KWATTAfV DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM OMSTREKEN. Kasteel „Het Onweersitest." VOLLE-MELKREEP FEUILLETON. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 7 April 1926. No. 14523 K-OE^ARfKT 4. Telefoon Inteieommnnan! 68085 - Postbus 39. Advertentie» 1—5 regel» 1.75. elk. regel daarboven 35 ni, 3 mi plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post /3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 209 bij verlies van een hand, voet of oog t 200 bij dood1100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; I 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door dg NHoH. Aijgem Bij of krach lens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofi'icieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. enWi van Schiedam hebben bij hun besluit van 1 April 1925 het verzoek van de N.V. Cen trale Slachtplaats om vergunning tot oprich ting van een centrale slachtplaats van runderen, paarden, varkens en klein vee in de panden Hoofdstraat 2628, kadaster Sectie L. nos. 2216, 2217 en 2218, met een stoomketel van 5 M2. verwarmingsoppervlak voor het verwarmen van water, VERDAAGD, aangezien liet desbetref fend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 7 April 1926. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van CHRISTIAAN KARREMAN, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Schie 116 herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 7 April 1926. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Het m ij n c o n f 1 i c t. Naar men verneemt, is de premier, die elk stadium der onderhandelingen in het mijnbedrijf aandachtig volgt, voornemens, onmiddellijk na de nationale conferentie van mijnwerkers- gedelegeerden, die Vrijdag plaats heeft, de mijnwerkers en de mijneigenaars bijeen te roepen. De mijnwerkersgedelegeerden zullen aan de nationale conferentie de inzichten der verschillende mijndistricten hebben voorgelegd en waarschijnlijk zal de conferentie eênige be sluiten hebben genomen, welke op die inzichten zijn gegrond. In ministerieele kringen ziet men in, dat de toestand alsdan een belangrijk stadium kan hebben bereikt. RUSLAND. Moskou reorganiseert. Uit Moskou wordt aan het „Berl. Tageblatt" gemeld De communistische internationale heeft besloten de niet-Russische communistische par tijen te reorganiseeren naar het systeem der groeps-éénheden. Hiervan verwacht men een verbetering der samenwerking in die landen, die gelijke economische of geografische ver houdingen hebben. Zoo zullen alle Oostzee-staten in één groep worden samengevoegd. Ook Japan, Canada en de Vereenigde Staten zullen één groep vormen. Duitschland zal niet in een groep worden op genomen. De communistische candidaat voor het rijkspresidentschap Thalmann en Remmeler zullen tot Duitsche vertegenwoordigers in het bestuur der communistische internationale wor den benoemd. MAROKKO. S p a n j e's vredesvoorwaarden. Een officieus bericht in de „Noticieoro" meldt, dat er op het oogenblik vredesonderhandelingen met,|jKrim y gevoerd worden, welke van meer gewicht zijn dan die, welke indertijd door agenten zonder werkelijke bevoegdheid werden ingeleid. Tusschen de standpunten in deze der regeeringen van Frankrijk en Spanje bestaat eenig verschil, dat niet zoo zeer het principe van den vrede zelf betreft, als wel de voorwaarden. De Spaausche regeering zal slechts een vrede sluiten, waarbij de macht van Abd-el-Krim geheel verdwenen zal zijn. Nieuwe brieven, waarin ik hem bezwoer, terwille van den kleine, niet in blinde ijverzucht en woede een groote onrechtvaardigheid aan ons te begaan, en mij toch aan te hooren, werden mij onge opend terug bezorgd met de bedreiging dat hij mij als een gemeene meid door de soldaten tot zwijgen'zou laten brengen, wanneer ik hem verder lastig viel. Ook verbood hij mij en ons kind verder zijnen naam te dragen. Arme moeder en gij waart nog geen zeven tien jaar en bezat vader noch moeder, broeder, vriend noch maag, die zich uw lot konden aan- trekke ja, niet eens het noodige geld, om een advocaat in den arm te nemen," om' uwe belangen te verdedigen, klaagde Herbert met tranen van het diepste medelijden in de oo°-en. Een advocaat? Waartoe? Ik zou nimmer een proces hebben gevoerd, al ware dit ook in mijn macht geweest, antwoordde mistress Rocke. Mijne positie als vrouw en moeder, mijne liefde en hulpeloosheid waren ontoereikend om bij mijn echtgenoot mijn voorspraak te zijn, wat zouden dan ouders, vrienden, bloedverwanten, ol' ad- Een telegram uit Rabat meldt, dat de Riffi-aanvallen, in den oostelijken sector van het Marokkaansche front, het terugtrekken van den Marnissa-stam, die zich aan de Fransehen had onderworpen, ten gevolge heeft gehad. Er werden evenwel tegen-aanvallen uitge voerd, waarbij verscheidene dorpen op de zui delijke hellingen van de Djebel Boe Slama wer den heroverd. Op sommige punten hebben de Fransche strijdkrachten de grenzen bereikt van het te zuiveren gebied. CHINA. Het „li e 1 s c h e" r ij k. Gedurende de tijdelijke onderbreking der gevechten, hebben uitgebreide vredesonder handelingen plaats gehad, die hebben geleid tot de weigering van Tsjang-Tso-lin, om een overeenkomst met het Kwo-Min-tsjuun te slui ten. Thans is echter vooruitgang te constateeren en Woe-Pei-foe is bereid over den vrede te onderhandelen, indien Feng-Yu-sjiang's connec ties met het Kwo-Min-tsjuun definitief zijn verbroken. Woe-Pei-foe heeft zijn prestige geheel hersteld en bezit het vertrouwen van het volk, meer dan welke andere leider ook. Peking gebombardeerd. Precies om 10 uur is gistermorgen weer het bombardement begonnen. Een tweetal vlieg machines heeft 12 bommen in den omtrek van de voornaamste poort en van den „Tempel van den Hemel" laten neervallen. In den middag zijn twee vliegtuigen van het Kwomintsuun opgestegen en hebben om de stad gecirkeld, teneinde op deze wijze eenige bescherming te bieden. De Ghineezen zijn buitengewoon veront waardigd. Naar men aanneemt is het doel van het bombardement het Kwomintsuum tot ont ruiming van de stad aan te sporen. Deze ont ruiming wordt nu evenwel vertraagd door een poging om een overeenkomst te treffen met de aanvallers. Heden komt het corps diplomatique ter be spreking van den toestand bijeen. Dit zal in verband met de luchtvaartaanvallen de aandacht van de Chineesche regeering kunnen vestigen op het gevaar, dat de afgevaardigden van de tarieven- en exterritorialiteitscommissie loopen. Verder loopen 2000 vreemdelingen en l millioen Chineesche onderdanen gevaar, terwijl de vrede wordt opgeofferd aan datgene, wat beschouwd wordt als een dwaze krijgslist. BlUTSCH-INDIE. Onlusten. De laatste dagen is het in Calcutta mis. Na een tamelijk rustigen dag zijn de rumoerige elementen gisteravond weerv slaags geraakt. Zoo heeft een bende van ongeveer 1000 Moham- medaansche arbeiders een buitenpost van de politie aangevallen. De aanval was zoo hevig, dat de politie-bearnbten zich genoodzaakt zagen op de menigte te vuren, voordat men den toe stand meester kon worden. Er vielen verscheide ne gewonden, van wie een overleden is. Aanvankelijk zag de politie zich even ge noodzaakt terug te trekken, totdat versterkin gen uit de stad kwamen opdagen. 1161 9 vocaten vermogen 4 Inderdaad, arme moeder, gij kunt wel gelijk hebben, gaf Herbert toe. Tegenover zulk een monster, dat u zonder erbarmen verliet en acht tien jaren lang schandelijk aan armoede en ellen de prijs gaf, was mets te beginnen. Neen, neen, Herbert, wees niet zoo streng in je oordeel tegen hem. Bedenk, hoe zeer de schijn tegen mij was dat moet ik zelf toegeven. Ook ben ik in mijn hart nooit boos op hem ge weest. Ik verlies niet uit het oog, dat alleen een treurig noodlot, maar niet hij, schuld is aan mijn ongeluk. Hoe is het mogelijk riep Herbert. Gij koestert nog zoo'n hemelsche toegevendheid jegens hem, die u niet eens aanhoorde, die u vervloekte, zonder u toe te staan, u te verdedigen En al hadde hij zulks toegestaan Zijn vertrouwen was eenmaal geschokt door feiten, welke niet waren te loochenen zou hij aan mijne woorden geloof gehecht hebben De nietswaar dige schurk, die het op mijn ondergang had toe gelegd, werd door Warfield in huis aangetroffen. Kon ik bewijzen, dat hij met geweld bij mij was binnengedrongen Zelfs dat ik mij gewapend had met een dolk. gold in de oogen van mijn man voor een snel bedacht komediespel, voor een goedkoopen heldenmoed, zooals hij het geliefde te noemen, dal ik wel nooit van plan Ongéveer tezelfder tijd viel een bende Hindoe koelies een groep van 200 Mohammedaansche koelies aan, doch zij werden door militairen op de vlucht gedreven. Sedert het begin der onlusten tot gisteravond zijn 35 personen gedood en 400 gewond. Heden lieerschte gedurende een aantal uren volkomen kalmte, toen nieuwe onlusten ontstonden in het Noordelijke gedeelte van de stad, waar een Mohammedaansche moskee aan een hevigen aanval blootstond. De wijk werd door troepen en politie afgezet. Op het oogenblik hebben er botsingen plaats tusschen Hindoes en Mohammedanen. ALLERLEI. Uit Kaapstad Een telegram uit Lorenzo- Marques meldt, dat de commissaris van politie, Sousa, Zaterdagavond vermoord is. Twee kogels zijn hem in het hoofd en liet lichaam gedrongen. Men gelooft, dat deze gewelddaad een wraak neming is, daar Sousa last heeft gegeven met gestengheid op te treden tijdens de langdurige spoorwegstaking. De moordenaars zijn ont snapt, doch vele arrestaties hebben plaats gehad. [Jit MoskouDe Hongaarsche professor Messaros, die deelnam aan een congres te Bakoe, is uit Rusland gewezen wegens medeplichtigheid aan dëHongaarsche valsche bankbiljetten-affaire. Uit Washington Men rekent, dat de besprekingen over de drankwet, welke door de senaatscommissie zijn begonnen, twee weken zullen duren. Men vraagt zich evenwel af, of deze besprekingen eenig praktisch resultaat zullen opleveren. Een wijziging van de drank wet. waarvan de wenschelijkheid steeds weer wordt besproken, wordt zelfs door de meest natte senatoren niet verwacht. Uit Berlijn Uit Warschau wordt gemeld, dat twee tot dusverre nog onbekend gebleven personen getracht hebben een aanslag op maar schalk Pilsoédski te plegen. Het plan werd echter op het laatste oogenblik ontdekt. Uit ParijsDe hertog De Guise heeft aan alle vrienden van den hertog van Orleans een brief gericht, waarin hij verklaart, dat hij de geheele verantwoordelijkheid op zich neemt en alle rechten voor zich opeischt van hoofd van het Fransche koningshuis. Uit Parijs: Naar aan de „Temps" uit Rome wordt getelegrafeerd, is de politie in den omtrek van Rome een anti-fascistische organisatie op het spoor gekomen. Er hebben talrijke huiszoekingen plaats gehad, terwijl 60 communisten gearresteerd zijn. Binnenland. Het rootle I'aascheougres. „De Tijd" eindigt zijn beschouwing over dit congres als volgt Zooals men ziet, het was alles kleingoed en peuterwerk. Eén voorstel was er toch, dat aan het congres eenige beteekenis kon geven, n.l. de volgende resolutie van de afdeeling Hengelo ,,ITet Partij bestuur benoemt een commissie, welks taak het is te onderzoeken de mogelijkheid en de wen schelijkheid van een Arbeiderspartij Holland, zou zijn geweest mij te dooden. Zoo dacht en denkt nog heden majoor Warfield over mij zal het mij ooit gelukken, hem zijn dwaling te ont nemen God geve hetriep Herbert. Wat echter mij betreft, voegde hij er bij, zal ik niet eerder rusten, dan totdat hij op zijn knieën u vergiffenis afsmeekt voor het hemeltergend onrecht, waar onder hij u lijden laat. Goede Herbert! Zal u dat ooit gelukken? hernam mistress Rocke met ongeloovig hoofd schudden. Tot dusverre stuitte alles, wat ik ter mijner verdediging aanvoerde, af op de koppig heid, waarmede hij hardnekkig een minachtend ongeloof tegenover mijne woorden stelde. Ik had in mijne brieven God als getuige mijner onschuld aangeroepen en zijn antwoord luidde, dat, wat hij met eigen oogen gezien had, hij zich niet uit 't hoofd liet praten. Je ziet wel, lieve Herbert, dat het je moeilijk zal vallen ik zelf gaf die vruchtelooze pogingen op en leerde, met Gods hulp, mij in mijn lot schikken. En God was mij barmhartig schonk Hij mij niet tot troost een zoon, dien Hij liet opgroeien tot een braven, talentvollen en krachtiger» jongeling Ook bewaarde Hij mijn hart voor haat en bitterheid, want trots alle onrechtvaar digheid bemin ik nog mijn echtgenoot met al de innige liefde van mijn eerste en eenig huwe- welke op dezelfde leest geschoeid is als de Labour Party in Engeland." Men weet, dat deze gedachte al eenigen tijd door den heer Stenhuis is gepropageerd, die op deze wijze aan de vakbeweging meer invloed op de partij wil verzekeren. Het partijbestuur zit met dit voorstel blijkbaar een beetje verlegen. Toen is men op het lumineuze idee gekomen, den lieer Stenhuis uit te noodigen tot het houden van een referaat, waarin zijn plannen nader zouden ontvouwd worden. De simplist Stenhuis heeft in quasi-geleerden stijl een heel lang be toog samengesteld en dit in enkele „stellingen" saamgevat. Na afloop was het congres even wijs als te voren. Of liever men weet nu, dat de heer Stenhuis zelf niet weet, wat hij wil. Zijn laatste stelling' welke de conclusie der vorige bevat, luidt dan ook als volgt: „De organisatie eener Arbeiderspartij is een vraagstuk, dat eerst na behoorlijke voorbereiding in een, verschillende stroomingen en opvattingen omvattende com missie, een onderwerp van vruchtdragende besprekingen kan uitmaken." Deze conclusie is van een beminnelijke naivi- teit. Dat de groote generaal Stenhuis een fiasco zou slaan en de partijbestuurders in hun vuist mochten lachen, stond hiermee te voren vast. De heer Vliegen heeft deze gelegenheid dan ook aangegrepen om Stenhuis af te maken op een wijze, dat de buitenstaander zich afvraagt, of de voorzitter van het N. V. V. na dit publiekelijk voltrokken vonnis zijn lidmaatschap van de S.D.A.P. nog wel kan handhaven. Stenhuis is op het congres door zijn partijgenooten zóó getrapt, dat. hij wel een olifantshuid moet heb ben, om niet met een i'orsche daad op zulk een smadelijke bejegening te reageeren. Wat er ook van zij, het voorstel, om door een commissie te laten onderzoeken, of de S.D.A.P. en het N.V.V. dienen te worden hervormd tot een werkelijk revolutionnaire arbeiderspartij, welke liaar operatie-gebied vooral buiten het parlement zou zoeken, is verworpen. En de verkiezing van den heer Henri Polak tot op volger van den heer Vliegen als partijvoorzitter, bewijst, dat de gematigde elementen in de S.D. A.P., die een hekel hebben aan het Stenhuis- bolsjewismc, nog steeds de groote meerderheid achter zich hebben. Dit achten wij én voor de rust én voor den socialen vooruitgang in ons land een verheugend verschijnsel. Mannen als Albarda, Polak, Wibaut c.s. behoeft men als tegenstanders niet te onderschatten. Zij zijn rustige, berekende politici, die zich niet zoo gauw bloot geven als impulsieve naturen gelijk Troel stra en Stenhuis. De eersten zijn ongetwijfeld sterker dan de laatsten misschien ook gevaar lijker. Wij zeggen „misschien". Want wij mogen onze kracht niet zoeken in de fouten van den tegenstander. De strijd tusschen socialistische en christelijke staatkunde moet zuiver worden gestreden. Beginsel tegen beginsel. Zóó gezien is de macht van den principieelen tegenstander voor ons, Katholieken, een opwekking om ster ker uit eigen beginsel te leven en de logische consequenties van dit beginsel door te trekken ook op maatschappelijk en staatkundig gebied. Wanneer onze leiders dót inzien en hun daden zóó blijven richten, kunnen wij het eindresultaat der krachtmeting met vertrouwen tegemoet zien. Eerste Kamer. In de vergadering der Eerste Kamer van hedenavond zullen, na de benoeming van een commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde leden de hceren Jhr. mr. G. A. PI. Michels van Kessenich en Jhr. mr. B. C. de Savornin Lobman en de beëediging, lijksgeluk. Om dichter bij hem te zijn, zonder hem lastig te vallen, trok ik naar Staunton, ik wilde tenminste hier en daar van hem hooren spreken, nu ik hem niet mag zien. Om zijnentwil nam ik ook je moeder bij mij in huis, ofschoon ik haar nooit gezegd heb, dat ik de vrouw ben van haren broeder. Ik. was bang, dat ook zij onrechtvaardig jegens mij mocht worden, even als de majoor dit was. Nadat de dood haar ons ontrukt heeft, minde ik jou, Herbert, als mijn eigen kind in den beginne slechts daarom, om dat jij zijn neef bent, later om je zeiven, om je mannelijk karakter, om je edel hart. En zoo lang ik leef, goede moeder, riep Herbert, zal ik voor u een liefhebbende dank bare zoon en trouwe vriend blijven. De ma joor spreekt van mij tot zijn erfgenaam te willen maken mocht hij werkelijk m dat onrechtvaardig voornemen volharden, dan zal ik mettertijd aan de weduwe en den zoon weten terug te geven, wat met mij, maar hun toekomt en behoort. Doch ik geloof met, dat het zoover komen zal, ik heb vertrouwen op de toekomst, die den ouden stijfkop nog wel tof omkeer zal brengen. Wordl vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau 6 46)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1