Ais allerlaatste middel moet de oorlog binnen bepaalde grenzen erkend worden. Dit zegt spr. van den oorlog in het algemeen, maar geld dit ook van den modernen oorlog Deze kan absoluut niet een rechtvaardige oor log zijn. Het is een uitvloeisel van de dubbele moraal. Hij komt voort uit militairisme en is in strijd met den christelijken geest. De moderne oorlog is geen strijd meer, maar een hemeltergende, gruwelijke massa-moord. Theorethiseh kan wel een rechtvaardige oor log bestaan, maar onder de tegenwoordige om standigheden kan een oorlog nooit voldoen aan de eischen, door de Katholieke moraal gesteld. Als practische moeilijkheid noemt spr. Hoe staat een Katholiek afgevaardigde tegenover 'n post op de begrooting voor een gasschool Onder de Katholieken zijn er niet veel, die niet zouden willen meewerken aan een krach tige begrooting van het militairisme. Onder ons zijn er velen, die de beperking van uitgaven voor leger en vloot, in sneller tempo wenschen. Ook financieele overwegingen werkten hier toe mee. Maar deze mogen nooit 't motief zijn, maar slechts het gelukkig gevolg. Het getal der pacifisten in ons R. K. Kiezers corps vermeerdert en krijgt grooten invloed. ■Wij moeten streven naar een minimum, naar een politie-leger. Spr. besloot met op te wekken door een na tionale organisatie kracht bij te zetten, bij het internationaal vredesstreven. Onze partij moet een program krijgen, waar door zij gekenmerkt wordt als een pacifistische partij. Een andere uiting van vredesstroomingen bij de onzen is het optreden van een kathoiiek woordvoerder op het Congres voor dienstweige- ring, dezer dagen te Rotterdam gehouden. Aan een beknopt verslag van dit congres ontleenen wij het volgende „Hierna verkreeg de heer A. Th. Bart (R. K.) het woord. Spreker begon met de verklaring zulks ter voorkoming van misverstand, dat hij niet behoort tot de onderteekenaars van het manifest en voorts geheel los van deze Congres- beweging stond. De vredesbevordering is echter een sociaal werk van deh eersten rang. Nu moge men in onze kringen over de dienstweigering denken, zooals men wil, dan blijft toch staan de conclusie i dat de katholiek, die in geweten van de onrechtvaardigheid van een oorlog overtuigd is en van deszelfs middelen, er niet aan mag deelnemen. Spreker onderwierp nu het systeem van den dienstdwang aan een uit voerige critiek. De Staat is primair geworden en daaraan moet helaas alles ondergeschikt worden gemaakt. Het individueele leven telt voor niets meer. Spreker ontwikkelde de stel ling, dat de dienstdwang een rechtstreeksch „oorlogsmiddel" is, dat voor den katholiek, die in den geest van Benedictus XV wil werken, in onze veranderde tijdsomstandigheden zeker niet meer aanvaardbaar is. Spreker verwonderde er zich over, dat naast een actie voor dienst weigering tot nog toe van een georganiseerde actie tot afschaffing van den dienstdwang zoo weinig te bespeuren viel. Het wordt tijd, dat de volkswil een woord meespreekt. De moderne oorlog beantwoordt niet aan de voorwaarden door de Katholieke moraal gesteld. Spreker beriep zich hierbij op de uit spraak van Pater Strattman O.P. uit Keulen, gegeven op het Intern. Kath. Congres te Lugano. Het wereldvraagstuk dienstweigering, kan door de katholieken niet meer zonder schade worden genegeerd. Dit katholiek getuigenis, dat als een nieuw geluid klonk onder de vele stroomingen, die in „Ons Huis" tot uiting kwamen, vond' een aandachtig gehoor." Volkenbond en Vrede. Het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Volkenbond en Vrede heeft in de gebeurtenissen te Genéve aanleiding ge vonden, een schrijven te richten tot de besturen der afdeelingen in de verschillende plaatsen des lands, waarin nadruk wordt gelegd op de noodzakelijkheid om juist in deze kritieke dagen vertrouwen in den Volkenbond te toonen. In het uitvoerige schrijven wordt de vraag gesteld of de voorbereiding van de Assemblée wel zoo is geweest als men had mogen verwach ten. Naar het oordeel van velen gaan de groote landen niet vrij uit. Slechts Zweden en Cecho- slovakije hebben zich, aldus wordt in het schrij ven gezegd, voorbeelden getoond van den Vol kenbondsgeest, die het internationaal belang weet te stellen boven nationale eigenliefde. Dankbaar wordt geconstateerd, dat het aller ergste is voorkomen. De onderhandelaars gaan naar huis, niet om als vroeger zich voor te be reiden op gewelddadigen strijd, maar met de beste en door allen uitgesproken overtuiging, dat het een volgenden keer, als men in Septem ber opniëuw samenkomt, beter zal gaan. Het gebeurde te Genéve wordt door dit alles niet minder betreurenswaardig, maar dat de inter nationale samenleving, voor zoover zij in den Volkenbond is georganiseerd, toch een derge- lijken stoot verdraagt en opvangt, zonder, als vroeger ongetwijfeld geschied zou zijn, ineen te storten, geeft blijk dat er iets, al is het nog weinig, is veranderd. Op dit oogenblik komt het meer dan ooit te voren aan op vertrouwen in den Volkenbond. Of de Volkenbond zich zal herstellen van den slag, die hem door het gebeurde te Genéve is toegebracht, hangt meer nog dan van de feiten en gebeurtenissen, af van de houding, die de openbare meening tegenover den Bond en zijn ontwikkeling mogelijkheden in de eerstkomende weken en maanden zal aannemen. De Raad van den olkenbond heeft dat zelf begrepen de werkzaamheden ter voorbereiding van de ont wapeningsconferentie worden voortgezeteen conferentie met Amerika ter bespreking van de toetreding van dit land tot het Hof te 's- Gravenhage, is voorloopig vastgesteld. Met de voorbereiding van de economische conferentie, die bedoelt aanleidingen tot oorlogsmogelijk heden weg te nemen, wordt voortgegaan. Laten zij, die de vrienden en voorstanders zijn van den Volkenbond, dit alles begrijpen en duidelijk maken. Ook op de afdeelingen onzer vereeniging rust, op dit oogenblik meer dan ooit tevoren, de taak, den aangevangen arbeid krach tig voort te zetten tot de openbare meening te spreken van een onverzwakt vertrouwen in den Volkenbond voort te gaan op den ingesla gen weg. Het tekort bij de politie. De gemeenteraad van den Bosch heeft gister avond het accountantsrapport inzake het tekort bij de politie behandeld. Bij den aanvang der sprekingen deelde de voorzitter mede, dat volgens nader bericht van den accountant het tekort op 7943.50moet worden gesteld. De commissaris heeft hiervan heden bij den ontvanger 5943.50J gestort, terwijl hij hoopt het restant van 2000 spoedig te kunnen betalen. De heer Kuypers meende dat de commissaris niet gehandhaafd kan blijven en stelde voor aan de kroon zijn ontslag te verzoeken. De heer Stapelvoort diende een motie in, waarin de commissaris niet betrouwbaar wordt wordt geachtterwijl bij B. en W. er met ernst op wordt aangedrongen, bij alle diensten een zoo strenge controle uit te oefenen, dat dergelijke zaken niet meer kunnen voorkomen en een twee de motie om B. en W. uit te noodigen de be talingen van de salarissen voor de politie voort aan door den hoofdinspecteur of een bevoegd persoon te doen geschieden. Staking bij de Biesboschwerken. Gistermorgen heeft het grootste gedeelte der te werk gestelde werkloozen in den Biesbosch geweigerd naar de inpolderingswerken te ver trekken, nadat in een eergisteravond gehouden vergadering tot staking was besloten. De oorzaak is te vinden in de loonbetaling. Er wordt 42 cent per uur betaald, doch alleen bij het volle vastgestelde percentage arbeids geschiktheid de meeste werkloozen blijven daar ver onder en ontvangen dus beduidend minder dan 42 cent per uur. Het'bestuur van de vereeniging „De Bies bosch heeft heden een langdurige bespreking over den toestand gehouden. De resultaten daarvan zijn nog niet bekend. Uit het Rijnvaartbedrijf. De Nederlandsche Rijnvaartvereeniging heeft aan de opvarenden der bij haar aangesloten schepen en booten de volgende circulaire ge richt Het is der directie ter oore gekomen, dat' een aantal opruiers op de vloot het gerucht verspreiden, dat met 1 April de loonen der op varenden belangrijk verlaagd zouden worden en andere verslechtingen zouden worden inge voerd. Dit bericht berust op louter verzinsel. De directie geeft u de volgende inlichting I-Iet collectieve contract tusschen de reede- rijen en de organisaties is door laatstgenoemden per 31 Maart opgezegd, maar loopt dan nog 3 maanden door. Vóór 1 Juli verandert er dus niets. De reederijen zijn met de organisaties aan het onderhandelen over een nieuw collectief contract. De organisaties hebben den wensch te kennen gegeven, dat een ziekteregeling zou worden ingevoerd en de reederijen hebben den wensch te kennen gegeven, op den Zaterdag bij mistig weer of averij wat langer aan te kun nen maken of af te kunnen varen. Geen der partijen wenscht een verandering in de loon regeling te maken. De directie kan zich niet voorstellen, dat op deze basis geen overeenstemming zal worden bereikt als beide partijen van goeden wille zijn. Zij raadt de bemanning dus aan, zich niet door onruststokers van de wijs te laten brengen, daar de gevolgen hiervan zeer ernstig zouden kunnen zijn. Soeialc verzekering. Naar aanleiding van de door verschillende werknemers-organisaties uitgesproken klacht, dat in de commissie van deskundigen in zake de bezuiniging op de kosten van uitvoering der sociale verzekering ingesteld onder voorzitter schap van ir. H. A. van IJsselsteyn, het werk nemerselement geheel zou ontbreken, heeft de Minister van Arbeid, dien organisaties mede gedeeld dat het hem niet gewenscht, voorkomt op de beslissing van zijn ambtsvoorganger om trent de samenstelling der commissie terug te komen. Een verzoek van den Minister aan de Be zuinigingscommissie om te overwegen, in welken vorm aan de bedoeling dezer organisaties zou kunnen worden tegemoet gekomen, heeft er intusschen tie geleid dat de Bezuinigingscommis sie heeft toegezegd, de aandacht van de commis sie van deskundigen ingeval deze personen mocht willen hooren die bereid zijn, hun gevoe len omtrent het hier bedoelde vraagstuk te geven, in het bizonder op de betrokken organi saties te vestigen. De nieuwe Italiaansche gezant. Dinsdag a.s. wordt te Rome een ministerraad gehouden, waarin beslist zal worden over de benoeming van nieuwe gezanten te 's-Gravenha- ge, Londen, Stockholm, Lissabon, Buenos- Aires en Weenen. Verzekerd wordt dat commen- datore Alriti, eerste gezantschapssecretaris te Weenen tot gezant te 's-Gravenhage zal worden benoemd. Tarief ver laging Spoorwegen. De directie der Ned. Spoorwegen heeft, naar het „Centrum" meldt, aan het R.K. Werklieden verbond op zijn schrijven inzake de tariefsver laging geantwoord, dat nog niet vaststaat, welke wijzigingen in de tarieven gebracht zullen worden De directie merkt op, dat sedert 1914 de ge wone tarieven belangrijk meer verhoogd zijn geworden dan de abonnementstarieven en dat zij de onbillijkheid er niet van inziet, dat met dit feit bij de verlaging der tarieven rekening gehouden wordt. Uit de baksteenindustrie. In een gister, onder voorzitterschap van den- Rijksbemiddelaar, den heer H. A. van IJssel steyn, gehouden bijeenkomst van vertegenwoor digers van partijen, betrokken bij de steenin dustrie in Gelderland en Overijsel, is na langdu rige discussie overeenstemming bereikt Nederland en Belgie. De Belgische regeering heeft een wetsvoorstel ingediend tot ratificatie van de tusschen Neder land en België besloten conventie betreffende wederkeerigheid van territoriale bevoegdheid van civiele en handelsrechtbanken, de uitvoering van vonnissen geveld inzake faillissementen en de voor Nederlanders in België en Belgen in Nederland geldende procedure. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. Sint Liduina-Gestieht. Vorig ontvangen bedrag f 1517. A.W. Een Paaschlicht 2.50 Onder ons 8.30 Een lid der H. Familie 1. t Benoodigd 1897.50. Ontvangen 1528.80. Blijft 368.70. Totaal 1528.80 L. BEUNE, pr ressante ontdekking, die vele mogelijkheden in 't leven riep. i Gist e'r mid dag is het een zee- leei^w uit de Rotterdamsche Diergaarde gelukt, ten tweede male uit zijn geriefelijk ingerichte gevangenis te ontsnappen en op stap of liever, op zwem te gaan, ditmaal in geselschap van den kleinen zeehond. Hoe de twee banjers kans hebben gezien om de Maas te bereiken, zal wel een raadsel blijven, maar een feit is, dat zij he denmorgen gesignaleerd werden ter hoogte van de Furnesshaven. De in die omgeving wo nende „waterrotten" hadden aldra bootjes uit gezet om de globezwemmers te vangen, waarbij een onzer practische Maaskanters het lumineuse iddee had om een partijtje haring als lokaas mee te nemen. De beestjes, die in de Diergaarde reeds lang alle schuwheid hebben afgelegd, deden zich te goed aan dit extra-maal-buiten dienst, onderwijl een, in een andere boot ge reed gehouden net, op handige manier over hun soepele sealskin werd geworpen. Met vereende krachten werden zij binnen boord gehaald en in triomf aan wal gebracht. Na rijp beraad be sloot men ze onderdak te brengen in een geïm proviseerd tentje naast het café „Sterrebosch", alwaar zij thans te zien zijn, in afwachting van de door, de inmiddelsg ewaarschuwde, directie der Rott.Diergaarde te nemen maatregelen, om de uitbrekers weer op hun plaats te brengen, hetgeen hoogstwaarschijnlijk morgen namiddag per bootje van Rotterd. Gemeentewerken zal geschieden. Gistermorgen is door de poli- tie een schoorsteenbrand gebluscht ten huize van de familie P. aan de Groote Markt. Belangrijke ontdekking. Konden wij Zaterdag melden, dat men bij het graafwerk voor de nieuwe Koemarktbrug op overblijfselen was gestooten van oud-Schie- dam, gistermiddag heeft men een heel wat belangrijker ontdekking gedaan. Bij het heien van een paal diep in den wal, wilde deze, na ongeveer anderhalve meter te zijn gezakt plotseling niet verder. Keer op keer viel het zware heiblok dreunend op den paalkop, zónder dat er „schot" in kwam. Na vele vergeefsche moeiten togen eenige grondwerkers op onderzoek uit en vonden na langdurig graven een gewelfachtig metselwerk. Terstond werden de opzichters van de firma Stulemeijer, zoowel als die van de gemeente gewaarschuwd. Na rijp beraad besloten zij het metselwerk bloot te leggen in de richting van wal, in de hoop, bij het uiteinde tevens de ingang te vinden. Vlugger dan men dacht, was men bij het afgebrokkeld uiteinde, maar de ingang was verstopt met steenmoppen, aardkluiten enz. Ruim een uur is er met man en macht gewerkt om deze ingang vrij te krijgen, doch toen werd de moeite dan ook ruimschoots beloond, want men stond ii> een smalle gang, van zwaar metsel werk, geschoord door enorme steunbeeren. 'n Vunze lucht, die uit de gang stroomde, deed bij ir. Aikema de vrees ontstaan, voor giftige gassen, waarom hij de mannen ten sterk ste ontried, zonder beveiligingsmaatregelen, dieper in het gewelf door te dringen. Een der grondwerkers, 'n zekere K. P., die tegen deze waarschuwing in, verder liep, viel weldra be wusteloos neer en kon slechts met groote moeiten worden bijgebracht. Tenslotte kwam men op het idee, het materiaal van de brandweer aan te wenden en weldra gingen de moedigsten, voorzien van gasmaskers en veiligheidslampen, op onderzoek uit. De nieuwsgierigheid was natuurlijk groot, waar of men belanden zou, doch na 'n honderd meter ver te zijn doorgedrongen, stond men voor een gewelf-instorting, die verder voortgaan on mogelijk maakte. Op den terugweg heeft men nog eens duchtig zijn oogen de kost gegeven of er niets bijzonders te bespeuren viel en in een soort nis vond men' dan ook eenige sterk verroeste wapenrustingen en dito oude wapens de stukken, welke van ijzer waren, vielen grootendeels uit elkaar, toen men ze optilde, maar de koperen hielden zich beter vooral een Vlaamsohe „goedendag" en 'n ovale rondas(schild) waren nog in betrek kelijk goeden staat. Deze vondsten zijn ondergebracht in het gymnastieklokaal aan den Buitenhavenweg, waar zij voor belangstellenden te zien zijn. Na den eenigszins mislukten ontdekkings tocht, heeft men den Oudheidkundigen dienst te Leiden van een en ander in kennis gesteld en dezen middag zou dr. Holwerda, met 'n aan tal van zijn bekwaamste helpers, een nader onderzoek instellen. Intusschen heeft men bij de gemeente ook niet stil gezeten pn aan de hand van oude be scheiden, meende de archivaris, mede in ver band met deze vondst, te mogen concludeeren, dat het gewelf allicht een nooduitgang geweest is van het kasteel vanMathenesse,waarvan alleen de bekende ruïne nog overgebleven is. Andere autoriteiten meenen evenwel, dat de gang leidt naar de Groote Kerk en nog meerdere meeningen doen de ronde. Wij zullen de heeren laten veronderstellen en rustig afwachten wat het verdere onderzoek aan 't licht brengt. Wel hopen wij dat men tevens de een of andere welgevulde schatkamer zal ontdekken, die in één slag een einde maakt aan den financieelen nood van de gemeente, maar heel waarschijnlijk achten we het toch niet. In elk geval is de vondst van gister een inte- Door een chauffeur is aangifte gedaan bij de politie van diefstal van eenige papieren uit een jas, liggende op zijn op den openbaren weg, den Buitenhavenweg, staanden auto. Gisteravond omstreeks 8 uur is Mej. V., wonende in een woonwagen staande op het z.g. Pijpenland, op den Rotterdamschen Dijk, toen zij ter hoogte van het Roode hek uit een autobus was gestapt en achter die bus heen den weg overstak, door een luxe auto, die in de richting Rotterdam ging, aangereden. Zij werd tegen de straat geworpen en bekwam kneuzingen aan den rechterarm. Op last van Dr. Hoogendijk is zij door de politie naar het Zieken huis vervoerd en daar verbonden. Een w i e 1 r ij d e r, A. de B. uit 's- Bosch, die gisterenavond de Koemarktbrug overreed terwijl een autobus naderde, liet zich, uit vrees te worden overreden, vallen, waarbij hij zich aan beide beenen verwondde. Het rijwiel werd beschadigd. Hedenmorgen omstreeks 11 uur is de bakkersknecht K., werkzaam bij de fa. Persoon, in de Korte Haven te water geraakt. De heer v. E. uit de West-Frankelandschestraat, wist in samenwerking met een heer uit de Maria- straat, den drenkeling weer aan wal te brengen. UIT ROTTERDAM. Van vergiftige boonen gegeten. De 26-jarige C. van B., uit de Lijnbaanstraat die werkzaamheden verrichtte bij een werk aan Coolhaven, vond gister in een loods een aantal zwarte boonen, die uit een zak gerold waren. De man nam de boonen, welke vergiftigde cala- barboonen bleken te zijn, mede. De man, bene vens twee kinderen, een zevenjarig jongetje en een elfjarig meisje uit de Kamperfoeliestraat, nuttigden eenige boonen. Na gebruik werden allen onwel, zelfs trad bewusteloosheid in. On middellijk werd de G.G.D. gewaarschuwd. De toestand der personen is momenteel goed. UIT VLAARDINGEN. De maximum-snelheid. In de raadsvergadering van 31 December j.'i. werd in handen van de commissie voor strc verordening gesteld om advies een adres van een 30-tal eigenaars van motorwagens, waarbij wordt gevraagd de maximum-snelheid te brengen van 15 op 25 K.M. per uur, op grond van het feit, dat geen enkele bestuurder van een motorwa gen zich aan een maximum-snelheid van 15 K.M. per uur kan houden en gedwongen wordt een overtreding te begaan. Genoemde commissie adviseert na een uit- vorite toelichting thans den raad de maximum snelheid voor motorrijtuigen te bepalen op 25 K.M. per uur. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. SLUITING BUREAUX. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat ter gelegenheid van den Goeden Vrijdag de bureaux van de Gemeente-Secretarie, de gas fabriek, de gemeentewerken, den gemeentelijken woningdienst, den gemeentelijken Vleeschkeu- ringsdienst, de gemeentelijke Arbeidsbeurs, het bureau van het Burgerlijk Armbestuur en de Openbare Leeszaal en Bibliotheek gesloten zul len zijn, met uitzondering vian het bureau van den Burgerlijken Stand (Nieuwstraat 26), dat voor het doen van aangiften van geboorten en overlijden, op dien dag geopend zal zijn van 9 9.30. Het bureau van de gemeente reiniging zal nh 12 uur 's middags gesloten zijn. Schiedam, 31 Mrt. 1926.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2