k\n5A.tta:s5 ets. Keepers, met Ciacleaii Verven „DE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoeien DAGBLAD MOOR SGHIEDAM EN OMSTREFZEM, Kasteel „Het Onweersnest" FEUILLETON. UITKNIPPEN EN BEWAREN I 49ste Jaargang. Maandag 12 April 1926. No. 14527 Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal Bureau KOEMARKT 4. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 560 bij levenslange geheele invaliditeitf 2UÜ bij verlies van een band, voet of oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de,N.Holl.Algem.Verz.bank_Schiedant Buitenlandseh Nieuws. DE MARITIEME CONFERENTIE. De conventie heden te^Brussel geteekend. Zaterdagochtend is de diplomatieke maritieme conferentie in plechtige zitting bijeengekomen. De conventie in zake zekere regelen betreffende de onschendbaarheid van schepen werd onder- teekend door Duitschland, België, Brazilië, Denemarken, Spanje, Estland, Frankrijk, En geland, Italië, Mexico, Noorwegen, Nederland, Polen, Roemenië, Joegoslavië en Zweden. Enkele gedelegeerden teekenden ad referendum deze gedelegeerden konden, ten gevolge van onvol doende contact met Tokio, de conventie niet onderteekenen, doch zullen dat waarschijnlijk later doen. ENGELAND. Het steenkoolconflict. De conferentie van mijneigenaars en het bestuur van de federatie van mijnwerkers zal morgen bijeenkomen. Men hoopt een nationale mijnwerkers-staking te voorkomen tegen het einde der maand, als de regeeringssub.sidie aan de mijnen ophoudt. MAROKKO. Vredesonderhandelingen. Officieel wordt door het Quai d'Otsav mede gedeeld Het voornaamste beginsel van de onderhan delingen met de vertegenwoordigers van Abd- el-Krim zal zijn, dat Abd-el-Krim zich formeel onderwerpt aan den sultan. Abd-el-Krim zal alleen worden erkend als Kaid' (stamhoofd). Van de andere Kaids in het Rifgebied zal een gelijke onderwerping worden gevraagd. De wapenstilstandsvoorwaarden zullen in houden, dat alle rebellen naar hun respectie velijke gebieden zullen terugkeeren, terwijl de Fransche troepen de strategische punten aan de grens zullen bezetten en zullen oprukken door de gebieden van Hedja en Guezna. De Franschen zullen vasthouden aan den eiseh van een spoedige beëindiging 'der onderhande lingen. Officieel wordt tegengesproken, dat de on derhandelingen ook betrekking zullen hebben op liet bestuur van Tanger. Als datum is 16 April gekozen. De lezing de G i e k sc h e regeeriig. Het Grieksche ministerie van Oorlog publi ceert een communiqué, volgens hetwelk de officieren Garakoefas, Nakirdjis en Djavaes eenige secties van het garnizoen te Saloniki hebben overgehaald te muiten. Deze secties hebben zich buiten de stad bij Allitini geconcen treerd. De kleine muiterij is te wijten aan ma- terieele eischen, die bekend zullen worden ge maakt. Er is snel een divisie gezonden, die de muiters heeft geisoleexd. Deze lieten verklaren, dat de beweging niet tegen de regeering geiicht was, maar tegen de commandanten van hun corps, en dat zij zich zouden overgeven, na de verzekering te hebben ontvangen, dat de com mandanten zullen worden vervangen. ITALIË. Na den aanslag op Mussolini. Naar vernomen wordt is de Britsche ambassa de er officieel van in kennis gesteld, dat Violet Gibson niet voor een rechtbank terecht zal staan, doch eenvoudig naar een krankzinnigen gesticht gestuurd zal worden. De doctoren, die haar onderzocht hebben, zijn van meening, dat zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor haar daad. GRIEKENLAND. De opstand onderdruk t. Telegrammen uit alle steden van Macedonië, I hracië en overig Griekenland melden, dat over al volkomen kalmte heerscht. Volgens officieele mededeelingen hebben de leiders van de muiterij te Saloniki en ongeveer 200 soldaten, die hen volgden, zich onvoorwaar delijk overgegeven aan den commandant van het legercorps van Saloniki. Zij zullen door de vloot naar Athene worden overgebracht. De leiders van de muiterij zullen voor den krijgs raad 'worden gedaagd. 50) Verval van krachtenriep Traverse bui ten zich zeiven. Groote God Maar hoe kan dat rijn? O, dokter, het is onmogelijk Wij nemen toch dagelijks twee maaltijden. Vriendje, het is zooals ik zeg Mistress Rocke beult zich langzamerhand af en wel werken hier twee oorzaken, een physische, door dien haar, in weerwil van de twee maaltijden, versterkend, behoorlijk voedsel ontbreekt, en een moreele, omdat haar hart naar sympathie, naar toegenegenheid en vriendschap verlangt! Om haar in 't leven te houden, moet haar levens wijze een geheel andere, een tegenovergestelde van de huidige worden. O, sir, nu begrijp ik u. Ja, ik gevoel, dat u de kwaal heeft ontdekt, waaraan zij zal weg kwijnen. Maar daartegen moet toch een mid del bestaan. O, ik beweer u, help mij, sta mij bij met uwen raad. Wat moetik doen, wat moet er gedaan worden Ik moet er eerst eens over nadenken, Tra verse, antwoordde de dokter. Luister, waarop wij aan je leercursus beginnen. Alsdan zal ik wel den een of anderen nieuwen en doelmatigen levensregel voor je goede moeder hebben geprak- CIIINA. Een staatsgreep. De leiders van het Kwomintsjuun (Nationale leger) hebben Woe-Pei-Eoe verzocht orde te brengen in den politieken toestand te Peking. Loe-Tsjoeng-Lin, de bevelhebber van het Kwo mintsjuun, heeft zich onder de bevelen van generaal Woe-Pei-Foe gesteld. President Toean Tsji-Yoei is afgetreden. De staatsgreep van het Kvvo-Min-tsjuun is in het grootste geheim uitgevoerd. De poorten van de stad werden laat in den nacht gesloten en de telefoonverbindingen waren gedurende vele uren onderbroken. Het hoofdkwartier van Toean-Tsji-Yoei, den president, was omsingeld. Een proclamatie van het Kwo-Min-tsjuun werd aangeplakt, waarin werd verklaard, dat Toen-Tsji-Yoei sedert zijn aanvaarding van het bewind verschillende handelingen ten na- deele van China had verricht, waarvan de ergste daad was de onderteekening van de goud-franc overeenkomst betreffende de schadevergoedingen voor den Boxers-opstand en de kort geleden plaats gehad hebbende schietpartij op de demon- streerende studenten Verder zegt de proclamatie, dat het in het belang van het volk noodig is drastische maat regelen te nemen. „Wij hebben den vroegeien president, Tsao Koen, in vrijheid gesteld en Woe-Pei-foe een telegram gezonden, waarin wij hem uitnoodigden onmiddellijk naar Pekingte komen om de leiding der zaken op zich te nemen. De orde zal worden gehandhaafd. De kooplieden worden aangespoord hun zaken gewoon te blijven drijven Verspreiders van onware geruchten) die onrust, kunnen verwekken, zullen zwaar worden ge straft. De lijfwacht van den afgezetten president heeft- de Kwö-Min-tsjuuh-uniform aangenomen en is als nieuwe gemengde brigade naar een apder deel der stad overgeplaatst. Toean zeil' had zich hedenmorgen vroeg, nog voordat de coup d'état plaats greep, naar de Fransche legatie begeven. (Woe-Pei-Foe spreekt een en ander tegen) ALLERLEI. Uit BrusselPrins Leopold van België ver toefde gister en heden te Antwerpen, waar hij op het stadhuis door de gemeentelijke autoii- teiten werd ontvangen. In verband met de door het gemeentebestuur van Antwerpen ter zake van verschillende kwes ties aangenomen houding, o.a. door de stemming voor de in vrijheid stelling van Borms en de weder in functie stolling van De Bom, hadden de liberale gemeenteraadsleden besloten, niet kezeerd, en je dien mededeelen. Voorioopig zal ik haar een paar flesschen portwijn en een of twee kapoenen zenden, en als zij zwarigheid oppert, dan zeg je haar maar, dat het op voor schrift van den geneesheer is. O, sir riep Traverse met tranen van ont roering en dankbaarheid in de oogen, hoe zal ik ooit in staat zijn, zulke goedheid te vergelden Tuterletuut, geen woord meer daarover Den volgenden Maandag, den eersten Maart kom je, om als mijn famulus en studiosus medicinae je nieuwe loopbaan te beginnen. Tot weerziens alsdan riep de joviale dokter, terwijl hij Traverse liet uitstappen en van den jongeling scheidde, die zijn weldoener en beschermer met een blik der innigste dankbaarheid nastaarde en luide den zegen des hémels over zijn hoofd afriep. XII. Onverhoopt tjeluk. Traverse was prompt op den bepaalden dag' in Willow-Heights hij was verlangend te ver nemen, of en welk middel zijn beschermer had gevonden, om den toestond zijner moeder te verbeteren. Toen hij voor de deur van het land huis toegang begeerde, werd hem ditmaal open gedaan door een mulattin, die hem verzocht, zich naar de bibliotheek te begeven, waar haar meester hem wachtte. Traverse deed zulks, maar vond daar, in plaats van den dokter, eën jonge Inzenders van 250 Sterretjes "-«r j g-ekniptuit deachterzijde der 5ets. Kwatta Reep-etiketten ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f3. DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdeeling RECLAME. 84 KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG, wé 56 deel te nemen aan het feest, dat door het ge meentebestuur ter eere van prins Leopold was georganiseerd. Uit Stockholm Do Russische regeering heeft thans officieel aan Zweden voorgesteld onderhandelingen te openen over een garantie- verdrag. Het voorstel is evenwel zoo algemeen gehouden, dat op grond hieivan de onderhan delingen niet kunnen worden ingeleid. De mo gelijkheid bestaat evenwel, dat na ontvangst van meer concrete voorstellen van Rusland de onderhandelingen kunnen aanvangen. Uit Londen:: Een groot aantal detectives heeft heden huiszoeking gedaan bij d< Sinn- Feinleider graaf Plunkett. Drie zijner zonen werden gearresteerd. Binnenland. Herhalingsoefeningen. Wij vernemen, dat dit jaar voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst zullen worden geroepen de gewone dienstplichtigen, behoorende tot de hierna vermelde lichtingen en leger-onder- deelen. Lichtingen 1920 en 1923. De Regimenten Infanterie w.o. begrepen de Grenadiers en de Jagers, van alle divisies het Regiment Wielrij ders de Compagnie Hospitaalsoldaten (met uitzondering van de ziekenverplegers der lichting 1923) het Reg. Vesting-Artillerie, het Reg. Kust Artillerie het Korps Iuchtafd. artillerie het Korpst Pontonniers en Torpedisten (met uit zondering van de lichting 1920 van de Gom. Torpedisten) het Reg. Genietroepen, de Sehool- compagnie van den motordienst, de compagnie intendancetroepen, de Regimenten Veld-Ar- tillerie het Korps rijdende Artillerie de Trein- afdeelingen der artillerie brigades. Lichting 1921. De Regimenten Infantierie (waaronder begrepen de Grenediers en Jagers) van de Iste en de lilde divisie; de 3e en 4e Comp. Hispitaalsoldaten met uitzondering van de ziekenverplegers. Lichting 1923. De Regimenten Huzaren met uil zondering van de paardenverzorgers die de eerste oefening hebben vervuld bij het remonte depot, en van de postduivenverzorgers Lichting 1919. De Treinafdeelingen der Ar tillerie-brigades (alleen de dienstplichtigen die afkomstig zijn van de Cavalerie). De 5 Fokkervliegtuigen naar Zwitserland. De 5 Fokker F III-vliegtuigen der K. L. M., die Zaterdag van Rotterdam naar Bazel vlogen, zijn om 11.22 uur uit Keulen vertrokken en te 3.03 uur in Bazel aangekomen, waar hen een hartelijke ontvangst van de zijde der Zwitsers gewerd. De tocht van de 5 verkeersvliegtuigen heeft niet nagelaten in het Rijndal groot opzien te verwekken. Stad - en Gewestelijk Nieuws. De dank van het. St. Liduina-Gcsticht. We zijn er Hieronder volgt de laatste ver antwoording, waarvan de slotsom aanmerkelijk het benoodigd bedrag overtreft. Heerlijk zal ons Gesticht binnen enkele weken in zijn nieuw licht, nieuwe vreugde over zijn bewoners en be woonsters uitstralen. De reeks van lichtpunten zal in blijde schittering verhalen van Schie dam's milddadigheid, die in een tijd van ernsti ge malaise, tc midden van zoovelerlei gevraag om steun aan andere zaken, toch in dertig dagen bijna twee mille spontaan bijeenbracht om het gesticht van onze stadsheilige van een der moder- "ne gemakken te voorzien. Geen bedelbrieven, geen fancy-fair, geen lief- dadigheidsuitvoering was hier noodig een enke le oproep in de courant, in den beginne een en kel persoonlijk bezoek en de zaak marcheer de, zooals ondergeteekende het niet had mogen, het niet had kunnen verwachten. Daarom heel hartelijken dank voor die grootsche hulp dank aan de redactie van onze Nieuwe Schiedamsche Courant, die geheel belangeloos haar kolommen openstelde en onze actie zoo krachtig propgageefde, dank aan de verschil- dame, die in een boek lus. Door een natuurlijk gevoel van bescheidenheid wilde hij zich ver wijderen, toen de lieve lezeres opstond en hem ruet een vriendelijk lachje aansprak U is ongetwijfeld du mijnheer, die papa heden voormiddag' verwacht? zeide zij. Kom binnen, als 't u blieft en wees zoo goed plaats te nemen. Pa is even geroepen, doch zal wel ter stond terugkomen. Onze vriend, weinig of liever in 't geheel niet aan den omgang met dames gewoon, bevond zich in groote verlegenheid. Niet wetende, wat hij zou antwoorden, boog hij diep en nam op den hem aangeboden stoel plaats. Het meisje trachtte vriendelijk een gesprek aan te knoopen. Papa begon zij, heeft mij verteld, dat uwe moeder ziek is. Ik hoop, dat het nu wat beter met haar gaat 11c dank u. ja. miss. stotterde de arme jongen in klemmende verlegenheid. Het juffertje had medelijden met de verwar ring van den bedeesden jongen man en daar zij zag, dat haar pogen om hem vertrouwelijker te maken, de tegenovergestelde uitwerking had, legde zij een paar couranten voor hem neer, en zeide: Hier zijn de morgenbladen mijnheer Rocke. Misschien wil u ze wel eens inzien, waar op zij zelf haar boek weder ter hand nam. Ik dank u miss, mompelde Traverse, ter wijl hij een der couranten opnam, ofschoon hij hel lezen moest opgeven, daar, zonderling, 4213 6 alle letters voor zijn oogen begonnen te dansen. Mijnheer Rocke Welk een aangename klank lag er voor Traverse in die wooren Hij telde achttien jaar en liet was voor de eerste maa dat men hem mijnheer Rocke noemde. Deze jonge miss was de eerste, die hem in zekeren zin Lot man stempelde, door hein dien titel te geven. Ook was hij haar in zijn hart oneindig dankbaar en bijna viel het hem zwaar, dat zijn kleeding niet wat minder Jcaal, dat hij in 't al gemeen er niet wat eleganter uitzag. Doch dit leedwezen hield hem niet lang bezig. Ier-wijl hij zijn blik steelsgewijze op de jonge dame .wierp die bij het venster was gaan zitten, eenige passen van hem vandaan, bespeurde hij tot zijn groote vreugde, dat zij met alle aandacht in haar boek verdiept was, 'n omstandigheid welke hem ver oorloofde, haar te kunnen gadeslaan, zondei tc. moeten vreezen. zich daardoor haar misnoegen op den hals te halen. Tot dusverre had hij haar kwalijk durven aanzien, weshalve haar schoon heid hem ook slechts als een vaag vermoeden voor den geest zweefde. Als in een soort visioen had hij een prachtig goudblond haar en een jong meisje gezien, dat een stom bezat, die zoeter, welluidender en liefelijker klonk dan eën Aeolus- harp maar dat was ook alles. Thans, bij nauw keuriger beschouwing nam hij waar, dat die glanzende, goudblonde haren een gelaal om lijstten vol bevalligheid en jeugdige frischheid. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ••'S

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1