dat er met socialisten haast niet saam te werken is, ook al zouden alle andere bezwaren weg vallen. Daarop doelende heeft Mgr. Nolens gezegd, dat er zich ook in het maatschappelijk leven veel zal moeten wijzigen, vóór 'er sprake kon komen van samenwerking. ,,Het Volk" meent, dat de Voorzitter onzer Kamerfractie hoofdzakelijk heeft gedoeld op de onderlinge scherpte in de pers. Het blad is er weer naast. Wij willen niet zeggen, dat ,,Het Volk" „Het Volk" kan blijven als het samenwerking zou wensehen (en Kleerekoper Kleerekoper), doch Mgr. Nolens heeft hitfr op de eerste plaats de leiders der roode vakbe weging op het oog gehad, durft „Het Volk" dezen heeren de waarheid nier voorhouden In hoeverre dit intusschen „een pasje voor uit naar de uiterste noodzaak beteekent, ver klaren wij niet te begrijpen. Dr. Nolens heeft zijn principieele bezwaren herhaald en toege licht, en dan noemt hij er nog een, laten WÜ zeggen bijkomstigheid bij de onmaat schappelijke manieren der leiders van de roode vakbonden. „Een pasje vooruit", noemt „Het Volk" dat. Die kinderhand toch. Een verdiende hulde. Het „Centrum" driestart Nu de slag is verloren, moet ons een oprecht woord van hulde uit de pen. Naar twee zijden. Eenerzijds voor den Minister van Buitenland- sche Zaken, die op 19 Maart de handhaving van het Gezantschap bij den H. Stoel op zoo overtui gende en welwprekende wijze als een belang voor ons land heeft verdedigd. Hij deed daarbij, wat zijn plicht was te doen.Toegegeven. Maar hij deed het op zoodanige wijze en onder zoodanige om standigheden^ dat hij onzerzijds recht heeft op een woord van hulde en dank. Anderzijds voor den grijzen Staatsman, den oud-Minister Heemskerk die, sprekende namens de Anti-revolutionnaire Kamerfractie een rede hield, even voortreffelijk naar vorm als naar inhoud. Dat was juist een woord, maar bovenal was dat een kloek woord. Tegenover dat armzalig gebibber der voor de anti-papisten bukkende Christelijk-Historischen maakte het kloek standhouden der Anti-revo lutionairen een prachtig figuur. Wij beseffen ten volle, hoe moeilijk het voor de geloovige Protestanten is, om onbevangen te staan tegenover de vraag, of de handhaving van een Gezantschap van Nederland bij het Vati- caan door het Landsbelang geboden wordt. Wij zijn ons er ten volle van bewust, dat de Anti-revolutionaire partij, gezien de nu eenmaal in ons volk levende antipapistische instincten en het speculeeren daarop door dé Christelijk- Historische bij deze stemming in een politiek zeer moeilijke positie kwam te staan. Maar juist, omdat wij dit zoo ten volle ver staan, is des te grooter onze warme waardeering voor hun moedige houding. Zij voldeden aan den wensch van den premier, dat deze stemming nu zakelijk 'ou zijn, en niet beheerscht zou worden door kleinzielige partij politieke overwegingen. Zij hadden den hoogen moed hunner eerlijke overtuiging gehad onder voor hun Partij zeer moeilijke omstandigheden. Daarvoor brengen wij onze eerbiedige hulde aan hen en inzonderheid aan hun eminenten woordvoerder, Mr. Heemskerk. Hun fiere houding op 11 November en 19 Maart, zal door de katholieke Nederlanders nooit vergeten worden. De Indische begrooliug. Indische schuld. Voor 1926 is voor de Indische schuld slechts ongeveer 3/4 inillioen gulden meer uitgetrok ken dan voor 1925, ofschoon gerekend is op een extra schulddelging in 1926 van 41/3 mil-' lioen gulden. Uiteraard blijft hef streven ge richt op een verdere vermindering der schuld, zoo vlottende als vaste, wat de laatste betreft, mede door een in de toekomst door te voeren conversie. Het leit, zegt de minister, dat in den loop der jaren op de zuivere gewone Jandsuitgaven, met uitschakeling van de niet voor inperking vatbare uitgaven voor den leeningsdienst en de pensioenen, niet minder dan 36 bezuinigd is, wijst ongetwijfeld op een zeer ver gegane versobering van den landsdienst. Nu weer regelmatige verhoudingen in het economisch leven van Indië zijn ingetreden kan verwacht worden, dat vroeger zoo belang rijke afwijkingen van de ramingen tot het ver leden zullen behooren. De geheele winst voor 1925 zal vermoedelijk in stede van een geraamd tekort van 40.9 mil- üoen, een overschot van 23.3 millioen geven. Het overschot van den gewonen dienst zal waarschijnlijk 67.4 millioen gunstiger, daaren tegen het tekort op den buitengewonen dienst 3.2 millioen ongunstiger worden dan geraamd is. De belangrijke belastingsmeevaller van 62.2 millioen is geheel te danken aan de opbrengst van achterstallige belastingen (38.5 millioen, waaraan alleen reeds 35 millioen uit de inkom stenbelasting) en van opgeheven belastingen (oorlogswinst-, aardolie- en productenbelastin gen, welke te zamen 25.9 millioen hebben op geleverd). Met uitschakeling van deze bedra gen hebben de belastingen in 1925 op 2.2. mil lioen na, het geraamde bedrag opgeleverd. Uitbouw van den Katholieken Radio-omroep. Prof. W. van Koeverden van het seminarie te Gulemborg, heeft, naar „De Maasbode" mededeelt, in opdracht van het Ned. Episco paat, aan verscheidene organisaties verzocht een vertegenwoordiger aan te wijzen in de commissie voor den Katholieken Hadio-Omroep, ten einde te bevorderen, dat daarin het geheele Neder- landsche Katholieke volk vertegenwoordigd wordt. Deze uitnoodiging is gericht tot, de volgend organisaties Ned. Bond van R. K. Radiovereenigingen R. K. Staatspartij, College van rector en asses soren der R. K. universiteit te Nijmegen Alg. R. K. Werkgeversvereenigingde Ilanzebond van R. K. Vereenigingen van den handeldrij- venden en industrieelen middenstand R. K. Werkliedenverbond R. K. Boeren- en Tuinders- bond Apologetische Vereeniging Petrus Cani- sius St. Gregoriusvereeniging en R. K. Vrou wenbond. Verlaging van de spoorwegtarieven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's-Hertogenbosch en Omstreken heeft gister besloten, er bij den-minister van waterstaat op aan te dringen, dat de verlaging van de spoor wegtarieven voor de derde klasse in dezelfde mate zal geschieden als voor de andere klassen, dat de kilometerboekjes weer zullen worden ingevoerd, en het buurtverkeer zal worden uit gebreid. Aan de andere Kamers van Koophandel zal verzocht worden, instemming met dat adres te betuigen. Het nieuwe ziekenhuis te Leiden. In de Memorie van Antwoord op de Onderwijs- begrooting deelt, de minister mede, dat het mogelijk zal zijn, dat voor het einde van 1928 het nieuwe ziekenhuis met de klinieken te Leiden in gebruik genomen kan worden. Nederlandsche oorlogsschepen naar Manilla. Omtrent het bezoek van Nederlandsche oor logsschepen aan Manilla, kunnen de 'volgende bijzonderheden vermeld worden Het bezoek zal worden gebracht door Hr. Ms. depotschip Pelikaan, onder commando van kapitein-luitenant ter zee W. Brandt, benevens een divisie van vier onderzeebooten, onder bevel van luitenant-ter zee le klasse ,1. G. v. d. Berg. Het geheele verband staat onder commando van kapitein-luitenant ter zee Brandt. Het bezoek, dat in den loop van April e.k. plaats zal vinden, zal strekken ter beantwoording van een bezoek door Amerikaansche oorlogs schepen, te Manilla gestationeerd, aan Neder- landsch-Indië. Stad - en Gewestelijk Nieuws. St. Liduinagcslieht. Vorig bedrag 1215.50 N.N. We moéten er komen 2.50 N.N. Op hoop van veler navolging 2.50 Uit het gesticht van mej. D. 11.50 Van een andere juffrouw 1 C. de W. voor St. Liduina's gesticht 1.50 Bij redactie van N.S.Crt. ingekomen Van S.#L. voor onderdeelen van lichtpunten ter eere van St. Liduina 2.50 Houdt 'm warm E.B.T.ers 11.50 Voor een lichtpunt in 't St. Liduina gesticht, van vier gesjochte E.B.T.ers 11.50 Totaal 1260.-*- Hard gaat ie weerNog 637 guldentjes Hartelijk dank. L. BEUNE. pr. Het R.K. Weeshuis. Het R.K. Weeshuis werd aangenaam verrast met twee giften 100 van N.N. en 75 van een oud-wees. Moge het navolging vinden llouwaanvragc. Door gebr. Vroon, bouwondernemers te Rot terdam, is bij hef gemeentebestuur een bouw- aanvrage ingediend voor den bouw van 38 volks woningen aan het Fabriplein—van der Elststraat. Mr. J. Sonneveld. In Den Haag is gister overleden, 6-3 jaar oud, de heer mr. .J. Sonneveld, oud-lid van den Raad van Nederlandsch-Indië. De heer Sonneveld werd den 21 sten Maart 1863 alhier geboren hij studeerde aan de universiteit te Leiden in de rechten en vertrok in 1891 als) rechterlijk ambtenaar naar Nederl.-Indië. In 1917 werd mr. Sonneveld benoemd tot lid van den Raad van Nederl.-Indië, welk hoog ambt hij bekleedde tot 1920, toen hij den dienst met pensioen verliet en naar Nederland terugkeerde. Gistermorgen is tengevolge van een loongeschil een staking uitgebroken bij de firma Beijer Frauendorf, vellenbereiderij alhier, die 12 man omvat. Gister is door de politie te Rotterdam zwervende aangetroffen de 12-jarige F. van B. van hier. Hij is ter beschikking zijner ouders gesteld. Gistermiddag is zekere K. op den Rotterdamschen Dijk door een toeval getrof fen. Na in den politiepost Koemarkt te zijn ge bracht, is hij daar tot bewustzijn gekomen. A'an de technische hoogeSchool te Delft slaagde gister voor electrotechnisch- ingenieur, de heer H. J. A. Post, van hier. UIT ROTTERDAM. Rotterdam als reparatie-haven. In de Engelsche bladen wordt, veel ophef ge maakt van een reparatie-contract, dat voor een Engelsch schip afgesloten zou zijn bij een scheeps werf alhier, voor een bedrag van £6000, hoewel een Engelsche werf aan de Humber voor 800 minder had ingeschreven. Het werk zou aan de Nederlandsche werf gegund zijn, omdat men hier in staat was het vaartuig in korteren tijd gereed te krijgen. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij bij verschillende Rotterdamsche scheepswerven inlichtingen ingewonnen. Nergens was van een dergelijk feit iets bekend. Wel had een der werven juist bericht ontvangen, dat een reparatie voor een Engelsch schip, waarvoor men had ingeschreven, in Engeland was uit besteed, .wijl men daar 'voor lageren prijs de reparatie kon verrichten. Algemeen wordt vermoed, dat bedoeld be richt onjuist is en alleen werd gelanceerd om de concurrentie der Rotterdamsche scheeps werven met Engeland weer eens onder de aan dacht te brengen. Tevens meent men, dat wat in het laatste verslag van de Kamer van Koophandel over de reparatie van schepen werd gezegd, aan de aandacht der Engelsche concurrentie niet is ontsnapt. Daarin toch lezen wij als volgt Langzamerhand begint in het bijzonder Rot terdam een wereldnaam te krijgen als reparatie- haven. Vooral door het vele herstelwerk kan men van werkloosheid in den scheepsbouw in de Rot terdamsche haven niet meer spreken. Over de hoeveelheid werk is in het algemeen niet te klagen, hoewel de concurrentie niet minder fel was. Meer dan ooit is het thans voor de Rotter damsche reparatie-industrie een gebiedende eisch vlug en goedkoop te kunnen produceeren en iedere maatregel, die dit in den weg zou staan, zal niet nalaten zijn invloed te doen gevoelen in het nadeel zoowel van den werkgever als den werknemer." UIT 'S-GRAVENIIAG E De Bijenkorf. Hedenmiddag half drie is te 's-Gravenhage de „Bijenkorf" geopend. Voor dien tijd heeft reeds de pers gelegenheid gehad, dit. nieuwe bouwwerk in oogenschouw te nemen. Machtig blokt de meesterlijke schepping van architect P. Kramers, aan de Wagenstraat, hoek Nieuwe Verkeersweg, op. Als een ontzaggelijke stuwdam van steen, brons en glas staat daar de kolussus in het druk ke verkeer van de Hofstad, want wie zal hier zonder pauze kunnen passeeren Imponeeren van buiten, naast de oogenlust der beschuttend overdekte etalages, de geweldige vormen en afmetingen, van dezen artist,ieken wolkenkrab ber, van binnen staat men als voor 't hoofd ge slagen door een interieur, zóó grootsch, zóó luxueus van uitvoering en zoo veel omvattend en allesbeheerschénd van opzet. fs dit een zaak Is dit een warenhuis 't Lijkt eerder een paleis van 'n Oostersch vorst, opgetrokken uit het beste en edelste wat de aarde voor bouwstoffen kan leveren met ver fijnde weelde gesierd en gemeubeld door erkende kunstenaars. En in deze stadenden en glanzenden lusthof is alles wat men maar bedenkenkan bijeengebracht, v an de kostbaarste pracht tot het soberste ge bruiksvoorwerp het alledaagsehe in gezelschap tncl, het zeldzaamste, voortbrengselen van eigen land naast het uitheemsche,maar alles zoo smaak vol gearrangeerd dat contrasten vermeden zijn. Men moet het zelf gaan zien want dit uitge lezen mooi, tart alle beschrijving. Uit kunstzinnig oogpunt, is alleen reeds het gebeeldhouwd mahonie-houten trappenhuis met de gebrandschilderde bordesglazen een gang naar de Bijenkorf waard. Den Haag is een voorname bezienswaardig heid rijker geworden. Een beknopt overzicht van bouw en interieur volge hier nog Den len Maart 1923 werd aan architect P. Kramer te Amsterdam opdracht gegeven voor het ontwerpen van een warenhuis door de N. V. Magazijn De Bijenkorf te Amsterdam, volgens planindeelingen van den technisch adviseur firma Gebr. Schöndorff te Dusseldorf. Na verscheidene stakingen begon in Augustus 1925 de Nederlandsche Aanneming Maatschappij v h. firma H. F. Boersma, den Haag, met dén afbouw, die in ongelooflijk korten tijd van ruim 6-1- maand hiermede gereed kwam, tot bijzondere tevredenheid van bouwheer en architect. De voorgevels bestaan uit een bronzen etalage- bouw, waarboven gedeeltelijk baksteenen boven bouw, onderbroken door groote bronzen ven sters over de volle hoogte van 3 verdiepingen, afgesloten met organische zandsteenen hoofd traveeën. De beglazing is met gevoileerd glas, de gevel is met beeldhouwwerk versierd. De hoogte over het geheele gebouw bedraagt 25.75 M. vanaf straathoogte de kelderverdieping 4.75 M. beneden trottoir; de oppervlakte van het terrein is pl.m. 3300 M2., terwijl het bebouwde oppervlak pl.m. 3000 M. bedraagt. Het gebouw bestaat uit een hoog sousterrain en 5 verdiepin gen. Over de Nieuwe Verkeersweg en Wagen straat zijn de hoofdingangen en 2 dienstingangen voor personeel geprojecteerd, waarvan die aan de N. Verkeersweg tevens dient bij brandalarm voor inrij en uitrij van de stedelijke brandweer. Achter het gebouw bevindt zich een ruim bin nenhof, van waaruit de expeditie van goederen plaatsvindt, wat in hoofdzaak met auto's ge schiedt. Het sousterrain dient voor alle tech nische diensten van het bedrijf, tevens een groot -gedeelte voor opslag van goederen. De le, 2e, 3e en 4e etage bevatten de 72 ver- koopafdeelingen. De speciaal ingerichte afdeelin- gen zijn 1 damessalon, dameshoedensalon, lunchroom, tearoom, friseersalon, radiozaaltje, reisbureau, post- en telegraafkantoor, grama- loonzaal en levensmiddelenafdeeling, Oostersche tapijtzaal, kunstzaal en nog eenige lokaliteiten, waarvan de bestemming nog niet wordt bekend gemaakt. De 5e verdieping bevat o.a. ateliers, goederen opslag, administratieve ruimten, personeelcan- tine en keukens. Een gedeelte van het dak is ingedeeld voor daktuin, vanwaar men een bij zonder schoon panorama heeft van de stad. In het hart van het gebouw ligt de 200 M2. groote lichthal. Hieraan grenst onmiddellijk een hoofd trap, waarin omsloten de 4 personenliften, waar van 1 snellift toegang geeft tot de daktuin, die nog niet voor het publiek wordt geopend. Interieur. De wanden en kolommen van de inwendige verkoops- en dienstruimten zijn ivoorkleurig gefreseoliet en waar noodig de vloeren of wanden met tegels bekleed. Alle vloeren, uitgezonderd de le verdieping, die met tapijt belegd is, zijn met Yarra in blokvorm belegd. De wanden en peilers beg. grond zijn bekleed met donkerrood eikenhout, die van de le ver dieping met gepolitoerd Cubamahonie, de overi ge verdiepingen van donkerkleurig eikenhout. In het gebouw bevinden zich een z.g. roltrap, de eerste van dien aard, welke in Nederland worden toegepast en van wier gebruik men groote verwachtingen koestert. Het vervoer bedraagt ge middeld 4000 personen per uur en alle gevaar is hierbij uitgesloten. Hij kan bij event, brand on- geschakeld worden en het publiek afvoeren. Het hoofdtrappenhuis is betimmerd in Engelsch Indisch hardhout, z.g. Padox van Baroda. Dit hout is ook gebruikt bij de lunchroom. De dameshoedensalon is in Ahomhout met ebben versierd, de dames modesalon in gepoli toerd Italiaansch noten de tearoom in ebben hout. Gemengd Nieuws. Een verzonnen inbraak. Bij de politie te Kerkrade werd aangifte gedaan, dat ten huize van D. een bedrag van 170 was ont vreemd. De dief had een ruit uitgesneden en was door de opening binnen gekomen. De hou ding van D. kwam de politie zeer verdacht voor en het duurde niet lang of D. deelde mee, dat hij de inbraak verzonnen had. Tegen D. werd procesverbaal opgemaakt. V a n d a 1 i s m e. Sinds menschenheugenis staat aan de Nederlandseh-Duitsche grens nabij het douanekantoor Iloby te Kerkrade een ijzeren kruis. Dit kruis is een dezer nachten grooten- deels vernield. De laffe dader bleef voor alsnog onbekend. Gasverstikking. In een perceel in de Lawick van Pabststraat te Arnhem heeft zich volgens de N. A. Crt. een geval van gas verstikking voorgedaan, waarbij een slachtoffer is te betreuren. Aldaar woonde met een dienstbode de onge veer 70-jarige weduwe mevr. de J„ destijds Moeder van het Burgerweeshuis. loeri de buren de bejaarde bewoonster, wier dienst meisje juist voor eenige dagen op reis was gegaan, niet zagen, stelden zij een onder zoek in. In het huis rook men een scherpe gaslucht en in haar slaapkamer vond men de oude dame dood op haar bed liggen. Het bleek dat de gaskraan in de kamer niet voldoende af gesloten was. Niet van twee kanten snijden. Wegens gedane leverantiën aan de gemeente is volgens de „Tel", de heer T. ten Hulzen te Does burg door Ged. Staten als gemeenteraadslid ge schorst. 10 1-jarige overleden. De oudste inwoonster, van Enkhuizen, mej. de wed. A. de Haan, geboren Aagje Jonkman, is gister, bijna 101 jaar oud, overleden. Ze is steeds, tot enkele dagen geleden, uitmuntend gezond geweest. Achtjarig boefje gepakt. Dins dagmiddag werd een 8-jarige jongen uit het Be tondorp, die te Diemen school gaat, door de politie aangehouden. Daar het onder schooltijd was en de jongen geen reden van verzuim kon opgeven, kreeg de politie achterdocht- Na onderzoek is gebleken, dat de jongen een rijwiel, dat onbeheerd bij een woning aan den Ringdijk stond, had gestolen. Hij had het rij wiel voor twee kwartjes elders te koop aan geboden, wat hem niet was gelukt. Toen had hij, ten einde raad, het rijwiel maar wegge gooid. Het boefje zal voor den kinderrechter worden geleid. Arme kleine. Terwijl de vrouw van den landbouwer M. T. te Ermelo, zich even uit haar kamer verwijderde, zette zij haar kindje van acht maanden op een klein stoeltje waarop zij het met een band vastbond op den vloer voor de plaat van. een brandend haardvuur. Toen zij na ongeveer vijf minuten terug kwam, zag zij, dat haar kindje met stoel en al voorover in het. vuur was gevallen en 't bovenlichaam geheel in brand stond. Zij greep de brandende kleine er uit en overgoot het kind met koud water, doch het leven was reeds geweken. Noodlanding. Eergister heeft het ma- rinevliegtuig S 5 een noodlanding moeten maken bij Castricum, doordat de motor was warm ge- loopen. Het toestel was bemand door den korporaal- vlieger De Bruin, die de vorige week zijn vlie gersbrevet had behaald, en een waarnemer. Het vliegtuig daalde bij den straatweg, doch geraakte in een sloot. Het landingstoestel is defect geraakt. De inzittenden zijn ongedeerd gebleven. Van schrik doodgebleven. Toen tot tweemaal toe het electrisch licht uitdoofde, wegens defect aan de Centrale, schrok de echt- genoote van B. in het schakelstation te Sittard

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2