Schrale Neus PU ROL MIJNHARDT's Stad— en Gewestelijk Nieuws. NEDERLAND—ZWITSERLAND. Evenals bij andere internationale ontmoe tingen op het voetbalveld, zullen wij morgen middag, dank zij onzen radio-dienst, het ver loop en den uitslag van den wedstrijd Holland Zwitserland, die in het Stadion te A'dam ge speeld wordt, onmiddellijk voor ons bureau kunnen weergeven. De wedstrijd vangt om half drie aan, zoodat eerste berichten even daarna reeds arrivee- ren. Gemeenteraad. De eerstvolgende zitting van den Gemeente raad wordt reeds Dinsdag na Paschen gehou den. Het St. Liduinaspel. Driemaal ging dit spel voor overvolle zalen en de laatste maal moesten velen worden teleur gesteld. Er was geen plaats meer, doch werd getroost „We komen na Paschen terug." Die belofte wordt ingelost 15 April, dus daags na St. Liduina-dag, zal in den R. K. Volksbond de beslist-laatste uitvoering gegeven worden van dit spel. We willen daar even op wijzen. Waarom Omdat kapelaan Lansbergen en de maker van het spel geen ander doel hebben gehad, dan St. Liduina meer bekend te maken. Er is niet gespeeld voor geld, ook niet voor liefdadigheid begrijpelijk dat wij, Schiedammers, dat pogen waardeeren en steunen. Dan, men weet het, hier is, als ik zoo mag spreken, impressario de sportvereeniging Ex celsior, wier leden evenzeer belangeloos voor dit spel geijverd hebben, alleen om dezelfde reden St. Liduina meer leeren kennen. Tusschen haakjes een eere-saluut aan die R. K. Sport vereeniging, die blijkbaar nog iets anders kent dan sport alléén en die geen voetbal- of sport- maniakken kweekt, maar menschen met zoo'n gezond lichaam, dat er ook een gezonde ziel in leven k^n, die hooger idealen weet te waar deeren en na te streven. Die zelfde heeren zullen deze laatste opvoering voorbereiden, ofschoon ze nu weten dat er een St. Liduina-comité bestaat. Zij zitten er in, 't zou dwaasheid zijn nu weer anderen te mobi- liseeren. Maar wijl het doel van het St. Liduina- Comité geen ander is dan de meerdere bekend heid van St. Liduina, spreekt het van zelf, dat dit comité hoopt, dat de zaal weer geheel gevuld zal zijn met menschen, die op deze wijze met onze stadsheilige bekend kunnen wor'den en zeker naar nog meer zullen verlangen als zij eenmaal in dit leven beginnen door te dringen. Wij meenen te weten, dat ook in Vlaardingen en Kethel reclame voor dit spel gemaakt gaat worden. De zaal kan dus spoediger uitverkocht zijn dan men wel denktMen verzuime dus niet zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien. Den enthousiaste ondernemers een goed succes. St. Liduina-Comité. Sint Liduinagesticht. Vorig bedrag 1277.50 N.N. Ter eere van Sint Liduina om zegen in zaken 12.50 Voor lichtpunten in St. Liduina's Gesticht van N.N. 100. Ingekomen bij de Red. van de N.S.C. Kerkbestuur O.L.Vr. v.d. H. Rozenkrans 11.50 St. Vincentiusconferentie O.L.V. v. d. H. Rozenkrans 11.50 Koorgezelschap „In honorem Dei" O.L. Vr. v.d. H. Rozenkrans 23. Totaal 1436. Benoodigd 1897.50. Ontvangen 1436. Blijft 461.50. Met hartelijken dank. L. BEUNE,pr, Nijverheidsavondsehool. Maandag- en Dinsdagavond zullen de teeke- ningen van de leerlingen., der Nijverheidsavond school tentoongesteld worden. Men zie annonce! Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. 1040 9 Bij Apoth. en Drogisten. uur voor de groote industrie te Rotterdam, heb ben de besturen van genoemde organisaties zich direct tot de Rotterdamsche werkgevers indi vidueel, zoowel als tot hun organisaties gewend om de minder te werken uren vergoed te krij gen. Het gevolg is geweest, dat aan de over- werkvergunninghouders, leden van den Metaal- bond, zal worden aanbevolen, indien zij van 53 op 52 uur mochten terugvallen, dat eene uur te betalen. Uitgesloten zullen eventueel alleen iie firma's zijn, wier economische toestand .van dien aard is, dat eenige loonsverhooging totaal onmogelijk is. Voor zoover thans na te gaan is, betreft het slechts enkele bedrijven. Het verkregen resultaat zal ten spoedigste door de besturen van den R.K. en Christ. Bond met de betrokken leden worden besproken. Ambachtsschool. De jaarlijksehe openbare lessen in de practijk, vinden a.s. Dinsdag plaats. Men zie annonce Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags h. rijwiel, sluetel, lantaarnkap, bril in étui, portemonnaie met 1-ï ct., jongensjasje. Bij vinders lederenk. muts, J. Gokke, Nieuwe Buurt 5 duimstok, B. C. Vogt, van Leeuwen- hoeckstr. 27b zilveren rozenkrans, Wed. Blom, L. Nieuwstr. 6 rijwielbelastingplaatje, P. Kap- pelhof, Warande 197 h. kous, A. Achterberg, KL Baan 13/2 vulpotlood, A. Peters, Grofbaan 25/9 zwarte muts, J. Buis, Mariastr. 56 rozen krans in étui, J. van Alphen, Brugmanstr. 32 J. de Regt, Lekstr. 10 sleutel, J. Achterberg, KI. Baan 13/2 doublé h. ketting, J. Ooijkaas, Broersveld 109 postduif, J. Koenderman, Houtstr. 7 pk. taschje, J. Hoogland, Rott. Dijk 144 ring met 3 sleutels, P. v. d. Plas, Stecnstr. 8 d. portemonnaie met inh., Directeur van het Postkantoor zakmes, F. Zoun, van Beverenstr. 33vloerkleed, W. Hoogland, S. Stevenstr. 2 k. muts, D. Bauw, Broersveld 102a k. hand schoen, E. Mandenmaker, Ged. Broersvest. 36; bril, J. Koning, L. Nieuwstr. 151/20 nachtjapon, J. Diest, Boterstr. 71a portemonnaie met 14 ct., C. Hengst, Westfrankelandschestr. 14 vrou wenzak met inh., J. Maat, Gustostr. 14b voor drachtenboekje, J. van Gerven, Eendraehtstr. 33a rozenkrans, A. Zwamborn, Singel 48/3 portemonnaie met inh., K. de Winter, Franklin- str. 12; muts, J. Arkensteijn, Boterstr. 73a; rozenkrnas in etui, A. Winkel, Rozenburger- straat 26 sleutel, W. Peek, Pr. F. Hendrikstr. 33a d. portemonnaie met inh., LI. Geul, West frankelandschestr. 58postduif, C. Noijen, Singel 184/1. Hedenmorgen 9 uur is de 10- jarige v.H., wonende Bakkerstraat, op de Broers- vest toen hij achter een sleeperswagen vandaan kwam, aangereden door een vrachtauto. Hij werd zoodanig tegen den grond geworpen, dat hij met een ernstige hoofdwonde bleef liggen, en door eenige burgers bewusteloos is binnengedra gen in den politiepost nabij de Koemarkt. Hij is door de politie voorloopig verbonden, waarna hem geneeskundige hulp is verleend. De inspecteur van politie te Schoten, tevens Commissaris van Rijkspolitie, geeft den winkeliers ernstig in overweging aan aan H. J. Kloezeman en diens echtgenoote H. M. Philippo, wonende Rijksstraatweg 91, M. Groenveld en diens echtgenoote A. J. Giesbers, wonende van Sillemstraat 23, en J. A. Petersen en diens echtgenoote A. J. S. Jansen, wonende Rijksstraatweg 91, allen te Schoten, geen goe deren te leveren, alvorens betaling daarvan heeft plaats gehad. Oude vondsten. Bij het werk voor de nieuwe brug bij de Koe markt, zijn twee oude vondsten gedaan. In de eerste plaats zijn blootgelegd de funda menten en de onderbouw van een klein torentje of bastion, dat terug te vinden is op de kaart naar De Gheyn, geteekend in 1598. Het bevond zich aan een kant van de haven, dicht bij een houten molen, die later vervangen is door „de Steene mole", sinds lang verdwenen. Het terrein is nadien bezet geworden doorwat genoemdwordt „het huis van den heer van Velzen" en het Café op den hoek van de Koemarkt, die op hun beurt binnenkort zullen verdwijnen. Het bastion heeft blijkbaar moeten dienen als punt van verdedi ging tusschen de Rotterdamsche en Hoofdpoort bij aanvallen te water. De tweede vondst is een rij palen, waarvan de resten diep in den grond gevonden zijn. Wellicht is het een open schoeiing geweest, waardoor het havenwater vrijen toegang had tot het zooge naamde Paardenwater, dat oude Schiedammers zich nog wel zullen herinneren als badplaats voor paarden en menschen, maar die ook moest verhinderen, dat vaartuigen een ligplaats namen. Binnen enkele dagen zullen deze getuigen uit het verleden voor goed verdwenen zijn. Uit de metaalindustrie. Naar aanleiding van de door den diree- teuer-generaal gedane toezegging aan de R.K. en Christ. Metaalbewerkersbonden, om met in gang van 1 April den werktijd van de overwerk- vergunning met 1 uur te verkorten en van 53 op 52 te brengen en per 6 Juli wederom met I Gister zijn door de politie 3 jongens aangehouden,die een ontbijtkoek ont vreemd hadden ten nadeele van de „Unie Maat schappij" aan de Nieuwe Haven. Gisteravond ruim 7uur ont stond brand in de herstelplaats van motoren van J. v.d. V. aan de Westvest no. 18. Bij het vullen van de tank van een tweewielig motor rijtuig ontstond plotseling een ontploffing, waar door de benzinetank in brand vloog. De vlam deelde zich vlug mede aan 2 andere motoren, die in een minimum van tijd ook in brand ston den. De eigenaar wist echter, bijgestaan door een burger den brand met water en zakken te blus- schen. Ook de kleeren van v.d. V. geraakte in brand, doch hij bluschte deze door zich over den grond te wentelen. Beide mannen hadden echter nog zulke brandwonden opgeloopen, dat zij zich onder geneeskundige behandeling van Dr. de Leeuw moesten stellen. De 3 motoren belie pen ernstige schade, die door verzekering wordt gedekt. De brandweer die gealarmeerd was be hoefde geen dienst te doen. Onwaarschijnlijk is het niet dat de brand is ontstaan doordat de car- bidlantaarn van het motorrijtuig brandde. Vervolg Kerkbericht. A G E N D A. Maandag 29 Maart. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorénza, Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 30 Maart. R. K. Manuenzangvereen.. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond lederen Dinsdagavond repetitie van 8|- tot 10£ uur. Wrijft de schrijnende deelen zacht in met Gemengd Nieuws. Branden. Gisternacht kwart vóór een werd de brandweer in Den Haag gewaarschuwd door een man, die in het pand Paviljoensgracht 41 aldaar uitslaande vlammen had ontdekt. In dat pand was gevestigd de schoenmakerij van L. de Jong. Bij aankomst van de brandweer hadden de vlammen reeds de zolderverdieping bereikt. Op de tweede verdieping sliepen twee jongens een 18-jarige en een 15-jarige zoon van den schoenmaker, die buiten de stad vertoefde. Door den verstikkenden rook werden zij wakker. Langs de trappen konden zij het huis niet meer verlaten. Zij zijn toen over de daken gevlucht en kwamen terecht aan het bureau van het Nederlandsche Leger des Heils. De schade wordt slechts voor een klein ge deelte door verzekering gedekt. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan bij de trap door het achterlaten van een brandende sigaret. Te Koekange zijn eenige hectaren bosch ver brand. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat kinderen met een brandglas speelden. Gistermorgen is te Doetinchem de woning van H. Schakel geheel afgebrand. Alleen twee koeien en vijf varkens werden gered. De oor zaak van den brand is onbekend. „W at heb je aan de herri e." Toen in Portland de bemanning van de „Apis" van boord is gegaan, wilde men de bemanning van de „Driebergen" huldigen, doch dit is van de- hand gewezen. „Wat heb je aan de herrie", zoo besloot de stuurman zijn verhaal. Ik denk al tijd maar zoo „Als het ons morgen overkomt, ben je ook blij als je er afgehaald wordt." Met steenen naar den trein ge worpen. Eenigen tijd geleden werd bij de politie gemeld, dat op den trein van hier naar Rotterdam in de onmiddellijke omgeving van onze stad geschoten zou zijn. Een onderzoek heeft uitgebracht, dat ver moedelijk door jongens met steenen naar den trein was geworpen, waardoor eenige ruiten werden vernield. Donderdag zijn twee twaalfjarige jongens ter zake van dit feit aangebracht. Zij zouden zich reeds meermalen hieraan hebben schuldig ge maakt. Weer een botsing in de lucht. De Argentij nsche vlieger Nelson Page is te Bue nos Aires met zijn watervliegtuig in zee gevallen en verdronken. Een B.T.A.-telegrain meldt, dat in de omge ving van Buenos Aires een watervliegtuig en een gewoon vliegtuig zijn neergestort, na met elkaar in botsing te zijn geweest. Zes der inzittenden zijn gedood. Vermoedelijk houden beide bovenstaande be richten verband met elkander. Muizenissen. Een concert, uitgezon den door een zendstation in Chicago, werd on langs plotseling onderbroken, daar alle zendlam- pen doorbrandden. Pas na lang zoeken vond men de oorzaak. Een gewone huismuis had de isolatie van een kabel doorgeknaagd, waardoor de gloci- draden een veel te hooge spanning kregen. Daar de nieuwe zendlampen uit Europa moesten ko men, duurde het ongeveer een maand, voor de zender weer in gebruik kon worden genomen. De materieele schade, welke het kleine diertje veroorzaakt had, bedroeg niet minder dan 4000 dollar. Liefde endictatuu r. Zooals men weet, heeft generaal Pangalos, de Grieksche dictator, onlangs een achttienjarige jongedame, Reta Tripicic, laten verbannen, louter en alleen omdat zijn zoon verliefd op haar was. Met deze verbanning blijkt het lijden van het meisje eerst goed begonnen te zijn. Nauwelijks was zij te Belgrado, waarheen zij de wijk had genomen, gearriveerd, of de politie ontving een telegram uit Athene, waarin juffrouw Tripicic werd gesignaleerd als een gevaarlijke communiste De politie der Joegoslavische hoofdstad stelde een onderzoek in en spoedig bleek haar, dat de beschuldiging ongegrond washet telegram was slechts een manoeuvre van Pangalos, om de beide geliefden van elkaar verwijderd te houden. De bannelinge verklaarde bij het verhoor, waaraan zij werd onderworpen, dat zij twee jaar geleden op een bal, kennis had gemaakt met den marine-officier Pangalos. Liefde-op- het-eerste-gezicht manifesteerde zich bij de jongelieden, doch spoedig kwam papa Pangalos achter de idylle hij had een ander huwelijk voor zijn zoon op het oog. Hij verbood verdere ontmoetingen met Reta Tripicic, en nam zelfs maatregelen om dit verbod te doen eerbiedigen alles vergeefs, Pangalos junior dreigde, in den loop van een stormachtig onderhoud wet zijn vader, onverwijld zelfmoord te zullen plegen, wanneer hij geen toestemming kreeg om te trouwen met het meisje zijner keuze. De generaal bezweek voor dit argument, maar de zoon vertrouwde deze zwenking niet en gaf zijn verloofde den raad, haar intrek te nemen bij een zijner vrienden, den bankier Skiades. Deze nam echter de vlucht uit Athene om redeneD van particulieren aard hij ging er namelijk vandoor met 32 millioen drachmen. Het meisje nam daarop haar intrek bij een harer tantes, doch ook daar liet men haar niet met rust. Een Grieksch officier gelastte haar naar Belgrado te vertrekken en die stad niet meer te verlaten deed zij dit toch, dan zou zij in den trein worden doodgeschoten. Toch wanhoopt mejuffrouw Tripicic niet. „Mijn verloofde", zoo verklaarde zij, „keert dezer dagen uit Londen te Athene terug dan ga ik naar hem toe, onverschillig wat er met mij gebeurt". Het einde van de Mafia. Geheel Italië is in spanning de Mafia, het beruchte geheime genootschap op Sicilië, zal weldra tot het verleden behooren. Dit resultaat werd be reikt door een ware menschenjacht onder lei ding van iemand, die daarbij de methodes van Mussolini in practijk heeft gebracht. Het is de prefect van Palermo, Caesar Mori, die het land van deze bende heeft bevrijd en deswege door de bevolking bijna als een heilige wordt vereerd. Reeds zijn er meer dan duizend gevangenen, waaronder verschillende notabelen. Zoo was de burgemeester van een Siciliaansch stadje aanvankelijk boven elke verdenking verheven hij toch had niet alleen de ontvangst van den koning bij diens jongste bezoek georganiseerd, doch bovendien alle kosten gedragen. Niette min is hij thans gearresteerd en wordt hij be schuldigd van een lange reeks misdaden, die alle een duidelijk Mafia-bijsmaakje hebben. Hij was slechts een van velen. Tal van goed ge- kleede, wei-opgevoede en welgestelde perso nen, die schijnbaar een onberispelijk leven leidden, stonden jaren lang aan het hoofd van de Mafia. Hun macht was zoo groot, dat zij als 't ware een staat in den staat vormden de „gewone" struikroovers, waarvan het op Siei- lië wemelt, konden hun bedrijf slechts straffe loos uitoefenen wanneer zij een deel van hun buit afstonden aan de Mafia. Deden zij dit niet, dan werden zij zaan de officieele „autoriteiten" verraden. Het afpersingssysteem van de Mafia was vrij wel volmaaktieder, rijk of arm, werd er aan onderworpen. Een rijke boer moest per jaar vijftigduizend lire betalen een daglooner moest zonder vergoeding werken op den grond van den een of anderen Mafia-landeigenaar. Aan dat alles kwam een einde door het krachtige optreden van Caesar Mori. Den ge- heelen afgeloopen winter heeft hij zich aan zijn taak gewijd, en thans de kroon op het werk gezet door Het uitvaardigen van een ultimatum, gericht aan niemand in het bijzonder, hoewel de betrokkenen zeer goed Weten wien het aan gaat. Nauwelijks was het ultimatum 'gepubli ceerd, »f honderden Mafia-aanhangers kwamen uit hun schuilhoeken te voorschijn om zich aan Mori's gewapende macht over te geven. Sicilië slaakt een zucht van verlichting Leeuwenjacht in Frankrijk. De brave boerenbevolking van het vreedzame Var- zy, een plaatsje in het hartje van Frankrijk, werd Zondagmorgen in opschudding gebracht door een angstwekkige tijding. De veldwachter ver kondigde met luide, zij het eenigszins trillende stem, dat „twee volwassen leeuwen ontsnapt waren uit de menagerie Lorraine, te Arcy- les-Bois-de-Menou, en dat de bevolking werd aangemaand tot voorzichtigheid en tot waken over den veestapel, zoo noodig gewapend-»!" Het geleek veel op een mobilisatie. Er was echter geen sprake van een paniek, en aan jagers was geen gebrek. Een vijftigtal trok er op uit, het bosch van Menou in. Daar, op een helling, stonden de wagens der mena gerie één was er omgevallen en door het verbrijzelde dak waren een leeuw en een leeuwin ontsnapt. De directeur ontving de jachtlustigen met het dringend verzoek, zijn kostbare dieren, zoo eenigszins mogelijk, levend te vangen. Daarop begon het offensief. De jagers vorm den een tirailleurslinie en de directeur trok mede ten strijde, met een stuk vleesch aan een spies, ten einde te probeeren de vluchtelingen goedschiks weer in verzekerde bewaring te krij gen. Weldra kwam de leeuwin in het zicht. On rustig dwaalde zij langs den weg en zij liet zich zonder veel moeite vangen het lekkere stuk vleesch bleek grooter aantrekkingskracht te hebben dan de reeds ontwende vrijheid. Haar gemaal dacht er echter anders overmet groote sprongen holde hij het bosch in en weldra had het kreupelhout hem aan het oog onttrok ken. Er bleef niets anders over dan het vuur te openen vijftig schoten weerklonken tegelij kertijd. Een machtige gestalte sprong uit het lage hout te voorschijn en zonk doodelijk gewond ineen. De leeuw Cesar was niet meer twaalf kogels hadden hem door boord De jacht had slechts vijf uur geduurd. Veel korter dan het daarop volgend krakeel der jagers over de vraag, wie nu eigenlijk het doo delijk schot had gelost Juweelenroovers gepakt. De troep bandieten, die te New York, op klaarlich ten dag de twee Nederlandsche diamanthande laren, de heeren Goudvis en Veerman, op den hoek van de 48the Street op 5 Januari j.l. be roofden, is thans gevangengenomen. De aan voerder Whittemore, alias Tigerkid heeft ver klaard, al zijn misdaden en roofpartijen samen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2