fBp RWATTA5 dUAA-SEEP Venen JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stooieen Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EU OMSTREKEN» FEUILLETON. t. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 22 Maart 1926 No. 14510 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij dood f 20G bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. 33) Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiSn: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt| 2| maal [berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van ADRIANUS BROUNS, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaat se ran verkoop in de benedenlocaliteit van het pand Korte Achterweg 21 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekend making tegen het verleen en van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen wor den ingebracht. Schiedam, 22 Maart 1926. DUITSCHLAND. Feesten te Keulen. De rijkspresident heeft zich Zaterdagavond naar Keulen begeven, waar heden en mor gen groote feesten ter eere van de ontruiming van de eerste Rijnlandsche zóne worden ge houden. Ongeveer 30 bekende politici, onder wie de rijksministers Marx en Curtius, de Prui sische minister-president Braun, de Pruisische minister Severing, de voorzitter van den Rijks dag, alle vice-voorzitters van dit huis, zullen den president vergezellen. Dr. Brauns, de rijks minister van arbeid, die te Londen de confe rentie inzake den arbeidstijd heeft bijgewoond, zal zich van Londen naar Keulen begeven om aan de feesten deel te nemen. Bij de ontvangst in de groote hal van de Keulsche jaarbeurs zullen de rijkspresident, burgemeester Adenauer, minister Severing, het woord voeren. Vanavond wordt ter eere van den rijkspresident een fakkel optocht gehouden. President von Hindenburg zal ook nog een bezoek brengen aan Bon. POLEN EN GENEVE. De Poolsche premier en minister van Buiten- landsche Zaken. Skrzynski, heeft Zaterdag voor de commissie van Buitenlandsche Zaken van den Landdag over de gebeurtenissen te Genéve het woord gevoerd. Er bestaat geen twijfel aan, of de meerder heid van den Landdag zal de houding van den Minister goedkeuren. De oppositie zal zich be perken tot een platonisch verwijt}» dat Skrzynski in Genève genoegen heeft genomen met toewij- zong aan Polen van slechts een niet-permanen- ten zetel in den Volkenbondsraad, i GRIEKENLAND. Dictator Pangaio s. Generaal Pangalos is niet van plan te laten spotten met zijn voorschrift., dat de rokken der dames niet meer dan 40 c.M. van den grond verwijderd mogen zijn en heeft onlangs weder bekend laten maken, dat dit voorschrift ook voor buitenlandsche toeristen zal gelden. Naast deze vaderlijke zorgen voor zijn volk heeft de generaal echter ook de belangen van zijn kinderen t<* behartigen, waarbij hij even min uit zijn dictatoriale rol valt. Zijn oudste zoon, een zee-officier, had zich verloofd met een Joegoslavisch meisje, Rita Rublisjitsjde schoone dochter van een wel gesteld ingenieur uit Dalmatië. Zonder vorm van proces heeft schoonpapa in spe het meisje uit het land laten zetten, blijkbaar van meening, Zoodra zij mannen waren geworden, over rompelden zij op zekeren nacht de plantage en vermoorden de geheele familie, uitgezonderd den oudsten zoon, een knaap van twaalf jaar, die hun wist, te ontsnappen. Deze maakte alarm, en de soldaten van het naburige fort kwamen juist ter hulp op 't oogenblik, dat de roodhuiden hun krijgsdans in triomph om het brandende huis uitvoerden, nadat zij den vader, de moeder, broers en zusters van den knaap gescalpeerd en door dezelfde valdeur in de onbekende diepte geslingerd hadden. De In dianen werden gevangen genomen en de brand gebluscht. O, welk een bloedige tijd vol verschrikke lijke euveldaden, mompelde het jonge meisje. Ja, miss en zooals ik u zeide, wanneer deze afgrond niet bodemloos is en dat zal toch wel niet het geval zijn, ofschoon sommigen het be weren dan ligt er in zijn diepte een onnoeme lijk getal geraamten. Hu, het is ontzettend daaraan te denken - Maar nog eens, beste miss, als u hier niet blijven wilt of ook slechts in 't minste bang zijt, dat zijn zoon dan wel dë keus zou laten vallen op een Grieksche schoone. In Belgrado is men over dezen maatregel zeer verontwaardigd, maar dat, zooals sommigen voorspellen, uit deze familie-oneenigheid nog weieens een diplomatiek conflict zou kunnen voortvloeien, lijkt minstens overdreven. MAROKKO. Naar vrede? In de legercommissie van de Fransche Kamer werd den minister van Oorlog gevraagd of er vredesonderhandelingen gaande zijn met Abd- el-Krim. De minister antwoordde, dat Frankrijk en Spanje alles doen om een spoedigen vrede te sluiten. In een interview heeft de Spaansche dictator Primo de Rivera verklaard, dat Abd-el-Krim zich als overwonnen beschouwt. Spanje zou thans vrede kunnen sluiten, maar het zal zich nog enkele offers getroosten, om dien viede naar eigen goeddunken te kunnen dicteeren. Primo verklaarde voorts, dat hij nog voor onbepaalden tijd aan het bewind zal blijven, daar het land geen wijziging van het huidige politieke systeem verlangt. Einde van dit jaar zal hij een commissie instellenten einde te be raadslagen over de keuze van een nieuwe volks vertegenwoordiging. AMERIKA. Geen bezwaren tegen de conferenti e. Het Amerikaansc.he departement van Bui tenlandsche Zaken, vernomen hebbend, dat, de voorgestelde conferentie te Genéve in zake de Amerikaansehe reserves tegenover het Int,. Hof van Justitie, uitsluitend gehouden wordt ten gerieve van. de naties, die deel uitmaken van het Int. Hof en geen actie van den Volkenbond zelf insluit, heeft te kennen gegeven, dat de regeering tegen deze conferentie geen bezwaren zal in brengen. ALLERLEI. Uit Parijs. De „New York Herald" meldt »De leden van de Russische Keizerlijke familie hebben een protest ingediend bij de regeeringen van de Vereenigde Staten. Groot-Brit! anniö, Ne derland en Frankrijk, tegen den eventueelen verkoop van kroonjuweelen voor rekening van de Sovjet-regeering. Uit Parijs. Naar de „New York Herald" uit Moskou verneemt, heeft Zinovjef in een rede verklaard, dat de Vereenigde Staten den eenigen hinderpaal vormen voor de ontwikkeling van hef bolsjewisme en dat hij aan de afgevaardig den der communistische Internationale het pa rool heelt, gegeven al hun krachten te concentree- ren op de propaganda in de Vereenigde Staten. Naar men'uit Londen meldt, is thans ge bleken, dat een der Lagerhuisledeh, die blijkens de onlangs in heL Lagerhuis gedane mededeeling door de politie worden beschermd, Llovd George is. De naam van het andere lid is niet bekend. Een tijd geleden stond J. H. Thomas onder politiebescherming. Aandere leden die dreigbrie ven hadden ontvangen, o.w. Kirkwood, hebben de aangeboden bescherming geweigerd. -— Naar een correspondent te Weenen meldt, publiceert de Neue Freie Presse brieven uit To- no blijkens welke bolsjewieken en communis ten aldaar ijverig wroeten om in Japan een groo- 963 8 te omwenteling te ontketenen. Eenigen tijd geleden was de communistische partij in Japan door de regeering ontbonden. Uit Berlijn. Blijkens de mededeeling in de juridische commissie van den Rijksdag hebben omstreeks 12millioen personen de lijsten van het „Volksbegehren" inzake onteigening-zonder- schadeloosst.elling der vorstenhuizen ondertee kend. Uit Parijs. De Fransche minister van Oorlog, Painlevé, zal Maandag bij de Kamer een wetsont werp indienen, waarbij de militaire dienstijd op 16 maanden wordt vastgesteld, als overgangs maatregel voor de vermindering \an den dienst tijd tot, één jaar. Koningin Louise de moeder van den Koning van Denemarken, is Zaterdag op 75-jarigén leef tijd teAmalienborg overleden.Zij was een schoon zuster van wijlen Koningin Alexandra van Enge land. Volgens Havas zijn Briand en Streseman overeengekomen, het in hef Verdrag van Lo carno aangenomen arbitrage-beginsel reeds van nu affaan toe te passen. Rome kan wachten Op het oogenblik is het politieke gemoeds leven nog te bewogen door de partijdriftén, om de nationale en internationale schade in te zien, welke de verwerping van den post voor het. ge zantschap ten Vaticane aan onzen Staat in de samenleving der volken toebrengt. Maar de toekomstige geschiedschrijver, niet in de bere keningen der partijen verstrikt, die de jongste maanden het landsbelang en zelfs een Ministerie aan hun geraffineerde strevingen opofferden, zal op een bepaalde bladzijde, waar hij de na deden overziet, welke de Nederlandsche be langen onder het politieke getwist hebben gei leden, de kwaadaardige crisis, wélke Vrijdag werd afgesloten, ongeveer aldus vermelden Ruim twee jaar na het Eucharistisch Congres richtte het laatste geuzendom overgebleven uit een lang vergeten tijdperk in bond met een klein speculeerend liberalisme en een ja- loersch socialisme, wiens samenwerking, door de beginselvaste Katholieken was versmaad, een aanval tegen het Nederlandsche gezantschap bij den H. Stoel. Ofschoon een vrijzinnig en zaakkundig Minister de Tweede Kamer bezwoer, het nationaal belang boven de partij-politiek te stellen, gelukte het den gepassioneerd door- gezetten aanval, de Nederlandsche zaak en de coalitie der Christelijke partijen op te offeren aan de voldoening van een kwaadaardig anti papisme,- vermengd met politieke wraakzucht. Inderdaad is aldus in het kort saamgevat het verloop van de weinig frissche vechterijen, waarin het gezantschap viel, en uit de 30 Staten, die bij den H. Stoel zijn vertegenwoordigd, Nederland verdween, dat groot genoeg kon zijn, 4213 6 dan kunt u een andere kamer uitkiezen. k bang zijn riep Capitola. En waarom eze geraamten, aangenomen, dat er werkelijk eernge icneden liggen, kunnen mij niets doen. Ik vrees de dooden nietik vrees alleen de le ven en en ook voor deze ben ik niet zoo heel erg benauwd, voegde zij er bij. t Is mij goed, miss, zooals u verkiest Maar laat ons nu over iets anders spreken. U hee m elk geval een kamermeisje noodig. Ik zal u Pipapat ter beschikking geven. Zij kan op een stroozak m uwe kamer slapen en u zoo se- zeischap houden. En wie is Pitapat mistress Codiment Pitapat, miss Zij is de jongste onzer huis negerinnen v heb haar dien naam gegeven om dat zij als klem meisje altijd van haar moeder, die destijds keukenmeid in het kasteel was, wist weg te loopen en tot mij naar boven kwam waar ik haar dan op de trap en in de gang aan haren voetstap pitpat, puta. nat kon hooren aankomen. pat K° Goed Stuur Pitapat maar bij me. Ik houd veel van gezelschap, vooral van lieden, die ik wegkan zenden als 't mij belieft. Zeer wel, miss. Maar daar schiet mij te binnen, dat 't wellicht goed zou zijn, als u 't, haar een beetje in orde wildet maken en met mij naar beneden gaan om thee te drinken, 't Is nu thee tijd en de majoor, zooals u wel reeds zult gemerkt hebben, behoort nu juist niet tot de geduldig- sten. Capitola streek een paar maal over lieur haar, en volgde toen de oude huishoudster, die haar weder door de lange gangen naar de eetzaal bracht, waar reeds een voortreffelijk avondmaal voor het in den haard vlammend vuur was opge diend De oude heer zat op haar te wachten.Hij drukte haar vriendelijk de hand, leidde haar naar tafel, waar hij aan n't boveneinde haar een plaats aan wees, terwijl hij zelf, tegenover het vuur, in 't. midden giiig zitten en mistress Codiment den derden stoel innam, die aan het benedeneind der tafel aan de linkerzijde van den majoor stond. Oom, begon Capitola en viel met de deur in huis, wat is dat toch met dien valkuil, die zich onder mijn kamer bevindt Hoe Heeft mistress Codiment je die kamer aangewezen vroeg de oude heer met groote levendigheid. Er was geen andere in gereedheid op 't oogenblik, sir, verontschuldigde zich de huis houdster. En bovendien beval zij mij uitstekend, voegde Capitola er bij. Hm, hm, bromde de oude majoor, die er niet bijster over gesticht scheen te we zen. Nu, oom, toe, vertel mij nu eens, wat of om te Rome geëerd, maar te klein is, om in Rome gemist te worden. In Rome zal men dit incidentje wel niet tragisch opnemen. Mgr. Nolens, die den geest in de Eeuwige Stad kent, heeft het Woensdag al voorspeld „Indien onverhoopt de beslissing anders zou zijn dan ik ze zou wenschen zeide de voorzitter der Katholieke fractie dan is het mogelijk, dat men te Rome zal zeggen wat eigenaardig volk, die ultramontanen aan de Noordzee Dat zijn wij allen, Mijnheer de Voor zitter, want van hun. geografisch standpunt is de heer Lingbeek ook ultramontaan Het kan zijn', dat men dan ?egt een eigenaardig volk In 1915 loopen zij hier de deur plat op een niet gebruikelijke wijze, om te worden toegelaten en, zonder dat er iets tusschen ons gebeurd is, dwingen zij de Regeering om Harer Majesteits gezant hier weg te nemen. Maar, wij hebben den tijd. In hun ruime opvatting, in hun ruimte van hart, een ruimte, die in noordelijke streken niet zoo door alle omstandigheden wordt aange kweekt en onderhouden ben ik er zeker van, dat de Nederlandsche Katholieke en Protestant- sche zeelieden, of andere lieden, van welke rich ting ook, met geen greintje mindei welwillend heid daar zullen worden behandeld en dat bij onverhoopte rampen niets minder zal worden bijgedragen." Zóó is het. Rome kan wachten. Van 1872 tot 1915 is er geen Nederlandsch gezant ten Vaticane geweest, en de Paus is Paus geblpven, hij is gebleven de rots, waarop Christus Zijn Kerk voor alle eeuwen heeft gebouwd. Rome kan wachten dat is geen bedreiging tegen wien ook, maar een blijk van vertrouwen in de eeuwige beginselen, die de Katholieke Kerk schragen en onze partij bezielen. Een blijk van vertrouwen ook in het gezond verstand van ons volk, dat de nationale daden der Katholieke sLaatslieden zal leeren zien als de weerschijn van één groote, alle klassen van het volk om vattende echt-katho lieke en dus echt-nationale staatsgedachte. „Tijd.!' Arbeidswetgeving. B e 1 a n g r ij k e p 1 a n n e n. Aan de Memorie van Antwoord op Hoofdstuk X (Arbeid, Handel en Nijverheid) der Staats- begrooting-1926, die thans verschenen is, is het volgende ontleend Wat de loepassing en uitvoering der Arbeids- wct-1919 betreft, zal de minister, er van uit gaande, dat de Arbeidswet er is om zoo volledig mogelijk uitgevoerd te worden, trachten te komen tot een geleidelijke verdere invoering van die wet. Deze zal, naar hij vertrouwt, in de eerste plaats den arbeid in winkels, en van enkele groepen van arbeiders buiten fabrieken of werkplaatsen omvatten. Bij regeling van arbeids- en rusttijden in winkels zal, zegt de minister, de vraag onder de oogen worden gezien, of hiermede een wet telijke regeling der winkelsluiting behoort ge paard te gaan. Wat, betreft den bakkersnachtarbeid over weegt de minister, dat wijziging der Arbeidswet ter tegemoetkoning aan de bezwaren welke deze wet voor de kleinere bakkerijen met zich brengt. Strekking en inhoud hiervan zullen eerlang bekend worden. Voor een Landbouw-Arbeidswet acht de minister den Lijd nog niet aangebroken. Voortzetting van de behandeling van het ontwerp tot wijziging der Stuwadoorswet op de basis eener 48-urige werkweek, is bij den minister in overweging. Omtrent het vraagstuk van de wettelijke er wat onder die valdeur zit vroeg het meis je- Hmwaarachtig, ik weet het zelf niet. Naar men mij eens verteld heeft, moet het een heel oude kelder zijn, die door voch tigheid onbruikbaar zou zijn geworden. Ik heb nog nooit nauwkeuriger nasporingen ge daan. Maar oom, wat moet Op dit oogenblik trapte mistress Codiment de jonge miss op den voet en sneed haar hel woord verder af, door te zéggen, dat Wool hoog noodig eens naar Tip-Top moest gaan, om de koffie te halen, en gaf zij op deze wij ze aan het gesprek gelijk een andere rich ting. Bijna onmiddellijk na het avondeten wenscn- te Capitola, onder voorwendsel dat zij vermoeid was en rust te behoeven, haren oom goeden nacht,, ym, vergezeld van haar nieuwe dienst maagd, de kleine negerin Pitapat, zich naar haar kamer te begeven, waarheen men middeler wijl haar door den gullen majoor met duizen derlei noodige en onnoodige dingen zwaar be laden koffers had gebraciy (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1