dat in Rotterdam, toen de bijschrijving van rente is verworpen, doch het nalaten van de aflossing werd aangenomen. Ik acht het niet van belang ontbloot, ook hier de geschiedenis van dien tijd nog eens op te halen. Reeds bij de begrooting van 1905 werd over de oprichting van een Grondbedrijf gesproken. B. en W. voelden er toen wel voor, doch wilden het denkbeeld eerst nader getoetst zien. Bij schrijven van 24 Juli 1907 kwamen zij echter met een uitgewerkt voorstel bij den raad, strekkende een Grondbedrijf op te richten, waarbij de gronden zouden worden belast, met de bijschrijving van renten en andere kosten na aftrek van de vruchtopbrengst en dé aflos singen zouden worden gerestitueerd. Dit voorstel werd reeds den 29 Juli d.a.v. met algemeene stemmen door den Raad aan genomen gedrukt verslag blz. 270281. Uit dat voorstel blijkt, dat nen er zich reeds van den aanvang van bewust is geweest, dat Sch'ie- dam in deze in een eenige positie verkeerde. Zooals gezegd heeft dus van den beginne af het bizonder karakter van ons grondbezit op den voorgrond gestaan, hetwelk was gelegen le. in het groot grondbezit, toenmaals pl.m. 221 H.A. of ruim 19 1/4 pCt. van de geheele oppervlakte der gemeente, een waarde ver tegenwoordigende naar matige schatting van 3.850.000, terwijl de inbreng der bouwterreinen toen werd geschat op 1.300.000 2e. in den vooruitgang van onze gemeente. En in het voorbijgaan mogen wij hier even con- stateeren, dat, terwijl in onderscheidene ge meenten het met het Grondbedrijf misère is, in die twee punten nog steeds het geheim ligt van ons bloeiend, wel gefundeerd bedrijf. Met den toestand in Rotterdam ben ik niet op de hoogte, maar ik mag geiust zeggen, dat het in de verste verte niet relatief zulk een groot grondbezit had als onze gemeente. En het spreekt ook van zelf, dat, wanneer men niet zulk oen basis heeft, het bedrijf riskanter is. Rotterdam doet blijkbaar meer aankoopen of onteigeningen als het den grond noodigheeft. Doch dat brengt mede, dat hij dan dikwijls duur wordt verkregen. Een voorbeeld uit den tijd voor dien, waarvan wij boven spraken. Schiedam kocht in 1904 de 7.55.05 H.A. groote Keilen van Nieuw Mathenesse, tusschen de terreinen der Waterleiding en Werf Gusto", voor 2.65 per M2., in welken prijs nog inbe grepen was dien voor den aankoop van den Groenedijk (4.93.04 H.A.) te zamen dus 12.48.45 H.A. voor 200.000. Rotterdam kocht eerst In 1906 en 1907 de gronden in den aangrenzenden Boschpolder gedeeltelijk voor f 5, gedeeltelijk voor 6 per M2. Veel later kocht eerst Rotterdam de gronden in Nieuw Mathenesse ten Oosten van den door ons in 1904 aangekochten Groenedijk en moest daarvoor ook een veel hoogeren prijs besteden. Terwijl in dezelfde vergadering waarin hij tot de instelling van het Grondbedrijf overging, de Schiedamsche raad besloot tot den aankoop van 12.00.81 H.A. grond in Oud-Mathenesse, tegen gemiddeld 1.64 per M2, kocht Rotter dam, als ik mij wel herinner, eerst'een jaar of 6 later tegelijk met den grond in Nieuw-Mathe- nesse, aldaar grond voor veel hoogeren prijs, terwijl Rotterdam blijkbaar met groote kosten de gronden voor de Maashaven moest onteigenen, hadden wij voor de Wilhelminahaven den grond reeds zeer goedkoop in ons bezit. Hier hebben wij ontegenzeggelijk een zeer belangrijk punt bij de beoordeeling van het Grondbedrijf. In de aangehaalde toelichting van 1907 werd terecht geconstateerd dat, waar men hier met een bedrijf te doen heeft, de methode der bijschrij ving niet alleen volkomen regelmatig is, doch ook dat wanneer z.g. grondpolitiek wordt gedreven, hij eenvoudig een eisch is. Hoe kan men, vragen wij, een vooruitziende grondpolitiek drijven, als de rente van aankoop en werken ten laste komt van den gewonen dienst en de leeningen daarvoor ook nog uit den ge wonen dienst moeten worden afgelost Dan is het immers onmogelijk die op eenigszins ruime schaal te doen, waar men moetiopzien tegen de bezwaring van het gewone budget. In 1907 heeft men hier echter duidelijk gezien, dat Schiedam met het oog op haar gunstige ligging een vooruitziende grondpolitiek moest voeren en dat men daarvoor het steunpunt had in het groote oude bezit. En wat zijn nu de resultaten geweest Overal heeft de gemeente gronden beschik baar kunnen stellen voor alle gewenschte doel einden. Daarbij heeft zij gezorgd, dat het bezit niet beperkt bleef, doch zich steeds uitbreidde. Groote bedrijven vestigden zich op gemeente gronden, nadat deze voor groote werken daar voor geschikt waren gemaakt. In de Gorzen, in Oud-Mathenesse, in de Fa- bristraat met omgeving, zijn op de gemeente gronden uitstekende arbeiderswoningen ver rezen. Aan de Nassaulaan en St. Liduinastraat von den goede middenstands- en heerenhuizen een plaats. De Burgemeester Knappertlaan en omgeving is een gezochte wijk voor villabouw geworden. En nog steeds is de gemeente in staat in zeer ruime mate in de behoefte aan gronden voor bedrijven, woningen en andere doeleinden te voorzien. Enorme voordeelen bracht het Grondbedrijf aan de gemeente o.a. door haar de voor diepgaande schepen toe gankelijke Wilhelminahaven gratis te verschaf fen door den dijk achter de Hoofdstraat die de buitenberinging volkomen maakte, waardoor de geheele stad tegen stormvloeden afdoende is beveiligd enrhet ophoogen van de Hoogstraat voorgoed van de baan is, wederom zonder kosten aan de gemeente te leveren en last not least door de gemeente eveneens kosteloos in het bezit te stellen van Sterrebosch, Volkspark en nieuwe Volkspark, met hun familie- en volkstuinen en andere parken en plantsoenen. Over de beteekenis van deze bosschen en par ken en tuinen voor onze burgerij, behoef ik wel niet nader uit te weiden. Onze gemeente heeft er onder andere gemeenten zich een naam mede gemaakt, waarbij ik onwillekeurig denk aan dr. Brants die tot de oprichting van het Sterrebosch den stoot gaf. Door ons groote bezit was het ook b.v. weder mogelijk een geschikt terrein voor de nieuwe begraafplaats te vinden. Nu nog iets over de financieele positie van -ops Grondbedrijf. In 1907 werd de waarde van de gronden geschat op 3.850.000 terwijl de inbreng werd geschat op - 1.300.000 Derhalve een geschatte overwaar de van - 2.550.000 Volgens de balans einde 1924 is in den loop der tijden een reëele winst gemaakt van 3.100.000 terwijl bij de periodieke schatting in 1923 'n overwaarde werd geconsta teerd van 5.800.000, waarvan echter sinds 1.676.000 is overgegaan naar de winst, welk bedrag in de f 3.100.000 boven vermeld, is begrepen. Zoodat aan getaxeerde overwaarde blijft -4.124.000 Tegenover de getaxeerde overwaarde inl907 van 2.550.000 derhalve nu eene van 7.224.000 waarvan reeds 3.100.000 gerealiseerd. Men kan dus hier zeker zeggen, dat ons Grond- bedrijf, dat nu kan wijzen op een 18-jarige prac- tijk, aan de verwachtingen heeft beantwoord, ja deze nog verre heeft overtroffen. Zooals de bedoeling was, is het een wezenlijk bedrijf geworden, waardoor onze gemeente een vooruitziende grondpolitiek heeft kunnen voe ren en is zelfs het grondbedrijf bestand gebleken tegen de gevolgen van den oorlog. En zooals gezegd, zijn haar beide steunpunten de groote reserve gelegen in de oude gronden en de gunstige ligging der gemeente. Eén ding had men zich in 1907 anders voorge steld dan het nu is geloopen. Men was zich toen bewust, dat men, om een behoorlijk bedrijf te kunnen voeren noodig had, dat rente en aflossing voor de gemeentekas wer den uitgeschakeld, niet meer en niet minder. Het was niet de bedoeling om uit de winst bij uitgifte voordeelen te behalen voor de gewone huishouding. Wel werd ondersteld, dat deze in bijzondere geva.len wellicht diensten kan be wijzen, maar aan geregelde revenuen werd niet gedacht. Dit standpunt is m.i. het gezondste. Dat men een vooruitziende grondpolitiek Kan drijven zonder dat dit gevolgen heeft voor de gewone gemeentehuishouding, daarmede moet men m.i. tevreden zijn. Daarbij nog positieve winst te verlangen, terwijl men belangrijke be dragen bijschrijft, gaat m.i. te ver. Het is ge- wenscht, dat rente van de winst een tegenwicht te laten vormen tegen de bijschrijvingen. Men houde daarbij in het oog, dat, naarmate de tijd voortschrijdt,het bedrijf ongunstigerwordt. De latere aankoopen laten niet meer zulke groote winstmarges als de oude gronden. Ook moeten groote werken worden uitgevoerd, die niet dade lijk productief zijn. Een en ander ziet men bijv. tot uitdrukking komen in de rente-omslag die het eerste jaar 2.74 pCt. was, doch in 1924 5.10 pCt. bedroeg. Dit manifesteert voor de zooveelste maal, dat de kern van ons grondbezit ligt in de oude gronden. Als men daarvan een verstandig ge bruik wil maken, zal men bij uitgifte van deze gronden, telkens dus, wanneer een steunpunt aan het bedrijf zou ontvallen, dit behouden moe ten laten blijven, door de rente daarvan in min dering te doen komen van de bijschrijvingen. Zoo laat men ook reeds bij den Rotterdamschen verkoop de helft van de rente van de winst ten goede komen aan een daarvoor in het leven geroepen bizondere reserve. M.i. moet men daarmede voortgaan en niet eerder weder rente van nieuwe winsten aan de gemeente uitkeeren, voordat de bijschrijvingen uit die bijzondere reserve kunnen worden bestre den. De gevaarlijke auto-bussen. Men schrijft ons Hetgeen Zaterdagmiddag het ventje van negen jaar op den Rotterdamschen dijk overkwam, is 1.1. Vrijdagavond bijna ge schied met 'n ouden heer, vlak om den hoek bij de Koemarkt. Daar kwam 'n prachtige Vlaar- dingsche autobus, al zeer gemakkelijk van de anderen te onderscheiden, aangereden. De oude heer is zeker van zijn zaak en stapt gewoon door, omdat die autobus langs hem heen zal rijden om op zijn gewone standplaats te komen. Maar, jawelde autobus neemt ineens 'n zwenking naar den Rotterdamschen dijk. God zij dank had de chauffeur er 'n kalme vaart in en had de oude heer de tegenwoordigheid van geest van niet door te loop on, doch fluks terug te trekken. Hij begreep er niets van, waarom de autobus nu deze keer deze route nam. Waarom, vraag ik U, M. de R., wordt niet van gemeentewege den inwoners, liefst 'n paar keer, in de couranten bekend gemaakt, dat de autobussen in 't vervolg die en die route moeten nemen, dan kan dit tot een waarschuwing zijn voor jong en oud. Wilton niet naar Vlissingen. Het bericht, volgens hetwelk de firma Wilton uit Rotterdam een reparatiewerkplaats te Vlis singen zou stichten, kunnen wij na een onder zoek ter plaatse, waar men dit beslist zou moeten weten, tegenspreken. Nederl. Reisvcreeniging. Zondag j.l. bracht een groep leden der afd. Rotterdam van de Nederl.-Reisvereeniging, on der leiding van den heer G. Molenaar, een bezoek aan het Pompstation alhier. Het gezelschap werd ontvangen door den heer J. Doets, dir. der Techn.-Bedrijven, die een voor alle goed te begrijpen verklaring gaf van het doel en de werking dezer installatie. Onnoodig te zeggen dat de heer Doets een aandachtig gehoor had en dat alle als om strijd hun waardeering en bewondering te kennen ga ven over het geen zij te zien en te hooren kre gen. Een der aanwezigen, die eenzelfde inrichting te Parijs had bezocht, verzekerde, dat het Pomp station te Schiedam de meest mogelijk volmaakt heid heeft. Aan het slot der excursie sprak de leider den wensch uit, dat het den heer Doets gegeven mag zijn, nog vele groote werken onder zijn bekwame en energieke leiding tot stand te brengen. Volksbadhuis. In de week van 2127 Mrt. werden genomen 531 baden. lste klasse kuipbaden 35, regenbaden 62. 2de klasse kuipbaden 46, regenbaden 375. Kinderbaden 13. Tentoonstelling. Door den burgemeester is aan de leden van den Gemeenteraad het volgende schrijven ge richt „Het zal U niet onbekend zijn, dat door de zorgen van den dienst van Gemeentewerken op de tentoonstelling, georganiseerd door de Ver- eeniging van Bouwtechnische Hoofdambtenaren ook een inzending van onze Gemeente aanwezig was. Deze tentoonstelling werd gehouden van 918 Maart j.l. tijdens de Utrechtsche Jaarbeurs. De inzending is thans te bezichtigen in de Wachtkamer ten Stadhuize (voorm. afd. Be lastingen) op Dinsdag, Woensdag en Donderdag a.s. telkens van 2—4 n.m. benevens opWoensdag- avond van 810 uur n.m. Het zal mij aangenaam zijn, zoo U op een der genoemde uren het tentoongestelde in oogen- schouw wil nemen." Hierbij kan worden vermeld, dat ook voor hen, die daarin bijzonder belangstellen, op dezelfde uren eveneens gelegenheid bestaat, om de in zending te bezichtigen. Hiervoor kan men zich in de Bodekamer aan melden. Hedenmorgen zijn wij in de gelegenheid ge steld, het tentoongestelde, vermeld in het hier- bovenstaand schrijven, te bezichtigen. De directeur van Gemeentewerken, de heer Gerlach, wees er op dat er niet voldoende bekend heid wordt gegeven aan de voor Schiedam be langrijke uitbreidingsmogelijkheden, zoowel wat haven- als bouwbedrijf betreft. Het hier tentoon gestelde mag zeker een goed overzicht van de diverse levensfactoren van Schiedam genoemd worden. Een tweetal platte gronden, toonen ons de uit te voeren en nog toekomstige uitbreidings plannen, o.a. van de Wilhelminahaven, die aan vankelijk verbreed zal worden en indien onze scheepvaart mocht toenemen, hetgeen niet uit gesloten is, .zal een nieuwe haven, die dan welis waar het grootste gedeelte van ons Volkspark in zich zal opnemen, worden gegraven. De statistische gegevens wijzen uit, dat de tonnage zeer is toegenomen het laatste jaar n.l. 7 millioen M3. De helft echter ongeveer wordt ingenomen door reparatieschepen, waarvoor geen haven geld wordt betaald. Verder zien wij nog een aantal foto's ons havenbedrijf betreffende en eenige bouwwerken onder leiding van Gemeentewerken tot stand gekomen. Alleszins de moeite waard om eens een kijkje in het Stadhuis te gaan nemen. Ondank is 's werelds loon. Mej. U., werkzaam op een kantoor alhier, was 1.1. Zondag met haar aanstaande bezig photo's te nemen op den weg van den z.g. Kleinen polder onder Kethel, toen een klein kind van een jaar of twee in de vaart viel. Andere personen waren niet in omgeving en kwamen ook niet op het geroep dier beiden. Haar aanstaande kon niet zwemmen. Het kind was reeds gezonken. Teneinde raad springt juffr. U. geheel gekleed in het water en heeft het geluk, na een paar maal te hebben gedoken, het kind te vinden en aan wal te brengen. De moeder van het kind kwam er bijnam het kind mee met de woorden „Haast bedtijd en nu nog even in 't water vallen doch had geen woord van dank voor de dappere redster. Deze kon als belooning voor haar menschlievendheid met een nat en helaas bedorven Zondagsch pak, het kapsel vol modder, koud en verkleumd naar Schiedam wandelen. De verkoudheid daarbij opgeloopen en haar bedorven kleeding blijven haar nog als voornaamste herinnering aan haar edele daad Zulke ongevoeligheid en gebrek aan apprecia tie werken niet animeerend om zich te wagen, teneinde iemand het leven te redden. UIT ROTTERDAM. De roekelooze penningmeester. Naar wij vernemen, is door de Centrale Re cherche in den nacht van Zaterdag op Zondag op last van den Officier van Justitie Mr. E. D. H. Schutter, in zijn woning aan den Noordsingel aangehouden de heer M. J. Verschoor, penning meester van het Comité voor de Drentsche Venen. De heer V. had volgens zijn boeken 62.000. ten bate van de noodlijdenden in de Venen geind en daarvan slechts f 10.000.afgedragen, terwijl hij voorgaf, dat 52.000.onkosten waren gemaakt. 1 Zooals wij j.l. Vrijdag reeds meldden, wordt het onderzoek met groote nauwgezetheid voort gezet. Bij dit onderzoek had de rechter-commis- saris Mr. H. Haga ontdekt, dat behalve geld ook goederen waren gezonden voor de noodlijdenden in de Venen. Deze goederen, die ten huize van den heer V. werden gevonden, zijn nimmer ver antwoord. Gebleken was, dat de heer V. getracht had deze goederen ten eigen bate te verkoopen. Zij zijn thans in beslag genomen. Daar men vernomen had, dat de heer Ver schoor naar het buitenland wilde vertrekken, werd zijn aanhouding gelaat. De recherche kwam juist bijtijds, want, toen men aan zijn woning kwam, stond de heer V. op het punt te vertrekken. Hij is heden reeds naar het Huis van Bewaring overgebracht- Zijn aanhouding geschiedde op het vermoeden van „verduistering van geld en goederen ten nadeele van het comité voor de Drentsche Venen." Uit het nader onderzoek is nog gebleken, dat buiten de heer V. nog anderen bij deze zaak zijn betrokken. Er worden dan ook, in verband met de aanklacht tegen den heer Verschoor nog meerdere arrestaties verwacht. UIT ROTTERDAM. De pensioenkwestie bij de schcepvaarlver. „Zuid." Zooals men weet, heeft de Hooge Raad in hoogste instantie beslist, dat de pensioen-aan spraken der oude haven-arbeiders gerechtvaar digd zijn en de Scheepvaartvereeniging Zuid in de toekomst deze pensioenen moet betalen. Het proces was door den Centralen Bond van Transport Arbeiders slechts voor één geval gevoerd, teneinde de kwestie in rechte te doen beslissen. Nu de beslissing gevallen is, komt de Centra le Bond voor alle rechthebbenden op. Naar wij vernemen, bedraagt dit aantal ongeveer 400. Gemengd Nieuws. Juweelendiefstal. Zondagavond is ingebroken in de villa van den heer F. Th. H. Korsten te Baarn. De bewoners waren dien dag om 2 uur naar Amsterdam gegaan ter bijwoning van den voetbalwedstrijd NederlandZwitser land en vonden bij hun thuiskomst alles over hoop gehaald. Alle kasten waren opengebroken. De diefstal is vermoedelijk tusschen 7 uur en half 11 gepleegd. Na een ruit in de achterdeur ingeslagen te hebben, waarna zij van binnen het slot konden openen, zijn de dieven binnengeko men. Vermist worden eenige gouden tientjes een bankbiljet van 25, eenig zilver geld en een aanzienlijk bedrag aan juweelen. De politie heeft dadelijk een onderzoek ingesteld. In den tuin zijn voetafdrukken en in huis vingerafdruk ken gevonden. Ongeluk. Zondagochtend was de 10-jari- ge M. v. O., te Dordrecht op het plankier aan de Bomkade een vlieger aan het oplaten. Ffij liep achteruit en viel van het plankier in de rivier. Toen de jongen op het droge was gebracht was hij, blijkens bericht in de D. Crt., al overleden. Een noodlottig schot. De gebroe ders Veenstra te Surhuizum waren bezig met een kruikar hooi te vervoeren. Een hunner had een revolver in den zak. Door onverklaarbare oorzaak ging dit eensklaps af, met het noodlot tig gevolg, dat de ander ernstig in de borst ge troffen werd, en naar het ziekenhuis te Gronin gen moest worden overgebracht. De Alkmaarsche tram. In verband met het raadsbesluit, waarbij de gevraagde sub sidie van 6900 is geweigerd, is de Alkmaarsche tramdienst Zaterdagavond jl. opgeheven en het personeel met een week salaris ontslagen. Een lastig heerschap. Vrijdag middag vervoegde een zekere De K. zich op de afdeeling bevolking in het raadhuis te Rot terdam, met het verzoek om een bewijs van on vermogen ten behoeve van zijn broer. Twee man nen vergezelden hem, om de vereischte handtee- keningen als getuige te plaatsen. De dienstdoende ambtenaar aan het loket trok de meerderjarig heid van een dier getuigen in twijfel en ging daarom in het kaartregister een onderzoek naar den leeftijd van den betrokkenen doen. De K. maakte van de afwezigheid van den ambte naar gebruik, om het formulier, dat al klaar lag, uit het loketje weg te grijpen. Juist zouhij hiermee heengaan, toen een bode, die het geval gezien had, naar hem toe kwam en hem het pa pier afnam. De K. beschuldigde daarop den bode van dief stal en zei, dat hij hem op heeterdaad betrapt had. Ook zijn getuigen hadden het gezien, en hij zou er dadelijk werk van maken. De K. waar schuwde vervolgens den agent, die bij het raad huis dienst doethij vertelde hem, dat hij een stadhuisbode op heeterdaad op diefstal be trapt had en hij verzocht hem, dadelijk den man te arresteeren. De agent haastte zich mee naar binnen. De chef van de afdeeling kwam tusschenbeiden en zette den agent de zaak uiteen. Natuurlijk waren in/dien tijd verscheidene nieuwsgierigen komen opdagen. Tenslotte werd De K. naar den politiepost in het raadhuis over gebracht, wegens het veroorzaken van een volksoploop. Er is proces-verbaal tegen hem op gemaakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2