid was geconstateerd, door hem ver oordeeld. De veroordeelde ging van dit vonnis in hooger beroep bij de rechtbank te Dordrecht, met gevolg, dat dit college hem ontsloeg van rechts vervolging. Blijkens de overwegingen van het vonnis plaatste de rechtbank zich op het stand punt, dat van artikel 42 Werktijdenbesluit ge bruik mag worden gemaakt voor alle herstellin gen aan schepen en dus niet, zooals de kanton rechter meende, behoeft te worden aangetoond, dat de herstellingen spoedeischend. waren. De minister kan zjch met deze interpretatie geheel vereenigen. Het besluit van Mr. Limburg. Thans heeft mr. J. Limburg zijn ontslag ingediend als lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland. De dezer dagen aangekondigde buitengewone vergadering van Provinciale Staten van Zuid- Holland zal plaats hebben op Vrijdag 9 April e.k. en in deze vergadering zal o.a. voorzien worden in de vacature in het college van Gedepu teerde Staten, ontstaan door het bedanken van mr. Limburg als Statenlid. Dr. N. Japikse leeraar van Prinses Juliana. Naar wij vernemen, is aan dr. N. Japikse, directeur van het Bureau van 's Rijks Geschied kundige Publicatiën, door H. M. de Koningin en Z. K. PI. den Prins opdracht gegeven tot onderwijs in de nieuwere geschiedenis aan H. K. H. de Prinses. Ministerieel bezbek aan de Jaarbeurs. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr. Waszink, bracht Maandag, vergezeld van den heer H. J. de Groot, hoofd inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht, meer in het bijzonder aan de inzending der gemeente Schoonhoven, waarvan de Rijksvak- en Kunst nijverheidsschool de kern uitmaakt. De Jaarbeurs werd voorts Maandag bezocht door den Oostenrijkschen gezant te 's-Graven- hage, den heer Duffek, die door eenige leden van den Raad van Beheer werd rondgeleid en verschillende stands heeft bezocht. Gezinnen uit Drente naar Enschede. De gemeenteraad van Enschede heeft Maan dagavond z.h.s. aangenomen het voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen aan den bouw van 250 woningen voor gezinnen uit Drente. De gezinnen, die uit Drente naar En schede zullen worden overgebracht, moeten uit minstens vijf personen bestaan. De vaders, zullen te werk gesteld worden bij de uitvoering van het Twente-Rijn-k anaal de overige leden van de gezinnen, die in staat zijn arbeid te verrichten, zullen geplaatst worden in de textiel industrie. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Februari 35,737,000 opgebracht, of 2,427,000 meer dan verleden jaar. Sedert 1 Januari was de op brengst van alle gewone bronnen 78,854,000, of f 4,689,000 meer. Van die stijging was 3,549,500 aan de invoerrechten te danken. Anti-Roomsche propaganda. Men schrijft uit Woerden aan „de Tijd" Sinds eenigen tijd worden hier in Woerden en omstreken pogingen aangewend, om de goede verhouding,die hier tusschen Katholieken en Protestanten bestaat, te verstoren. Het werk van een klein clubje felle anti-papisten, waarin het vrouwelijk element sterk vertegen woordigd is. Na het eerst met een z.g. oud-missionaris uit China (ex-katholiek moet de man zijn) te hebben geprobeerd, laat men thans optreden een zekeren heer J. PI. Scheps, die zegt door de vereenigirig „Protestantsch Vlaanderen" te zijn uitgestuurd en krantjes en brochures verkoopt en zelf ook collecteert. Ze zijn met z'n beiden bijeen, een die de ver gadering leidt, maar eenige Vlaamsche kleur of karakter heeft dit tweetal niet. Hun uitspraak en manieren zijn die van echte Amsterdam mers. Intusschen echter meenen deze heeren, gesteund door eerstgenoemd clubje, de vrijheid te mogen hebben de R. K. Kerk en haar pries ters ongestoord met modder te kunnen gooien. Gisterenavond zijn zij echter tot de overtui ging gekomen, dat zulks niet steeds straffeloos kan plaats hebben. De Katholieken van Woerden hadden met medewerking van de geestelijkheid den heer B. Th. de Wolf, uit Amsterdam, gevraagd en deze was gekomen. Zeer ten ongerieve van de papenhaters, die bovengenoemden heer Scheps lieten behandelen „Rome als godsdienstig-zedelijke kracht aan Vlaanderen getoetst." Het werd voor de anti papisten een mislukking, want de stof ging blijkbaar boven 's mans vermogen en van Vlaanderen zelf wist hij te weinig, zoodat het natuurlijk uitliep op een ouderwetsche, domme scheldpartij. Bidden was bij de Katholieken een handels transactie, meer niet, wat hij poogde te bewijzen met een valsch citaat uit ons catechismusboek. Een persoonlijk verkeer met God bestond er niet. Alleen om macht is het Rome te doen en zij gebruikt daarvoor magische kracht. En arm Vlaanderen ligt onder die machten verdrukt, en meer dergelijken onzin. Zoo ging het ruim IJ uur door. Toen de heer de Wolf zich voor debat aanmeldde, zichtbaar tot grooten schrik van beiden zich noemende Evangelisten. De heer de Wolf nam de z.g. rede geducht onder handen en vroeg o.a. leukweg waarom genoemde heer die speech van hem niet hield in Vlaanderen zelf. Daar was ze meer op haar plaats dan hier, daar het toch te doen is om de bekeering van Vlaanderen tot het protestantisme zooals Uw vereeniging zegt. Wat weet gij van een persoonlijk verkeer van den Katholiek met God Zonder dwang ziet ge er dagelijks duizenden en duizenden in stilte ter kerk gaan. Sla die eens gade in hun gebed. Bij ons zijn de kerken (de meeste althans) den geheelen dag open bij U gesloten. Waarom Wilt ge daar eens antwoord op geven. Verder dreef de heer de Wolf wat den spot met die z.g. magische krachten van Rome en rafelde de geheele anti-papistische rede uit el kaar. Met buitengewone belangstelling werd dit door de aanwezigen gevolgd en het was dood stil in de zaal toen de heer de Wolf stuk voor stuk het anti-papistische gedoe onder handen nam. Dit was dan ook het tweetal teveel, want na reeds enkele malen door den spreker te zijn aangespoord het debat te sluiten, ontnam de leider den heer de Wolf plotseling het woord. Deze verzette zich daartegen op krachtige en waardige wijze, zoo zelfs, dat een der aanwezige Protestanten riep „Laat dien mijnheer nu uitspreken." Toen de voorzitter daartoe, uit angst blijk baar, niet bëreid was, verlieten de aanwezige Katholieken, met den heer De Wolf de zaal. Hiermede was het interessante van de ver gadering blijkbaar af, want de zaal druppelde leeg en het slotwoord werd na een kwartier tot een vijftal aanwezigen gesproken. Een mislukte anti-papisten-avond. De Stille Omgang. De propagandavergadering voor den Stillen Omgang, gisteravond in den R.K. Volksbond gehouden, is schitterend geslaagd, zoowel wat verloop als opkomst betreft. Pater Biesta opende de vergadering met den Eucharistischen groet, heette allen welkom en sprak de hoop uit dat de vergadering vrucht dragend zou zijn, zoodat a.s. Zaterdag vele Room- sche mannen, oud en jong, naar de H. Stede tretken en met 'n grooter liefde tot 't H. Sacra ment en een inniger godsvertrouwen naar Schie dam terugkeeren. Vervolgens besprak Pater Biesta het reis- program en wees er op, dat de regeling, vergele ken bij 't vorig jaar, veel verbeterd was. Stond toen alles in 't teeken van den haastigen spoed, die zelden goed gaat, nu is alles zoo geregeld, dat zelfs ouden van dagen en invaliden, zonder bezwaar aan den tocht kunnen deelnemen. Voor dat de beevaartgangers met den extra- trein om 11.48 vertrekken, wonen zij allen een Lof bij in de Singelkerk, waar pater Biesta nog een toespraak zal houden en de pelgrims zelf de gezangen zullen zingen. Hoewel de devotie van den Stillen Omgang pas in Amsterdam begint, stelde de eerw. spr. voor, dat de beevaartgangers gedurende de reis door overweging en stil gebed, ieder voor zich zelf, zich zullen voorbereiden, en om, wanneer Halfweg gepasseerd is, gezamenlijk den Rozen krans te bidden. Dan gaf pater Biesta het woord aan pastoor Möller, die er zijn blijdschap over uitsprak, dat hij als zoon van Amsterdam tot de Schiedammers mocht spreken over den Stillen Omgang. In de schaduw van zijn ouderlijk huis heeft spr. de processie zien uitgaan en onvergetelijk zijn de indrukken, die hij, als kind, van deze devotie ontving. Ieder jaar om dezen tijd gaan zijn gedachten weer terug naar het geliefde Amsterdam en zijn Sacrament van Mirakel en ook nu wilde spr. den hernieuwden bloei van den Stillen Omgang her denken. In 1886 begonnen slechts eenige Amsterdam- sche heeren met deze zin- en zegenrijke devotie wederom te beoefenen, doch ieder jaar nam het aantal sterk toe. Konden de eerste jaren alle deelnemers de H. Mis hooren en communiceereri in het kerkje op het Bagijnhof, weldra moest de Catherina- kerk opengesteld worden en nu zijn alle katholie ke kerken in Amsterdam nauwelijks groot genoeg om de beevaartgangers op te nemen. Met vele treffende persoonlijke herinneringen schetst spr. de prachtige herleving van deze heilige devotie, die reeds 'n traditie is geworden een traditie, die ook wij dienen te versterk en en hoog te houden, want van alle devoties, is de devotie tot het LI. Sacrament de verhevenste. Spr. verhaalt dan in korte trekken het Mirakel van Amsterdam, de oorsprong van den Stillen Omgang in de H. Stede. Zooals de meesten onzer wel bekend is, dateert dit mirakel uit het jaar 1345, toen een zieke man, aan wien de H. Com munie was gebracht onpasselijk werd, en men ontwetend, met het braaksel, de H. Hostfe in het vuur wierp, die in de vlammen ongedeerd bleef. Toen, na uren, de verschrikte huisgenooten het wonder zagen, trachten zij, en de gewaar schuwde priester, dit geheim te houden, doch door een reeks nieuwe wonderen, bleek de bedoe ling van de Goddelijke Voorzienigheid, dat dit mirakel geopenbaard moest worden. Met prachtige toepassingen, vergelijkingen en historische aanhalingen, stelde -de eerw. spr., glashelder, de verreikende beteekenis van dit Mirakel voor, in het kader van dien tijd. Aan den vooravond van het tijdperk der ont bindende krachten, die Kerk en Maatschappij zouden schokken in haar grondvesten, heeft God nog een teeken willen geven aan Zijn getrouwen. In die dagen van de betreurenswaardige Baby lonische gevangenschap der Pausen te Avignon, die het stedehoudersschap van Christusverzwak- te en waaruit het Westersche schisma ontstond, wat weer een der oorzaken werd van de Reforma tie, toen heeft God een laatste vermaning willen geven aan gansch Europa. God heeft dit alles willen doen, om de wereld te wi.zen op het middelpunt van ons H. Geloof de H. Eucharistie. Hij heeft door dit Mirakel villen steun< n Zi n Kerk, welk e tegen de ver nielende werk ing der scheuringen, de samenvoe gende kracht kon stellen der H. Communie, die allen tot één lichaam maakt. Europa heeft helaas de waarschuwing niet ver staan het H. Sacrament werd niet genoeg ont vangen en toen de gevaren kwamen, bleken de menschen er niet tegen bestand. Na herinnerd te hebben aan den grooten Vondel, die z^n bekeeflng dankte aan zijn gebed in het Bagijnhofkerkje, las spr. verscheidene citaten uit diens heerlijke Sacramentsgedichten voor en richtte zich daarna tot de aanwezge mannen, om hun de groote waarde der H. Com munie uiteen te zetten. Hij wees hen op het voorbeeld der vrouwen, die zooveel kinderlijker in haar geloof zijn en de H. Communie niet, en terecht, beschouwen als 'n zeldzaam feest, maar als 'n dagelijksche behoefte. Spr. wekte allen op aan den Stillen Omgang deel te nemen, doch verzocht niet te vergeten dat deze devotie geen devotie van één nacht moet zijn, doch dag aan dag ieder moet doordringen. Dan zullen wij, besloot spr. in een geestdriftige peroratie, door de kracht van het H. Sacrament binnengaan in de nieuwe toekomst, die ons allen één vindt, uitmakend één lichaam,gegroepeerd om denéénen plaatsvervanger van Christus, den Paus. (Ap plaus). Pater Biesta dankte in welgekozen woorden den spr. voor zijn heerlijke opwekking. Bijzonder dankbaar was hij voor de opmerking van pastoor Möller, dat de H. Communie behoort bij ons dagelijksch leven. Voorts verwachtte hij, dat vele aanwezigen na deze rede zouden optrekken naar de H. Stede om, gesterkt terugkeerende, door woord en voorbeeld de devotie tot het H. Sacrament te bevorderen. Hoe practisch zou die devotie kunnen werken b.v., wanneer ieder zijn best deed, pm den Christus, die nu in de Gorzen nog in een schuur moet vertoeven, zoo snel mogelijk een waardiger woning te ver schaffen, door pastoor Möller in zijn pogingen naar vermogen te steunen (Applaus). Vervolgens dankte pater Biesta de zangers van de vier kerkkoren, die onder leiding van den heer den Draak, vóór en na de rede van pastoor Möller, op verdienstelijke wijze, een drie tal kerkgezangen ten gehoore hadden gebracht. Met het zingen van het congreslied werd de stichtende bijeenkomst gesloten. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare vergade ring van den gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 19 Mrt. 1926, des n.m. 2 uur. Ibis. Voorstel van B. en VV. om hun college te machtigen in het 2e kwartaal van 1926 kas geld op te nemen tot een bedrag van ten hoog ste 150.000.—. Sint Liduina-Gestieht. Onder harteli ke dankzegging aan de milde gevers ben ik weder in staat de volgende,bij dragen te publiceeren Vorig bedrag 805.50. N.N. Drie licht punten 35. J.E. 11.50 N.N. Voor twee bijzondere intenties 12. N.N. Voor een goede uitkomst 0.50 Van een onbekende ter eere van de H. Maagd 25. Uitdankbaar vertrouwen 5 lichtpunten 57.50 947- Totaal benoodigd 1897.50. Tot 17 Mrt. ontvangen 947. Blijft 950.50. L.BEUNE. pr. Voor het St. Liduinagesticht ontvingen wij van „een abonné" 2.50. (Red.) De overwerkvergunningen in de Metaal-industrie. In verband met liet afloopen der overwerk vergunning op 31 Maart voor de grootindustrie te R'dam en hier, hebben vertegenwoordigers van den Ned. R. K. Metaalbewekersbond een bespreking gehad rcmt den Directeur-Generaal van den Arbeid, teneinde tot verkorting van werktijd te komen. In deze bespreking werd toegezegd door den heer Zaalborn, dat het in zijn voornemen lag om den werktijd per 1 April a.s. met 1 uur te verkorten dus te brengen op 52 uur en dan na 3 maanden, op 1 Juli den werktijd op 51 uur vast te stellen. Nadien zal opnieuw den toestand onder het oog worden gezien of eventueel verdere verkorting van den arbeid kan plaats hebben teneinde zoo geleidelijk op 48.uur te komen. Het resultaat van een en ander zal door genoemde organisaties met de leden worden besproken, terwijl aan den Metaalbond een onder houd zal worden aangevraagd teneinde loon- compensatie voor de minder te werken uren te verkrijgen. De Karakorum-expeditie. Voor een zeer talrijk publiek, bestaande uit leden van de Nederlandsche Alpenvereeniging de Nederlandsche Reisvereeniging en de Volks universiteit alhier en in Brielle, heeft de heer Ph. C. Visser gisteravond in de groote zaal van het Concertgebouw op den Schiedamschen Singel opnieuw een lezing gehouden over zijntochtnaar de onbekende gebieden tusschen Karakorum en Hindu-Kush. Doodgebleven. Mej. de R„ gewoond hebbende Dwarsstraat 52, was gisteravond op bezoek bij een familie lid in de Abbenbroek schestraat, toen zij plotse ling onwel werd en eenige oogenblikken later overleed. Een geneesheer constateerde hartver lamming. Het lijk is door de politie per bran card naar de echtelijke woning vervoerd. Uit den tuin van v. T. aan de Zijstraat zijn 6 stukken daklood ontvreemd. De architect A. Sta h lie heeft gistermiddag aanbesteed den bouw van een kerkgebouw met vergaderlokaal en kosters woning ten dienste van de Nederd. Hervormde gemeente alhier. Laagste inschrij fster de firma Gebrs. Smit te Rotterdam en Schiedam, met 75,933.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2