i Adverteeren j Paaschnnmmer. Kasteel „Bet Onweersnest" DAGBLAD WDOR SCHIEDAM EH x w x x x xxxxxxxxxxxxxxxxxx FEUILLETON. |49ste Jaargang. fDonderdag 1 AprlF 1926. No. 14519 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 20U bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f45 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam XXXXXXXXXXXXXXXXXX X X X in het X X X X Buitenlandseh Nieuws. 42) Binnenland. X. SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K 0 E M A R K T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Adverten tiën: 15 regelsj/ 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. X Wij vestigen de aandacht op de X gunstige gelegenheid voor winkeliers en J.". den handel om te adverteeren in het V a-s. Zaterdag-avondnummer van de mm „Nieuwe Schiedamsehe Courant", Dag- y blad voor Schiedam en Omstreken, die B ïj" haar lezers onder het meest koopkrach- J X tige publiek, zoowel te Schiedam als A X in den wijden omtrek heeft. X Het Zaterdagavond-nummer, met X X Geïllustreerd Zondagsblad" en Officieel X x Kerkbericht,wordt gedurende de Paasch- X dagen in den huiselijken kring meer- malen in handen genomen, zoodat meer V dan op andere dagen, de advertentiën onder de oogen der lezers vallen. Hf#®"" In het belang van adverteer- IJ ders verzoeken wij dringend, vooral X tijdige inzending der advertentie-kopy. X X Alleen bij vroege toezending X X van de advertentiën kan voor een goede X X uitvoering der orders worden ingestaan. X X DE DIRECTIE. X aanwezige vertegenwoordiger van den gouver neur werd ernstig mishandeld. De politie zag zich genoodzaakt, van de vuur wapenen gebruik te maken. Hierdoor werden 4 demonstranten gedood en 12 ernstig gewond Van dezen laatsten zijn iniddels nog twee aan de bekomen verwondingen ovebtecien. Dit het politie-onderzoek is gebleken, dat de demonstratie door communistische agigatoren op touw was gezet. Een zevental hunner is reeds gearresteerd. ITALIË. De begrafenis van Anna Sari. o. De rouwplechtigheden en begrafenis van Anna Sarto, de zuster van wijlen Z. H. Pius X, hadden op last van den minister-president op staatskosten plaats, onder officieele deelneming der nationale militie. De definitieve hijzetting zal in Riese geschie den. DE VOLKENBONDSRAAD. Reorganisatie. Het Duitsche rijkskabinet heeft zich in zijn gister gehouden zitting bezig gehouden met het dezer dagen door den secretaris-generaal van den Volkenbond aan de Duitsche regeering medegedeelde besluit van den Volkenbondsraad, waarbij de Duitsohe regeering is uitgenoodigd deel te nemen aan de besprekingen der commis sie, die binnenkort de kwesties der samenstelling van den Raad en het aantal zijner leden zal onderzoeken. Bij deze eerste bespreking is in het rijks kabinet eenparig de opwarring aan den dag ge treden, aan de uitvoering van vorenbedoeld Raadsbesluit mede te werken. Een definitieve beslissing dienaangaande heeft het kabinet zich evenwel tot een latere zitting voorbehouden. Amerika's reserves. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft aan de Vereenigde Staten de uitnoodiging doen toekomen tot deelneming aan de op 1 September a.s. te houden conferentie, waar in verband met de door den Amerikaanschen Senaat ten aanzien van Amerika s toetreding tot het Permanente Hof voor internationale Justitie gemaakte reserves, een nieuwe conven tie zal worden opgesteld. POLEN. Bloedige demonstraties. Gistermiddag hebben te Stryj groote werk- loozen-demonstraties plaats gehad. De demon stranten trokken naar het bureau van den gou verneur en vernielden de geheele inrichting. De Onwillekeurig keek de nieuwe Hagar op en glimlachte om de zonderlinge profetie van haren Ismael. Deze kuste de tranen uit de oogen zijner moeder en overlaadde haar met alle liefkozingen, die zijn minnend hart hem ingaf. En het scheen hem inderdaad gelukt te zijn, de ongelukkige tot bedaren te brengen, want mistress Rocke herinnerde zich, dat voor arme lieden de tijd te kostbaar is, om hem in nutteloos klagen te verspillen. Zij nam weder haar gewoon werk ter hand, terwijl Traverse zich van zaag en bijl Voorzag, om in het nabij zijnde woud hout te kloven voor de huiselijke behoefte. De arme moeder had haren zoon toegelachen toen zij echter alleen was, liet zij hare pas ge stelpte tranen den vrijen loop en verdiepte zich opnieuw in de troostelooze beschouwing van ha ren jammervollen toestand. De voorbijgaande vreugde der verloopen week was als een weer licht, dat den hemel verheldert, alvorens het onweder woedend losbarst. Terwijl mistress Rocke beweegloos in hare Wanhoop daar zat, werd de deur onhoorbaar geopend, zonder dat zij er op lette. Het was Herbert Greyson, die binnenkwam. DE JOUVENEL IN SYRIË. Een correspondent van het „Hbld.", die een reis door Syrië heeft gemaakt, vertelt terloops iets over het optreden van den nieuwen Fran sehen gouverneur De Jouvenel. Hij schrijft: „In dat land, waar een Dsjemal nu nog als een model-gouverneur geprezen wordt, moet thans een Henri de Jouvenel, grootmeester in Geneefsche compromissen, 'vredesapostel vol van Locarno-idealen, de orde zien te herstellen Ik hoor het nog een van de vroegere tegen standers der Turken zeggen, een Arabische prins, die tijdens den wereldoorlog naar Klein- Azië verbannen werd wegens zijn Fransche sympathieën „Dsjemal sprak nooit een woord te veel, hield nooit toespraken, vroeg niet jan en alleman om raad en feurde niet over wat hij doen of laten zou. Hij beval en wie niet luisterde of hem dwars zat, werd opgeknoopt. Hij regeerde zonder woorden, maar met een flinke hoeveelheid ingezeepte koorden. Meneer de Jouvenel had al te veel, veel te veel, ge sproken en geschreven nog voor hij in Syrië was aangekomen. Hij hield hier een kernachtige redevoering bij zijn aankomst, en die was goed. Daarna nog een en weer een en ze werden steeds langer en vager. Wij hooren niets dan geestig heden, ideeën, voorstellen, voornemens maar wij zien niet regeeren Toen hij kwam, was er slechts opstand in Dsjebel, Droeze en in en om Damascus. Thans krioelt het van oproer lingen om Horns, Aleppo, haast overal De buitenlandsche diplomaten te Peking zijn naar thans blijkt - bang dat het in de hoofd stad tot plunderingen zal komen, indien de troepen van het nationale leger - die den laat sten tijd slecht betaald waren uit den band zouden springen. Niets vreeselijker is er vooreen ptad of een landstreek dan te worden bezocht en gebrandschat door muitende, bandelooze, onbetaalde troepen. Het zal wel om deze reden jrijn geweest dat naar men uit het ochtend blad van heden weet de gezanten te Peking aan den president een groot bedrag hebben ver schaft om zijn troepen (n.l. die van Fenghet Niationale leger) te betalen. Ook de politie en de presidentieele lijfwacht te Peking krijgen nu wat geld in handen. Een en ander zal toe Dij dragen de toestanden in Peking nog niet verwarder en gevaarlijker te maken dan zij al zijn. Volgens het vermelde telegram uit Peking aan het Amerikaansche blad, zou Feng voor de vrijwillige ontruiming van Peking door zijn troepen 3,000,000 dollar vragen. CHINA. Feng. Men vreet, dat de christen-generaal, Feng-ju- sjang, als de vermaarde duivel uit het doosje weer plotseling te voorschijn is gekomen en te Peking zijn positie van gezag heeft hernomen. Wij lezen thans in een Amerikaansch blad een telegram uit Peking, waarin er op wordt gewezen, dat dit weeropduiken van den ver maarden christen-aanvoerder te Peking volsla gen onverwacht was gekomen. Volgens de geruchten had hij het afgelegen Kalgan waar hij de hoofdmacht van zijn troepen heeft, ver iaten en een goed heenkomen gezocht in Mon golië, met vermoedelijk Rusland als eind bestemming. Dat hij nu weer in Peking zit, schijnt er op te wijzen, dat de christen-krijgsman nu de vredes-onderhandelingen aanstaande zijn (of schijnen er prijs op stelt Peking in handen te hebben als een pand, dat bij de besprekingen waarde bezit voor wie het in zijn macht heeft. Hij naderde onbemerkt de arme vrouw, greep .hare hand, welke hij zwijgend aan zijne lippen drukte en bleef in stomme, maar diepgevoelde deelneming voor haar staan. Herbert! Jij hier? riep zij. Hoe kom je hier verzend Pas een uur geleden bracht Traverse je brief. Dat weet ik, want ik zag zelf, dat hij hem af- haa de. Ik gaf er echter de voorkeur aan, mij met te aten zien, want ik was bang, u in de eer ste oogenbhkken lastig te vallen. Langer kon ik het natuurlijk niet meer uithouden ik moesr hierheen om u met mijnen troost bij te staan als ik zulks kan. Ach, je hadt dadelijk moeten komen, mijn goede Herbert, antwoordde mistress Rocke. Hoe kon je t in je hoofd halen, mij lastig te zijn Ik heb met veel geweend, want ik ben aan het treurige gewoon. Ik zal ook dezen nieuwen slag wel te boven komen en spoedig is alles weer op zijn ouden loop. Maar trots al hare pogingen om zich te be- heerschen, liet Martha haar hoofd op den schou der van Herbert vallen en brak opnieuw in tranen uit. Waarlijk, moeder, begon Herbert, nadat hij aan de ongelukkige tijd had gelaten om zich weder te herstellen, ik begrijp uwe overdreven gehechtheid aan dien pimpelpaarschen, ouden grijskop niet, die u bovendien zoo onwaardig behandelde. JAPAN. Kolonisatie in Brazilië. Het recente aanbod van de Braziliaansche regeering aan Japan, betreffende een uitgestrekt gebied aan den bovenloop van de Amazone- rivier wekt in Japan veel belangstelling. Er bestaan reeds in Brazilië verschillende uitge strekte en welvarende Japansche kolonies. Het Braziliaansche klimaat is voor de Japanners zeker betel- geschikt dan dat van Mandsjoerije, dat op het oogenblik nagenoeg het eenig moge lijke kolonisatiegebied voor Japan is. Dit is een factor, welke de belangstelling voor het aanbod eenigszins verklaart. De Japansche regeering heeft het aan het particulier initiatief overgelaten om de aan vaardbaarheid van het Braziliaansche aanbod te onderzoeken. Daarop heeft een der grootste spinnerijen van Japan op haar vergadering van aandeelhouders besloten, een bedrag van 80.000 yen beschikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek door een speciale commissie, f'on einde na te gaan of men Lot exploitatie zal kunnen overgaan. ALLERLEI. Uit Londen In een drukke straat te Dublin heeft men het grootste munitie-depot ontdekt, hetwelk ooit in deze stad is aangetroffen. Dit depot bestond uit 18 kisten meliniet en cordiet, 300 granaten, 10.000 slaghoedjes, een groot aantal revolvers en patronen en modellen, welke dienden tot de vervaardiging van munitie. Uit Warschau. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Volkscommissaris van Oorlog, Worosji- lof zal aftreden. Zijn opvolger is waarschijnlijk Trotski, wiens candidatuur door Stalin wordt gesteund. Uit Berlijn. In Belgrado is het gerucht ver spreid, dat de Grieksche generaal Piastiras na zijn verdwijning via Soebotica met den voormali- gen Griekschen koning, George naar Boekarest is vertrokken. Bevestiging van dit gerucht kon nog niet worden verkregen. Het is evenwel een feit, dat koning George eenigen tijd te Belgrado heeft vertoefd, doch tegelijkertijd met generaal Piastiras is verdwenen. Uit Athene. Bij politie-verordening wordt bepaald, dat het decreet betreffende de korte rokken is ingetrokken. De vrouwen van Athene, aldus wordt in de verordening gezegd, hebben zich aan de bepalingen van het decreet onder- Is hij dan grijs geworden vroeg mistress Rocke, met even naieve als belangstellende 'nieuwsgierigheid Zeker Hij is immers een dikke twee en zestig jaar oud Hij telde vijf-en-veertig, toen ik hem leerde kennen, en was destijds een knappe man. Ik althans beschouwde hem als het ideaal van mannelijke kracht en schoonheid. Het is waar, dat zijne schoonheid te vergelijken was met die van een verzengenden Indischen zomer, want hij stond in de jaren van volle rijpheid voor mij werkte zij echter opwekkend want tot dan had ik mijne kindsheid en prille jeugd doorgebracht in de verstijvende kilheid van een eenzaam, eentonig leven, onder onverschillige, liefdelooze menschen. Martha Rocke legde peinzend haar hoofd op haar hand en gaf zich over aan de herinneringen van den korten, maar schoonen droom der eerste maanden van haar huwelijk. Goede moeder, zeide Herbert op den toon van innige symjiathie, zoudt gij wellicht mij uw on geluk niet kunnen toevertrouwen Wilt u mij niet vertellen van uw huwelijk en den treurigen ommekeer van uw lot, kortom, van alles, wat ik slechts uit den mond van mijnen oom weet? Ja, antwoordde mistress Rocke, dat wil ik. En terwijl zij hare tranen droogde, nam zij plaats bij den haard, waar Herbert tegenover haar ging zitten. worpen en hiermede is het doel van het decreet bereikt. Uit München. De Beiersche minister-presi dent, Held, laat in de bladen mededeeling, dat hij met het geheele Beiersche kabinet zal aftre den, indien hij niet in de gelegenheid mocht wor den gesteld de noodzakelijk geworden reorganisa tie van het staatsbestuur ten uitvoer te leggen. De Fransche socialisten besloten, ten einde een crisis te vermijden, indien noodig, zich van stemmingover Përet's voorstellen te onthou den. Provinciale Staten van Zuid-IIolIand. In verband met de vergadering der Provinciale Staten van Zuid-Holland, op 9 April a.s., waarin o.m. aan de orde komt de verkiezing van een lid van het college van Gedeputeerde Staten, ter voorziening in de vacaturemr. Limburg, heeft gistermiddag de fractie van den Vrijheids bond der Prov. Staten een vergadering gehouden. Een sociaal-democratisch gedeputeerde? Dinsdagavond vergaderden de drie rechtsche fracties van de Provinciale Staten van Zuid- Holland, eerst ieder afzonderlijk en daarna gezamenlijk. Na ampele besprekingen is daar besloten, dat de bezetting der vacature Lim burg ook ditmaal zou worden overgelaten aan de linkerzijde en dat. men zich zou onthouden van eenigen invloed öp de verkiezing of niet- verkiezing van een bepaalden persoon. In ver band met vroegere afgelegde verklaringen om trent de verkiezing van een Sociaal-Democraat als gedeputeerde was men tenslotte van meening, dat na de verklaring van sociaal-democratische zijde, omtrent hun revolutionnair standpunt, in 1922 afgelegd, de bezwaren tegen het optreden van een hunner als gedeputeerde in een vacature van links, niet gehandhaafd behoeven te worden. In verband hiermede zullen de drie recht sche fracties geen bezwaar maken, indien de opvolger van mr. Limburg zou worden aange wezen uit.de. grootste fractie van de linkerzijde in de Staten. A. II. A. Arts Gistermiddag is te Tilburg in den ouderdom van 82 jaren overleden A. H. A. Arts, oud-lid der Tweede Kamer. De heer Arts werd geboren te Arnhem, op 20 April 1845. In Februari 1866 nam hij dienst als vrijwilliger bij het regiment pauselijke Zou- aven te Rome en nadat hij de lagere rangen had doorloopen werd hij op 2 Mei 1868 benoemd tot tweede luitenant. Na de inneming van Rome, op 20 Sept. 1870, keerde hij naar het vaderland terug. Hij vestigde zich te Tilburg en richtte daar een drukkerij op. Tegelijkertijd begon hij met de uitgaaf van „De Nieuwe Tilburgsche Courant" waarvan hij zelf gedurende een lange reeks van jaren de redactie heeft gevoerd. Met het woord en de pen was hij een strijder voor de katholieke zaak en voorstander van een sociale politiek. In 1896 werd hij in den Tilburgschen Raad gekozen en in 1901 voor de eerste maal afge vaardigd naar de Tweede Kamer. Men verwondert zich. De „Nieuwe Leidsche Crt." schrijft De geschiedenis herhaalt zich. Reeds in 1848 moest Da Costa zich verbazen en ergeren tevens over de eenzijdigheid van De lotgevallen van Mistress Rocke. Hij was schoon begon de arme verstoo- tene, tewijl zij hare herinnering aan majoor Warfield meer uitte, alsof zij tot zich zelve sprak. Van hooge, indrukwekkende gestalte en militaire houding, met een open, mannelijk, ernstig gelaat, stralend van lichamelijke kracht en levenslust, daarbij een ridderlijk karakter vol wilskracht en edelen moed, bezat hij alle eigenschappen van een waren man, in de schoon ste beteekenis van het woord. Wat een vuur blaakte er uit zijn donkergrijze oogen! Hoe vlamden zij, als hij kwaad werd en hoe glinsterden zij echter ook weder zoo zacht en vriendelijk, als teedere gevoelens zijn gemoed bewogen Hoe vorstelijk deftig zag hij er uit met zijn langen baard en den weelderigen haar dos van zijn ietwat achteruit geworpen hoofd, die aan zwartheid het gevederte van een raat overtroffen I En je zegt, dat hij nu grijs is ge worden j Ja, zijn hoofd is grijs, antwoordde de jonge man, en zijn baard op zijn stroef, verweerd ge laat gelijkt aan een doornstruik op een met sneeuw bedekte rots. (IVoi'dl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1