Vele protestanten in die dagen, toen men zich met een zekere voorliefde keerde tegen Rome. In een protest, dat hij in 1848 richtte aan de Synode, de Hoogleeraren en Leeraren der Pro- testantsche Kerken, schreef hij „Men is verwonderd, men is dit tot billijke verontwaardiging toe, dat vanuit het mid den uwer vergaderingen of geconstitueerde lichamen zoo hoogst zelden eenige energie wordt getoond, anders dan tegen Roomschen. Men verwondert zich over zooveel vrees tegenover het ongeloof." Voor die verwondering is ook nog in onze dagen alle aanleiding. Tegen Rome wordt gefulmineerd, week in week uit, jaar in jaar uit. Als het tegen Rome gaat, dan loopen velen te hoop. Maar om de groote vijanden van dezen tijd, de apostelen van ongeloof en revolutie, schijnt men zich weinig te bekommeren. Sterker nog, als daar partijen opstaan met de nadrukkelijk uitgesproken bedoeling om de beveiliging en de versterking van de Christelijke grondslagen te verhinderen, dan durft men dezulken als bondgenooten te begroeten en dan wordt, bezield door Romevrees als men is, onder het gejubel der tegenstanders medegewerkt om een Christelijk Kabinet ten val te brengen. Ja, Da Costa had wel gelijk, toen hij aan zijn verwondering en verontwaardiging uiting gaf. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Sint. Lidnina Gesticht. Vorig bedrag 1528.80 Van Moeder Priorin uit Voorschoten 25. Voor de geloovige zielen 2.50 Ter eer van onze heilige Stadgenoote Voor het licht in het St. Lid.-gesticht 25. J.v.H. een schakelaartje 2.50 A.H. 2.50 Een lichtpunt ter eere van St. Liduina van N.N. voor zielerust van mijn overleden echtgenoote 12.50 Th. B. 2.50 Totaal 1601.30 Benoodigd 1897.50. Ontvangen 1601.30. Blijft 296.20. Gemeenteraad. De leden van den Gemeenteraad zijn ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Don derdag 8 April a.s. des namiddags 2 uur. De postdienst. Het post- en telegraafkantoor te Schiedam zal op den Goeden Vrijdag voor zoover den post dienst betreft om 1 uur worden gesloten. De telegraaf- en telefoondienst blijven geopend als op andere werkdagen, terwijl ook de busrecht houders hunne correspondentie kunnen afhalen. sëtattos". Tot schatters der huurwaarden dranklokali teiten voor het vergunningsrecht, zijn voor het jaar 192627 door B. en W. herbenoemd, de heeren A. Bubberman en J. H. Wuisman. 'n Voorstel van de Chr. Hist, raadsfractie. De Chr. Hist, raadsfractie zond aan den Raad 't volgende voorstel De Raad besluite uit haar midden een commis sie ad hoe te benoemen, welke zal hebben na te gaan of het nuttig effect der gemeentelijke be drijven en diensten kan worden opgevoerd, het zij door vermindering van uitgaven, hetzij door het voeren van een meer efficient beheer. De Raad besluite voorst, in afwachting van de conclusies der bedoelde commssie, voorloopig in de vacature van gemeentelijke inspecteur bij het onderwijs niet te voorzien. Toelichting. De omstandigheid, dat de begrooting dezer gemeente voor het jaar 1926 slechts door buiten gewone middelen kon worden sluitend gemaakt, vervult ondergeteekenden met ongerustheid, te meer, daar het peil der indirecte en directe belastingen hier ter stede reeds tot een abnormale hoogte is gestegen, terwijl de toestand in de eerstvolgende jaren naar alle waarschijnlijkheid slechts weinig ten gunste zal veranderen. Zonder bepaaldelijk uit te spreken, dat het gemeentelijk beheer niet behoorlijk zou worden gevoerd, ligt het volgens de meening van ondergeteekenden op den weg van het Gemeentebestuur, in ver band met de bovenomschreven omstandigheden, meer dan gewone aandacht te wijden aan de vraag of bij de gemeentelijke bedrijven en dien sten nog een beter nuttig effect kan worden gesorteerd Het wil ondergeteekenden voorkomen, dat hoe ook het onderzoek der meer genoemde commissie noge uitvallen zij in elk geval een nuttig werk zal hebben te verrichten, ook al zoude daardoor slechts komen vast te staan, dat in de voor onze gemeente moeilijke tijden aan de in het voorstel genoemde aangelegenheid volle aandacht is gewijd. Het komt aan ondergeteekenden wenschelijk voor, dat de commissie zoo zij zulks verlangt, zich één of meer deskundigen in- of buiten ge meentedienst kan assumeeren, terwijl zij met voorstellen bij den Raad zou kunnen komen, door welker aanvaarding het gemeentebelang zou kunnen worden gediend. Het zal uit den aard der zaak aan de commis sie moeten worden overgelaten haar werkwijze te bepalen zij zal echter o.a, ongetwijfeld de vraag onder de oogen willen zien of in het belang van een efficient beheer een nauwere samen- Werking tusschen de verschillende gemeentebe drijven en diensten noodig is, zoo mede of het mogelijk is sómmige bedrijven en diensten samen te voegen. Het komt ten slotte aan ondergeteekenden wenschelijk voor eerst na kennisname van het werk der commissie een besluit te nemen over het al- of niet-continueeren van de functie van gemeentelijk inspecteur bij het onderwijs. Jubileum. De heer P. J. P. Spruijt, algemeen Procurèitie- houder der N. V. Unie-Winkel-Maatschappij, alhier, herdacht heden zijn veertigjarig ambts- feest. De jubilaris werd met zijn echtgenoote en kinderen per auto afgehaald en in het ver sierde directiekantoor gehuldigd. Daar werd hij door directie, commissarissen en namens het personeel toegesproken, en met dezen feestdag gelukgewenscht. Ook uit kringen van den handel, waarmede de heerSpruijt gedurende zijn veertig jarigen loopbaan in aanraking kwam, vielen hem vele bewijzen van belangstelling ten deel. Door het gemeentebestuur is aan de muziekvereeniging „Harpe Davids" ter gelegenheid van het bij 't 5-jarig bestaan der vereeniging te houden muziekconcours beschik baar gesteld een zilveren medaille. Een melksïijter heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat hij vermoedelijk is op gelicht door een persoon, die hem verschillende benoodigdheden voor zijn bedrijf had verkocht en wien hij 25.— had vooruitbetaald. Van leve ring is niets gekomen. De dader is vermoedelijk bekend en zou in Amsterdam wonen. Op Dinsdag, j.l des n.m. ten 33/« uur,(js de 40-jarige werkman H. M. Rodenburg, wonende te Vlaardingen, terwijl hij bezig was op een pl.m. 61 meter hooge stelling van een pand aan de Groenelaan, doordat een lat brak waarop hij leunde, gevallen en op straat terecht gekomen. Hij is naar het Gemeente Zieken huis te Vlaardingen vervoerd en daar ter verple ging opgenomen. Het is gebleken, dat van den man de linkerschouder is ontwricht, de linkerarm gekneusd en 2 ribben gebroken zijn. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2de helft der maand Maart 1926. Brieven binnenland: Directeur Werkloosheidsverz. en arbeidsbeurs, den Haag Landstormgroep, den Haag No. 53935 bur. van dit blad, Briefkaarten binnenland: Di- ters, Den Haag Mej. van Driel, Rotterdam. Brieven buitenland: frl. Frieda Albrecht, Stettin J. Hoppe, Kabamuzoo N. Am. UIT ROTTERDAM. De Doele 100 jaar. Heden bestaat de Rotterdamsche Sociëteit Harmonie „Doelen" 100 jaar Dit feit zal 10 April worden herdacht met een officieelen feest avond Bij gelegenheid van dit eeuwfeest is een gedenkboek uitgegeven van de hand van den heer Iloynk van Papendrecht. Tevens is een ontwerp gemaakt voor een groot complex, stadsgehoorzaal, concertgebouw en sociëteit door de architecten W.F. Overeijnder en J. Verheul Dzn. Het Doelen-complex zal dan worden afgebro ken. Het bestuur zal de teekeningen binnenkort- in het openbaar ten toonstellen. Als het noodige geld er is, zullen zij eindelijk ook wel uitgevoerd worden maar zoover is het nog niet. Inbeslagneming. Gister is op last der Justitie beslag gelegd op den kantoor-inventaris en de aanwezige goederen, boeken en bescheiden van den heer Verschoor, ex-penningmeester van de collecte voor de Drentsche venen. Dit kantoor was ge vestigd aan de Groote Markt. Gebleken is, dat de kostbare kantoorinventaris betaald was met geld van de collecte en op de onkostennota was geplaatst. De aanwezige meubelen enz. zijn op karren geladen en naar het Paleis van Justitie aan den Noordsingel gebracht om eventueel als stukken van overtuiging in het te voeren proces dienst te doen. Gemengd Nieuws. Aanvaring., Op het Merwedekanaal bij Maarsen is het aakschip Willem, geladen met steenen, in aanvaring gekomen met een motor boot. Het aakschip is bijna onmiddellijk ge zonken. De opvarenden werden gered. Wederom een ontrouwe pen ning m e e s t e r. Te Leiden is, naar aan het Hbld. wordt gemeld, bij de politie aangifte ge daan, dat de penningmeester van de Leidsche Tuindersvereeniging éen bedrag van 20.000 verduisterd zou hebben ten nadeele van eenige tuinders. Dit bedrag zou de penningmeester in de kas van de vereeniging hebben gestort, waartoe hij niet gerechtigd was. In verband met verliezen, die de vereeniging heeft geleden, is dit bedrag niet meer aanwezig. De diefstal bij de Haarlemse he bankvereéniging. Eenigen tijd geleden werd op geheimzinnige wijze bij de Haarlemsche Bankvereeniging een bedrag van 2500 ont vreemd. Men tastte toen geheel omtrent den dader in het duister. Nu heeft de politie echter gearresteerd den 19-jarigen J. G. M. die een volledige bekentenis aflegde. De vader van den jongen dief is een bekend leeraar daar ter stede. In een put met ongebluschte kalk. Gisterochtend is de 46-jarige A. de Z. van de Schedeldoekshaven, die werkzaam was in een in aanbouw zijnd huis aan den Paralelweg daar in een put met ongebluschte kalk gevallen. Met ernstige brandwonden over het geheele lichaam is hij door den G.G.D. naar het ziekenhuis getransporteerd. Geheim vervoer van spiritus. Maandagmorgen zagen eenige surveilleerende agenten, dat over den Smitshoekschen weg in den Charloischen polder te Rotterdam, welke weg gesloten is verklaard voor motorrijtuigen met meer dan twee wielen vier vrachtauto's reden De wagens waren beladen met vaten, welke gebracht werden voor in genoemden polder liggende loods. Toen de auto's naderhand terug kwamen hielden zij een van de wagens aan, om den bestuurder te verbaliseeren wegens het rijden op een verboden weg, De aangehoudene bleek de expediteur F.D. uit de Hofstraat te zijn. De commissaris van politie in de 5de afdeeling. de heer T. Alberda, die in den loop van den dag het proces-verbaal in handen kreeg, herinnerde zich dat deze D. al eens veroordeeld was wegens het vervoer van door misdrijf verkregen goed. Daarom liet hij een onderzoek instellen naar de in het loodsje opgeslagen vaten. Aanvankelijk meende men met vaten benzol te doen te hebben. Er werd een agent bij het loods je op post gezet en den volgenden morgen, dus Dinsdag, om 6 uur, verscheen opnieuw een vracht auto bij het loodsje. Vier van de dertien vaten Veerden opgeladen en juist toen de auto weg zou rijden, kwam de politie tusschenbeide en hield den wagen aan. De bestuurder verklaarde, dat hij benzol ver voerde en liet een document zien, dat geldig was voor het vervoer van 13 vaten benzol van Am sterdam naar Rotterdam en bovendien voor vier dezer vaten naar elders. Toen men hem vroeg hoe hij aan dezen benzol gekomen was, gaf hij eerst een ontwijkend antwoord. Daarna vertelde hij, dat hij de 13 vaten den vorigen dag op den wal aan de Katendrechtsche haven gevonden had. D. zou, volgens zijn verhaal, in het laatstvan de vorige week opgebeld zijn uit Amsterdam door een onbekende. Deze had hem verzocht als ex pediteur voor het vervoer van 13 vaten benzol te zorgen, welke vaten per schip naar Rotter dam vervoerd en aan de Katendrechtsche haven gelost zouden worden. De documenten waren hem per post toegezonden. D. had zich van deze telefonischen opdracht gekweten. Daar de politie aan dit verhaal niet veel geloof hechtte, werd terstond overal geinformeerd naar een eventueele vermissing van >13 vaten benzol, daar men geloofde, dat de vaten van diefstal afkomstig waren. Toen er geen bericht binnenkwam over ver missing van benzol, is men den inhoud van de vaten gaan onderzoeken en toen bleek, dat alle vaten met spiritus gevuld waren. Hierdoor kwam de zaak ineens in een geheel nieuw stadium, daar afgezien van diefstal en heling, devervoerders zich in ieder geval aan het ongedekt vervoer van gedistilleerd schuldig hadden gemaakt. De vaten spiritus, benevens de auto zijn daarop ter beschikking van den inspecteur van de in voerrechten en accijnzen gesteld. Uit een onderzoek bleek, dat de spiritus een sterkte van 95 pCt. had. Op deze partij was een belasting verschuldigd van ongeveer 30.000. Toen de zaak eenmaal zoover gevorderd was, zijn de vier personen, die bij het vervoer betrok ken geweest zijn, nogmaals aan een streng ver hoor onderworpen en hierbij hebben zij toen een volledige bekentenis afgelegd. Uit hun verhaal bleek, dat zich in Rotterdam een combinatie van vier of personen gevormd had, welke combinatie eenigen tijd geleden in Antwerpen een groote partij spiritus heeft ge kocht. Deze spiritus is daarop naar Londen vervoerd en vandaar kwasi naar Rotterdam ver zonden via Antwerpen. Dit was gedaan, om een geleibiljet te krijgen, waaruit blijken moest, dat de spiritus in Antwerpen als transito-goed be schouwd moest worden. In werkelijkheid is de spiritus, bij wederaankomst in Antwerpen, niet openlijk naar Rotterdam vervoerd, maar na eeni gen tijd over de grens gesmokkeld per motorboot. Deze boot arriveerde Zaterdagnacht j.l. in den Dordtschen Kil. Denzelfden dag was van daar een kleinere motorboot naar den Kil gevaren en daar zijn de 13 vaten 's nachts overgeladen. De groote motorboot keerde naar Antwerpen terug, de kleine voer naar Krimpen a.d. Lek, waar zij den Zondag over bleef liggen. Den vol genden nacht is het schip doorgevaren naar hier en des nachts zijn daarop de vaten gelost. Maandagmorgen vroeg hebben D. en zijn hel pers de vaten per auto naar den Charloisschen polder vervoerd. De vijf aangehoudenen zijn in verzekerde bewaring gesteld. Zij weigeren hardnekkig op te geven, welke bestemming de spiritus had. De aangehoudenen zijn, behalve de genoemde F. D., de 32-jarige bierbottelaar F. J. G., de 34- jarige winkelier G.K., de 27-jarige schipper M.L. en de 28-jarige koopman A.M.S. West-Brabantsch Amusement. Het „D. v. N.-Br." wijdt in zijn nummer van gister een beschouwing aan de zittingen van een politierechter. Wat deze zittingen leeren werpt helaas een somber licht op de wijze, waarop vele West- Brabanters zich meenen te amuseeren. Het is altijd hetzelfde liedje op dezelfde wijs en toen kwamen we 'um tege. en toen zeen-ie dit of dat. en toen, nou, da liet ik me niet zeg ge. maar hij heet 't eerst geslage. en toen sloeg ik terug, netuurlijk Dat zijn de meest bekende verhalen. Als 't mes er bij komt, is de verdediging al tijd 't kan wel zijn. ik was hardstikke dron ken. En gaat het om 'n burenruzie, dan is de eene partij steeds de verdrukte onschuld en de an dere satan-en-zijn-trawanten in persoon. Bij diefstallen trekken ze gezichten, alsof de onschuld in-hoogst-eigen-persoon vermoord wordt. Boete betalen neen, dat kunnen ze niet. Ze verdienen niets of niet genoeg hebben vrouw en kinderen of ouders te onderhouden. Maar zich „hardstikke" dronken te drinken, daarvoor danst het geld in den buidel. t B e g on al gauw. 't Is bekend, hoe alles wat los en vast is in Nederland, zich „ver- eenigt". En wanneer er dan ruzie komt tusschen de leden, vormen zich twee vereenigingen. Enzoo- voort. Sneeuwbalsysteem. In Koewacht depd zich Zondag j.l. echter een eigenaardig geval voor. Ten huize van den heer Ch. Swartelee zou een vergadering gehouden worden om te komen tot oprichting van een ziekenfonds. Ter elfder ure is die vergadering uitgesteld wegens oneenigheid in het voorloopig bestuur. Zouden ze daar nu meteen al twee zieken fondsen krijgen Geheimzinnige branden i n Ier land. Gister zijn wederom twee buitenver blijven in vlammen opgegaan, waarbij het ver lies van zes menschenlevens te betreuren is. Het vuur in de villa „La Mancha", die on geveer vier mijlen van Dublin is gelegen, had zich al nagenoeg aan het geheele gebouw mede gedeeld, voordat men in de omgeving iets van den brand had bemerkt. Gisterochtend tegen 8 uur eerst hadden twee voorbijkomende ar beiders den brand ontdekt. In een huis werden de verkoolde lijken gevonden van een knecht en een dienstbode, alsmede vier leden der fami lie MacDonnal. Volgens de „Evening News" was de vloer besprenkeld in sommige kamers met petroleum, terwijl verwondingen aan het hoofd der beide omgekomen mannen er op zouden wij zen, dat een ander drama aan dezen brand is voorafgegaan. De andere brand is ontstaan in een buiten verblijf te Longford in Ierland,waar de materieele schade op eenige duizenden ponden wordt geschat. Het vermogen der Hohenzol- lern. In antwoord op een desbetreffende vraag van een der Landdagafgevaardigden heeft de Pruisische minister van Financiën medege deeld, dat de hoofdtak van het voormalig Prui sisch koningshuis (de Hohenzollern) ten behoe ve van den „Wehrbeitrag" een vermogen van in totaal 140 millioen mark heeft aangegeven. Een brutale aanslag in Ran goon. In een van de drukste straten van Ran goon (Achter-Indië) heeft Dinsdag een brutale aanslag plaats gehad. Drie mannen, die naar de stad waren gekomen om aldaar inkoopen te doen, werden door een drietal als politieagenten vermomde individuen aangevallen. De slacht offers trachtten zich te verdedigen met het nood lottige gevolg, dat een der drie aangevallenen doodgestoken werd. De moordenaars wisten te ontkomen. Door zijn patiënt aangeval- 1 e n. Een bekende Weensche dokter is gister tijdens zijn spreekuur aangevallen door een patiënt, die lijdende was aan paralyse en die niet vlug genoeg naar zijn zin in beterschap toe nam. De man had een groot keukenmes mee gebracht en toen zijn beurt gekomen .was, ging hij den dokter onmiddellijk te lijf en bracht hem drie zware steken- en snijwonden toe. De dokter is in zeer ernstigen toestand naar een ziekenhuis gebrachtde dader is opgesloten. Brutale roof in P a r ij s. Gister avond zijn, naar Belga meldt, twee bandieten een juewelierszaak in de Pigallestraat binnen gegaan en hebben, met de revolver in de hand, zich van een hoeveelheid kostbaarheden ten bedrage van tweemaal honderdduizend frank meester gemaakt. Zij konden ongehinderd de vlucht nemen. Het is de derde maal in minder dan een jaar tijds, dat deze juewelierswinkel door roovers wordt geteisterd. Een banneling. Omtrent de laatste oogenblikken van den hertog van Orleans weet de royalistische Action Francaise nog mede te deelen, dat de zieke gestorven is terwijl hij een zakje bevattende de aarde van Frankrijk, dat hem nooit verliet, tusschen de vingers hield. De „olifantsbende" in actie. Volgens Scotland Yard zijn vier leden van de „olifantsbende", die het in den laatsten tijd op de West-End juweliers hebben voorzien, verant woordelijk voor den diefstal, die Dinsdag is ge pleegd in een juwelierszaak in het kleine plaatsje Hove (Sussex). Op klaarlichten dag hebben de inbrekers zich met een breekijzer toegang verschaft tot een juwelierswinkel, die gedurende den lunchtijd was gesloten. Na een half uur in den winkel te hebben vertoefd, verwijderden zij zich met groote snelheid in een gereedstaanden auto, met medeneming van een waarde van ca. 3000 pond. De nasporingen van de politie zijn tot nu toe vruchteloos gebleven. Kerknieuws. De Franciscaanselie martelaren van Alkmaar. De Nederlandsche Provincie der Minder broeders heeft reeds eenigen tijd geleden de eerste stappen gedaan om het proces der Za ligverklaring van P. Daniël van Arendonck, O.F.M., gardiaan te Alkmaar, en zijn gezellen, in 1572 om het geloof ter dood gebracht, aanhangig te maken. Wij vernemen nu uit Rome, dat de Postu- lator Generalis der Minderbroeders de inge zonden documenten heeft onderzocht en deze aan het oordeel van een rechtsgeleerde heeft onderworpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2