bewandelen door uit de voordeelen, behaald met de oude gronden, nog een bijzondere reserve te vormen, voor de later aangekochte gronden, dan had van hem een woord van waardeering ver wacht mogen worden. En zeker zullen andere gemeenten ons om ons grondbedrijf, wanneer het aldus is verstrekt, mogen benijden." Zooals ik in mijn rede al zeide toen het noodig was de in laatst aangehaalde zinsnede bedoelde reserve in te voeren, heeft in 1922 het gemeente bestuur wel degelijk de keerzijde van de medail le laten zien. Daarvoor kan ik verwijzen naar blz. 138 en 139 der bijlagen van het raadsverslag van 1922. Het Departement maakt zich belachelijkjdoor daarmede aan te komen, nu deze reserve reeds is in het leven geroepen. Hierna volgt, wat reeds door u is opgenomen. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, V. SICKENGA. Schiedam, 17 Mrt. 1926. Gemengd Nieuws. Krankzinnig geworden. Naar wij vernemen is W.M., die op tweeden Kerstdag 1.1. zijn broeder C.M. op de Groeneweg te Zwolle met messteken heeft gedood, op bevel van de rechtbank aldaar uit de gevangenis ontslagen om voor den tijd van 1 jaar naar een krankzinni gengesticht te worden overgebracht. De dankbare inbreker. De Duit- sche inbreker die onlangs te Lochem „werkte" en daarna door de rechtbank te Zutphen tot zes maanden gevangenisstraf werd veroordeeld, moest, eer hij zijn straf kon ondergaan, geope reerd worden. Daartoe werd hij opgenomen in de Rijksklinieken te Utrecht en toen hij bijna hersteld was, wist hij met behulp van derden te ontkomen. Te Utrecht is eenige dagen later een brief van hem ontvangen met de mededeeling dat, hij weer veilig in Polen zat en bedankte voor de in de kliniek ondervonden behandeling. Het raadselachtige geval. In ons blad van Woensdag 1.1. hebben wij gemeld, dat in een winkel van de firma H. v.d. V. aan den Katshoek te Rotterdam een 20-jarige win keljuffrouw bewusteloos gevonden was,liggende in een plas heet water, terwijl niet opgemaakt kon worden, waardoor de juffrouw het bewust zijn verloren had. Het raadselachtige geval is nu opgehelderd. Gebleken is, dat het meisje lijdende is aan een zenuwstoornis, waardoor zij soms gedurende uren het bewustzijn kwijt is. Waarsch'nlijk is zij door een aanval van baar kwaal overvallen en daarbij tegen den emmer war water terecht gekomen. Zij wordt nog steeds in het ziekenhuis aan den Bergweg verpleegd. Het neergestortte vliegtuig). Omtrent het ernstige vliegongeval bij Nijmegen vernemen wij nader, dat uit het door deskundi gen van het vliegkamp Soesterberg ter plaatse ingestelde onderzoek is gebleken, dat er waar schijnlijk wèl sprake is geweest van een nood landing. De inlichtingen wijzen er op, dat de vliegers, om hun noodlanding uit te voeren, vrij laag over een boomenrij en een huisje, aan dat terrein grenzende, zijn gevlogen. Uit de wijze waarop het toestel, met den neus schuin om laag en met groote kracht, op den grond is neergekomen, kon worden afgeleid, dat het toestel niet over den kop is geslagen. Ten einde veilig over de boomenrij en het lage huis te kunnen komen, schijnt de machine te lang „vlak" te zijn gehouden. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat het zgn. „vlak" hou den van een toestel steeds gepaard gaat met een vermindering van snelheid. Aan dit snel heidsverlies nu moet volgens de deskundigen, het noodlottige ongeval worden toegeschreven. Door de hiervoren geschetste omstandig heden toch en wel voornamelijk door de ge ringe vlieghoogte, was het nl. niet meer moge lijk het toestand nog in normalen stand op den grond te krijgen, waardoor het, zooals gezegd, schuin omlaag tegen den grond sloeg. De kracht, waarmede het toestel neerkwam, was zeer groot, hetgeen kan worden afgeleid uit het feit, dat een gat van circa IJ meter in den grond werd geslagen. Het toestel was dan ook totaal ver nield. De ongelukkige vliegers waren in 'Soester berg opgestegen tot het maken van een oefen- vlucht. Naar wij vernemen zal het stoffelijk overschot van den sergeant-mecanicien B. van der Kamp heden te Apeldoorn ter aarde worden besteld. Auto-ongeluk met. doodelijke n afloop. Eergisteravond heeft in de Vier- ambachtstraat te Rotterdam even voorbij de Burgemeester Meineszlaan, een ernstig auto ongeluk plaats gehad. De 70-jarige juffrouw C. J. v.d". B„ afkomstig uit Zutphen, zou den rij weg oversteken, toen uit de richting van de stad een door den 25-jarigen J.B. uit deVanHeus- destraat bestuurden auto kwam. De auto reed vrij snel; maar volgens enkele getuigen werd geregeld signalen gegeven. Juffrouw v.d. B. kreeg een duw van het rechtsvoorspatbord, zij viel tegen den auto en werd over een afstand van 10 M. meegesleurd. Zij kreeg een bekkenfrac tuur en verschillende hoofdwonden. De genees kundige dienst heeft haar in bewusteloozen toe stand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Gisternacht is zij daar overleden. - De auto is in beslag genomen. café-restaurant de Berebijt, de lijken van twee bejaarde vrouwen aangetroffen. Het bleek dat ze den dood hadden gevonden door een sprong uit het zolderraam, dat boven de vierde étage ge legen is. De lijken zijn naar een der gasthuizen vervoerd. Het schijnt, dat financieele omstandig heden aan den dood van deze vrouwen, die zus ters waren, niet vreemd zijn. Kerkdiefstallen. In de parochiekerk te Sittard zijn Dinsdagmiddag verschillende offerblokken gelicht. In de kerk der Paters Carmelieten te Geleen heeft men een offerblok van den muur weg genomen. De inhoud van den offerblok was bestemd voor den bouw van een nieuw'klooster te Waspik. %0 e griep. Van één familie te Spekholzer- heide zijn de vorige week drie kinderen aan de griep overleden. Oplichting. Te Zaandam is tegen vier arbeiders proces-verbaal opgemaakt op vermoe den van onrechtmatig steun te hebben ontvan gen. Uit feitenmateriaal is de commissie tot steun aan werkloozen gebleken, dat zij met werken in de steenkolen loonen van 40 tot 47 haalden en ondanks dat zich toch om steun hebben aan gemeld en dien ook hebben gekregen. Van enke len moet liet vast staan dat zij in de maanden November, December en Januari een bedrag van 70 onrechtmatig hebben getrokken ui de openbare kas. Brand. Gisteravond is te Someren de stroohulzen- en strookoordfabriek der N.V. Wilhelmina totaal afgebrand. De dichtbijgelegen boerderijen, die door den vonkenregen, welke uit de vuurpoel opsteeg, ernstig bedreigd werden, wist de brandweer te sparen. Het fabrieksgebouw met aangrenzende schuur is geheel afgebrand. Slechts een gedeelte der smederij en van het kantoor is behouden. Duizenden pakken stroo hulzen en strookoord werden een prooi der vlammen. De schade loopt eenige duizenden. Gas-aanval. Toen gisterochtend een deurwaarderte Parijs in een huis in eenvolksbuurt kwam om twee huurders, een moeder en een dochter, eruit te zetten haalden men de voorbij gangers en de buren erbij. De deurwaarder moest zich terugtrekken en een beroep doen op de politie. Deze zond agenten, voorzien van spe ciale gas-instrumenten. De twee vrouwen weiger den hun woning, waarin zij zich hadden ver schanst te verlaten. De agenen boorden toen gaten in de deur om er gas doorheen te blazen. Bij de eerste dosis gas gaven de weerbarstige huur ders zich over. Op v r ij e voeten. Julius en Henri Bar- mat zijn gister uit de voorloopige hechtenis ont slagen. Een tragisch geval. Gisternacht tusschen 2 uur en half drie heeft men op het trottoir van den Amsteldijk te Amsterdam, naast Een socialistisch lasteraar veroordeeld. In October 1924 viel, bij het glazen lappen in het pensionaat St. Bernard, te Audrignies, een jonge non uit het venster der tweede verdieping. Zij kwam op de hinnenplaats terecht en was op slag dood. De socialistische „Avenir du Borinage", deel de in een verslag over dit ongeluk mee, dat de jonge non zelfmoord had gepleegd om te ontsnappen aan de vervolging an de moeder overste. Deze diende een aanklacht in tegen het blad wegens laster. De rechtbank van Mons deed Zaterdag uit spraak en veroordeelde de socialistische las tertong tot duizend franc schadevergoeding, vijf inlasschingen van het vonnis in zijn eigen blad en vijl' inlasschingen in dagbladen naar keu ze van de aanklaagster. Brand in een menagerie. Bij een brand-m een menagerie te New York zijn gister meer dan 1000 kanarievogels, 500 andere zang vogels en 150 apen verbrand. Van de apen had den er nog een 50 gered kunnen worden, maar m hun angst voor dern verstikkenden rook heb ben verscheidene dezer dieren elkaar doodge- ru e V0SeK zijn gestikt en vervolgens verbrand. D Een film over kardinaal Mer ci e r. Een nieuw genre op filmgebied is ge komen met de biografische film „Kardinaal Mercier die door een Belgische maatschappij is vervaardigd. Speciale aandacht is gewijd aan de herderlijke rol en het professoraat van wijlen kardinaal Mercier. Po 1 i tie enstruikroovef. De recht bank te Odessa heeft een hoofdambtenaar van politie aldaar, hoofd van de afdeeling tot bestrij ding' der struikrooverij, tot 10 jaar gevangenis straf veroordeeld. Het was gebleken, dat deze ambtenaar tevens zelf leider van een struik- rooversbende was. Een pers delict. Voor het staatsge- rechtshof te Leipzig ter bescherming van de republiek heeft gister de 60-jarige letterkundige Paul A. F. Pudor uit Leipzig terecht gestaan. Hem was ten laste gelegd, dat hij in verschillen de nummers van het tijdschrift Hakenkreuz artikelen had geschreven, die aanspoorden tot het vermoorden van den minister van buiten- landsche zaken. Pudor werd wegens schending van de wet ter bescherming van de republiek tot een gevangenis straf van 1 jaar en 3 maanden en een boete van 100 mark veroordeeld. Het fproces-Matteotti. Het ge tuigenverhoor is in de ochtendzitting voortge zet te Chieti. Tinneo verklaarde, dat zes aanvallers met geweld een man in de auto duwden. De jonge Pazzetti, een kind van 12 jaar, zag vier lieden een man tegen den buik trappen en hem in de auto duwen, terwijl zij hem aan hoofd en voeten vasthielden In antwoord op de door Dumini afgelegde ver klaring heeft de voorzitter gezegd, dat uit het onderzoek duidelijk is gebleken, dat Matteotti door vele messteken is gedood. Laatste Berichte», Weerbericht. VerwachtingZwakke wind uit Oostelijke richtingen, afwisselende bewolking, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag zelfde tempe ratuur. Doodgereden. Men meldt ons uit Tiel Gister is de gehuwde P. v.D. die in beschonken toestand verkeerde, door den auto van den heer van Vessem uit Liemden te Ochten doodgereden. De Hongaren veroordeeld. Men meldt ons uit den Haag De Haagsche rechtbank veroordeelde heden de 3 Llongarcn oud-kolonel Jankovicks; de journalist Marszows- ki en ir. Mancovick, beschuldigd van het ter verspreiding in voorraad hebben van valsche bankbiljetten en de eerste verdachte bovendien van het uitgeven van een dergelijk biljet tot resp. 3 jaar, 2 jaar en 2 jaar gevangenisstraf. Het O.M. had tegen de verdachten resp. 9, 7 en 7 jaar geëischt. Brand. Hedennacht kwart over 2 heeft brand ge woed in het restaurant van de fa. Hasenkamp te Rotterdam. Er is veel brand- en water schade. De oorzaak is onbekend. Toen de gérant met zijn personeel om 2 uur het pand hadden, verlaten, brak een kwartier later de brand uit. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 17 Maart. 18 Maart. Londen ƒ12 135/g f 12.13V4 Berlijn -59.43 - 59.41'/2 Parijs- 8.94 - 8 94 Be gië - 10.13 - 10 05 Zwitserland - 48.06 - 48 05 Amerika - 2.495/g 2.498/lg Weenen- 35.20 - 35 20 Kopenhagen - 65.321,S! - 65 35 Stockholm- 68 91 66 90 Oslo -53 661/* - 53.22V2 Madrid 35.19 -35 18 Milaan 10.01 - 10.02 Telegrammen. BAATZUCHTIGE LIEFDE. NEW YORK, 18 Mrt. (draadloos) De min. van handel, Hoover, verklaarde, dat de Ver. Staten aan Europa nieuwe credieten zullen toe staan om Europa uit de economische en financi eele crisis te brengen, want slechts 'n gezond Europa kan een goede kooper zijn. AARDBEVING. CONSTANTINOPEL, 18 Mrt. (draadloos) Een ernstige aardbeving wordt gemeld uit Ana- tolië, waar zeven inboorlingen werden gedood en velen gewond terwijl 200 huizen werden verwoest. OVERSTROOMINGEN. BERLIJN, 18 Mrt. (draadloos) Uit Ecuador worden geweldige overstrooiningen"gemeld, wel ke talloozen menschen het leven hebben gekost. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. NEW YORK, 1 Mrt. (draadloos) Volgens mededeeling van den Mecixaansehenminister van binnenlandsche zaken, een bekenden vrijmetse laar zijn tot heden 202 priesters wegens „over treding" der wet, welke aan buitenlanders de uitoefening van den godsdienst in kerken ver biedt, uit Mexico verbannen. ONGEWONE ARRESTATIE. NEW-YORK, 18 Mrt. (draadloos). In de Vereenigde Staten zijn gister 25 doktoren ge arresteerd, die voor hooge geldsommen recep ten voor alcohol schreven ook wordt de arrestatie verwacht van 'n groot aantal apo thekers. Kerknieuws. De nieuwe a.s. encycliek. Het bericht, door een nieuwsagentschap aan verschillende bladen meegedeeld, als zou de nieuwe te verwachten Encycliek van den Paus betrekking hebben op hel Eeuwfeest van de Kruisvinding, is onjuist, naar uit goede bron kan gemeld worden. Wél moet het in de bedoeling van den Hl Va der liggen over dit feest een schrijven te rich ten aan Z.Em. Kard. van Rossum, titularis der kerk van het LI.Kruis,maar niet om daarover een Encycliek te doen verschijnen. Dr. Geelkerken en de Kerkeraad geschorst. Naar uit Assen wordt gemeld heeft de buiten gewone Generale Synode der Gereformeerde Kerken in haar openbare zitting van gisteravond besloten dr. J. C. Geelkerken te Amsterdam af te zetten als predikant en de Kerkeraadsleden van Amsterdam-Zuid voor zoover deze hebben me degewerkt aan de niet-uitvoering van het schor singsbesluit der Synode, uit hun ambt te ont zetten. Boekbesprekingen. Een kinderziel. Een boekje waaruit een reine kinderziel spreekt die geheel opgaat in de liefde tot de H. Eucharis tie. Guido de Fontgalland, uit een oud adellijk geslacht geboren en op 12-jarigen leeftijd ge storven had zich reeds toen een vriendenkring gevormd zoowel van grooteren als van kleinen. Zeer stichtend, niet kwezelig vroom, maar geestig, bijna te geestig voor zijn toch nog kin derlijke begrippen, weet hij u te boeien en liefde te kweeken voor Jezus en zijn Moeder. Een uiterst geschikt boekje voor kinderen, maar ook voor ouders en onderwijzers. De fa. Jean Smits Zn., Tilburg, gaf aan dit boekje een frissche uitvoering. Kunst en Letteren. Doctor Willem Mengelberg. Naar wij vernemen heeft de Columbia Uni versity te New York aan Willem Mengelberg het doctoraat honoris causa verleend. De promotie zal op 30 Mei en 1 Juni a.s. plaats hebben. SPORT. Het Nederlandseli elftal. Gister na den oefenwedstrijd te Haarlem heeft de Nederlandsche elftal-commissie vergaderd te Amsterdam Ze heeft toen het volgende elftal samengesteld, dat 28 dezer te Amsterdam tegen Zwitserland in het veld zal komen. Sigmond (H.F.C.), Ruysch (D.F.C.), Tap (A.D.O.) Küchlin (H.B.S.), Gielens (Hercules) voor Van Heel Feijenoord), Van Linge (Be Quick), Krom (R.C.H.) midden Van Kol (Ajax), Denis (H.B.S.), achter Van der Meulen (H.F.G.) doel. Invallers zijn Quack (A.D.O.), v. Haeren (Wilhelmina), Sandberg (H.V.V.), Oldenburg (Stormvogels). Om het kampioenschap van Nederland. Voor Zondag a.s. is door den competitieleider de wedstrijd StormvogelsEnschedé vastge steld voor de competitie om het kampioenschap van Nederland. Weer een poging tot omkooping. Voor den aanvang van den wedstrijd Robur et VelocitasOosterbeek, die van veel belang was voor het kampioenschap der Oostelijke tweede klasse B„ ontving het bestuur van Oos terbeek, naar de Tel. meldt, een schrijven van iemand uit Apeldoorn, zekeren G.J., die een be drag van 100 aanbood, als Oosterbeek er in slaagde te winnen of gelijk te spelen, waardoor dan A.G.O.V.V. vrij zeker kampioen zou zijn. Hèt bestuur van Oosterbeek zond dit schrijven, dat voluit onderteekend was, op aan den N.V.B. R.K.S.V. „Excelsior." Van de sportvereeniging „De Bataven" te Tiel ontvingen onze stadgenooten een uitnoodi- ging om met hun le elftal een wedstrijd te ko men spelen welke uitnoodiging geacctepteerd is. De wedstrijd vindt plaats op den 2en Paasch- dag en zal gecombineerd worden met en uit stapje in de Betuwe. Zaterdag a.s. vindt een wedstrijd plaats tus schen Excelsior comb.Adelaars, Rotterdam. De heer L. v.d. Toorn heeft zich bereid ver klaard als trainer te fungeeren en zal te dieneinde de middenvoorplaats bezetten. De leiding is in handen van C. P. A. Visser. Aanvang drie uur. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 16. Geertruida d.v. A.A. de Jonge en T. Smit, Hoofdstraat. Cornelis z.v. M. Stout en A. Mak, Mariastraat. 17. Huibrecht Jacobus z.v. H. A. M. Slootweg en D. Maurits, Parallelweg. Overleden: Mrt. 16. A. Vermeer, oud 80 j wed. J. de Leeuw, Nieuwe Haven. J. Rosman, oud 4 mn„ Bommelschestraat. Een als leven loos aangeg. kind, van A. J. van Alphen en J-. van Binsbergen, Korte Kerkstraat. Gehuwd: Mrt. 17. J. J. de Ruiter, 20 j. en M. Nels 20 j. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 18 Maart v.m. 5.11 n.m. 5.30. 19 Maart. v.m. 5.55. n.m. 6.16. 20 Maart. v.m. 6.37 n.m. 6.59. 21 Maart v.m. 7.22 n.m. 7.57. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. G< m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 17 Mrt. Aangekomen Eng. s.s. „Woodfield", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SCHIEDAM, 17 Mrt. Vertrokken s.s. „Ei bergen", ledig naar Vlaardingen. - Noorsch s.s. „Gisla", ledig naar Rotterdam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 18 Maart.Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 18 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 21 Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3