DAGBLAD VOOR SCHÊEDMM JEW OMSTREKEN. WEEK-REVUE. DITJES EIM DATJES. 49ste Jaargang. Zaterdag 3 April 1926 No. 14521 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een band, voet oï oog 200 bij dood t 20ü bij verlies van een De ver zekering wordt gewaarborgd door deN.H oil. Algem.Verz.bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. verdoffen erger vergeten Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels|/ 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Binnenland. Op het oogenblik, dat we dit overzicht schrij ven, houdt de gesteldheid van de natuur een belofte in voor de Paaschdagen we beleven mooie zachte voorjaarsdagen en uit de „bollen streek" komen optimistische berichten omtrent den stand van het gewas, zoodat men zich daar wel op een druk bezoek zal voorbereiden. Ho pen we nu maar, dat deze berekening niet weer in den letterlijken zin in het water valt, want het weer is in ons 'land nu eenmaal onbereken baar. Maar al moppert een Hollander al eens graag op het Hollandsche klimaat,hij houdt toch wel van den vaderlandschen grond, die zoo slecht nog niet is en waaraan de natuur, gehol pen door nijvere handen, heel wat schoons weet te onttrekken. Vele duizenden zullen straks weer genieten van de onvergetelijke kleuren- dom onzer bloembollenvelden of van de bloe- semweelde in het rijke bruidstoilet van Betuwe en Westland. Het land der lage weiden is mooi en zal mogen de winters hier nat en guur zijn, ze helpen ons het verlangen naar lenteweelde en zomerpracht op te wekken en dien rijkdom te doen waardeeren. Mooi als ons land is ons Indië, dat als een gor del van smaragd. nietwaar Daar leven wel van die kleine bruintjes, die niet alles even mooi vinden aan dien gordel en graag wat meer van dien smaragd voor zich zelve zouden willen hou den, maar die bruintjes wonen nog al ver van ons bed en van hun klachten hebben we niet veel last. Zóó is nu eenmaal onze opvatting, ge moedelijke menschen als we zijn. Toch zou het niet onverstandig wezen om mei, die bruine broe ders ginds wat samenwerking te zoeken, want ze hebben van onze beschaving en beschavings methoden nu wel genoeg afgekeken om te weten, wat de middelen zijn om af te dwingen, wat, niet vrijwillig afgestaan wordt. Als aan rechtmatige wenschen niet tegemoet gekomen wordt, dan drijft men het volk naar extremisti sche zijde het communistisch zaad schiet onder zulke omstandigheden welig wortel. En nu kan men de raddraaiers wel vervolgen, maar mar- telaarsbloed werkt als mest op den communisti- schen akker.Veel beter, rechtvaardiger en men schelijker is het daarom, om het volk naarmaLe het zich ontwikkelt, medezeggenschap te geven en daardoor haar belangen voor een deel zelf ter behartiging over te dragen dan is er geen reden voor extremisme. Deze ontboezeming ontvloeit onze pen, nu de benoeming is afgekomen van Jhr. Mi-, de Graeff tot opvolger van Gouverneur-Generaal Mr. Fock. Het heeft lang gegaan tusschen hem en Mr. Zimmermann, die binnenkort „buiten betrekking" komt, daar zijn diensten als Vol kerenbond-commissaris voor Oostenrijk niet meer noodig zijn. Of Jhr. de Graeff de kwaliteiten zal blijken te bezitten om de samenwerking van ons bestuur met de inlandsche bevolking uit te breiden Hij heeft militair bloed, maar schijnt een be kwaam en humaan mensch te zijn. Voor de, De geesi van Locarno. Toen voor eenige maanden te Locarno, de vroegere vijanden, saamgebracht door het beste wat er in den mensch is, verzoeningsgezind el kaar de hand reikten, ademde de wereld ver licht op. De grondslag scheen gelegd voor een nieuw Europa, dat niet meer steunde op de ge vaarlijke peilers van geweld en macht, maar stut en steun zocht bij vrede en recht. Dit treffend gebeuren, hield iedereen bezig en op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen, werd de geest van Locarno opgeroepen als 'n symbool van toenadering en eendracht. De geest van Locarno Men gewaagde er van in de Staten-Generaal, zoowel als in den gemeenteraden de nobelste menschen waren er van bezeten tot in ruzie- vergaderingen werd hij bezwerend opgeroepen. 't Leek een lieflijke midzomernaëhtdroom van rozengeur en maneschijn. Doch droomen noemt men bedrog en geesten zijn ijle wezens. Al vermeien we ons vaak boven de wolken in luchtkasteelen vol van pais en vree, die duvelsche booze neigingen der menschenkinderen, spelen ons tenslotte leelijke parten en trekken ons, met een ruwen ruk, terug in de rauwe realiteit. Plakten, lijmden en kramden de groote heeren in Locarno de stukken en scherven als de zoete jongens van een zuinige huismoeder, in Geneve schopten ze ongegeneerd herrie en sloegen als verbetering onzer betrekkingen met Japan schijnt hij veel bereikt te hebben. Laten we dus hopen al is er van zijn liberale opvattingen .wei nig vooruitstrevends te verwachten, 'n Katho liek als G.G. is zeker nog steeds taboe. Een kunstenaar, die eens als ster van de eerste grootte schitterde, is heengegaan Orelio. Het bleek, dat ons volk de waarachtige kunstenaars wel weet te waardeeren, getuige de enorme be langstelling bij de uitvaart. De laatste jaren van Orelio schijnen moeilijk geweest te zijn, maar dat werd eerst in de laatste maanden pu bliek en toen werd van alle zijden spontaan hulp geboden. Ja, „hulp" smaalt men in sommige kringen en dan wordt de krenterigheid van ons volk gehoond, dat groote kunstenaars in hun ouder domsjaren tot arme doemt. Die critiek is niet altijd even billijk. Al is ons land klein, waar achtige kunstenaars zijn hier wel gewaardeerd geworden, maar en nu maken we onze be schouwing volstrekt los van het geval Orelio- er zijn ook kunstenaars uitzonderlijke buiten beentjes gelukkig die meeenen, dat ze als kunstenaar ver boven het gewone „burgerlijke" gedoe van zakelijke correctheid en burgerdeug den als spaarzin, verheven zijn. Er zijn kunste naars, die in betrekkelijke armoe zijn gestorven, maar jaren van groote weelde en weelderige levenswijze gekend hebben. En als de boel dan „op" was, werd er gesmaald op de krenterigheid van de pottende burgers, die „hun" kunstenaars lieten verhongeren. Een kunstenaar is ook een mensch, die als mensch moet leven en zorgen. En dan parasiteert nog zoo'n leger „kunste naars" op de burgerij, die niet in staat zijn om door hun werk hun kunstvermogen te toonen en hun kunstzin daarom demonstreeren met lange haren, Manchester costuum en grijnzende min achting voor de buiten hun wereld levende zwoe gende menschheid. Zulk kunstenaarsschap woe kert tegenwoordig voort als een maatschappelijke ziekte. Heele troepjes jongelui, die aan normalen arbeid 2 broertjes dood hebben, rammelen wat woorden aan en onder elkaar tot een voor nor male menschen onbevattelijk geheel, óf ze klod deren in vierkanten, driehoeken en halve cirkels doeken bijeen, óf ze prutsen een paar kachelpij pen met een margarinekistjes samen en noe men zich dan kunstenaars, die met de maat schappelijke. vulgaire begrippen niets gemeen hebben, maar vanwege hun uitverkoren roeping kunnen teren op de portemonnaie van familie, kennissen of andere personen, die ze met hun witte gezichten, lange haren en „pilo"-broeken kunnen bedotten. Buitenland. De Belgen hebben weer ernstige moeilijkheden met hun franc, die langen Lijd zich gehandhaafd had op een waarde van ongeveer 11 cent, doch nu opeens weer gedaald is en tusschen 9 en 10 cent in waarde schommelt. Oorzaken Ja, allerlei oorzaken zijn na te wijzen, hoofdzaak is natuur lijk de onevenwichtigheid tusschen inkomsten en uitgaven van den staat en dan hadden de Belgen nieuwe gelden noodig, die geweigerd zijn door het bank-consortium, dat geen ver trouwen had in de financieele politiek van den wildemannen rond zich heen en de eenigste hoop, die ze de wereld lieten was een. .puinhoop. Daar ga je geest van Locarno daar eindig je zoete droomen 1 Briand, Streseinann en Chamberlain zitten weer in de brandnetels. dat is góén droom en er is geen goede geest, die hen uit die „netelige" positie bevrijdt. Chamberlain is zelfs door de volksverontwaar- diging naar 't parlementaire schavotje gestoo- ten want hij was de scheidsrechter en Engeland is, t voetballand, dat weet wat een partijdigen scheidsrechter toekomt De eenige vergissing van alle mogelijke her vormers, die op „eigenwijsheid" steunen, is de lout, dat zij de misstanden in de maatschappij, inplaats van bij de menschen, in de verschillende stelsels zoeken. De socialisten wijzen het kapitaal als 't zwarte beest aan de bolsjewisten ketteren tegen de bourgeoisie, de Vrijmetselarij graaft onder de Kerkenz. enz. en ieder meent dat het heil der wereld gegarandeerd is, wanneer zijn stokpaard- de het goede voer en t warme stal bemachtigd heeft. Toen een van de Chineesche omwentelaars, jaren geleden van het Europeesche spreekwoord hoorde „het vergif zit in den staart" liet hij resoluut, al de hoofdsieraden der zonen van het Hemelsche rijk afkappen. Maar ziethet vlechtje waar de schuin-oogigen eerst zoo welwillend mee konden kwispelen, gebruikten ze toen terstond, om erkelkaar mee om de ooren te slaan. Belgischen Staat. Zoo'n weigering werkt na tuurlijk wat schrikwekkend. Deze nieuwe daling van den franc berokkent weer ernstige persoonlijke verliezen en groote moeilijkheden aan de regeering, omdat deze met de bij begrooting toegestane gelden nu niet uit kan en naar nieuwe middelen moet omzien. Ook de handel ondervindt er gevolgen van in ons land wordt veel ,,valuta"-goed ingevoerd, tegen lage prijzen verkocht door handelaren, die veilige Hollandsche guldens zoeken. Het pu bliek kan er een keer 'n koopje door hebben, maar de reëele handel is er mee gedupeerd. In China loopt de burgerstrijd ten einde door de overwinning van Woe-pei-Foe en den Mans- joerijschen dictator Tsjang-tso-Lin over den christen-generaal Feng-joe-sjang, wien slechts Peking nog rest welke stad hij voor den civielen prijs van 3 millioen dollar verlaten wil. Zaken zijn zaken, zelfs voor een christen-generaal. En de Europeesche geïnteresseerden zullen wel moeten dokken, want als die tienduizenden soldaten, die geen soldij meer ontvangen, plun derend de hoofdstad binnenkomen, kost dat méér. Ze hebben trouwens al een half millioen gegeven om de salarissen der politie te betalen en een der nationale legers tevreden te stellen, dat zonder officieren in de nabijheid der hoofdstad rondzwerft. 't Is geen ideale toestand daar in het Hemelsch Rijk! De levensbeschouwing. De Gelderlander schrijft De N. Malthusiaansche Bond zit nog altijd te wachten op de koninklijke goedkeuring. Nu al twee en een' half jaar lang. Den eersten keer heeft zij die goedkeuring gekregen van Minister van Houten, een medestander, en dat heeft des tijds verontwaardiging genoeg gewekt. Niet omdat de Kon. Erkenning zou beteeke- nen een officieele aanmoediging van hetgeen deze Bond beoogt. Maar omdat zij als zoodanig werd uitgelegd. En helaas, uitgestald. De Bond moet nu een nieuwe Kon. erkenning hebben en treft het daarbij slecht. Telkens Christelijke ministers aan het Departement van Justitie. Maar nu is er een extra-parlementair kabinet, en nu schijnt de Bond gemeend te hebben, dat z'n kans grooter was. Hij is op audiëntie geweest bij den minister van Justitie, mr. Donncr. Een anti-revolution- nair. Maar lid van het extra-parlementair ka binet en dus niet gebonden aan de pa.tij. De N. Malth. Bond heeft bij hem een kansje gewaagd maar is voorloopig nog verre van geslaagd. Ik zit wel in een extra-parlementair kabinet, maar mijn beginsel heb ik niet thuis gelaten. En uw Bond heeft in het verleden met de Kon. goedkeuring reclame gemaakt voor de toepassing zijner beginselen, aldus de minister. Een beslissing gaf hij nog niet, maar de mogelijkheid eener weigering liet hij nogal groot. En daar is nu „Het Volk" woedend over. Deswegen slaat zij er met haar grofsten knuppel op los. Alleen de mogelijkheid, dat de minister van Justitie de Kon. goedkeuring der statuten van den N. Malth. Bond weigeren zou maakt haar furieus. De staartjes zijn allemaal gesneuveld de misstanden bleven. Kemal Pasha, de Turksche geweldenaar, meende de oorzaak der kwalen van den „Zieken man" uit te roeien, door het dragen van de kar- mijnrooden fez te verbieden in het land der halve maan. Hij wilde zijn volk „behoeden" met harde dopjes, kachelpijpen, flambards en panama's. Hij heeft ze behoed, doch de Turken zijn er geen haar beter om geworden. Zoo is het ook met den geest van Locarno, de ziel van den Volkenbond gegaan. Men meende dit tranendal in een Eden te herscheppen met 'n paar fluweelen baretten en wat rechterlijke toga's. Via diners en conferen ties, trachtten de hooge oomes, de staten hun reglementen te laten slikken, maar de levende leer van den Christus werd genegeerd voor Zijn plaatsvervanger op aarde, was geen plaats te Geneve, 't Fiasco kon niet uitblijven Wanneer niet begonnen wordt met eigen ver betering, zal het rechtsgevoel ophouden te wer ken, daar waar het eigenbelang begint en alle mooie woorden en gecalligrafeerde letters ten spijt, zal de grauwe daad de vergulde theorie Het gebeurt niet vaak, dat dr. Louis Raemae- kers, de teekenstift ter hand neemt, om 'n scherpe waarheid, die aangenaam voor ons is, in forsche lijnen op 't papier te brengen. Verleden Zondag heeft hij weer eens die ge lukkige uitzondering op zijn gewonen regel ge maakt en in 't ochtendblad van de Telegraaf, Dat verwondert ons niet. Wij weten sinds lang, waar de sympathieën van „Het Volk" heengaan. Ook op dit terrein botsten de Christelijke en de socialistische levensbeschouwing heftig tegen elkander. Maar. Als er eens een democratisch kabinet was tot stand gekomen Een kabinet-Marchant, met medewerking van sociaal-democraten en katholieken Dan hadden wij nu al het eerste conflict ge had. En geen onbeduidend conflict, want de heiligste beginselen zijn hier in het spel. Kleine feiten verklaren soms veel meer dan lange redeneeringen. Zoo ook hier. Wat socialisten en katholieken van elkander scheidt en samenwerking ook in een kabinet haast onmogelijk maakt, is het verschil in levensbeschouwing. Niet het verschil van wat men „democra tisch" verlangens heet. Maar het verschil in de diepere beginselen, die richting geven aan het leven en elk moment van den dag en in alle omstandigheden zich laten gelden. Tegenover onze beginselen staan averechts die der socialisten, de onze berusten op het Geloof in God en in de onderwerping aan Zijn geboden, de socialistische op het ongeloof. Dat licht zoo'n klein feit weer scherp toe wij verzetten ons tegen den N. Malth. Bond met alle kracht en „Het Volk" verdedigt hem met vurigheid. De bedrieger bedrogen. De „Dai ly Mail" brengt het verhaal van een weduwe, die een der handigste zwendelaars te slim ai was. Het Engelsche publiek heeft de laatste jaren zware verliezen geleden door allerlei be- driegelijke financieele ondernemingen, waarbij vooral de „kleine luyden" werden gedupeerd. Reeds lang had de Engelsche pers gewaar schuwd tegen een zekeren Jacob Factor van wie ongelooflijke staaltjes werden verteld. Een weduwe had zich er ook toe laten brengen een bedrag van twee Pond Sterling in die fictieve ondernemingen te steken. Maar toen zij er van hoorde, dat haar geld gevaar liep, schreef zij Factor den directeur der ondemming, het vol gende briefje „Wanneer u mij mijn twee pond per postwissel terugzendt, en tevens een aanvraag-formulier, zal ik er u omgaand honderd doen toekomen. Ik doe het liever op deze manier dan in twee ge deelten." Zij kreeg haar twee pond terug, met het ge vraagde formulier. De ontvangst bevestigde zij in de volgende bewoordingen „Mijn twee pond heb jk thans veilig weer in mijn bezit. Ingesloten zend ik u honderd dankbetuigingen, zooals afgesproken. Ik kan die beter missen dan mijn geld.Tevens voeg ik eenige uitknipsels hierbij, die u misschien zullen interesseeren." De knipsels waren afkomstig uit Engelsche bladen, waarin tegen de bedriegerijen werd ge waarschuwd. een plaat doen afdrukken, welke voor vele „neu trale" zielen, die zich verzaden aan „neutrale" lectuur, een frissche openbaring zal geweest zijn. De plaat stelt een Limburgschen boer voor, die in zijn armoedige huiskamer de krant spelt en tegen zijn vrouw verwonderd zegt„Noe kiek ins Ketrien in '18 moste ons jongens nao den Haag, om ons Keuninginke te redde van de re- veluussie en noe stimme ze taige de Paus, omdat de kattelieke 'n gevaar veur ons land zeen 1" Inderdaad Raker dan door deze woorden van 'n eenvoudige, kon het huichelachtig gedoe van de karakterloozen op 't Haagsche Binnenhof niet gegeeselstriemd worden. In 1918 riepen de hazenharten tusschen een bibberschrik en 'n koude rilling, de Roomsche regimenten te hulp, tegen de roode revolutie, en in 1925 dragen 'n paar aansprekers, met een Farizeeschen grijns op hun gepleisterde mombakkessen, een amendement naar de regeering, waarin Rome en revolutie als twee dezelfde zaken worden voorgesteld. Ja nu begrijpen wij, waarom Kersten en zijn kornuiten, die deze walgelijke rollen in die weerzinwekkende klucht moesten spelen, diep overtuigd zijn van de verdorvenheid van het too- neel, maar wij begrijpen ook, dat de geest van Locarno zich daarna hals over kop in 't meer van Geneve stortte zoolang er nog zulke misselijke nakomelingen van de ruige Watergeuzen op aarde ronddolen, stoeit hij liever met de tritons en zeemeerminnen in 't kristalle-klare nat. Maaslandus,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5