Binnenland. Stad-- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. van beduidend veel geld zouden kosten, terwijl vermindering van belastingdruk dringend noodig is. De storting voor de Invaliditeitswet zal met 8 millioen stijgen, voor het pensioenfonds even eens 4 millioen, voor het Zuiderzeefonds ook nog 4 millioen, totaal reeds 16 millioen. De op brengst der rijwielbelasting gaat in het Wegen fonds en de tarieven bij de Post dienen verlaagd te worden zoodat de winst van het bedrijf zal dalen. Verlaging der spoorweg-tarieven zal niet zijn te vermijden met het oog op de concurrentie, maar het zal een deficit te voorschijn roepen. Dat alles maant tot voorzichtigheid en zuinigheid Meer vrijheid in het onderwijs zal de Regeering overwegen, evenals het vraagstuk der mede zeggenschap, waarover de heer Albarda sprak. Wat art. 40 betreft, herinnert hij aan zijn vroegere uitlatingen ter verdediging van de stopzetting voor nieuw aan te stellen ambte naren. De strijd is door het Hof beslecht en daarop moet niet meer worden teruggekomen. Wat de Bioscoopwet betreft wijst spr. er op dat deze wet niet een kenmerkend partij-karak ter heeft. Als de Eerste Kamer het ontwerp wil behandelen is de Regeering daartoe bereid. Het tractaat met België, eenmaal geteekend, moet op royale wijze worden verdedigd. Nadere besprekingen waren geopend maar zijn tijdens de crisis stopgezet. Ze zullen spoedig worden hervat en in een protocol zullen de besprekingen worden gevat, nadat overleg is gepleegd met de mogendheden over de opheffing der Belgische neutraliteit. Het gezantschap bij het V a t i c a a n. Spr.'s vraag is tot een objectieve en onpartijdi ge oplossing te komen, en het is alleen mogelijk daartoe te komen door de kwestie nog eens in zakelijke sfeer te behandelen. De Regeering vond de beslissing van 11 November én een gezant bij het Vaticaan. Het Kabinet meent, dat deze zaak niet duurzaam onze politiek mag beheer- schen en wil ze voor goed uit de wereld helpen. Spr. breekt zijn rede af. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Het gezantschap bij het Vaticaan. Een nota van wijzigingen is thans bij de Tweede Kamer ingediend op hoofdstuk III (Buitenlandsche Zaken) van de Staatsbegroo- ting voor 1926. Daarbij wordt voorgesteld° een nieuw artikel lObis in te voegen, betreffende de: Jaarwedde en de verblijfsvergoeding van den gezant bij den Pauselijken Stoel. Dit voorstel wordt gedaan aldus de toe lichting in aansluiting op de Regeerings- verklaring in de vergadering van de Tweede Kamer van 11 Maart jl. De Staatsbegrooting in de Tweede Kamer. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling van de leiders der verschillende fracties in de Tweede Kamer, om het daarheen te leiden, dat er geen algemeene beschouwingen bij de be handeling van de begrootingshoofdstukken zul len worden gehouden, terwijl er bij de artikelen slechts zeer kort zou worden gesproken. Gaat de Kamer hierin mee (en zulks mag worden aangenomen), dan zal de Staatsbegrooting nog vóór het Paaschrecés in de Tweede Kamer gereed komen, terwijl de Indische begrooting dan tot na Paschen zal blijven liggen. Men hoopt, dat de Eerste Kamer evenzeer een door de tijdsomstandigheden geëischten spoed zal betrachten, waardoor de Staats begrooting nog voor 1 Mei a.s. in het Staatsblad zou komen. Het onlangs ingediende en ongunstig ontvangen gelegenheidswetje zou dan kunnen vervallen. Vacantickaarteii. De Nederlandsche Spoorwegen zullen van 2 tot en met 7 April en van 21 tot en met 26 Mei vacantiekaarten uitgeven. De katholieke raadsfractie te Maastricht. De eenheid herstelt. Maandagavond zijn de beide vleugels der Maastrichtsche Katholieke Raadsfractie in ver- eenigde vergadering tot herstel van de een heid gekomen. Het voorzitterschap werd opgedragen aan mr. F. Janssen, terwijl, naar wij vernemen, het ondervoorzittarschap is toegewezen aan den heer A. Hagdorn. Verzamel de brokken. „Verzamel de brokken" zoo gebood Christus na de broodvermenigvuldiging toen allen ge spijzigd en voldaan waren. „Verzamel de brokken", zoo roept ook pastoor Möller „voor hen, die nog niet voldaan zijn." Wie zijn dat dan niet Dat zijn de parochianen van de H. Hart-kerk in de Gorzen. Zij zijn niet voldaan over het feit dat hun God woont in een houten loods bedekt met asphaltplaten, die ge scheurd en gehavend er bij hangen, waardoor het kerkje, wanneer we het kruis, dat er boven staat, wegdenken, het aanzien heeft van een voetbalkeet. Het is dan ook wat men noemt een noodkerk niet alleen een hulpkerk maar ook een nood kerk. Wij katholieke Schiedammers noemen de Gorzen en pastoor Möller in één adem, omdat hij de ziel is van het katholieke Gorzenkwartier, omdat hem de zorg is toevertrouwd over de daar wonende geloofsgenooten die hunkeren naar hun nieuwe kerk. Maar die komt toch Ze zijn zelfs al begonnen Natuurlijk komt ze er en ze zijn ook begonnen, maar pastoor Möller heeft, gedreven door het vertrouwen, op alle milde katholieke gevcrs(sters) den moed,te bouwen met een half gevulde porte- monnaie en als deze moet omgekeerd worden, waarvan en op welke wijze moet ze dan weer worden gevuld Kijk nu zijn we aan het punt waar we zijn moe ten. Een buitenstaander heeft daar een slecht begrip van. Als rondom een pas voltooide kerk de schut ting wegvalt loopt men eens om en om, geeft goed- en soms wel afkeuringen, maar men vormt zich geen idee van de zware zorgen en bekomme ringen, die een pastoor gedragen heeft (en blijft dragen) alvorens hij zijn God en Koning deze, volgens ons menschelijk begrip, waardige woon stee kan geven. Hij en zijn trouwe medehelpers zaaien mid delen om geldelijke middelen te maaien. Wij hadden het genoegen pastoor Möller in zijn eenvoudig burgerlijke woning te ontmoeten, waar hij ons weer een luminueus idee ontvouwde. „Eerst", zoo vertelde hij „heb ik er wat scep tisch tegenover gestaan, maar later dacht ik, ach kom, God heeft toch zelf gezegd „verzamel de overgeschoten brokken" en trouwens Hij zal mijn arbeid niet beschamen. Ik heb dus doorge zet en nu is het er het Blokkenhuis. Ec wil alles wat in een huisgezin nutteloos is geworden, wat in vergeten hoekjes ligt te verstoffen en alle sta-in-de-wegjes verzamelen en de opbrengst daarvan aanwenden ten bate van de nieuwe kerk Een origineel idee En het kan een succes wor den, wie zou hem daarmee niet willen helpen Ja maar, wat wil pastoor Möller dan hebben Alles wat u niel meer wilt hebben. Bij de schoon maak plaatst men,wat ge anders zoudt weggooien of aan een koopman-langs-de-deur voor een appel en een ei van de hand zou doen, bij elkaar men stuurt even een kaartje naar pastoor Möller, Geervlietschestraat 31 b en het wordt afgehaald. Heel eenvoudig dus. Men helpt op bouwen een huis van God, een goed werk alzoo èn verlicht tevens pastoor Möller van zijn zware zorgen. Wij zijn er van overtuigd dat de katho lieke Schiedammers hem niet zullen beschamen. Wij waren tevens in de gelegenheid nog eens een kijkje te nemen op het terrein waar de nieu we kerk gaat verrijzen. In de directie-keet trof fen wij een der architecten, den heer Groene- wegen, die zoo vriendelijk was ons het een en ander omtrent de vorderingen van den bouw, mede te deelen. De beheiing is nu, nadat zich in den aanvang eenige moeilijkheden hadden voor gedaan door de minder goede gesteltenis van het terrein, zoo goed als voltooid. 643 Palen zijn reeds 18 a 19 M. diep in den grond verdwenen nog slechts 27 wachten hun beurt af, waarna een aanvang kan worden gemaakt met de betonfun- deeringen. Zooals we op de teekening kunnen zien staat de pastorie wel vrij, maar toch weer verbonden met het kerkgebouw, door middel van den toren en een kleine localiteit, bestemd voor het kerke lijk archief en de pastoorskamer. Dit is niet al leen uit practisch- maar ook uit aesthetisch ooi- punt een bevredigende oplossing, omdat daar door een meer volkomen eenheid en evenwichtig heid is bereikt en verbrokkeling van het bouw werk voorkomt. Dat gedeeltelijk vrij staan van de pastorie is de aanleiding, dat men met de betonfundeering daarvan reeds is begonnen, zoodat de pastorie dan ook het eerste uit den grond zal verrijzen. Moge pastoor Möller succes met zijn Brokken- huis en Schiedam spoedig een schoone kerk meer hebben. Algem. vergadering „Hanze." Een vrij goede opkomst zoowel van bestuur als van leden alsmede was aanwezig de geeste lijke adviseur, kap. Paulussen. De voorzitter die nog niet in de gelegenheid was geweest de vergadering zijn nieuwjaars- wenschen aan te bieden, voldeed met enkele woorden hieraan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat op de vele magere jaren, waarin de midden standers steeds de dupe zijn geweest, er nu eens vette jaren mogen volgen. Hierna werden de notulen van de laatste vergadering voorgelezen, die zonder veran deringen werden goedgekeurd. Vervolgens ko men nog even ter sprake het telephoonnet, de Koemarktbrug (natuurlijk) over haar uit besteding buiten Schiedam, waarbij de voorz. opmerkt dat het grootste gedeelte door de fa. Smulders wordt geleverd. Alsook de meubel verkoop tot lang na het sluitingsuur der winkels in Musis Sacrum, evenals dit met de visch op de Vischmarkt geschiedt. De voorz. zegt nadere bespreking in de R. IC. raadsfractie toe. Er is reeds vele malen geklaagd over de kleine animo voor de Hanze-vergaderingen. De heer Schafer wijst op de weinige actualiteit die deze Hanze-avonden kenmerken, waarop ook later bij de rondvraag de heer Siegers doelde door te wij zen op den weinig vertrouwelijken geest en niet voldoenden vriendschappelijken omgang tusschen de leden onderling. Dit euvel zoo zegt spr., kan verholpen worden door van de vergaderingen geen inspanning maar ontspanning te maken. De voorz. wijst op de groote middenstandsfout: te laat of heelemaal niet komen, zoodat dit gebrek eerst moet verdwijnen alvorens meer geregelde bijeenkomsten kunnen worden geor ganiseerd. De heer Schafer wijst nogmaals op de afwezigheid van het bestuur bij de opening der winkelweek, waarop de voorz. bem doet verstaan, dat hij dit geen beduidende zaak kan noemen en rechtvaardigt zich door het belang van eigen zaak te stellen boven dat der ver eeniging. Hierna leest de voorzitter zijn goed verzorgd jaarverslag voor. De afdeeling Schiedam telt thans 140 leden. Er werden in het afgeloopen jaar 14 bestuursvergaderingen gehouden en 5 ledenvergaderingen, die slecht werden bezocht. De secr. wijst er op, dat door de krachtige medewerking van het afdeelings-bestuur, zij ook een groot aandeel heeft in het tot stand komen van het streeknet en brengt in herinnering het succes van de winkelweek en de officieele ver tegenwoordiging ter gelegenheid van het bezoek van H. M. de Koningin. Tevens bracht hij een woord van hulde aan de heeren Engering en Malkus voor de door hen aan de afdeeling Schie dam bewezen diensten. De vaandelcommissie kwam nog even ter sprake, die nog meer geld voor zich opeischt, en na een dankwoord te hebben gericht aan kap. Palussen voor zijn deze winter gehouden lezing, alsook voor zijn aanwezigheid op de vergaderin gen en de steun en raad dien hij heeft verleend in het belang der Hanze,besluit de secr. met den wensch, dat jaarlijks, op het patroonsfeest van St. Joannes een vergadering voorafgegaan door een algemeene H. Communie zal plaats hebben. De penningm. becijfert in zijn jaarverslag 1925 een bedrag aan inkomsten en uitgaven ad 1345.48 met een nadeelig saldo van 22J cent. De begrooting werd aangenomen op 1336. De heeren Rebers en Suiker worden benoemd tot het nazien der boeken. Hierna heeft de verkiezing plaats voor 3 aftredende leden van wie de heer Brounts zich wederom herkiesbaar stelde. Door een vrije stemming werden gekozen de heeren Vreden- bregt, W. Jansse en J. Brounts, die zijn ver kiezing in beraad wenscht. te houden. Vervolgens werd nog gekozen de heer H. Rebers, Hoogstraat, tot afgevaardigde naar den centralen raad en als plaatsvervangend afge vaardigde de heer K. Brugger. Hierna las de voorz. in korte bewoordingen een schrijven van het hoofdbestuur, waarin o.a. voorkomt een mededeeling van een te houden retraite, alsook van een radio-avond op 13 April a.s. Ook een voorstel tot afschaffing van de speel kaartenbelasting en een voorstel tot vorming van een jeugdorganisatie. Met goedkeuring van den voorzitter gaf de heer C. Janse een uiteenzetting van een spiksplinter nieuw voorstel n.l. het stichten van een fonds, dat tot doel zou hebben hulp te verleenen aan middenstanders, die voor een plotseling échec zou'den komen te staan en door een bedrag tot b.v. een maximum van 300.zouden kunnen geholpen worden. Met duidelijke bewoordingen gaf hij eenige punten aan op welke wijze dit fonds dan zou moeten worden gesticht. Daar het slechts eep ontvouwing van de idee was, werd er, hoewel er animo was, niet verder op ingegaan, wel, legde de voorz. er den nadruk op, om dit idee nader in overweging te nemen, opdat de leden tijd zouden hebben er over na te denken. Bij de rondvraag vroegen nog eenige heeren het woord o.a. de heer Siegers, wat hierboven reeds is gememoreerd en de heer Hyr. Rebers die pleitte voor winkelsluiting op R. K. feest dagen en nogmaals wees op de onhebbelijkheid der verschillende gemeenteambtenaren om hunne orders niet voldoende over de diverse leveran ciers te verdeelen. Hierna werd de vergadering, 't was reeds half twaalf geworden, gesloten uiet den Chr. groet. St. Liduinagesticht Tot gistermiddag werd met dankbaar hart ontvangen Vorig bedrag 949.50 Een lichtpunt ter eere van Sint Joseph van Mie en Hein voor een gezonden ouden dag n.50 N.N. dankbaar voor'nverkregen gunst 11.50 972.50 Totaal benoodigd bedrag 1897.50. Tot Woensdag 17 Mrt. ontvangen ƒ972.50. Blijft nog 925.00. Hedenmorgen ontvingen wij een lichtpunt voor het St. Liduina-Gesticht onder motto „van Frans, lid der „E.B.T." f 11.50 „Dank zij het voordeel van „E.B.T." Doe ik met één lichtpunt mee N.N. f 11.50 (Red. N. Sch. Crt.) Recht, plicht en orde. Wij herinneren onze lezers nog eens aan de jaarvergadering van onze kiesvereeniging op hedenavond, belangrijk door de agenda en voor al door de rede, die het Kamerlid, de heer Kui per, zal houden over „De politieke gebeurtenis sen." Naar wij vernemen is men van plan den heer Kuiper te interpelleeren over zijn standpunt inzake plaatselijke keuze. De vergadering, die in het Bondsgebouw ge houden wordt, vangt 8 uur aan. Verpakking voor de tropen. De ervaring heeft geleerd, dat niet altijd Nederlandsche fabrikanten op de hoogte zijn omtrent de vereischten, welke aan doelmatige verpakking hunner artikelen, bestemd voor export naar de tropen, moeten worden gesteld. Dit inziende heeft de Vereeniging „Netlerlandsch Fabrikaat" in samenwerking met de Nederland sche Vereeniging voor Tentoonstellingsbelangen en in overleg met den heer W. C. van der Hoeven vertegenwoordiger hier te lande van de Neder- Iandsch-Indische Jaarbeurs te Bandoeng, een verzameling modellen van verpakkingen voor verschillende artikelen bijeengebracht, met me dewerking van de Vereenigde Blikl'abrieken. Op uitnoodiging van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden-Maas zal de heer van der Hoeven op .Maandag, 22 Maart a.s., van 1012 v.m. en van 24 uur n.m. in de beurszaal van het Handelsgebouw te Vlaardingen deze verzameling modellen uit stallen en belanghebbenden van voorlichting dienen. Belanghebbenden fabrikanten of exporteurs wordt een bezoek aan deze belangrijke tentoon stelling met nadruk aanbevolen. Bij de politie is een heerenrij- wiel gedeponeerd, dat in het Volkspark onbe heerd is gevonden. Gisteravond ten 11 uur is mej. de wed. L. wonende Eendrachtstraat 27 alhier die in een autobus van Rotterdam kwam en ter hoogte van de Brouwerstraat deze wilde verlaten daarbij misgestapt en op straat gevallen. Zij bekwam een bloedende wonde aan het achter hoofd en werd bewusteloos binnengebracht in het café van J. Vogelezang. Door dr. Geerdes is haar geneeskundige hulp verleend. Na verbon den te zijn is zij naar haar woning gebracht. Door M. de G. is bij de politie aangifte gedaan, dat in den afgeloopen nacht diefstal is gepleegd in zijn woning aan de Anth. Muijsstraat 28 b. Vermoedelijk is men de woning aan de achterzijde door de niet gesloten keuken deur binnengekomen. Alles is overhoop gehaald. Uit de linnenkast, staande in de woonkamer ver mist hij een doosje, inh. 2 Indische parelsnoeren, een gouden kinderring, alsmede een klein be drag aan geld. Vermoedelijk is de dader gestoord. De politie steld een onderzoek in. UIT VLAARDINGEN. Grenswijziging. Naar aanleiding van een van Gedeputeerde btaten van Zuid-Hólland ontvangen vooront werp van wet voor een grensregeling, waarbij Vlaardingen is betrokken, schrijven B. en W. aan den raad, dat voor de gemeente Vlaardingen in verband met de uitbreiding van haar indus trieën verruiming van gebied wenschelijk is gebleken. De industrieën toch breiden haar terreinen uit over de bestaande grenzen der gemeente. Met name dan vermeld worden de naamlooze vennootschap Vulcaan, welke een omvangrijk plan heeft ontworpen aan de Noord en Oostzijde van de spoorbaan. Het is duidelijk, zoo schrijven B. en W. verder dat deze ontplooiing van industrieel leven meer bevorderd wordt door éénhoofdig administra tief toezicht van de gemeente Vlaardingen, dan wanneer ook Vlaardingen-Ambacht te dezen zijn bestuursbevoegdheid zou kunnen doen gelden. De uitvaardiging van voorschriften van politie en hygiëne, de zorg voor het onderwijs ten behoeve van de gezinnen van het in de in dustrieën werkzame personeel behoort aan één krachtig gemeentebestuur te zijn opgedragen. Het komt gewenscht voor, het gedeelte van liet gebied van Vlaardingen-Ambacht, dat met het oog op het vorenstaande bij Vlaardingen ware te voegen, uit te strekken tot het grootste deel van den Babberspolder. Immers zoodra de naamlooze vennootschap Vulcaan haar eigen spoorbaan in gebruik zal hebben genomen, zal uitbreiding van het station Vlaardingen-Oost noodzakelijk blijken te zijn. Waar de hiervoren bedoelde spooraansluitin- gen van de naamlooze vennootschap Vulcaan voor een deel zullen worden aangelegd op gebied, dat aan de gemeente Ketliel en Spaland toebe hoort, verdient het aanbeveling de zeer kleine strook van laatstgenoemde gemeente, waarop deze aanleg zal plaats hebben, eveneens bij Vlaardingen te voegen. Daar bij de hier voorgestelde grenswijziging slechts zeer weinig ingezetenen van Vlaar dingen-Ambacht ongeveer 80 inwoners be trokken zijn, wordt een bepaling in de wet om trent de rechtspositie van ambtenaren der be trokken gemeenten overbodig geacht. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) gr Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte Redactie! Ik zag ook in uw blad opgenomen mijn inge zonden stuk, geschreven naar aanleiding van de „nabetrachting" van het Departement van Nijverheid. U zult me zeker wel vergunnen even een belangrijk punt, dat door de aangebrachte verkortingen zeer heeft geleden, even recht te zetten. Het betreft de aanhaling van wat ik verleden jaar schreef, waar ik na de vermelding van de winstreserve en de taxatie reserve van het grond bedrijf den bewuster! Schiedammer, om hem een indruk te geven van ons grondbedrijf uitnoodigde om een wandeling te maken en dan niet te be ginnen met de Vlaardingerdijk, die daarvoor minder geschikt was maar met de Burgemeester Knappertlaan. Na deze inleiding mag ik zeker gemakshalve het betrokken gedeelte wel verder laten volgen, waarbij ik begin met de aanhaling in het geschre vene van verleden jaar en daarop een gedeelte laat volgen van wat ik nu schreef, zoover die voor het verband noodig is. Het volgt hier „Wanneer hij (de wandelaar) gaat langs de Burgemeester Knappertlaan, Volkspark en Ster- rebosch doorkruist en zijn wandeling uitstrekt tot de rivier, dan mag hij van de lange wande ling een weinig vermoeid thuiskomen als hij iets voor zijn stad voelt, dan zal hij ongetwijfeld een gevoel van voldoening hebben, dat alle grond, waarlangs hij gekomen is, het eigendom is van zijn gemeente Schiedam, hetzij van ouds in haar bezit, zoodat daarop voor aankoop in het geheel geen schuld rust, of voor een zeer goedkoopen prijs aangekochten dan zal hij, wanneer hij eenig geloof heeft in de toekomst van zijn Schiedam, denken aan de uitgebreide moge lijkheden van deze zoo uitnemend gelegen gron den. Wanneer hij de zaken in haar proporties wil zien, dat zal hij ook zien, dat dys tegenover de gronden die later zijn aangekocht, die niet zoo voordeelig zijn, een groote tegenwicht aan wezig is. Wanneer hij dan ziet, dat het gemeentebe stuur reeds lang den veiligen weg heeft willen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2