HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun be sluit van 29 Maart 1926 vergunning verleend aan de SLIKERWERKENFABRIEK „D.O. V.O." alhier, tot oprichting van een fabriek tot het vervaardigen van suikerwerken in het pand Boterstraat 2830, kadaster Sectie B. no. 3112, met een stoomketel van 10 M2. verwarmings oppervlak, dienende voor verwarmingsdoelein den en met 6 elect,romotoren van resp.10, 4, 3, 2, 1 en 1 P.K., drijvende diverse arbeidswerktuigen en - pompen. Schiedam, 31 iMrt. 1926. INGEZONDEN. Voor liet zwakke kind. De R.K. Vacantiekolonie, een onderafdeeling der R.K. Vrouwenbond, komt thans uw hulp inroepen. Er is geld noodig„al weer geld", zult gij zeggen. Doch geachte lezer, legt dit stukje niet ter zijde, of laat het niet naar de prullen mand verwezen worden, zonder het eerst te lezen. Na het gelezen te hebben, voell er iets voor en doel ei" iets voor, want, 't Is een noodkreet.en. een eereschuld En gelijk gij allen bij onze groote catastrophen van watersnood en cycloon uw beurs niet geslo ten hebt gehouden, maar gehoor hebt gegeven aan het eerste geroep om hulp zoo moogt gij thans ook niet doof blijven voor het hulpgeroep van uw plaatselijk comité, dat rekent, op uw hijstand tot het uitzenden van zwakke en zieke kinderen naar bosch en zee. Anders 't Is een eereschuld Zoudt gij nu eerlijk moeten bekennen, dat gij voor het Hollandsche kind minder voelt, dan voor het vreemde Waart gij niet bereid vreemde kinderen in uw huis op te nemen, hun kleeding, .voeding en huisvesting te verstrekken u zelfs offers ge troostte, om gebrek- en noodlijdenden te helpen En zoudt gij nu het kind van uw eigen land en vaderstad verstoken laten van hetgeen het voor herstel van gezondheid noodig heeft Is die klacht al niet meer en vaak geuit, „voor vreemden voelt en doet men meer dan voor eigen" Toont, dat dit gezegde geen waarheid bevat. P Anders. ziet het comité zich genoodzaakt zijn charitatief werk stop te zetten. Hoe kunt gij steunen Ie. Laat u opschrijven als donateur of do natrice. 2e. Steunt het pogen van R.K. Tooneel, dat hinnen eenige dagen een benefice-voorstelling geeft, ten bate van de R.K. Vacantiekolonie. Neemt een toegangsbewijs en bezoekt de uit voering van „De gebroeders Kalkoen", opdat Hoomsch-Tooneel een groot batig saldo kan afdragen ten voordeele van het zwakke kind. Dat gij u dien avond amuseeren zult en goed spel te genieten krijgt, daarvoor staat R.K. Tooneel u borg. Getuige de gunstige recensies, die dit gezelschap hier en elders mocht ontvangen zelfs van andersdenkende bladen. Daarom uw besluitHelpt het zwakke kind. P. S. Wij willen hierbij tevens dank brengen aan R.K. Tooneel, voor de bereidvaardigheid waarmede het aan ons verzoek voldaan heeft, °m ten bate van onze vereeniging deze uitvoering te willen geven. Het bestuur v.d. R.K. Vacantiekolonie. aanschaffing toch van het meubilair van het Tehuis zijn eenige spiegels niet vergeten, met welk feit ook de erflater niet onbekend kon zijn geweest. En al wilde men den jeugdigen krijgers de gelegenheid niet benemen hun martiale even beeld in het glas weerkaatst te zien, nu zou men heusch toch van het goede wat al te veel krijgen. Na eenige bespreking meenden een paar der bestuurders een oplossing aan de hand te kunnen doen zij zouden de aangekochte spie geld tegen den kostprijs overnemen. Natuurlijk werd op dit aanbod met enthouasiasme inge gaan en een expediteur ontving al spoedig op dracht, de in het gebouw aanwezige spiegels weg te brengen, om vervolgens het gelegateerde van het sterfhuis te gaan halen en op te hangen. Maar hoe stonden de heeren te kijken, toen de man terugkeerde met een wagenvracht. boe ken. Vanzelf dacht men eerst aan een malle ver gissing van de boodschappers, maar na onder zoek bleek, dat dezen hun opdracht geheel naar behooren hadden uitgevoerd Dominé bleek aan het Tehuis te hebben vermaakt een aantal net gebonden jaargangen van het tijd schrift „De Spiegel." Gemengd Nieuws. Diefstal. Tijdens afwezigheid van de bewoners hebben dieven zich met behulp van een valschen sleutel toegang verschaft tot de woning van J.K. aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam. Vermist wordt er een sigaietten- doosje, inhoudende een bedrag van 216. Autobus te water. Maandagavond omstreeks 9J uur geraakte een autobus van den dienst GoudaLekkerkerk te Stolwijk te water. Onder de inzittenden, ongeveer een twaalf- lal personen en waarbij een moeder met een zeer jeugdig kindje, ontstond een hevige paniek, doch allen konden, door het verbrijzelen van een der ruiten, gered worden. Évenwei bekwamen verschillende personen kwetsuren. Door den gemeentearts, dr. Kievit die spoedig per auto ter plaatse aanwezig was, werd geneeskundige hulp verleend. Het ongeluk ontstond vermoedelijk door den mist, die den chauffeur het uitzicht belemmerde. Twee vrouwen in brand. Gister morgen omstreeks half negen is op de Hoefka- de te den Haag een ernstig ongeluK gebeurd. De 50-jarige P. J. de R. geraakte door onbe kende oorzaak bij het verrichten van werkzaam heden in brand. Haar dochter wilde de vlammen dooven maar werd eveneens vrij ernstig gewond. De moeder is in het ziekenhuis opgenomen de dochter kon na in het ziekenhuis behandeld te zijn, huiswaarts keeren. Verzet. Maandagavond heeft een 21 -ja rige Engelsche stoker de omgeving van de Ca- landstraat te Rotterdam op stelten gezet, door dat hij, in zwaar beschonken toestand harnek- kig weigerde, aan de dringende uitnoodiging van een politieagent, hem naar het dichtsbijzijnde politiebureau te vergezellen, te voldoen. Toen de agent den jongeman wat krachtiger aanpakte, verzette de zeeman zich heftig. Tenslotte is hij, vergezeld door drie agenten, per handwagen naar het politiebureau gebracht, waar hij ter ontnuch tering is opgesloten. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. A c c ij n s o n t d u i k i n g. Ambtenaren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen hebben in samenwerking met de politie gister^ middag in de Vischhalstraat te Vlaardingen twee complete distilleerketels in beslag genoen. Dominé had zich niet vergist. Re onlangs te Kampen overleden ds. Wester heek van Eerten heeft bij testamentaire beschik king p.m. vermaakt aan het Tehuis voor Militai- ren zijnspiegels. Met dankbaarheid nam het bestuur der stichting van dit legaat kennis, doch tevens met eenige bevreemding. Bij de Arme dwazen. Te Maurage, in de pro vincie Henegouwen, was een bakkerszoon zwaar ziek. Vrienden van den zieke, die aan spiritisme deden, meenden de verzekering te hebben, dat hij het slachtoffer was geworden van een boo- zen geest en besloten de eerste vrouw, die voor bij de begraafplaats der gemeente zou komen, aan te houden en bij den zieken te brengen. Dit gebeurde dan ook. De „eerste vrouw" was de echtgenoote van een Brusselsch geneesheer zij werd met geweld naar de bakkerij gesleept, waar zij in den oven zou worden verbrand. Het bleek echter dat de bakkerszoon inmiddels wat beter was geworden, met-het gevolg dat de onge lukkige vrouw, die van de eene zenuwtoeval in de andere viel, maar werd losgelaten. Zij dien de echter een klacht in bij het parket, dat ver scheidene aanhoudingen heeft gelast. De koning van den aardappel overleden. Te Los Angelos is dezer dagen een Japanner George Sjirna overleden, die alge meen beschouwd werd als de rijkste Japansche immigrant. Hij had den bijnaam van „koning van den aardappel" als zijnde de grootste im porteur van deze nuttige vrucht. Zijn fortuin bedroeg meer dan 15 millioen dollar. Spoorwegramp in Columbia. Tien personen zijn gedood en twintig gewond bij een botsing tusschen een sneltrein van Bogota naar Garadot en een goederentrein. De eerste twee wagens van den sneltrein zijn in de rivier geval len. Verdachte Die man zuigt een iedereen uit. U ken der naar informeeren. De volgende getuige, A. H., die twee keer zoo lang is als de G., was den bewusten dag op zijn land aan 't werk. De politierechter vroeg hem wat hij er eigen lijk van gezien had. Ik kan er. eh. niet veel van vertellen, edelachtbare. Toch wel wat Neen. eh, edelachtbare, eigenlijk. eh, heelemaal_ niks. Zag u dat ze met de gierbak bezig waren en dat ze een woordenwisseling kregen Ja. eh edelachtbare, ik heb gezien dat ze effen stonden te praten. en dat de G. viel en weer wegliep. anders niks. De G. werd weer voor het getuigenhekje ge roepen en beide getuigen de G. en H. beant woordden de vragen van den politierechter, Zegt u eens, H., is het waar, dat de G. wer kelijk zoo'n lastig mannetje is H. kijkt naast zich naar beneden naar het kleine boertje, dan naar verdachte en naar den rechter Eh. ja wat zal 'k daar van zeg gen?. Hij. eh. weet wel es wat te zeg gen, dat is waar. Is hij een vriend van U Ik ben met allebei goede vrinden met G. en met de G. ook. Zoo dank u, gaat u maar zitten. De Officier eischte 25 boete subs 25 dagen hechtenis. De politierechter veroordeelde G. tot 5 subs 5 dagen hechtenis. Een half uur later zat het boertje nog in de wachtkamer op zijn akte van schadevergoeding te wachten. Laatste Berichten. strijdtooneel verdwijnt. De „Daily Tel." voegt hieraan toe dat de Ghineesche banken IJ millioen dollar zullen bijdragen, terwijl de inspecteur der belastingen de rest zal storten aan dit bedrag. Men hoopt op deze wijze een einde te kunnen maken aan den strijd. ENORME BRAND. PARIJS, 31 Maart (draadloos)Een enorme brand heeft gewoed in een porselein-fabriek te Limoges. De schade beloopt in de millioenen francs. Kerknieuws. Pater Otto Braunsbergen S.J. In het ziekenhuis te Roermond overleed, in den namiddag van 27 Maart 1.1., de vermaarde geschiedvorscher en Canisiuskenner. Pater Otto Braunsberger. Ruim 40 jaren van zijn werkzaam leven heeft de overledene besteed, om de werken en het leven van den H. Petrus Canisius meer en meer bekend te maken. Correspondentie. W. VV. Wij zijn in deze niet ter zake kundig. Wendt U b.v. tot de Inspectie, die het bijjet verzond of verzoek inlichtingen bij het advies bureau, dat iederen avond in het gebouw van den R.K. Volksbond zitting heeft. SPORT. „Oud Vitesse" speelt Donderdagavond 5 uur tegen R.F.C. (veteraenen) terrein Excel sior, 2en Paaschdag te Sliedrecht. Rechtzaken. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige Z.W tot Z.O. wind licht tot hall' bewolktwaar schijnlijk nog droog weer nachtvorst, zachter overdag. Noodlanding. Men meldt ons uit Arnhem Hedenmorgen omstreeks half elf heeft 'n milit. vliegtuig een kleine Folder no. 558, af komstig uit Soesterberg, nabij Arnhem een noodlanding gedaan. Het vliegtuig was bemand met den 1ste luit. vlieger Sissingh en den serg. vlieger v. d. Berg. Het toestel was uitgezonden tot het houden van radio-proeven. Toen het vliegtuig zich juist boven Arnhem bevond, weigerde plotseling de motor en men wist aan de Betuwe-zijde van den Rijn een lan- dings-terrein te vinden. Het landingsgestel en de beide ondervleugels zijn zwaar beschadigd. Bloedvergiftiging. Men meldt ons uit Wehl De jonge boerenzoon Boeren voor den politierechte. „Het Vad." vertelt van een vermakelijk too- neeltje, dat zich voor den Haagschen politie rechter afspeelde. G. stond voor den politierechter. Hij had een woordenwisseling met de G. ge had en. ja en. op zijn dagvaarding stond dat hij 28 April 1925 niet alleen de Holland sche boeren zijn langzaam hem ook nog een stomp in zijn gezicht had gegeven, waar door de G. een buil naast zijn oog had gekre gen en een wond. Maar G. zei tegen den politie rechter, dat hij die buil en die wond daar niet te voorschijn geroepen had. Nee, Edelachtbare, hij hep me zoo kwaad ge maakt, da 't een geluk is da 'k me hep kenne inhouwe, want anders Hij had me gehol pen aan een gierbak en toen me klaar ware, gong die zanike over een sloot en over me werk. Nou me sloote benne schoon en me werk hoeft hij niks van te zegge .En 'k zee teuge hem de G., ga van men terrein of, je hep hier niks meer te make Maar hij ging niet en toen gaf ik m een duw. hij struikelde. en viel met zijn hoofd tegen een paaltje. En de man zen gezondheid is zoo, dat ie in het voorjaar altijd opzet en een dik hoofd krijgt. en die wond kwam van het paaltje. Als getuige verscheen de G„ een klein gui tig boertje, met rood tomatenhoofdje. Toen de politierechter hem vroeg den eed af te leggen, weigerde |hij, zenuwachtig. Nee, nee, die leg 'k nie of, eerst mo 'k u zegge, da 'k akte van schadevergoeding wil hebbe 1 Dat hebbe ze me gezegd. Zoo, en iiou wil ik den eed aflegge. En toen vertelde hij met lange tusschenpoo- zen, dat hij G. geholpen had aan diens gier bak. Maar k zee em wat van zen sloot en toen werd ie kwaad en hij gaf me een stomp in mijn gezicht. We praatten der niet lang over. Hij clee 't ineens. Ik ben toen op den grond gevallen. Had u een paal bij u Ja, edelachtbare. om em te hplpen bij de gierbak Was u erg gewond Nou, edelachtbare, ik ben' verschrikkelijk zwaar ziek der van geweest. 'k Hoop dat ik nooit meer zoo zwaar ziek ben..Hier is de doktersrekening, daar an ken u zien hoe erg het was. T.K. te Weill in Gelderland verwondde zich met een mes, kreeg bloedvergiftiging en overleed heden aan de gevolgen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 30 Maart. 31 Maart. Londen f 12.12 3/4 f 12 12'/. - 59 37 V2 - 59 371', - 8.617» - 8 67>/2 Be gië -9 50 - 9.34 Zwitserland 48 04 -48 04 - 2.49'/ie - 2.497/18 - 35 20 35 20 Kopenhagen - 65.221/2 - 65 32V. - 66 90 66 90 - 53 177a - 53.531/2 35.15 - 35 15 Milaan 10 03 - 10.03 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 30 Maart. 31 Maart; 12 13 ƒ1212*/, 59 40 - 59 38 - 8 55 - 8 65 - 9 72 - 9.29 Zwitserfand - 48 05 - 48 05 - 35.20 - 35 20 Kopenhagen - 65.25 - 65.30 Stockholm - 66.90 - 66.9272 - 53 10 -53 55 New-York -2.49 - 2.497, Telegrammen. DE MAROKKAANSCIIE KWESTIE. PARIJS, 31 Mrt. (draadloos) Op de Quai d'Orsay had gister een groote conferentie plaats over Marokko. De gouvern-generaal Steeg was o.m. aanwezig. De besluiten worden streng geheim gehouden. Volgens de Matin" bereidt Abd-el-Krim een nieuw groot offensief voor. ONTPLOFFING. CARTHAGENA, 31 Mrt. (draadloos) 'n Hevige ontploffing had plaats in een fabrieKvan ontplofbare stoffen. 9 Personen werden gedood en 6 gewond. EEN TORNADO. BERLIJN, 31 Mrt. (draadloos) Te Beaumont in Texas heeft een tornado talrijke gebouwen verwoest, waaronder meerdere hotels. Talrijke personen zijn gedood. De telefoon- en telegraaf verbindingen zijn verbroken. Liquidatie. De N.V. Hugo Kaufmann Co's Bank te Amsterdam en de Nederlandsche Indische Han delsbank zullen gezamenlijk de Amsterdam- sche Disconto-bank (vroeger de Disconto- en Effectenbank) liquideeren. Dit instituut stond eenige jaren geleden in betrekking tot de Banner Bankverein en later, tot het Stinnesconcem. De moord in de Beverstraat. De rechtbank heeft den 17-jarigen A. J C. v. S., wegens doodslag op zijn vader, den 74-jarigën gepensioneerden agent van politie, te Rotter dam veroordeeld tot 7 jaar en 6 maanden ge vangenisstraf. Bij de bepaling van de straf heeft de recht bank in aanmerking genomen, dat de aanleiding tot de daad haar niet geheel duidelijk is géwor den. DE VOORWAARDE VAN FENG. LONDEN, 31 Mrt. (draadloos) Woe Pei Foe en Tsang tsö Lin hebben maarschalk Feng 2 millioen dollar aangeboden, indien hij van het Zijn zwager gedood. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht de 36-jarige rijkswegwerker H. P. Martens, té Soest, beklaagd op Zondag 7 Februari j.l. te Soest met voorbedachten rade op zijn zwager A. A. R. met een revolver op korten afstand te hebben geschoten, waardoor deze vrij spoedig overleed. Beklaagde ontkende ter terecht zitting, opzet gehad te hebben, zijn zwager te dooden. Voor den rechter-commissaris had hij evenwel verklaard, uit noodweer met een re volver op de beenen van zijn zwager te hebben geschoten, toen deze hem tijdens een twistge sprek met een mes bedreigde. Het O.M. eischte tien jaar gevangenisstraf. Burgerlijke Stand. Geboren: Mrt. 28. Gijsbertha Bastiaantje d.v. G. Graafland en M. Romijn, Boterstraat. Overleden: Mrt. 29. G. Smit, oud 75 j Nassaulaan. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 31 Maart. v.m. 3.39 n.m. 3 47. 1 April v.m. 4.07 n.m. 4.19. 2 April v.m. 4.37 n.m. 4.58. 3 April v.m. 5.14 n.m. 5.36. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur'stijging 5 u. 31 m. G> m. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 30 Mrt. Aangekomen Noorsch s.s. „Havur", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. s.s. „Winsum", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. HARBURG, 31 Mrt. Aangekomen s.s. „Adu- dacity", ledig van Schiedam. SCHIEDAM, 30 Mrt. Vertrokken Noorsch s.s. „Lab." ledig van Gent naar Londen. 31 Mrt. s.s. „Binnendijk" ledig naar Rot terdam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 31 Maart.Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 31 Maart. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 2.20 per ketel.' B)uiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze n iet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3