Uw Lippen kiezingen daarop duidelijk wees. Zoowel een C.-H. als een R.-K. formateur zouden uit de beschikbare gegevens moeilijk een andere con clusie kunnen trekken dan de lieer Colijn. De houding der partijen Werd niet bepaald door den persoon van den formateur. Practised kwam de zaak dus neer op het alternatiefeen Kabinet-Colijn of geen Rechtsch Kabinet. Zoo was beider oordeel. In den voor avond van dienzelfden 14en Juli werd door den heer Colijn een vergadering van de A.-R.-Ka- merfractie bijgewoond. Een besluit werd daar natuurlijk niet genomen. Dat moest de heer Colijn zelf nemen. In den laten avond van den 14en deelde de formateur in spe aan de Kroon mede, dat hij groote bezwaren had om eene opdracht in be raad te nemen, waar zulk een evident gevaar bestond voor een spoedige mislukking van het te vormen Kabinet. Doch ook hier deed zich de moeilijkheid voor, dat weigering om een opdracht in beraad te nemen, gevolgd moest worden door een anderen stap, zonder dat duide lijk gebleken zou zijn waarop de voorgenomen poging tot vorming van een Rechtsch Kabinet zou zijn afgestuit. Een en ander heeft er toen ten slotte toe geleid, dat aan dr.Nolens, die met alle bezwaren van den heer Colijn volledig bekend was, ten tweeden male advies werd gevraagd. En toen dit advies, evenals het eerste, on omwonden eene opdracht aan den heer Colijn aanried, heeft deze ten slotte gemeend zich aan het op hem gedaan beroep niet be mogen onttrekken, de opdracht den 15en Juli in beraad genomen en zijn Kabinet den 31en Juli tot stand gebracht. Het ,,Standaard"-artikel besluit „Nu van tweeën een óf de C. H. Kamerleden zijn van de mededeelingen des heeren Colijn, op 12 en 13 Juli gedaan, op de hoogte geweest en dan is het ontkennen der voorwetenschap van de politieke gevolgen, aan het votum van 11 November verbonden, alleen mogelijk door het gebruik van een armzalige uitvluchtóf ze zijn inderdaad niet op de hoogte geweest, maqr dan ligt de schuld daarvan niet bij den heer Colijn." De Staatsloterij. Met betrekking tot de Staatsloterij merkt de minister in de M. v. A. op de begrooting van ,,Fi nanciën" op, dat omtrent deze zaak voorshands geen wijziging in den bestaanden toestand zal worden gebracht. Oud-minister Welter. Weer lid van den Raad van Ned. I n d i,ë. Bij Kon. besluit is de oud-minister van kolo niën, de heer Weiter, benoemd tot lid van den Raad van Ned.-Indië, met ingang van den dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden. De ex-keizer. In officieele Zwitsersche kringen, zoo seint Belga uit Bern, weet men niets van een plan van den ex-keizer om in Zwitserland te gaan wonen. De spoorwegeleetriïieatie. Bij de Waggon und Maschinenbau A. G. (Wu- mag) te Gorlitz hebben de Nederlandsche Staats spoorwegen 24 motorwagens met bijwagens voor sneltreinen besteld. Herziening Bezoldigingsbesluit. In de gister gehouden vergadering van het comité ter behartiging van de algemeene belan gen van overheidspersoneel is meegedeeld, dat de minister-president op een verzoek van het comité om een audiëntie ter bespreking van de urgentie van de herziening van het Bezoldigings besluit heeft bericht dat omtrent het Bezoldigings besluit na de daarin onlangs aangebrachte wijzi gingen, thans eenige rust behoort, in te treden, doch dat hij niettemin de delegatie van het comi té wel ontvangen wil. Staalsbegrooting. Lager onderwijs. De minister ontkent, dat gesproken kan wor den van een stelsel van 48 leerlingen per klas. anneer het stelsel, neergelegd in de wet van 30 Juni 1924, geheel zal zijn doorgevoerd, zal over het geheele land gemiddeld voor 40 leerlin gen een leerkracht door het rijk worden vergoed. De boventallige onderwijzers zijn hierbij buiten beschouwing gelaten. De minister is ten aanzien van het zevende leerjaar onmiddellijk overgegaan tot overleg met zijn ambtenoot van financiën, een bepaalde toezegging kan hij echter nog niet doen. Wat de assistenten betreft deelt de minister mede, dat van de op 31 December 1924 in functie zijnde 89 assistenten 30 mannelijke en 59 vrou welijke, 76 bevoegd en 13 niet bevoegd 16 tevoren in betrekking als onderwijzer(es) 4 in het genot van wachtgeld waren. Van de op 30 Juni 1925 in iunctie zijnde 131 assistenten waren er 35 man. en 96 vrouwelijke, 117 bevoegd en 14 niet be voegd, 31 tevoren in betrekk ng, 3 in het genot van wachtgeld. De minister stelt zich voor, het vraagstuk der onderwijzersopleiding spoedig in onderzoek te nemen. Inzake de bewoldiging van onderwijzers kan de minister thans nog niet breedvoerig zijn mee ning geven. Het komt hem intusschen voor, dat sommige bezwaren omtrent teruggang van sala ris wel wat breed zijn uitgemeten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduinagesticht. Vorig bedrag f 1212. Meerdere kleinen maken ook lichtpunten 2.50 Ter eere van de H. Liduina, opdat onze zoon spoedig werk moge beko men. P. en echtg. 1. Totaal 1215.50 Een donkere dag vandaag. Maar een paór zwakke lichtstraaltjes. En toch ben ik er mee in mijn schik, als ze maar de voorloopers zijn van een grooten bundël lichtstralen. U is zoo duur, hebben zij mij gezegd. U vraagt zoo'n raar getalelf gulden en dan nog een half Een groote troost is dat niet alle lichtpunten even duur zijn dat er ook gloeilampjes, schake laars, stopcontacten enz. noodig zijn. Daarom naast de inschrijving voor lichtpunten een inschrijving voor onderdeden van lichtpun ten. Moge ik nu spoedig een groote lijst kunnen pu- bliceeren van 5 guldens-, rijksdaalders- en guldens giften. Bij voorbaat hartelijk dank. Gironummer 69230. L. BEUNE. Gemeentelijk Grondbedrijf. (S 1 o t). „Intusschen, vervolgt A. V., zullen wij verder Schiedam laten rusten, maar er aan herinneren, dat deze zaak in de jaren 1906 en 1907 ten on zent óók heeft gespeeld, aan het rollen gebracht door het toenmalig raadslid, den Iateren wet houder C. van Dorp, een knap man, die echter meer oog had voor de theorie dan voor de prak tijk. De naaste aanleiding tot het onder de oogen zien dezer quaestie is waarschijnlijk geweest de aankoop van de gronden in den Boschpolder, die een aanzienlijke uitgaaf vorderde. Hoe dit zij, onmiddellijk na dezen aankoop verscheen een motie, onderteekend door de heeren C. v. Dorp, rnr. S. J. L. v. Aalten, A. Robertson W.Azn., R. B. Ledeboer en B. J. Gerretson, waarin B. en W. werden uitgenoodigd de noodige voorstellen te doen ter instelling van een „grondbedrijf tot exploitatie van het niet voor den openbaren dienst bestemde ge meentelijk grondbezit." Er werd op motie en voorstel door B. en W. een uitvoerig praeadvies uitgebracht, waarin al dadelijk trof, dat B. en W. ter zijde stelden de overweging, dat door aanvaarding van dat stelsel „de lasten zouden worden gelegd op de periode, waarin ook over de vruchten wordt beschikt." „Handelende voor de blijvende gemeenschap" schreven B. en W. te dezen aanzien „mag men niet angstvallig het oog richten op samen gaan van vruchten en lasten, doch moet men aan den veiligen kant gaan en den moed en de kracht houden om op een gegeven oogenblik lasten te aanvaarden, ook al zijn de vruchten aan de toekomst, zoodat het derhalve bij aan vaarding van het stelsel van het grondbedrijf in de eerste plaats de vraag is en blijft, of en lol hoeverre hel bijschrijven van de renle met het oog op de toekomst verantwoord kan zijn." Vervolgens wraakten B. en W. het voornemen der voorstellers alle niet voor den openbaren dienst bestemde terreinen bij het grondbedrijf onder te brengen, ten aanzien waarvan bij Raadsbesluit niet het tegendeel wordt bepaald. Maar bovendien waren B. en W. met de co- missie voor de financiën niet te vinden voor het bijschrijven van rente. Overigens voelden zij uit administratief oog punt voor het stelsel we) iets, omdat dit tot een afzonderlijke boekhouding van aankoop en verkoop zou leiden, terwijl daarbij voor wat betreft de aflossing van de voor dergelijke aan- koopen te leenen gelden een maatregel tot oo- genblikkelijke verlichting der financieele lasten kon worden genomen. Zij waren dan ook te vinden voor een eerste begin met de gronden van Bosch- en Keile- polders. Daarmede ging echter gepaard wél een bewijs dat ook B. en W. eenigermate waren aangetast het voorstel om op de gronden niet meer af te lossen, of liever, om de voor de leening vereischte aflossing uit nieuwe leenings- gelden bij te schrijven, wat op hetzelfde neer komt. Immers zoo. bleef het aangekochte bezit voor de eenmaal bestede som te boek staan. Tevens schonk het voorstel het leven aan de zoogenaamde „bouwrekening", waardoor het mogelijk werd het gewone budget te ontlasten van uitgaven voor te betalen rente, zoolang eenig werk nog niet is opgeleverd. Het ligt voor de hand, dat de heeren Van Dorp c.s., door het indienen van amendementen op de verordening van B. en W., trachtten hun stelsel de overwinning te laten behalen. De strijd in den Raad duurde een middag en een avond. De denkbeelden van den heer Van Dorp werden krachtig bestreden door mr. W. A. Mees. Hij achtte het stelsel-Van Dorp blijk te geven van een financieele politiek, die in het algemeen gesproken sterk afgekeurd moest worden. Ook Mr. C. C. Dutilh was onder de sterke tegenstanders. Hij pleitte wel voor het voorstel van B. en W., maar onder de nadrukkelijke voorwaarde, dat ook de aflossing van voor grond aankoop geleende gelden behoorde bestreden te worden uit de gewone uitgaven. Ook de wethouder Muller en burgemeester Zimmerman, zij het, wat den laatste betreft, niet zoo principieel als de anderen, al kwam hij dan langs een omweg tot een zelfde conclusie, behoorden tot de tegenstanders, zoodat de heer Van Dorp, hoe knap hij zijn amendementen dan ook verdedigde, het ten slotte had af te leggen met 24 tegen 14 stemmen, terwijl het voorstel van B. en W. onveranderd werd aanvaard. Immers ook het amendement-Dutilh, om even min de aflossing uit buitengewoon te dekken, werd verworpen. Te Rotterdam bestaat du3 sedert een grond bedrijf, waarbij geen sprake is van rentebij- schrijving uit buitengewone middelen. Hoog- springen bij guur weer vaak stuk of worden ruw en schraal. Dit is spoedig te verzachten en te genezen door Doos 30 cent PUROL 979 7 stens zal zich dus het geval kunnen voordoen, dat wanneer de grond beneden de inkoopwaarde verkocht wordt, het nadeejig verschil uit de ge wone middelen zal dienen te worden bijgepast. Er is dus om op ons uitgangspunt terug te komen als wij het goed begrepen hebben, een groot verschil met Schiedam." De arbeidstijd in de Metaalindustrie. Naar wij vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond van den directeur-generaal van den arbeid, den heer Zaalberg, den volgenden brief ontvangen Aan het einde dezer maand loopen de meeste overwerkvergunningen op scheepsbouwwerken voor zeeschepen af en ofschoon nog slechts een enkel verzoek tot verlenging is ingekomen, meen ik niet langer te moeten wachten met het vast stellen van een gedragslijn. Wij kunnen wel als zeker aannemen dat de werven, die overgewerkt hebben, voornemens zijn dit, indien mogelijk, vooreerst nog voort te zetten. Dat ik mij reeds nu met nog niet gedane verzoeken bezig houd, behoeft dus niet uitgelegd te worden als het onge- vraagd bhuissturen van overwerkvergunningen. De bestuurders van drie belangrijke vakbonden, met wie ik deze aangelegenheid besproken heb, hebben dit alreeds begrepen. De thans heerschende omstandigheden, waar bij ik het oog heb op de algemeene, zooal niet afdoende, dan toch goed merkbare verbetering in de metaalindustrie, op de verminderde valuta- concurrentie van Duitschland en voorts op loo- nen en arbeidsduur in Engeland en op de werk tijden te Amsterdam en Vlissingen, hebben mij de overtuiging gegeven, dat er geen voldoende motieven meer bestaan om de afwijkingen van den normalen arbeidsduur onverminderd te doen voortduren. Zoowel in het belang van de onder nemingen, die in hoofdzaak opdrachten van lan gen duur onderhanden hebben als in het belang der arbeiders, die bij een plotselingen teruggang tot 48 uur hun inkomen belangrijk zouden zien verminderen (ik acht het niet denkbaar, dat een werktijdvermindering met 10 pet. door een even redige loonsverhooging zal worden gecompen seerd) ben ik voornemens te bevorderen, dat opde werven voor zeescheepsbouw van 1 April tot 1 Juli ten hoogste 52 uren per week zal worden gewerkt (bij voorkeur één dag van 8|- en vier dagen van 9J uur en 's Zaterdags 5| uur) en dat na 1 Juli weer 1 uur wordt ingekort, dus nog op drie dagen een uur wordt overgewerkt. Wenscht u met mij nog over deze zaak te overleggen, dan is groote spoed aanbevolen. Over de conferentie, die Maandag te Den Haag plaats had tusschen het bestuur van den Me- taalbond en het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Bond van Metaalbewerkers in zake over werkvergunningen in de metaalindustrie, ver nemen w:j, dat dit slechts een voorbereiding was. Maandag heeft de Metaalbond medegedeeld, dat men thans uitsluitend wil onderhandelen over de wijziging met ingang van I April iri te voeren. Daarbij stelt de Metaalbond zich op het standpunt, dat men zich zal houden aan hetgeen de heer Zaalberg beslist. Indien de heer Zaalberg op 1 April de 52-urige werkweek instelt is de Metaalbond daartoe bereid. Tevens wil de Metaalbond het uur, dat min der gewerkt wordt, op het loon bijbetalen, zoo dat geen loonverlies plaats vindt. Echter be houdt de Metaalbond zich het recht voor eerst met den heer Zaalberg daarover te conferee- ren en te trachten de ,>3-urige werkweek te be houden. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Metaal bewerkersbond houdt vast aan de invoering van 51 uren en vol loon. De afd. Rotterdam heeft een conferentie met den heer Zaalberg aan gevraagd om dit te bepleiten. Deze conferentie zal deze week plaatsvinden. Uit een en ander blijkt, dat de onderhande lingen over de overwerkvergunningen in vollen gang zijn, en de oplossing langs dezen weg wel gevonden zal worden, zoodat thans .voorloopig een conflict in de plaatselijke en Rotterdamsche metaalindustrie niet te verwachten is. Nieuwe brievenbussen. De directeur van het post- en telegraafkantoor verzoekt ons mede te deelea de plaatsing van 2 nieuwe brievenbussen; n.l. één op den hoek van de Iluysmansstraat en de v.d. Elststraat en één in de Villastraat bij den Singel. Boekeudiefstal. Een persoon, zekere J. H. L., wonende te Amsterdam heeft voor de politie te Zaandam, waar hij wegens poging tot diefstal van boeken uit de Openbare Leeszaal aldaar was aangehou den, bekend ook leesboeken te hebben ont vreemd uit de Openbare Leeszaal te Schiedam en deze ten gelde te hebben gemaakt. Bij onderzoek is gebleken, dat de navolgende boeken uit de Openbare Leeszaal alhier zijn verdwenen Van af- en aanmonsteren, van Brusse Exo dus, van MorelAnne Roze, van Cremer Goud jagers, van Curnow Reinaert de Vos, van Streu- vels Herfstdraden, van Melati van Java Leer boek Dierkunde, Van Buckers Practised Taal onderwijs, van Westra Een predikant n.d. Pa triottentijd, van Borger Nieuw Kookboek, van de Boer-Gorter Christiaan Wahnschaffe (Holl. Uitgave, deel 1,van Wassermann Nieuwe Hen gelaan (schrijver onbekend). De commissaris van politie alhier verzoekt degenen, die inlichtingen kunnen verschaffen, zich te vervoegen aan het Hoofdbureau van poli tie. Zaalcuitbreiding. De firma C. in 't Veen, meer bekend als „Waar 't wiel draait", heeft haar zaak wederom 'n uitbreiding gegeven, door ook 't artikel lampekappen in enorme sorteering in haar winkelvoorraden op te nemen. Men zie de annonce UIT ROTTERDAM. De Paasehtentoonstelliiig. Gister is op het Veemarktterrein een tentoon stelling gehouden van rundvee, schapen, varkens enz. vanwege de Holl. Mij.voorLandb. afdeeling Rotterdam, Schiedam en omstreken. Het ten toonstellingsterrein was belangrijk grooter dan verleden jaar. Het aantal inzendingen was even wel, behalve in de afdeeling geiten, kleiner, mede in verband met het mond- en klauwzeer dat den laatsten tijd weer veelvuldiger voorkomt. De kwaliteit van het ingezonden vee was best. Het aantal ingezonden landbouwwerktui gen was dit jaar zeer groot. De tentoonstelling is den geheelen dag druk bezocht. De vadermoord. Gistermiddag is voor de rechtbank alhier be handeld met gesloten deuren de zaak van den 17-jarigen A. van Slooten, die op 4 Januari van dit jaar zijn vader, den 75-jarigen gepension- neerden politiebeambte van het leven heeft be roofd in de oudelijke woning aan de Beverstraat. Het O.M. waargenomen door Mr. A. Rom- bach, eischte tegen beklaagde terbeschikking stelling van de regeering tot zijn 21ste jaar en daarna 6 jaar gevangenisstraf. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven eu 'andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van LENA MARIA SITTON, weduwe van P. J. Romein, alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenlocaliteit van het pand Hoogstraat 63 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van de vergun ning bij hun College schriftelijk bezwaren kun nen worden ingebracht. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van CORNELIS WIL HELMUS VAN DER KLINK, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-voorloca- liteit van het pand Lange Nieuwstraat 69 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 Maart 1926. Gemengd Nieuws. In de kuiten gestoken. Eergister avond is een juffrouw eerst op het Plein en daarna in de Korte Poten in Den Haag in de kuiten gestoken, waardoor zij een onbeduiden de verwonding kreeg. Door een tramkaartje verra den. In de bekende buitenlaats „Kraantje Lek" te Bloemendaal 'waren kippen gestolen. Maar de dief scheen een tramkaartje in het kippenhok te hebben achtergelaten. De Bloemen- daalsche recherche toog er mede naar de tram- directie met het gevolgdat reeds werd opgegeven welke conducteur het kaartje verkocht had.Deze wist tijd en plaats op te geven en zelfs het signa lement van den persoon aan wien het kaartje was verkocht. Dit signalement beantwoordde aan dat van den beruchten Haarlemschen kippendief J. de W. die dan ook door den conducteur herkend werd als degeen aan wien het kaartje werd ver kocht. LI ij kwam niet meer t c r]u g. In de Batavierenstraat te Rotterdam kvvarn bij mej. G. LI. A. een koopman, die kunstbloemen te koop aanbood. Een grassprietje en een bloe metje in een blikken potje. Het leken wel aardige dingetjes en ze kostten niet duur, een dubbel tje of zoo iets. De juffrouw kocht er eenige en ze gaf den koopman een bankbiljet van tien gulden in betaling. Maar deze had niet terug. De man zou het biljet wel even gaan wisselen hij liet zijn mand met kunstbloemen staan en de juffrouw, het geval veilig achtend, bleef rustig wachten. Dit wachten echter duurde heel lang zóodat het haar een zekerheid werd, dat de koopman niet meer terug kwam. Zulks temeer, wijl de inhoud van zijn mand nauwelijks een paar gulden waard bleek. Door den drank. Eenige dagen geleden vierde in de buurtschap LIalle onder Zelhem een echtpaar hun zilveren bruiloft. Op dit feest waren verscheidene gasten aanwezig en werd een druk gebruik gemaakt van de aangeboden gelegenheid om sterken drank tot zich te nemen. Zooals begrijpelijk, lieten de gevolgen niet op zich wachten. Een der aanwezigen, een 22-jarige jongeman, geraakte door het overmatig ge bruik van jenever dermate in een feestroes, dat hij een der aanwezigen, LI., met een mes zoo danig aan de oogen verwondde, dat over brenging naar het Ziekenhuis te Zutphen nood-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2