Verven JE PHOENIX" Tel. Ne. 68015. Steomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN. Kasteel „Het OnweersnesL" FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 6 April 1926 No. 14522 Adv«rt»nti«m 1—5 regel* f 1.75, elk# regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingan 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau i KjjjO E-jM A R|K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een ëuün^eObjprerliesvaiieeiiwqsvinger^^SJ^^ Buitenlandsch Nieuws. VOLKENBONI). De reorganisatie van den Volkenbondsraad. In volkenbondskringen te Londen verwacht men volgens den diplomatiek en medewerker van de „Daily Tel.", dat het antwoord van Argentinië op de uitnoodiging tot deelneming aan de werkzaamheden van de commissie, welke het vraagstuk van de uitbreiding van den raad van den volkenbond moet bestudeeren, de vol gende week verzonden zal worden en bevestigend zal luiden, waarmede weer het contact tusschen Argentinië en den volkenbond hersteld zal zijn. De a. s. ontwapeningsconferentie Volgens de bladen heeft de Japansche re geering aan Matsuda, den Japanschen gedele geerde ter voorbereidende ontwapeningscon ferentie de volgende instructies gegeven lo. De onderhandelingen moeten beperkt blijven tot practische maatregelen 2o. De kwestie der luchtvaart moet buiten beschouwing blijven. 3o. Japan beschouwt de afschaffing der duikbooten als onuitvoerbaar. 4o. Japan vraagt een verbod van giftige gassen in den oorlog. D DUITSCHLAND economische toestand van Duitschland. De Rijksminister van financiën dr. Reinhold publiceert in de „Dresdener Neueste Nachrich- ten" een artikel over den economischen toestand van Duitschland, waarin hij o.a. zegtIndien niet alle voorteek enen ons bedriegen, dan heeft de ernstige crisis der Duitsche economie haar laagste punt bereikt. Geen enkele deskundige betwijfelt, dat de weg naar boven zwaar en langzaam zijn zal. Ten koste van ingespannen arbeid is herstel echter mogelijk. Piastiras in Griekenland terug? Volgens berichten aan Duitsche bladen zou generaal Piastiras, die verleden week uit Bel grado verdwenen is, zich reeds op Grielpch grondgebied bevinden. Hij zou van Belgrado naar Ragusa zijn gevlucht en vandaar door Albanië naar Griekenland zijn teruggekeerd. FRANKRIJK. Peret's voorstellen aanvaard Het financieele wetsontwerp is nu definitief door de Fransche Kamer aangenomen met 300 stemmen tegen 155. De Fransche Kamer heeft met 365 stemmen tegen 145 het wetsontwerp aangenomen Lot verhooging der douane-rechten, met de ver anderingen door den Senaat aangebracht. De Kamer heeft verder met 330 stemmen tegen 230 het uitstellen van het petroleum- monopolie verworpen, echter het uitstel van het suiker-monopolie aangenomen met 295 stemmen tegen 152. Hierop heeft de Senaat den transactioneelén tekst van de Kamer betreffen de het petroleum-monopolie aangenomen en het geheele wetsontwerp vervolgens aanvaard met 222 stemmen tegen 16. GRIEKENLAND. Pangalos meester in 10 districten. Naar reeds gemeld, heeft de Grieksche dicta tor, Pangalos, besloten, voorloopig in slechts tien van de drie-en-dertig kiesdistricten de presidentsverkiezingen te doen plaats vinden. In verband hiermede heeft de oppositie als protest besloten niet deel te nemen aan bedoelde verkiezingen. Men neemt aan, dat indien Pangalos tot pre sident mocht worden gekozen, hij toch tevens zijn functie van minister-president zal blijven behouden. 45) Arme moeder, zuchtte Herbert, de kortston dige rust, die u gegund was, bleek een voorbode te zijn van den storm, die nog komen moest I Helaas ja, hernam Martha Roeke, zij geleek op die zilverlieldere wolkjes aan den donker- blauwen hemel, welke wij om hunnen glans zoö gaarne bewonderden, terwijl, eenige uren later, zij vernielend boven onze hoofden zich ontlasten en de gulden korenaren op het veld en beemd neerhagelen en verpletteren. Zoo ging het ook hier. Op onze verzoening, op onzen vrede, dien wij gesloten hadden, volgde weldra een nieuw, grooter onweer. Het lijdt geen twijfel, of kapitein Lenoir had, sedert het duel met mijnen echtgenoot, onzen ondergang gezworen. Na de geboorte van ons kind, begon hij opnieuw rond mijne woning te sluipen. Ik kon geen voet verzetten, zonder hem te ontmoeten. Hij scheen de gave te bezitten zich te vermenigvuldigen want overal, behalve als majoor Warfield er bij was, dook hij voor mij op. Ik durfde mijn echt genoot niet hiervan in kennis stellen, en hierin ligt mijn derde groote fout, doch ik beging haar SYRIË. Ernstig Iraksc h-S y r i s c h grensincident. Britsche tanks en vliegtuigen hebben Vrijdag morgen aan de grens tusschen Irak en Syrië gestreden. Ezn groot aantal leden van een Syrisch-Arabischen stam viel namelijk mannen van den Irakschen stam aan, die belast was met de verdediging van een grenspost. De vijand trok de Iraksche grens over met tweeduizend man. De tanks veroorzaakten zware verliezen aan de indringers en toen de vliegtuigen op het tooneel van den strijd arri veerden, vluchtte de vijand met achterlating van 45 dooden, terwijl het aantal gewonden onbekend is. Vóór de botsing hadden de Britsche offi cieren instructies gekregen om den Irakschen stam onder sjeik Halil te verhinderen de vij andelijkheden te openen. Na afloop van het gevecht verhinderden zij den Irakschen stam den vijand over de grens heen te vervolgen AMERIKA. De V.S. niet naar Genóve. De Amerikaansche minister van Buitenland- sche Zaken, Kellogg, zal deze week een Schrijven verzenden aan den secretaris-generaal van den Volkenbond, waarin wordt afgewezen de uit noodiging tot de conferentie te Genóve, waar de Amerikaansche reserves ten opzichte van de toetreding der V. S. tot het Permanente Hof van Int. JusLitie zullen worden behandeld. In plaats van deel te nemen aan deze conferentie, zullen de V. S. directe onderhandelingen be treffende deze reserves met de onderteekenaars van het protocol in zake het Int. Hof voort zetten. CHINA. Aanval uit de lucht op Peking. Talrijke buitenlanders en Chineezen waren Zaterdagmorgen getuigen van den aanval van bombardementsvliegtuigen der verbonden legers die boven Peking cirkelden. Het doel was klaar blijkelijk het hoofdkwartier van het Kwomints- juun te treffen. Vier bommen met stikgas, van zestig pond vielen op het terrein van het winter paleis, in de nabijheid van de Fransche missie en bij de- kathedraal Paitang. Er werden geen slachtoffers gemaakt. ALLERLEI. In het z.g. kleine Barmat-proces is Zaterdag morgen vonnis gewezen. De straffen t'egen de ambtenaren, die zich hebben laten omkoopen, loopen van 6 maanden tot l1/3 jaar gevange nisstraf, terwijl hun voor 3 jaar het recht wordt ontzegd, een openbare betrekking te bekleeden Uit Mülheim a. Ruhr: De bekende Duit sche groot-industrieel August Thyssen is Zater dagmorgen op het kasteel Landsburg op 86- jarigen leeftijd overleden. Uit Constantinopel wordt gemeld In Tur kije is een verbod uitgevaardigd voor jonge mannen en meisjes om zonder geleide dancings binnen te gaan. Dit geldt voor jonge lieden beneden de 18 jaren. Uit Londen Een opslagplaats van wollen stoffen aan de Londensche haven is afgebrand. i Driehonderd brandweerlieden waren bezig het vuur te bestrijden. De schade is enorm. Niet minder dan 21.000 Britten zijn Vrij dag het Kanaal overgestoken om een bezoek te brengen aan het vasteland. Dit is een record. Binnenland. S.D.A.I'.-congres. Zaterdagmiddag werd het 30ste Congres der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij te Rot terdam geopend met een rede van den partij voorzitter, den heer W. H. Vliegen. Stenhuis stookt. Het roode Paaschcongres is ditmaal beheerscht door een worsteling, zooals men er in het kamp der S.D.A.P. vaker kan zien afspelen, een strijd tusschen de meer geestelijke, individualiseerende en parlementaire elementen der partij eenerzijds en anderzijds hen, die het socialisme beleven als een materialistisch, revolutionnair massa verschijnsel. Met de namen Albarda en Stenhuis zijn deze schakeeringen geteekend. Met deze namen zijn ook de kampioenen van de beide richtingen op dit congres genoemd. Stenhuis heeft niet on duidelijk den slag verloren. Maar of ook in de toekomst de ontwikkeling der verhoudingen door den congresuitslag van thans zal blijken Le zijn bepaald We zijn zoo vrij het voorloopig ernstig te betwijfelen. Stenhuis blijft zich zelf. En ook de factoren, die in wezen zijn optreden beïnvloeden en niet geheel samenvallen met de theorieën en redeneeringen, die hij ter recht vaardiging daarvan verkiest op te zetten, blijven zich zelf. De S. D. A. P. en Nederland zullen vermoedelijk van Stenhuis nog meer beleven. Albarda heeft op den eersten Paasehdag zijn groote politieke rede gehouden. Ze was zeer idealistisch en gespeend van alle revolutionnaire neigingen. Ze bleef zorgvuldig binnen 's lands grenzen. De fractieleider gaf verschillende malen blijk het congres wel in zijn greep te hebben. Hij werd warm toegejuicht en be-,,Internationale"- zeerd. Wat er in Albarda's congresrede te kort kwam aan revolutionnaire en internationale elementen, heeft Stenhuis ruim schoots goed gemaakt. De leider van het N. V. V. is diep-teleur- gesteld over de huidige politieke situatie van het Nederlandsche socialisme. De vorming van een democratisch kabinet is mislukt. Het socia- lisatie-rapport is sinds lang opgeborgen op de boekenplank De vruchten van de November- revolutie zijn door de reactie weer vernietigd De leiding van de S. D. A. P. is er volgens hem slechts op uit geweest om goede vriendjes te blijven met de katholieken. Met het bekende keurige resultaat.Stenhuis gruwt van het perspec tief, dat de jongste rede van Mgr. Nolens voor de sociaal-democraten heeft geopend. Hij gruwt trouwens evenzeer van de gedachte aan samen werking met een burgerlijke partij. Ook de vakbeweging kan in dezen tijd voor de arbeidersklasse niets meer bereiken. En Stenhuis kan niet wachten. Hij voelt zich solidair met het gansche wereld-proletariaat, met Rus land en de opstandige volksklassen in het verre Oosten. Msb. 4213 6 uit vrees, dat hij Lenoir zou dooden, om alsdan zijn wraak met eigen leven te moeten betalen. Ik besloot den drempel van" mijn huis niet meer te overschrijden. Het hielp mij, helaas, niets. Het was mij nu eenmaal voorbeschikt, een offer te worden van de boosheid van den ellendeling, die dag en nacht op mijn verderf uit was. Op zekeren keer, de ongelukkigste dag mijns levens, verliet mijn echtgenoot mij 's morgens vroeg met de bemerking, dat het on- noodig was, hem 's avonds te verwachten, daar hij waarschijnlijk óf in 't geheel niet, óf althans zeer laat zou terugkomen. Alvorens te ver trékken, omhelsde hij mij teeder. 's Avonds begaf ik mij vroegtijdig naar mijn slaapkamer, om mij ter ruste te begeven. Was het een angstig voorgevoel van een naderend onheil, dat mij bekroop. Ik wist het niet, maar een verkwikken de slaap was niet mijn deel. Telkens werd ik opgeschrikthet was alsof ook mijn kind door onzichtbare machten gekweld werd. Ik moest den nacht grootendeels wakende doorbrengen. En vrees overviel mij toen ik uur na uur telde en mijn echtgenoot niet terugkeerde. Nauwelijks was het dag, of ik stond op, kleedde mij aan en behoedzaam, om den kleine, die thans sliep, niet te storen in zijn slaap, verliet ik het vertrek en begaf mij naar de huiskamer. Nauwelijks vertoefde ik daar eenige oogenblikken of ik Part ij-o r g a n i s a t i e. Ter sprake kwamen o.m. eenige voor stellen betreffende de partij-organisatie, be trekking hebbend op de samenstelling van den partijraad en van het partij-congres en van de groslijst. Na eenige discussie werd in overeenstemming met een voorstel-Schiedam besloten tot instelling van een commissie, welke zal hebben na te gaan, wat er te dien aanzien-valt te verbeteren. Deze commissie moest echter worden aangewezen door het partijbestuur. Verder gaande voorstellen van de afdeeling Schiedam werden verworpen. Tot tijdelijkpartij-voorz. is LI. Polak benoemd. De Zondagavond werd besloten met een feest avond in het Concertgebouw. hoorde een kloppen, dan de voordeur openen en een stem vragenslaapt zij nog Laura, die van mijn ontwaken niets wist, antwoordde bevestigend en ik vloog naar de deur, om mijn echtgenoot tegemoet te treden. O schrik, het was niet mijn echtgenoot, maar Lenoir, die voor mij stond Die schurk riep Herbert met diepen afschuw. En gij, ongelukkige, gij waart verlaten, alleen en zonder bescherming! O, het is vreeselijk, daaraan te denken Verlaten alleen zonder bescherming herhaalde mistress Roeke, maar niet zon der tegenwoordigheid van geest tegenover den ellendeling, die mij met. brutaal hoongelach in de huiskamer terugduwde. Juist in de grootheid des gevaars, in het ongehoorde van zulk een overrompeling lag voor mij de redding, want ik sprong naar den wand, en greep uit het daar hangende wapenrek van mijn echtgenoot een kleinen dolk. Ik richtte het lemmer op mijn eigen borst en dreigde mij te doorsteken, als hij nog slechts één stap voorwaarts trad. Hij bleef besluiteloos staan op dit oogenblik weer klonken haastige schreden in den gang, een oog wenk later vloog, door een schop er tegen, de deur dpr kamer open en majoor Warfield, in volle uniform maar het gelaat onkenbaar door woede, bleek als de dood en met getrokken sabel Een crisis voor het Nederlands ch radio-amateurisme. Inlangs publiceerden wij het een en ander omtrent invallen van politie bij amateurs, die ervan werden verdacht, geheime zenders te be dienen. Thans schrijft de heer J. Corver hierover een interessant artikel in de „Radio-Expres" dezer week De Justitie heeft, naar aanleiding van uit Zwitserland verkregen informaties, huiszoekin gen gedaan bij een aantal Nederlandsche ama teurs, verdacht van het in werking hebben van een zender, hetgeen in Nederland een mis daad is. Het schijnt dat de informaties behelsden, dat een amateur Le Amersfoort een Zwitsersch of ficieel station zou hebben gestoord tevens wa ren echter een aantal andere adressen bijge voegd, bekend geworden uit in Zwitserland in beslag genomen QSL-kaarten daar is eveneens een bezoek gebracht Er zullen vermoedelijk en kele strafrechtelijke vervolgingen uit voort komen. Stad*- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduiua-Gesticht. Vorig, bedrag 1628.85 Ter eere van Sint Liduina 1. Uit dankbaarheid voor herstel van gezondheid, een schakelaartje 2.50 Voor genezing van een kwaal en voor zekere intentie 5. H.B. voor zielenrust 3. Voor de geloovige zielen 2.50- Pr. LP. 2.50 Ter eere van Sinte Lidwien opge haald door Roosje en Vergeet mij niet (N. S. C.) 11.50 Totaal 1656.85 Benoodigd 1897.50 Ontvangen 1656.85. Wie helpt nog mee aan 240.65. Met hartelijken dank L. BEUNE,pr. Gemeenteraad. Aan de leden van den gemeenteraad wordt medegedeeld, dat punt 10 (splitsing commissie Georganiseerd Overleg) van de agenda voor de op Donderdag 8 April 1926 te houden openbare vergadering van den Gemeenteraad van genoem de agenda wordt afgevoerd. Huurcontract „Apollo." B. en W. schrijven aan den raad. Door deStearine-Kaarsenfabriek „Apollo",al- alhier, is gevraagd tot welken prijs wederom een nieuw huurcontract voor vijf jaren zou kunnen afsluiten voor den strook grond langs haar ter rein aan de Voorhavenkade. stormde op Lenoir los. Bij zijnen aanblik verloor ik het bewustzijn. Maar gij waart gered riep Herbert bevend. Geredjamaar, desniet temin verloren in de oogen van mijnen echt genoot. Toen ik bijkwam uit mijne onmacht bevond ik mij weder alleen, verlaten, zon der schutse en nu voor altijd, want mijn man had mij verstooten. Zonder mijne verdedi ging aan te hooren, ja, zonder zelfs maar te wachten tot ik weder tot mij zelve kwam, was hij van mij geweken. O, nu ontbrak het mij niet aan uitdrukkingen, om in mijne grie ven hem al mijn leed uit te schilderen. Ik, die in het geluk geen woorden kon vinden, om hem mijn gehechtheid en liefde te betui gen, ik bezat nu, in het ongeluk, de we spie kendheid der wanhoop, waarmee ik mijn 0,1 schuld bezwoer. Maar mijne brieven bleven onbeantwoordik wilde hem in het or h zoekenmen gaf mij, op zijn bevel, geen toegang. Alles, wat hij mij bet zeggen, was dat hij dood was voor mij en voor ons kind en ik God moest danken, dat hij geen andere wraak op mij nam, dan mij met zijn diepste verachting te straffen. Wordl vervohjd r NIEUWE SCIIËDAMSCHE COURANT I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1