Gemeenteraad. Gemengd Nieuws. lende corporaties, niet het minst aan het tot voorheen geheime genoodschap 13.B.T. dank aan alle particulieren, waarvan er zoovelen zonder zich zeil' bekend te maken hun offer wisten te deponeeren. Om het schoonste blijk van dankbaarheid te geven, zal er a.s. Donderdag in de kapel van het Gesticht een H. Mis gelezen worden voor de weldoeners van dit te huis, terwijl de zusters en verpleegden niet zullen nalaten alle intenties, waarmede de verschillende gaven zijn geschon ken, in hun H. Communies en gebeden §an God aan te bevelen. Nogmaals dus oprechten dank L. BEUNE, pr. Tot Zaterdag 1.1. was verantwoord 1817.8b Mannenzaal van het Gesticht 2.50 Ter eere van de H. Liduina uit dank baarheid 2.50 N.E. 1.— Ter eere van de H. Liduina een klein onderdeeltje 1. Van Piet ter eere van de H. Liduina 3. Voor 't welslagen eener onderneming 11.50 Opdat ons gebed verhoord moge worden, als dit ons zalig is 2. M. ter eere van de H. Liduina 11.50 N.N. uit dankbaarheid 11.50 Ter eere van de H. Liduina om beter schap te verkrijgen van een lang durige ziekte van een zoon 2.50 Tot zekere intentie 1. Ter eere van de H. Liduina 1. Wat nog niet verantwoord was van H. B. voor zielerust 30. L.S. Vele kleinen worden een groote 12.50 Van een huismoeder tot zekere intentie 2.50 B. Met groot vertrouwen op Onze lieve Vrouw en Sint Liduina 11.50 Restant lichtpunt voor den goeden afloop, omdat de laatste weken nogal meevielen 5.43. (N.S.C.). De jongste E.B.T.'er geeft tot besluit zijn laatste duit, tot heil der oudjes uit, Liduina brenge veel leden an opdat onze club steeds bloeien kan. Want niettegenstaande al 't gesmoes was Everybody Beside Truth 11.50 Totaal 1942.30 liet witte wagent je en het bebloemde karton. Er rijdt door de stad een wit-geschilderd wa gentje, beladen met vierkante pakjes in bebloemd karton a! is het uiterlijk kleurig en frisch, het innerlijk gedeelte is erg vies, 't heeft zooiets van wit gepleisterde graven, die verrotting verbergen. Men krijgt het pakje „ter inzage" maar wie eergevoel en zelfrespect bezit, kijkt er niet in en geeft het onmiddellijk mee terug voor fatsoenlijke menschen is het wachtwoord „wei geren". Het is een brutale colportage van „Hel Leven", een geillustreerd weekblad met een allersleelil- sten naam behalve een proefnummer en enkele circulaires om er op in te teekenen bevat het ook de z.g.n portefeuille van „Het Leven" en collectie van verdachte en onzedelijke boeken en boekjes, met en zonder plaatjes, gebonden en ingenaaid, de titels alleen zeggen genoeg. De colportage met dergelijke schunnigheden is een bevestiging van een eigen bekentenis der redactie van „Het Leven" reeds in 1912 gegeven „We staan met ons „Leven" heusch niet te boek als te zijn gebakken van kraakporcelein, durven nog wel iets aan en danken onze populariteit wel allerminst aan het feit, dat we een benepen opinie onder stoelen en banken doen schuil gaan". (No. 18. 1912). Het aanprijzen van dit geestelijk volksvergif is voor ons veroordeeld door de juffrouw, die in no. 2 van jaargang 1914, na 6 jaren „Het Leven" te hebben gelezen, erkent „Ik heb altijd beha gen geschept in den durvenden toon", waar in U „Het leven" weet te redigeeren. Het pleit noch voor de juffrouw, noch voor het blad, Hiermede is „Het Leven" met „Het leven" veroordeeld. Wij durven ook, maar in anderen zin dan „Het Leven" durftwij durven dergelijke lectuu. te weigeren, wij durven, onze huisgezinnen, onze kinderen en volwassenen vrij te houden van deze besmetting, wij durven te zeggen, dat noch het weekblad noch de portefeuille bij ons binnen komen, omdat „Mannenadel en Vrouweneer" na vele jaren nog steeds spreken van „het „vieze" Leven" p. P. G. BIESTA. O.P. St. Agnespatronaat. Met genoegen kunnen wij mededeelen dat de expositie van de in het afgeloOpen jaar door de meisjes-van het St. Agnespatronaat vervaardig de fijne handwerken in het „Musis" een succes is geworden. Was er bij de opening op Vrijdagavond slechts een matig bezoek op de twee volgende avonden bleef er doorloopende belangstelling. Het bestuur deelt ons mede dat de expositie in de etalage-kasten van de fa. Zoetmulder op de Hoogstraat zal worden voortgezet, alwaar ook nog loten vanaf heden verkrijgbaar zijn. Openbare vergadering. De alg. middenstands ver. heeft tegen van avond een openbare vergadering uitgeschreven, waarop de heer Nauman zal spreken over het cadeaustelsel en de reclame in den handel. Men zie annonce Euterpe." Zaterdagavond heeft de Gem. Zangver. Eu terpe" haar leden en donateurs een soirée amu sante aangeboden. De zaal van den R.K. Volks bond was bijna geheel gevuld met een feestelijk- gestemde menigte, die het gebodene wist te aprecieeren en dit toonde door een krachtig applaus aan het einde van elk programma-num mer Natuurlijk werden nu en dan fouten gemaakt doordat wel eens 'n laatste maat niet vol kwam of soms overvol liep doordat een medewerker nog al eensin den knoop zat, met het begeleidend pianospel doordat de uitspraak ook wel eens te wenschen overliet, terwijl ook de geste van het meerendeel der optredenden verbeteringen zou kunnen ondergaan. Dit zijn belangrijke fac toren die kunnen bijdragen tot een onverdeeld succes. Wel moeilijk, maar bereikbaar, doch slechts na ernstigwillen, voorzoover dit voor dille- tanten mogelijk is. Het werd niettemin voor de aanwezigen een genoeglijken avond, na afloop waarvan nog eeni- gen tijd met een gezellig samenzijn de avond werd verlengd. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags koperen sleutel, spade, rozenkrans, portemonnaie scheermes in étui, zakmes, donateurskaart, sleutel, beeldje in étui, gymnastiekschoentje, zweep, dop van tank, Lip's sleutel. Bij vinders R. K. kerkboekje, J. Noordzij, N. Haven 17koperen sleutel, L. de Vries, Gasstr. 20 zelfstrikker, B. Engering, Hoogstr. 180 paar handschoenen, A. Huigen, Broersveld 90/8 k.mutsje, R. Schippers, Singel 8 bank- schroefje, G. Kersel, St. Liduinastr. 11 ring met sleutels, P. Koogje, Voorneschestr. 30B sleutel, C. Veldman, Gasstr. 31 d.handschoen, J. Pil, van Beverenstr. 36A bruin k. schoentje, TKeuzenkamp, Emmastr. 25 bril, C. v. Schijn- del, Noorneschestr. 12 halsketting, P. de Rui ter, N. Maasstr. 75A rijwielbelastingplaatje, N. v. d. Plas, Steenstr. 8 herdershond, D. Hoog stad, Broersveld 129 bruin taschje met inh„ L. den Brinker, N. Haven 275A postduif, N. Dubois, Vasstr. 21 k.ringetje, C. van Noort, Noort, Rozenburgschestr. 21 lage schoentjes, .1. Kleijweg, Geervlietschestr. 4 regenjas, Pan dora Bioscoop, Hoogstr. rozenkrans, G. Fillekes Hoogstr. 81 broche met portret, G. Polderdijk, Kethelstr. 23 winterjas, A. Meeder, Buiten havenweg 122/21 wandelstok, T. Zonneveld, Broersveld 90/9 k.muts, M. Willemsen, Beijer- landschestr. 9B portemonnaie met inh., J. Krullaars, Ouddorpschestr. 9A sleutel, G. de Reuver, Fabristr. 35B rozenkrans, M. Lourens, N. Buurt 13 rozenkrans, W. Staal, Parallelweg 152A d.horloge, J. Burger, Raam 21/4 koperen sleutel, H. Slothouder, Nieuwe Maasstr. 15B ring, P. van Devfnter, Huijsmanstr. 65B sleutel met plaatje, W. Lagerwaard, Laan ons Genoegen 7/8 ring, A. van Bommel, Streijen- schestr. 38 hondje, J. Eijsberg, Rozenburgerstr. 0 postduif, W. Janson, Beijerlandschestr. 47 d.tasch met inh. L. Vis, Mariastr. 58 k. taschje, B. de Groot, Roonschestr. 12kachelpijp, L. Plettenburg, Mariastr. 9 lederen portemonnaie met inh., G. v. Mourik, Keupelstr. 52/1 schip- pershaak, E. Westerveld, Baan 25/24; haak- taschje met inh., B. Westerveld, Baan 25/24 h. portemonnaie met inli., W. Touw, Hoofdstr. 5/8 vulpenhouder, J. Lüke, Hoofdstr. 193A gewicht, J. Althof, Boterstr. 27 pet, C. v. Leeuwen, Anth. Muijsstr. 38 sleutel aan ring, W. Bekkers, Aleidastr. 142A. Ten nadeele van de gemeente is uit het plantsoen voor het Ziekenhuis een nieuw gekweekte plant ontvreemd. Zaterdagmorgen is door de po litie assistentie verleend in de Cartonnagefabriek in de Boterstraat, waar een dertigtal meisjes in staking was. De meisjes waren de fabriek ingegaan, voorgevende te willen arbeiden doch binnen zijnde, gingen zij met hoed en mantel gekleed aan de werktafels zitten zonder den arbeid te hervatten. Daar zij op last van den chef de fabriek niet wilden verlaten, gelastte de politie haar zulks, waaraan zij gevolg gaven. Na zich te hebben beraden, zijn zij even later aan den arbeid getogen. Zaterdagmiddag ten 1 2 J uur is met een autobus uit Vlaardingen aan den politiepost Koemarkt gebracht de 13-jarige Th. Morsink, wonende te Vlaardingen, Piet Heinstraat 80, die op den Vlaardingerdijk door die autobus was aangereden. De jongen reed namelijk op een rijwiel achter een autobus in de richting Vlaardingen en werd, toen hij er achter vandaan reed, door een autobus die van Vlaardingen kwam, gegrepen en tegen den grond geslingerd, waardoor hij ernstige scheur- en schaafwonden aan knieën en handen opliep. Hij is door de politie voorloopig verbonden en daarna naar Vlaardingen gebracht, om zich onder behandeling van zijn huisdokter te stellen. Het, rijwiel werd totaal vernield. Zaterdagmiddag heeft de over wegwachter der H.IJ.S.M. aan den Overschie- schenweg bij de politie aangifte gedaan, dat een chauffeur, toen de afsluitboomen waren ge sloten voor een trein, die in de richting Rotter dam moest passeeren, die boomen had opgelicht en met zijn auto naar het Bestelgoederenkantoor was gereden. Desgevraagd weigerde de chauffeur aan den wachter zijn naam op te geven en reed na lossing weg. Het nummer van dén auto is bekend. De politie stelt een onderzoek in. Door de politie is gisterenmid- dag naar de Gemeente Reiniging gebracht en aldaar afgemaakt een zwervende grijze hond, die op de Broersvest, lag en niet meer loopen kon. De trekking van de kleinere prijzen der verloting georganiseerd bij de in Musis gehouden demonstratie heeft onder con trole van hoofdinspecteur v. Veen plaats gehad. De betreffende lijsten zijn terinzage opgehangen o.in. bij ons bureau én bij de firma's ,,de Papaver" Korte Dam 3, Post Co. Korte Dam 11 en W. C. Leenmans, Keurlokaal. Bij deze firma's zijn de prijzen af te halen. Ter gemeen te-Secretarie is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 9 ge vallen van mazelen, 2 van roodvonk en 1 geval van Febris typhoidea bij een ingezetene van Overschie, verpleegd wordend in het ziekenhuis alhier. Hedenavond zal het muziek- gezelschap „O.B.K." haar medelid N. Louis, Fabriplein 5, ter gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijksfeest een serenade brengen. UIT ROTTERDAM. Een liefdadigheids-parasiet. Op aanwijzing van een winkelier van den Nieu we Binnenweg alhier, heeft de politie den 36-ja- rigen reiziger R. J. P„ aangehouden, die met een map, waarin een lijst, rond ging, voorgeven de gelden in te zamelen voor het Dorus Rijkers Fonds", hetgeen onwaar bleek te zijn, want de man hield de ontvangen gelden voor zich zelf. Hij heeft bij verscheidene menschen tot een groot bedrag geld weten los te krijgen. De man is in bewaring gesteld. De kwestie-Slavenburg—Seheurlecr. Naar men verneemt is tusschen Scheurleer en Zoonen's Bank, gevestigd te Delft en de Nati onale Bankvereeniging een schikking tot stand gekomen in de hangende procedure betreffende de bekende zaak van Galen te Gouda. De belastingfaetor. B. en W. van Rotterdam stellen den gemeen teraad voor den vermenigvuldigingsfactor voor het belastingjaar 1926'27 vast te stellen op 1.3 d.i. hetzelfde als voor 1925'26 werd vast gesteld. (Zitting van 8 April.) (Vervolg.) De heer Dinkelaar vindt, dat de heer Slavenburg in zijn plicht is tekort geschoten,want als hij werkelijk meent, dat de wethouders él- kaar ontzien op kosten van de gemeente, dan moet hij voorstellen de wethouders weg te jagen. Spr. ziet geen heil in zoo'n commissie want als de ambtenaren willen,kunnen zij de heeren onder zoekers best bij den neus nemen (Hilariteit). V o o rz. Dat willen ze niet (Gelach). De heer Dinkelaar: Voor 'n raadslid zou het trouwens te zwaar zijn om lid van 'n dergelijke commissie te zijn zelfs nog voor 'n wethouder, die in naam den geheelen dag voor de gemeente bezig is. De heer G o 11 In naam (Gelach). De heer Dinkelaar hoopt tenslotte dat de C.H. raadsfractie accoord zal gaan met het voorstel van B. en W. Weth. B o d d e s verdedigt het voorstel van B. en W.; hoofdzakelijk is hij het met den heer Dinkelaar eens, vooral omdat de verschil lende takken van gemeentedienst reeds commis sies hebben, die waken voor het onnoodig aan stellen van personeel enz. Spr. ontkent, dat de wethouders elkaar ontzien bij het aanstellen van 't personeel, dat ze voor hun resp. diensten meenen noodig te hebben. Het instellen van een commissie voor 't be- waarschoolonderwijs is geen middeltje geweest om den raad af te schepen, doch heeft wel dege lijk zin als bevredigingscommissie tusschen 't openbare en bijzondere, evenals dat vroeger gedaan werd bij het lagër onderwijs. De heer C o 11 biedt vervolgens onder groot rumoer het college met het oog op zijn schrome lijke vergeetachtigheid attentie kaartjes aan met het opschrift: ..Heeft U niets vergeten'? Voor de weth. van Onderwijs heeft hij 't kaartje in rood uitgevoerd en biedt hem dit aari onder ge weldige hilariteit. Weth. d e Bruin: Je hebt andere menschen wel iets aan te bieden De heer C o 11 Voor den voorz. heb ik rood en zwart gekozen, als symbool der samenstelling van den raad, voor de andere weth. zwart. Weth. de Bruin: Je moet het symbool der Kletsmeyers zoeken. De heer Korpel Plak ze op je doodkist Tenslotte komt de heer Collé terug op het voorstel van de heer Slavenburg en bestrijdt het antwoord van B. en W. daarop. (Drie weth. en vele raadsleden deserteeren.) Het college kan niet zoo'n onderzoek instellen. Wanneer de wethouders op onderzoek uittrek ken laten zij zich door hun hoofdambtenaren voorlichten en dan is het resultaat te voorzien ieder vindt zich onmisbaar en de wethouders zullen het wel probeeren den Raad wijs te maken waarmee ze altijd succes hebben. Weth. v. Velzen terugkeerend, protesteert krachtig ook tegen den voorz. die zijn wethou ders op zoo'n manier laat beleedigen zonder in te grijpen. Interrupties klinken allerwege 't. wordt storm achtig totdat de voorz. er eindelijk in slaagt de rust te herstellen De heer Slavenburg is er over veront waardigd, dat de wethouders bij zoo'n belangrijk vraagstuk telkens absent zijn op deze wijze eeren ze het college heusch niet. De heer Collé: Ik zal wel even roepen, dat ik uitgesproken ben, dan komen ze wel (hij voegt de daad bij 't woord en weth. deBruin en Flout- man komen inderdaad uit de koffiekamer te voorschijn.) De heer Slavenburg wijst er o.m. op dat hoewel de heer Dinkelaar het college heeft willen verdedigen hij het college juist tegensprak. Wanneer de huidige commissies reeds zulk pri ma werk verrichten en de deskundigen onbe trouwbaar zijn is een onderzoek door 't college ook nutteloos. Spr. keert zich verontwaardigd tegen weth. Houtman, die hem voortdurend hinderlijk in de rede valt hij verzoekt de voorz. dit te verhin deren. (Onbeschrijfelijke herrie). De freer H ij m a n is 't met den spr. eens. De heer Slavenburg vindt het een insinuatie van den heer Dinkelaar, dat hij van de ambtena ren verwacht, dat ze de commissie bij Je neus zullen nemen en dat men dit als een factor moet aanvaarden, maar het was geen insinuatie toen spr. wees op de collegialiteit bij de wethou ders, welke optreden tegen elkaar uitsluit. Iedereen kan dan ook voorzien dat indien B. en W. alles ongewijzigd zullen laten, de burgerij zal zeggen hoe konden jullie het aan die ook toe- vertrouwen. Spr. kan zich de vrees van het col lege voor zoo'n commissie overigens niet begrij pen het moest juist dankbaar gestemd zijn, wanneer een commissie int den Raad zulk een omvangrijk en ondankbaar werk wil verrichten uit bestwil voor de gemeenschap. Na 'n nieuwe verdediging door weth. Boddeüs, wordt het voorstel van de C.H.-fractie gesplitst in stemming gebracht. Eerst wordt gestemd over het instellen van een commissie van onderzoek uit den raad dit wordt verworpen met 1710 stemmen, waardoor het andere vervalt. (Voor stemden de heeren Hijman, Collé, Kramer, v.d. Kraan, v.d. Tem pel, Ingelse, Slavenburg, v. Dorp, Schefl'ers en Evers. Een amendement van den heer Ingelse op het tweede voorslel van B. en W. om de commissie uit den Raad met de vier wethouders aan te vullen, gaat denzelfden weg. Weer ontspinnen zich naar aanleiding van de voorstellen van B. en W. eindelooze discussies, wat weth. de Bruin de opmerking ontlokt, dat hij gedurende de 20 jaren, die hij in den Raad zit, nog nimmer zoo'n ellendigen middag heeft beleefd. Voor zulk ge daas moest een raad van 'n stad van 42.000 inwoners in Zuid-Holland zich schamen. De voorstellen van B. en W. komen tenslotte in stemming. Het eerste niet in te gaan op het voorstel van den heer Slavenburg c.s. is door de eerste stemming reeds automatisch aangenomen. Het tweede dat het College uitnoodigt tot onderzoek in hoeverre er bij de bedrijven en diensten kan worden bezuinigd wordt met 13 stemmen aangenomen „we meenen dat er vier of vijf „tegen" weerklonken. (Precies was het niet te volgen door hef tumult dat ontstond toen de wethouders de vlucht namen om aan de stem ming te ontkomen). Bij voorslel 3 (raadscomm. bew. onderw.) vraagt de heer Evers 't woord. Aan spr. is 't onbegrijpelijk dat, B. en W. na de bestrijding van het voorstel van den heer Slavenburg nu komen met dit voorslel, waar tegen al hun gebruik te argumenten aangewend kunnen worden. Zulk een handelwijze heeft geen zin. Weth. de Bruin stelt voor dit punt van de agenda af te voeren. Hiertoe wordt besloten. Van B. en W. schrijven, waarin zij, ten einde aan de verdere bespreking over de al of niet voorziening in de vacature van Inspecteur bij het onderwijs een vasteren grondslag t.e geven een vijftal vragen beantwoorden, die naar hef hun voorkomt, zich ter zake voordoen. Te behandelen bij punt, 8 van de agenda. Van de Commissie van Toezicht op het M.O. schrijven, waarbij wordt aangeboden het. berede neerd vérslag omtrent den toestand van hel middelbaar onderwijs in deze gemeente over het jaar 1925. Op te nemen in het gemeente-verslag. Van de Schiedamsche Vereeniging tot Bescher ming van Zuigelingen adres, houdende verzoek om voor het jaar 1926 het gewoon subsidie ad 1000.te mogen ontvangen en om voor hef te kort over het jaar 1925 ad. 615.18 een extra subsidie te willen verleenen. Tevens worden aangeboden de rekening over 1925 en de begrooting voor 1926. In handen van B. en W. om advies. Van de Hofjes van Belois aanbieding van de begrooting harer instelling voor den dienst van 1926 en van de rekening voor den dienst van 1925. De begrooting gaat in handen van B. en W. en de rekening in handen van de Commissie voor het onderzoek der rekeningen. Van do St. Willibrordusslichting schrijven, waarin zij haar verzoekt haar, overeenkomst art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, de voor de aanschaffing van nieuwe schoolmeubelen voor de 4e en 5e klasse der School aan de Nassau- laan 42 benoodigde gelden toe te staan. In handen van B. en W. om advies. Van de Ned. Chr. Bond van personeel in publieken Dienst, afd. Schiedam, 'n brief waarin verzocht wordt geen besluit te nemen, dat op eenigerlei wijze tot reorganisatie van het Ge organiseerd Overleg leidt, alvorens de Centrale commissie voor Georganiseerd Overleg daar over aan B. en W. advies heeft uitgebracht. Het voorstel tot instelling van een afzonderlijk georganiseerd overleg voor ambtenaren is van de agenda afgevoerd. Wordt vervolgd) Verduistering te Wormerveer. Nog nader verneemt men, dat de voortvluch tige bediende der firma Prins' Oliel'abrieken, die verdacht wordt van verduistering van 18.000 vermoedelijk is uitgeweken naar het buitenland. De fraude liep al over enkele jaren en voort durend bleven er bedragen „zitten", totdat met de Paaschdagen werd vastgesteld dat er ver duistering in het spel moest zijn. Een inklimme r. Een zekere H.G., die reeds als jongen van veertien jaar zijn weg zocht door openstaande bovenlichten, om zoodoende zijn slag te kunnen slaan, en die van z'n 15e jaar af in een opvoedingsgesticht geplaatst was, werd in September j.l. meerderjarig en loen in vrijheid gesteld. Toen begon hij echter opnieuw de bovenlichten te inspecteeren, o.a.. te Veenendaal, Ede, Soest, Heerde en tal van andere plaatsen. Zoo ook te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2