Schrale Huid PUROL regeling van de verbindendverklaring der col lectieve arbeidsovereenkomsten wenscht mi nister Slotemaker de Bruine zijn oordeel te reserveeren, totdat de Hooge Raad van Arbeid over het daartoe strekkende voorontwerp ad vies zal hebben uitgebracht. De minister sluit zich aan bij het denkbeeld van zijn ambtsvoorganger om de in 1913 tot stand gekomen Ziektewet tot invoering te bren gen, nadat echter te voren in die wet eenige wijzigingen zullen zijn aangebracht, voorna melijk met het oog op verruiming van het veld van bewegingsvrijheid van de in de maatschap pij opgekomen bijzondere ziektegeldregelingen. Hoever in die richting zou kunnen worden ge gaan, maakt bij den minister nog een punt van overweging uit. Alvorens echter eenige toe zegging te doen betreffende de onderhavige verzekering, wenscht de minister nader ingelicht te zijn omtrent de lasten, welke invoering dezer verzekering voor het bedrijfsleven zoude mede brengen. De wenschelijkheid van meer centralisatie in den dienst der sociale verzekering zal door den minister worden overwogen. De minister is niet bij machte ongevalsinva liden in voor hen geschikte dienstbetrekkingen te plaatsen. Hij is echter bereid, in overweging te nemen, in hoever vanwege zijn departement het vinden door ongevalsinvaliden van zooda nige dienstbetrekkingen zou kunnen worden bevorderd. Van den minister is geen voorstel te wachten tot betaling van de premie voor de Invaliditeits verzekering door den Staat. Het ligt voorshands ook niet in het voornemen van den minister om een inkrimping van eenige beteekenis van het aantal Raden van Arbeid te bevorderen. De minister meent, terstond tot een herziening van de Drankwet te moeten overgaan, los van het rapport van de Staatscommissie-Van der Lande. De vraag wanneer de Huurwetten moe ten vervallen is nog in overweging. Einde der liquidatie van de N.O.T. In de Zaterdag gehouden algemeene vergade ring van aandeelhouders der Nederlandsche Overzee Trust Mij., waarin de eindafrekening der liquidatie aan de aandeelhouders werd aan geboden, is deze met algemeene stemmen goed gekeurd. Besloten werd, in overeenstemming met ar tikel 12 van de-statuten, het saldo der liquida tie af te dragen aan het Kon. Nationaal Steun comité. Dit eindsaldo bedraagt 406.641.40 in con tanten en effecten, benevens drie perceelen, ge legen te 's-Gravenhage, welke reeds geruimen tijd in bruikleen aan den Staat der Nederlanden waren afgestaan. Steun voor woningbouw. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat voor het dienstjaar 1926 12 millioen gulden beschikbaar is gesteld voor voorschotten a. tot verbetering van de volkshuisvesting door krotopruiming en b. tot voorziening in de behoefte aan een voudige woningen in die gemeenten, waar het particulier bouwbedrijf volslagen in gebreke blijft en voorts een bedrag van 80.000 tot het verleenen van jaarlijksche bijdragen tot dekking van 50 'pet. van het op de exploitatie der voor het onder a. omschreven doel gebouwde wonin gen te lijden nader te bepalen maximaal tekort. Wat het Invaliditeitsfonds bezit. Blijkens een mededeeling in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake de Arbeidsbegrooting voor 1926, bedroeg het belegd vermogen van het Invaliditeitsfonds op 1 Oc tober 1925 118.342.000, waarvan 32.022.000 in Nationale Schulden. Bovendien had het Invaliditeitsfonds op 1 October 1925 nog een ordering op het Ouderdomsfonds groot onge veer 156.500.000. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. De Stille Omgang. Uil de landen en de sleden Zijn de duizenden gelredeu. (Congreslied.) Het Lof dat Zaterdagavond voor de beevaart- gangers in de Singelkerk gehouden is, werd ook door vele anderen bijgewoond. Was dat 'n godsdienstoefening tegen het middernachtelijk uur? Het kerk-interieur zweem de naar dat van 'n Hoogmis op Zondag. Niet iedereen kan aan- dezen toch deelnement, en hier denken we speciaal aan de vrouwen, maar dat de liefde tot het H. Sacrament zich even goed weet te doen gelden, zagen we in deze groote opkomst. Ondersteund door orgel en eenige koorzangers, zongen de kerkgangers de eerste strophen van het „Adoro te", waarna pater Biesta, de leider van den tocht, die het Lof opdroeg, den kansel besteeg, om in een korte toespraak de pelgrims in de vereischte stemming te brengen. De eerw. spr. sloeg den goeden teon aan en wij allen, ontvankelijk door ons voornemen en verwachting, kregen reeds door die weinige woorden een juist begrip over het doel en 'n zui ver inzicht over het ware wezen van deze devotie De Stille Omgajig is geen grootsche meeting met scherpe eischen en ronkende leuzen het is geen protestbeweging tegen geleden onrecht het is geen streven naar successen noch een pralen met pracht en kracht, het is alleen een daad van liefde; van liefde, die van offers weet en geen andere woorden behoeft, dan die van het geluidlooze gebed der ziel met haar God. Een stille omgangGeen inhalen van den Christus met wuivende palmen, gewaden tot tapijten enhelmende hosannah's, zooals Jeruza- lems inwoners eens deden neen een sobere gang van zwijgzame mannen zonder uitbundige daden, doch met harten vol standvastige liefde, die na deze pretentielooze betooning, geen week later het „Kruisigt Hem zullen laten hooren. En de eerste belooning voor dit alles, zoo ein digde pater Biesta, komt reeds dadelijk na de beevaart, wanneer in de H. Communie, de God der Altaren, Zijn Stillen Omgang maakt. Wat te zeggen over den tocht. Moet het blijven bij 'n koele vermeldingvan een welgeslaagde reis en 'n zakelijke beschrijving van de perfecte regeling Of moeten wij in subtiele taal, de ragfijne stem mingen en beilige emoties trachten te benade ren Het eerste is zoo koud het tweede lijkt ons niet te passen in het kader der nieuwskolommen van 'n dagblad. Neen Gij allen die kunt, gaat een volgend jaar zelf. Voegt U in die rijen van die mannen- stoeten. Doet mee aan dit stille eerherstel, dat luider spreekt dan wat ook, en luider spreken moet om zooveel schennis te overstemmen. Be leeft zelf, wat wij beleefd hebben. De regelen die wij aan den kop van dit ver slag citeerden, bevatten geen overdrijving, maar de volle waarheid. Uit de landen en de stede n waren de duizen den getreden, naar de Heilige Stede zij het dan ook van de landen, die geschikt zijn tusschen onze grenspalen. In het groote Centraal-Station donderden de treinen binnen uit alle oorden van het land. De Friezen kwamen met 1200 man Gelder land zond er zevenduizend Hollanders van den Helder tot Rotterdam Zeeland had er zijn pel grims zoowel als Brabant en Limburg. Te voet en per fiets, met autobus en trams, per boot, ja waar niet mee, ging Roomsch Neder land nadr de wereldstad aan den Amstel op. Van middernacht tot aan den nieuwen dag, schoof de processie zonder onderbreken door straten waar zij de frivoliteit onthutste; door stegen verhuld in het duister van den kouden nacht. Men sprak van 60 a 70.000 deelnemers. De wereld zal, zooals pater Biesta in zijn toe spraak opmerkte, dit alles dwaasheid vinden, doch het is juist deze dwaasheid om Christus wil, die de wereld redden moet. 'n Onbeduidend incidentje, bezorgde ons nog 'n treffend voorval. Door het klemloopen van 'n rem, moest de trein bij Halfweg even stilstaan. Juist passeerden de Haarlemsche pel grims die per pedes apostolorum naar Amster dam togen. Met flauw lichtende lantaarns zochten ze hun weg door het donker en 'n man met 'n heldere stem, bad de litanie van de TI. Maagd voor. Diep was de indruk die deze biddende processie op ons maakte. Schiedam heeft zijn goeden naam hoog ge houden. Blijkt dit niet 't beste, uit de woorden van den Amsterdamschen commissaris van orde, die toen hij ons inlaschte tusschen den stoet, tel kens verwonderd vroeg nog steeds Schiedam Helpt 'n volgenden keer mee om die reputatie te bevestigen en te versterken Sint Liduina-Gesticht. Vorig bedrag 1161.25 N.N. 0.25 Wij geven graag ons steun en geld, Wanneer men er om vraagt. Daarom dan déez' liefdegift Ter navolging! Is 't gewaagd? Koorgezelschap „Lof en Stichting" 27.50 Totaal 1189.—- Benoodigd 1897.50. Ontvangen 1189. Blijft nog 708.50. Dank de tot. nu toe ingekomen lichtpunten wordt de aanleg van het electrische licht in het Sint Liduina-gesticht al meer en meer verzekerd. Toch zijn we er nog niet heelemaalBijna 2/3 van het gesticht kan licht krijgen. Maar dat laat ste derde met de daar inwonenden kunnen tdch niet worden uitgesloten Daarom steeds nog licht gevraagd door kap. L. Beune, Nieuwe Ha ven. Gironummer 69230. Eén lichtpunt kost pl.m. 11.50. Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOLTE Jzn., 935 10 Broersvest 71, boek Heerempad. Tel. 68306. Alle kleuren verf 70 cent per Kilo. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sleutel, k. portemonnaie inh. 12 ets., k. muts, me daille met kettinkje, beursje met inh., hond, koperen kraansleutel, blauwe sportriem, R.K. kerkboekje, handschoen. Bij vinders hondje, M. Gudde, Singel 94 papieren geld, A. v.d. Waard, Singel 194/12 elastieken bal, G. v. Benten, Louronstr. 12 zakje inh. geld, G. Kemper, Kortlandstr. 12 poppenwagen met poppen, A. v.d. Horst, Rott. Dijk 9/8 gouden ring, J. v.d. Ende, Parallelweg 212 das, D. Verlinden, Middelharnisschestr. 24 glacé handschoen, J. van Triclit, Munnekenbuurt 12 boodschappentasch, G. Verbiest, Grobaan II witte kussensloop, w. v.d. Most, Zwarte- waalschestr. 23 foto, W. Asmus, Iloofdstr. 105 wit. k. handschoentje, A. Grootveld, 'Grofbaan 107 rozenkrans in étui, M. Feelders Roosbeek la geld, K. Klaasse, Goereeschestr. 8 zilveren broche en insigne, P. v. Gerven, van Smalevelt- str. 36 hond, G. Rademaker, Huvsmanstr. 51 koperen sleutel, L. v.d. Does, Oude Maasstr. 3 k. muts, T. Hofman, Nieuwe Maasstr. 136 rijwielbelastingplaatje, C. vrd. Burgh, L. Haven III k. muts, Nettenbreijer, Jacobastr. 10; k. portemonnaie met inh., J. Halman, Rozenburger- str. 5a ring met sleutsl, J. Deker, St. Liduina- str. 296 trekhond, D. Zeeman, Noordmolenstr. 66 schort, J. Dalmeijer, Th. a Kempisstr. 96 duimstok, J. v.d. Touw, Verbr. Erven 1 k. taschje, W. Vermeulen, Nieuwe Maasstr. 26a kip. F. Lois, Vriendschapstr. 116 ledig vat,-P. Hoogland, Rott. Dijk 120 das, W. v.Pelt,Nieuw- sticht M. 13 2 ringen, F. Karis, L. Nieuwst.r. 55 rozenkrans, Mej. Berkelaar, Poortugaalschestr. 21 zakmesje F. Triel, Middelharnisschestr. 3 bruine tasch, L. Butter, Broersvest 1006 jas, G. v. Leeuwen, Anth. Muijsstr. 38 basket ting., J. de Reuver, Fabristr. 336 muilkofr, J. v. Roon Brugmanstr. 29 medaillon met portret, A. Soe- ters, Laan ons Genoegen 19 beeldje iif étui, C. Meijer, Doelhofje 10 herdershond, G. Schper, Broersveld 123 postduif, A. Vermaat, Brandpad 19a knipmes, L. Kleijheeg, Nieuwe Haven 161 paarden span (speelgoed), T. Kampen, Heeren- str. 53a bont k. schortje, J. Verhoeckx. Hoofd- str. 31/28. Poging tot inbraak. In den afgeloopen nacht ten ongeveer 121 uur hoorden 2 surveilleerende agenten op den Oostsingel „moord" roepen. Zich daarheen be gevende zagen zij op den grond liggen, zekere van G., wonende aan den Singel, die bij achtervolging tegen den grond was geslagen door een anderen man, die op z'n kousen liepen, op hun komst ij lings de vlucht nam. Bij onderzoek bleek, dat de vluchtende persoon, zekere J.W., een bij de politie zeer ongunstig bekend staande Rotterdam mer, door v.G., toen hij even te voren thuiskwam in zijn woning was aangetroffen en daar was binnengedrongen, klaarblijkelijk met de bedoe ling diefstal te plegen en op de komst van van G. de vlucht had genomen. De dader is doof" de politie aangehouden en ter beschikking ge steld van den heer commissaris van politie. Voor zoover bekend heeft de dader geen gelegenheid gehad iets uit de woning te ontvreemden. Besmettelijke ziekte. Ter gemeente-secretarie is in de afgeloopen week aangifte gedaan van 2 gevallen van rood vonk en 15 van mazelen. Voor pater Marijnen. Voor den van alles beroofden pater Lazarist Marijnen, missionaris in China heeft rector Cre- mer 't volgende ontvangen Fam. de K.Van zes zusters Opdat we braaf mogen blijven 50 ets ;Vnn twee vriendinnen M. en M. 2.van de K. 50 ets. Van moeder en zoon N. /1.50 opdat onze zoon moge volharden in 'n religieuze leven N. N. ƒ2.50 Volgaarne wil ik meedoen M. K. ƒ2.50 Ter eere Gods en der K. Theresia tot genezing en dat ik behouden moge blijven voor mijn gezin ƒ5.— Van P. B. ƒ1.Van ons achten ieder één kwartje G. Hilversum 2.Van P. G. M. B. ƒ1.1Van J. A. M. C. 's Bosch 6.— Hierbij het beloofde offertje tot intentie van mijn huisgezin 50 ets. Van twee vrienden T. en W. 15.Twee kleine doppie's Marietje en Gorretje, die het zelf kwa men brengen 20 ets. Opdat ons zoontje ook eenmaal missionaris moge worden 50 ets. Tot zielerust van mijn heerzoon G. te Nijmegen 5. Van J. J. 1.— Ter eere van den H. Jozef N.N. 1.Ook 'n offertje voor dien armen tobberd van 'n pater M1.-Eerst 't lichtpunt en dan voor „den kleinen Henri" R. 1. Hedenmorgen 8 uur is het mo torschip „De twee gebroeders" uit Nieuwerkerk a/d XJssel door dei sterken wind en omdat de machine weigerde, gevaren tegeri een spoeling- schouw van v.d. II., liggende in de Schie nabij de spoorbrug. De schouw werd beschadigd. R. B. heeft bij de politie aargif- te gedaan, dat van zijn tuin in het Sterrebosch ongeveer 1| wagen gemengde paarden mest is ontvreemd. Zaterdagmiddag ten 2 uur is zekere M., die per rijwiel van de Koemarkt brug naar de Broersvest reeds, door een vierwielig motorrijtuig, dat van Rotterdam kwam aange reden. Het achterwiel van het rijwiel werd ver nield. Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur viel op de Hoogstraat het paard, gespannen voor eer tweewieligen wagen van den koopman A.K. uit Spijkenisse. Van den wagen brak het lemoen, terwijl een mand eieren van het voertuig viel en ongeveer 50 stuks verloren gingen. Zaterdagmorgen is het paard gespannen voor den wagen van D., die stond te laden in de St. Annazusterstraat plotseling voor uit geloopen,waardoor het lemoen van den wagen een ruit vernielde van de fabriek van de firma Karis aldaar. Gistermiddag is op den Rot te r- damschen Dijk een hond door den electrischen tram overreden en gedood. UIT ROTTERDAM. Valsclilieid in geschrifte. De overgebleven gelden van het Nationale Steuncomité worden besteed voor bijslag op oude ongevallenrenten. Op het stadhuis alhier was sedert eenigen tijd de 44-jarige kantoorbediende II. als losse kracht werkzaam gesteld, die de administratie voor deze gelden voerde. Eergister heeft H. zijn boeken afgesloten, waar na zij door een accounant nagezien zijn. Deze kwam tot de ontdekking, dat een bedrag van ƒ7000 verdwenen was. Uit bet daarop ingestelde onderzoek bleek, dat FI. sedert Augustus van het vorige jaar zevenmaal bij zijn chefs cheques van ^000 ter teekening aanbood en deze chéques daarop ging innen bij de bankinstelling, waar bij de afdeeling een rekening-courant heeft. De ontvangen bedragen stak hij in zijn zak en hij verantwoordde ze niet in de boeken. De bank instelling maakte natuurlijk tegen het uitbeta len van de regelmatige chéques geen bezwaar. Een scherper toezicht door de chefs had echter moeten doen uitkomen, dat II. geen gelden te innen had. Zij blijken ter goeder trouw dadelijk geteekend te hebben. H. bood aan, het onregelmatig verkregen geld terug te betalen. Hij zou dan thuis even het geld gaan halèn.Hij is daar echter nog niet aangeko men. De boeken zijn in beslag genomen. INGEZONDEN. De propaganda-avond voor den Stillen Om gang op Dinsdag 16 Mrt., waaraan de koristen onzer R. K. kerkkoren alhier hunne medewerking verleenden, en ook het stuk in Uw blad van Donderdag 1.1. „Verzamelt de brokken", brach ten mij op het idéé Bestaat er geen mogelijk heid, dat de zangers onzer vier R. K. kerken zich vereenigen, tot het geven van een uitvoe ring van gewijde muziek, waarvan de opbrengst ten goede komt aan pastoor Möller voor zijn kerk Er is toch zoo'n collectie prachtige mu ziek, die niet meer in onze kerken gezongen wordt, en toch nog zoo graag door een massa menschen zóu gehoord worden, zij het dan ook in de concertzaal. Mij dunkt, het zou voor velen een attractie zijn, waardoor tevens 'een steentje bijgebracht wordt voor de nieuwe kerk Wie weet hoeveel R. K. zangers, die geen koorlid zijn, gaarne aan zulk een uitvoering zouden willen medewerken, Indien dit noodig mocht blijken Tevens zou dit het fundament kunnen worden voor het oprichten van een Sehiédam- sche R. K. kerkzangers vereeniging, wier doel zou zijn het geven van verschillende uitvoerin gen, ten bate van noodlijdende R. K. Instellin gen. Wie neemt het initiatief Dank ens voor de verleende plaatsruimte J. HAGENDOORN, Voorzitter A.M.D.G. Kerkkoor H. Hart Kerk, alhier. Indien de huid van handen, gelaat of lippen, schraal, ruw of gesprongen is, gebruik dan de terstond ver zachtende en spoedig genezende 696 8 Doos 30 cent. Gemeenteraad. Vergadering van V r ij d a g 19 Mrt. Agenda. I. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. van der Most, van een perceel grond aan de Oostzijde van den toegang naar de nieuwe Koe- marktbrug, ter grootte van ongeveer 350 M2. tegen den prijs van 80.per M2. En hun College te machtigen tot slooping van de politiepost aldaar. Zoo mede tot slooping over te kunnen gaan van het oude Badhuis aan de Broersvest. De heer Scheffers vindt, dat de aanvrager nog al scherpe eischen stelt, terwijl B. en W. poes lief antwoorden. De aanvrager wil n.l., bewerking van het terrein, voor hij betaald heeft dat gaat toch te gen alle gewoonte in. Verder wil de heer v.d. Most, dat de politie post tegenj half Mei is verdwenen en ook voor dezen eisch zijn B. en W. tegemoetkomend. Spr. gelooft, dat B. en W. bij deze aanvraag heel anders doen dan gewoonlijk in dergelijke gevallen. Voorts vraagt spr. of er ook commissie loon wordt gegeven. Weth. Houtman gelooft dat de heer Schef fers de' zaak wat te ernstig inziet. B. en W. hebben in deze geen buitengewone concessies gedaan, doch eenige billijke verlan gens toegestaan. De politiepost staat op grond die in den aan koop van den heer v.d. Most besloten is. Scherpe eischen zijn eerder door B. en W., dan door den aanvrager geschied. Tot heden toe was 't gebruikelijk, dat de tus- schenpersoon bij grond transacties 1 %commissie- loon ontvangtdit is niet overdreven en zelfs ten voordeele van het Grondbedrijf. De heer Scheffers is 't nog niet geheel eens met weth. Wanneer de aanvrager begint met fundeerin gen te maken in grond, dien hij nog niet betaald heeft, dan is dit toch vreemd. Voorts vraagt spr. of er wel garanties zijn. Weth. Houtman zegt dat de aanvrager 'betalen zal zoodra hij het geheele terrein tot zijn beschikking krijgt van de gemeente. Tegen het eerder aanleggen van de fundeeringen is in 't geheel geen bezwaar, wat de gemeente aan gaat en voor den aanvrager is 't door omstandig heden van groot belang. Door 't fundeeringswerk wordt de waarde van den grond vergroot, zoodat garanties niet noödig zijn. "Voor liet uitvoeren van schilder- en decoratiewerli. Vraagt prijsopgaaf zonder eenige verplichting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) JiJSjF Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2