Schoolgaande Kinderen SCHOONMAAKARTIKELEN. PUKOL Kameroverzicht. 's H a g e, 25 Maart. Het intermezzo-kabinet De Geer wil in de eerste plaats een pacificatie-bewind zijnhet wenscht de vorming van een nienwe coalitie of herstel van de oude, tracht daarom hangende kwesties op te lossen en door het voeren van een voorzichtig beleid, nieuwe te vermijden. En daarom klonk het ook vermanend uit des presi denten mond laat er nu nog eens zakelijk over de gezantschapskwestie gestemd worden en is de beslissing gevallen, laten we die dan als bindend, ook voor de toekomst, doen gelden. Er i s herstemd, maar of het zakelijk geschied is? Dat kim niet, zei Vliegen voor de S.D.A.P. de kwestie is nu eenmaal een politieke en moet als zoodanig behandeld worden. En dus stemden de sociaal-democraten weer tégen, niet omwille van een zakelijke overtuiging omtrent de gezant- schapspost, maar omdat de katholieken voor hun stem niet den prijs willen beralen, den pohtieken prijs wél te verstaan, dien zij eischen, n.l. een rood-roomsch verbond. De gezantschaps- post is dus weer afgestemd en voorloopig zal de kwestie wel van de baan zijn, maar „uit" is de zaak nog niet. Als er ooit nog eens een kabinet van de „uiterste noodzaak" mocht ko men, zal de gezantschapskwestie ongetwijfeld weer op het tapijt worden gebracht, maar tot zóó lang zullen de 24 ambassadeurs en gezanten bij het Vaticaan het gezelschap van hun Hol- landschen collega wel moeten missen. En Mr. de Geer, én de Minister van Buitenl. Zaken hebben anders de handhaving van den gezant wel met nadruk verdedigd de laatste erkende, dat de post o.a. van veel belang voor ons land geweest is in de dagen, toen de Belgi sche annexionisten zich roerden én toen de keizers-kwestie moest worden geliquideerd. De Katholieken hebben zich voorloopig bij de beslissing neergelegd, hoewel natuurlijk niet con amore, wat o.a. bleek uit de verklaring, dat ze zich niet uitdrukkelijk tégen de begrooting zouden verklaren, mits geen stemming werd verlangd. Hetgeen dan ook niet geschiedde. De regeeringsverklaring heeft de katholieke linkervleugel in actie gebracht, bij monde van den Michaëlist Prof.Veraart en denVolkspartijer Mr. Arts. De Michaëlist verkla&rde zich niet afkeerig van een kabinet der „uiterste noodzaak", dat hij echter alleen als zoodanig, dus als een nood zakelijk kwaad zou willen aanvaarden en dus zoo lang mogelijk vermeden moet worden de Volkspartijer oreerde tégen de coalitie en was vóór een democratisch verbond. De Michaëlist werd gehoond door de sociaal-democraten, die natuurlijk méér van hem verwacht hadden, de Volkspartijer werd toegejuicht door hen, zóó zelfs, dat hij er zelf verlegen mee werd. Een staatsman is deze Mr. Arts allerminst. Zijn rede was een klachtenlijst, vrij onsamenhangend, maar maar volstrekt geen staatsstuk. Indien de Volks partij een leider had, iemand, in staat een beweging op te wekken en voort te stuwen, beschikkend over een boeiend en meeslepend woord, hij zou als eenling in de Kamer een gang maker kunnen zijn, zooals eens een Troelstra het was voor de S.D.A.P. Maar in Mr. Pius Arts schuilen die kwaliteiten nietzijn woord wordt niet gedragen door een diepe overtuiging. Hij moest in de Kamer en hij is in de Kamer, maar 't zou hem ongetwijfeld heel wat waard geweest zijn, als hij daarvoor de Volkspartij niet had noodig gehad. Als de linksche demo craten op hem rekenen, dan wedden ze op het verkeerde paard. Door een trucje kwam men met de begroo tingen nog vóór Paschen klaar. Op liet oogen- blik is alles binnen Marine, Justitie, Binnenl. Zaken, Landsgebouwen, Landsdrukkerij, Water staat, Onderwijs, Koloniën, Financiën en P.T.T. enz. De spreektijden waren sterk gerantsoeneerd, de begrootingsposten werden slechts zakelijk en vluchtig behandeld en de algemeene politieke begrootingsdebatten heeft men tot na Paschen uitgesteld die komen dus als mosterd na den maaltijd. De debatten, algemeene beschouwingen geheeten, konden anders weken in beslag nemen en tot veel politieke warmte in de koude winter dagen aanleiding geven. Als ze straks in een hittegolf aanvangen, zal zulks den hoogmogenden misschien tot eenige matiging inspireeren. Wat „winst" zou beteekenen. Een oogenblik leek het nog, alsof een der hoogmogenden, de heer Braat, een spaak in het wiel zou steken. Hij voerde oppositie om daarmee de afschaffing van den zomertijd af te dwingen. Voor dezen ruimen geest bestaat ter wereld slechts éen kwestie die van den zomer tijd. Hoe 'n dom middel obstructie ook is, er wordt toch nog eenig karakter vereischt om ze conse quent door te zetten, wat de heer Braat dan ook niet kon. Een belangrijk ontwerp keurde de Kamer, tusschen den begrootmgsarbeid door, nog even goed, n.l. het ontwerp ter bespoediging van de drooglegging van een gedeelte van de Zuiderzee, in den N.W.-hoek. Voor de werkverschaffing is dat belangrijk, voor de bodemcultuur evenzoo en ook voor de schatkist, want deze spoed kost3.800.000 gulden. De voordeelen echter schijnen belangrijk genoeg te zijn om deze uitgave te wettigen. Binnenland. It. K. Land- en Tuinbouvvhuishoudschool. Gisteren had te Bergen (N.-II.) de eerste steenlegging plaats der te bouwen eerste R. K. Land- en Titinbouwhuishoudschool in het bisdom Haarlem. Drogisterij „DE GAPER", A. SCHOLTE Jzn., 1009 10 Broersvest 71, hoek Heerenpad. Tel. 68306. Alle kleuren verf £0 cent per Kilo. Een R. K. Handzlshoogeschoo). In September van dit jaar zal te Tilburg de R. K. Handels Hoogeschool worden geopend. Radio-conferentie. In het Volkenbondsgebouw te Genéve had gister de conferentie plaats van de Internatio nale Unie voor Radiofonie, waaraan werd deel genomen door afgevaardigden van 18 Europee- sche staten. Bovendien hadden de Verkeers- afdeeling van den Volkenbond en een viertal regeeringen zich doen vertegenwoordigen. De conferentie heeft getracht orde te scheppen in den chaotischen toestand op het gebied der korte golven van 200 tot 600 meter. In principe werd het rapport aanvaard van den Franschman Braillard. Hierin wordt het beginsel gehuldigd, dat de golven voortaan minstens tien kilocycles moeten verschillen. De toewijzing der korte golflengten zal zoodanig geschieden,dat de dicht bij elkaar gelegen golven worden toegewezen aan stations, die zoo ver mogelijk van elkaar zijn geleven. Volgens dit plan wordt het gebruik van 83 golflengten toegekend aan verschillendestations, terwijl erjl6 gemeenschappelijke golflengten zullen zijn. Deze worden ter beschikking gesteld voor zendstations met. zwak zendverinogen, die ver uit elkaar zijn gelegen, zoodat de kans op onderlinge storingen wordt uitgesloten. Het is thans nog niet mogelijk, alle moeilijk heden, waarmede de luisteraars hebben te kampen, uit den weg te ruimen, doch men vertrouwt, dat door deze maatregelen reeds groote verbetering zal worden verkregen. De conferentie benoemde ten slotte drie commissies. Een voor intellectueele en sociale toenadering, waarin benoemd werd baron Tin- dall, de Nederlandsche vertegenwoordiger, voorts een technische commissie, waarin eveneens een Nederlander zal worden benoemd en ten slotte een juridische commissie. Internationale parlementaire handelseonferentie. Mgr. Nolens heeft aan den heer Baie, algemeen secretaris van de internationale parlementaire handelsconferentie, bericht, dat Nederland zal deelnemen aan de conferentie te Londen. Dit zal de eerste maal sedert 1914 zijn, dat Nederland deelneemt aan de werkzaamheden van deze conferentie. Loevestein. Het slot Loevestein,- dat eenigen tijd gesloten is geweest is heropend. Ook een gedeelte van de wal mag thans door bezoekers betreden worden. Een ververschingslokaal is aanwezig. Per per soon wordt voortaan een entreegeld van tien cents geheven. Katholiek onderwijs. Z. I). H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot lid van het bestuur der Vereeni- ging tot bevordering van liet Katholiek Onderwijs in liet. Bisdom Haarlem, als opvolger van wijlen Mgr. P. C. Wijtenburg, den Zeereerw. Heer J. M. Luc-assen, Deken en Pastoor t,e Beverswijk. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina Gesticht. Vorig bedrag 1260.— Half lichtpunt ter eere van 11. Liduina f q Bij Redactie v. d. „N. Sch. Crt." ingekomen: Eigen Bassie Trouw 11.50 Totaal 1277.50 L. BEUNE, pc. Re Carmelitessen in het Warande-klooster. Op St. Jozefsdag, 19 Maart, heeft alhier de keuze plaats gehad van Waardemoeder van het klooster der Theresianen. Deken Schraag, als afgevaardigde van mgr. Gallier, presideerde. Herkozen werd voor de drie volgende jaren, moeder Antoinette, terwijl als eerste en tweede raadszuster gekozen werden de eerw. zusters Margaretha en Elisabeth. Na afloop der keuze hiel deken Schraag het 1 e Denm aan, waarna de zusters haar gehoor zaamheid aan haar overste kwamen betuigen. Heden is voor de communiteit bekend gemaakt, dat mgr. Callier de dispensatie verleend heeft, die noodig was voor de herkiezing van moeder Antoinette. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 19 M r t. I. Een heerenhuis met open plaats, Lange Nieuwstraat 59, groot 94 c.A. Geveild v. 670(h— Niet verkocht. II. Een huis en erf, Singel 185, groot 46 c.a. Geveild voor 2400.Verkocht voor 2675. Ill—V. Drie afzonderlijk te veilen huizen met erven, ieder bestaande uit beneden- en bo venwoning, Fabristraat 60, 62 en 64, resp. groot 75 c.A., 50 c.A., en 69 c.A. Geveild voor 1800. 1800.2850.-Gecomb. verkocht voor 6840. VI. Een huis en erl', Kortlandstraat 516, groot 56 c.A. Geveild voor 1300.Verkocht voor 1300. VII. Een huis en erf, Boterstraat 43, groot 24 c.A. Geveild voor 775.Verkocht voor 795. VIII. Een huis, bestaande uit pakhuis en werkplaats met bovenwoning en erf, Breedstraat 36, groot 51 c.A. Geveild voor f 825.Verkocht voor 845. IX. Een huis en erf, Breedstraat 58, groot 48 c.A. Geveild voor 625.Verkocht voor 625. X. Een huis en erf, Zijlstraat 64, groot 15 c.A. Geveild voor 425.Verkocht voor 425. XI. Een huis en erf, Vlaardingerstraat 8, groot 68 c.A. Geveild voor ƒ1400.Verkocht voor 1625. Cand. notaris D. C. van W e r k u m. Veiling 19 Mrt. Het heerenhuis, genaamd „Mimosa" met schuurtje, erf en tuin, te Schiedam aan de Burge meester Knappertlaan no. 80, groot. 2 A. 8 c.A. Geveild voor 12.700.—. Verkocht voor 13500. Het Huis met erf en tuin te Schiedam aan de Grofbaari no. 73, uitkomende aan de Gedemp te Baansloot, groot 61 c.A. Geveild voor 1300. Opgehouden. Ambaschtschool. De bevordering van leerlingen en het uitreiken der diploma s zal met eenige feestelijkheid plaats hebben op Zaterdag 27 Maart (morgen) in het gebouw van den R. K. Volksbond ten 2 uur. Behalve de leerlingen zijn ook hun ouders en verzorgers uitgenoodigd. Een dienstbode heeft b ij de politic aangifte gedaan, dat zij gisterenavond in de I uinlaan, toen zij een jongen waarschuwde, die zich vermaakte met „belletje trekken", door een persoon is aangegrepen en mishandeld. Een wiel r ij d e r, die gisteren avond op de Hoogstraat reed en door een per soon werd lastig gevallen, werd, toen hij dien man verzocht zulks na te laten, een bloedneus geslagen. UIT 's-GRAVENHAGE. De Rijenkorf. Om halfdrie gistermiddag is het groote verkoophuis voor het publiek open gegaan. De toeloop ging alle beschrijving te boven. Maar de regeling, die getroffen was, zorgde voor een glad verloop. Er was politie te voet en te paard onder leiding van den hoofdinspecteur, den heer Snethlage, die dit voor hem nieuwe verkeer volkomen meester bleef. In de Bijenkorf zelf kon men slechts schuife lend vooruit. Het was een aaneengesloten menschenmenigte- in de verkoophallen, op de trappen, op liet naar boven gaand trottoir roulant en in de liften. Wij schatten, dat er wel 20.000 of mogelijk nog meer bezoekers tegelijk binnen waren en dat hield zoo den geheelen middag aan. UIT ROTTERDAM. Negen ton noodzak el ij k. De Delfshavensehe Seliie. Aangezien alle, ter onteigening aangewezen perceelen tusschen de Rotterdamsche en Delfs havensehe Schie aan de gemeente in eigendom zijn overgegaan, acht de directeur der Gemeente werken alhier thans het tijdstip gekomen, een definitieve beslissing te nemen omtrent het tracé van het nieuw geprojecteerde kanaal. Zoowel met het oog op het reserveeren van gronden voor toekomstige spoorwegdoeleinden, als in verband met de aan de verbindingswegen te geven richting, is het noodig gebleken, het kanaal noordwaarts om te schuiven. Voor de handhaving van de verbinding tusschen de beide oevers .is de bouw van een brug noodig. Voorloopig zal deze een zoo eenvoudig mogelijk type dragen. In de toekomst zal aan een modern bewogen ophaalbrug, gedragen over ter plaatse van de door het rijk aan te leggen verkeersweg RotterdamDen Haag worden gedacht. De Rotterdamsche straatweg zal via de brug langs den Zuidelijken kanaaloever moeten worden omgelegd. Door aanleg van een nieuwen weg zal voorts een groote verbetering worden verkregen in de verbinding van het Westelijk stadskwartier met den hoofdweg naar Den Haag. Met de commissies voor plaatselijke werken en voor de financiën zijn ook B. en W. van oordeel, dat thans tot den aanleg van het kanaal tusschen de Rotterdamsche en Delfshavensehe Schie moet worden overgegaan, daar bij is ge rekend op een vier-voudige vaart voor kleinere schepen. De kosten van de werken, met inbegrip van de voorziening' ten aanzien van de bemaling wordt begroot op rond 900.000, waarvan in 1926 naar raming een som van rond 500.000 zal worden verwerkt. Gemengd Nieuws. De onregelmatigheden te Roo sendaal. Gister heeft in het gebouw van het kantongerecht te Breda het scheidsgerecht inzake de onregelmatigeden aan het station te Roozen- daal vergaderd.De bijeenkomst werd gepresideerd door mr. Heerkens Thysseri uit Haarlem. A.J. van L., schaalknecht met 20 dienstjaren, werd niet ontslagen, maar teruggesteld tot ge woon arbeider W. de G., arbeider bij de spoor wegen, stond op het maximum en is op minimum gesteld het ontslag van J. van G., onderlading- meester met 35 dienstjaren, is gehandhaafd J. S., onderladingmeestcT met ongeveer 20 dienst jaren, is in dienst gehandhaafd zonder straf J.P., arbeider bij de spoorwegen, is in dienst gehouden en teruggesteld van maximum op minimum het ontslag van J. van A., arbeider bij de spoorwegen, die als heler voor de recht bank terecht heeft gestaan, werd gehandhaafd. Deze uitspraak van den raad van bijstand is bindend. Voor de leden van den Nederlandschen Bond hebben met guur weder vaak last van ruwe en springende huid van handen, gelaat en lippen. Dit is dadelijk te verzachten en spoedig te genezen met van Spoorwegpersoneel trad op als woordvoer der C. Jorigeneelen en voor die van den R.K. Bond St. Raphael mr. Witlox. Jaren wonen met een lijk. Te Nantwich (Engeland) zijn in een woonhuis de overblijfselen gevonden van een bijna 80jarige vrouw. Het lijk was lot een mummie verdroogd. in het huis bevonden zich drie dochters van de overledene, welke jarenlang met het lijk de kamer gedeeld hadden. Een neef van het drietal had een week of zes geleden nog aan zijn nichten gevraagd, hoe het met haar moeder was, en ten antwoord gekregen, dat ze het best maakte. Andere getuigen, verklaarden, dat ze de over ledene drie a vier jaar geleden voor het laatst levend gezien hadden. 1 oen de politie het huis binnendrong, vond ze het lijk van de oude vrouw, omhuld door een laken, op een stoel zitten. De oudste der drie zusters zei „Dat is mijn moeder, Je moet ze niet aan raken Ze is daar al een paar jaar." V lak bij het lijk stond een tafel met fruit, eieren en brood er op. De eenige kamer, die bewoond was, bleek die te zijn, waarin het lijk zich bevond. De vrouw scheen een natuurlijken dood ge storven te zijn Haar drie dochters, die niet wel bij het hoofd waren, werden naar een gesticht overgebracht. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matige N. O. tot O. wind half tot zwaar bewolktweinig of geen neerslag weinig verandering in tempera tuur. De nieuwe gouverneur. Tot gouverneur-gen. van Indië is benoemd, mr. de Graaf, gezant te Washington. Mr. Pleyle f Men meldt ons uit den Haag Op 61-jarigen leeftijd is te den Haag overleden Mr. Pleyte, Nederlandsch gezant te Madrid, vroeger in Brazilië en oud-minister in het kabinet Cort v. d. Linden. Verdronken. Men meldt ons uit Zwolle Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van den heer Gras uit De- demsvaart, te water geraakt en verdronken. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 25 Maart. 26 Maart. Londen 12.133/, 12 13s/, Berlijn 59 40 - 59 401/8 Parijs- 8.74 - 8 631/, Begië - il.031/, - 9 49 Zwitserland - 48 04 - 48 05 Amerika 2.49 l/s - 2.49B/lg Weenen 35.15 - 35.20 Kopenhagen 65.45 - 65 50 Stockholm- 66.90 66 90 Oslo 53.40 -53.90 Madrid .35.17V, 35 17 Milaan10.031', -10 031/, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 25 Maart. 26 Maart. Londen 12 13x/2 12.13s/, Berlijn - 59 41 - 59 41 Pariijs - 8 72x/2 - 8.59 Brussel - 10 03x/2 - 9 95 Zwitserfand - 48.05 - 48.06 Weenen- 35.20 - 35.20.. Kopenhagen - 65.50 - 65.55 Stockholm - 66 90 - 66.90 Oslo -53 40 -53 65 New-York2.491/, - 2.49l/ï Telegrammen. VERSCHRIKKELIJKE BRAND. BERGEN, 26 Maart (draadloos) In het Russische wijndistrict Slutzk zijn 800 boeren woningen in de asch gelegd. 60 Menschen zijn in de vlammen omgekomen, alsmede groote hoeveelheden vee. DE STRIJD IN SYRIË. BEYROUTH, 26 Maart (draadloos) Aan vallen der Druzen op Cattana, ten Z. W. van Damascus werden afgeslagen. De vijand vluchtte met achterlating van 100 dooden. HAIFA, 25 Maart (draadloos) De Fransche troepen hebben het dorp Mnebk, halverwege tusschen Damascus en Homs, bezet, welk dorp, dat circa 8000 inwoners telt, sedert het begin van den opstand in handen der rebellen is ge weest. Zware verliezen worden gemeldvooral aan Fransche zijde. VLIEGONGELUK. BUENOS A[ROS, 26 Maart (draadloos) De Argentijnseae vlieger Nelson Page, is met zijn watervliegtuig in zee gevallen en verdronken. Kunst en Letteren. Jos. Orelio f. Gisteren is te 's Gravenhage in den ouderdom van bijna 72 jaar overleden de bekende opera-, concert- en liederenzanger J. M. T. Orelio. SPORT. Het Nederlandsche elftal. Het is wederom twijfelachtig olf Küchlih, de rechtsbinnen van het Nederlandsch elftal, a.s. Voor het uitvoeren van schilder- en decoratiewerk vraagt prijsopgaaf zonder eenige verplichting.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2