KWATTA55 <kVA:REEP Verven JE PHOENIX" Tel. Ho. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD 1 fOORSCHIEDAM E/W FEUILLETON. Beter dan Goed: DE BESTE ct. 49ste Jaargang. Vrijdag 9 April 1926. No. 14525 Bateau KOËMARjKTl- Telefoon Ïnïeteommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicbt 10 ctB. Advirtintiim 15 regelt 1.75, elk» rsgel daarboven 36 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madcdaelingan 76 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 51)0 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger,De verzekering wordt gewaarborgd door d» N.Holl. Algem.Verg. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. Naar een mijnconflict. In goed ingelichte kringen wordt gezegd, meldt Reuter nog dat het bestuur van de mijn werkersfederatie besloten heeft de voorstellen der werkgevers te verwerpen en aan de con ferentie van morgen aan te bevelen, zich krach tig te verzetten tegen districts-overeenkomsten en loonsverlaging. De secretaris van de mijnwerkersfederatie, Cook, heeft Woensdag voor een vergadering van spoorwegarbeiders een rede gehouden. Hij heeft er op gewezen, dat een krachtige organisatie kans heeft haar zaak te winnen, terwijl een zwakke verliest, ook als zij gelijk heeft. Cook deed daarom een beroep op de hulp der spoorwegarbeiders voor het geval, dat eèn kolenconflict zou uitbreken, daar dit conflict, naar zijn meening, een zaak is, die allen arbei ders aangaat. ITALIË. Een rede van Mussolini. Bij de plechtige voorstelling in het paleis Vittorio van het nieuwe fascistische directorium aan de provinciale secretarissen, verklaarde Mussolini, dat zij, die meenen dat de partij haar historisch doel heeft vervuld en dat de fascisti sche revolutie het van nu af buiten de partij kan stellen, zich vergissen. Wij hebben onzen binnenlandschen strijd thans gewonnen, ging Mussolini voortonze strijd in het buitenland echter is heviger en voortdurend moeilijker geworden, ten gevolge van objectieve en persoonlijke omstandigheden. Wij vertegenwoordigen een nieuw beginsel in de wereld, en wel de zuivere, categorische an tithese tegenover de democratie, de plutocratie en de vrijmetselarij. Elke revolutie, die triomfeert, heeft altijd de geheele oude wereld tegen zich. Wij moeten dien machtskring verbreken door een drievoudige actie door het intact handhaven onzer moreele eenheid en die van het Italiaansche volk voorts door een zoodanig stelsel van samenwerking toe te passen, dat- geen Italiaansche energie, arbeid en productie verloren gaan. Ook den politieken kring zullen wij verbreken, eindigde Mussolini, opdat Italië zal kunnen bestaan en zijn bestaansrecht in de wereld ten volle zal kunnen doen gelden. De geheele pers verontwaardigd. In hun commentaar op den aanslag op Mus solini geven alle Ital. bladen uitdrukking aan hun afschuw en verontwaardiging over het gebeurde, alsmede aan hun vreugde, dat de premier aan het gevaar ontsnapt is. Ook de „Osservatore Romano", het orgaan van het Vaticaan, uit zijn hevige verontwaar diging en dankt God voor het mislukken van den aanslag. Naar Tripolis. Naar reeds gemeld, is Mussolini gister aan boord van het oorlogsschip „Cavour' naar de Italiaansche provincie Tripolis vertrokken. Tegenover de fascistische partijsecretarissene die aan boord waren verschenen, verklaard- de Duce, dat hij hen had bijeengeroepen, om, dat de hoop voor de toekomst op de marine 48) Ha, ben jij het, Traverse, zeide hij je bent hier altijd welkom, jonge vriend Ik verwacht te je eerst van avond op het gewone uur maan wijl je er nu al bent, des te beter je waart zeker weer recht vlijtig he Maar, mijn hemel, wat scheelt er aan, Traverse viel de geleerde zich zeiven in de rede, toen hij het betrokken gelaat van den jongen man gadesloeg. Mijne moeder, sir, mijne moeder was alles wat Traverse vermocht te uiten. Je moeder, mijn Vriend Wel, wat is het met haar Is zij misschien ziek O, sir, ik geloof, dat zij dood gaat riep Traver se met verstokte stem en oogen vol tranen. Sterven kom, kom, vriendje, van zulk een ongeluk blijft gij, hoop ik, voorloopig verschoond, troostte de dokter met vriendelijke deelneming. Vertel mij eens, wat scheelt uw goede moeder Ach, geheel haar leven is slechts een onat- gebroken voortzetting van verdriet, zorg, ont bering, sir, antwoordde traverse. O, dokter, stel mij toch gerust, kan men sterven aan een gebroken hart Aan een gebroken hart^I Bah, m n jongen, zulk een ziekte bestaat er niet er is mij althans in mijne dertigjarige praktijk geen dergelijk geval voorgekomen. Zelfs die geschiedenis van den sjouwerman, wiens hart gebroken zou zijn, berust en opdat de fascisten bij zijn terugkeer in Italië er voor zouden hebben gezorgd, dat het besef van de groote beteekenis der marine levendig zou zijn gebleven. „Wij grenzen aan de Middellandsche Zee", aldus Mussolini, „en onze toekomst en met deze woorden wil ik niemand c.iteeren zal steeds op het water liggen." IOEGO-SLAVIE. Naar 'n nieuw kabinet. De radicale oud-minister Oezoenowitsk is belast met de vorming van een parlementair arbeidskabinet,. Te voren was met de aanhan gers van Raditsj overeenstemming bereikt. De Skoepsjtina zal op 5 Mei bijeenkomen en de corruptie-gevallen zullen gerechtelijk on derzocht worden. Hierdoor vervallen de inter pellaties der Raditsj-partij Heden hebben de onderhandelingen over de samenstelling van het kabinet plaats. MAROKKO. Vredesgeneigdheid? Te Parijs wordt bevestigd, dat Abd-el-Krim een Gaid door de Fransche linies gezonden heeft met het aanbod, vredesonderhandelingen te openen. Dit aanbod wordt serieus geacht en heeft daarom een onderwerp der besprekingen tus- schen Frankrijk en Spanje uitgemaakt, welke liepen over strategische voorzorgen bij een wapenstilstand en de plaats waar onderhandeld zal worden. Als deze plaats wordt Rabat genoemd. De vredesvoorwaarden zelf zijn reeds door de conventie geregeld, zoowel in politiek als territoriaal opzicht, zoodat daarop niet be hoeft te worden teruggekomen. De Fransche en Spaansche regeeringen onder zoeken nauwkeurig de jongste voorstellen van Abd-el-Krim, om bemiddelaars te zenden ten einde de voorwaarden voor het sluiten van vrede in Marokko in ontvangst te nemen en te bespre ken. De betrokken departementen zullen trachten hieraan gevolg te geven, ten einde zoo Spoedig mogelijk de toekomstige veiligheid van Frankrijk en Spanje en een vreedzame oplossing van het Marokkaansche conflict met elkaar in overeen stemming te brengen. CHINA. De strijd voor Peking. In verband met ontwikkelingen van onbe kenden aard in de provincie Sjantoeng hebben er troepenbewegingen op uitgebreide schaal van generaal Li-Tsjing-lin's strijdkrachten in de richting van Testjau en Tsi-nan-foe plaatsgehad. Het Iront der troepen voor Peking is in ver band hiermede een weinig teruggetrokken. ALLERLEI. Uit Londen Het Britsche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft tot de Londensche Kamer van Koophandel een brief gericht over de Engelsch-Russisehe betrekkingen. Betreffende de kwestie van de Britsche on derdanen, die hun bezittingen in Rusland hebben verloren, zegt de brief, dat zonder twijfel de eenige mogelijkheid is een regeling te treffen op voorwaarde .van een leening aan de Sovjets, gegarandeerd door de Britsche regeering. Laatst genoemde heeft herhaaldelijk medegedeeld be doordien hij een te zwaar vat wilde optillen, is een sprookje gebleken. Nog eens, zulk eene ziekte bestaat er niet. Uw moeder moet dus, als zij werkelijk ziek is, wat anders mankeeren. Ik zeg u immers, sir, dat zij al haar leven niets anders gekend heeft dan verdriet, waaron- dei zij thans bezwijkt, riep Traverse. Gisteren avond viel zij, zonder eenige aanleidende oor- zaakj naar mij in flauwte. Zoo, zoo, dat is wat anders, antwoordde dokter Day, dat schijnt inderdaad bedenkelijk. Nu raverse, olschoon ik eigenlijk mijne prak tijk heb neergelegd, wil ik toch je moeder be hulpzaam zijn. Laat het rijtuig voorkomen ik zal mij inmiddels aankleeden. 1 raverse voldeed aan dit-verzoek en na ver loop van eenige minuten zat hij naast den dokter in diens gig (Een licht rijtuig op twee wielen.) welke hem spoedig naar de woning van mistress Rocke bracht. In even meer dan een kwartier hadden zij haar bereikt. Om zijne moeder het bezoek van den dokter aan te kondigen trad Traverse het eerst binnen. Martha zal op dat oogenblik gebogen over haar werk. Zij keek op, toen zij iemand hoorde binnenkomen en was verbaasd, haar zoon op een ongewoon uur en bovendien niet alleen maar in gezelschap yan een vreemdeling, naar huis te zien komen. Moeder, sprak Traverse, ik breng hier mijn beschermer en weldoener, dokter Day, mede, die u een bezoek komt brengen. Mistress Rocke boog en verzocht den arts binnen te komen. 1 Iet is de eerste maal, dat ik het genoegen heb 1179 8 reid te zijn elk voorstel voor een regeling, dat in goed vert.ouwen door de Sovjets wordt ge daan, in overweging te nemen. De Britsche regeering is echter niet bereid het initiatief te nemen voor nieuwe onderhandelingen, zoolang de Sovjet in hun tegenwoordige houding vol harden. Uit Berlijn Volgens een te New-York ontvangen bericht uit Mexico zal de pauselijke delegaat bisschop Georgej Caruana, uit Mexico vertrekken en zich te Havana vestigen, nadat hem indirect was medegedeeld, dat zijn aan wezigheid in Mexico ongewenscht werd geacht. Uit Athene Pangalos heeft een belooning van 500.000 drachmen uitgeloofd voor dengene, die generaal Piastiras arresteert en 250.000 drachmen voor hen, die aanwijzingen geven, sie tot een arrestatie leiden. Uit Rome. Op de Biazza Hispanaiseen Zweedschc dame, Dagmar Anderson,gearresteerd. Onder haar mantel droeg zij een dolk in den gor del van haar rok. - Uit Tanger. Inboorlingen, die te Tanger zijn aangekomen, deelen mede, dat er een ernsti ge t)£>hus-epidemie heerscht onder de stammen van het Rif. De sterfte zou groot zijn. Uit Calcutta. Volgens het politierapport is het den geheelen nacht rustig geweest. Men denkt niet dat er nieuwe wanordelijkheden zullen plaats vinden, daar de kracht van beide partijen uitge put is. Het leven is de stad is weder normaalge- worden. Officieel wordt nog gemeld, dat in het geheel 500 personen gearresteerd en 35 gedood worden. Waarschijnlijk zijn deze getallen echtergrooter. - Uit Boekarest. Koningin Maria van Roeme nië, die tot dusverre tot de Anglikaansehe kerk heeft behoord, heeft den Grieksch-orthodoxen godsdienst omhelsd. Uit Parijs. De Fransche minister van Bin- nenlandsche Zaken, Malny heeft officieel zijn ontslag aangeboden. Sta ten-Gen era al. EERSTE KAMER. Vergadering van Donderdag, 8 April. Aan de orde is de regeeringsverklaring. De heer Rink (V. B.) noemt den indruk der regeeringsverklaring er een van voldoening. Roch is er reden voor eenige critiek, zij het niet op deze bewindslieden, doch nopens den oor sprong der geheele tragedie. Spr. momereert, dat de heer Colijn het financieel evenwicht her stelde. Hij verzoekt om inlichtingen omtrent het verloop van de crisis. De Bioscoopwet be hoort z.i. niet in de Eerste Kamer verder behan deld te worden. De heer Van Lanschot (R. K.) erkent, dat de coalititie te kort is geschoten in regeerings- kracht. De Katli. Staatspartij laat zich echter de schuld aan het bebeurde niet in de schoenen schuiven. De heer Marchant, ontevreden over de coaliteit, wierp haar omver. Spr. critiseert diens optreden en betoogt de onmogelijkheid van een samengaan van de R.K. met, S.D. en V.D. Hij betreurt het heengaan van het coalitie kabinet, speciaal van minister Colijn. Spr. staat niet onwelwillend tegenover het tegenwoordig kabinet. De heer Van Embden (V. D.) bestrijdt den heer Van Lanschot. Aan de eenheid in de R.K. Staatspartij ont breekt naar het oordeel van spr. nog wel wat. Zij veroorlooft zich tegen den volkswil in te gaan. De R.K. Staatspartij speelt men den volkswil. Op meer dan een punt acht spr. samenwerking met dit kabinet mogelijk. De heer A n e m a (A. R.) sprekende over heim wee naar het herstel der coalitie gaat voort met op te merken dat het verlangen om elkaar terug te vinden langzaamaan hersteld moet worden en spr. twijfelt niet. of het samengaan zal terug komen. De heer M e n d e 1 s (S. D.) wijst op de rede van den heer Anema die als een arts sprak tot een eenigszins overspannen patiënt. Spr. ge looft echter dat de coalitie wel degelijk dood is en dat het niet gemakkelijk zal zijn haar te her stellen. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Clir. Historische Unie. Gister hield de GUr. Historische Unie te LTtrecht haar jaarlijksche algemeene vergade ring onder leiding van den heer J. ter Haar, van Amsterdam. Ze was zeer druk bezocht en op een enkele uitzondering na waren alle kop stukken der partij aanwezig. Dr. J. Th. de Visser leidde de jongste Kabinets crisis en haar oplossing in. Men heeft mij verzocht, zeide hij, als voor zitter der Ghr.-IIist. Tweede Kamerfractie, dit onderwerp in te leiden. Dt verzoek bracht mij in een tweestrijd door de eigenaardige positie, welke ik zelf tijdens die crisis heb ingenomen. Toch gevoelde hij, dat hij ten slotte als voor zitter van de fractie een taak te vervullen heeft, te ernstiger, daar wij Kamerleden om zoo te noemen vertrouwensmannen zijn, wat in het bijzonder geldt van haren ^ider. Om die reden heeft hij dan ook aan het verzoek voldaan. De voornaamste aanleiding tot de laatste politieke crisis was niet het gezantschap bij het Vaticaan gelijk dat in 1915 was voorge steld, maar het, voorstel tot bestendiging van het destijds tijdelijk ingestelde gezantschap. Spreker wierp daarna een uitvoerigen terug blik op het in 1915 in het leven roepen van het tijdelijk gezantschap en de behandeling van het voorstel in de Tweede Kamer en besprak de bestendiging van het gezantschap in 1920. Op dat oogsnblik werd voor het eerst het beginsgl van het herstel der Nederlandsche legatie aan de orde gesteld als geëischt voor 's lands belangen. Van R. K. zijde is toen een groote fout be 4213 6 u te zien, zeide de dokter, terwijl hij de moeder van zijn jeugdigen vriend de hand toestak, maar wij hebben elkaar reeds zoo lang ontmoet in een gemeenschappelijk gevoel van liefde en belangstelling voor dezen jongen man hier, zoodat ik het eindelijk tijd meende te zijn, eens persoonlijk met u kennis te maken. Traverse vertelt mij iederen dag, hoezeer gij ons, door de goedheid, welke gij hem betoont, tot dank verplicht, antwoordde mistress Rocke op hare vriendelijke, zachte manier, het is dus onnoodig u te verzekeren hoe gelukkig ik mij acht, u eens bij mij te mogen ontvangen. Met dit beleefd complimentje gaf mistress Rocke den dokter de hand, waarbij zij hem uit- noodigde plaats te nemen. Het gesprek kwam spoedig in vollen gang, doch er was al maar door sprake van Traverse. Er werd geen woord gerept van de ziekte en het lijden der arme vrouw. Traverse, die dicht bij hem zat, beschouwde met bange oplettendheid elke uitdrukking in het gelaat van den dokter, die met alle levendig heid, waarmede hij sprak, geen onderzoek deed naar de verschijnselen der ziekte, waaraan mistress Rocke, naar haar ingevallen, vermagerd voorkomen te oordeelen, inderdaad scheen te sukkelen. Uw zoon, mistress Rocke, zeide de dokter, geeft recht tot de schoonste verwachting. Hij is reeds zóó ver, dat het tijd zou zijn, hem on verwijld aan de bijzondere studiën te laten beginnen van het vak, dat hij gekozen heeft. U zegt mij daar dingen, die mij, als moeder, ijdel zouden kunnen maken, antwoordde mistress Rocke, terwijl zij een blik vol liefde en trots op haren zoon wierp. Tuterletuut, mistress Rocke, wat ik daar zeg is slechts een ware en welverdiende hulde aan het talent van uw zoon, riep dokter Day met warmte. Maar hij moet kiezen, wat hij worden wil. Je bent nu achttien jaar, Traverse, niet waar? vroeg hij, zich tot den jongen man wen dende. Welnu, als je kiezen mocht, aan welke wetenschap zou je dan de voorkeur geven aan het recht, aan de medicijnen, of aan de theo logie De jongeling glimlachte, zonder te antwoorden Ilij scheen zich te bezinnen. Misschien, ging de dokter voort, heb jij er nog niet over na gedacht? Nu, overleg dat eens met je zelf. Overweeg nauwkeurig, met angst volle zorg het voor en tegen, om een vast besluit, een bepaalde, onveranderlijke beslissing te kunnen nemen. In zulke ernstige dingen moet men zich niet overhaasten. O, sir, antwoordde Traverse, ik heb reeds lang daarover nagedacht en alles rijpelijk overwogen. Mijn besluit staat vast, als ik het maar kon uitvoeren. Welnu, spreek op, mijn vriend, welken staat heb je gekozen Het vak der medicijnen, sir antwoordde Traverse met schitterende oogen. De wetenschap, waaraan gij u hebt gewijd, is het, waaraan ik voor alle anderen, de voorkeur geef. [Wordt vervolgd), NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1